40

Slikarstvo Klavdija Tutte: ''zgodbe s svetle strani sveta''

21. 01. 1999 16.13

V galeriji Sava v poslovni stavi kranjske Save bodo jutri, 22. januarja, odprli razstavo akademskega slikarja Klavdija Tutte. Umetnika bo predstavil likovni kritik Iztok Premrov.

D-Day: trije novejši dokumentarci v Slovenski kinoteki

21. 01. 1999 15.56

V okviru rednih večerov, posvečenih dokumentarnemu filmu, bodo v Slovenski kinoteki nocoj predstavili tri novejše dokumentarce, ki so si izbrali za izhodišče določen dokuemnt oziroma dokaz: 16-milimetrski filmski trak brez zvočnega zapisa, črnobelo fotografijo ubitega revolucionarja in uradno poročilo o stanju v židovskem getu.

Brezposelnost na Nizozemskem padla

21. 01. 1999 11.43

Raven brezposelnosti je na Nizozemskem v zadnjem četrtletju lani padla na 3,7 odstotkov. V tem obdobju je število brezposelnih znašalo 260.000, kar je 76.000 manj kot v enakem obdobju leta 1997, ko je raven brezposelnosti dosegala 4,9 odstotka.

Ježico čaka težko delo

21. 01. 1999 10.08

Slovenske košarkarske prvakinje, igralke Imosa Ježice, so v 12. krogu evropske lige izgubile z Dinamom iz Moskve s 67:71 in se znašle v zelo težkem položaju. Ker je italijanska Famila Schio premagala Bourges, poljska Fota Porta pa bo verjetno danes boljša od Aschaffenburga, morajo Slovenke, če še hočejo rešiti izpada, v zadnjih krogih na domačem igrišču premagati tako Familo kot Bourges.

Nuklearke v Rusiji proizvedle manj energije, na Slovaškem pa več

21. 01. 1999 08.15

Ruske jedrske elektrarne so lani proizvedle 103,5 milijarde kWh električne energije, kar je 4,4 odstotka manj kot leto poprej. Strokovnjaki so našteli za skoraj četrtino več okvar kot v letu 1997, medtem ko se je število nenačrtovanih zaustavitev povečalo za polovico. Na Slovaškem pa je jedrska elektrarna Mohovce lani povečala proizvodnjo za 5,5 odstotka na 11,4 milijarde kWh. Kot navaja agencija NucNet, gre povečanje pripisati predvsem začetku obratovanja bloka Mohovce 1. Delež nuklearke v proizvodnji električne energije na Slovaškem je znašal dobrih 40 odstotkov, poraba električne energije pa se je lani povzpela za odstotek.

Evropski borzni indeksi navzgor

20. 01. 1999 18.27

Na pomembnejših evropskih borzah so se tečaji delnic danes v povprečju zvišali. V Frankfurtu se je vrednost indeksa DAX zvišala za 69,91 točke oz. 1,38 odstotka na 5143,06 točke.

Združitev Telie in Telenorja

20. 01. 1999 13.07

Dve največji podjetji na področju telekomunikacij na Švedskem in Norveškem, Telia in Telenor, sta napovedali združitev. Poskus združitve pred 11 meseci je spodletel zaradi nasprotovanja v norveškem parlamentu. Tokrat pa naj bi obe družbi svoje namene dokončno izpeljali, čeprav bo norveška vlada dovolila le delno privatizacijo, in sicer največ 40-odstotnega deleža Telenora.

Igre treh dežel kot nadomestno prizorišče za izvedbo iger leta 2002?

20. 01. 1999 10.44

Celovec kot nosilec skupne kandidature iger treh dežel se je Mednarodnemu olimpijskemu komiteju ponudil kot nadomestno prizorišče za izvedbo iger leta 2002, če bi Salt Lake Cityju zaradi korupcijske afere igre odvzeli. ''Tako kot za Avstrijce tudi za Slovence izvedba ne bi bila težavna. Kranjska Gora in Planica sta takorekoč nared za največja tekmovanja, v dveh letih pa bi zmogli primerno pripraviti tudi hokejsko dvorano,'' je povedal generalni sekretar slovenskega dela organizacijskega odbora Vojteh Budinek. ''Osebno ne pričakujem, da bi Američanom igre odvzeli. Več bo jasno v ponedeljek na srečanju v Lausanni. Če pa bi se to vendarle zgodilo, mislim, da je prvi favorit za nadomestnega kandidata Lillehammer, ki zdaj skupaj s Helsinkimi kandidira za igre 2006. Ob takšnem scenariju bi imeli konkurenta manj in mislim, da bi v tem primeru skupna kandidatura zanesljivo uspela,'' je še povedal Budinek.

Pivovarna Laško - Slask Wroclaw 71:68 (29:42)

20. 01. 1999 10.13

Košarkarji Pivovarne Laško so v povratni tekmi šestnajstine finala pokala Saporta premagali poljski Slask Wroclaw z 71:68 (29:42) in se uvrstili v osmino finala. Slovenski košarkarji so zmagali tudi na prvi tekmi pred tednom dni na Poljskem z 82:81.

Levo usmerjene gverila v Kolumbiji prekinila mirovna pogajanja z vlado

20. 01. 1999 09.27

Levo usmerjene gverila v Kolumbiji je včeraj nepričakovano prekinila mirovna pogajanja z vlado v Bogoti. Nek predstavnik Revolucionarnih sil Kolumbije (FARC) je dejal, da bo mirovni proces ustavljen tako dolgo, dokler ne bo vlada prenehala s ''tiho zaroto'' s skrajno desničarsko paravojsko. Neposredni pogovori, ki naj bi prinesli konec več kot 40 let trajajoče gverilske vojne, med vlado in uporniki so se začeli šele pred dvema tednoma.

Clinton podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA

20. 01. 1999 09.24

Ameriški predsednik Bill Clinton je v senci impeachmenta podal svoj vsakoletni govor o položaju v ZDA in z njim pridobil nekaj političnih točk, ki bodo nasprotnikom otežile prizadevanja za njegovo odstavitev. Clinton je v začetku po pričakovanju poudaril trdno ameriško gospodarstvo in nadaljeval z uspehi svoje vlade, niti enkrat pa ni z besedico omenil impeachmenta. S predsednikovim govorom se je morebiti zgodilo tisto, česar so se njegovi republikanski nasprotniki najbolj bali. To je prikaz Billa Clintona kot uspešnega voditelja države, ki ga ne kaže odstaviti zaradi malenkosti, kot je afera z Monico Lewinsky. Bill Clinton je omenil prav vsako dobro stvar, ki se je zgodila v času njegovega predsednikovanja, politično modro pa ni pozabil pohvaliti kongresa za vsak izglasovan zakon, ki se je skladal z njegovo politiko. Omenil je trdno gospodarstvo ZDA in poudaril, da je položaj države trden. Clinton je poudaril, da si bodo ZDA še naprej prizadevale za odstranitev iraškega predsednika Sadama Huseina, ter napovedal nadaljevanje prizadevanj za ustavitev srbskega nasilja na Kosovu, ki je pred kratkim ponovno izbruhnilo v obliki pokola več kot 40 albanskih civilistov. Ameriški predsednik je na kratko omenil zavezanost vlade k nadaljnji širitvi zveze NATO in ameriškem sodelovanju pri evropski varnosti.

Kofi Annan izrazil ogorčenje nad pokolom več kot 40 Albancev

20. 01. 1999 09.04

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je izrazil ogorčenje nad pokolom več kot 40 Albancev, po vseh znakih civilistov, na Kosovu. Annan je prejel podrobno poročilo o dogodku od zunanjega ministra Norveške in predsedujočega Organizaciji za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Knuta Vollebaeka. ''Globoko sem zaskrbljen zaradi zadnjih dogajanj na Kosovu in pošiljam poziv za polno preiskavo. Ponovno pozivam obe sprti strani na Kosovu, naj se vzdržita vseh dejanj, ki bi poslabšala že tako tragičen položaj,'' je dejal Annan.

Avstrijski opekarji se širijo v srednjo Evropo

19. 01. 1999 17.40

Predstavniki avstrijskega izdelovalca opek Wienerberger Baustoffindustrie AG so napovedali, da je njihovo podjetje prevzelo dve opekarni na Hrvaškem in na Poljskem ter pridobilo manjšinski delež opekarne v Sloveniji. Prevzelo je 50.97 odstotni delež hrvaške Cetera IGM Dakovo v vzhodni Slavoniji in 100 odstotni delež neke poljske tovarne v mestu Czestochowa na jugozahodu Poljske. V Sloveniji pa je pridobilo 49,88 delež Opekarne Ormož, z možnostjo povečanja svojega deleža. Bolj podrobnih informacij v zvezi s širitvijo niso hoteli dati.

''Odmrznitev'' odnosov med Japonsko in Severno Korejo

19. 01. 1999 15.40

Japonski predstavniki so izjavili, da je Japonska pripravljena izboljšati svoje >>zamrznjene<< vezi s Severno Korejo, če bo prišlo do sprememb, ki bodo zmanjšale omejevanje neformalnih stikov s to stalinistično državo. V parlamentarnem govoru je japonski premier Keizo Obuči povedal, da je pripravljen iskati rešitve v problematičnem odnosu med državama, opirati pa se namerava tudi na mednarodno skupnost, predvsem na Združene države in Južno Korejo.

Moya izpadel v Melbournu

19. 01. 1999 14.15

Drugi dan odprtega teniškega turnirja Avstralije v Melbournu je svoj nastop dočakala tudi Slovenka Tina Križan. Mariborčanka se ni preveč izkazala, saj jo je šesta nosilka in njena prijateljica iz mlajših let, Američanka Monika Seleš premagala kar s 6:1, 6:0.

BASF bo sodeloval s švedskim podjetjem za pridelovanje semen

19. 01. 1999 08.59

Kemijski koncern BASF in švedsko podjetje za pridelovanje semen Svaloef Weibull AB nameravata sodelovati prek ustanovitve novega samostojnega podjetja BASF Plant Science v okviru skupine BASF. Hkrati bo BASF kupil 40-odstotni delež ustanovitvenega kapitala švedskega podjetja.

Francozi navezani na dom, križanke in šampanjec

19. 01. 1999 08.53

Francozi so zelo navezani na dom, zabavajo se s križankami in sestavljankami ter globoko cenijo penino, sodeč po raziskavi marketinškega podjetja Claritas.

Japonci proizvajajo večne dojenčke

19. 01. 1999 08.44

Japonci lahko svoje dojenčke ljubkujejo tudi potem, ko so ti davno odrasli. Tokijsko podjetje Another One je pred kratkim začelo izdelovati lutke, ki so realistično upodobljene po fotografijah njihovih strank. Mali dvojniki nimajo le enakega izraza na obrazu kot ''originali,'' ampak celo enako brbljajo. S pomočjo malega računalnika, ki je vgrajen v trebušček lutke, večni dojenčki izgovarjajo glasove pravih dojenčkov. Na ta način se lahko Japonci prvih besed svojih otrok razveselijo tudi potem, ko so ti že sami postali starši.

Stepania je že odpotoval v ZDA

15. 01. 1999 14.39

Gruzinec Vladimer Stepania je danes zjutraj že odpotoval v ZDA, kjer so bo pridružil novincem v posebnem kampu košarkarske lige NBA.

Osemdeset let od Spartakovske vstaje in umora revolucionarjev

15. 01. 1999 08.40

Pred 80 leti, 15. januarja 1919, je nemška vojska v Berlinu umorila voditelja Spartakovske vstaje, revolucionarja Roso Luxemburg in Karla Liebknechta. Spominu revolucionarjev, ki naj bi poosebljala protirevolucionarno zatiranje v začetku leta 1919, se je na berlinskem pokopališču na poziv prenovljene nemške komunistične stranke (PDS) že minulo nedeljo poklonila množica ljudi, v mestu pa so potekale manifestacije več skrajnih levičarskih gibanj. V začetku januarja 1919 so namreč v Berlinu iz nezadovoljstva na več ravneh po koncu prve svetovne vojne izbruhnili revolucionarni nemiri ter spopadi med oblastjo in komunističnimi privrženci, sledile pa so jim še stavke po vsej državi, nazadnje na primer v začetku aprila v Porurju. Vstajo Spartakove zveze je vlada, ki je najprej razglasila tudi izredno stanje, 11. in 12. januarja že zatrla.

Izšel je razpis za študijsko leto 1999/2000

15. 01. 1999 08.38

Ministrstvo za šolstvo in šport je danes izdalo razpis za vpis v študijsko leto 1999/2000, ki so ga pripravili ljubljanska in mariborska univerza ter koncesionirani samostojni visokošolski zavodi. Razpis je izšel v nakladi 33.000 izvodov.

O infrastrukturi v koprski občini

14. 01. 1999 15.44

Odloki, pripravljeni za obravnavo na prihodnji seji občinskega sveta mestne občine Koper - javnosti so jih predstavili danes - opredeljujejo uresničevanje razvojnih nalog na področju privatizacije, načina zbiranja odpadkov in lastninjenja športnih objektov. Za plinifikacijo ima koprska občina le na videz ugodne pogoje, kot so razmeroma gosta poseljenost in obmorska lega. Upoštevaje omenjene okoliščine so se v Kopru s precejšnjo zamudo vendarle odločili za avtonomno rešitev reševanja problema plinifikacije.

Desetletje na prepihu - Moravčeva kronika prvega desetletja MGL

14. 01. 1999 15.40

Akademik Dušan Moravec, literarni zgodovinar in prvi dramaturg Mestnega gledališča ljubljanskega (MGL), je na pobudo Slovenskega gledališkega muzeja pristal na objavo svojih zapiskov o prvem desetletju delovanja in dela ljubljanskega mestnega gledališča (1951-1961). Iz zapiskov Moravca - izšli so kot dvojna številka Dokumentov Slovenskega gledališkega muzeja (SGM) - je tudi razbrati, da tisti časi ''niso bili kaj bolj naklonjeni gledališču'', da se je ''nacionalni Drami konkurenčno gledališče moralo v začetku boriti za preživetje'', pa tudi, da je gledališka umetnost takratno zapovedano enotnost znala razbijati, ne da bi obenem ogrožala temeljev družbe, sta ob predstavitvi med drugim menila avtor Moravec ter direktor SGM Ivo Svetina.

Zmešnjava na svetovnih borzah zaradi brazilske finančne krize

14. 01. 1999 08.43

Na pomembnejših evropskih in svetovnih borzah so se zaradi finančne krize v Braziliji tečaji delnic v povprečju znižali. V Braziliji je namreč po odstopu guvernerja centralne banke Gustava Franca nacionalna valuta real devalvirala za skoraj osem odstotkov, brazilski borzni indeks Bovespa pa je ob začetku trgovanja izgubil celo več kot 10 odstotkov, ob koncu trgovanja pa je bil vreden 4,41 odstotka manj kot v torek. Krmilo brazilske centralne banke je prevzel Francisco Lopes.

Newyorški kritiki za Reševanje vojaka Ryana

13. 01. 1999 13.40

Newyorški filmski kritiki so za najboljše filmsko delo v letu 1998 - enako kot njihovi losangeleški kolegi - izbrali zadnjo uspešnico režiserja Stevena Spielberga, dramo Reševanje vojaka Ryana, ki - kot je znano - govori o slovitem izkrcanju zaveznikov 6. junija 1944 na normandijski obali.

VS sprejel resolucijo o Angoli; UNITA našla razbitine sestreljenega letala ZN

13. 01. 1999 08.40

Varnostni svet OZN se je z resolucijo odzval na obnovitev spopadov v Angoli in sestrelitev dveh letal z osebjem OZN, ki sta strmoglavili nad ozemljem pod nadzorom Nacionalne zveze za popolno osvoboditev Angole (UNITA). Varnostni svet je že v prvem členu resolucije obsodil sestrelitev obeh letal, obžaloval napade na druga letala, ki so doživela podobno usodo, ter zahteval, da se taki napadi nemudoma končajo.

Milijarda evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja za EU

12. 01. 1999 15.40

Evropska unija je imela po danes objavljenih podatkih Eurostata septembra lani milijardo evrov primanjkljaja v zunanji trgovini s svetom, medtem ko je enajsterica držav, ki je letos uvedla evro, v trgovini s svetom septembra beležila 5,2 milijarde evrov presežka.

Rektor ljubljanske univerze promoviral 14 novih doktorjev znanosti

12. 01. 1999 12.40

Rektor Univerze v Ljubljani prof. dr. Jože Mencinger je danes v zbornični dvorani univerze promoviral 14 novih doktorjev znanosti, so sporočili iz rektorata ljubljanske univerze.

Čopi in Margon prevzela vodstvo

12. 01. 1999 11.40

Na svetovnem prvenstvu v jadranju v avstralskem Melbournu sta v tretji regati ''zlate skupine'' dobro nastopila slovenska predstavnika Tomaž Čopi in Mitja Margon. V razredu 470 sta namreč zasedla peto mesto, kar je bilo celo dovolj za prevzem vodstva v skupnem seštevku. V ženski konkurenci istega razreda - tudi v tretji regati - sta Janja Orel in Klara Maučec zasedli deseto mesto, skupno pa sta 20.

V Švici naprodaj 40 Chagallovih del

11. 01. 1999 10.19

V Soleureju na vzhodu Švice bo od 17. januarja do 25. aprila naprodaj štirideset izvirnih olj Marca Chagalla. Vsako delo bo naprodaj po fiksni ceni prvemu kupcu, je sporočila galerija Schaer in Wildbolz. Originali bodo prodani po zanimivi ceni, ker jih bo galerija predala neposredno v roke kupcev, je še povedal eden izmed lastnikov galerije, Kurt Schaer. Cene del, naslikanih med leti 1948 in 1982, se gibljejo med 130.000 in milijonom švicarskih frankov. Marc Chagall je bil rojen v židovski družini v Belorusiji leta 1887, od leta 1923 dalje pa je živel v Franciji, kjer je leta 1985 tudi umrl.