1983

Evakuacija na otoku Miyakejima
18. 08. 2000 00.00
Na japonskem otoku Miyakejima v bližini Tokia bruha vulkan, ki je po besedah oblasti najhujši v zadnjih 17 letih. Dim in pepel se dvigata tudi do 8.000 metrov. Lokalne oblasti so prek polovici prebivalcem otoka ukazale evakuacijo. Zatočišča so si poiskali v bližnjih šolah in drugih pripravljenih zavetiščih. Vremenoslovci ob tem napovedujejo padavine, ki bi lahko v kombinaciji z drsečo lavo povzročile zemeljske plazove. Otok sta danes stresla tudi dva zmerna potresa.

Tudi Walesa opran suma
11. 08. 2000 00.00
Posebno sodišče je danes presodilo, da nekdanji voditelj poljskega sindikata Solidarnost Lech Walesa ni sodeloval z nekdanjo komunistično tajno policijo SB. Sodišče je presodilo, da je izjava Walese, v kateri je zanikal sodelovanje z omenjeno policijo, resnična.

Jutri na MPF
10. 08. 2000 00.00
Na mednarodnem poletnem festivalu v Ljubljani bo jutri nastopil slovenski duo. Na koncertu na Ljubljanskem gradu bosta muzicirala flavtist Cveto Kobal in harfistka Mojca Zlobko, duo, ki deluje že deset let. Poleg številnih nastopov doma sta koncertirala v Italiji in Nemčiji. Poleg plošč sta snemala tudi za slovensko radiotelevizijo.

Cookov portret za tri milijone dolarjev
09. 08. 2000 00.00
Nacionalna galerija portretov v avstralski prestolnici Canberri je za 3,18 milijona dolarjev kupila portret britanskega raziskovalca Jamesa Cooka iz leta 1782. Gre za najdražjo umetniško delo, ki jo je kdajkoli kupil kak avstralski muzej. Portret slikarja Johna Welberja je v Sydney iz Londona pripotoval v torek, prihodnji teden pa ga bo v galeriji slovesno odkril avstralski premier John Howard. Pri nakupu portreta je sodelovala avstralska vlada, ki tudi sicer financira omenjeno galerijo. Slika je bila pred tem 150 let v lasti dobrodelnega sklada britanskih marincev, leta 1983 pa ga je na dražbi v Melbournu za bogatega avstralskega poslovneža, ki je nato bankrotiral, kupila britanska trgovka z umetninami. Britanski pomorščak James Cook velja za enega največjih raziskovalcev vseh časov. Leta 1770 je odkril Novo Zelandijo, nato pa še vzhodno obalo Avstralije.

Shania Twain na obletnici mature
08. 08. 2000 00.00
Zvezda country glasbe Shania Twain, ki trenutno živi v Švici, je presenetila 2000 udeležencev, ki so se udeležili obletnice mature na glasbeni srednji šoli v mestu Timmins v Kanadi. 34-letna pevka, ki jo sošolci poznajo pod imenom Eilleen, je skušala biti čimbolj neopazna, saj ni želela vzbujati pozornosti. Kljub temu da se je zelo malo naličila in se preprosto oblekla, so jo sošolci prepoznali. Lokalnemu radiu je povedala, da se je obletnice udeležila brez varnostnika, saj ni želela, da bi jo kdo prepoznal. To ji ni uspelo, saj je Twainova, ki je maturirala leta 1983, zelo znana. Njen tretji album Come On Over je bil najbolje prodajan album country glasbe vseh časov. Na letošnjem izboru Academy of Country Music Awards so jo izbrali za najboljšo izvajalko, na American Music Awards pa so jo nagradili za najbolj priljubljeno pop in country pevko. Pretekli teden so jo nominirali za pet največjih nagrad na Canadian Country Music Awards, vključno z nagrado za najboljšo skladbo leta.

Obseg kmetijske predelave manjši
28. 07. 2000 08.43
Slovenska kmetijska pridelava je bila lani usmerjena predvsem v živinorejo, saj je znašal njen delež v končni kmetijski pridelavi kar 71,4 odstotka. Zaradi slabih vremenskih razmer je delež rastlinske pridelave zdrsnil z običajnih 33 odstotkov na 28,6 odstotka. Končna kmetijska pridelava pa se je lani v primerjavi z letom prej zmanjšala skoraj za dva odstotka in se približala ravni pridelave v letu 1994. Slabe vremenske razmere so močno zmanjšale pridelek in kakovost krušnih žit, koruze za zrnje in siliranje, krompirja in drugih vrtnin. Porasla pa je pridelava industrijskih rastlin. Skupni pridelek sladkorne pese se je lani v primerjavi z letom prej povečal skoraj za četrtino, predvsem zaradi povečanja posejanih površin. Hmelja kot druge najpomembnejše industrijske rastline so kmetijski pridelovalci lani pridelali za petino manj kot v letu prej. Pri živinoreji je lani nad polovico živalske proizvodnje predstavljala govedoreja, ki se je v primerjavi z letom 1998 povečala za 5,3 odstotka. Kljub zaostrenim tržnim pogojem se povečala prirast prašičev, saj je bila dosežena skoraj osemodstotna letna stopnja rasti. Pri perutninarstvu, ki je bilo vse od 1955 do 1992 najhitreje razvijajoča se kmetijska panoga, se je lani obseg reje že drugo leto zmanjšal za skoraj pet odstotkov, približno na raven, ki je bila zabeležena v letu 1983.

Programski paket Office 2001
25. 07. 2000 16.41
Microsoft je na sejmu MacWorld Expo predstavil programski paket Office 2001 for Mac, namenjen uporabnikom Applovih Mac računalnikov. Office 2001 for Mac bo v trgovinah v ZDA oktobra letos. Različice, namenjene drugim državam, številne bodo tudi v njihovih matičnih jezikih, bodo sledile kmalu.

Molitev ob obletnici zasedbe Cipra
21. 07. 2000 08.05
Ciprski Grki so včeraj 26. obletnico turškega posredovanja na otoku obeležili s posebnimi molitvami, medtem ko so se je na severnem delu otoka pod turško zasedbo spomnili z vojaško parado.

FISA ne popušča
16. 07. 2000 16.51
Mednarodna veslaška zveza (FISA) je z doživljenjsko prepovedjo tekmovanja kaznovala veslača in dve veslačici, ki so bili pozitivni na izventekmovalnih testih dopinga. Giovany Solo Lopez iz Kube, član četverca, ki si je že zagotovil nastop na olimpijskih igrah v Sydneyu, je padel iz nandrolona, Belorusinji Natalia Lavrenenko in Natalia Stasik, prav tako iz četverca, pa sta bili uživali epimentediol oziroma metiltestosterone.

Razstava italijanskega kiparja Mascherinija
18. 06. 2000 16.28
V likovni galeriji Umetnostnega in kulturnega centra Skerk v Trnovci na tržaškem Krasu na domačiji odvetnika Jožeta Skerka in slikarke Zore Koren Skerk so odprli spominsko razstavo z naslovom Mascherini-Zgodovina, mit in narava. Gre za pregledno razstavo risb in skulptur enega največjih italijanskih kiparjev prejšnjega stoletja Marcella Macherinija. Rodil se je leta 1906 v Vidmu, skoraj vse življenje je živel in delal v Trstu, umrl pa je leta 1983 v Padovi. V likovni galeriji Skerk je razstavljenih 41 kipov in plastik srednjih in manjših dimenzij ter številne risbe, 11 Mascherinijevih večjih kipov pa je razstavljenih v parku okrog Skerkove domačije.

Pokopali sirskega predsednika Asada
13. 06. 2000 20.50
V Damasku so danes pokopali sirskega predsednika Hafeza al-Asada. Pogreba so se udeležili vsi vidnejši državniki, ki sodelujejo v bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Od predstavnikov držav Evropske unije pa sta v Damask prispela le francoski predsednik Chirac in britanski zunanji minister Cook.

Američanke še vedno zaslužijo manj
12. 05. 2000 16.05
Ameriški predsednik Bill Clinton je med slovesnostjo ob dnevu enakih plač pred Belo hišo dejal, da ameriške ženske danes v povprečju še vedno za isto delo zaslužijo 25 odstotkov manj denarja kot njihovi moški kolegi. Položaj žensk ni nič boljši niti v informacijski industriji, ki je v zadnjih letih doživela velik napredek. Po poročilih Bele hiše je informacijska industrija od leta 1983 do danes doživela 81-odstotno rast zaposlenosti, medtem ko je bila povprečna rast zaposlenosti v celotnem gospodarstvu 32-odstotna.

Odprli Restavratorski center
09. 05. 2000 21.10
Na Poljanski 40 v Ljubljani so popoldne odprli Restavratorski center Republike Slovenije. Po obnovitvenih delih v nekdanji domobranski vojašnici, ki so ob podpori vladnih in državnih organov, mestnih, strokovnih in izobraževalnih ustanov ter posameznikov trajala od leta 1995, Restavratorski center Republike Slovenije zdaj razpolaga s skoraj 3000 kvadratnimi metri.

Zaprisegel predsednik Turške republike Severni Ciper
24. 04. 2000 14.35
Danes je 76-letni Rauf Denktaš slovesno zaprisegel kot predsednik Turške republike Severni Ciper (KKTC), ki jo priznava samo Turčija. Denktaš, ki je na tem položaju od ustanovitve KKTC leta 1983, je zaprisegel za petletni mandat.

Na svetovnem pokalu tudi Čilenci
19. 04. 2000 18.50
Prireditelji ekipnega svetovnega teniškega pokala v Düsseldorfu in vodstvo ATP sta se odločila, da bo vstopnico za zadnje prosto mesto za nastop na majskem tekmovanju prejel Čile. Južnoameriška reprezentanca je na tem tekmovanju nastopila že v letih 1978 in 1983.

Ciprski Turki volijo predsednika
15. 04. 2000 16.24
Danes potekajo predsedniške volitve na severnem, turškem delu Cipra. Rauf Denktaš, ki vodi ciprske Turke že 25 let, ima tudi največ možnosti za zmago, poznavalci pa napovedujejo možnost drugega kroga, saj je v igri še sedem drugih kandidatov. Poleg Denktaša največ možnosti pripisujejo premieru Dervisu Erogluju.

Roman Polanski ob častno nagrado
04. 04. 2000 11.19
Profesorji Jagielonske univerze v Krakovu, najuglednejše na Poljskem, niso nagradili filmskega režiserja Romana Polanskega s častno nagrado, ker je bil pred leti vpleten v spolni škandal, je v četrtek povedal rektor Univerze v Varšavi.

Videoprodukcija Kregar širi poslovanje
30. 03. 2000 15.58
Videoprodukcija Kregar (VPK), največja neodvisna video in televizijska hiša v Sloveniji, je lani ustvarila za približno 5,5 milijona mark prihodkov, letos pa naj bi se prihodki, tako kot v minulih letih, zvišali za 25 odstotkov. Družinsko podjetje ves ustvarjeni dobiček nameni za investicije, ki na letni ravni dosegajo približno milijon mark, je na današnji novinarski konferenci VPK povedal direktor podjetja Mitja Kregar.

Nov napad tamilskih tigrov
30. 03. 2000 15.02
Na Šri Lanki je danes 180 kilometrov severno od prestolnice Colombo, strmoglavilo letalo z ranjenimi vojaki. Življenje je pri tem izgubilo 40 oseb.

IRWIN Live v Moderni galeriji
16. 03. 2000 10.42
Danes bodo v Moderni galeriji ob 19. uri odprli pregledno razstavo slikarske skupine Irwin, ki bo zajela pet novejših Irwinovih projektov iz devetdesetih.

Bavarska vrnila sliko dedičem judovske družine
15. 03. 2000 10.49
Nemška zvezna dežela Bavarska je dedičem judovske družine iz Avstrije, ki so jo razlastili nacisti, vrnila triptih Leopolda Kalckreutha (1892-1928). Triptih z naslovom ''Tri življenjska obdobja'' je trenutno na ogled v londonski Kraljevi akademiji umentosti v okviru razstave umetnosti s preloma stoletja. Slika je bila od leta 1930 v lasti Elisabeth Glanville, zasegli pa so jo leta 1938, ko je Glanvillova z možem in otroki zbežala z Dunaja. Leta 1942 je triptih kupila Bavarska, njegova lastnica pa je umrla leta 1983.

Sodnik ukazal objavo tajnih dokumentov
21. 02. 2000 08.00
Zvezni sodnik Brian Q. Robbins je ameriški zvezni preiskovalni pisarni (FBI) ukazal, naj objavi zapiske telefonskega pogovora in dve pismi o Johnu Lennonu. Objavo dokumentov je sprožil pisatelj in zgodovinar Jon Wiener, ki je leta 1983 vložil uradno prošnjo, da bi dobil vse podatke, ki jih ima ameriška vlada o Lennonu.

Umrl Bettino Craxi
19. 01. 2000 21.40
Za posledicami srčne kapi je danes v 65-em letu umrl nekdanji italijanski premier Bettino Craxi. Umrl je v vojaški bolnišnici v tunizijskem mestu Hammamet, kamor je prebegnil leta 1994. Takrat so proti njemu uvedli preiskavo zaradi prejemanja podkupnin v letih od 1983 do 1987, ko je bil predsednik vlade. Po preiskavi je bil v odsotnosti obsojen na 10 let zapora. Craxi, rojen v Milanu, je bil že s 26. leti izvoljen v milanski mestni svet. Leta 1976 je postal vodja Socialistov, leta 1983 pa predsednik italijanske vlade.

Umrl pisatelj in dramatik Andrej Hieng
18. 01. 2000 13.27
V Ljubljani je včeraj po dolgotrajni bolezni preminil slovenski pisatelj in dramatik Andrej Hieng, izredni član SAZU. Po izobrazbi režiser je v 50. letih delal v kranjskem in celjskem gledališču, zatem je dve desetletji predvsem pisal, v 80. letih pa se je spet posvetil gledališču; do upokojitve leta 1990 je bil umetniški vodja Slovenskega ljudskega gledališča Celje (1983-1988) in SNG Drama Ljubljana. Hieng je bil pomembni slovenski modernistični pisatelj, dramatik, posvečal pa se je tudi filmu in televiziji.

Kumaratunga najverjetneje dobila še en mandat
22. 12. 1999 10.26
Začasni rezultati predsedniških volitev na Šrilanki kažejo, da bo dosedanja šrilanška predsednica Šamdrika Kumaratunga še drugič zasedla predsedniški položaj. Na podlagi podatkov, zbranih v 31 od 182 je Kumaratungova prejela 50,43 odstotka glasov volivcev, medtem ko je za kandidata opozicije Ranila Wickremesinghe glasovalo 42,25 odstotka volivcev. Eden od ostalih enajstih kandidatov Nandana Gunathilaka pa je prejel pet odstotkov glasov volivcev.

Predsedniške volitve na Šri Lanki brez večjih izgredov
21. 12. 1999 10.23
Predsedniške volitve na Šri Lanki potekajo danes večinoma mirno. Kot so sporočili opazovalci volitev, naj bi v nekem incidentu dve osebi izgubili življenje.

Humanitarna akcija za center Sonček
18. 12. 1999 16.17
V restavraciji portoroške Marine je bila sinoči skupna humanitarna akcija kluba Lions Istra Ankaran in Radia Capris. Lionsi so centru Sonček v Elerjih nad Ankaranom podarili računalnike in opremo v skupni vrednosti približno 1,5 milijona tolarjev, Radio Capris pa mu je ob svoji šestletnici delovanja za dokončanje bazena namenil ček v vrednosti 500.000 tolarjev.

Umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman
12. 12. 1999 20.36
V zagrebški bolnišnici Dubrava je iz petka na soboto ponoči umrl hrvaški predsednik Franjo Tuđman. Posmrtne ostanke hrvaškega predsednika so prepeljali v Predsedniške dvore na Pantovčaku.

Potres v Turčiji terjal eno žrtev in tri ranjene
04. 12. 1999 16.45
V potresu z močjo 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je sinoči prizadel severovzhod Turčije, je življenje izgubila ena oseba, tri pa so ranjene, poroča agencija Anatolija.

Argentinski general ugrabljal otroke
04. 12. 1999 13.08
Nekdanjega generala Guillerma Suareza Masona, ki je bil eden izmed vojaških voditeljev v času diktature v Argentini med letoma 1976 in 1983, so v petek aretirali zaradi obtožb o sodelovanju pri ugrabitvah otrok, ki so bili rojeni v zaporih in mučilnicah, so sporočili pravosodni viri.