1.nagradna

Bron za finske hokejiste

21. 02. 1998 12.29

Bronasto olimpijsko kolajno v hokeju so osvojili hokejisti Finske, ki so v tekmi za tretje mesto s 3:2 premagali favorizirane Kanadčane.

Srečanje Annan - Aziz

21. 02. 1998 12.15

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan se bo dopoldne v Bagdadu sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Oba sta v petek izrazila optimizem glede pozitivnega izida pogovorov in miroljubne rešitve krize, sprejemljive za vse. Niso pa še sporočili, kdaj se bo Annan sestal z iraškim voditeljem Sadamom Huseinom. Annan bo v Bagdadu do ponedeljka, torej dan dlje, kot je bilo sprva načrtovano.

Davi potres v severni Italiji

21. 02. 1998 12.14

Davi ob 3. uri 21 minut so v okolici severnoitalijanskega kraja Reggio Emilia zaznali potres z magnitudo 3,9 stopnje po Richterju. Kot je sporočil državni inštitut za geofiziko v Rimu, je bil epicenter potresa približno 20 kilometrov severovzhodno od Reggia Emilije. Prebivalci so potres dobro občutili, vendar po prvih podatkih ni terjal niti žrtev niti gmotne škode.

Ubitih 27 vojakov

21. 02. 1998 12.14

V zasedi na neki cesti v bližini mesta Tizi Uzu približno 100 kilometrov vzhodno od Alžira je bilo ubitih 27 vojakov in štirje civilisti, poroča zasebni dnevnik El Watan. Po navedbah dnevnika Liberte naj bi bilo v napadu ubitih 28 ljudi, 11 pa naj bi jih bilo ranjenih. Liberte ne poroča o tem, da so med žrtvami tudi vojaki.

Razmere na cestah in mejnih prehodih

21. 02. 1998 10.54

Ceste po državi so suhe in normalno prevozne.

Vremenska slika

21. 02. 1998 10.52

Nad srednjo in južno Evropo ter Sredozemljem je območje visokega zračnega pritiska, ki počasi slabi. V višinah doteka nad naše kraje od zahoda topel in suh zrak.

Obeti

21. 02. 1998 10.52

V ponedeljek in torek bo zmerno do pretežno oblačno, v severovzhodnih krajih deloma jasno. V zahodni in južni Sloveniji bodo občasno manjše padavine, v nižinah kot dež. Nekoliko hladneje bo.

Napoved za sosednje pokrajine

21. 02. 1998 10.51

V sosednjih pokrajinah bo danes pretežno jasno, jutri se bo v krajih zahodno od nas pooblačilo, proti večeru bodo že možne padavine.

Napoved vremena za Slovenijo

21. 02. 1998 10.50

Danes bo precej jasno, jutri se bo v zahodni in osrednji Sloveniji postopno pooblačilo. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 0 do 5, najvišje dnevne danes od 15 do 20, jutri od 12 do 17 stopinj Celzija.

Hyundai ne načrtuje povezav s tujimi partnerji

21. 02. 1998 10.47

Medtem ko se Hyundajevi domači konkurenti povezujejo z partnerji izven južnokorejskih meja, pa v omenjenem južnokorejskem avtomobilskem proizvajalcu ne razmišljajo o kakršnihkoli partnerskih povezavah, sporočajo predstavniki podjetja. Hyundai ima svoj kapital in tehnologijo, zato ne potrebuje tujega partnerja, zatrjujejo v omenjenem podjetju. Preostale južnokorejske proizvajalce, ki večino sestavnih delov uvozijo, je zelo prizadelo znižanje vrednosti južnokorejske valute von. V Hyundaju so se omenjenim težavam izognili, saj pretežno poslujejo z južnokorejskimi dobavitelji.

Malezijci ne poznajo brezposelnosti

21. 02. 1998 10.47

Huda gospodarska kriza, ki pretresa Malezijo, v tej državi ni pustila posledic na možnosti za zaposlitev, sporočajo z malezijskega ministrstva za delo. Tako je bilo minuli mesec v Maleziji na voljo kar 80.000 prostih delovnih mest, največ v proizvodnem sektorju. Kot zatrjuje Ibrahim Anwar, podpredsednik malezijske vlade, manjkajočih delavcev Malezija ne namerava nadomestiti s tujimi delavci. Lani je bilo v Maleziji zaposlenih 1,2 milijona tujcev, med katerimi so prevladovali Indonezijci.

Rolls-Royce bodo izdelovali po tekočem traku

21. 02. 1998 10.45

Britanske luksuzne avtomobile znamke Rolls-Royce bodo v prihodnje izdelovali po tekočem traku, sporočajo predstavniki omenjenega izdelovalca jeklenih konjičkov. Kot je znano, so doslej omenjene avtomobile proizvajali ročno. Za izdelavo avtomobila znamke Rolls-Royce naj bi po novem potrebovali 20 ur. V podjetju so razvili tudi nov model avtomobila "Silver Seraph", za katerega bodo šasijo prvič izdelali sami.

Združitve norveškega in švedskega telefonskega podjetja ne bo

21. 02. 1998 10.45

Predstavniki švedskega telefonskega podjetja Telia in norveškega telefonskega velikana Telenor so zanikali govorice o bližnji združitvi. Med pogajanji telefonskih družb, ki sta v lasti švedske in norveške države, je prišlo do nepremostljivih razlik, zaradi katerih so načrtovano združitev, s katero sta družbi nameravali utrditi svoj konkurenčni položaj, odpovedali. Najbolj se je zataknilo pri odločitvi o kraju družbinega sedeža in narodnosti direktorja podjetja, saj sta si obe strani želeli, da bi bil državljan njihove države.

Nemška Postbank bo odpustila tretjino zaposlenih

21. 02. 1998 10.44

Nemško poštno podjetje Postbank, ki zaposluje prek 12.000 delavcev, namerava v letošnjem letu odpustiti tretjino zaposlenih. Kot sporočajo predstavniki poštnega sindikata, bo zmanjšano število zaposlenih posledica prestrukturiranja Postbanke, ki so ga predstavili minuli teden in katerega glavni namen je povečanje konkurenčnosti omenjenega podjetja. Po predvidevanjih sindikata bo brez zaposlitve ostalo 4000 zaposlenih.

Filipini ne podpirajo ameriškega napada na Irak

21. 02. 1998 10.32

Filipini so zavrnili prošnjo Združenih držav Amerike za podporo morebitnemu vojaškemu napadu na Irak. Kot je povedal tiskovni predstavnik filipinskega zunanjega ministrstva, se Manila zavzema za diplomatsko rešitev spora, podporo napadu pa odreka zato, ker ne želi ogroziti približno 750.00 svojih državljanov, ki delajo na Bližnjem vzhodu.

ZDA naj se ne vmešavajo v Annanovo mirovno misijo

21. 02. 1998 10.30

Irak je Združene države danes pozval, naj se ne vmešavajo v mirovno misijo generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana med obiskom v Bagdadu. Kot je poročal vladni časnik Al-Jumhouriya, se iraška vlada boji, da bo vsak mirovni sporazum, ki bi ga Annan sklenil z Irakom, neuspešen, če ne bo zadovoljil Washingtona. Združene države so že poprej opozorile, da si pridržujejo pravico zavrniti kompromisni predlog, ki bi ga predlagal Annan, in enostransko napasti Irak, da bi uničile zaloge kemičnega in biološkega orožja v tej državi.

Podaljšanje izvajanja programa nafta za hrano

21. 02. 1998 10.28

Varnostni svet ZN je sinoči sprejel resolucijo, s katero je podaljšal izvajanje programa "nafta za hrano", ki omogoča Iraku prodajo nafte za nakup hrane in humanitarnih potrebščin. Resolucija bo stopila v veljavo takoj, ko bo predsedujoči VS ZN prejel poročilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana o dogovoru z iraškimi oblastmi glede potrebnih ukrepov in odobritvi iraškega načrta razdelitve humanitarnih potrebščin. Načrt mora vsebovati opis potrebnih dobrin in zagotovila o njihovi enakomerni porazdelitvi. Potem ko bo resolucija stopila v veljavo, bo Irak na šest mesecev lahko izvozil nafto v vrednosti 5,2 milijarde dolarjev in ne le dveh milijard kot doslej. V skladu s tem VS poziva iraško vlado k polnemu sodelovanju.

Tudi duhovniki imajo radi denar

21. 02. 1998 10.22

Na pravoslavni teološki fakulteti v Bukarešti je izbruhnil škandal, ker so ne preveč tankovestni duhovniki od kandidatov za vpis na fakulteto v zameno za dobre ocene na sprejemnih izpitih prejemali podkupnino. Sinoda pravoslavne cerkve se je odločila, da bo odstavila dekana Constantina Cornitescuja in vodstvo fakultete, kjer študirajo bodoči pravoslavni duhovniki.

Svetel zgled venezuelskega predsednika

21. 02. 1998 10.21

Ob rastočih cenah nafte se je venezuelski predsednik Rafael Caldera odločil za nenavaden korak. Meni namreč, da si mora vlada zatisniti pasove, in začel bo pri svojem lastnem. Kot pravi, bo svojo plačo letos zmanjšal za 10 odstotkov, isto pa bo zahteval od članov vlade in 4000 drugih najvišjih javnih uslužbencev. Caldera trenutno zasluži 950.000 bolivarjev (1845 dolarjev) na mesec, ministri pa 890.000 bolivarjev (1730 dolarjev). Inflacija, ki naj bi letos dosegla najmanj 25 odstotkov, bo dodatno oklestila njihove plače. Zaradi zmanjšanja funkcionarskih plač bo vlada prihranila okoli 10 milijonov dolarjev.

Direktorja zaprli v pisarno

21. 02. 1998 10.19

Zaposleni v neki tovarni za predelavo rib na ruskem daljnem vzhodu so, razjarjeni zaradi več neizplačanih plač, direktorja podjetja zaklenili v pisarno in mu zagrozili, da bo tam ostal, dokler ne bo rešil težav s plačami. Po štirih urah so direktorja le izpustili iz pisarne, obljubil pa je, da bo problem nemudoma rešil. Delavci v omenjeni tovarni plač niso prejeli že šest mesecev.

Nemci pojedo največ kruha v Evropi

21. 02. 1998 10.18

Nemci so evropski prvaki v porabi kruha, saj ga je lani v povprečju vsak Nemec pojdel 84,4 kilograma, je ta teden sporočila nemško združenje verig pekarn. Toliko v Evropi ni pojedel nihče, niti Finci z 72 kilogrami kruha na osebo, poudarja zveza, ki obenem navaja, da v Rusiji na leto pojedo 140 kilogramov kruha na prebivalca. Nemci imajo najraje bel kruh.

V Vatikanu gradijo pod zemljo

20. 02. 1998 18.40

Zaradi pomanjkanja parkirnega prostora je Vatikan združil sile z rimsko vlado pri gradnji šestnadstropnega podzemnega parkirišča. Po napovedih vatikanskih predstavnikov bo parkirišče, na katerem bo dovolj prostora za množico obiskovalcev ob slovesnostih za leto 2000, nared do konca oktobra prihodnje leto. Stroške za izgradnjo parkirišča v višini 44 milijonov dolarjev si bosta Vatikan in italijanska enakopravno delila.

Krožna križišča begajo Norvežane

20. 02. 1998 18.39

Stotine krožnih križišč, ki so jih na Norveškem zgradili v zadnjem desetletju, zelo begajo prebivalce in celo policijo. Norveški mediji so v četrtek poročali, da sta direktorat za avtoceste, ki določa pravila vožnje, in policija, ki pravila nadzoruje, na bojni nogi glede vožnje vozil v krožnih križiščih. Policija meni, da morajo avtomobili, ki vozijo v dvopasovnicah naravnost, v krožnih križiščih uporabljati levi vozni pas, medtem ko oddelek za avtoceste trdi, da morajo uporabljati desnega. Kot je povedal predstavnik policije v Bergnu Arvid Ask, se bosta morali obe strani dogovoriti glede uporabe omenjenih pravil oziroma pripraviti nova. Ob koncu lanskega leta je bergenska policija kaznovala mnogo voznikov, ko je poskušala zajeziti številne kršitve vožnje v krožnih križiščih. Kasneje je policija preklicala globe, saj je menila, da je ob tako velikem številu "kršilcev" očitno nekaj narobe s pravili ali pa z obveščenostjo javnosti.

Nesrečna slonja ljubezen

20. 02. 1998 18.38

Slonico Pankov iz živalskega vrta v Lyonu je smrt svojega ljubljenega oskrbnika tako prizadela, da mu je tri tedne po ločitvi prostovoljno sledila še sama. Kot so sporočili iz francoskega živalskega vrta, je bila slonica po Makosovi smrti izredno žalostna in očitno ni več hotela živeti, saj je prav na Valentinovo skočila v globok jarek, ki je njeno ogrado ločeval od obiskovalcev in tako končala svoje skoraj 50-letno slonje življenje.

Mati v stranišču umorila tri novorojenčke

20. 02. 1998 18.37

Neka ženska je v zadnjih petih letih na železniški postaji hrvaškega mesta Čakovec umorila tri novorojene otroke. Po policijskih podatkih je nevestna mati vse tri umore izvršila na enak način. Novorojenčke je doma najprej zvezala in jih stlačila v plastično vrečko, nato pa odnesla na železniško postajo, kjer jih je vrgla v straniščno školjko. Kot razlog za svoja dejanja je navedla "slab finančni položaj".

Izrael ponovil podporo ZDA v iraški krizi

20. 02. 1998 17.15

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes ponovil svojo podporo Združenim državam Amerike v iraški krizi in ocenil, da se je njegova država pripravljena soočiti z vsakršno možnostjo.

Nadaljevanje mednarodne vojaške navzočnosti v BiH uradno potrjeno

20. 02. 1998 16.50

Po posvetovanju s partnerskimi državami, ki pod vodstvom zveze NATO sodelujejo v mednarodnih enotah za vzdrževanje miru v Bosni in Hercegovini, med njimi s Slovenijo, je Severnoatlantska zveza danes uradno potrdila odločitev o nadaljevanju mednarodne vojaške navzočnosti v BiH po izteku mandata sedanjim silam SFOR konec junija letos.

Nov potres v Afganistanu

20. 02. 1998 16.49

Dobra dva tedna po silovitem potresu na severu Afganistana je to območje danes znova prizadel močan potres. Po podatkih francoskega seizmografskega observatorija v Strasbourgu je njegova moč znašala 6,8 stopnje po Richterjevi lestvici. O morebitnih žrtvah za zdaj še ne poročajo.

Po čem si zapomniti olimpijske igre v Naganu?

20. 02. 1998 16.44

Osemnajste zimske olimpijske igre si bo večina zapomnila po dveh stvareh. Najprej, po vremenu, ki je zrlo živce vseh, tako nastopajočih, kot novinarjev, gledalcev in drugih. Tisti, ki smo bili že prej na nekaterih olimpijskih igrah, se taksnega vremena pravzaprav ne spomnimo. Že res, da so bile posamične tekme prestavljene tudi že prej, toda taksne odvisnosti od vremena že dolgo ni bilo. Vse bi bilo v redu, če bi tekmo prestavili in jo potem v prestavljenem vremenu tudi opravili. Tu na Japonskem pa je bilo takole: pogled skozi okno kaze na sonce. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze dež. In čez 5 minut: pogled skozi okno kaze sneg. In tako je slo kar iz dneva v dan. Druga stvar, ki bo ostala v spominu okoli 8000 novinarjev iz vsega sveta pa je japonski "red". Prve dni olimpijskih iger nisi mogel praktično nikamor, ne da bi popreje vsaj 10-krat pokazal ustrezno akreditacijo oziroma ustrezno dovoljenje. Japonci so bili sicer vedno zelo vljudni, se neprestano klanjali (pravi čudež je, da jih ima se toliko pokončno držo), toda popustili niso niti za ped. V ilustracijo tega, samo en primer. Včeraj, ko smo se vozili iz Yakebitaija, kjer je bil ženski slalom, je bil cel novinarski avtobus namenjen na parkirišče pred hotelom South Prince, kjer smo imeli avtomobile. Toda, japonski šofer je imel na svojem razporedu napisano: East Prince-South Prince. In nič ni pomagalo, da je cel avtobus vpil in kričal, da je 15-minutna vožnja proti East Prince hotelu nepotrebna. Šofer se je mirno nekajkrat priklonil in nas nato odpeljal po svojem (!) voznem redu, pa čeprav niti en sam novinar ni bil namenjen v kraj njegovega prvega postanka. Prav zanimivo pa je, ko se primeri karkoli izven "voznega reda". Tedaj Japonci ne znajo reagirati in so popolnoma izgubljeni. Več kot očitno je njihovo popolno pomanjkanje reagirati v novih, nepredvidenih okoliščinah. Toda, taksni pač so, to je del njihove zgodovinske in kulturne dediščine in zelo, zelo težko jih kaj odvrne, da ne stopajo po ustaljenih poteh. Za obiskovalca iz Evrope gotovo ostajajo Japonci uganka. Sama športna dogajanja so seveda tudi zanimiva. Niso pa na Japonskem tako spektakularna, kot so bila denimo pred štirimi leti v Lillehammerju na Norveškem. Norvežani so morda celo najbolj športen narod na svetu in v tem jim Japonci niso kos. Tudi v Naganu in okolici (večina zunanjih tekmovališč je oddaljenih skoraj 2 uri vožnje) je bilo veliko gledalcev, tako kot v Lillehammerju. Je pa ena, bistvena razlika. Na Norveškem so ljudje brez izjeme prihajali na tekmovanja spontano, tu na Japonskem pa je navzlic njihovi prisrčnosti le čutiti, da jih je bilo lepo število na tekmovanja "poslanih". Toda, kot sem že zapisal; vedno je potrebno imeti v glavi azijski in evropski način mišljenja in življenja! Ta dva pa sta včasih tako različna kot dan in noč. Sami tekmovalni objekti so, tako kot se za visoko tehnološko razvito državo spodobi, dobro ali celo odlično pripravljeni. Japonci so se res potrudili in naredili vse, da bi si njihove-18-te zimske olimpijske igre ostale v večnem spominu. Tisto, kar je fasciniralo mene in po čemer si jih bom tudi zapomnil pa je poudarek na vlogi otrok. Taksnega poudarka generacijam, ki prihajajo se ni bilo. Kot vemo, pa je potrebno z vzgojo in pridobijanjem pravih vrednot začeti zgodaj. In Japonci se tega zavedajo. O samih športnih tekmovanjih in deležu slovenskih športnikov pred koncem iger ne bi govoril. O tem spregovoriti bo pravi čas, ko bo konec zadnje tekme.

Italijanski prostovljci napovedali odhod v Irak

20. 02. 1998 16.13

Skupina 22 prostovoljcev je danes v Rimu napovedala, da bo v nedeljo odpotovala v Bagdad, kjer bo pomagala v primeru ameriške vojaške intervencije v Iraku. Na novinarski konferenci so pojasnili, da gre za neodvisno združenje pod imenom Most, ki deluje v korist mednarodne solidarnosti.