20-odstotna

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

SDH pričakuje pravočasno imenovanje uprave Gen-I
15. 11. 2021 16.31
Slovenski državni holding je na predsednika nadzornega sveta Gen Energije naslovil pričakovanja, da vse napore usmeri v pravočasno imenovanje kompetentnega vodstva družbe Gen-I, s čimer bodo omogočeni nemoteno poslovanje družbe ter njena nadaljnja rast in razvoj. Sedanjemu vodstvu z Robertom Golobom na čelu namreč 17. novembra poteče mandat.

Vesna po slovesu od Ljubezni po domače pred povsem drugačnimi izzivi
15. 11. 2021 14.46
Vesna Volk po slovesu od Mitje Rusa in prepirov, ki so polnili njegovo hišo, nadaljuje povsem drugačno, umirjeno življenje. Svojo energijo usmerja v pomoč ljudem, da najdejo svojo pot, za resno partnersko zvezo pa trenutno nima časa.

V Avstriji znova rekordno število novih okužb, v Haagu množični protesti
13. 11. 2021 15.11
V Avstriji so v minulih 24 urah znova zabeležili rekordno število novih okužb s koronavirusom. Našteli so jih kar 13.152, kar je precej več kot v minulih dneh, zabeležili pa so tudi 48 novih smrtnih žrtev covida-19. Medtem pa je število novih okužb s codimo-19 v Veliki Britaniji nekoliko upadlo. Na Nizozemskem so v petek potekali množični protesti zaradi napovedane uvedbe novih strogih ukrepov za zajezitev pandemije in delnega zaprtja države.

Gospodarska kriminalka o tem, kako ohraniti obraz pred svojim občinstvom in hkrati zadovoljiti interese
03. 11. 2021 22.27
Terme Čatež so bile v času prve vlade Janeza Janše eno tistih podjetij, po katerih so prste stegovali tajkuni - gospodarstveniki, ki naj bi do premoženja prišli preko nepreglednih spornih poslov, zavezništva s politiko pa naj bi jim ob tem prinesla še politični vpliv. Tipičen primer takšnega spornega prepletanja naj bi bila prav dogovarjanja tajkuna Bojana Petana, ki si je podjetje najbolj goreče želel in tedanjega gospodarskega ministra Andreja Vizjaka, ki ministruje tudi v tokratni vladi. Vprašanja o njegovi vlogi v lastninjenju Term Čatež so se pojavljala že leta 2007. A takrat je minister očitke - tako kot danes - zanikal. Toda zgodba z veliko preobrati naj bi bila precej drugačna od predstave, ki jo je videla javnost.

Slovenija med najvarčnejšimi v Evropi, obrtniki dražijo svoje storitve
01. 11. 2021 19.50
Podatki o prihrankih Slovencev kažejo, da se je med covid krizo finančno premoženje Slovencev še povečalo, samo v zadnjem letu za več kot šest milijard evrov. Prav tako ostajamo med najvarčnejšimi narodi v Evropi. Zadolženost državljanov pa se v tem času ni bistveno spremenila in je še vedno bistveno manjša od finančnih sredstev gospodinjstev.

2145 novih okužb. Krek: Epidemije ni konec, v Veliki Britaniji še bolj kužna različica
20. 10. 2021 08.55
V torek so ob opravljenih 7367 PCR-testih potrdili 2145 novih okužb z novim koronavirusom. Opravljenih je bilo tudi 20.685 hitrih antigenskih testov, ki jih preverjajo še s PCR-testi. Delež pozitivnih testov je v torek znašal 29,1 odstotka. Trenutno je aktivnih 14.029 okužb. Bolnišnično oskrbo potrebuje 427 bolnikov, najmlajši med njimi je star tri leta. Včeraj je umrlo devet covidnih bolnikov. Stanje v Sloveniji ni rožnato, je na novinarski konferenci povedal direktor NIJZ. Opozoril je na novi sev iz Velike Britanije, ki bo še bolj nalezljiv, kot različica delta.

Sezona okužb dihal v polnem razmahu, nekateri starši kljub temu bolne otroke vozijo v vrtec
20. 10. 2021 12.13
Pediatri opozarjajo na velik porast števila virusnih okužb dihal pri otrocih, do česar je letos prišlo prej kot običajno. Posledično veliko otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje, nekateri med njimi tudi intenzivno nego. Ob tem v skupnosti vrtcev starše pozivajo, naj bolnih otrok ne pripeljejo v vrtec, saj lahko okužijo druge otroke.

Cene elektrike v EU v prvi polovici leta gor, najbolj v Sloveniji
20. 10. 2021 12.07
Povprečne cene električne energije za gospodinjstva EU so se v prvi polovici leta na letni ravni nekoliko zvišale in znašale 21,9 evra za 100 kilovatnih ur. Največja rast cen elektrike je bila zabeležena v Sloveniji, in sicer 15-odstotna. Po drugi strani so povprečne cene plina v EU rahlo upadle na 6,4 evra za 100 kilovatnih ur, ugotavlja Eurostat.

Biti brez službe je nekaj najhujšega v življenju
19. 10. 2021 11.27
"Samo jokaš na začetku. Navajen si bil delati, potem pa – konec. In potem iščeš in iščeš, vsi gledajo nate, kot da si len, nezainteresiran za službo, ti pa dobivaš samo negativne odgovore delodajalcev." To je le ena izmed zgodb in stisk brezposelnih ljudi, ki nočejo živeti na plečih države, ki bi radi bili koristni, a se jim vrata delodajalcev nenehno zapirajo pred nosom. Brezposelnost se pri nas sicer zmanjšuje že deveti mesec, kažejo podatki Zavoda RS za zaposlovanje. Se pa povečuje dolgotrajna brezposelnost. Statistika pa ne zajame množice ljudi, ki so lani in letos prejemali protikoronsko pomoč, kar je prikrita brezposelnost. Ne zajame niti tistih, ki so izgubili zaupanje v zavod in iščejo svoje možnosti za preživetje, niti ne zajame prekarnih delavcev. In teh navsezadnje ni malo, razlaga Tjaša Razpotnik Tomažin iz Verige dobrih ljudi. Na Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje se namreč od začetka epidemije zgrinja vse več ljudi, ki so izgubili službo, ali pa delajo v nemogočih razmerah.

Na lokalnih volitvah v Severni Makedoniji tesen dvoboj največjih strank
18. 10. 2021 10.49
Lokalne volitve, ki so potekale v Severni Makedoniji, so znova potrdile predvsem tesen dvoboj med največjima strankama v državi – vladajočimi socialdemokrati (SDSM) in konservativno opozicijsko stranko VMRO-DPMNE. Obe stranki sta že izrazili zadovoljstvo z izidi. Udeležba je bila po uradnih podatkih skoraj 49-odstotna.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

Zaradi RSV polni pediatrični oddelki. Kaj nas čaka v prihodnjih mesecih?
16. 10. 2021 07.00
V Sloveniji smo dosegli pomemben mejnik: 50-odstotno precepljenost proti covidu-19. V ponedeljek se bo začelo tudi cepljenje proti gripi, pediatrični oddelki po Sloveniji pa so medtem že mesec dni polni zaradi širjenja respiratornega sincicijskega virusa. O tem, kakšno je stanje in kaj nas čaka, smo se pogovarjali z infektologom Pokornom.

Mikrobiologinja nacionalnega laboratorija: Testi Majbert Pharm niso učinkoviti. Ni se poslušalo stroke
15. 10. 2021 20.28
Na seji Pavšičeve preiskovalne komisije DZ je kot priča nastopila tudi mikrobiologinja Metka Paragi. S sabo je prinesla dokumente, ki naj bi dokazovali, da "s temi testi epidemije ne bomo obvladali". "Majbert Pharm testi niso ustrezni. Ne izpolnjujejo pogojev ECDC, niti tehničnih zahtev," je dejala in dodala in da je NLZOH kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi. Neustreznosti testov je naštela po točkah in pripomnila, da zaključki NLZOH niso skladni s podatki testiranja.

Trampuž: Če se želimo vrniti v normalo, se moramo cepiti
09. 10. 2021 07.00
Prednostno naj se cepi z mRNK-cepivi, z vektorskimi pa ob pisnem soglasju. Razprava o omejitvi cepljenja z vektorskimi cepiv v Sloveniji se je vnela po smrti 20-letne ženske, pri kateri sumijo na zaplet po cepljenju s cepivom Janssen. Neuradno pa naj bi se posvetovalna skupina za cepljenje odločila tudi, da bo pri cepljenju z Moderno za mlajše od 18 let potrebno pisno soglasje. Študije so medtem potrdile, da imajo osebe, cepljenje s Pfizerjem, zmanjšano imunost že po dveh mesecih.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar
08. 10. 2021 08.47
Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

Gospodarica Nada: 'Da mi upa kaj takega pokazati'
07. 10. 2021 22.12
Družina je prvič doslej neuspešno opravila nalogo, kajti gosodarica Nada je mimogrede ugotovila, da se niso trudili vsi. Mattia ni uspel rešiti skrivnosti stricev iz ozadja, je pa spregledal Aljaža. Ambrožev odhod v kajžo je razžalostil Nino in Romano, ki jima je drugi dvobojevalec namenil sporočili.

Za tuberkulozo zbolel otrok iz Maribora
06. 10. 2021 21.44
Klinika za pljučne bolezni in alergijo Golnik se je aktivno vključila v primer otroka na Osnovni šoli Toneta Čufarja v Mariboru, ki je zbolel za tuberkulozo, boleznijo, za katero danes redko slišimo. Slovenija je zaradi uspešnega zdravljenja bolezni in majhnega števila obolelih dosegla kriterije Svetovne zdravstvene organizacije in se tako uvrstila med države, v katerih tuberkuloza spada med redke bolezni. Do leta 2005 smo proti tuberkulozi cepili vse novorojenčke, od takrat naprej pa se cepljenje izvaja le za tiste, ki kažejo dejavnike tveganja.

WHO priporoča široko uporabo prvega cepiva proti malariji za ogrožene otroke
06. 10. 2021 20.32
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je priporočila široko uporabo prvega cepiva proti malariji na svetu za otroke v podsaharski Afriki in drugih območjih, kjer je stopnja za prenos bolezni zmerna do visoka. To je tudi edino cepivo proti tej hudi bolezni, zaradi katere vsake dve minuti ugasne eno otroško življenje. "Dolgo smo upali na učinkovito cepivo proti malariji in zdaj imamo prvič cepivo, ki je priporočeno za široko uporabo," je dejal regionalni direktor WHO za Afriko Matshidiso Moeti.

Po 18 mesecih Avstralija za svoje državljane odpira meje
01. 10. 2021 08.41
Avstralija svojim državljanom dovoljuje potovanja le v nujnih primerih, zaradi službenih obveznosti ali obiska umirajočega sorodnika. Premier Scott Morrison je naznanil, da bodo meje z novembrom odprte za državljane iz zveznih držav, kjer je precepljenost nad 80-odstotna. Velike letalske družbe že opozarjajo, da se bodo težko pripravile na ponovno povečano povpraševanje. Za zdaj turistična potovanja še ne bodo mogoča.

Na referendumu v San Marinu volivci podprli legalizacijo splava
27. 09. 2021 08.40
Na referendumu v San Marinu so volivci s približno 77 odstotki podprli legalizacijo umetne prekinitve nosečnosti. Medtem ko je bila doslej popolnoma prepovedana, bo po novem dovoljena do 12. tedna nosečnosti, kasneje pa le ob ogroženosti matere ali hudih nepravilnostih zarodka.

Na intenzivni negi že sto bolnikov. Beovićeva: Potrdilo o cepljenju velja do preklica
21. 09. 2021 09.37
V ponedeljek so opravili 5728 PCR-testov in z njimi potrdili 1308 okužb z novim koronavirusom, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Pozitivnih je bilo 22,8 odstotka vseh testov. V bolnišnicah se zdravi 377 bolnikov s covidom-19, od tega 100 na intenzivni negi. Umrli so trije covidni bolniki, je sporočila vlada. Predsednica zdravniške zbornice in vodja svetovalne skupine za cepljenje pri NIJZ Bojana Beović je povedala, da potrdilo o cepljenju velja do preklica, to je zaenkrat za nedoločen čas, se pa to lahko spremeni, ko bodo odločili glede prejema tretjega odmerka. O tem naj bi odločali kmalu.

291 novih okužb, v prejšnjem tednu opravljenih skoraj 80.000 cepljenj
20. 09. 2021 09.47
Ob opravljenih 1706 PCR-testih so pristojni v nedeljo potrdili 291 okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 17,1-odstoten. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 13.211 aktivnih primerov okužbe, sedemdnevno povprečje pa znaša 1039. V tednu dni so pristojni opravili skupno 79.720 cepljenj. Minister za delo Janez Cigler Kralj je sporočil, da je v domovih starejših občanov cepljenih skoraj 96 odstotkov stanovalcev in 60,6 odstotka zaposlenih. Dodal je, da bi se mu zdelo smiselno tudi v zdravstvu uvesti pogoj PC.

V Rusiji prvi dan volilo 20 milijonov ljudi, Putin glasoval elektronsko
18. 09. 2021 13.24
V Rusiji poteka drugi dan parlamentarnih volitev, na katerih je mogoče pričakovati vnovično prepričljivo zmago vladajoče Enotne Rusije. Volilna udeležba v petek je bila 16,85-odstotna, volilo je približno 20 milijonov volivcev, med njimi tudi predsednik Vladimir Putin, ki je oddal elektronsko glasovnico, je sporočila državna volilna komisija.

Ministrstvo s prošnjo cepilnim centrom, naj cepijo tudi ta konec tedna
17. 09. 2021 09.39
V Sloveniji so v četrtek ob 6528 PCR-testih potrdili 1143 novih okužb, delež pozitivnih testov je bil 17,5-odstoten. Umrlo je šest covidnih bolnikov, je na vladni novinarski konferenci sporočil zdravstveni minister Janez Poklukar. Največ pozitivnih je v starostni skupini od pet do 14 let. Vlada je medtem sporočila, da je s prvim odmerkov cepiva proti covidu-19 cepljenih že 60 odstotkov odraslih. Ministrstvo za zdravje je cepilne centre prosilo, naj svoja vrata odprejo tudi ta konec tedna – vsaj v soboto, po možnosti pa tudi v nedeljo.

Pogoj PCT 'nova normalnost', dolge vrste pred cepilnimi centri
14. 09. 2021 14.48
V sredo bomo v Sloveniji vstopili v t. i. novo normalnost – skoraj povsod bo veljal pogoj PCT. Zanimanje za cepljenje proti covidu-19 se tako vse od napovedi novih ukrepov vztrajno povečuje. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo v Sloveniji do torka s prvim odmerkom cepljenih 1.032.462 prebivalcev.

Po desetletju konec vladanja maroške islamistične Stranke za pravičnost in razvoj
09. 09. 2021 08.21
Maroška islamistična Stranka za pravičnost in razvoj (PJD), ki v zadnjem desetletju, vse od arabske pomladi, vodi koalicijske vlade, je na sredinih parlamentarnih volitvah doživela hud poraz, kažejo sicer še začasni rezultati. Dobila je le desetino dosedanjih poslanskih mandatov. Na drugi strani slavi koalicija liberalnih strank. Parlamentarnih volitev se je udeležilo več kot 50 odstotkov volivcev.

IJS: Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji do 86 bolnikov
09. 09. 2021 08.18
Na Institutu Jožef Stefan ocenjujejo, da epidemija narašča s podvojitvenim časom približno 13 dni, ki se bo v naslednjem obdobju predvidoma močno skrajšal. Do sredine septembra bo na intenzivni terapiji že do 86 bolnikov, napovedujejo v novi projekciji. Po kriterijih ECDC smo v rdeči fazi, v temno rdečo bomo predvidoma prešli sredi septembra. Glede na semafor ukrepov smo v tretji fazi, v četrto bomo predvidoma prav tako prešli sredi septembra. Če bomo tako nadaljevali, bomo jeseni v bolnišnicah presegli drugi val epidemije.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most
04. 09. 2021 19.00
Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Na Japonskem v cepivih Moderne zopet našli sumljive delce
30. 08. 2021 10.20
Japonska je zavrnila še dodaten milijon cepiv Moderne, po tem ko so prejšnji teden prekinili dobavo 1,63 milijona odmerkov cepiv. V nekaterih vialah so namreč našli neznane črne delce in neznano roza snov, a prekinitev serije je bil previdnostni ukrep, skupno so torej umaknili že 2,6 milijona odmerkov.