3 leta

Državljani EU dajejo vse manj denarja za hrano, več za zabavo
02. 07. 1998 11.08
Podatki Eurostata kažejo, da se vsota denarja, ki jo državljani Evropske unije namenjajo za hrano in pijačo manjša, medtem ko raste poraba za rekreacijo in zabavo. Najmanj, 15 odstotkov proračuna gospodinjstva, za hrano in pijačo zapravijo Nizozemci, največ pa Grki in sicer 38 odstotkov.

Požig sedmih katoliških cerkva na Severnem Irskem
02. 07. 1998 11.06
Na Severnem Irskem je ponoči zagorelo sedem katoliških cerkva. Podtaknjeni požari niso terjali žrtev, povzročili pa so precejšnjo gmotno škodo, je sporočila ulstrska policija. Na več pogoriščih je policija odkrila steklenice vnetljivih tekočin.

Hyundajeva prodaja v juniju padla za 26,8 odstotka
02. 07. 1998 08.46
Hyundai Motor je v sredo sporočil, da je v juniju zabeležil 26,8 odstoten padec prodaje vozil. Junijska prodaja je znašala 86.932 enot, v primerjavi z 118.773 enotami v lanskem letu. Zmanjšal se je tudi izvoz in sicer za 5,7 odstotka - z lanskih 62.002 na 58.444 vozil. Predstavnik podjetja pojasnjuje padec domače prodaje s splošnim slabljenjem domače ekonomije, padec izvoza pa naj bi bil posledica depreciacije jena nasproti dolarju. V prvih šestih mesecih letos je prodaja vozil znašala 446.573 enot, v primerjavi z lanskimi 593.012, izvoz pa je z lanskih 281.583 narasel na 298.446 vozil. V letu 1997 je Hyundai prodal 1,25 milijona vozil, leta 1996 pa 1,31 miljiona.

Unabomber napisal avtobiografijo
02. 07. 1998 08.41
Ameriški matematik Theodore Kaczynski "Unabomber", obsojen na dosmrtno ječo zaradi umora treh ljudi s pisemskimi bombami, ki so jih še 23 ranile, je založbi Simon in Schuster poslal svojo avtobiografijo. Predstavnica založbe Wendy Nicholson je potrdila, da so prejeli ponudbo človeka, ki se je predstavil kot Theodore Kaczynski, in da so jo zavrnili; pisanja časnika Daily News, češ da predlog na štirih straneh pojasnjuje, kako so Kaczynskega "narobe razumeli", pa ni komentirala. Uprava ameriških zaporov je potrdila, da naslov in identifikacijska številka pripadata jetniku Kaczynskemu.

V Kanadi proti prezgodnji spolnosti
02. 07. 1998 08.38
Konzervativna vlada v kanadski pokrajini Ontari zahteva, naj spolna vzgoja v šolah vključuje tudi napotke mladim o izogibanju prezgodnji spolnosti. Po besedah ministra za vzgojo in izobraževanje Davea Johnsona so nova pravila del smernic ministrstva glede spolne vzgoje v šolah. Cilj programa je zmanjšati število najstniških nosečnosti v Ontariu. Kot je poudaril Johnson, bi bilo spolno abstinenco treba izpostaviti "kot pozitivno izbiro za dijake in študente v okviru metod za preprečevanje nosečnosti". Po ministrovih napovedih bodo smernice uvedli ob začetku novega šolskega leta, septembra letos. Ob nedavnem povečanju števila najstniških nosečnosti so v minulih mesecih v Kanadi več najstnic izključili iz šole. Poleg preprečevanja zgodnje spolnosti je ministrstvo sprožilo tudi program za spodbujanje mladih mamic, naj se vrnejo v šolo.

Novih 94 socialnih stanovanj
01. 07. 1998 15.00
Predstavniki stanovanjskega sklada ljubljanskih občin so na današnji tiskovni konferenci predstavili potek razpisov za oddajo stanovanj socialnim upravičencem in za oddajo neprofitnih stanovanj.

Pivovarna Union za skoraj 26 odstotkov povečala dobiček
01. 07. 1998 12.39
Pivovarna Union je v letu 1997 ustvarila dobrih 15 milijard tolarjev prihodka, kar je za 11,7 odstotka več kot leta 1996. Lanski dobiček se je v primerjavi z letom poprej povečal za 26 odstotkov in dosegel 1,4 milijarde tolarjev.

Avstrija prevzela predsedstvo v Evropski uniji
01. 07. 1998 09.16
Avstrija danes od Velike Britanije prevzema šestmesečno predsedstvo v Evropski uniji. V krogih petnajsterice predvidevajo, da bo avstrijsko predsedovanje minilo z mnogo manj pretresi kot predhodno, britansko obdobje. Velika Britanija se je morala v času svojega mandata na čelu EU soočiti s pomembnimi vprašanji, kot sta na primer uvedba skupne evropske denarne enote evra in začetek postopka za širitev povezave na vzhod. Avstrija, ki je v unijo vstopila leta 1995, bo petnajsterici tokrat predsedovala prvič.

Rafinerija Nafte Lendave bo poleti počivala
01. 07. 1998 08.15
Rafinerijska proizvodnja bo v lendavski družbi Nafta zaradi rednega letnega remonta ustavljena približno do konca počitnic, torej avgusta, ko naj bi bila dela dokončana. To so na včerajšnji šesti redni seji skupščine Nafte iz Lendave sklenila njena lastnika, Petrol in Republika Slovenija, ki sta obravnavala tudi poslovni poročili za leto 1996 in 1997 ter poslovni načrt za letošnje leto, ki pa ga skupščina ni mogla sprejeti. Omenjena stališča je na novinarski konferenci predstavil državni sekretar Alojz Kovše, dotaknil pa se je tudi aktualnih razmer v zvezi z Jedrsko elektrarno Krško.

Ameriški pop art v Baslu
30. 06. 1998 15.45
V novem muzeju fundacije Ernst Beyeler v Baslu je do konca septembra postavljena retrospektiva del Roya Lichtensteina, prva večja razstava po umetnikovi smrti septembra lani. Na ogled je 73 slik, ki predstavljajo več kot 30 let umetniškega ustvarjanja Lichtensteina, dobili pa so jih iz muzejev in zasebnih zbirk v ZDA, Veliki Britaniji, Avstraliji, Švici in Nemčiji. Da je to švicarsko mesto trenutno res v znaku pop arta, potrjuje tudi razstava druge ameriške ikone te umetniške smeri iz 60. let, Andyja Warhola namreč, čigar 230 risb je razstavljenih v prestižnem baselskem Kunstmuseumu. Razstava, ki bo v Baslu odprta do 19. julija, bo nato odšla na turnejo po muzejih v Nemčiji in Avstriji, postavili jo bodo tudi v Minneapolisu, pomladi leta 2000 pa se bo na zadnji postaji ustavila še v Pittsburghu.

Restavrirana različica filma V vrtincu
30. 06. 1998 15.44
V več kot 250 kinematografih po vseh Združenih državah Amerike so nedavno začeli predvajati restavrirano različico enega najuspešnejših filmov vseh časov V vrtincu. Film, posnet leta 1939 z Vivien Leigh in Clarkom Gablom, je zdaj opremljen z digitalnim zvokom in ima osvežene barve, predvsem pa bo znova na ogled tudi na kinematografskih platnih, potem ko ga je nekaj zadnjih generacij lahko videlo le na televiziji in na videu.

Muzej je moral sneti sliko zaradi prevelikih ušes portretiranca
30. 06. 1998 09.05
Zaradi prevelikih ušes je moral frizijski muzej v nizozemskem mestu Leeuwarden sneti enega od portretov. Podoba nekdanjega župana Van der Meulena je bila izgnana v kletne prostore, ker je vdova upodobljenega župana mestu zagrozila s sodnim procesom. Nizozemski časniki so konec tedna poročali, da je Van der Meulen že v začetku sedemdesetih let, ko je bil portret končan, kritiziral "popolnoma nesorazmerna ušesa" in prepovedal, da bi bila slika razstavljena. Sodnik je tedaj odločil, da smejo sliko pokazati šele deset let po smrti portretiranca. Van der Meulen je umrl leta 1993, frizijski muzej pa je njegovo podobo že zdaj potegnil na plano. "Prav rad bi videl, da pride do soočenja na sodišču," je dejal direktor muzeja van Krimpen. "Prepoved razstavljanja zaradi prevelikih ušes - to vendar ne more več prepričati nobenega sodnika." A mesto se je kljub vsemu ustrašilo sodnega postopka. Na mestu, kjer je visela slika, je zdaj nalepljen listek z napisom: "11. oktobra 2003 bo tu visel portret Van der Meulena."

Romunija prodaja dolgove držav v razvoju
30. 06. 1998 08.56
Romunska vlada je nedavno odobrila uredbo o prodaji dolgov drugih držav v višini 48 milijonov dolarjev. Romunija namerava po veljavni ceni za dolžniške papirje na sekundarnem trgu za dolgove prodati neporavnane dolgove Angole, Peruja in Zambije. Zainteresiranim tujim družbam želi prodati 18,66 milijona angolskega dolga, 13,75 milijona dolarjev perujskega in 15,4 milijona dolarjev zambijskega dolga. Plačilo se bo izvedlo v trdni valuti, 35 dni od izstavitve odgovarjajoče bančne dokumentacije. Za obračun in plačilo dolga se bo uporabil koeficient, ki odgovarja ceni suverenega dolga teh držav na mednarodnem tržišču dolga. Romunija je po podatkih vlade konec lanskega leta imela za skupno 2,2 milijarde dolarjev terjatev, pri čemer je z 1,73 milijarde dolarjev neporavnanih dolgov njen največji dolžnik Irak. Neporavnani dolgovi nerazvitih držav do Romunije izvirajo iz izvoznih poslov iz obdobja pred padcem komunizma v tej državi leta 1989.

Po 15 letih obnove palače odprli Rimski narodni muzej
29. 06. 1998 16.39
Po petnajst letih obnove so nedavno v italijanski prestolnici, in sicer v palači Massimo pri rimskih kopelih, odprli Rimski narodni muzej. Odprtje omenjenega muzeja sodi v t.i. novo renesanso, kot so v javnosti že poimenovali najnovejši razcvet muzejske ponudbe v Rimu; potem ko so pred letom dni odprli prenovljeno galerijo Borghese z zbirko kipov Berninija in Canove ter slik Rafaela, Caravaggia in Tiziana, pred pol leta pa palačo Altemps z zbirko skulptur, ki jih je v prvi polovici 17. stoletja zbral kardinal Ludovico Ludovisi. Palača Massimo pri rimskih kopelih je bila ob koncu 16. stoletja zasebna rezidenca kardinala Feliceja Perettija, kasnejšega papeža Siksta V.

Jelcin gostitelj poljskega predsednika Kwasniewskega
29. 06. 1998 14.20
Ruski predsednik Boris Jelcin je bil danes gostitelj poljskega kolega Aleksandra Kwasniewskega. Jelcin je Kwasniewskemu zagotovil, da se bo konec leta odzval na njegovo povabilo in mu vrnil obisk na Poljskem.

Zunanji ministri EU še zadnjič pod britanskim predsedstvom
29. 06. 1998 11.29
Še zadnjič so se pod britanskim predsedovanjem danes v Luxembourgu sestali zunanji ministri Evropske unije. Avstrijski zunanji minister Wolfgang Schuessel, ki bo svet vodil od 1. julija do izteka leta, bo kolegom danes predstavil program predsedstva, sicer pa so razmere na Balkanu, predvsem na Kosovu, spet ena osrednjih tem srečanja.

Obtoženi haaškega sodišča Dokmanović naredil samomor
29. 06. 1998 11.18
Domnevni srbski vojni zločinec Slavko Dokmanović je v zaporu mednarodnega haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji naredil samomor. Kot je danes povedal predstavnik sodišča, se je Dokmanović obesil v svoji celici. To naj bi se zgodilo sinoči med 23.30 in polnočjo.

V okviru mednarodnega poletnega festivala razstava Rudija Skočirja
29. 06. 1998 11.13
V okviru mednarodnega poletnega festivala bodo danes, 29. junija, ob 12. uri v Viteški dvorani Križank v Ljubljani odprli razstavo slovenskega slikarja Rudija Skočirja. Razstava njegovih slik bo odprta do 17. julija.

Nekdanji raznašalec časopisov prejel 50.000 dolarjev
29. 06. 1998 08.12
Jack Lemons je moral imeti kar spoštljivo mnenje o fantiču, ki mu je štiri leta dostavljal časopis. Tako zelo ga je cenil, da mu je v svoji oporoki po smrti zapustil nič manj kot 50.000 dolarjev. "Preklemansko visoka napitnina za to, da sem mu vsak dan pustil časnik na verandi," je dejal zdaj 25-letni Kent Eberhardt, ki je nedavno diplomiral iz arhitekture na univerzi v Kansasu. Kot je povedal, je denar porabil za odplačilo dolgov na univerzi, ki so znašali 15.000 dolarjev, preostali denar pa je vložil. Lemons, ki je umrl 14. junija v starosti 79 let, se je leta 1989 upokojil, pred tem pa je učil na vojaški akademiji Wentworth. Ko je Eberhardt prvič srečal Lemonsa, je bil star 13 let in je bil zaposlen pri časopisu The Joplin Globe.

Konkurenca prevzela 10 odstotkov mednarodnih klicev Deutsche Telekoma
29. 06. 1998 08.05
Skoraj pol leta od uvedbe odprtega trga na področju telefonije v Nemčiji so konkurenčna podjetja od nekdanjega monopolnega podjetja Deutsche Telekom prevzela 10 odstotkov prometa na področju mednarodnih klicev. Deutsche Telekom je izgubil monopol 1. januarja v skladu s spremembami z določili Evropske unije. Več konkurenčnih podjetij je vstopilo na trg z nižjimi cenami, predvsem za mednarodne pogovore. Potrošniki zdaj opravijo približno 39 minut na dan prek telefonskih mrež konkurence, kaže raziskava, ki jo je objavil muenchenski Focus. Konkurenčna podjetja, ki so se na domači telefonski trg vključila le v nekaj mestih, so si zagotovila triodstotni delež v lokalnih telefonskih pogovorih. Mobilcom je med vodilnimi novimi podjetji na področju telefonije v Nemčiji, saj ima 20 odstotkov vsega prometa strank, ki so se odvrnile od nekdaj monopolnega Deutsche Telekom.

Mednarodno središče sodobne umetnosti v nekdanjem samostanu na Cipru
28. 06. 1998 14.29
V nekdanjem samostanu iz 12. stoletja v vasi Monagri blizu Limassola na jugu Cipra je nastalo mednarodno središče sodobne umetnosti. Sicer nekoliko bolj skromno naj bi se postavilo ob bok enemu najpomembnejših evropskih umetniških središč, centru fundacije Maeght, ustanovljenem leta 1964 v kraju Saint-Paul de Vence na jugovzhodu Francije.

Dragan Kalinić nov predsednik Karadžićeve SDS
28. 06. 1998 12.07
Srbska demokratska stranka (SDS), ki jo je ustanovil domnevni vojni zločinec Radovan Karadžić, je za novega predsednika izvolila Dragana Kalinića, je danes sporočila tiskovna agencija bosanskih Srbov SRNA.

Na Madžarskem vse manj brezposelnih
28. 06. 1998 11.14
Madžarska stopnja brezposelnosti se je v maju zmanjšala na 8,2 odstotka, sporočajo iz madžarskega statističnega urada. Stopnja, ki je bila v januarju letos še 9,4-odstotna, pada že pet mesecev zapored. V prvih petih mesecih leta je bilo na Madžarskem zaposlenih 3,648 milijona ljudi, brez dela pa jih je bilo 340.000.

Poljska odkupila večino Chopinovih pisem
28. 06. 1998 11.08
Poljska je na nedavni dražbi hiše Sotheby's v New Yorku za več kot 190.000 dolarjev odkupila osem od skupno 14 pisem, ki jih je poljski skladatelj in pianist Frederic Chopin napisal prijatelju, poljskemu grofu Albertu Grzymali. Denar so v posebni zbiralni akciji zagotovili družba Frederica Chopina v Varšavi, javni poljski radio in zasebna televizija TVN.

Mrtev presedel pred televizijo štiri leta
28. 06. 1998 11.05
V domnevno nenaseljeni hiši v nemškem mestu Havel so pred dnevi našli že mumificirano truplo moškega, ki je kar štiri leta mrtev presedel pred televizijo. Pokojnega je našel trgovec z nepremičninami, ko je prišel ocenit hišo. Lastniki so leta 1994 prijavili, da v hiši ne živi več nihče. Preiskava je pokazala, da pokojnik ni imel svojcev in da je bil brezposeln, tako da ga ni nihče pogrešal. Po ugotovitvah policije je možak umrl naravne smrti.

Na Novi Gvineji odkrili dve nomadski plemeni
28. 06. 1998 10.49
Globoko v notranjosti indonezijske Nove Gvineje so nedavno odkrili dve nomadski plemeni. Vodja socialne službe na otoku Onesimus Ramandey je povedal, da plemeni Vahudate in Aukedate štejeta po 20 in 33 družin, gibljeta pa se vzdolž reke Mamberamo nedaleč od otoške prestolnice. Člani plemena se med seboj sporazumevajo z znakovno govorico in kaže, da verjetno še niso imeli stikov z zunanjim svetom. Indonezija je Novo Gvinejo zasedla leta 1963, večina od poldrugega milijona prebivalcev tega, z džunglo poraslega otoka pa še vedno živi tradicionalno vaško življenje.

Netanjahu predlaga pripravo nove konference o Bližnjem vzhodu
27. 06. 1998 12.14
Izraelski premier Benjamin Netanjahu se je v pogovoru za današnjo številko madridskega dnevnika ABC, dan pred obiskom predsednika španske vlade Joseja Marie Aznarja v Izraelu, zavzel za pripravo nove večstranske konference o Bližnjem vzhodu. Menil je, da bi lahko srečanje tako kot leta 1991 gostila Španija.

Clinton in Zemin o jedrskem orožju in človekovih pravicah
27. 06. 1998 11.08
V Pekingu sta se na uradni pogovorih sestala ameriški predsednik Bill Clinton in njegov kitajski kolega Jiang Zemin. Voditelja sta po dveurnih uradnih pogovorih, ki so sledili sprejemu z vojaškimi častmi na Trgu nebeškega miru, sprejela dogovor v 47 točkah. Ta med drugim obravnava "preusmeritev" ameriških in kitajskih strateških jedrskih raket - to pomeni, da nobena raketa ne bo usmerjena proti ozemlju druge države, pa tudi vprašanje človekovih pravic.

Najbolj varčni so Švicarji
27. 06. 1998 09.22
Švicarji so še vedno prvaki v varčnosti, saj imajo po podatkih švicarske narodne banke na svojih bančnih računih skoraj 240 milijard švicarskih frankov (160 milijard dolarjev). Od leta 1990 se je varčevanje v državi povečalo kar za 84 odstotkov, kar predstavlja okoli 110 milijard švicarskih frankov. Ob koncu leta 1997 so švicarske banke jamčile za 15,6 milijona bančnih računov ali knjižic, medtem ko ima Švica 7 milijonov prebivalcev.

Z zadnjo širitvijo EU pridobila veliko gozdne površine
26. 06. 1998 15.13
Gozdne površine v Evropski uniji so se po ugotovitvah Eurostata z vstopom Avstrije, Finske in Švedske v EU skorajda podvojile; v prejšnji dvanajsterici je bilo 0,15 hektarja gozda na prebivalca, medtem ko se petnajsterica danes ponaša z 0,27 hektarja gozdne površine na prebivalca. Skupaj je danes v uniji več kot 102 milijona hektarjev gozda.