60.

EU pozvala Ankaro, naj razreši zaporniško krizo

30. 04. 2001 00.00

Iz protesta zaradi odnosa turške vlade do približno 250 turških zapornikov, ki že več mesecev gladovno stavkajo, je iz parlamentarne komisije, pristojne za turške zapore, izstopil poslanec Kamer Genc. "Kljub vsem opozorilom, da bi vlada prenehala z osamitvijo zapornikov, ni v preteklih mesecih za to storila ničesar," je v Ankari povedal Genc, sicer tudi član opozicijske stranke Desna pot. Turško vlado pa je k ureditvi razmer v turških zaporih danes pozval tudi evropski komisar za širitev Günther Verheugen.

Krvavi spopadi v Alžiriji

30. 04. 2001 00.00

V več dni trajajočih krvavih spopadih med pretežno mladimi demonstranti in varnostnimi silami v severozahodni alžirski pokrajini Kabilija je bilo ubitih že več kot 60 oseb, je za francoski radio Europe 1 povedal vodja alžirske socialistične stranke Hoccine Ait-Ahmed. Alžirski časniki so poročali, da naj bi spopadi zahtevali približno 80 smrtnih žrtev.

Gospodarska izguba Makedonije

28. 04. 2001 00.00

Makedonska gospodarska zbornica ocenjuje, da Makedonija zaradi nedavnih vojaških akcij beleži neposredno in posredno gospodarsko izgubo v višini približno 192 milijonov nemških mark, kar predstavlja tri odstotke makedonskega lanskoletnega bruto družbenega proizvoda, je poročala makedonska tiskovna agencija MIA.

Stara vlada še na položaju

28. 04. 2001 00.00

Ukrajinski predsednik Leonid Kučma je strmoglavljeno vlado premiera Viktorja Juščenka določil za vršilca dolžnosti do oblikovanja nove vlade. Za mesto predsednika vlade Kučma še ni imenoval novega kandidata, med imeni pa omenjajo zlasti nekdanjega ukrajinskega gospodarskega ministra Sergeja Tigipka, ki ga podpira druga najmočnejša stranka v parlamentu, delavska stranka. Poteza predsednika Kučme je posledica nezaupnice Juščenkovi vladi, ki jo je izglasoval ukrajinski parlament v četrtek. V skladu z ukrajinsko ustavo mora vlada odstopiti v 60 dneh po izglasovani nezaupnici. Komunistični poslanci in stranke, ki so blizu predsedniku Leonidu Kučmi, so Juščenkovi vladi očitali, da vodi neuspešno gospodarsko politiko.

Požar v Trzinu

28. 04. 2001 00.00

Popoldne je zagorelo v večjem skladišču preprog v industrijski coni Trzin. Vzrok požara še ni znan, domnevno pa je izbruhnil na elektro omarici in se potem razširil po izdelkih in delovnih strojih. Požar je gasilo približno 60 gasilcev.

Dan upora proti okupatorju

27. 04. 2001 00.00

Slovenija danes praznuje Dan upora proti okupatorju, ki ga letos zaznamuje tudi 60-letnica ustanovitve Osvobodilne fronte slovenskega naroda. Dopoldne sta se pričeli osrednji slovesnosti v Novi Gorici in Jelenovem žlebu, kjer so obeležili tudi 58-letnico zmage Cankarjeve in Gubčeve brigade nad italijanskim bataljonom Macerata.

Dan upora proti okupatorju

27. 04. 2001 00.00

Slovenija praznuje dan upora proti okupatorju. Predsednik Zveze združenj borcev Slovenije Ivan Dolničar je ob prazniku, ki obeležuje 60 let ustanovitve osvobodilne fronte in 10-letnico slovenske državnosti, za 24 ur povedal: "Presoja pomena teh dveh dogodkov s primerne časovne oddaljenosti samo potrjujeta njuno skupno sporočilnost, ki vsebuje tako program osvobodilne fronte, sprejet v surovem času tuje okupacije, kot program naše državne osamosvojitve, ki je sledila očitni nemoči nekdanje skupne države, da bi uspešno reševala odnose med njenimi konstitutivnimi deli na demokratičnih in enakopravnih temeljih."

ZZB NOB podelila priznanje Kučanu

26. 04. 2001 00.00

Skupščina Zveze združenja borcev narodnoosvobodilnega boja (ZZB NOB) je na slavnostni seji ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte (OF) in začetku organiziranega upora proti okupatorjem podelila priznanja združenja in sprejela spomenico seje. V njej so med drugim zapisali, da se je državni praznik dan upora proti okupatorju uveljavil kot oblika kolektivnega spomina na prizadevanja in dejanja, ki jih je slovenski narod imel in izvedel v okviru programa OF. Najvišje priznanje, listino ZZB NOB je prejel predsednik republike Milan Kučan, ki se je za priznanje zahvalil in ob tem povedal, da ga sprejema s spominom na vse tiste, ki so skozi zgodovino ohranjali dostojanstvo slovenskega naroda.

Ob dnevu boja proti okupatorju

26. 04. 2001 00.00

Pred desetletjem je Slovenija postala samostojna država, kar je bil prelomen dogodek v procesu oblikovanja Slovencev kot moderne nacije. "Po svoji usodnosti je bil brez primere v narodovi zgodovini, a da mu je bila sedanja generacija dejavna priča, so mu morale prejšnje postaviti stvarne in duhovne temelje. Upor proti okupatorju sredi prejšnjega stoletja je bil eden od njih," je poudaril predsednik DZ Borut Pahor na drevišnji osrednji državni slovesnosti ob prazniku dnevu upora proti okupatorju in 60&#64979

Protesti zoper prevoz jedrskih odpadkov

24. 04. 2001 00.00

Nemška policija je aretirala okoli 60 demonstrantov, ki so na več mestih ovirali prevoz jedrskih odpadkov iz elektrarne Neckarwestheim v Walheim na jugu Nemčije. Kljub napovedanim protestom naj bi jedrski tovor jutri prepeljali v britansko tovarno za obnovo gorivnih elementov Sellafield.

Večina brezposelnih brez izobrazbe

24. 04. 2001 00.00

V ljubljanski območni službi zavoda za zaposlovanje je bilo konec marca prijavljeno 21.077 brezposelnih, kar je 0,7 odstotka več kot konec decembra 2000 in 9,9 odstotka manj kot konec lanskega marca. Stopnja brezposelnosti je po zadnjih razpoložljivih podatkih konec decembra znašala 8,9 odstotka in je bila za 0,8 odstotka manjša kot marca 2000. V strukturi brezposelnih je bilo marca letos 61 odstotkov oseb, ki so na zavodu prijavljene več kot eno leto, 45 odstotkov jih je bilo brez izobrazbe, mlajših od 26 let je bila petina, starejših od 50 let pa nekaj več kot 30 odstotkov.

Prvi Agipov bencinski servis v Sloveniji

24. 04. 2001 00.00

V Senožetih, na cesti med Dolskim in Litijo, so danes odprli prvi Agipov bencinski servis v Sloveniji. Za investicijo so po besedah generalnega direktorja družbe Agip Slovenija Wolfganga Marouscheka odšteli približno 200 milijonov tolarjev, do konca tega leta pa načrtujejo, da bodo po Sloveniji odprli nadaljnjih šest bencinskih servisov. Smelo so zastavili tudi srednjeročni načrt, saj naj bi v prihodnjih petih do šestih letih po državi upravljali s skupno približno 60 bencinskimi servisi, pri tem pa si veliko obetajo zlasti od predvidenega razpisa za postavitev bencinskih servisov ob avtocestnem odseku sever194160&#8211

Tito že na Bajkonurju

23. 04. 2001 00.00

Posadka ruske vesoljske ladje Sojuz TM-32, ki bo obiskala Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), je v ponedeljek z letalom iz Moskve poletela na kozmodrom Bajkonur v Kazahstanu. V posadki so poveljnik ladje Talgat Musabajev, ladijski inženir Jurij Baturin in prvi vesoljski turist Dennis Tito (60), ki ima funkcijo inženirja za zveze.

Zadnja premiera v Mali drami

23. 04. 2001 00.00

Dramo Jez je Conor McPherson, eden čudežnih irskih fantov, ki zadnja leta osvajajo svetovne odre s svojimi gledališkimi besedili, napisal nekako pri petindvajsetih, po londonski premieri leta 1997 pa je postala pravi "boom" in jo še naprej igrajo pred razprodanimi dvoranami. Na Slovenskem jo bodo krstili v Mali drami 23. aprila. Zrežiral jo je Mile Korun, ki se na ta oder vrača po kakih treh desetletjih, v zgodnjih 60- ih pa je na njem postavil Talca, dramo še enega Irca, Bernarda Behana. Igralska zasedba - Ivo Ban, Branko Šturbej, Igor Samobor, AlešValič, Saša Pavček - skupaj z drugimi sodelavci po prepričanju ravnatelja Drame Janeza Pipana zagotavlja "uprizoritveni optimum". Posvaril pa je, da to ni nikakršna bulvarka, temveč resna in ambiciozna drama, ki se izteče v tragično občutje sveta.

Tito bo moral plačati

22. 04. 2001 00.00

Ameriški časnik Time trdi, da je poseben predstavnik ameriške vesoljske agencije NASA v Center za priprave kozmonavtov Jurija A. Gagarina pri Moskvi v četrtek prinesel nekaj pravnih dokumentov, ki jih je moral prvi vesoljski turist Dennis Tito (60) podpisati. V dokumentih se je bogati ameriški poslovnež obvezal, da se on ali pa njegovi potomci odpovedujejo kakršnihkoli zahtev do ameriške vesoljske agencije NASA v primeru, da bi šlo med vesoljskim poletom kaj narobe, piše Time.

Predstavitev ljubljanskega Koloseja

19. 04. 2001 00.00

Šestnajstega maja bodo v Ljubljani končno odprli dolgo pričakovani prvi slovenski multipleks kino. Kot je povedal Samo Rugelj, namestnik direktorja Ljubljanskih kinematografov, bo Ljubljana s tem pridobila dvanajst novih kinodvoran, kar bo povečalo število filmskih premier za kakšnih štirideset odstotkov na leto. Dve dvorani od dvanajstih, kolikor jih bo v kompleksu, sta tudi največji dvorani v Sloveniji. Skupaj premore ljubljanski Kolosej približno 3400 sedežev.

Uprava SRD za prodajo Goričan

17. 04. 2001 00.00

Uprava Slovenske razvojne družbe (SRD) je danes sprejela sklep o prodaji 80,6-odstotnega deleža v papirnici Goričane. Odločitev mora potrditi še nadzorni svet SRD, ki naj bi se predvidoma sestal prihodnji ponedeljek ali torek. Kot je povedal predsednik uprave SRD Marjan Rekar, bo prodaja izvedena z javnim razpisom, ki bo objavljen sredi maja, ni pa izključena možnost, da tudi nekoliko prej.

Razstava Ljubljana 1941-1945

17. 04. 2001 00.00

V Mestni galeriji Ljubljana so odprli razstavo z naslovom Ljubljana 1941-1945, likovni odmevi. Avtor razstave, ta bo na ogled do 6. maja, je umetnostni zgodovinar Iztok Durjava. Na razstavi si bo moč ogledati 114 slik, risb in kipov iz zbirke Muzeja novejše zgodovine v Ljubljani in iz zasebnih zbirk. Gre za likovno ustvarjalnost v okupirani Ljubljani. Prireditev zaznamuje tudi 60-letnico ustanovitve Osvobodilne fronte.

Francozi imajo raje vodo

17. 04. 2001 00.00

Včasih si obroka tipičnega Francoza ni bilo mogoče zamisliti brez kozarca vina, vendar se zdaj na mizi francoskih gospodinjstev vse pogosteje znajde voda. Raziskava, ki sta jo nedavno opravila Francoska nacionalna agencija za vino (ONIVINS) in kmetijski inštitut INRA, namreč kaže, da se je uživanje vina v Franciji po letu 1960 zmanjšalo skoraj za dvakrat.

Izlitje kurilnega olja v Donavo

16. 04. 2001 00.00

Iz nekega nemškega tankerja je danes na reki Donavi v Avstriji izteklo okoli 25.000 litrov kurilnega olja. Do nesreče je prišlo pri kraju Aggsbach, približno 100 kilometrov zahodno od Dunaja, ko je tanker zadel ob pomol. Ocene škode, ki jo je na okolju povzročila nesreča, še niso znane, predstavnik gasilcev pa je povedal, da ne gre za ekološko katastrofo. Oljni madež bodo ustavili z zapornicami pri mestu Grafenwörth, 60 kilometrov zahodno od Dunaja, in ga tam kemično obdelali.

Kabajeva navdušila dvorano Krim

15. 04. 2001 00.00

Večkratna svetovna in evropska prvakinja, nosilka kolajn z olimpijskih iger, ter prvo ime svetovne ritmične gimnastike zadnjih nekaj let Alina Kabajeva iz Rusije je prepričljivo slavila na 14. mednarodnem turnirju mladih v Ljubljani, kjer je nastopilo več kot 60 tekmovalk iz 14 držav in ga je odlično pripravil klub Narodni dom - Telekom Slovenije. Boj za drugo mesto je bil ogorčen, saj se je za srebro potegovalo kar šest telovadk, med katerimi je najbolje nastopila Slovenka Mojca Rode in zasluženo stala na drugi stopnički pred trenutno najboljšo Bolgarko Kristino Ranguelovo. Srebro pa si je z odličnima nastopoma pritelovadila tudi slovenska skupinska sestava s kolebnicami, kar je odličen obet za junijsko evropsko prvenstvo v Ženevi.

Odkrili grob očeta Gerharda Schröderja

15. 04. 2001 00.00

Skoraj 60 let po smrti očeta sedanjega nemškega kanclerja Gerharda Schröderja je kanclerjeva sestra, Gunhild Kamp-Schröder odkrila grob leta 1944 v Romuniji padlega očeta, ki je med drugo vojno služil v Wermachtu, je poročal nemški nedeljski časnik Bild am Sonntag. Višjega desetarja Fritza Schröderja so skupaj s še tremi nemškimi vojaki pokopali v romunskem Ceanu Mareju. Družina nemškega kanclerja je doslej vedela le, da je Fritz Schröder padel 4. oktobra 1944 blizu kraja Pustasan, ki je danes Ceanu Mare.

San Antonio potrdil prvo mesto

15. 04. 2001 00.00

Košarkarji San Antonia so ponoči v domači dvorani premagali Denver s 111:95 in dokončno potrdili prvo mesto v zahodni konferenci lige NBA, ki jim bo v končnici zagotavljalo morebitno tekmo več na domačem parketu. Najboljši igralec na srečanju s košarkarji iz Kolorada je bil David Robinson, ki je dosegel 29 košev, 12 skokov in sedem blokad. Zmago na zahodu si je San Antonio zagotovil z izjemno serijo šestih zmag na zadnjih sedmih srečanjih. V razprodani dvorani pred skoraj 35.000 gledalci so gostitelji vseskozi nadzorovali potek srečanja, dosegli pa so tudi 11 trojk, štiri je zadel Sean Elliot. Izkazal se je tudi Derek Anderson z 20 koši.

Zmagoslavje Rumsasa Po Baskiji

13. 04. 2001 00.00

Litovski kolesar Raimondas Rumsas je zmagovalec dirke Po Baskiji. Kolesar italijanskega moštva Fassa-Bortolo je bil najhitrejši na petkovem, 10,2 km dolgem kronometru in za pet sekund prehitel Španca Martineza, njegovega tretjeuvrščenega rojaka Serrana pa za sedem. Slovenski kolesar Gorazd Štangelj je za Rumsasom zaostal 1:12 minute, v skupni razvrstitvi pa je med 60. in 70. mestom.

Na Nizozemskem dovolili evtanazijo

11. 04. 2001 00.00

Nizozemska je prva in edina država na svetu, ki odslej dovoljuje evtanazijo - zakon, ki zdravnikom dovoljuje, da neozdravljivo bolnim pomagajo umreti. Zgornji dom nizozemskega parlamenta je v torek zvečer s 46 glasovi za, 28 proti in enim vzdržanim sprejel zakon, ki pod določenimi pogoji omogoča evtanazijo. Spodnji dom parlamenta je zakon potrdil že novembra lani.

195144inđić za avtonomijo Vojvodine

11. 04. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je na obisku v Budimpešti dejal, da se srbska vlada zavzema za vnovično dodelitev statusa avtonomne pokrajine Vojvodini. Po pogovoru z madžarskim kolegom Viktorjem Orbanom je 195144inđić poudaril, da ima po ustavi Vojvodina status avtonomne pokrajine in da si srbska vlada želi decentralizacije. Zagotovil je tudi, da bo srbska vlada spoštovala izid referenduma o neodvisnosti Črne gore. O Črni gori je 195144inđić dejal, da se v vladi Srbije zavzemajo za ohranitev zvezne države, želijo pa tudi Črnogorcem omogočiti, da se sami odločijo v kakšni državi želijo živeti.

Ljubljana gosti predstavnike CESI

10. 04. 2001 00.00

V Ljubljani se začenja dvodnevno srečanje predstavnikov petih vzhodnoevropskih borz - ljubljanske, budimpeštanske, praške, bratislavske in varšavske, ki so s svojimi vrednostnimi papirji vključene v indeks delnic CESI (Central European Stock Index). Udeleženci bodo govorili o nekaterih aktualnih vprašanjih, predvsem o novi sestavi indeksa CESI, formiranju novega združenja borz CESI ter o nadaljnjem sodelovanju, so sporočili iz Ljubljanske borze.

Znan vzrok požara v Zrečah

09. 04. 2001 00.00

Vzrok sobotnega požara v zdravilišču Terme Zreče na vhodu v kopališče, kjer je po prvih podatkih nastalo za 500 milijonov tolarjev gmotne škode, naj bi bil kratek stik na električni napeljavi. Vendar pa bo vzrok požara dokončno znan šele po opravljeni strokovni preiskavi. Ta je doslej sicer pokazala, da požar ni bil podtaknjen in da je bila protipožarna varnost v zdravilišču ustrezna.

Detroit ugnal Colorado

08. 04. 2001 00.00

Rdeča krila iz Detroita, vodilno moštvo v centralni skupini severnoameriške hokejske lige NHL, so si na domačem ledu priborila odmevno zmago proti vodilnim v konferenci, Coloradu, s 4:3. Brendan Shanahan, Vjačeslav Kozlov, Tomas Holmstrom in Mathieu Dandenault so bili vsak s po enim zadetkom najbolj zaslužni za visoko vodstvo Detroita po drugi tretjini (4:0). Hokejisti Colorada pa so se vrnili in prav v zadnji tretjini trikrat zadeli, od tega je Joe Sakic dvakrat potisnil plošček za hrbet domačega vratarja. Rdeča krila so tako podaljšala rekordni zmagoviti niz in neporažena ostajajo od lanskega leta. Srečanje je bilo sicer bolj prijateljskega značaja, saj sta si obe moštvi že pred tem zagotovili nastop v končnici.

Rezbarska dela v Hočah

07. 04. 2001 00.00

Združenje rezbarjev modelarjev lesa Slovenije, vanj je vključenih 117 rezbarjev, bo v Kulturnem domu Hoče, od danes pa do 22.aprila, pripravilo prvo razstavo del slovenskih rezbarjev, na kateri se bo prvič v zgodovini slovenskega rezbarstva predstavilo več kot 60 domačih rezbarjev modelarjev lesa. Udeleženci, večinoma samouki, bodo predstavljali svoja umetniška dela.