20.000

Množični beg iz Kijeva, sosednje države pripravljene na sprejem beguncev
24. 02. 2022 13.23
Številne evropske države in organizacije so obsodile ruski napad na Ukrajino, hkrati pa izrazile solidarnost in podporo njenim prebivalcem. V evropskih državah, zlasti tistih, ki mejijo na Ukrajino, se pripravljajo na prihod beguncev iz te države. Na Poljskem odpirajo devet centrov za njihov sprejem. Poljski notranji minister je zagotovil, da bo Poljska sprejela toliko ljudi, kolikor jih bo prečkalo meje. Iz ukrajinske prestolnice se medtem valijo kolone vozil, saj želijo ljudje zapustiti mesto. Ameriška veleposlanica pri Združenih narodih je ocenila, da bi lahko ruska invazija iz Ukrajine pregnala do pet milijonov prebivalcev te države.

ZDA: V roku 48 ur bo prišlo do popolne ruske invazije. Ukrajina razglasila izredne razmere
23. 02. 2022 09.32
Ruske čete so se premaknile v vzhodno regijo Ukrajine, ki jo je Rusija priznala kot "neodvisno", je dejal premier Latvije, članice Nata. Ameriški obveščevalci pa so potrdili, da je administracija Joeja Bidena ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega opozorila na skorajšnjo obsežno rusko invazijo. Rusija naj bi napadla v roku 48 ur, so še dodali. Ukrajinski parlament je, na prošnjo sveta za nacionalno varnost, za 30 dni razglasil izredne razmere. Doneck in Lugansk sta Rusijo zaprosila za pomoč pri "obrambi pred ukrajinsko vojsko". To bi lahko bil povod za uradno rusko posredovanje.

Parlament Putinu prižgal zeleno luč za napotitev vojaških sil zunaj Rusije
22. 02. 2022 07.33
Ruski predsednik Vladimir Putin je zaprosil parlament za uradno dovoljenje za uporabo vojaške sile zunaj meja države. Zgornji dom ruskega parlamenta je v eni uri soglasno odobril napotitev ruske vojske zunaj države za podporo separatistom v Ukrajini. Putinovo pismo parlamentu nakazuje na zakonito napotitev ruskih vojakov v uporniške regije na vzhodu Ukrajine, dan po tem, ko je Putin priznal njihovo neodvisnost. Še pred tem pa je Rusija sporočila, da "za zdaj" ne namerava poslati vojakov na vzhod Ukrajine, vendar bo to storila v primeru "grožnje", je poudaril namestnik ruskega zunanjega ministra Andrej Rudenko.

Skoraj v celoti se vračamo v življenje, kot smo ga poznali pred covidom
21. 02. 2022 06.01
Pogoja PCT, ki je ljudem krojil življenje tako rekoč povsod, ni več. Ljudje imajo ponovno prost dostop v specializirane trgovine, omejitev ni več v turizmu, gostinstvu in drugih storitvenih dejavnostih: pri frizerjih, kozmetičarjih, avtopralnicah. Pogoja preboleli, cepljeni, testirani ni treba več dokazovati v gostinskih lokalih, kjer ni omejitev glede delovnega časa, odpirajo se nočni klubi. Pogoj PCT ostaja samo še v zdravstvu, socialnem varstvu in zaporih. V šolah je odpravljeno samotestiranje, obvezne pa ostajajo maske. Te so še naprej obvezne tudi pri gibanju v zaprtih javnih prostorih.

Koritnik v lokalu zbijal šale na račun filma, ki govori o zlorabah žensk
20. 02. 2022 17.15
Na spletu se je pojavil videoposnetek, na katerem se minister za javno upravo Boštjan Koritnik s prijateljem zabava v enem od ljubljanskih lokalov in kot kaže uprizarja parodijo na dokumentarni film The Tinder Swindler. Ta govori o izraelskem prevarantu, ki je s pomočjo aplikacije za zmenke izkoriščal ženske za denar. Koritnik ob tem zagotavlja, da med druženjem v lokalu ni kršil ukrepov. Poraja pa se vprašanje, ali so tovrstne objave primerne za nekoga, ki opravlja ministrsko funkcijo.

Rekord: kupec iz Italije za hlod iz slovenskih gozdov ponudil 47.838 evrov
18. 02. 2022 10.24
Letošnja licitacija vrednejšega lesa na Koroškem je postregla z novimi rekordi. Najvišjo ceno je dosegel hlod gorskega javorja rebraša iz državnih gozdov, za katerega je kupec iz Italije ponudil kar 23.800 evrov po kubičnem metru oz. 47.838 evrov za celotni hlod. Doslej je bila najvišja cena 18.900 evrov za kubični meter, tokrat pa so 20 tisočakov dosegli kar štirje hlodi.

Jokićev trojni dvojček premalo za zmago Denverja
12. 02. 2022 09.16
Košarkarji Denverja, še vedno brez pomoči slovenskega reprezentanta Vlatka Čančarja, so v severnoameriški ligi NBA gostovali v Bostonu in izgubili s 102:108. Ekipi iz Kolorada ni pomagal niti trojni dvojček srbskega zvezdnika Nikole Jokića, ki je tekmo končal s 23 točkami, 16 skoki in 11 podajami.

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Oče in sin, lovca na izgubljene bitcoinovske zaklade
10. 02. 2022 10.23
Vrednost bitcoina je v zadnjih letih močno nihala. Hitra rast vrednosti je najbolj zabolela tiste, ki so pozabili uporabniško ime ali geslo za svojo digitalno denarnico. Od 18,9 milijona bitcoinov v obtoku je izgubljenih kar 3,7 milijona. Vdiranje v strojno opremo je tako postalo hitro rastoča industrija. Vanjo sta se podala tudi oče in sin, ki sta lani, čeprav sta bila uspešna le v približno 30 odstotkih primerov, "rešila" bitcoine v vrednosti sedemmestnega števila.

Nove najdbe: neandertalec in homo sapiens bi lahko sobivala dlje časa
10. 02. 2022 08.52
Nove najdbe fosilov izzivajo idejo, da so neandertalce kmalu po prihodu iz Afrike z obličja Zemlje izbrisali sodobni ljudje (homo sapiens). V jami v južni Franciji so namreč odkrili otroški zob in kamnito orodje, to pa naj bi dokazovalo, da je bil homo sapiens v zahodni Evropi že pred približno 54.000 leti. To je nekaj tisoč let prej, kot so sprva mislili, in bi lahko pomenilo, da sta vrsti dlje časa sobivali. Možno je celo, da sta se križali.

Sodišče oprostilo Smiljića, za domnevne korupcije v zdravstvu ne bo odgovarjal
09. 02. 2022 11.44
Višje sodišče je potrdilo oprostilno sodbo, s katero je bilo maja lani devet posameznikov in dve gospodarski družbi oproščenih očitkov dajanja in sprejemanja nedovoljenih daril. Med njimi so tudi zaposleni na UKC Ljubljana, skladiščnik Uroš Smiljić in dva zdravnika. Oprostilna sodba je tako postala pravnomočna.

Dvanajst držav za zlate medalje obljublja šestmestne denarne nagrade
05. 02. 2022 12.31
Kar 12 držav udeleženk letošnjih zimskih olimpijskih iger v Pekingu svojim športnikom, ki bi osvojili zlato medaljo obljublja šestmestne denarne nagrade, poroča ameriška poslovna revija Forbes in dodaja, da bodo ameriški olimpijski prvaki z obljubljeno nagrado 32.000 evrov pravi reveži. Največ ponuja Hongkong, ki pa še nima olimpijskega zlata.

Jeseniška občina bo za pomoč socialno ogroženim zagotovila dodatnih 20.000 evrov
04. 02. 2022 09.57
Jeseniški svetniki so zaradi visokih cen ogrevanja dali soglasje za zagotovitev dodatnih 20.000 evrov za pomoč socialno ogroženim, ki jim bo tako na voljo do 60.000 evrov. Občina bo pozvala upravnike stavb, da preučijo, zakaj v nekaterih stanovanjih prihaja do ekstremno visoke porabe, zbor občanov pa bo predvidoma 1. marca.

Na Jesenicah zaradi dragega ogrevanja zahtevajo zbor občanov
02. 02. 2022 18.25
Civilna iniciativa Za Jesenice in boljši jutri je županu Blažu Račiču na Jesenicah predala 1516 podpisov z zahtevo za sklic zbora občanov, na katerem bi odločali o reševanju problematike dragega daljinskega ogrevanja, ki je na Jesenicah letošnjo zimo med najdražjimi v državi. Zbor občanov naj bi bil sklican v mesecu dni.

Joni Mitchell v podporo Neilu Youngu zapustila glasbeno platformo
31. 01. 2022 17.56
Pevka Joni Mitchell se je odločila, da vso svojo diskografijo umakne s platforme Spotify in se tako pridruži bojkotu ponudnika pretočnih vsebin zaradi laži o koronavirusu, ki jih širi eden od podkastov na Spotifyju. Njena poteza je hkrati izraz solidarnosti do glasbenika Neila Younga, ki je Spotify iz istega razloga zapustil nedavno.

GZS: Ukrep je le začasne narave, OZS: Pozabili ste male obrtnike in podjetnike
31. 01. 2022 11.09
Izenačitev pravic vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina, kot je v približno 200 milijonov evrov vrednem energetskem paketu predvidela vlada, je po oceni Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sicer dobrodošla, a kot opozarjajo, še vedno ne gre za ustrezno ali celo sistemsko rešitev. Ukrep je namreč le začasne narave. K dodatni pomoči pozivajo tudi pri OZS, kjer menijo, da je država pozabila na male obrtnike in podjetnike. Do subvencij industrijskim porabnikom energije so kritične tudi nevladne organizacije. Hkrati bodo ukrepi precej obremenili energetski sistem, za elektrodistribucijski sistem po ocenah Agencije za energijo obremenitev znaša približno 70 milijonov evrov.

Cigler Kralj: Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka zastavljen dobro
31. 01. 2022 14.18
Sistem dodelitve solidarnostnega energetskega dodatka je po oceni ministra za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janeza Ciglerja Kralja zastavljen tako, da učinkovito odgovori na energetsko draginjo. "Vedno, ko delaš globalni sistem, pa se lahko pojavi neka nepravičnost," je dejal pred sejo DZ. Odzval se je tudi del opozicije, ki pravi, da so vladni ukrepi sicer dobrodošli, a prepozni.

V zadnjem tednu dnevno prodanih več kot 20.000 e-vinjet
31. 01. 2022 12.10
Po 13 letih se cestninske nalepke poslavljajo z vetrobranskih stekel, z jutrišnjim dnem jih bodo zamenjale elektronske vinjete. Teh so v dveh mesecih prodali skoraj pol milijona, kot so pojasnili na Darsu, jih v zadnjem tednu prodajo več kot 20.000 dnevno. Voznikom svetujejo, naj med nakupom temeljito preverijo podatke o registrski številki, cestninskem razredu in začetku veljavnosti e-vinjete.

Trenerju s ponarejenim potrdilom nemška zveza izrekla kazen
26. 01. 2022 17.13
Afera v nemškem nogometu, povezana s trenerjem Markusom Anfangom in njegovim ponarejenim potrdilom o cepljenju, je dobila epilog še pri nemški nogometni zvezi. Njeno športno razsodišče je Anfangu prepovedalo delovanje v športu za obdobje enega leta in mu naložilo še plačilo 20.000 evrov globe.

Turistični bon unovčilo že 90 odstotkov upravičencev
26. 01. 2022 11.43
Ob koncu lanskega in v začetku letošnjega leta se kljub krepitvi epidemije covida-19 nadaljuje unovčevanje turističnih bonov in bonov 21. Vsaj delno je turistični bon že izkoristilo 90 odstotkov upravičencev, medtem ko je pri bonih 21 ta delež še pod dvema tretjinama.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Spremenjen protokol testiranja: od srede neposredno na test PCR samo še rizične skupine
18. 01. 2022 12.32
Ob strmem naraščanju koronavirusnih okužb je ministrstvo za zdravje spremenilo protokol za PCR-testiranje. To bo, razen za rizične skupine, od srede namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta, je povedal državni sekretar Franc Vindišar. Samoplačniški PCR-testi bodo tako morda možni le pri zasebnikih. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je napovedala iskanje pomoči v tujini.

V Avstriji aretirali osumljenca ropa zlatarne v Ljubljani
14. 01. 2022 11.05
Policisti so v Salzburgu aretirali 40-letnega državljana Hrvaške, za katerim je bil razpisan evropski nalog za prijetje in predajo Sloveniji. Osumljen je ropa poslovalnice Zlatarne Celje v Ljubljani oktobra 2018. Njegov sostorilec pri ropu je bil obsojen na dve leti zapora, kazen pa je tudi že odslužil.

Rekordno število okuženih po Evropi, v kanadski provinci kazen za necepljene
12. 01. 2022 10.15
Nov val okužb in rekordne številke okuženih so zajele večji del Evrope. Najvišje dnevno število novih okužb z novim koronavirusom od začetka pandemije so zabeležili v Nemčiji, na Norveškem in tudi v Avstriji. WHO ob tem opozarja, da bo polovica Evropejcev v naslednjih šestih do osmih tednih zbolela za različico omikron. Medtem pa so se onkraj luže, v kanadski provinci Quebec, zaradi porasta okužb in pritiska na bolnišnice necepljenim odločili zaračunati zdravstveni davek.

V izolaciji dobrih 39.000 ljudi, število oseb v karanteni ni povsem jasno
12. 01. 2022 06.00
Minister za zdravje Janez Poklukar je nedavno posvaril, da bi se lahko zaradi omikrona v izolaciji in karanteni sočasno znašlo 400.000 ljudi, kar bi ohromilo delovanje družbe. In kako daleč smo od tega scenarija? V izolaciji naj bi bilo dobrih 39.000 ljudi, v karanteni pa po podatkih ministrstva za zdravje 25.700. Do uresničitve pesimistične napovedi torej manjka še več kot 342.000 izolacij oz. karanten. A koliko ljudi je te dni v resnici v karanteni, zaradi različnih informacij ni povsem jasno.

V karanteni skoraj 33.000 šolajočih se otrok in mladostnikov, tudi polno cepljeni
11. 01. 2022 17.19
Ob naraščanju števila okužb z novim koronavirusom se povečuje tudi število otrok in mladostnikov, ki pristanejo v karanteni zaradi visoko tveganega stika s sošolci ali učitelji. Trenutno je v karanteni skoraj skoraj 20.000 osnovnošolcev, skoraj 13.000 srednješolcev in blizu 250 vrtčevskih otrok. V karanteni so vsi otroci, ki so bili v visoko tveganem stiku, ne glede na to, ali so bili proti covidu-19 cepljeni.

Tokajev: V Kazahstanu vzpostavljen red, protesti zamajali trg kriptovalut
07. 01. 2022 07.29
Kazahstanski predsednik Kasim Džomart Tokajev je sporočil, da je bil v državi po več dneh nemirov večinoma vzpostavljen ustavni red. Zatrdil je, da se ne bo pogajal s protestniki in dodal, da je dal pooblastilo varnostnim silam, da streljajo brez opozorila. "V tujini pozivajo obe strani k pogajanjem za mirno rešitev. Kakšne neumnosti. Kakšna so lahko pogajanja s kriminalci, z morilci?" Odločno ukrepanje oblasti je podprla tudi Kitajska. Nemiri, ki so izbruhnili po protestih zaradi povišanja cen goriv, so sicer po zadnjih navedbah notranjega ministrstva zahtevali 26 smrtnih žrtev med protestniki. Protesti so sicer zamajali tudi trg kriptovalut, saj Kazahstan velja za "drugi največji rudnik" kriptovalut na svetu.

Afriške nogometne zvezde od nedelje naprej v lov za laskavo lovoriko
07. 01. 2022 11.35
Kamerun bo od nedelje do 6. februarja gostil afriško prvenstvo v nogometu. To bi moralo biti že lani poleti, a so ga zaradi pandemije covida-19 preložili na nov termin. Tudi zdaj je svet še vedno v primežu covida-19, a Kameruncev to ne moti. Ti bodo lahko podpirali svojo ekipo na turnirju, na katerem bo naslov branila Alžirija.

Na upravni enoti zaradi večjih zaostankov več pritožb, vsaka pa vzame čas za reševanje
04. 01. 2022 17.00
Upravne enote so bile formirane leta 1995, ljubljanska je štela 420 zaposlenih, izvajali pa so pol manj postopkov kot danes. Ker se je z leti število zaposlenih znižalo za 40 odstotkov, na vsakega zaposlenega zdaj pride štirikrat več nalog kot prej. Najhujše pa očitno šele prihaja. Na UE Ljubljana zaradi poteka veljavnosti osebnih dokumentov velikemu delu prebivalcev pričakujejo, da bosta prihodnji dve leti najbolj kritični. Že zdaj pa je eden bolj obremenjenih oddelek za tujce in na upravno enoto zaradi dolgotrajnih postopkov letijo številni očitki. Tam odgovarjajo, da je osnovni problem pri tujcih, da oddane vloge niso popolne.

'Čas je, da snamemo rokavice. Podpiramo uvedbo obveznega cepljenja'
30. 12. 2021 09.36
V sredo so v Sloveniji ob 5107 opravljenih testih potrdili 1704 nove okužbe. Delež pozitivnih testov je bil 33,4-odstoten. Hospitaliziranih je 574 covidnih bolnikov, od tega jih je 186 na intenzivni negi, je sporočila vlada. V sredo je umrlo osem covidnih bolnikov. "Čas je, da si nalijemo čistega vina," je na izjavi za javnost dejala predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc. Izpostavila je, da infektologi podpirajo uvedbo obveznega cepljenja.