15 let delovanja

Kako zelo nas ogroža sevanje, če Putin z jedrskim orožjem napade Ukrajino?
13. 10. 2022 12.01
Po zaostrovanju odnosov med Rusijo in Ukrajino ter posrednih grožnjah ruskega predsednika Putina z morebitno uporabo jedrskega orožja smo preverili, kako se na morebitne posledice pripravlja Uprava za zaščito in reševanje. Kot so dejali, jedrska nesreča ali uporaba jedrskega orožja v vojni v tujini, zunaj tisočkilometrskega območja, težko huje prizadene Slovenijo. Zato mirijo, da uporaba posebnih zaščitnih sredstev in zaklanjanje ne bi bilo potrebno.

'Financiranje znanosti je prežeto s sistemsko korupcijo'
09. 10. 2022 11.00
Za nami je znanstveno bogat teden. Na Švedskem so razglasili Nobelove nagrade, med drugim za medicino, fiziko in kemijo. Na ljubljanski univerzi so podelili nagrade dr. Uroša Seljaka za najboljše znanstvene članke študentov. Kljub izjemnim dosežkom je zlasti epidemija pokazala, da zaupanje v znanost še zdaleč ni samoumevno. Kolikšen pomen pa ima pravzaprav znanost v slovenski družbi? Kako je s financiranjem znanosti? Zakaj je Agencija za raziskovalno dejavnost, ki upravlja več kot 200 milijonov evrov vreden znanstveni proračun, tarča ostrih kritik znanstvenikov? Je res postala politični plen, tarča političnega kadrovanja? Zakaj je tok idej v Sloveniji pogosto odvisen zlasti od toka denarja? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Stanje v Uniji
08. 10. 2022 18.13
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je 14. septembra 2022 nagovorila Evropski parlament in podala letno poročilo o stanju znotraj Evropske unije (EU). Gre za vsakoletni nagovor evropskim poslancem in državljanom glede usmeritve in prioritetnih nalog EU v naslednjem delovnem letu.

Lidija Jerkič na čelu ZSSS ostaja še pet let
04. 10. 2022 12.25
Delegati so na kongresu ZSSS za predsednico zveze za petletni mandat vnovič izvolili Lidijo Jerkič. "Naše delo bo usmerjala skrb za socialni in materialni položaj članstva, prijazen prehod v zeleno in digitalno družbo, urejanje novih oblik dela, spodbujanje izobraževanja, varstvo pravic iz dela ter varno in zdravo delo," je napovedala po izvolitvi.

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje
01. 10. 2022 07.44
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Pahor znova okrcal vlado, tokrat zaradi odstopa od nakupa boxerjev
30. 09. 2022 17.16
V času, ko je premierski stolček zasedal sam, je najbolj zarezal v proračun Slovenske vojske, zdaj pa je predsednik republike Borut Pahor kritično nastopil proti odločitvi vlade, da odstopi od nakupa boxerjev. Dejal je namreč, da odločitev nima prepričljive alternative ter da je tvegana z več vidikov.

Zmagovalna kombinacija, ki ustvarja prihranke pri ogrevanju
26. 09. 2022 00.15
Pred nami so hladnejši mesec in številne skrbi, kaj nas čaka letošnjo zimo. Zaradi energetske krize se vse pogosteje soočamo z dilemo, kako zagotoviti ugodno bivanje, ne da bi pri tem sklepali kompromise pri udobju. Modri rešitvi, o katerih je vredno razmisliti, zagotovo predstavljata toplotna črpalka in prezračevalni sistem. Zakaj? Z njima si zagotovimo udobno in ugodno bivanje, hkrati pa njuna vgradnja ne terja veliko časa.

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike
20. 09. 2022 06.00
Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Ob svetovnem dnevu limfoma opozorila o pomenu celostne oskrbe bolnikov
15. 09. 2022 13.44
Ob svetovnem dnevu limfoma v Slovenskem združenju bolnikov z limfomom in levkemijo opozarjajo na pomen celostne oskrbe bolnikov s krvnimi raki. Ob peti obletnici programa Skupaj na poti do zdravja so njegovi predstavniki poleg samega zdravljenja izpostavili tudi ključen vpliv socializacije bolnikov.

Ukrajina: razkrili mrežo spolnih zlorab ruskih otrok
09. 09. 2022 06.00
Ukrajinski policisti so odkrili razvejano kriminalno mrežo, ki se je ukvarjala s snemanjem in distribucijo otroške pornografije. Njene sledi so vodile do Rusije, a je postopek je zaradi vojne zastal. Najmlajša žrtev je stara devet let, aretiranega Ukrajinca pa, če ga bodo spoznali za krivega, čaka največ pet let zapora.

Izteka se rok za prijavo za generalnega direktorja Policije, oddal jo je tudi Lindav
06. 09. 2022 07.14
Rok za prijavo na posebni javni natečaj za položaj generalnega direktorja Policije s polnim mandatom, ki ga je ministrstvo za notranje zadeve objavilo 29. avgusta, se izteka. Prijavo je oddal tudi aktualni v. d. generalnega direktorja Boštjan Lindav.

Letos porast števila poškodb hrbtenjače. Zdravila ni, je samo preventiva
05. 09. 2022 15.10
Poškodbe hrbtenjače, ki ne povzročajo le telesnih bolečin, pač pa tudi hude duševne bolečine in stiske, je mogoče preprečiti. Zagotovo ste že slišali za izraz 'bolje preprečiti, kot pa zdraviti'. V primeru poškodb hrbtenjače pa velja, da je edino zdravilo preventiva. Pristojni svarijo, da se število poškodovanih letos povečuje. Na oddelku za rehabilitacijo pacientov z okvaro hrbtenjače na URI Soča letno sprejmejo okoli 40 oseb s težjimi poškodbami hrbtenjače, v letošnjem letu pa so jih sprejeli že 33.

Lani 63 samomorov več kot 2020, torej 63 več prizadetih družin
03. 09. 2022 16.30
V Sloveniji je problem samomorilnosti zelo pereč, saj je bila lani vsaka petdeseta smrt posledica samomora. Umrlo je 432 oseb, 63 več kot leta 2020. "Na ravni populacije je bilo v lanskem letu 63 smrti več zaradi samomora, kar je veliko. Nenazadnje to pomeni tudi 63 več družin, ki ji je samomor prizadel," opozarja Saša Roškar z NIJZ. Samomor predstavlja velik javnozdravstveni problem in preprečevanje samomora je naloga prav vsakega od nas.

Nikoli več vložkov ali tamponov? Je to mogoče?
22. 08. 2022 00.15
Revolucija na področju menstrualne higiene, inkontinence in nepropustnega spodnjega perila je prispela v Slovenijo. Modibodi je vrhunska avstralska znamka spodnjega perila, ki ščiti pred vsemi telesnimi tekočinami, je sedaj na voljo tudi v Sloveniji. Omogoča samostojno zaščito za menstruacijo, izcedke, čiščo, pot in inkontinenco, ki je udobnejša, varnejša, bolj trajnostna, okolju prijaznejša in cenejša kakor izdelki za enkratno uporabo, kamor sodijo tudi vložki, tamponi in plenice.

Poskus umora v Osilnici: Šercerju razpolovili kazen
10. 08. 2022 10.35
Vrhovni sodniki so sklenili, da Jože Šercer iz občine Osilnica, ki je septembra 2018 streljal na sosedo, sodišče pa ga je zaradi poskusa umora obsodilo na 15 let zapora, dejanja ni storil na zahrbten način. Menijo, da je v tem primeru šlo za poskus uboja, zato so kazen zmanjšali na sedem let in štiri mesece zapora.

Fides za pomanjkanje zdravnikov v NMP krivi tudi Poklukarja
26. 07. 2022 17.10
Nekdanji minister za zdravje Janez Poklukar je kot eno od rešitev težav zagotavljanja zdravnikov v ambulantah nujne medicinske pomoči (NMP) predlagal vključevanje zdravnikov do 60. leta starosti. V zdravniškem sindikatu Fides menijo, da gre težave pripisati tudi nespametnim potezam Poklukarja, ki da je imel dovolj priložnosti za sistemske rešitve.

Če se usedete v razbeljen avto, bo vročina na vas delovala zelo obremenilno
20. 07. 2022 09.30
Vročinskih obremenitev med vožnjo ne podcenjujte, še posebej, če je pot daljša, opozarja Agencija za varnost prometa. Zagotovite si dovolj vode, preverite delovanje klimatske naprave in načrtujte več krajših postankov. Preverite razmere na cestah, saj stanje v zastojih lahko povzroča dodaten stres in vodi v jezne reakcije, ki ogrožajo prometno varnost. V Obalni sindikalni organizaciji – KS 90 medtem opozarjajo, da je zaradi vročine izrazito ogrožena vsaj polovica vseh delovno aktivnih prebivalcev Slovenije.

Putin po napadu na Ukrajino prvič zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze
19. 07. 2022 10.53
Ruski predsednik Vladimir Putin je po napadu na Ukrajino prvič odpotoval zunaj območja nekdanje Sovjetske zveze. V Teheranu se je srečal z iranskim predsednikom Ibrahimom Raisijem ter turškim Recepom Tayyipom Erdoganom. V ospredju pogovorov voditeljev je bila Sirija, razpravljali pa so tudi o vojni v Ukrajini in izvozu ukrajinskega žita. V tujino je ob tem odšla tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska, ki se je v Washingtonu srečala z ameriškimi uradniki in tudi s predsedniškim parom.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem
16. 07. 2022 17.31
Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

Vlada ukinila urad za demografijo
14. 07. 2022 17.48
Le nekaj mesecev po večkrat preloženem slovesnem odprtju Urada za demografijo se je nova vlada na 8. redni seji odločila, da ga bo ukinila. Ustanovljen je bil že oktobra 2020, in sicer z namenom spodbujanja, koordiniranja in usmerjanja aktivnosti demografskega preporoda Slovenije, piše na njihovi spletni strani. Do ustanovitve so bili mnogi kritični, saj so bili zaposleni v uradu močno povezani s takratno vladajočo stranko. Na seji je vlada tudi za eno leto preložila začetek izvajanja zakona o dolgotrajni oskrbi.

Odstranjevanje ograje bo potekalo postopno, prva bo padla žica na meji
14. 07. 2022 17.19
Nova migracijska politika, ki jo pripravljajo na Ministrstvu za notranje zadeve, po njihovem mnenju daje večji poudarek spoštovanju človekovih pravic, vladavini prava in vrednotam, ki bi jih morala zagovarjati vsaka demokratična družba. Predstavniki ministrstva se bodo naslednji teden sestali z lokalnimi skupnostmi in jim predstavili okvirni načrt za odstranjevanje ograje, ki bo potekalo postopoma.

Najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov inzulinska neodzivnost
03. 07. 2022 10.42
V Sloveniji je okoli 30.000 žensk, ki se soočajo s sindromom policističnih ovarijev (PCOS), najpogostejši vzrok za nepravilno delovanje jajčnikov pa je inzulinska neodzivnost. PCOS se izraža na več načinov, poleg debelosti tudi v napihnjenosti, bolečih prsih, PMS-u ... Ker gre za hormonsko motnjo, ginekologi PCOS večinoma skušajo zdraviti s kontracepcijskimi tabletami, ki pa jih sedanje generacije deklet v večini primerov odklanjajo. "Iščejo nove možnosti, predvsem pa celostno obravnavno. Dovolj jim je, da jim ne verjamemo ali ponudimo tako vrsto terapije, ki je ne bodo jemale," pravi ginekologinja primarij Darija Strah, ki je za naš portal pojasnila vzroke za nastanek PCOS, pa tudi to, kako si lahko ženske pomagajo.

Policisti razbili kriminalni združbi, zasegli 84 kilogramov kokaina
24. 06. 2022 16.45
Koprski policisti so v preteklih mesecih na območju slovenske Istre razdrli dve organizirani kriminalni združbi, ki sta se ukvarjali s proizvodnjo in preprodajo prepovedanih drog. Ena izmed njiju je bila članica večje mednarodne organizacije. Slovenski policisti so sodelovali z našimi zahodnimi sosedi, pri tem pa kriminalnima združbama med drugim skupaj zasegli več kot 84 kilogramov kokaina, več kot 9 kilogramov konoplje, pa tudi več vrst drugih drog in več milijonov evrov.

Že veste katera krema osrečuje več kot 62 tisoč Slovenk?
24. 06. 2022 00.15
Ste trenutno nezadovoljni z videzom svoje kože na obrazu? Verjemite, niste edini. Ženske začnemo po 30. letu, nekatere pa že prej, opažati, da se koža na našem obrazu spreminja. Pojavijo se prve gubice in izrazne črte, koža pa postaja vse manj napeta in čvrsta. To je proces staranja, ki mu ni mogoče ubežati, kljub temu pa nekaterim uspeva še vedno izgledati mladostno. Se tudi vi obremenjujete, zakaj niste med slednjimi? Tokrat vam razkrivamo nekaj dejstev o staranju kože in kako ta proces upočasniti.

Sindikat upokojencev se zavzema za pokojnino v višini najmanj 700 evrov
21. 06. 2022 17.38
Sindikat upokojencev Slovenije je na srečanju okoli 200 svojih članov v Kidričevem izrazil pričakovanje, da bo nova vlada sprejela odločitev o dodatni uskladitvi pokojnin, ki bi jih prejšnja morala po sistemskem zakonu lani uskladiti za 3,5, dejansko pa so jih samo za 2,5 odstotka. Ob tem predlagajo najnižjo pokojnino v višini 700 evrov. Zavzemajo se tudi za to, da pravica do varstvenega dodatka ne bi bila več vezana na socialno pomoč.

Ukrajina zasegla premoženje največje proruske stranke v državi
20. 06. 2022 11.14
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je opozoril, da bo Rusija v prihodnjih dneh okrepila napade v Ukrajini, medtem ko Kijev pričakuje zgodovinsko odločitev Evropske unije o podelitvi statusa kandidatke za članstvo v povezavi. Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell je medtem rusko blokado ukrajinskih pristanišč, ki močno ovira izvoz žita iz Ukrajine, označil za vojni zločin. Poudaril je, da bo morala Rusija odgovarjati, če bo še naprej blokirala izvoz žita. Ukrajinske oblasti so medtem prepovedale delovanje največje proruske stranke v državi. Njeno premoženje bo preneseno v državno last. Ruski mediji pa poročajo o napadu na naftne ploščadi v Črnem morju, ki je za seboj pustil več ranjenih in pogrešanih.

Novi fosili ob ponovni vrnitvi na slovenske odre: Ne damo se
15. 06. 2022 17.30
Na sceni so že več kot 50 let, njihove pesmi poslušajo in pojejo vse generacije. Nove fosile ta konec tedna čakata kar dva koncerta v Sloveniji. Razkrili so nam, kaj jih združuje in zakaj najraje nastopajo pri nas.

Iz 2000 mark, ki mu jih je posodila mama, ustvaril 300 milijonov evrov
11. 06. 2022 14.57
Je živ dokaz, da so ameriške sanje mogoče tudi v Sloveniji. Iz 2000 mark, ki mu jih je posodila mama, je ustvaril 300 milijonov evrov. Je eden redkih, ki si je ob objavi prve lestvice najbogatejših Slovencev upal javno spregovoriti o svojih milijonih. Je svetovni leader v izdelavi elektronskih rulet. Kot mlad podjetnik se ni ustrašil izziva ameriškega trga. Kot prvi Evropejec je dobil igralniško licenco v Nevadi, čeprav so ga tam najprej proglasili za Rusa in agenta KGB. Slovencev nikoli ni puščal ravnodušnih, od Mure, Bežigrajskega stadiona do zaščitnih mask v času korone, za katere pravi, da so ena njegovih največjih napak v življenju. V Las Vegas je na igralniški parket prenesel hologram, v času, ko vlada napoveduje višje davke in progresivno obdavčitev, je na čelu Kluba slovenskih podjetnikov. Zdaj je Slovence presenetil s prodajo Interblocka.

Izkoriščal strah pred koronavirusom in prodajal razkužila z lažnim certifikatom
10. 06. 2022 17.18
62-letni ameriški kemik je od začetka pojava koronavirusa pa do maja 2021 prodal za približno 2,5 milijona evrov razkužil in razkužilnih robčkov, ki naj bi uničili koronavirus. Njegovi kupci so bila tudi večja državna podjetja in institucije, za proizvajanje in prodajo razkužila ter razkužilnih robčkov pa sploh ni imel dovoljenja. Svojo krivdo je že priznal, oktobra pa ga čaka tudi sojenje.

Pahor na slovesnost ob obletnici gasilskega društva kar s helikopterjem
07. 06. 2022 20.04
Predsednik republike Pahor je znan po tem, da se rad udeležuje različnih dogodkov po Sloveniji. V enem dnevu tako včasih obišče več krajev, ne ustavijo ga niti velike razdalje. Tako je bilo tudi minuli konec tedna, ko se je najprej mudil na Kočevskem, nato pa je od tam kar s helikopterjem poletel na slovesnost ob obletnici Prostovoljnega gasilskega društva Cankova.