21.november

Morebitna kandidatura Hillary Clinton prestrašila republikance

21. 02. 1999 13.08

Ugibanja o morebitni kandidaturi prve dame ZDA Hillary Clinton za položaj senatorke iz New Yorka na prihodnjih volitvah leta 2000 so poleg ugodnih odzivov s strani demokratov že povzročila prvi preplah na republikanski strani. Če se bo Hillary Clinton odločila za kandidaturo, bo najbolj zagrenila življenje sedanjemu županu New Yorka Rudolphu Giulianiju, ki je upal, da bo primeru, da kandidira za senatorja, imel lahko pot do zmage.

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v rekordnih višinah

21. 02. 1999 13.01

Zunanjetrgovinski primanjkljaj ZDA v letu 1998 je po podatkih ameriškega ministrstva za trgovino znašal rekordnih 168,8 milijarde dolarjev. Do povečanja primanjkljaja je po ocenah gospodarstvenikov prišlo zaradi zmanjšanja odkupa ameriškega blaga v tujini, azijske finančne krize ter velike rasti domačega povpraševanja po tujih izdelkih v času gospodarske blaginje. Primanjkljaj je največji od leta 1987, ko je znašal 153,3 milijarde dolarjev. ZDA pa presežka v zunanji trgovini niso imele vse od leta 1975.

Stepania kar 13 minut na parketu

21. 02. 1999 10.44

Košarkarji Seattla so v srečanju NBA lige doživeli visok poraz na gostovanju v Salt Lake Cityju, kjer jih je domači Utah odpravil s 110:80. Za slovenske ljubitelje košarke pa je tekma kljub temu zanimiva, saj je trener Seattla Paul Westphal nekdanjemu igralcu Uniona Olimpije Vladimirju Stepanii namenil kar 13 minut igre. Ta je v tem času popravil kar nekaj osebnih rekordov v NBA, saj je dosegel šest točk, vknjižil pa je tudi tri blokade in asistenco.

Izraelske varnostnike, ki so v Bonnu ubili tri Kurde, oprali krivde

21. 02. 1999 10.29

Pripadnike izraelske varnostne službe, ki so minulo sredo med poskusom vdora kurdskih protestnikov v izraelski konzulat v Bonnu ubili tri Kurde, je danes izraelska varnostna služba Šin Bet v uradnem poročilu oprala vsakršne krivde.

Britanska vlada preprečila objavo ankete o policiji

21. 02. 1999 10.20

Britanska vlada je sinoči posredovala in preprečila, da bi Sunday Telegraph danes objavil izide neodvisne ankete, v kateri obtožujejo britansko policijo rasizma.

Iraška opozicija poroča o nasilnih demonstracijah v Iraku

21. 02. 1999 10.17

Iraška opozicijska skupina s sedežem v Londonu je danes sporočila, da je umor ajatole Mohameda Mohameda Sadeka al-Sadre v Iraku sprožil val nasilnih demonstracij, v katerih naj bi bilo večje število mrtvih in ranjenih.

Geopolitika in umetnost

21. 02. 1999 10.13

V okviru izobraževalnega programa Svet umetnosti Sorosev center v Ljubljani pripravlja serijo predavanj s področja sodobne umetnosti. Po Konceptualni umetnosti 60-ih in 70-ih let v letu 1997 ter Teorijah razstavljanja v letu 1998 bo tema letošnje serije predavanj Geopolitika in umetnost. Predavalo bo sedem domačih in tujih strokovnjakov. Predavanja bodo v soorganizaciji z galerijo Škuc in Zavodom za kulturne prireditve Celje od februarja do junija potekala v Ljubljani in Celju. Prvo bo 22. februarja v Celju. Angleški zgodovinar Charles Harrison bo govoril na temo Nekompetentnost in njene prednosti.

Primakov meni, da možnosti političnega dialoga o Kosovu še niso izčrpane

21. 02. 1999 10.00

Ruski premier Jevgenij Primakov je v telefonskem pogovoru z britanskim kolegom Tonyjem Blairom sinoči menil, da možnosti političnega dialoga o Kosovu še niso izčrpane. Vztrajal je pri potrebi, da mora mednarodna skupnost prihodnje korake za reševanje razmer na Kosovu sprejemati v soglasju z jugoslovansko vlado in potem, ko jih bo preučil Varnostni svet ZN. Primakova je poklical Blair, premiera pa sta se pogovarjala tudi o načinih za reševanje gospodarske krize v Rusiji, je še poročala agencija Itar-Tass.

Podpredsednik črnogorske vlade pozval rezerviste, naj se ne odzovejo na morebitne pozive k mobilizaciji

21. 02. 1999 09.56

Črnogorska vlada je na včerajšnji izredni seji sklenila, da bo storila vse, da njenega ozemlja ne bi uporabljali v morebitnem spopadu z mednarodnimi vojaškimi silami. Podpredsednik vlade Novak Kilibarda je pozval rezerviste, naj se ne odzovejo na morebitne pozive jugoslovanske vojske k mobilizaciji. Te dni naj bi namreč črnogorskim rezervistom izročali pozive za vojsko. Podgorica sicer ocenjuje, da zveza NATO Črne gore ne bo napadla, ve pa, da se na njenem ozemlju nahajajo nekateri vojaški objekti, ki bi lahko bili cilj napada. Tudi Demokratska zveza Črne gore je pozvala svoje člane in privržence, ki so predvsem Albanci, naj se ne odzovejo na morebitne pozive jugoslovanske vojske.

Vojaški poveljnik Kurdske delavske stranke pozval kurdsko ljudstvo k boju proti Turčiji

21. 02. 1999 09.56

Vojaški poveljnik Kurdske delavske stranke (PKK) Hasan Ali je kurdsko ljudstvo včeraj pozval k boju proti Turčiji in napadom na policijo in civilne državne uslužbence. Poveljnik Ali, ki živi v Iranu, je za televizijsko postajo v kurdskem jeziku Med TV dejal, da je prišel čas, ko mora kurdski narod vzeti orožje in se boriti proti Turčiji. Napad na vsakega policista ali civilnega državnega uradnika bo po njegovih besedah kurdski odgovor na aretacijo vodje PKK Abdulaha Ocalana. Sinoči je bilo v revnem predmestju Carigrada v spopadih med kurdskimi protestniki in policijo ranjenih pet policistov. Sicer pa so Kurdi po vsej Evropi tudi včeraj nadaljevali s protesti zoper aretacijo Ocalana. V Nemčiji je kljub prepovedi protestov v številnih mestih več kot 13.000 Kurdov mirno demonstriralo in zahtevalo Ocalanovo izpustitev.

Ameriški mediji potrdili domneve, da so ZDA Turčiji pomagale pri aretaciji Ocalana

21. 02. 1999 09.54

Ameriški mediji so včeraj potrdili domneve, da so ZDA Turčiji pomagale pri aretaciji voditelja Kurdske delavske stranke Abdulaha Ocalana v Keniji. Časnika The New York Times in Los Angeles Times navajata besede ameriških vladnih uradnikov, ki so potrdili ameriško vpletenost v logistično pomoč Turčiji, ki sama ne bi bila sposobna izvesti aretacije. Obveščevalne službe ZDA so po trditvah neimenovanih visokih uradnikov štiri mesece pozorno spremljale gibanje vodje kurdskih upornikov, vlada pa je v ozadju izvajala diplomatski pritisk na države, kjer je Ocalan skušal poiskati zatočišče.

Nizka udeležba na volitvah v Nigeriji

21. 02. 1999 09.52

Prvih svobodnih volitev po 15-letni vojaški diktaturi v Nigeriji se je udeležilo zelo malo volivcev, danes ugotavljajo opazovalci volitev. Udeležba je bila nizka predvsem na jugozahodu države, pa tudi v glavnem mestu Lagos je na volišča prišlo le malo volilnih upravičencev. Uradnih podatkov o udeležbi približno 40 milijonov volilnih upravičencev še ni.

Indijski tisk pozdravil ''zgodovinski'' obisk indijskega premiera v Pakistanu

21. 02. 1999 09.52

Indijski tisk je danes z navdušenjem pozdravil ''zgodovinski'' obisk indijskega premiera Atala Beharija Vajpayeeja v Pakistanu. Časniki so menili, da obisk, ki je prvi nekega premiera Indije v desetih letih, prinaša upanje in umiritev odnosov med sovražnima državama. ''Atal je zrušil meje,'' je menil Pioneer, Hindustan Times pa je napovedal, da bi ''pomlad upanja morala stopiti indijsko-pakistanski led''. Times of India je v napovedi dvodnevne pogovore Vajpayeeja s pakistanskim kolegom Nawazom Sharifom v pakistanskem Lahoreju označil kot ''Novo zarjo nad Lahorejem''. Premiera se bosta danes prvič sešla na štiri oči, potem ko sta se včeraj pogovarjala v okviru delegacij. V središču pogovorov bosta žgoči vprašanji Kašmirja in jedrske oborožitve.

Pepsico pričakuje prodajo sto milijonov zabojev

21. 02. 1999 09.49

Podjetje Pepsico, drugi največji proizvajalec osvežilnih pijač na svetu, pričakuje, da bo letos prodal sto milijonov zabojev nove dietne pijače ''Pepsi One Diet Cola''.

Podaljšan rok za sklenitev sporazuma do torka

21. 02. 1999 09.41

Srbski predsednik Milan Milutinovič je sinoči v Parizu dejal, da je še veliko časa za sklenitev vojaškega dela mirovnega sporazuma o Kosovu. To je povedal, potem ko je kontaktna skupina podaljšala rok za sklenitev sporazuma do torka. Dejal je, da pogajalci v Rambouilletu potrebujejo za sklenitev političnega dela sporazuma tri dni, da pa imajo za sklenitev vojaškega dela ''veliko, veliko časa'', saj gre za zahtevno vprašanje. Milutinovič je menil, da pomeni 28.000 vojakov na Kosovu izgovor, saj gre dejansko za ameriško okupacijo pokrajine. Srbski predsednik je še obtožil ZDA in kosovske Albance, da si ne želijo politične rešitve na Kosovu, ampak vojaško posredovanje zveze NATO.

Novotna in Williamsova finalistki teniškega turnirja v Hannovru

21. 02. 1999 09.20

Čehinja Jana Novotna in Američanka Venus Williams sta finalistki teniškega turnirja v Hannovru (nagradni sklad 500.000 dolarjev). Novotna, prva nosilka, je v polfinalu premagala Rusinjo Eleno Lihovčevo s 7:6, 6:4. Venus Williams, druga nosilka, pa je bila boljša od Nemke Steffi Graf s 6:3, 3:6, 6:3.

Kafelnikov in Henman v finalu teniškega turnirja v Rotterdamu

21. 02. 1999 09.09

Rus Jevgenij Kafelnikov in Britanec Tim Henman se bosta pomerila v finalu teniškega turnirja v Rotterdamu z nagradnim skladom 850.000 dolarjev. Kafelnikov je v polfinalu premagal Britanca Grega Rusedskija s 6:4 in 6:2, Henman pa je bil boljši od Rusa Marata Safina s 7:6 in 7:6.

Izida zaostalih tekem 3. kroga 2. dela 1. SKL

21. 02. 1999 09.07

Izida zaostalih tekem 3. kroga 2. dela 1. slovenske košarkarske lige Kolinska za prvaka: Pivovarna Laško - Loka kava 96:82 (56:35), Krka - Uniona Olimpija 71:75 (27:44).

V Planici tri tekme v smučarskih poletih

21. 02. 1999 09.07

Mednarodna smučarska zveza (FIS) je sporočila, da bo odpadla tekma v smučarskih poletih, ki bi morala biti v Harrachovu, na sporedu v Planici v petek, 19. marca. V Planici bodo tako priredili tri tekme, spored prvotno načrtovanih tekmovanj pa se ne bo spremenil.

Slovenske rokometašice zmagale v povratnem kvalifikacijskem srečanju

21. 02. 1999 09.03

V povratnem kvalifikacijskem srečanju 2. skupine za uvrstitev na svetovno prvenstvo na Norveškem decembra letos so rokometašice Slovenije v Ljubljani s 33:24 (15:12) premagale ekipo Portugalske. V gosteh so izgubile s 23:25 (12:11). Odločilni srečanji z Makedonijo bosta na sporedu v drugi polovici marca.

Viagra se mu ni obnesla

21. 02. 1999 08.45

Čudežna modra tabletka - viagra - je nekemu Japoncu pripomogla k posebnemu vrhuncu: revež je na koncu pristal v zaporu. Japonski časnik Asahi Šimbun je poročal, da jo je uslužbenec nekega uvoznega podjetja pobrisal s 600 tabletkami v vrednosti 14.500 mark. Nekaj jih je prodal, ostale pa si je prihranil za lasten užitek. Vendar se stvar ni preveč dobro obnesla. Tabletke v njegovih hlačah niso učinkovale, se je kasneje potožil možakar, ki je imel ob aretaciji pri sebi za pest teh modrih pilul.

Lepota in Nemci

21. 02. 1999 08.44

Lepota se za večino Nemcev začne na glavi. Skoraj dve tretjini žensk (63 odstotkov) in dobra polovica moških (52), ki želijo polepšati svojo zunanjost, se najprej loti pričeske, je pokazala anketa Neue Revue. Za izboljšanje svojega videza se kar 62 odstotkov žensk rado še dodatno naliči, medtem ko se h kozmetičnim preparatom zateče le enajst odstotkov moških. Za vsakega drugega Nemca je lepo športno oblikovano telo pomembnejše za lastno privlačnost - to pa je pomembno le 42 odstotkom žensk. O solarijih imata oba spola skoraj podobno mnenje: z lepo porjavelo kožo se odlično počuti 17 odstotkov vprašanih žensk in 15 odstotkov moških.

Feng shui pripomore k blagostanju in sreči

21. 02. 1999 08.44

Helen Weinstein ni mogla razumeti, zakaj ji v desetih mesecih ni uspelo prodati svojega enosobnega stanovanja, četudi je to bila luksuzna garsonjera s pogledom na East River, ki jo je sama uredila. Helen je poiskala pomoč R.D. China, mojstra feng shuija, ki ji je predlagal, naj premakne nekaj stolov, doda ogledalo in naredi še nekaj manjših sprememb. Stanovanje je nato prodala v enem tednu. Feng shui, kar pomeni ''veter in voda'', je tradicionalna kitajska veščina upravljanja s srečo in sicer z izgradnjo hiš ter razporeditvijo opreme v prostoru v skladu z naravo. Pomembno je takorekoč vse: od vhodnih vrat, kjer vstopa ''chi'' - življenjska sila, do kopalnice, kjer chi izstopa. Sicer zelo razširjen v Aziji postaja feng shui vse bolj priljubljen tudi v ZDA kot novodobni način, kako doseči blagostanje in srečo. Znanstvena razlaga za to kitajsko veščino je zelo šibka, zato je eno od ključnih vprašanj, ki se zastavlja, kako to življenjsko silo izmeriti? In zakaj doslej tega še nihče ni storil? To se sprašuje tudi upokojeni psihiater v Allentownu Steven Barrett, ki se je specializiral za razkrivanje mitov o zdravju. ''Obstaja logična povezava,'' trdi Chin. ''Bolje kot se počutite, bolj zdravi ste. Če ste zdravi, lahko več delate, zaslužite več denarja in izboljšate svoje zasebno življenje.''

Ptice zmorejo spati in biti budne - hkrati

21. 02. 1999 08.43

Razen tega, da letijo, imajo ptice še eno sposobnost, ki jim jo lahko zavidamo - spijo lahko z enim odprtim očesom in z eno budno polovico možganov, so ugotovili znanstveniki. Pojav se imenuje unihemisferni sen počasnih valov (unihemispheric slow-wave sleep - USWS), ki pticam omogoča, da med spanjem pravočasno opazijo roparice. ''Ptice se lahko odločijo, ali bodo imele budno eno polovico možganov ali pa omogočile spanje obema polovicama,'' je povedal Niles Rattenborg, behavioristični nevrofiziolog z univerze v Terre Haute v ameriški zvezni državi Indiana. Skupaj s svojimi kolegi je prepričan, da so rezultati njihove raziskave, objavljeni v znanstvenem časopisu Nature, prvi dokaz o tem, da lahko živali obenem nadzorujejo sen in budnost v različnih delih možganov. Delfini, tjulni in morske krave imajo prav tako USWS, ki jim omogoča spanje, hkrati pa lahko priplavajo na površino po zrak. Rattenborg pa pri tem dodaja, da lahko ptice to nadzorujejo s svojo voljo.

Navodila zdravnika: Več vina in seksa

21. 02. 1999 08.42

Upoštevanje zdravniških napotkov bi lahko postalo priljubljeno preživljanje prostega časa v otoški vasi Steinham na Norveškem. Lokalni zdravnik je namreč svojim pacientom zaukazal, naj pijejo več vina in naj se pogosteje ljubijo. 59-letni doktor Nils Carl Loennberg je po vasi, kjer živi 1250 prebivalcev, razdelil recepte s 23 točkami za bolj zdravo življenje, kar je povzročilo nemalo začudenja. Poleg konvencionalnih napotkov o gibanju in zdravi prehrani Loennberg ljudem tudi predlaga, naj spijejo več vina, a manj žganih pijač ter da naj se ljubijo vsaj dvakrat na teden. Loennenberg naj bi izjavil, da ljudje, ki nimajo zadostnega seksualnega življenja, hitreje obolijo. Norveški zdravnik, ki je ustanovitelj Nordijske družbe za medicinski humor, je po lastnih besedah želel, da bi se pacienti njegovim nasvetom smejali, obenem pa o njih tudi razmislili. Samski moški na otoku, ki je kakih 400 kilometrov oddaljen od Osla, bi prav radi sledili zdravnikovim nasvetom, če na otoku ne bi primanjkovalo žensk. 42-letni samec Elder Huse je dejal, da zdaj upa, da mu bo zdravnik napisal recept za prijateljico.

Obeti

21. 02. 1999 08.31

V torek bo spremenljivo do pretežno oblačno s krajevnimi snežnimi plohami. V sredo bo sprva delno jasno, čez dan se bo od zahoda ponovno pooblačilo in popoldne bo ponekod v zahodnih krajih že rahlo snežilo.

Vremenska slika

21. 02. 1999 08.30

Nad severno polovico Evrope je območje nizkega zračnega pritiska. Ob močnih severozahodnih vetrovih se prek zahodne in srednje Evrope hitro ponikajo vremenske motnje. Nad našimi kraji se zadržuje razmeroma vlažen zrak.

Napoved za sosednje pokrajine

21. 02. 1999 08.30

V sosednjih pokrajinah bo pretežno oblačno in večinoma suho vreme, le v Alpah bo še snežilo. Jutri bo povso oblačno s padavinami. Po nižinah bo v glavnem deževalo.

Napoved za Slovenijo

21. 02. 1999 08.28

Danes bo pretežno oblačno, ponekod v vzhodni Sloveniji sprva še delno jasno. Predvsem v zahodnih, hribovitih krajih bodo občasno rahle padavine. Snežilo bo na 1000 metri nadmorske višine. Ponekod v notranjosti Slovenije bo pihal juozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 11. Jutri bo oblačno s padavinami, ki bodo zvečer ponehale. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 4, najvišje dnevne od 2 do 6, na Primorskem okoli 10 stopinj C.

Razmere na slovenskih cestah ob 7. uri

21. 02. 1999 08.24

Glavne ceste po državi so normalno prevozne. Na lokalnih cestah je ponekod še sneg ali ledene plošče.