1999

Volkswagen načrtuje proizvesti avto z litrsko porabo goriva

25. 02. 1998 08.39

Nemški proizvajalec avtomobilov Volkswagen naj bi po podatkih predstavnikov podjetja v prihodnosti razvil model avtomobila, ki bo na sto prevoženih kilometrov porabil liter goriva. Po besedah predsednika podjetja Ferdinanda Piecha bo omenjeni avto imel štiri kolesa, ne pa tudi štiri sedeže. Kdaj naj bi omenjeni avtomobil dejansko razvili, Piech ni hotel izdati. Do leta 1999 bo na trg prišel Volkswagenov "malček" Lupo, katerega poraba naj bi znašala tri litre na sto kilometrov.

Popoln sončni mrk na Karibih

24. 02. 1998 13.12

Na Karibih bo v četrtek popoln sončni mrk, ki ga bo po napovedih tamkajšnjih astronomov v dopoldanskih urah mogoče opazovati v vzhodni Panami, severni Kolumbiji in Venezueli kot tudi na nekaterih manjših karibskih otokih.

Zadnji popoln sončni mrk na ameriški celini bo 26. februarja

23. 02. 1998 08.28

Zadnji popoln sončni mrk v tem stoletju bo na ameriški celini mogoče videti 26. februarja, sredi dneva po tamkajšnjem času, in sicer v pasu nekaj sto kilometrov na severu Južne Amerike, so sporočili venezuelski strokovnjaki za astronomijo in astrofiziko. Mrk se bo najlepše videl, če bo opazovan z Galapagosa, skrajnega severa Kolumbije, severozahodne Venezuele ali z Antilov. Delno ga bo moč videti tudi iz ZDA, Argentine in Čila. Gre že za tretji popoln sončni mrk v Venezueli od začetka stoletja, naslednji pa je bo leta 2071. Naslednji in tudi sploh zadnji sončni mrk v 20. stoletju pa se bo zgodil 11. avgusta leta 1999. Viden bo na severu Francije, v Nemčiji, Turčiji in Indiji.

Češka javnost naklonjena nadaljnji gradnji jedrske elektrarne

20. 02. 1998 08.20

Kot kažejo izsledki javne ankete, so prebivalci Češke republike naklonjeni dokončanju jedrske elektrarne Temelin, katere gradnja je bila začasno ustavljena, sporočajo predstavniki svetovne jedrske organizacije. V omenjeni anketi je kar 65 odstotkov češkega prebivalstva izrazilo podporo jedrskemu projektu, nenaklonjenih pa mu je bilo le 16 odstotkov. Proizvodnja električne energije, ki naj bi se prvotno začela aprila 1999, bo v omenjenem obratu predvidoma stekla spomladi leta 2000.

Sistem financiranja lokalnih skupnosti je neustrezen

19. 02. 1998 11.35

Obstoječi sistem financiranja lokalnih skupnosti v Sloveniji je neustrezen, ker ne zagotavlja uresničevanja načela finančne avtonomije lokalnih skupnosti, zato so potrebne čimprejšnje spremembe zakonodaje tako, da bi ustrezne rešitve uveljavili že v proračunskem letu 1999, poudarja komisija državnega zbora (DZ) za lokalno samoupravo v mnenju, ki ga je na dopoldanski seji sprejela k analizi financiranja lokalnih skupnosti.

Evropska centralna banka ne namerava zviševati obrestnih mer

13. 02. 1998 09.01

Evropska centralna banka je sporočila, da svoje denarne politike ob uvedbi skupne evropske valute evra ne bo bistveno zaostrila. Zmerna rast in nizke inflacijske stopnje v državah članicah Evropske monetarne unije (EMU) naj bi po mnenju finančnih strokovnjakov nemških bank omogočile nizke stopnje obrestnih mer. V prihodnje tudi ni pričakovati ekspanzivne denarne politike evropske centralne banke. Po predvidevanjih strokovnjakov naj bi inflacijska stopnja leta 1999 v državah članicah EMU znašala dva odstotka, povprečna rast pa naj bi dosegla 3 odstotke.

Nemška vlada vztraja pri datumu uvedbe evra

09. 02. 1998 18.50

Nemška vlada kljub resnemu opozorilu 155 profesorjev ekonomije brezpogojno vztraja pri 1. januarju 1999 kot datumu uvedbe evropske denarne unije.

Profesorji ekonomije za prestavitev vpeljave evra

09. 02. 1998 09.38

Več kot 150 nemških univerzitetnih profesorjev ekonomije je v ponedeljek zahtevalo, naj vpeljavo enotne evropske denarne enote evro, napovedano za 1. januarja 1999, prestavijo za nekaj let. V pismu britanskemu poslovnemu časniku Financial Times in nemškemu časopisu Frankfurter Allgemeine Zeitung, ki ga je podpisalo 155 univerzitetnih profesorjev, slednji ocenjujejo, da razmere, ki prevladujejo v Evropi, ne ustrezajo uvedbi evra. Ekonomisti, ki evro načelno podpirajo, pa vztrajajo, da je treba tovrsten odlog preučiti kot resno politično opcijo.

Nemški farmacevtski velikan Hoechst ne bo zaposloval novih delavcev

08. 02. 1998 09.37

Nemški kemijski in farmacevtski koncern Hoechst, ki je v preteklem letu dosegel odlične poslovne rezultate, je sporočil, da v letošnjem letu ne bo zaposloval novih delavcev. Podjetje Hoechst, ki v svojih enotah zaposljuje preko 120.000 delavcev, naj bi do leta 2000 število zaposlenih zmanjšalo na 100.000. Lani so prihodki nemškega farmacevtskega velikana znašali 50 milijard mark, do leta 1999 pa naj bi se po besedah direktorja Juergena Dormanna promet podjetja zmanjšal za 10 milijard nemških mark.

Za Slovenijo slabše ocene pričakovanih ekonomskih sprememb

07. 02. 1998 12.41

Euromoney je zaradi azijske krize in posledicah na finančnih trgih decembra lani izjemoma ponovil ocenjevanje deželnega tveganja. Ocenjena je bila tudi Slovenija, ocena pričakovanih ekonomskih sprememb za Slovenijo v letih 1998 in 1999 pa se je resno poslabšala, in sicer za dobre štiri odstotke, medtem ko so se ocene za druge članice Cefte izboljšale.

Dini in Marinček podpisala sporazum o znanstveno-tehnološkem sodelovanju

04. 02. 1998 11.15

Slovenski minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in italijanski zunanji minister Lamberto Dini sta danes v Ljubljani podpisala sporazum o znanstveno-tehnološkem sodelovanju med Slovenijo in Italijo.

Medvedki Haribo osvajajo svet

03. 02. 1998 08.36

Nemški proizvajalec slaščic Haribo, ki na tujih trgih proda več kot polovico svoje proizvodnje, namerava letos izvoz še povečati. Podjetje je bilo v preteklem letu izjemno uspešno predvsem pri prodaji gumijevih sadnih in lakričnih bombonov.

DZ noveliral zakon o investicijskih skladih ter zakon o izvrševanju kazenskih sankcij

28. 01. 1998 09.37

Državni zbor (DZ) je v popoldanskem nadaljevanju izredne seje po hitrem postopku noveliral zakon o investicijskih skladih in družbah za upravljanje ter za tem še zakon o izvrševanju kazenskih sankcij. S prvo zakonsko novelo je zakonodajalec določil pogoje za preoblikovanje pooblaščenih investicijskih druzb (PID) v redne investicijske oziroma delniške druzbe po zakonsko določenem roku - 13. marcu 1999. Z vnešenimi spremembami v zakon o izvrševanju kazenskih sankcij pa je določil, da bo odslej temeljni zavezanec za izplačevanje odškodnin za zaplenjeno premoženje po drugi svetovni vojni država in ne več občine. Zavezanca za vrnitev zaplenjenega premoženja v naravi sta država oziroma občina, ki je lastnik zaplenjenega premočenja. Če pa vrnitev premoženja ali njegovega dela v naravi ni več možna, pa bo odslej zavezanec za plačilo odškodnine država. Slednja bo lahko v izjemnih primerih uveljavljala tudi povrnitev plačane odškodnine od samoupravne lokalne skupnosti, vendar le tedaj, če je lokalna skupnost pred tem brez utemeljenih razlogov zavrnila vrnitev zaplenjene nepremičnine.

Slovenskim železarnam bo država še zadnjič pomagala

23. 01. 1998 12.35

Kot kaže, se lahko Slovenske železarne (SŽ) še zadnjič nadejajo državne pomoči. Vladni amandma k predlogu zakona o delni privatizaciji SŽ predvideva, da bo država letos dokapitalizirala železarne v znesku treh milijard tolarjev. Enako vsoto denarja naj bi jim v skladu s tem amandmajem namenila tudi v letu 1999. Poleg tega jim lahko letos še pred dokapitalizacijo nameni kratkoročno posojilo za obratna sredstva v višini šest milijard tolarjev.

Začeli gradnjo Doma za podiplomske študente in gostujoče profesorje

21. 01. 1998 16.30

Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček in glavni direktor SCT Ivan Zidar sta s simboličnem odkritjem temeljnega kamna danes napovedala začetek gradnje Doma podiplomcev in gostujočih profesorjev v Ljubljani.

Prašnikar - novi trener Slovenije

19. 01. 1998 17.12

Izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije je na današnji seji soglasno potrdil Bojana Prašnikarja za novega trenerja slovenske članske reprezentance. Prašnikar bo naloge selektorja opravljal od 1. februarja letos do 31. decembra 1999.

Portugalski državni svet podprl nadaljevanje procesa vrnitve Macaa

17. 01. 1998 13.47

Portugalski državni svet je v petek poudaril pomen nadaljevanja procesa prenosa suverenosti nad Macaom. Ta naj bi izpod portugalske prešel pod kitajsko upravo ob koncu leta 1999. Odločno se je zavzel tudi za dosledno izvajanje skupne deklaracije iz leta 1987, je zapisano v sporočilu za javnost, ki so ga objavili v Lizboni v noči s petka na soboto.

IMF: Slovenija naj pospeši strukturne reforme

12. 01. 1998 18.22

Minister za finance Mitja Gaspari je na novinarski konferenci predstavil poudarke iz poročila, ki ga je za Slovenijo pripravil Mednarodni denarni sklad (IMF). Kot je povedal, odbor direktorjev washingtonske institucije Sloveniji med drugim priporoča, da pospeši strukturne reforme, ki po mnenju IMF zamujajo za eno leto, zaustavi poslabševanje v davčnem sektorju in zmanjša letošnji proračunski primanjkljaj. Tega naj bi po priporočilu IMF odpravili najkasneje v letu 1999. Poleg tega IMF na področju denarne politike priporoča predvsem hitrejšo odpravo ukrepov, ki omejujejo kapitalske tokove, pospešen postopek deindeksacije, večjo stopnjo konkurenčnosti v bančnem sektorju ter sprostitve v luči večjega pritoka predvsem neposrednih tujih investicij v Slovenijo.

Valentino poudarja klasiko

12. 01. 1998 09.03

Ohraniti elegantnost moškega, jo poudariti z ročno izdelanimi oblekami, uporabiti gube in predvsem povečati udobnost nošenja. S tem sporočilom je v nedeljo v Milanu odprl svojo modno revijo Moška kolekcija (Collezioni Uomo) italijanski kreator Valentino, na katerem je predstavil trende za jesen in zimo 1998/1999. Rimski oblikovalec je pokazal enobarvne kostime iz finega kašmirja večinoma v sivi barvi, delno pa tudi v modrih tonih. Pomembne so tudi sledi igel, notranja podloga lila barve pa je za oči skoraj neopazna. Sakoji imajo stoječe ovratnike in tako mejijo na športne jakne. Proge, spremenjene v široka rebra, so vidne tudi pri puloverjih in potekajo sprva ravno, nato pa se združijo v grafične vzorce. Italijanski oblikovalci bodo svoje kreativne zamisli, kako naj bi se prihodnjo zimo oblačil moški, predstavili do četrtka v skoraj 50 velikih modnih revijah in na 30 manjših predstavitvah. Posebne pozornosti so bili poleg kreacij znanih modnih hiš Prade in Gucci deležni tudi stilisti iz tujine. Prvič letos se bo v Milanu predstavil tudi ameriški kreator Calvin Klein.

Slovenija v pripravah na NATO

03. 01. 1998 14.53

Do aprila 1999, ko bo Severnoatlantska zveza vnovič razmislila o širitvenem procesu, je ostalo poldrugo leto časa. Slovenija, ki je članstvo v zavezništvu opredelila kot svoj prednostni cilj, je že ob več priložnostih izrazila pričakovanje, da bo prav na vrhunskem srečanju zavezništva leta 1999, ko bodo v povezavo vstopile prve tri povabljenke, Poljska, Češka in Madžarska, prejela povabilo za članstvo.

McDonalds načrtuje odprtje 100 novih restavracij v Veliki Britaniji

02. 01. 1998 08.57

Ameriška veriga restavracij s hitro prehrano McDonalds namerava prihodnje leto v veliki Britaniji odpreti 100 novih restavracij in s tem zagotoviti 5000 novih delovnih mest. Vrednost naložbe ocenjujejo na 142 milijonov ameriških dolarjev. Podjetje s sedežem v Oak Brooku v ameriški zvezni državi Illinios načrtuje širjenje verige restavracij v Veliki Britaniji tudi v letih 1999 in 2000. McDonalds ima trenutno v 106 državah po vsem svetu 22.000 restavracij.

Večji nadzor nad evroparlamentarci

28. 12. 1997 12.49

Članom Evropskega parlamenta, ki se ne bodo pojavljali na parlamentarnih glasovanjih, grozijo denarni ukrepi. Od februarja prihodnje leto bodo namreč evroparlamentarci, ki se bodo med plenarnimi sejami sicer mudili v parlamentarnih prostorih, vendar ne bodo sodelovali na vsaj polovici ključnih glasovanj, izgubili polovico dnevne sejnine.

Bodo dirke formule 1 tudi na Hrvaškem?

23. 12. 1997 09.53

Hrvaška upa, da bodo leta 1999 dirkači formula 1 nastopili tudi pri njih, piše zagrebški Vjesnik po srečanju vodje dirk formule 1 Bernija Ecelstoneja s hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom. Progo na Grobniku naj bi za nekaj več kot 40 milijonov nemških mark naslednje leto dogradili in popravili predvsem za namene formule 3000. Leto pozneje pa bi naj na progi že dirkali Jacques Villeneuve in kolegi. Špekulacije izvirajo predvsem iz novice, da naj bi se velika nagrada San Marina v Imoli črtala iz sporeda tekmovanj. Kot enega izmed razlogov za dirko formule 1 na Hrvaškem pa Vjesnik omenja tudi Ecelstonejevo čeno Slavico, ki je rojena v Zagrebu.

Generalna skupščina ZN sprejela resolucijo o višini prispevkov

23. 12. 1997 09.37

Generalna skupščina Združenih narodov je v ponedeljek po dolgotrajnih pogajanjih sprejela resolucijo o višini prispevkov držav članic za prihodnja tri leta, pri čemer ameriški delež zaradi dosedanjega neplačanega dolga ZDA ostaja nespremenjen. Tako bo ameriški delež k proračunu organizacije še naprej 25-odstoten, vendar pa resolucija predvideva revizijo sklepa do septembra, če bodo ZDA poravnale svoj zaostali dolg v višini 1,4 milijarde dolarjev. Proračun organizacije za leti 1998 in 1999 bo znašal 2,5 milijarde dolarjev.

Bolgarija mora prodati državne banke do konca leta 1998

22. 12. 1997 08.16

Mednarodni denarni sklad (IMF) vztraja, da je treba lastninjenje državnih bank v Bolgariji končati do konca prihodnjega leta, kot določa sporazum med IMF in bolgarsko vlado. Stalni predstavnik IMF v Sofiji Peter Stella je ob tem poudaril, da daje IMF prednost spoštovanju roka in ne prodajni ceni. Stella je tako zavrnil vztrajne prošnje bolgarskega finančnega ministra Muraveja Radeva, naj rok za privatizacijo bank podaljšajo do konca leta 1999.

Danes v državnem zboru

18. 12. 1997 16.45

Državni zbor je začel z obravnavo zakona o posebnem davku na bilančno vsoto bank in hranilnic. Dopoldan je po hitrem postopku sprejel noveli zakona o davčnem postopku in o davčni službi, po opravljeni splošni razpravi v okviru hitrega postopka prekinil obravnavo predloga zakona o ukinitvi pravice do regresa za letni dopust za leto 1998 ter predloga zakona o višini povračil stroškov v zvezi z delom in nekaterih drugih prejemkov. Novela zakona o davčnem postopku podaljšuje veljavnost prehodnih določb zakona, ki urejujejo prehod iz sistema pobiranja davkov ob plačilnem prometu na nov sistem, na leto 1999. Prehodne določbe so namreč določale, da z letošnjim 31. decembrom prenehajo veljati med drugim tudi določbe zakona o Agenciji RS za revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij in Agencije za plačilni promet. Ker pa se niso uresničila predvidevanja o začetku nove ureditve plačilnega prometa v RS s 1. januarjem 1998, je bilo potrebno te določbe podaljšati na leto 1999.

Veliko povpraševanje po Mercedesovih terenskih avtomobilih

18. 12. 1997 08.17

Nemški proizvajalec avtomobilov Daimler Benz se je zaradi velikega povpraševanja po novem Mercedesovem terenskem vozilu razreda M odločil povečati proizvodne zmogljivosti v svoji ameriški tovarni v Tuscaloosi za dobro četrtino. Po letu 1999 naj bi v njej izdelali po 80.000 terenskih vozil letno. V prihodnjem letu bo proizvodnja še ostala pri 65.000 vozilih.

Clinton za nove ukrepe proti Iraku

17. 12. 1997 23.18

Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči v Washingtonu dejal, da bo mogoče potrebno začeti z novimi ukrepi, da bi iraškega predsednika Sadama Huseina prisilili, da inšpektorjem Združenih narodov dovoli popoln pregled iraške oborožitve.

Članice EU se pripravljajo na evro

17. 12. 1997 09.24

Deset držav EU je že izdelalo nacionalne načrte za preoblikovanje javne uprave ob prehodu na skupno denarno enoto, je sporočila Evropska komisija. Načrte so že izdelali v Belgiji, v Franciji, na Irskem, v Italiji, v Luksemburgu, na Nizozemskem, v Avstriji, na Portugalskem, na Finskem in v Nemčiji, kjer so tudi že sprejeli predlog celotnega zakona. Tudi Španija naj bi svoj program sprememb v javni upravi, povezanih s prehodom na skupno valuto, predstavila v tem tednu. Teh enajst članic EU sodi med najverjetnejše članice evropske denarne unije, ki bo začela veljati 1. januarja 1999.

Širitev zveze NATO: Podpis pristopnih protokolov

16. 12. 1997 17.47

Zunanji ministri Severnoatlantske zveze so danes v Bruslju ob navzočnosti kolegov iz Poljske, Češke in Madžarske, držav, ki so bile julija v Madridu uradno povabljene v zavezništvo, podpisali pristopne protokole povabljene trojke. S tem je pot za ratifikacijo širitve v vseh devetnajstih parlamentih odprta. Ta mora biti končana najkasneje do aprila leta 1999, ko bodo tri povabljenke ob 50. obletnici zavezništva predvidoma postale članice Severnoatlantske zveze.