15 let delovanja

GWAR: 'Trump je taka pošast, da nas je zamikalo, da bi ga povabili v skupino!'
07. 12. 2019 17.44
V zasedbi GWAR so nezemeljske pošasti z imeni Blothar, Balsac the Jaws of Death, Jizmak Da Gusha, Beefcake the Mighty in Pustulus Maximus. So neustavljiva sila tako v vesolju kot na Zemlji. Končno jih bomo lahko videli tudi v Sloveniji, vprašanje pa je, ali smo na to pripravljeni. Če sodimo po njihovih odgovorih, se imamo česa bati ...

Pred natanko sto leti se je rodila ljubljanska univerza
03. 12. 2019 06.24
Ljubljanska univerza letos praznuje stoletnico delovanja. Pred natanko stotimi leti, 3. decembra 1919, je potekalo prvo predavanje v slovenskem jeziku, zato ta datum štejejo za njen rojstni dan. Stoti rojstni dan je obeležila slavnostna seja senata, ki je hkrati uvod v tradicionalni teden univerze.

Z dražbo vin do ozaveščanja o raku med moškimi
30. 11. 2019 16.19
Mesec november, ki je prejel svetovno znan vzdevek 'movember', je mesec, namenjen ozaveščanju o zdravju moških. Akcije ozaveščanja potekajo tudi pri nas, tako so z dražbo vin zbirali denar za nakup cistoskopa.

Ali so težki delovni pogoji in neznosen urnik nujno zlo medicinskih sester?
16. 11. 2019 07.00
Medtem ko so razmere predvsem na intenzivnih oddelkih bolnišnic alarmantne, ker medicinske sestre zaradi težkega, slabo plačanega dela vse pogosteje zapuščajo bolnišnice, pa na ministrstvu za zdravje s prstom kažejo na delodajalce. "Na njih je, da zagotovijo ustrezne delovne pogoje," so prepričani. Na odhajanje zdravstvenih delavcev pa gledajo kot na globalni problem. Ali država res nima nič skupnega s stanjem v zdravstveni negi?

Policisti aretirali kolega, ki je s strelom skozi okno ubil 28-letnico
15. 10. 2019 10.09
Policisti v teksaškem Fort Worthu so v ponedeljek aretirali kolega Aarona Deana, ki je v soboto zgodaj zjutraj s strelom skozi okno stanovanja ubil 28-letno Atatiano Jefferson. Policista so obtožili umora, FBI pa za primer sestavlja tudi obtožnico kršenja državljanskih pravic.

Nemški državljan v slovenskem zaporu trepeta pred izročitvijo Turčiji
04. 10. 2019 17.05
Slovenija zaradi Interpolove tiralice, ki jo je razpisala Turčija, že več mesecev zadržuje nemškega državljana kurdskega porekla. Ismet Kilič je namreč "turški državni sovražnik", ker je kot sindikalni zaupnik delil letake, v katerih je opozarjal na odnos režima do vojne s Kurdi. Kljub temu, da je Interpol tiralico umaknil, je Kilič še vedno v koprskem priporu.

Lenarčič na zaslišanju 'suveren, jasen in vsebinski'
02. 10. 2019 06.29
Janez Lenarčič, kandidat za komisarja za krizno upravljanje, je na zaslišanju v Evropskem parlamentu obljubil, da bo vso svojo energijo in tri desetletja izkušenj na mednarodnem in evropskem področju usmeril v pomoč pri lajšanju trpljenja in podporo prizadetim v krizah v EU in po svetu. Irena Joveva, Klemen Grošelj in Romana Tomc so ga pohvalili, da je bil suveren, jasen in vsebinski.

Bo zaradi strmega vzpona 'neobank' propadla desetina tradicionalnih bank?
21. 09. 2019 07.00
Digitalne banke ali tudi neobanke, ki se vse hitreje prebijajo na evropskem finančnem trgu, bi lahko do leta 2023 dosegle 85 milijonov uporabnikov v Evropi. Analitiki so prepričani, da lahko njihov vzpon povzroči zaprtje desetine tradicionalnih bank, ki se ne bodo znale prilagoditi novi 'realnosti'. Ricky Knox, direktor neobanke Tandem, pravi, da bo bančništvo postalo veliko bolj osebno.

BLOG: Prehranske koristi jajčevcev – polni antioksidantov, vitaminov in mineralov
15. 09. 2019 08.55
Jajčevci, katerim po domače rečemo kar melancane, sodijo v družino razhudnikov. Medtem ko večina ljudi to okusno živilo šteje med zelenjavna živila, so jajčevci pravzaprav sadež. Da, prav ste prebrali, botanično, kakor vse razhudnikovke, jajčevci spadajo med sadje, na naših krožnikih pa se znajdejo v vlogi zelenjave.

Vasle: Trenutne gospodarske razmere terjajo ukrepanje vseh politik, ne samo denarne
13. 09. 2019 08.05
V gospodarskem okolju se povečujejo tveganja, ki lahko še dodatno upočasnijo rast, opozarja guverner Banke Slovenije. Evropska centralna banka je po njegovih besedah pripravljena okrepiti instrumente in uporabiti nove, če se bo izkazalo, da je to potrebno, "a trenutne razmere terjajo ukrepanje vseh politik, ne samo denarne".

Je vse, kar se zaposlenemu zgodi na službeni poti, nesreča pri delu?
13. 09. 2019 07.00
Nenavadna sodba iz Francije je dvignila precej obrvi po vsem svetu. Gre za primer gradbenega inženirja, ki je umrl na službeni poti – med spolnim odnosom z neznanko. Sodišče je namreč presodilo, da je šlo za delovno nesrečo in da je podjetje odgovorno za njegovo smrt. Za katere nesreče na službeni poti pa je pri nas odgovoren delodajalec?

Apokaliptična superorožja in vzpon Kitajske
11. 09. 2019 10.39
Vojaška tehnologija je v zadnjih letih doživela velik napredek, dodaten pospešek pa ji lahko zagotovi nova oboroževalna tekma, v katero so vključene tri največje svetovne sile: ZDA, Rusija in Kitajska. Čudežno orožje, ki ga je predstavil Vladimir Putin, naj bi Rusijo postavilo v vodstvo, vendar njeni glavni tekmici že pospešeno razvijata svoj nuklearni potencial.

'Ko vsi drugi obupajo, odidejo ali se ustrašijo, gasilec ostane'
08. 09. 2019 20.09
Predsednik vlade Marjan Šarec je 150-letnico organiziranega gasilstva na Slovenskem, ki so jo z osrednjo slovesnostjo in gasilskim mimohodom nekaj več kot 3300 udeležencev popoldne obeležili v Metliki, označil za praznik veselja in ponosa. Slovenskim gasilcem se je v imenu države in državljanov zahvalil za pomoč pri številnih nevšečnostih.

Od kod orkanom uničujoča moč?
06. 09. 2019 13.15
Oči svetovne javnosti so v zadnjem tednu usmerjene na Atlantik, kjer se je po sicer zelo skromnem začetku sezone orkanov ob koncu avgusta razvila tropska nevihta Dorian, ki je v le nekaj dneh prerasla v orkan najvišje kategorije. Gre za najmočnejši atlantski orkan, ki je kadarkoli dosegel kopno, za seboj pa je predvsem na Bahamih pustil pravo razdejanje. Od kod mu tako uničujoča moč?

Kjer je dan dolg 20 ur, čudoviti, a brutalni naravi pa kljubuje le 250 ljudi
31. 08. 2019 08.36
Bujna, divja, neizprosna narava, pridih skrivnostnosti – tudi zaradi mitoloških bitij, ki naj bi tukaj bivala – in način življenja, tako drugačen od tistega, ki ga pozna večina izmed nas. Vse to so norveški fjordi. V odročnih vaseh sredi neokrnjene narave vztraja peščica prebivalcev, ki jih vsako leto obišče na tisoče turistov. "Tukaj lahko zbolite samo v torek, ko je v vasi zdravnik," razkrijejo o svojem odmaknjenem življenju, ki pa ga vseeno nikoli ne bi zamenjali za (vele)mestni vrvež.

Ameriški raketni rušilec USS Porter na obisku v Kopru
30. 08. 2019 16.10
V koprsko pristanišče je pred dnevi prispel raketni rušilec USS Porter, ki je na sedmi patrulji na območju delovanja evropskega dela ameriške mornarice. Ladja z 256 člani posadke je sodelovala v bojnih operacijah v Iraku, Somaliji in Siriji in je del evropskega protiraketnega sistema, ki ponuja zaščito prebivalcev članic zveze Nato.

Kriminalna združba za prevoznike uporabljala osebe z družbenega dna in odvisnike od drog
28. 08. 2019 10.27
Policija je po razkritju kriminalne združbe, ki je prek Slovenije prevažala ilegalne migrante, predstavila ugotovitve uspešne kriminalistične preiskave celjskih kriminalistov in trenutno stanje na področju ilegalnih migracij ter s tem povezanimi ukrepi policije. Nedavno razkritje tihotapcev je sicer samo eden od ukrepov slovenske policije pri učinkovitem nadzoru državne meje, poudarjajo policisti.

Krimovke pred jubilejno 25. evropsko sezono: 'Pomlajene, a spet fanatično motivirane'
28. 08. 2019 14.34
Rokometašice Krima Mercatorja, serijske državne in pokalne slovenske prvakinje, vstopajo v 25. sezono v Evropi. "Redko kateri slovenski športni kolektiv se lahko pohvali s tem dejstvom. Če sploh kdo," pred začretkom nove sezone pravi prva operativka ljubljanskega kluba Deja Ivanović Doler.

Brez prave strategije: nekateri železniški tiri še iz Jugoslavije
20. 08. 2019 04.13
V zadnjih mesecih se je zgodilo kar nekaj nesreč na železniškem omrežju, v Hrastovljah in nato še dvakrat v Rimskih Toplicah, ki so bile zelo podobne in povzročile več škode, na Primorskem bi zaradi uhajanja kerozina lahko ostali brez vira pitne vode. Razlog pa je zastarelo železniško omrežje, na katerega je država pozabila in vanj vlaga le toliko, da ne pride do kolapsa, čeprav je zemljevid prog zelo podoben tistim, ki ga je izdelala še nekdanja skupna država Avstro-Ogrska.

Bratuškova: Ne morem si predstavljati, da bi preprečili dostop do državne infrastrukture
25. 07. 2019 17.26
Mariborsko letališče je obiskala infrastrukturna ministrica Alenka Bratušek in potrdila, da je služnost urejena. "Žal mi je, da je od velikopoteznih načrtov in sanjskih obljub kitajskega najemnika ostalo tako rekoč nič," je poudarila. Služnost zemljišč, na katerih je lastnik postavil table s prepovedjo dostopa, pa je po njenih besedah vpisana za 30 let.

Jedrski reaktor pri Ljubljani, ki se ga 'ne da spraviti ob živce'
18. 07. 2019 14.04
31. maja 1966 ob 14.15 je stekla prva nadzorovana verižna reakcija cepitve jeder na ozemlju današnje Slovenije. Takrat je začel delovati šolski in raziskovalni reaktor Triga Mark II. Reaktor uporabljajo pri osnovnih raziskavah, hkrati pa reaktorski center inštituta odigra ključno vlogo pri pripravi kadrov za jedrsko elektrarno v Krškem.

Glavina ni več zaposlena na SDH, dobi pa odpravnino v višini plač do konca leta
15. 07. 2019 19.00
Lidija Glavina ni več zaposlena na Slovenskem državnem holdingu. Ob prenehanju delovnega razmerja je po navedbah SDH vrnila tudi službeni avto, službeni prenosni računalnik in službeni telefon.

Piranski občinski svet v petek spet o ribiškem pristanišču
15. 07. 2019 11.27
O investicijskem načrtu za prenovo ribiškega pristanišča v Seči se bo piranski občinski svet sestal na izredni seji, po tem ko svetniki sprva niso potrdili milijonske investicije. Medtem pa je piranski župan Đenio Zadković sprejel odstop direktorja občinskega uprave Aleša Buležana.

Bodo letališče Maribor čez sedem dni zaradi birokratov zaprli?
11. 07. 2019 15.01
Zgodba z državnim prevzemom letališča Edvarda Rusjana v Mariboru se vse bolj zapleta. DRI je za dovoljenje prosil samo dva tedna pred rokom, ko so dobili navodilo ministrstva za infrastrukturo, da morajo prevzeti upravljanje letališča, zdaj pa kaže, da tudi nekatere najbolj osnovne službe in oprema niso urejeni. Pridobitev obratovalnega dovoljenja, ki ga letališče potrebuje, je tako manj verjetna, postopek pa bi se lahko zavlekel.

'Ameriški nogomet ima v Sloveniji veliko potenciala, potrebuje le posluh ljudi'
08. 07. 2019 14.05
Michael Hurley, 61-letni srednješolski učitelj geografije v Teksasu, se je po nekajletnem misijonarskem delu na Češkem ponovno odpravil preko luže. Tokrat v Slovenijo. Poleg cerkvenega dela se je odločil, da med Slovence razširi ljubezen do tedaj nepoznanega športa. Na oglasne deske ljubljanskih fakultet je prilepil letake o ustanovitvi ekipe. Na prvem sestanku se je zbrala peščica fantov. Tako se je leta 2001 v Sloveniji začela zgodba ameriškega nogometa v Sloveniji.

Orleki za 30 let delovanja z zgodbo o varnostnici Štefi
29. 06. 2019 16.56
Bouncer Štefi je pesem z zgodbo o varnostnici Štefi, zasedba Orlek pa jo ponuja ob bok 30-letnici neprekinjenega delovanja. Pred zasedbo je zelo delovno poletje, oktobra pa bodo imeli osrednji ljubljanski koncert, na katerem bodo navzoči tudi Big band Zagorje, 6pack Čukur in Matjaž Javšnik.

Si predstavljate, da bi morje dvakrat na dan naraslo za 16 metrov?
20. 06. 2019 15.13
V času polne in prazne lune znaša razlika med plimo in oseko ob naši obali dobrih sto centimetrov, v času prvega in zadnjega krajca je ta razlika za polovico manjša. Na svetu pa obstajajo območja z mnogo izrazitejšo plimo in oseko – v zalivu Fundy na JV Kanade znaša ta razlika v povprečju kar 16 metrov, v ekstremnih primerih v preteklosti je že presegla 20 metrov.

Slovenci, na katerih 'se špara, ker jih ni škoda': 'Sploh niso opazili, da je v agoniji'
14. 06. 2019 06.00
"Ko varovanci, ki so hkrati priklenjeni še na posteljo, umolknejo, vam rečejo, da spijo. Seveda spijo. Omamljeni od pomirjeval," pravi sogovornica, ki opozarja na razmere v domovih za starejše. Prepričana je, da bi lahko preprečili agonijo, ki jo je njena sestra doživljala pred smrtjo - če bi jo opazili. V domu, kjer konkretnega primera ne morejo komentirati, pa pravijo: ker je sistem zašel v napačno smer, se dogajajo "nedopustni dogodki".

Dan na strogo nadzorovanem območju Luke Koper
08. 06. 2019 07.00
Koprsko pristanišče je pomemben člen v slovenskem gospodarstvu. Po šestih desetletjih delovanja v Skupini Luka Koper načrtujejo širitve, saj tovorni promet, predvsem z državami Daljnega vzhoda, vztrajno raste in predstavlja nove izzive. Medtem pa poteka vsakodnevna rutina pristanišča, razpeta med fizičnim in logistično-administrativnim delom.

Ponujajo jim 37 ur dela na teden in 100.000 evrov: Ne krivite zdravnikov, če želijo oditi
07. 06. 2019 06.00
V času, ko sistem slovenske družinske medicine razpada, zdravniki skupinsko pišejo odpovedi in rotijo za spremembe, so številni slovenski družinski zdravniki v poštni nabiralnik prejeli vabilo, da to soboto preživijo v Ljubljani, na predavanju o možnostih dela v Veliki Britaniji.