3 leta

Belgija za hitrejše uvajanje bankovcev in kovancev evra
11. 01. 1999 10.39
Belgijski finančni minister in podpredsednik vlade Elio Di Rupo je napovedal, da bo svoje evropske kolege skušal prepričati, naj Evropska unija skrajša čas do napovedane dokončne uvedbe bankovcev in kovancev evra. Ti bodo po dosedanjih načrtih v obtok dani 1. januarja 2002, nacionalni denar pa bodo dokončno zamenjali 1. julija istega leta.

V prvih enajstih mesecih lani višja blagovna menjava
11. 01. 1999 10.38
Slovenija je v prvih enajstih mesecih lani izvozila za 8,33 milijarde dolarjev blaga, uvozila pa za 9,24 milijarde dolarjev, so v prvi, skrajšani objavi podatkov sporočili iz državnega statističnega urada. Primanjkljaj je v lanskih prvih enajstih mesecih znašal 908 milijonov dolarjev, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 90,2-odstotna. V primerjavi z enakim obdobjem leta 1997 se je vrednost izvoza, izražena v ameriških dolarjih, povečala za 8,6 odstotka, uvoza pa za 7,3 odstotka.

V Švici naprodaj 40 Chagallovih del
11. 01. 1999 10.19
V Soleureju na vzhodu Švice bo od 17. januarja do 25. aprila naprodaj štirideset izvirnih olj Marca Chagalla. Vsako delo bo naprodaj po fiksni ceni prvemu kupcu, je sporočila galerija Schaer in Wildbolz. Originali bodo prodani po zanimivi ceni, ker jih bo galerija predala neposredno v roke kupcev, je še povedal eden izmed lastnikov galerije, Kurt Schaer. Cene del, naslikanih med leti 1948 in 1982, se gibljejo med 130.000 in milijonom švicarskih frankov. Marc Chagall je bil rojen v židovski družini v Belorusiji leta 1887, od leta 1923 dalje pa je živel v Franciji, kjer je leta 1985 tudi umrl.

Univerza v Cambridgeu je najbogatejša v Veliki Britaniji
11. 01. 1999 10.18
Univerza v Cambridgeu ni le ena izmed najstarejših in najprestižnejših univerz v Veliki Britaniji, marveč je tudi ena izmed najbogatejših. Njeno bogastvo je bilo ocenjeno na več kot 2 milijardi funtov. Prvič v zgodovini njenega 800-letnega obstoja je imetje univerze doseglo tako visoko vrednost in univerza v Cambridgeu je s tem prehitela svojo večno tekmico, univerzo v Oxfordu, ki svoje imetje ocenjuje na ''borih'' 492 milijonov funtov. Dediščina univerze v Cambridgu je razdeljena med univerzo samo in njenih 35 fakultet, ki delujejo samostojno. Imetje univerze sestavljajo nepremičnine, predvsem pa donacije nekdanjih učencev, ocenjene na milijardo funtov. V to pa ni vštetih več slikarskih mojstrovin, med katerimi je tudi Tizianovo platno, ker so te po mnenju predstavnikov univerze neprecenljive vrednosti. Kljub vsemu bogastvu je univerza še vedno odvisna predvsem od državnega proračuna.

Umrl francoski džezist Michel Petrucciani
11. 01. 1999 10.14
V newyorški bolnišnici Beth Israel je za hudo pljučnico v 37. letu starosti umrl francoski džezovski pianist in skladatelj Michel Petrucciani. Pianist Petrucciani, od otroštva zaznamovan z redko boleznijo nepravilne rasti kosti, zaradi katere nikoli ni zrasel, se je kot eden redkih evropskih džezistov uveljavil na drugi obali Atlantika. EMI je decembra izdala zbirko sedmih plošč, ki jih je v letih od 1986 do 1994 kot prvi Francoz posnel za slovito newyorško hišo Blue Note. Džezovsko ''intimni, lirični in strastni'' Petrucciani po definiciji Džezovskega slovarja pariškega založnika Roberta Laffonta je igral z največjimi sodobnimi džezisti in leta 1994 osvojil nagrado za najboljši album leta za Sprehod z Dukeom (Promenade avec Duke). V Orangeu na jugu Francije rojenemu Petruchu, kot so ga klicali prijatelji, pa se ni izpolnil življenjski cilj: v Franciji odpreti mednarodno džezovsko šolo, da bi preprečil izumiranje džeza, ki ga je sam kot otrok džezovskega kitarista igral na klavirju od četrtega leta.

Na jugu Italije odkrili antične grobove
11. 01. 1999 10.06
Italijanski arheologi so v kraju Paestum južno od Neaplja odkrili ostanke dveh antičnih grobov. Odkritje je zelo pomembno za odkrivanje antične grške naselbine na tem območju. Predstavniki arheološkega muzeja v Salernu menijo, da naj bi bili ostanki grobov iz 6. oziroma z začetka 5. stoletja pr.n.št. V enem od grobov so našli tudi mumijo, zato arheologi domnevajo, da gre za grob pomembnega predstavnika grške kolonije. Stene groba so okrašene z motivi geometrijskih likov, palm in dreves z granatnimi jabolki, ki so bila simbol onostranstva. Sicer je Paestum eno največjih italijanskih arheoloških najdišč, ki je znano predvsem po ruševinah grškega templja. Grško naselbino Pozejdonijo so ustanovili v 6. stoletju pr.n.št., leta 273 pr.n.št. pa so jo zasedli Rimljani.

Slavna risba Leonarda da Vincija bo na ogled v Benetkah
11. 01. 1999 10.05
Slavno risbo moškega Leonarda da Vincija, ki jo je Italija izbrala za motiv na novi evropski skupni valut evro, bodo konec aprila izjemoma postavili na ogled v Benetkah, so sporočili z beneške Akademije, ki risbo hrani. Zadnja razstava omenjene risbe, na kateri je upodobljen moški, ki ima roke in noge v krogu, sega v leto 1982. Risbo so restavrirali leta 1992, ogledati pa si jo bo mogoče od konca aprila pa do konca julija letos.

Nazarbajev je bil v nedeljo ponovno izvoljen na čelo države
11. 01. 1999 09.47
Kazahstanski predsednik Nursultan Nazarbajev (58) je bil v nedeljo ponovno izvoljen na čelo države, ki jo bo vodil še naslednjih sedem let. Nazarbajeva je na volitvah po zadnjih začasnih izidih, ki jih je danes objavila osrednja volilna komisija, podprlo 81,7 odstotka volivcev. Njegov glavni tekmec, kandidat komunistične stranke Serikbolsin Abdildin pa je dobil 12,08 odstotka glasov. V Kazahstanu so predsedniške volitve, na katerih se je pomerilo več kandidatov, potekale prvič po osamosvojitvi države od nekdanje Sovjetske zveze leta 1991. Sicer je bila zmaga dosedanjega predsednika pričakovana. Volitve so izvedli dve leti pred iztekom njegovega mandata, zato je bila opozicija oslabljena, odločitvi pa je nasprotovala tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi, ki je zaman zahtevala preložitev volitev. Udeležbo na volitvah so zaradi administrativnih omejitev onemogočili najresnejšemu nasprotniku Nazarbajeva, nekdanjemu premierju Akežanu Kažegeldinu. Sicer se je v Astani v nedeljo zvečer zbralo več sto prebivalcev mesta, ki so proslavili ponovno izvolitev Nazarbajeva za predsednika države. V svojem predvolilnem boju je Nazarbajev obljubil, da bo z nafto bogato državo izvlekel iz gospodarske krize, napovedal pa je tudi boj proti korupciji ter povečanje demokracije v državi.

Mineva 10 let od ustanovitve SDZ
11. 01. 1999 08.36
Slovenska demokratična zveza (SDZ), ena prvih demokratičnih strank, je bila ustanovljena na današnji dan leta 1989 v Cankarjevem domu v Ljubljani na predlog prvega zbora slovenskih kulturnih delavcev. Ob ustanovitvi je bila politično zelo raznolika, saj je povezala večino vodilnih slovenskih izobražencev in oporečnikov, ki so se kot del civilnodružbenih skupin in gibanj zavzemali za politično demokracijo.

Zasvojena s pasjim zdravilom
11. 01. 1999 08.20
Tridesetletni Molly Lackey Murrow grozijo štiri leta zapora, ker je s prevaro dobivala veterinarsko zdravilo proti bolečinam Torbutrol, češ da ga potrebuje za psa, mešanca med terierom in čihuauho, v resnici pa ga je uživala sama. Oblasti sumijo, da je pod sedmimi lažnimi imeni tako 180-krat obiskala veterinarje v različnih okrajih, da bi dobila zdravilo, od katerega je postala odvisna.

Pet francoskih vojakov na južnem tečaju
11. 01. 1999 08.20
Pet francoskih vojakov, ki so s smučmi krenili na južni tečaj, je v soboto prispelo na cilj, so sporočili s poveljstva kopenske vojske v Parizu. Pripadniki Visokogorske vojaške skupine francoske kopenske vojske so se 21. novembra izkrcali v zalivu Gould Bay pri otoku Berkner na severu Antarktike, 1350 kilometrov od južnega pola. ''Novinec v odpravi'' je le kapetan Thierry Bolo, ostali štirje, poročnik Antoine de Choudens, major Bernard Virelaude, narednik Francois Bernard in štabni narednik Antoine-Cayrol so s francosko odpravo leta 1996 popolnoma brez pomoči dosegli severni tečaj, de Choudens, Bernard in Cayrol pa so se naslednje leto povzpeli na Mont Everest.

V Nemčiji 170.000 mladih zavrnilo vojaščino
11. 01. 1999 08.19
V Nemčiji je lani zavrnilo služenje vojaščine zaradi ugovora vesti več kot 170.000 mladih, največ v zgodovini zvezne republike, je poročal nemški časnik Die Welt. Prejšnji rekord so zabeležili leta 1997, ko za orožje zaradi moralnih razlogov ni hotelo prijeti več kot 155.000 mladih Nemcev.

Edwardova zaročenka noče biti princesa
11. 01. 1999 08.18
Zaročenka princa Edwarda, Sophie Rhys-Jones, je prosila kraljico, naj ji ne podeli naslova princesa, da je ne bi več primerjali s pokojno princeso Diano, piše v nedeljski izdaji The Sunday Telegraph. Od razglasitve bližnje poroke najmlajšega sina kraljice Elizabete otoške časopisje tekmuje v primerjavah o neveste z lady Di, preminulo v prometni nesreči v Parizu leta 1997, kar Sophie ne godi, saj želi ostati lastna osebnost. Kraljici je po pisanju Sunday Telegrapha tudi dejala, da ob uradnih dolžnostih ne želi naziva Njena kraljevska visokost princesa Edward, saj hoče nositi lastno ime in ne soprogovega. Kraljica bi po besedah strokovnjakov težavo lahko razrešila z imenovanjem Edwarda za vojvodo, npr. vojvodo cambriškega.

V vesolju več galaksij, kot so mislili
11. 01. 1999 08.17
Po dognanjih astronomov, ki uporabljajo vesoljski teleskop Hubble, je v vesolju precej več galaksij, kot so mislili doslej. V vesolju naj bi bilo po ocenah ameriških astronomov vsaj kakih 125 milijard galaksij, sodeč po fotografijah zvezdnega neba, ki jih je posnel oktobra lani HST, ki na višini približno 600 km kroži okoli Zemlje. Doslej so astronomi po rezultatih podobnih fotografiranj iz leta 1995 ocenjevali, da je v vesolju vsega približno 80 milijard galaksij. Pri zadnjem fotografiranju so na Hubblu uporabljali nove pribore, ki jih teleskop prej ni imel. Pribore so dodali teleskopu med zadnjo vzdrževalno odpravo, ko je HST obiskal vesoljski raketoplan.

Visoka volilna udeležba na lokalnih volitvah v Nigeriji
10. 01. 1999 11.40
Sobotne lokalne volitve v Nigeriji, prve demokratične volitve v državi v zadnjih 15 letih vojaške vladavine, so opazovalci in neodvisna volilna komisija označili kot uspeh za demokracijo. Volilna udeležba je bila po prvih podatkih visoka, volitve pa so potekale mirno, je danes poročal nigerijski radio.

Tržna kapitalizacija vrednostnih papirjev lani znatno višja
10. 01. 1999 09.41
Tržna kapitalizacija vrednostnih papirjev, s katerimi se trguje na Ljubljanski borzi, je konec decembra znašala 628 milijard tolarjev, kar je za 57 odstotkov več kot konec predlanskega leta, navaja Ljubljanska borza.

Imigranti v ZDA predstavljajo 10 odstotkov prebivalstva
10. 01. 1999 09.38
Raziskava Centra za imigracijske študije je pokazala, da je število imigrantov v ZDA od leta 1970, ko jih je bilo 9,6 milijona, do danes naraslo na 26,3 milijone, kar predstavlja 10 odstotkov celotnega prebivalstva ZDA.

Konzervativni republikanci jedro prizadevanj za odstavitev Clintona
10. 01. 1999 09.34
Spolni škandal predsednika Billa Clintona in nekdanje pripravnice v Beli hiši Monice Lewinsky se je od začetka minulega leta do danes nepredvidljivo valil po ameriškem političnem odru, pri čemer se neko dejstvo ni spreminjalo. To je odkrito sovraštvo okrog 30 odstotkov Američanov do svojega predsednika in vsega, kar pooseblja.

Turisti v Španiji obožujejo kampiranje
10. 01. 1999 09.25
Po dokončnih podatkih državnega statističnega urada je leta 1997 v 1100 španskih turističnih kampih letovalo nekaj manj kot štiri milijone turistov, med njimi je bilo 68 odstotkov domačih in 32 odstotkov tujih gostov. Večina tujcev (93 odstotkov) je pripotovala iz držav Evropske unije. Na prvem mestu so Nemci (27 odstotkov), sledijo pa Nizozemci, Francozi, Britanci in Belgijci. Najbolj oblegani so bili kampi na obali Katalonije ter na severovzhodu države. Za cilj svojega počitnikovanja pa so si turisti zelo pogosto izbrali tudi Andaluzijo.

Brezposelnost v ZDA nizka
10. 01. 1999 09.24
Stopnja brezposelnosti je decembra lani v ZDA znašala 4,3 odstotka, kar je za 0,1 odstotka manj kot mesec poprej. Število aktivnega prebivalstva je zadnji mesec starega leta, ki na področju zaposlovanja že tradicionalno prinese izboljšanje številk, doseglo rekordno vrednost. Decembrska stopnja brezposelnosti je bila enaka tisti v aprilu 1998. Po podatkih ameriškega ministrstva za delo se je letna povprečna stopnja brezposelnosti ustalila pri 4,5 odstotka, kar je najnižje po letu 1969, v času vietnamske vojne, ko je znašala 3,5 odstotka.

Hamenei obsodil umore iranskih intelektualcev
08. 01. 1999 16.25
Vrhovni iranski verski voditelj Ajatola Ali Hamenei je obsodil niz umorov opozicijskih intelektualcev, pri čemer pa je zagovarjal vanje vpleteno tajno službo. ''Grozljivi umori'' še dodatno bremenijo iransko vlado, ki se spopada z gospodarskimi in političnimi težavami, je ob današnji molitvi v Teheranu dejal Hamenei.

MO posredovalo pojasnilo v zvezi z današnjo deložacijo
08. 01. 1999 15.09
V zvezi z današnjo deložacijo iz stanovanja na ulici Zvezda 1 v Ljubljani so z ministrstva za obrambo posredovali pojasnilo, v katerem med drugim navajajo, da je po zadnjih podatkih nezakonito zasedenih 600 vojaških stanovanj. Stanovanjska komisija ministrstva za obrambo ima v tem trenutku 410 nerešenih vlog za dodelitev službenega stanovanja, ki so jih vložili pripadniki Slovenske vojske oz. delavci ministrstva, ki opravljajo vojaško službo skladno z Zakonom o obrambi. Skladno s pravilnikom o službenih stanovanjih MO in Uredbo o upravljanju z vojaškimi nepremičninami so do dodelitve službenega stanovanja upravičeni zgolj tisti delavci MO, ki so pripadniki Slovenske vojske, oziroma tisti, ki opravljajo vojaško službo skladno z Zakonom o obrambi. Tisti delavci SV, ki imajo vložene vloge za dodelitev službenega stanovanja v povprečju čakajo na dodelitev najmanj štiri leta.

Nov sponzor pri Williamsu
08. 01. 1999 14.46
Moštvo formule 1 Williams ima novega sponzorja. Britansko moštvo je dopoldan v Birminghamu podpisalo pogodbo z ameriško telekomunikacijsko družbo Nortel Networks. Partnerja sta pogodbo podpisala za tri leta, podrobnosti o finančnih določilih pa niso sporočili.

Madžarski železničarji prekinili stavko
08. 01. 1999 14.31
Svobodni sindikat madžarskih železničarjev (FURE) je danes prekinil stavko, potem ko je gospodarsko sodišče v Budimpešti prekinitev dela razglasilo za protizakonito, je povedal predsednik sindikata Istvan Gasko.

Alois Mock se umika iz politike
08. 01. 1999 14.27
Nekdanji podpredsednik avstrijske vlade in zunanji minister Alois Mock se je po nasvetu zdravnikov odločil za umik iz politike, da bi dal ''možnost'' mladim, je danes poročal avstrijski radio.

Število iskalcev azila v Nemčiji lani padlo pod 100.000
08. 01. 1999 13.47
Število iskalcev azila je v Nemčiji lani padlo pod 100.000, je v Bonnu sporočilo notranje ministrstvo. Lani je v Nemčiji za zatočišče tako zaprosilo 98.644 ljudi, leta 1997 pa 104.353. Večina iskalcev azila, 34.979, je prišla iz ZR Jugoslavije. Po navedbah ministrstva je med njimi okoli 85 odstotkov kosovskih Albancev.

Avstralija poskuša privabiti turiste
08. 01. 1999 12.25
Avstralija je sprožila 94.5 milijona dolarjev vredno oglaševalsko kampanjo, ki bi pripomogla k dvigu turističnega obiska te dežele. Akcijo jo sprožili v 12 državah, ki zavzemajo Severno Ameriko, Evropo in Azijo. Avstralska turistična zveza pravi, da bo akcija sprožila svetovni interes in to ravno pred začetkom Olimpijskih iger v Sydneyu leta 2000. Minister za turizem, ki je organiziral kampanjo pravi, da bi akcija privabila okoli 5 milijonov turistov na leto. Lansko leto je Avstralijo obiskalo 4.1 milijona turistov.

Slovenci najraje kupujemo Renaultova vozila
08. 01. 1999 11.40
Po podatkih ministrstva za notranje zadeve so bili lani med najbolj priljubljenimi vozili pri Slovencih avtomobili francoskega proizvajalca Renault, sledijo pa mu Volkswagen, Daewoo, Fiat in Citroen. Najbolje prodajana modela leta 1998 sta Renaultova clio in megane, med lahkimi gospodarskimi vozili pa Peugeotov boxer in Renaultov kangoo.

Član MOK zaslužil 60.000 dolarjev pri prodaji zemljišča
08. 01. 1999 10.58
Vrsta obtožb v korupcijskem škandalu okrog dodelitve zimskih olimpijskih iger ameriškem Salt Lake Cityju se nadaljuje. Vplivni član Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) iz Konga, Jean Claude Ganga, je leta 1995 pri prodaji zemljišča v Salt Lake Cityju zaslužil 60.000 dolarjev, je poročala ameriška televizija ESPN.

Decembrski triumf belgijske mobilne telefonije
08. 01. 1999 08.19
Decembra lani so belgijski operaterji mobilne telefonije v povprečju pridobili 8000 naročnikov dnevno. Osrednja belgijska operaterja, Proximus in Mobistar, sta leto 1998 sklenila zmagoslavno, saj je prodaja presegla najbolj optimistične napovedi z začetka leta. Po podatkih Proximusa in Mobistara, ki jih objavljajo belgijski časniki, je njuna prodaja narasla kar za 80 odstotkov. Danes je v Belgiji 1,75 milijona naročnikov mobilne telefonije, njihovo število pa se bo po predvidevanjih operaterjev do konca leta 2000 povečalo na tri milijone, kar bi pomenilo, da bo mobilni telefon uporabljal vsak tretji Belgijec. K takšnemu uspešnemu koncu leta so v precejšnji meri pripomogle ugodne božične cene mobilnih telefonov in nizke promocijske naročnine. Cena telefonov se je lani v Belgiji v povprečju znižala za od petino do četrtino (20 do 25 odstotkov), v času ugodnih božičnih ponudb pa je bilo moč mobilni telefon kupiti za manj kot 5000 frankov (približno 250 mark oziroma 123 evrov).