1997

Kdaj bodo Italijani priznali združitev Nemčije?

13. 11. 1997 00.00

Pri izdelavi novega italijanskega kovanca za 1.000 lir je prišlo do hude napake, saj je na njem natisnjen zemljevid Evrope, na katerem Nemčiji manjka vzhodni del. Kot piše časnik Corriere della Sera, je na kovancu nemška vzhodna meja podobna tisti iz leta 1990, pred združitvijo obeh Nemčij. Kovanec je v obtoku od torka. Podoben je kovancu za 500 lir, le da je malo večji in obrobljen z zlato barvo. Kovnice so izdelale že sto milijonov kovancev z napako, do božiča pa naj bi jih v obtok dali še 180 milijonov. Na pripombe glede kovanca so odgovorni odgovorili, da gre za stilno razlago meja, vendar so obljubili, da bodo preverili, če je morda le prišlo do napake.

Ameriško javno mnenje podpira bombardiranje Iraka

13. 11. 1997 00.00

Večina Američanov meni, da bi morale Združene države Amerike bombardirati Irak, če bo ta še naprej oviral delo ameriških državljanov v okviru komisije Združenih narodov. V javnomnenjski raziskavi, ki jo je v sredo zvečer objavila televizijska mreža NBC, je 54 odstotkov vprašanih odgovorilo, da se ZDA po zalivski vojni leta 1991 gibljejo v smeri novega vojaškega spopada z Irakom. Kar 84 odstotkov vprašanih pa jih je menilo, da bi moral Washington bombardirati Irak, če bi ta poskušal napasti ameriška vohunska letala na tem območju.

<i>Umetni cikloni</i> v Maleziji

13. 11. 1997 00.00

Malezija bo dobila rusko tehologijo za izzivanje <i>umetnih ciklonov</i>, ki naj pregnali smog zaradi ogromnih gozdnih požarov v sosednji Indoneziji. Malezijski minister za znanost, tehnologijo in zaščito okolja Law Hieng Ding je povedal, da tehnologija, ki jo Rusija namerava dati Maleziji, ustvarja velikanske ciklone, ki razženejo dim in prinesejo dež. Upravljajo jo prek satelita in je cenejša od umetnega dežja. Smog zaradi gozdnih požarov že tri mesece ogroža prebivalce jugovzhodne Azije. Malezija je v Indonezijo septembra poslala več kot tisoč gasilcev in več kot 250-krat izzvala umetni dež v malezijskem in indonezijskem zračnem prostoru.

Napoved za sosednje pokrajine

13. 11. 1997 00.00

V sosednjih pokrajinah bo oblačno, v krajih južno in vzhodno od nas bodo danes še padavine. Čez dan se bo v sosednjih krajih Italije delno zjasnilo. Ob severnem Jadranu bo popoldne zapihala burja.

Obeti

13. 11. 1997 00.00

V soboto in nedeljo bo delno jasno in hladneje. Zjutraj in del dopoldneva bo po nižinah megla.

Žalosten povratek alpinistov v domovino

13. 11. 1997 00.00

Sinoči se je iz Himalaje vrnila v domovino Kamniška odprava; njeni člani Tomaž Humar, Janez Jeglič in Carlos Carsolio so preplezali novo smer v Vzhodni Lobuče (6119 m). 31. oktobra sta po petih dneh plezanja po zahodni steni Nuptseja v Nepalu Janez Jeglič in Tomaž Humar dosegla dejanski vrh gore (7742 m), žal pa se je na vrhu Janez Jeglič smrtno ponesrečil. Tomaž Humar je nato sestopil in dva dni kasneje močno poškodovan priplezal do vznožja stene. <i>Vrh sva morala doseči v enem poskusu. Vstala sva ob 1. uri zjutraj, plezati začela ob štirih, v bazo pa sva poklicala ob osmih. Zaradi mraza nisva čutila svojih nog. Po mešanem snegu sva do višine 7.500 metrov plezala še skupaj, vendar je bil Janez očitno hitrejši, zato sva se dogovorila, da bova plezala do 14. ure. Hotela sva namreč uiti prihajajočemu poslabšanju vremena in hudim posledicam za zdravje,</i> piše Humar in nadaljuje: <i>Jeglič je skrajni vrh dosegel ob 13. uri in počakal name, vendar je tik pred srečanjem odšel naprej, proti še nedoseženemu zahodnemu vrhu Nuptseja. Zaslišal sem le še krik Tomaž!... , potem pa je tulil orkanski veter,</i> se v poročilu zadnjega srečanja z Jegličem spominja Humar.

Kofi Annan se bo sestal z podpredsednikom iraške vlade

13. 11. 1997 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan naj bi se na sedežu ZN v New Yorku danes sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Srečanje je zahteval Aziz, potem ko je Varnostni svet ZN včeraj soglasno izglasoval zaostritev sankcij zoper Irak. Z njimi naj bi Bagdad prisilili k preklicu izgona ameriških inšpektorjev posebne komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM). Namestnik iraškega premiera je sinoči na televizijski postaji CNN obsodil <i>nepravično</i> odločitev Varnostnega sveta. Tarek Aziz je ponovil, da Bagdad vztraja pri izgonu ameriških inšpektorjev, ki da ga je treba zdaj uresničiti.

Clinton pozdravil zaostritev ukrepov zoper Irak

13. 11. 1997 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je pozdravil včerajšnjo soglasno sprejetje resolucije Varnostnega sveta Združenih narodov (ZN) o zaostritvi ukrepov zoper Irak. Vendar pa Clinton ni omenjal uporabe sile, če Irak ne bi preklical izgona ameriških inšpektorjev Posebne komisije ZN za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). Kot ves čas od izbruha krize, se je Clinton tudi tokrat izognil razhajanjem med ZDA in nekaterimi partnerkami v ZN. Rusija je dopustila možnost dodatnih pritiskov, če se Irak ne bi uklonil ZN, a je odločno zavrnila kakršnokoli uporabo sile. Resolucijo Varnostnega sveta sta pozdravila tudi japonski premier Rjutaro Hašimoto in francoski predsednk Jacques Chirac.

Nemška avtomobilska industrija odpira nova delovna mesta

13. 11. 1997 00.00

Zaradi visoke ravni naročil je nemška avtomobilska industrija od konca leta 1996 v Nemčiji odprla že približno 25.000 novih delovnih mest. Trenutno je v panogi zaposlenih približno 681.000 delavcev. Leta 1997 nameravajo v Nemčiji izdelati skupaj pet milijonov vozil, kar je štiri odstotke več kot lani. Povpraševanje po nemških avtomobilih se v tujini nenehno povečuje, v zadnjih petih mesecih pa raste tudi prodaja na domačem trgu.

Kriza v Aziji je <i>prikrit blagoslov</i>

13. 11. 1997 00.00

Generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michel Camdessus je danes v Singapuru izjavil, da se bo finančna in denarna kriza držav jugovzhodne Azije pokazala kot <i>prikrit blagoslov</i>. Kot je pokazal primer Mehike, lahko gospodarstva, ki jih zdaj preteresa kriza, v nekaj letih pričakujejo ponovno solidno rast. Dejal je še, da obstaja <i>potencial za visoke stopnje rasti v prihodnjih dveh desetletjih</i>. Finančna in denarna kriza na Tajskem, Filipinih, v Indoneziji in Maleziji je po mnenju Camdessusa kriza zaupanja, resda pa je izgubljeno zaupanje težko povrniti in je za to potrebno nekaj časa.

Irak bo nemudoma izgnal ameriške strokovnjake

13. 11. 1997 00.00

Irak se je danes odločil nemudoma izgnati vse ameriške inšpektorje Posebne komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). To je sporočila uradna iraška agencija INA po današnji seji Revolucionarnega sveta pod predsedstvom iraškega predsednika Sadama Huseina. Iraški zunanji minister Mohamad Said al Sahaf pa je v pismu predsedujočemu Varnostnega sveta Združenih narodov, Kitajcu Qinu Huasunu, ponovil, da je Irak pripravljen še naprej sodelovati s skupinami mednarodnih strokovnjakov, zadolženimi za nadzor razoroževanje Iraka, vendar brez Američanov.

Hilary Clinton na azijski turneji

13. 11. 1997 00.00

Ameriška prva dama Hillary Clinton se je med azijsko turnejo davi v Taškentu sestala z uzbekistanskim predsednikom Islamom Karimovim. Karimov si od obiska obeta poglobitev odnosov z ZDA. Hillary Clinton se namerava danes v uzbekistanskem glavnem mestu udeležiti odprtja zdravstvenega doma za ženske, nato pa bo obiskala še slikovito mesto Buchara. Clintonova je že obiskala Kazahstan in Kirgizistan, odpravila pa se bo še v Ukrajino in Rusijo.

Na blejskem seminarju ekonomistov bodo razpravljali o problemih slovenskega gospodarstva

13. 11. 1997 00.00

Jutri se bo na Bledu začel dvodnevni tradicionalni izobraževalni seminar ekonomistov in poslovnežev, na katerem bodo predavatelji predstavili tekoče in pričakovane ukrepe slovenske ekonomske politike ter probleme strukturnega prilagajanja gospodarstva na poti v Evropsko unijo. Podpredsednik vlade <b> Marjan Podobnik</b> bo udeležencem v uvodnem nagovoru predstavil aktualne probleme slovenskega gospodarstva, minister za ekonomske odnose in razvoj <b>Marjan Senjur</b> razvojne probleme in dileme gospodarstva ob koncu letošnjega leta, finančni minister <b>Mitja Gaspari</b> pa probleme prestrukturiranja slovenskega finančnega sistema. O denarni politiki in bančnem sistemu ob prehodu v leto 1998 bo predaval namestnik guvernerja Banke Slovenije <b>Samo Nučič</b>, o pristopni strategiji Slovenije k EU pa direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj <b>Janez Potočnik</b>.

35 telefonskih priključkov na 100 prebivalcev

13. 11. 1997 00.00

Telekom Slovenije je v prvih devetih mesecih za nove naložbe porabil že 13 milijard tolarjev, kar je 70 odstotkov vseh načrtovanih sredstev v tem letu. V tem času je bilo v promet vključenih približno 44.500 novih telefonskih priključkov. V Sloveniji je tako že prek 700.000 telefonskih priključkov oz. 35 na sto prebivalcev. Število vlog za nove telefone se je v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšalo za dobrih 20.000, tako da trenutno na priključek čaka še nekaj čez 31.000 prosilcev.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo

13. 11. 1997 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Vremenska slika

13. 11. 1997 00.00

Nad Evropo je obsežno območje nizkega zračnega pritiska. Nad osrednjim Sredozemljem in zahodnim Balkanom se zadržuje frontalni val, ki se počasi pomika proti vzhodu. V višinah doteka nad naše kraje z jugozahodnimi vetrovi še razmeroma topel in vlažen zrak.

Potres v južni Srbiji

13. 11. 1997 00.00

Potres z magnitudo 4,4 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je zgodaj davi (ob 1. uri 49 minut) prizadel jug Srbije, je povzročil manjšo gmotno škodo. Epicenter je bil v okolici Novega Pazarja, občutili so ga tudi v Sjenici in Tutinu. Nekateri prebivalci so v strahu pred morebitnimi novimi potresnimi sunki preostanek noči prebili na prostem. Potres so občutili tudi v Beogradu, predvsem v višjih nadstropjih stavb.

Predsedniški kandidat Cerar v bolnišnici

13. 11. 1997 00.00

Predsedniški kandidat Marjan Cerar je zaradi visoke telesne temperature ostal v bolnišnici, kjer naj bi opravili dodatne preiskave o njegovem zdravstvenem stanju. Cerarjeva predstavnica Gordana Ivandič je na dopoldanski novinarski konferenci, na kateri naj bil navzoč, pojasnila, da je sinoči dobil visoko vročino in da se danes že počuti bolje. Zvečer naj bi že nastopil na soočenju POP TV. Ivandičeva je ob tem omenila, da bo predvolilna kampanja potekala po načrtu.

Milošević na Kitajskem

13. 11. 1997 00.00

Predsednik ZR Jugoslavije Slobodan Milošević je prispel na tridnevni uradni obisk na Kitajsko, kjer se bo danes sestal s kitajskim voditeljem Jiang Zeminom. Po prihodu v Peking je Milošević izjavil, da prihaja na <i>obisk k prijateljem</i> ter da ZRJ želi razviti sodelovanje in okrepiti odnose. V času Miloševićevega obiska na Kitajskem bosta državi podpisali tudi več sporazumov.

Če bo Husein še naprej kljuboval, bodo sprejete nove sankcije

13. 11. 1997 00.00

Britanski zunanji minister Robert Cook je danes zatrdil, da se je Varnostni svet ZN odločil, da bo sprejel nove sankcije proti Iraku, če mu bo iraški voditelj <b>Sadam Husein</b> še naprej kljuboval. Cook je v odzivu na sinoči sprejeto resolucijo VS o poostritvi sankcij proti Bagdadu še poudaril, da Sadam <i>ne sme dvomiti v enotnost in odločenost Varnostnega sveta.

Irak tudi danes onemogočil delo ameriškim strokovnjakom

12. 11. 1997 00.00

Irak je tudi danes preprečil ameriškim strokovnjakom, da bi sodelovali pri delu posebne komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka. Komisija je zato ponovno prekinila inšpekcije, je povedal predstavnik komisije Alan Dacey. Iraško vodstvo je tako že devetič v zadnjih desetih dneh prepovedalo sodelovanje ameriških inšpektorjev v omenjeni misiji ZN.

NBA dogajanja

12. 11. 1997 00.00

Košarkarji Atlante nadaljujejo z uspešnimi nastopi v profesionalni ligi NBA. Na tekmi s Seattlom (89:87) so tudi po sedmem letošnjem nastopu še vedno nepremagani. Vse od leta 1969, ko je Atlanta vstopila v ligo NBA, Hawksi še niso imeli tako dobrega začetka. Nikakor pa do prave forme ne uspejo priti prvaki iz Chicaga. Na gostovanju v Clevelandu so Bullsi izgubili z neverjetnimi 21 točkami razlike. S takšno razliko niso bili poraženi že dve leti. Že ob polčasu je bila razlika 52:38, v drugem delu pa je potek igre v svoje roke vzel Shawn Kemp in takorekoč dotolkel nasprotnike. Ponovno je razočaral prvi zvezdnik NBA lige Michael Jordan, ki je dosegel le 15 točk. Še vedno brez poraza so tudi Lakersi iz Los Angelesa. Tokrat so v gosteh premagali Dallas Maverickse s 118:96. V Minnesoti so San Antonio Spursi slavili tesno s 93:92 in zabeležili šesto letošnjo zmago.

Hudo pomanjkanje hrane v 29 državah

12. 11. 1997 00.00

Hudo pomanjkanje hrane je letos prizadelo 29 držav, ki nujno potrebujejo pomoč. Vremenski pojav El Nino - svoj višek bo predvidoma doživel v prihodnjih mesecih - pa bi utegnil ogroziti pridelek prihodnjega leta na južni polobli, je navedeno v poročilu organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO), objavljenem ob letošnji 29. konferenci organizacije v Rimu. Med najbolj prizadetimi državami je 18 afriških. Lakota je na ameriški celini prizadela le Haiti.

Atomium v prenovljeni podobi

12. 11. 1997 00.00

V okviru priprav na leto 2000, ko bo Bruselj evropska kulturna prestolnica, se mestne oblasti pripravljajo na obnovo najznamenitejšega simbola belgijske prestolnice, Atomiuma.Tega je od postavitve leta 1958 čas že pošteno načel. Železno strukturo, katere najvišja točka sega 102 metra nad zemljo in nudi razgled nad celim mestom, je treba pripraviti na novo tisočletje, pravijo mestne oblasti. Belgija in Bruselj naj bi v prenovo strukture namenila več kot 30 milijonov mark. Za ta denar naj Atomiuma, ne bi zgolj očistili in popravili, temveč po nekaterih načrtih tudi nekoliko spremenili.

Veselje, ki se poraja ob lepoti

12. 11. 1997 00.00

V dunajskem Muzeju uporabne umetnosti bo od danes na ogled obsežna predstavitev tradicionalne afriške umetnosti. Na razstavi pod naslovom Kilengi si bo do 18. januarja moč ogledati več kot 200 eksponatov iz zasebne zbirke industrialca Walterja Bareissa. Kilengi v jeziku Bantu črncev pomeni veselje, ki se poraja ob lepoti. Posamezni razstavljeni predmeti so novost tudi za poznavalce afriške umetnosti. Razstavo so si poprej ogledali v Hannovru, po Dunaju pa jo bodo prenesli še v bavarski Muenchen ter v ameriški zvezni državi Iowa in New York.

Od decembra med Parizom in Brusljem samo uro in pol vožnje z vlakom

12. 11. 1997 00.00

V okviru priprav na 14. december, ko bo med Brusljem in Parizom začel voziti nov hitri vlak, ki bo prestolnici zbližal na uro in pol vožnje, belgijske železnice že ves teden izvajajo hitrostne in varnostne poskuse. Med poskusi na progi med mestom Halle in francosko mejo so dosegli rekordno hitrost do sedaj zabeleženo na belgijskih železniških progah - 354 kilometrov na uro. Vendar pa med komercialnimi vožnjami ne bodo skušali doseči novih rekordov. Zgornja meja hitrosti bo 300 kilometrov na uro, tako kot pri ostalih hitrih vlakih.

Potreben bo še drugi krog volitev za predsednika republike

12. 11. 1997 00.00

Torkova raziskava Delove agencije Stik kaže, da če bi bile volitve jutri, bi bil potreben še drugi krog, da bi Slovenija dobila novega predsednika republike. V drugem krogu bi Milan Kučan s 54,2 proti 17 odstotkom glasov premagal Janeza Podobnika, ki bi se v prvem krogu uvrstil na drugo mesto. Volilna udeležba bi bila 73,1-odstotna, 14 odstotkov volilcev se o udeležbi še ni odločilo, 12,6 odstotka jih ne bi šlo na volitve in le 0,3 odstotka jih ni hotelo razkriti, ali bodo volili ali ne. V anketi je sodelovalo 759 telefonskih naročnikov.

Inflacija v Romuniji

12. 11. 1997 00.00

Stopnja inflacije v Romuniji je oktobra dosegla 6,5 odstotka in se je v primerjavi s septembrom, ko so se cene povišale za 3,3 odstotka, skorajda podvojila, so poročali romunski časniki. Romunska vlada si je zastavila za cilj, da do konca leta zmanjša mesečno stopnjo inflacije na 2,2 odstotka.

Brezposelnost v Španiji

12. 11. 1997 00.00

Število brezposelnih v Španiji se je spet nekoliko povečalo. Oktobra je bilo brez dela približno 2,1 milijona ljudi, kar je za 33.000 več kot septembra. Stopnja brezposelnosti se je povečala na 12,9 odstotka. Hkrati so sporočili, da je oktobra našlo zaposlitev 1,1 milijona oseb.

Inflacija v Veliki Britaniji

12. 11. 1997 00.00

Stopnja inflacije v Veliki Britaniji je oktobra poskočila na 3,7 odstotka, kar je za 0,1 odstotne točke več kot septembra. Po podatkih vladnega statističnega urada je s tem stopnja inflacije dosegla najvišjo raven v zadnjih dveh letih. Srednjeročni cilj laburistične vlade ostaja zajezitev letne stopnje inflacije na 2,5 odstotka.