1999

V snežnem plazu umrlo 9 ljudi, 25 ranjenih
02. 01. 1999 11.25
Po zadnjih končnih podatkih varnostnih služb v Quebecu je v plazu, ki se je v noči na prvi dan novega leta sprožil v vasi Kangiqsualujjuaq v kanadski provinci, umrlo devet ljudi, 25 pa jih je bilo ranjenih. Snežni plaz se je sprožil nekaj minut po polnoči in zasul vaško šolo, v kateri je novo leto pričakovalo kakih 650 ljudi iz cele občine.

Kubanci praznovali 40. obletnico revolucije
02. 01. 1999 11.17
Kubanski predsednik Fidel Castro je ob slovesnostnih ob 40. obletnici revolucije, ki mu je prinesla oblast, sinoči po krajevnem času spregovoril na balkonu mestne hiše v mestu Santiago de Cuba, in sicer na istem mestu, kjer je leta 1959 razglasil svojo zmago.

Tuja podjetja vložila dve milijardi dolarjev v Rusijo
02. 01. 1999 11.02
Po podatkih ruskega ministrstva za gospodarstvo so tuja podjetja lani v Rusijo vložila dve milijardi dolarjev. Kot je dejal tiskovni predstavnik ministrstva, tuja podjetja za proizvodnjo potrošnega blaga in hrane ne nameravajo opustiti načrtov za dolgoročno poslovanje na ruskem trgu, kar je razvidno iz širjenja njihovih zmogljivosti in uvajanja novih tržnih znamk. Za letos ministrstvo pričakuje povečanje tujih neposrednih naložb na 2,5 milijarde dolarjev.

Manjši prihodki od nafte v lanskem letu
02. 01. 1999 11.01
Lansko proizvodnjo nafte rusko ministrstvo za goriva in energijo ocenjuje na dobre 303 milijone ton, izvoz nafte pa na 134 milijonov ton, kar je za 6,3 odstotka več kot predlani. Vseeno pa so bili dohodki od nafte, ki sicer Rusiji prinese največ prihodkov, lani manjši kot v letu 1997. Kljub nižjim cenam nafte na svetovnih trgih si je Rusija lani prizadevala izvoziti čimveč, za letošnje leto pa predvidevajo petodstotni padec proizvodnje nafte, manjši pa naj bi bil tudi izvoz.

Nična stopnja inflacije v Švici
02. 01. 1999 11.00
Švica je po podatkih zveznega statističnega urada lani zabeležila nično inflacijo, najnižjo po letu 1959. Vladi je tako že peto leto zaporedoma uspelo ohraniti stabilnost cen oziroma inflacijo pod dvema odstotkoma. Ker je švicarsko gospodarstvo v dobri formi, državna centralna banka v bližnji prihodnosti ne pričakuje recesije ali deflacije. Ekonomisti pa napovedujejo, da bo včerajšnje povišanje davka na dodano vrednost zvišalo indeks cen življenjskih potrebščin za 0,5 odstotka.

Združitev med BP in Amoco zaključena
02. 01. 1999 10.59
British Petroleum Co. (BP) in Amoco Corp. sta zaključila 53 milijard dolarjev vreden posel združitve. Gre za združitev, ki je med največjimi v zgodovini. Chicaški Amoco je peta največja naftna družba v ZDA s približno 9300 bencinskimi prodajalnami, londonski BP pa je tretja največja naftna družba na svetu s kar 17.900 prodajalnami. Posel je bil zaključen v četrtek, po zaprtju borz v ZDA, z delnicami nove družbe pa se bo pričelo trgovati v ponedeljek.

1998 - leto združitev in prevzemov
02. 01. 1999 10.59
Minulo leto je bilo leto kolosalnih poslov. Z združitvami in prevzemi so nastale družbe Exxon-Mobil, Bell Atlantic-GTE, Travelers-Citicorp, Daimler-Chrysler itd. Tovrstni posli so v skupnem obsegu 1,61 bilijonov dolarjev dobro spremenili podobo ameriškega gopodarstva. Njihova lanska vsota je bila za 78 odstotkov višja kot v letu poprej, so ugotovili v Securities Data Corp.. V letu 1999 se pričakuje rahlo znižanje tovrstnih poslov, vendar je celo ob koncu leta Bell-Atlantic objavil, da se pogaja za 45 milijard dolarjev vreden nakup družbe Airtouch, medtem ko se posel združitve z GTE šele zaključuje.

Več komplikacij pri nosečnicah po 40. letu starosti
02. 01. 1999 10.58
Štiridesetletnice ali starejše ženske imajo pri porodu še več težav, potrebnih pa je tudi več posredovanj zdravnikov, kot se je ocenjevalo pred zadnjo, najobsežnejšo raziskavo na tem področju. Carski rez ima kar 47 odstotkov žensk, ki prvič rodijo po 40. letu starosti, kar je dvakrat več v primerjavi z ženskami, ki rodijo v dvajsetih letih.

Na tisoče Afganistancev moli za dež
02. 01. 1999 10.55
Na poziv vrhovnega voditelja talibanske islamske milice je včeraj na tisoče Afganistancev v puščavi blizu Kabula skupaj z najvišjimi predstavniki talibanov molilo za dež in sneg, da bi pregnali sušo v državi. Ljudje iz Kabula so zaprli trgovine in pisarne ter se na poziv Mulaha Mohameda Omarja odpravili k molitvi v bližnjo puščavo Bagrami. Afganistanu poleti grozi suša, saj zadnjo zimo v državi ni deževalo niti snežilo, kar bi lahko prizdelo poljščine in druge pridelke.

Radioaktivni odpadki onesnažujejo Arktično in Baltiško morje
02. 01. 1999 10.55
Radioaktivni odpadki, ki jih je Sovjetska zveza v zabojnikih odložila v morja okrog Arktike, so začeli puščati, radioaktivnost pa je nekje do stokrat presegla dovoljeno stopnjo sevanja. Po besedah ruskega ministrstva za izredne razmere, naj bi v več zabojnikih popustil pritisk, zato strupeni odpadki puščajo. Onesnaževanje s težkimi kovinami in arzenikom pa v Baltskem morju povzroča tudi odlagališče kemičnega orožja, je ministrstvo zapisalo v poročilu, ki povzema triletno raziskavo. Koncentracija usedlin težkih kovin je v nekaterih delih Baltskega morja presegla normalne stopnje od 10 do 100-krat, visoke pa so tudi stopnje arzenika.

Japonski pustolovec na južnem polu na Silvestrovo
02. 01. 1999 10.54
Japonski pustolovec, ki se je sam s smučmi podal na Antarktiko, je na Slivestrovo prispel na južni pol, svoj dosežek pa je proslavil s člani ameriške baze na Antarktiki. Japonec Mitsuro Oba je leta 1997 postavil rekord, ko je postal prvi človek, ki je sam prehodil zamrznjeno Severno ledeno morje, leta 1995 pa je med neuspešnim poskusom, da bi prečkal Arktiko, zaradi ozeblin izgubil vse prste na nogi.

Storitve za samomor na internetu
02. 01. 1999 10.53
Spletna stran, na kateri ponujajo storitve za samomor, naj bi po podatkih japonske policije botrovala vsaj enemu samomoru. Preko te strani, čigar naslova policija ni razkrila, je bilo dostavljenih sedem smrtonosnih doz cianida v kapsulah. Kapsule dostavljajo po pošti po ceni od 258 do 430 ameriških dolarjev, na omenjenem naslovu pa nudijo ''zdravila za ljudi, ki ne vedo, katero zdravilo uporabiti'', da bi naredili samomor. Zaradi zastrupitve s cianidom je umrla neka ženska, policiji pa je že uspelo odkriti imena še šestih oseb, ki so preko interneta naročile smrtne doze cianida.

Indija in Pakistan izmenjala seznama jedrskih naprav
01. 01. 1999 16.08
Indija in Pakistan sta danes prvič po jedrskih poskusih pred sedmimi meseci izmenjali seznama jedrskih naprav, kot določa njun osemletni sporazum o nenapadanju jedrskih objektov.

Jelcin čestital Castru ob 40. obletnici revolucije
01. 01. 1999 16.04
Na Kubi danes praznujejo 40. obletnico revolucije. 1. januarja 1959 se je z zmago Fidela Castra nad diktatorjem Fulgencijem Batisto končala dveletna gverilska vojna. Ob tej priložnosti je ruski predsednik Boris Jelcin kubanskemu voditelju Fidelu Castru poslal čestitko.

Papež: Mir dosegljiv le ob spoštovanju človekovih pravic
01. 01. 1999 16.02
Na svetovni dan miru je papež Janez Pavel II. celotno novoletno poslanico med mašo v baziliki Svetega Petra posvetil zaščiti človekovih pravic. Poudaril je, da je mir uresničljiv le ob spoštovanju človekovih pravic.

SVSL v Mariboru danes odpovedan
01. 01. 1999 15.50
Tekmovalna žirija je zaradi goste megle po dveh prestavljenih štartih danes dokončno odpovedala ženski superveleslalom za svetovni pokal v Mariboru in ga prestavila na soboto (2. januar).

Na Kosovu so pričakali novo leto brez večjih izgredov
01. 01. 1999 15.41
Na Kosovu so novo leto pričakali s streli avtomatskega orožja v zrak. Tako streljanje, ki je trajalo približno 30 minut, je na Kosovu ob praznovanju novega leta neke vrste tradicija.

Francoski obrambni minister pri vojakih v BiH
01. 01. 1999 15.24
Francoski obrambni minister Alain Richard je danes prispel na krajši obisk v Mostar, kjer je nameščenih okoli 1900 francoskih pripadnikov enot SFOR. Popoldne bo Richard odpotoval še v Makedonijo. Tudi tam bo obiskal francoske vojake, nameščene v tej državi.

Willian Shakespeare - Britanec drugega tisočletja
01. 01. 1999 15.21
Britanec drugega tisočletja je po rezultatih ankete, ki jo je med poslušalci BBC-ja izvedel Radio 4, elizabetinski dramatik William Shakespeare, za katerega se je opredelilo kar več kot 11.700 poslušalcev. Na drugo mesto so Britanci uvrstili Winstona Churchilla, premiera, ki je Veliko Britanijo vodil med drugo svetovno vojno, sledil pa mu je prvi angleški tiskar William Caxton, ki je zaslužen za razvoj angleškega knjižnega jezika.

Weimar - nova evropska prestolnica kulture
01. 01. 1999 15.19
Več tisočglava množica je v noči s četrtka na petek poleg novega leta obeležila tudi prenos naslova evropske kulturne prestolnice 1999 na nemško mesto Weimar. Prebivalci Weimarja in obiskovalci so dogodek obeležili na prostem z ognjemetom, ki je sledil predstavi francoske poulične gledališke skupine Premični človek. Le nekaj ur pred polnočjo pa je Weimar postal prvo mesto iz nekdanje Nemške demokratične republike (DDR), v katerem so odprli muzej sodobne umetnosti. Muzej hrani zbirko 120 del galerista Paula Maenza. Uradne slovesnosti letošnje kulturne prestolnice pa bodo počakale do 19. februarja, ko bo prireditev otvoril nemški predsednik Roman Herzog.

Francija se pripravlja na 100-letnico rojstva Francis Poulenca
01. 01. 1999 15.18
Francija se od Lilla do Montpelliera, preko Pariza in Strasbourga pripravlja na praznovanje stote obletnice rojstva Francisa Poulenca, enega najpogosteje izvajanih skladateljev iz takoimenovane skupine šestih. Sedmega januarja 1999, na dan, ko se je rodil skladatelj, bodo trije različni simfonični koncerti v Lillu, Parizu in Strasbourgu zaznamovali začetek slovesnosti. V šesterico sicer poleg Poulenca sodijo še Georges Auric, Darius Milhaud, Arthur Honegger, Germaine Tailleferre in Louis Durey.

Prva etapa relija Granada - Daker prekinjena
01. 01. 1999 15.15
Prva etapa 21. relija Granada - Dakar je bila pri Granadi na jugu Španije prekinjena zaradi močnega dežja in sneženja. Po petih kilometrih hitrostne preizkušnje po goratem delu proge, ki je bila identična s silvesterskim prologom, so organizatorji etapo zaustavili. Spremljevalna vozila so se že napotila po drugi poti na predvideni cilj etape na afriško celino v Rabat.

Dallas visoko zmagal doma, Toronto slavil v gosteh
01. 01. 1999 15.14
Ekipa Dallas Stars je sinoči v severnoameriški poklicni hokejski ligi NHL doma premagala Boston Bruins s 6:1 in še povečala naskok na čelu lige. Po nizu trinajstih tekem brez poraza, kar je rekord v zgodovini kluba iz Dallasa, so zbrali 52 točk.

Število prebivalcev v Izraelu naraslo
01. 01. 1999 15.06
Število prebivalcev v Izraelu je prvič preseglo 6 milijonov, je sporočil Centralni urad za statistiko.

Rugova: Sile zveze NATO za mir na Kosovu
01. 01. 1999 14.33
V današnji novoletni poslanici je vodja kosovskih Albancev Ibrahim Rugova dejal, da v pokrajini ne bo miru, dokler na Kosovu ne bodo nameščene sile zveze NATO. Kosovski uporniki pa so dejali, da so pripravljeni nadaljevati boj za neodvisnost Kosova od Srbije.

Predsednik Jiang: Kitajsko čakajo zahtevne naloge v letu 1999
01. 01. 1999 14.31
Kitajski predsednik Jiang Zemin se je na današnjem državnem sprejemu zavzel za boj proti socialnim problemom in poskusom sovražnih sil doma in v tujini, ki bi lahko škodovali stabilnosti in gospodarskemu razvoju države.

S 1. januarjem v nov sistem javnih del
01. 01. 1999 14.29
V skladu z novelo zakona o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti se bo s 1. januarjem 1999 pričel izvajati nov sistem javnih del. Kljub temu, da novela zakona predvideva prehod na novi sistem javnih del v treh mesecih po sprejetju, je Zavod RS za zaposlovanje namreč uspel pripraviti vse potrebno, da se bo novi sistem začel izvajati prej, kot je bilo predvideno.

Bodo v letu 1999 avtomobili cenejši?
01. 01. 1999 14.15
Začetek leta 1999 prinaša na področju carin kar nekaj sprememb. V skladu z določili prosto-trgovinskih sporazumov, ki jih je Slovenija sklenila z 32 državami, se bodo znižale carine za številne izdelke iz teh držav, v okviru postopnega prilagajanja carin evropskemu sistemu carinskih tarif pa se bodo prvič znižale tudi carinske dajatve za avtomobile iz nekaterih neevropskih držav.

Predsednik Clinton optimistično v novo leto
01. 01. 1999 14.06
Ameriški predsednik Bill Clinton je v počivališču na otoku Hilton Head, kjer je z družino pričakal novo leto, v pogovoru z mladimi in njihovimi starši v odgovorih na vprašanja dejal, da kljub političnim krizam v preteklem letu ostaja optimist. Clintonova sta se ob polnoči poljubila in z ostalimi gosti zapela tradicionalno anglosaksonsko novoletno pesem.

Že prve transakcije v evrih; Japonska pozdravila evro
01. 01. 1999 13.42
Evropski denarni trgi danes sicer mirujejo, na bombajskem menjalniškem trgu, enem od dveh v svetu, ki poslujeta tudi na novo leto, pa so danes že trgovali z novo skupno evropsko denarno enoto evro, ki je uradno stopila v vejavo ob polnoči.