20-odstotna

Finančni komentar: Začetek padajočega trenda?

20. 02. 2024 07.00

Ali je možno, da je tehnološki sektor, ki ga poganja zgodba o umetni inteligenci, po divji rasti vendarle začel obračati trend. Vse oči so uprte v Nvidio, ki jutri objavi poslovne rezultate.

Finančni POPkast: Prej smo se naučili ločevati odpadke kot investirati

08. 02. 2024 07.00

Skoraj vsi v družbi smo se po nekaj letih navadili pravilno ločevati odpadke, medtem ko imamo še vedno težave pri sprejemanju pravilnih odločitev o tem, kako in v kaj je pametno investirati.

Finančni komentar: Ne čakaj na maj

06. 02. 2024 07.02

Konec romantike ali kako ameriška centralna banka (Fed) veselo čaka na maj, ko bi glede na trenutno 62-odstotno verjetnost prvič znižali obrestno mero za 25 bazičnih točk. Predolgo čakanje ima lahko hude posledice tako za gospodarstvo kot za finančne trge.

Finančni popkast: ljudska obveznica, pot novopečenega vlagatelja

01. 02. 2024 07.00

Obveznice so najbolj varna oblika naložb in s prvo izdajo želi država spodbuditi državljane, da odkrivajo priložnosti na slovenskem kapitalskem trgu.

Ljudske obveznice s februarjem dostopne na 249 vpisnih mestih po državi

31. 01. 2024 20.56

Ministrstvo za finance bo jutri izdalo obveznice za državljane, tako imenovane ljudske obveznice. Letna obrestna mera bo 3,4 odstotka, kar je nekoliko več kot pri vezavi na bankah. Skupaj bo izdanih za 250 milijonov obveznic. Kaj bo država storila s tem denarjem, ni jasno, na ministrstvu za finance pravijo le, da želijo spodbuditi slovenski vlagateljski trg.

Koliko je vredna kri? ZTM: Cene so prenizke, podražitev je potrebna

25. 01. 2024 18.47

Še en spor, ki se bije na plečih pacientov. Ali želi Zavod za transfuzijsko medicino na račun dobrodelnega darovanja krvi 'mastno' zaslužiti? To je očitek UKC Ljubljana, ki ne priznava zahteve zavoda, da bi se cene krvi in krvnih pripravkov podražile za 20 odstotkov. Revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, naj bi namreč pokazalo, da so bile transfuzijske storitve v zadnjih petih letih preplačane za več kot 12 milijonov evrov. Ker je pogodba med zavodoma že potekla, je zdaj kot mediator nastopilo ministrstvo za zdravje, ki je obe strani povabilo na sestanek. Kakšen je bil izplen?

Skupina Krka lani z rekordno prodajo

25. 01. 2024 12.38

Skupina Krka je lani po prvi oceni prihodke od prodaje povečala za pet odstotkov na 1,81 milijarde evrov. "V letu 2023 smo zabeležili največjo prodajo v zgodovini," je povedal predsednik uprave in generalni direktor družbe Jože Colarič. Čisti dobiček se je zaradi negativnih tečajnih razlik znižal za 14 odstotkov in dosegel 311,2 milijona evrov.

Mark Ruffalo noseči ženi zamolčal tumor: 'Povedal sem ji po porodu'

24. 01. 2024 11.31

Zvezdnik Mark Ruffalo je pred dvajsetimi leti izvedel, da ima možganski tumor, ko je bila njegova žena v devetem mesecu nosečnosti, tik pred rojstvom njunega prvega otroka. Igralec ni imel srca, da bi ji za tumor povedal in je molčal, dokler ni rodila in sta povila sina. "Vedno sem vedela, da boš umrl mlad," mu je rekla žena v solzah, ko ji je en teden po rojstvu povedal, da ima možganski tumor.

Rak materničnega vratu: pregledanost žensk v Sloveniji največja doslej

22. 01. 2024 06.49

Zaznamujemo 18. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Slovenija je na podlagi izjemnih rezultatov, ki jih dosega državni presejalni program Zora, prepoznana kot ena izmed držav, ki lahko med prvimi v Evropi doseže odpravo raka materničnega vratu, so sporočili z onkološkega inštituta. Program Zora je lani praznoval 20 let delovanja.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem

20. 01. 2024 10.59

Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Tajvan je izbral demokracijo. Kaj izbira Slovenija?

15. 01. 2024 08.15

Težko pričakovane volitve v Tajvanu so se končale s ponovno zmago Demokratske progresivne stranke, ki pa je izgubila večino v parlamentu, v zakonodajnem Juanu. Tajvan ima enega najbolj razvitih demokratičnih sistemov na svetu in je prehitel Slovenijo po vseh ekonomskih, političnih parametrih in vrednotah. Pa vendar Slovenija rajši snubi drugo Kitajsko, Ljudsko republiko Kitajsko s komunistično partijo in diktatorjem na čelu.

Sindikati: Dvig minimalne plače mora biti večji od 4,2 odstotka

10. 01. 2024 16.22

Več sindikatov, ki delujejo pod okriljem Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), je ministra za delo Luko Mesca v odprtem pismu pozvalo, naj dvig minimalne plače preseže dvig življenjskih stroškov, ki je bil lani 4,2-odstoten. Novi znesek minimalne plače v letošnjem letu gre sicer pričakovati v kratkem.

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe

10. 01. 2024 06.00

Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'

08. 01. 2024 06.00

Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

Delavci začeli podirati del nadvoza, več zastojev pričakujejo od ponedeljka

04. 01. 2024 10.22

Ponoči so začeli podirati južni del nadvoza nad Dunajsko cesto v Ljubljani. Cesta bo zaradi gradbenih del na tem območju do nedelje popolnoma zaprta. Zapora za zdaj ni povzročila večjih zastojev. Zjutraj je bil nekoliko bolj gost promet na Tivolski cesti pred križiščem pri Bavarskem dvoru ter naprej po Masarykovi in na križišču Vilharjeve, Topniške ter Šmartinske ceste. Čeprav bodo v ponedeljek promet po Dunajski cesti na območju železniškega nadvoza delno sprostili, je z naslednjim tednom pričakovati več težav. Po praznikih bo namreč prometni pritisk na prestolnico spet večji.

Hrvati evre še vedno preračunavajo v kune in jih pogrešajo

02. 01. 2024 18.43

Hrvati se očitno nikakor ne morejo navaditi na evro, ki je že leto dni uradna valuta. Čeprav se je z današnjim dnem končalo dvojno označevanje cen, številni Hrvati še vedno preračunavajo evre v kune in se hudujejo, tudi obupujejo zaradi visokih cen, ki pa niso samo posledica uvedbe skupne valute.

Volitve v Srbiji: do 19. ure je bil udeležba približno 56 odstotna

17. 12. 2023 07.45

V Srbiji so se zaključile predčasne parlamentarne volitve, pokrajinske volitve v Vojvodini ter lokalne volitve v Beogradu in še 65 drugih lokalnih samoupravah. Republiška volilna komisija je sporočila, da je do 18. ure glasovalo 51,93 odstotka volilnih upravičencev, po neuradnih podatkih pa naj bi do 19. ure število naraslo na 55,5 odstotka. Glasove še štejejo. Na voliščih je sicer po poročanju srbskih medijev prišlo tudi do več domnevnih incidentov in nepravilnosti.

'Vučić je volitve prikazal kot boj na življenje in smrt za prihodnost Srbije'

16. 12. 2023 13.16

V Srbiji bodo v nedeljo potekale predčasne parlamentarne in lokalne volitve. Čeprav vodja Srbske napredne stranke (SNS) ne kandidira več, je glavni obraz predvolilne kampanje srbski predsednik Aleksandar Vučić. SNS bo glede na javnomnenjske ankete na volitvah zmagala.

Število obolelih najvišje v zadnjih 40 letih

11. 12. 2023 10.55

Na Hrvaškem epidemija oslovskega kašlja ne pojenja, temveč se le še stopnjuje. Število obolelih je najvišje v zadnjih 40 letih.

Strošek elektrike malih odjemalcev bo višji 'le' za okoli 20 odstotkov

07. 12. 2023 12.15

Navedbe OZS, da se v letu 2024 obeta več kot 90-odstotna podražitev elektrike, so napačne, trdi Energetska zbornica, saj da zbornica primerja ceno brez in z DDV, in to za gospodinjstva, ki je nižja kot za mali poslovni odjem. Končni računi malih odjemalcev bi lahko bili višji za okoli petino, napoveduje zbornica.

Venezuela razglasila zmago na referendumu o priključitvi ozemlja Gvajane

04. 12. 2023 07.15

Vlada predsednika Venezuele Nicolasa Madura je razglasila zmago na posvetovalnem referendumu o priključitvi z nafto bogate pokrajine Essequibo, ki pripada Gvajani in za katero Caracas trdi, da mu je bila nezakonito odvzeta pred več kot sto leti. Referendum je v Gvajani in soseščini povzročil precej zaskrbljenosti.

Prizori kot v času korone: Zagrebčani več ur čakajo na testiranje

29. 11. 2023 12.24

Na Hrvaškem se soočajo z epidemijo oslovskega kašlja, kakršne niso zabeležili najmanj od leta 1980. Potrdili so več kot tisoč okužb, ocenjujejo pa, da je dejansko zbolelo vsaj dvakrat toliko ljudi. Na testirnem mestu v Zagrebu se že nekaj dni vijejo dolge vrste ljudi, večina je bolnih, ki v mrazu in tudi dežju več ur čakajo, da pridejo na vrsto.

Proračuna sprejeta, januarja 8,2-odstotna uskladitev pokojnin

24. 11. 2023 16.47

Državni zbor je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti, ki za sanacijo po avgustovski ujmi določata skupaj 1,6 milijarde evrov sredstev. Celotni odhodki se bodo prihodnje leto povzpeli na 16,2 milijarde evrov in se nato leta 2025 nekoliko znižali. Primanjkljaj bo leta 2024 presegel tri odstotke BDP, socialni transferji se bodo uskladili v celoti.

DZ končal obravnavo proračunskih dokumentov

22. 11. 2023 13.51

DZ se je seznanil s predlogom zakona o izvrševanju proračunov za leti 2024 in 2025, v katerem sta med drugim zapisana le delna uskladitev socialnih transferjev v prihodnjem letu ter ohranitev lestvice in olajšav pri dohodnini v sedanji višini. S tem je končal obravnavo proračunskih dokumentov.

Le dvakrat po letu 1996 zabeležili večji padec izvoza

16. 11. 2023 14.12

Umirjanje gospodarske dejavnosti se je v tretjem trimesečju izražalo po skoraj vseh komponentah in podkomponentah bruto domačega proizvoda (BDP), je povedala Romana Korenič s statističnega urada. Večji padec izvoza so od leta 1996 zabeležili le dvakrat, v času krize leta 2009 in v času epidemije covida-19 leta 2020.

Letna inflacija v območju evra oktobra padla na 2,9 odstotka

31. 10. 2023 11.25

Območje evra je po prvih ocenah evropskega statističnega urada Eurostat oktobra zabeležilo 2,9-odstotno inflacijo, potem ko je bila ta mesec prej pri 4,3 odstotka. Gre za najnižjo inflacijo po juliju 2021. Spodbujale so jo predvsem visoke cene hrane, alkohola in tobaka. Slovenija je bila medtem oktobra precej nad povprečjem območja s skupno valuto.

V Mostarju zaradi oslovskega kašlja umrl dojenček

27. 10. 2023 13.07

V Mostarju je pred dnevi umrl dveinpolmesečni dojenček, ki je zbolel za oslovskim kašljem, poročajo mediji v Bosni in Hercegovini. V Federaciji BiH beležijo občasne primere oslovskega kašlja, zavod za javno zdravstvo te entitete BiH pa opozarja na nizko precepljenost. Epidemija oslovskega kašlja že pesti jug Hrvaške.

Izbruh oslovskega kašlja: zdravnike skrbi nizka precepljenost

23. 10. 2023 10.46

V Splitu in Zagrebu se je pojavilo več primerov oslovskega kašlja, ki posebej ogroža zelo majhne otroke. Najprej se je v septembru oslovski kašelj pojavil v Splitu, kjer je trenutno več kot 70 obolelih, v Zagrebu pa so ga potrdili pri treh otrocih. Zdravstveni delavci ob tem opozarjajo na nizko precepljenost v Dalmaciji.

Poljaki zahtevajo spremembo poti, večino glasov namenili opoziciji

17. 10. 2023 14.45

Na Poljskem je na nedeljskih parlamentarnih volitvah z 35,38 odstotka glasov zmagala vladajoča stranka Zakon in pravičnost (PiS) premierja Mateusza Morawieckega, ki pa ji vladne koalicije najverjetneje ne bo uspelo sestaviti. Večino so si namreč zagotovile opozicijske stranke na čelu z Državljansko koalicijo (KO) nekdanjega premierja Donalda Tuska. Morebitna nova poljska vlada pod Tuskovim vodstvom bo odprta za dialog z EU, meni nekdanji diplomat Bojan Grobovšek. Kot je dejal, je sicer še prezgodaj napovedovati, ali se bo nova vlada strinjala z uredbami EU glede migracij. Je pa po njegovem mnenju pričakovati vsaj legalizacijo splava, zaradi katere se je veliko Poljakinj sploh odpravilo na volišča.

Poljaki drli na volišča, opozicija govori o koncu 'mračnega obdobja'

16. 10. 2023 14.28

Na Poljskem se nadaljuje preštevanje glasov po parlamentarnih volitvah, ki bodo očitno prinesle spremembo oblasti. Glasove sicer še vedno preštevajo, vendar se izvajalci anket na vzporednih volitvah očitno niso zmotili – vladajoči nacionalisti (PiS) niso uspeli dobiti večine, zato bi oblast lahko prevzele opozicijske stranke. Opozicijski voditelj Donald Tusk je naznanil konec "mračnega obdobja". Stranka PiS, pod vodstvom katere se je Poljska večkrat sprla z EU glede vladavine prava, svobode medijev, migracijske politike in pravic skupnosti LGBT, je sicer razglasila zmago in napovedala, da bo skušala vseeno oblikovati vlado.