3 leta

Razstava kitajskih državnih daril

13. 12. 1997 10.58

V pekinškem Muzeju revolucije le streljaj od Trga nebeškega miru je na ogled razstava več kot 400 daril, ki so jih najvišji državni predstavniki od ustanovitve sodobne Kitajske leta 1949 nabrali na številnih potovanjih v več kot 150 državah po svetu. Med darili je več predmetov iz zlata in srebra, žada in kamenja, porcelana, slik, ročnih izdelkov in vezenin. Nekdanji ameriški predsednik je v zbirko kot darilo Mao Zedongu februarja 1972 prispeval par porcelanskih labodov s tremi mladiči. V zbirki je tudi več daril nekdanjemu voditelju Dengu Xiaopingu, med njimi tudi lesena ptica, ki jo je leta 1979 podarila ameriška vlada, in srebrn model jadrnice, darilo nekdanjega japonskega ministrskega predsednika Nakasoneja Yasuhira. Na ogled so tudi darila sedanjega predsednika Jianga Zemina in ostalih visokih državnih uslužbencev tretje generacije.

Privatizacija v Braziliji: v dveh letih 54 milijard dolarjev?

13. 12. 1997 10.42

Brazilija namerava v prihodnjih dveh letih s privatizacijo državnih podjetij zaslužiti najmanj 54 milijard dolarjev, je sporočil minister za načrtovanje Antonio Kandir. Po njegovih besedah je to skrajni minumum, ki bi ga Brazilija morala doseči tudi v primeru, če se bo finančna kriza, ki so jo izzvala nihanja na azijskih borzah, nadaljevala.

Francija: 57,7 milijarde frankov izkupička iz privatizacije

13. 12. 1997 10.36

Francija je v obdobju od lanskega novembra do konca oktobra iz naslova privatizacije iztržila 57,7 milijarde frankov. Kot je razvidno iz poročila, ki ga je vlada naslovila na parlament, so državnim podjetjem v omenjenem obdobju nakazali 10,3 milijarde frankov. Največji privatizacijski proces je bila prodaja delnic francoskega Telecoma, kjer je država sicer obdržala večinski delež, vendar pa je vrednost paketa delnic, namenjenega prodaji, znašala kar 42,64 milijarde frankov. V drugi polovici prihodnjega leta naj bi se predvidoma začela prodaja delnic državne letalske družbe Air France.

Fedja Marušič kajakaš leta v Sloveniji

12. 12. 1997 14.27

Kajakaška zveza Slovenije (KZS) je v Ljubljani razglasila najboljše športnike. Kajakaš leta je postal Fedja Marušič (Soške Elektrarne), med mladinci je bil najboljši Janez Korenjak, med tekmovalci na mirnih vodah Jernej Zupančič Regent, prvič pa so podelili tudi naslov kajakašice leta, ki je pripadel Jani Mali.

Bo Ljubljana dobila županjo?

12. 12. 1997 13.42

Kot kažejo izidi telefonskih anket med naključno izbranimi Ljubljančani, bo do konca prihodnjega leta prestolnico verjetno vodila županja. Viko Potočnik bi volilo 17,9 odstotka vprašanih, Danico Simšič pa 13,7 odstotka vprašanih, drugi kandidati pa so dobili precej manj odstotkov.

Slovenija je pripravljena za vstop v NATO

12. 12. 1997 13.32

Na dvodnevnem obisku v Sloveniji je delegacija pododbora za širitev zveze NATO, ki deluje v okviru političnega odbora Severnoatlantske skupščine (NAA). Delegacija, ki jo vodi predsednik pododbora Loic Bouvard, se je danes srečala z obrambnim ministrom Titom Turnškom in državnim sekretarjem v zunanjem ministrstvu Ernestom Petričem. V delegaciji NAA je tudi predsednik političnega odbora Jan Petersen.

ZDA odstranjujejo mine na Kubi

12. 12. 1997 10.52

Ameriška vojska je od leta 1996 odstranila tri četrtine protipehotnih min z območja ameriškega pomorskega oporišča Guatanamo Bay na Kubi, so sporočili iz Pentagona.

Najhitrejši vlak na svetu

12. 12. 1997 10.29

Na posebej prirejeni progi v Jamanašiju, jugozahodno od Tokia, je prototip japonskega magnetnega vlaka Maglev s 521 kilometri na uro danes postavil nov svetovni rekord v hitrosti, so sporočili iz japonske železniške družbe Central Japan Railway Co. Ltd. (JR Tokai).

Uvedba finančne policije v Bolgariji

12. 12. 1997 09.48

V Bolgariji bo najkasneje do sredine prihodnjega leta začela delovati enota finančne policije. Novico je sporočil predsednik bolgarske vlade Ivan Kostov, zadevo pa pojasnil s tem, da je boj proti korupciji obenem z reformo državne uprave prednostna naloga njegove vlade. Šele po uspehu na teh področjih bo mogoče pozornost posvetiti še privatizaciji. Vladnemu predlogu nasprotujejo socialisti, ki trdijo, da Kostov poskuša vnovič vzpostaviti policijsko državo. Z istim argumentom zavračajo predlog vlade, da parlament ustanovi stalni odbor za boj proti organiziranemu kriminalu.

Hitler še vedno častni meščan mesta Karlovy Vary

12. 12. 1997 08.49

Adolf Hitler je še vedno častni meščan češkega zdraviliškega mesta Karlovy Vary. Častni naslov so mu podelili ob zasedbi češkega obmejnega območja leta 1938. Kot je sredi tedna povedal namestnik karlovarskega župana Zdenek Musil, mesto ne razmišlja o tem, da bi nacističnemu diktatorju naziv odvzelo. Tudi to je namreč del zgodovine mesta v dvajsetem stoletju. Poleg tega bi bil odvzem naslova častnega meščana zgolj formalnost.

Elton John bo namenil 34 milijonov dolarje Fondaciji Diana

12. 12. 1997 08.22

Ameriški pop zvezdnik Elton John bo Fondaciji Diana namenil 34 milijonov dolarjev, ki jih je doslej zaslužil s prodajo zgoščenke s prirejeno skladbo "Candle in the Wind". Elton John, ki je pesem zapel na pogrebni slovesnosti v Westminstrski palači in z njo ganil več milijonov Britancev, bo ček v prihodnjih dneh sestri umrle princese, Sarah McCorquodale, ki vodi fondacijo.

Zadnji dan srečanja Organizacije islamske konference

11. 12. 1997 11.12

V Teheranu se je začel tretji in zadnji dan 8. vrhunskega srečanja Organizacije islamske konference. Delegacije 55 članic organizacije bodo predvidoma sprejele t.i. Teheransko deklaracijo, pa tudi več kot 140 drugih resolucij ter določile kraj prihodnjega srečanja, ki bo predvidoma leta 2000. V iransko prestolnico je v sredo zvečer pripotoval tudi predsednik BiH Alija Izetbegović, čigar država se letošnjega vrha OIC udeležuje kot opazovalka. Ob prihodu ga je sprejel iranski podpredsednik Hasan Habibi.

Nemška vlada dosegla kompromis o monopolu pošte

11. 12. 1997 10.55

Vlada nemškega kanclerja Helmuta Kohla in social-demokrati (SPD) so v noči na četrtek dosegli kompromisni dogovor o zakonu, ki predvideva postopno ukinjanje monopola pošte na področju pisemskega prometa.

Še vedno velik razkorak med plačami moških in žensk

11. 12. 1997 10.43

Statistični urad Evropske unije v raziskavi, ki jo je opravil v štirih članicah EU, ugotavlja, da je med plačami moških in žensk še vedno velik razkorak. Plače žensk na Švedskem dosegajo 84 odstotkov vrednosti plač moških, v Španiji in Franciji 73 odstotkov in v Veliki Britaniji 64 odstotkov. Eurostat tudi ugotavlja, da so razlike večje v višji starostni skupini. Tako ženske do 20. leta starosti v omenjenih štirih državah zaslužijo 90 odstotkov plače moških.

Toyota odpira novo tovarno v Franciji

11. 12. 1997 08.19

Japonski proizvajalec avtomobilov Toyota namerava na severu Francije zgraditi nov obrat za proizvodnjo vozil. Kot sta po pogovorih povedala francoski premier Lionel Jospin in predsednik uprave Toyote Hiroshi Okuda, naj bi že leta 2001 iz tovarne v bližini mesta Valenciennes zapeljali prvi avtomobili. To bo drugi obrat japonskega avtomobilskega koncerna v Evropi. Vrednost naložbe znaša približno 80 milijard jenov, francoska vlada pa bo primaknila za 500 milijonov frankov subvencij.

Heinz povečal dobiček

11. 12. 1997 08.16

Ameriški prehrambeni koncern Heinz je v drugem četrtletju poslovnega leta 1997/98 rahlo povečal dobiček. Kot je sporočilo vodstvo podjetja, je četrtletni zaslužek znašal 2,26 milijarde dolarjev. Pri Heinzu so prepričani, da bodo poslovno leto sklenili z "izvrstnimi rezultati". Heinz med drugim izdeluje kečap, hrano za otroke, zmrznjeno hrano in dietetične izdelke.

Podelili Nobelovo nagrado za mir

10. 12. 1997 14.50

V Oslu so Mednarodni kampanji proti protipehotnim minam (ICBL) in njeni koordinatorki, američanki Jody Williams danes podelili 98. Nobelovo nagrado za mir. Slovesnosti se je udeležil tudi norveški kralj Harald V.

Jelcin v bolnišnici

10. 12. 1997 13.09

- Ruskega predsednika Borisa Jelcina so danes zaradi prehlada prepeljali v bolnišnico, je poročala agencija Interfax, ki se je pri tem sklicevala na zdravniške vire.

Pričeske naslednjega leta

10. 12. 1997 08.45

Eva bo prihodnje leto nosila kodre, Adam bo pustil ponovno rasti lase. Podjetje Goldwell, ki je posebej specializirano za modne pričeske, je v Darmstadtu predstavilo trende za leto 1998. V prihodnjem letu bodo ženske pričeske zaznamovane z ekstremnimi trajnami ali mehkimi kodri, ob tem pa frizerji predlagajo še barve v vseh mavričnih odtenkih. Tudi modni Adam se naj ne bi branil barv. Zanj modni strokovnjaki predlagajo daljše lase. Najpomembnejši trend pa je individualna pričeska, ki je narejena za vsako stranko posebej glede na njen značaj. "Vse je mogoče," je povedal frizerski mojster Walter Stoll iz podjetja Goldwell, glamour a la Hollywood, nemarno padajoči lasje, kratke pričeske ali nova ženskost gredo lahko lepo skupaj. Če greste na zabavo, pa si lahko privoščite dražjo oblikovano pričesko z raznimi vdelanimi dodatki, ki vam jih naredi frizer. "Kdor si upa, seže po ekstremnih barvah," je povedala avstrijska frizerka Gudrun Leitner-Fuchs, ki ima lase pobarvane na roza. Veliko modre, zelene ali oranžne do rdeče ali bele in harmonično zlatih ter bakrenih tonov. Tudi moški kažejo nagnjenje do pisanosti. Pri mlajših naj bi glavo krasili tu in tam zlati toni, starejši pa imajo raje osvežitev naravnih las s kakim barvnim odtenkom.

Pogajanja v Kjotu še potekajo

09. 12. 1997 15.33

Industrijsko razvite države se na mednarodni konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah, ki poteka v japonskem Kjotu, pogajajo o kompromisnem predlogu o 5-odstotnem zmanjšanju plinov z učinkom tople grede do leta 2010.Za zdaj ni znano, ali bo predlog veljal za tri ozračju škodljive pline, kot je predlagala Evropska unija, ali za šest plinov, za kar se zavzema ameriška stran. Na konferenci bodo ustanovili tudi neodvisni finančni sklad za pomoč deželam v razvoju.

Močno povečanje umrljivosti otrok zaradi lakote v Severni Koreji

09. 12. 1997 15.08

Umrljivost otrok v Severni Koreji, ki jo pesti huda lakota, se je med letoma 1994 in 1996 skoraj podvojila, so statistični podatki severnokorejskega ministrstva za zdravstvo, ki jih je danes razkrila neka ameriška človekoljubna organizacija.

Amistad od jutri v ameriških kinodvoranah

09. 12. 1997 14.59

Najnovejši film ameriškega režiserja Stevena Spielberga z naslovom Amistad bodo, tako kot je bilo predvideno, začeli predvajati v ameriških kinodvoranah jutri. Sodišče v Los Angelesu je namreč zavrnilo zahtevo pisateljice Barbare Chase-Riboud o prepovedi predvajanja filma, za katerega pisateljica meni, da je plagiat.

Predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisij plinov

09. 12. 1997 14.35

Raul Estrada, predsednik pogajalskega odbora na mednarodni konferenci Združenih narodov o podnebnih spremembah v japonskem Kjotu, je danes predstavil predlog o 5-odstotnem povprečnem zmanjšanju emisije plinov z učinkom tople grede do leta 2010. Predlog zadeva tri in ne šest ozračju škodljivih plinov, kot so predlagale ZDA.

Začetek pogajanj o uradnem koncu korejske vojne

09. 12. 1997 14.33

V Ženevi se se danes začela mirovna pogajanja med Severno in Južno Korejo, na katerih sodelujejo tudi predstavniki ZDA in Kitajske. Cilj pogajanj je sklenitev mirovnega sporazuma med Korejama, s čimer bi bila tudi uradno končana korejska vojna.

Osmo vrhunsko srečanje Organizacije islamske konference

09. 12. 1997 09.46

V Teheranu se je začelo osmo vrhunsko srečanje Organizacije islamske konference (OIC), ki se ga udeležujejo delegacije vseh 55 članic te organizacije. Srečanje se je začelo z igranjem iranske himne, sledilo pa je branje korana, islamske svete knjige. Vrh OIC je najpomembnejše mednarodno srečanje v Iranu po revoluciji leta 1979. V Teheran je prispelo več kot 30 predsednikov držav in vlad ter princev. Na srečanju je navzoč tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan.

Čas predbožičnih nakupov

08. 12. 1997 16.10

Še nedavno negativno razpoloženje na vseh svetovnih borzah, je zamenjalo navdušenje za nakupe. V Londonu, so posebej zagreti za nakupe predvsem institucionalni investitorji, ki v največji meri pospešujejo rast indeksa. Dow Jones je kot vemo zopet prestopil magično mejo 8.000 točk. Skok ameriških borznih indeksov so spodbudile predvsem tehnološke delnice ter delnice nekaterih bank, ki so v fazi združevanja in pa seveda stabiliziranje azijskih trgov.

Sadako Ogata ocenjuje položaj beguncev

08. 12. 1997 12.53

Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je v poročilu o položaju beguncev ocenila, da bi bilo treba več storiti za varnost ljudi v njihovih domovinah.Zapisala je, da je čedalje več razseljenih oseb, tistih torej, ki so zbežale z domov, a so ostale v svoji domovini, medtem ko je beguncev v pravem pomeni besede le še dobra polovica od 22 milijonov ljudi, za katere skrbi Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). Ocenjujejo, da je po svetu še 25 milijonov razseljenih oseb, za katere pa UNHCR ne skrbi.

Najboljši na stari celini Juliette Binoche, Bob Hoskins in Do nazga

08. 12. 1997 11.10

Evropska filmska akademija je za najboljša evropska igralca sinoči v Berlinu razglasila francosko igralko Juliette Binoche za vlogo bolničarke v Angleškem pacientu in britanskega igralca Boba Hoskinsa za vlogo v TwentyFourSeven. Deseto Evropsko nagrado za najboljši film pa je osvojil The Full Monty (Do nazga) Petra Catanea.

Na slovenskih cestah ta konec tedna dve smrtni žrtvi

08. 12. 1997 09.51

Ta konec tedna sta v Sloveniji v prometnih nesrečah izgubili življenje dve osebi, s čimer je se letošnje število umrlih v prometnih nesrečah povzpelo na 328. V istem obdobju leta 1996 je v prometnih nesrečah izgubilo življenje 371 oseb.

Na Novi Zelandiji imajo prvič v zgodovini premierko

08. 12. 1997 09.33

Jenny Shipley je v ponedeljek v Wellingtonu prisegla kot premierka Nove Zelandije. 45-letna Shipleyeva je prva ženska na Novi Zelandiji, ki je prevzela premierski položaj; 4. novembra so jo imenovali na položaj predsednice vlade kot naslednico Jima Bolgerja, ki je mesto premiera opravljal od oktobra leta 1990 in je v začetku letošnjega novembra odstopil. Shipleyeva, ki sicer velja za izredno konservativno, je bila deset let članica parlamenta. V preteklosti je bila med drugim tudi ministrica za zdravstvo in socialo.