1999

Umrl slovenski skladatelj in akademik Primož Ramovš
11. 01. 1999 11.49
V 78. letu je v Ljubljani umrl slovenski skladatelj in akademik Primož Ramovš, eden najpomembnejših slovenskih skladateljev in glasbenih ustvarjalcev 20. stoletja. Rodil se je 20. marca 1921 v Ljubljani, kjer je živel in delal vse življenje. Na državnem konzervatoriju in glasbeni akademiji v Ljubljani (v razredu prof. Slavka Ostrca) je diplomiral leta 1941 in se do leta 1943 izpopolnjeval iz kompozicije v Sieni in Rimu. Ustvarjalno se je najprej navezal na neoklasicizem in barok, nato pa je po krajšem obdobju dodekafonije in totalne organizacije zvočnega gradiva v začetku 60. let sprejel najnovejša glasbena iskanja. Ramovš je za svoj obsežen in kakovosten opus prejel več priznanj in nagrad, med njimi Prešernovo nagrado in Kozinovo nagrado Društva slovenskih skladateljev. Od leta 1977 je bil častni član SAZU. Leta 1988 je bil imenovan za častnega člana Slovenske filharmonije.

Sile zveze NATO začele z uničevanjem vojaške opreme bosansko-hrvaške vojske
11. 01. 1999 11.29
Mirovne sile zveze Nato so začele z uničevanjem določenega dela vojaške opreme bosansko-hrvaške vojske. Enote SFOR-ja, ki v Bosni štejejo približno 32.000 pripadnikov, so v soboto zasegle nekaj tankov, topništva in drugega orožja. Kot je načrtovano, naj bi zaseženo vojaško opremo uničili v 24 urah. Do te akcije SFOR-ja je prišlo po neodobrenih imenovanj in napredovanj številnih generalov bosansko-hrvaške vojske. SFOR mora po besedah predstavnika te organizacije taka imenovanja in napredovanja odobriti, da se zagotovi apolitičnost in profesionalizacijo vojske. Obenem so pozvali člana predsedstva etničnih Hrvatov v Bosni, da prekliče nedavna imenovanja in napredovanja.

Povezovanje Volva in Fiata
11. 01. 1999 11.04
Predstavniki švedskega proizvajalca avtomobilov Volva so danes potrdili govorice o povezovanju z italijanskim Fiatom. Kot je povedal Volvov predstavnik za stike z mediji, so pogovori o povezovanju s Fiatom v teku, trenutno pa še ne želijo spregovoriti o podrobnostih posla. Enako so potrdili tudi predstavniki Fiata.

Cohen: ZDA so ''pripravljene odgovoriti'' Iraku
11. 01. 1999 11.02
Združene države Amerike so ''pripravljene odgovoriti'', če bo Irak grozil svojim sosedam ali Kurdom na severu države, je danes v Tokiu, kamor je v nedeljo prispel na tridnevni obisk, zatrdil ameriški obrambni minister William Cohen.

Belgija za hitrejše uvajanje bankovcev in kovancev evra
11. 01. 1999 10.39
Belgijski finančni minister in podpredsednik vlade Elio Di Rupo je napovedal, da bo svoje evropske kolege skušal prepričati, naj Evropska unija skrajša čas do napovedane dokončne uvedbe bankovcev in kovancev evra. Ti bodo po dosedanjih načrtih v obtok dani 1. januarja 2002, nacionalni denar pa bodo dokončno zamenjali 1. julija istega leta.

V prvih enajstih mesecih lani višja blagovna menjava
11. 01. 1999 10.38
Slovenija je v prvih enajstih mesecih lani izvozila za 8,33 milijarde dolarjev blaga, uvozila pa za 9,24 milijarde dolarjev, so v prvi, skrajšani objavi podatkov sporočili iz državnega statističnega urada. Primanjkljaj je v lanskih prvih enajstih mesecih znašal 908 milijonov dolarjev, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 90,2-odstotna. V primerjavi z enakim obdobjem leta 1997 se je vrednost izvoza, izražena v ameriških dolarjih, povečala za 8,6 odstotka, uvoza pa za 7,3 odstotka.

V Švici naprodaj 40 Chagallovih del
11. 01. 1999 10.19
V Soleureju na vzhodu Švice bo od 17. januarja do 25. aprila naprodaj štirideset izvirnih olj Marca Chagalla. Vsako delo bo naprodaj po fiksni ceni prvemu kupcu, je sporočila galerija Schaer in Wildbolz. Originali bodo prodani po zanimivi ceni, ker jih bo galerija predala neposredno v roke kupcev, je še povedal eden izmed lastnikov galerije, Kurt Schaer. Cene del, naslikanih med leti 1948 in 1982, se gibljejo med 130.000 in milijonom švicarskih frankov. Marc Chagall je bil rojen v židovski družini v Belorusiji leta 1887, od leta 1923 dalje pa je živel v Franciji, kjer je leta 1985 tudi umrl.

Univerza v Cambridgeu je najbogatejša v Veliki Britaniji
11. 01. 1999 10.18
Univerza v Cambridgeu ni le ena izmed najstarejših in najprestižnejših univerz v Veliki Britaniji, marveč je tudi ena izmed najbogatejših. Njeno bogastvo je bilo ocenjeno na več kot 2 milijardi funtov. Prvič v zgodovini njenega 800-letnega obstoja je imetje univerze doseglo tako visoko vrednost in univerza v Cambridgeu je s tem prehitela svojo večno tekmico, univerzo v Oxfordu, ki svoje imetje ocenjuje na ''borih'' 492 milijonov funtov. Dediščina univerze v Cambridgu je razdeljena med univerzo samo in njenih 35 fakultet, ki delujejo samostojno. Imetje univerze sestavljajo nepremičnine, predvsem pa donacije nekdanjih učencev, ocenjene na milijardo funtov. V to pa ni vštetih več slikarskih mojstrovin, med katerimi je tudi Tizianovo platno, ker so te po mnenju predstavnikov univerze neprecenljive vrednosti. Kljub vsemu bogastvu je univerza še vedno odvisna predvsem od državnega proračuna.

Srednjeevropska turneja Comedie Francaise
11. 01. 1999 10.15
Slovito pariško gledališče Comedie Francaise bo z uprizoritvijo Scapinovih zvijač Jean-Baptista Poquelina Moliera 12. februarja krenilo na tritedensko uradno turnejo po prestolnicah štirih srednjeevropskih držav, Madžarske, Romunije, Češke in Poljske. Predstavo režiserja Jean-Louisa Benoita z Gerardom Giroudonom v naslovni vlogi na sceni in v kostumih Alaina Chambona bo ansambel nekdaj kraljevskega Francoskega gledališča, ki ga je ustanovil in prvi vodil Moliere, med srednjeevropsko turnejo odigrali enajstkrat. Odlične bodo tudi zasedbe stranskih vlog: starca bosta igrala Christian Blanc kot Argante in Malik Faraoun kot Geronte, ob Isabelle Gardien (Hyacinthe) in Florence Viala (Zerbinette). Comedie Francaise bo turnejo začela v budimpeštanskem gledališču Vig z gostovanjem 12., 13. in 14. februarja ter sklenila v Varšavskem narodnem gledališču 5., 6. in 7. marca, po predstavah v Bukareštanskem narodnem gledališču od 19. do 21. februarja in v Narodnem gledališču v Pragi 27. in 28. februarja.

Umrl francoski džezist Michel Petrucciani
11. 01. 1999 10.14
V newyorški bolnišnici Beth Israel je za hudo pljučnico v 37. letu starosti umrl francoski džezovski pianist in skladatelj Michel Petrucciani. Pianist Petrucciani, od otroštva zaznamovan z redko boleznijo nepravilne rasti kosti, zaradi katere nikoli ni zrasel, se je kot eden redkih evropskih džezistov uveljavil na drugi obali Atlantika. EMI je decembra izdala zbirko sedmih plošč, ki jih je v letih od 1986 do 1994 kot prvi Francoz posnel za slovito newyorško hišo Blue Note. Džezovsko ''intimni, lirični in strastni'' Petrucciani po definiciji Džezovskega slovarja pariškega založnika Roberta Laffonta je igral z največjimi sodobnimi džezisti in leta 1994 osvojil nagrado za najboljši album leta za Sprehod z Dukeom (Promenade avec Duke). V Orangeu na jugu Francije rojenemu Petruchu, kot so ga klicali prijatelji, pa se ni izpolnil življenjski cilj: v Franciji odpreti mednarodno džezovsko šolo, da bi preprečil izumiranje džeza, ki ga je sam kot otrok džezovskega kitarista igral na klavirju od četrtega leta.

Ameriški turisti so ubežali ugrabitvi
11. 01. 1999 10.09
Dva ameriška turista sta v nedeljo v Jemnu ubežala ugrabitvi, ostala pa sta brez svojih fotoaparatov in denarja, je danes sporočila policija v Sani.

Aretirali odgovorne za nedavne umore na Siciliji
11. 01. 1999 10.08
Oblasti so davi aretirale tri domnevne naročnike in morilca petih moških, ki so bili ubiti 2. januarja letos v nekem baru v kraju Vittoria blizu Raguse na Siciliji, so sporočili policijski viri.

Na jugu Italije odkrili antične grobove
11. 01. 1999 10.06
Italijanski arheologi so v kraju Paestum južno od Neaplja odkrili ostanke dveh antičnih grobov. Odkritje je zelo pomembno za odkrivanje antične grške naselbine na tem območju. Predstavniki arheološkega muzeja v Salernu menijo, da naj bi bili ostanki grobov iz 6. oziroma z začetka 5. stoletja pr.n.št. V enem od grobov so našli tudi mumijo, zato arheologi domnevajo, da gre za grob pomembnega predstavnika grške kolonije. Stene groba so okrašene z motivi geometrijskih likov, palm in dreves z granatnimi jabolki, ki so bila simbol onostranstva. Sicer je Paestum eno največjih italijanskih arheoloških najdišč, ki je znano predvsem po ruševinah grškega templja. Grško naselbino Pozejdonijo so ustanovili v 6. stoletju pr.n.št., leta 273 pr.n.št. pa so jo zasedli Rimljani.

Slavna risba Leonarda da Vincija bo na ogled v Benetkah
11. 01. 1999 10.05
Slavno risbo moškega Leonarda da Vincija, ki jo je Italija izbrala za motiv na novi evropski skupni valut evro, bodo konec aprila izjemoma postavili na ogled v Benetkah, so sporočili z beneške Akademije, ki risbo hrani. Zadnja razstava omenjene risbe, na kateri je upodobljen moški, ki ima roke in noge v krogu, sega v leto 1982. Risbo so restavrirali leta 1992, ogledati pa si jo bo mogoče od konca aprila pa do konca julija letos.

Umrl poljski pisatelj Juliusz Zulawski
11. 01. 1999 10.04
V Varšavi je v soboto v 89. letu starosti umrl pisatelj, pesnik, literarni kritik in prevajalec Juliusz Zulawski. Med drugim je bil tudi predsednik poljskega kluba Pen. Sicer je bil Zulawski izjemen poznavalec britanske in ameriške književnosti. Za svoje prevajalsko delo je prejel tudi nagrado Pen kluba. Med drugim je prevedel mnoga dela Byrona, Browninga in Wilda. O slednjem in o Whitmanu je napisal tudi biografijo.

Gale 16. na prvi tekmi ameriške turneje
11. 01. 1999 10.02
Slovenski olimpijec Miha Gale je na letošnji prvi tekmi v akrobatskem smučanju za svetovni v svoji disciplini skokov zasedel 16. mesto. Uvrstitev v finale mu je v kanadskem Mt. Tremblantu preprečil ponesrečeni drugi skok, vendar bo tudi na naslednji tekmi še štartal v skupini A.

Slovenija na dvostranskem screeningu za kmetijstvo
11. 01. 1999 10.01
Slovenska delegacija, ki jo vodi državni sekretar v kmetijskem ministrstvu Franc But, se je danes v Bruslju udeležila dvostranskega screeninga za področje kmetijstva. Širitvena skupina Evropske komisije na dvodnevnem sestanku s slovensko delegacijo pregleduje usklajenost nacionalne zakonodaje za tretjega od šestih sklopov, na katere je v okviru screeninga razdeljena obsežna področna zakonodaja EU.

Potres v bližini Grenobla
11. 01. 1999 09.58
Davi so v bližini Grenobla na jugovzhodu Francije zabeležili zmeren potresni sunek, so sporočili z nacionalne mreže potresnih opazovalnic v Strasbourgu. Potres je imel moč 4,2 stopnje po Richterjevi lestvici, še navaja isti vir, ki pa o morebitni škodi ne poroča.

OVK pripravljena na izmenjavo ujetnikov
11. 01. 1999 09.57
Osvobodilna vojska Kosova (OVK) je pripravljena na izmenjavo ujetnikov. Osem vojakov jugoslovanske vojske, ki jih OVK zadržuje od petka dalje, naj bi pod ''mednarodnim nadzorom'' zamenjali za albanske zapornike, navaja danes sporočilo OVK beograjska tiskovna agencija Beta.

Razmere na slovenskih cestah ob 9.30
11. 01. 1999 09.55
Ceste so povsod po državi, razen na Primorskem in Novogoriškem, zasnežene. Glavne ceste so večinoma že splužene in posute, ponekod se na vozišču pojavlja le snežne brozga. AMZS kljub temu poziva voznike, da se na pot odpravijo le z ustrezno zimsko opremo.

Nazarbajev je bil v nedeljo ponovno izvoljen na čelo države
11. 01. 1999 09.47
Kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev (58) je bil v nedeljo ponovno izvoljen na čelo države, ki jo bo vodil še naslednjih sedem let. Nazarbajeva je na volitvah po zadnjih začasnih izidih, ki jih je danes objavila osrednja volilna komisija, podprlo 81,7 odstotka volivcev. Njegov glavni tekmec, kandidat komunistične stranke Serikbolsin Abdildin pa je dobil 12,08 odstotka glasov. V Kazahstanu so predsedniške volitve, na katerih se je pomerilo več kandidatov, potekale prvič po osamosvojitvi države od nekdanje Sovjetske zveze leta 1991. Sicer je bila zmaga dosedanjega predsednika pričakovana. Volitve so izvedli dve leti pred iztekom njegovega mandata, zato je bila opozicija oslabljena, odločitvi pa je nasprotovala tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi, ki je zaman zahtevala preložitev volitev. Udeležbo na volitvah so zaradi administrativnih omejitev onemogočili najresnejšemu nasprotniku Nazarbajeva, nekdanjemu premierju Akežanu Kažegeldinu. Sicer se je v Astani v nedeljo zvečer zbralo več sto prebivalcev mesta, ki so proslavili ponovno izvolitev Nazarbajeva za predsednika države. V svojem predvolilnem boju je Nazarbajev obljubil, da bo z nafto bogato državo izvlekel iz gospodarske krize, napovedal pa je tudi boj proti korupciji ter povečanje demokracije v državi.

Zaradi nedavnih obilnih snežnih padavin na Japonskem tri osebe izgubile življenje
11. 01. 1999 09.31
Zaradi nedavnih obilnih snežnih padavin na Japonskem so tri osebe izgubile življenje. Japonski mediji so danes poročali, da je obilica snega največ težav povzročila na zahodu otoka Honšu, kjer so ponekod morali zaustaviti železniški promet ter odpovedati številne letalske polete. Na območju Nagana, kjer so bile lani zimske olimpijske igre, so namerili od meter do dva metra debelo snežno odejo.

Požar v neki veleblagovnici na jugozahodu Kitajske
11. 01. 1999 09.30
V nedeljskem požaru v neki veleblagovnici v provinci Sečuan na jugozahodu Kitajske, je umrlo 10 ljudi, okoli 15 pa je ranjenih, je danes sporočil predstavnik tamkajšnjih oblasti. Največ žrtev je med prebivalci poslopja, v katerem je bila veleblagovnica. Do požara je prišlo v noči s sobote na nedeljo. Petnadstropna stavba, v kateri je tri nadstropja uporabljala veleblagovnica, je povsem uničena, saj je okoli 500 policistov na kraj nesreče prispelo šele tri ure in pol po izbruhu požara. Vzrok požara za zdaj še ni znan.

Ekvadorski vulkan Guagua Pichincha v nedeljo trikrat bruhal oblake dima
11. 01. 1999 09.30
Ekvadorski vulkan Guagua Pichincha je v nedeljo trikrat bruhal oblake dima, zato v primeru, da se bodo izbruhi nadaljevali, ekvadorski prestolnici Quito grozi kisel dež, ocenjujejo strokovnjaki. Ognjenik, ki leži okoli 10 kilometrov od Quita, ima povečano vulkansko aktivnost, iznad njegovega kraterja pa se dvigajo oblaki dima kar 800 metrov visoko.

Ubit televizijski snemalec ameriške agencije Associated Press
11. 01. 1999 09.29
V nedeljo popoldne je bil v Freetownu ubit televizijski snemalec ameriške agencije Associated Press Myles Tierney (34), težje pa je bil ranjen kanadski novinar Ian Stewart (32), ki je vodja urada agencije AP v Abidžanu, so sporočili novinarji. Četrt, v kateri je izbruhnil spopad, je sicer pod nadzorom zahodnoafriških mirovnih sil ECOMOG.

Izraelska vojska odpravila zaporo Hebrona
11. 01. 1999 09.28
Izraelska vojska je danes odpravila zaporo Hebrona, potem ko sta bili pred tednom dni v mestu ubiti dve Izraelki. Napetosti v mestu so se še povečale potem, ko so izraelski vojaki ubili nekega duševno zaostalega moškega. Tiskovni predstavnik vojske je prav tako sporočil, da je vojska preklicala policijsko uro za prebivalce dela Hebrona, ki je pod izraelsko zasedbo.

Razmere na slovenskih cestah ob 8.30
11. 01. 1999 09.20
Ceste so povsod po državi, razen na Primorskem in Novogoriškem, zasnežene, vendar pa so glavne ceste že splužene in posute. AMZS kljub temu poziva voznike, da se na pot odpravijo le z ustrezno zimsko opremo.

Nikkei navzdol za slabi dve desetinki odstotka
11. 01. 1999 09.15
Tečaji na tokijski borzi so teden začeli z rahlim padcem. Vrednost indeksa Nikkei se je znižala za 23,33 točke oz. 0,17 odstotka na 13.368,48 točke.

Norvežan Bjarne Vik zmagovalec devete tekme za svetovni pokal nordijskih kombinatorcev
11. 01. 1999 09.11
Olimpijski prvak, Norvežan Bjarne Vik, je zmagovalec letošnje devete tekme za svetovni pokal nordijskih kombinatorcev v Štrbskem Plesu. Vik je brez večjih težav zadržal vodilni položaj po skokih in za 33 sekund premagal Nemca Kennetha Braatna, ki je v 15-kilometrov dolgem teku s tretjega mesta napredoval na drugo. Na tretje mesto pa se je z najboljšim časom teka povzpel Avstrijec Felix Gottwald. Vik je dosegel svojo 14. zmago v karieri ter četrto letos in je svojo vodstvo v svetovnem pokalu samo še povečal.

Rokometašice Krima Electe N.R. premagale skopski Kometal
11. 01. 1999 09.09
Rokometašice Krima Electe N.R. so v četrtem krogu lige prvakinj (skupina A) z 31:27 (15:16) premagale skopski Kometal. V drugi tekmi je Francoski Besancon premagal Podravko iz Koprivnice z 31:28 (16:15). S srečanji zadnjega kroga pa se je končalo predtekmovanje v moški evropski rokometni ligi. Prva mesta v skupinah so že pred nedeljskima tekmama zasedli rokometaši Badel Zagreba, Barcelone, THW Kiela in Celja Pivovarne Laško. Celjani, prvi v skupini D, bodo v četrtfinalu merili moči z drugouvrščenim moštvom skupine C, Kaustikom iz Volgograda.