8000

V Stožicah bodo okronali evropska odbojkarska klubska prvaka
20. 05. 2022 12.48
Ljubljanska dvorana Stožice bo prizorišče evropskega odbojkarskega klubskega finalnega turnirja, ki ga organizira Evropska odbojkarska zveza (CEV) in po katerem bosta znana zmagovalca prestižnih Lige prvakov in Lige prvakinj za sezono 2021/2022. V moškem superfinalu se bosta merili poljsko in italijansko moštvo, v ženskem pa turška in italijanska ekipa.

Kitajska na Everestu postavila najvišje ležečo meteorološko postajo na svetu
08. 05. 2022 08.54
Ekipa kitajskih znanstvenikov je uspešno zaključila svojo zadnjo obsežno znanstveno odpravo na Mount Everest. Na nadmorski višini 8800 metrov je namreč postavila najvišjo avtomatsko meteorološko postajo na svetu ter ob tem podrla tudi večje število svetovnih rekordov.

Zaradi računalniškega hrošča napačno izračunali šest poslanskih mandatov
07. 05. 2022 18.07
Po naših informacijah so v DVK zaradi računalniške napake napačno izračunali šest poslanskih mandatov. Napako so naredili pri poslancih Gibanje Svoboda, SDS, Levica in NSi. Brez mandata so tako ostali Tomaž Lah in Jurij Lep (GS), Maja Kocjan in Andrej Kosi (SDS), Klemen Matk (NSi) in Ana Černe (Levica). Kot se je izkazalo ob dodatnem preverjanju izidov volitev s strani neodvisnih strokovnjakov, obstoječa programska oprema vsebuje napako v d'Hondtovem sistemu dodeljevanja mandatov.

Se Hojs vrača na delovno mesto, ki ne obstaja več?
04. 05. 2022 14.30
Notranji minister Aleš Hojs po porazu na volitvah, ko je ostal tako brez ministrskega delovnega mesta kot brez uvrstitve v parlament, napoveduje "vrnitev v gospodarstvo". Pred zasedbo ministrskega položaja je bil zaposlen v državni Družbi za razvoj infrastrukture, kjer pa so nam povedali, da njegovo staro delovno mesto ne obstaja več. Bodo zanj ustvarili novo? V skladu z zakonom o poslancih, ki velja tudi za ministre, ima Hojs pravico do vrnitve v podjetje.

Dunaj je mesto (subvencioniranih) najemnikov, na strehi tudi bazen
27. 04. 2022 20.02
Cene nepremičnin v Sloveniji gredo v nebo, neizprosen je tudi najemniški trg, sploh v Ljubljani. Nedaleč stran, v avstrijski prestolnici, pa se mestna politika stanovanjske problematike loteva povsem drugače. Dunaj je mesto najemnikov. Kar 60 odstotkov Dunajčanov živi v najemu v občinskih in subvencioniranih stanovanjih. Najem v teh stanovanjih je varen, nima časovne omejitve, najemnine pa so nižje kot v Ljubljani na zasebnem trgu. Delež tovrstnih stanovanj predstavlja skoraj polovico celotnega stanovanjskega trga na Dunaju.

Znamka ruske križarke in Kačjega otoka v Ukrajini postala zbirateljski predmet
17. 04. 2022 09.50
Po napadu na Kačji otok v začetku ruske invazije so se v Ukrajini v spomin na ta dogodek odločili ustvariti prav posebno znamko. Ta prikazuje ukrajinskega vojaka, ki stoji na otoku, ruski križarki Moskva pa kaže nespodobno kretnjo. S potopitvijo Moskve pa je znamka pridobila prav posebno vrednost in postala zbirateljski predmet za Ukrajince, ki jo vidijo kot simbol zmage.

Na Hrvaškem višja inflacija, v Srbiji poziv državljanom: 'Varčujte v dinarjih'
14. 04. 2022 12.10
Medletna inflacija je marca v Srbiji dosegla 9,1 odstotka, več kot dve tretjini pa so k letni inflaciji prispevale višje cene hrane in energentov. Medtem bi letna inflacija na Hrvaškem v povprečju letos lahko dosegla 5,4 odstotka, hrvaška centralna banka pa ob tem napoveduje tudi nižjo gospodarsko rast od prvotno ocenjene.

Kreativno središče Center Rog bo svoja vrata odprlo prihodnje leto
07. 04. 2022 15.53
V Ljubljani na območju nekdanje tovarne kultnih koles Rog nastaja kreativno središče Center Rog, ki bo deloval kot javni proizvodni prostor. Namenjen bo kulturnemu in kreativnemu delovanju, pri tem pa bo poudarek na izdelovanju, uporabnih umetnostih, arhitekturi in oblikovanju. Center Rog naj bi svoja vrata odprl poleti prihodnje leto.

V slovenske javne osnovne šole vključenih 268 ukrajinskih otrok
01. 04. 2022 19.27
98 novih ukrajinskih otrok naj bi se dosedanjim 268 pridružilo prihodnji teden, sedem pa jih že obiskuje srednješolski program. Šole se otrokom trudijo olajšati vključevanje s tečaji slovenskega jezika, šolski sistem pa omogoča, da jim prvo leto ne bo treba pridobiti ocen. V Sloveniji se je sicer do danes prijavilo okoli 15.000 ukrajinskih beguncev, za začasno zaščito jih je zaprosilo nekaj več kot 8000, le 88 izmed njih so doslej status upravne enote priznale, kar pa ne ovira šolanja, zdravstvene oskrbe in vseh drugih nujnih pravic za begunce.

Na Filipinih izbruhnil vulkan, oblak pare 1,5 kilometra v nebo
26. 03. 2022 18.53
V bližini filipinske prestolnice Manile je izbruhnil majhen vulkan, zaradi česar so oblasti zvišale stopnjo pripravljenosti in pozvale na tisoče prebivalcev, naj evakuirajo vasi, ki ležijo na območju z visokim tveganjem. 311-metrski vulkan Taal, ki leži v slikovitem jezeru v provinci Batangas, je v kratki eksploziji povzročil izbruh belega oblaka pare in pepela 1,5 kilometra v nebo. Magma je namreč prišla v stik z vodo v glavnem kraterju, kar je sprožilo eksplozijo pare, ki so jo spremljali vulkanski potresi.

Slovenski gozdovi – politični fevd?
26. 03. 2022 07.00
Slovenija je dežela gozdov. Ti pokrivajo več kot polovico države, to pa nas uvršča v sam evropski vrh. Petina gozdov je v državni, 77 odstotkov v zasebni lasti, trije odstotki so v lasti lokalnih skupnosti. Največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji je Katoliška cerkev, zlasti Nadškofija Ljubljana. Sicer pa je lastništvo zasebnih gozdov zelo razdrobljeno, 286 tisoč gozdnih posesti ima več kot 400 tisoč lastnikov. In gozdovi – to je dejstvo – so bogastvo. Tudi dobesedno. Po nekaterih ocenah so namreč vredni več kot 20 milijard evrov, samo državni okoli 2 milijardi. Apetiti so torej ogromni. Kdo obvladuje gozdove? Znamo gospodariti z njimi?

Tekmovalce bo presenetila zaprta trgovina
13. 03. 2022 14.56
Letošnjo sezono Malega šefa bodo popestrili tudi zanimivi gostje, ki bodo tekmovalce spodbujali in jih postavili pred različne izzive. V tokratni oddaji se bodo tekmovalci še posebej prepotili, ker jih bo pod drobnogled vzel priljubljeni športni talent Matej Mohorič.

Vse manj subvencij in slabši pogoji poglabljajo energetsko krizo
10. 03. 2022 17.45
V Sloveniji po oceni ministrstva za okolje še zmeraj uporabljamo kar 150.000 kurilnih naprav, ki onesnažujejo okolje z delci PM10, ki jih je treba znižati. Zamenjati bi jih bilo treba vsaj še 80.000.

'Poznamo do 8.000 redkih bolezni, največji problem je pomanjkanje zdravnikov'
28. 02. 2022 07.00
Okrog sedem odstotkov prebivalstva prizadenejo redke bolezni, od tega je 75 odstotkov bolnikov otrok. Večina njihovih zgodb je težkih in tragičnih, saj so te bolezni v veliki meri neozdravljive in pogosto povzročijo smrt že v zgodnjem v otroštvu. A prav te zgodbe učijo, naj ne zatisnemo oči, ampak pristopimo s podporo in solidarnostjo. Kot bomo videli, je malim borcem in staršem vsak dan življenja dragocen. In kakšna je realnost v Sloveniji? Zdravnikov primanjkuje. Trenutno ni nobenega pregleda nad diagnozami redkih bolezni in register je že štiri leta v pripravi, je bila jasna zdravnica pediatrične klinike UKC Ljubljana.

Nadzorniki Kada podali soglasje k uveljaviti predkupne pravice za delnice Save
21. 02. 2022 14.52
Nadzorni svet Kapitalske družbe je podal soglasje k uveljavitvi predkupne pravice za 43,2-odstotni delež družbe Sava v lasti sklada York, so sporočili iz Kada. Predkupno pravico za lastniški delež in spremljajoče terjatve bosta uveljavila Kad in Slovenski državni holding (SDH), ki imata skupaj v lasti skoraj 47 odstotkov Save. Vlada je še pred tem na dopisni seji Slovenskemu državnemu holdingu (SDH) zagotovila sredstva za odkup deleža v družbi Sava, ki ga prodaja sklad York. Osnovni kapital SDH se bo z dobrih 260 milijonov evrov povečal za 41,6 milijona evrov na nekaj manj kot 302 milijona evrov, so sporočili z ministrstva za finance. V opozicijskih SD, LMŠ, SAB in Levici sklep vlade pozdravljajo.

Rusko-slovensko-turška koprodukcija Minimarket 24/7 nagrajena na Berlinalu
18. 02. 2022 19.36
Celovečerec Minimarket 24/7, prvenec ruskega scenarista in režiserja Michaela Borodina, je na 72. filmskem festivalu v Berlinu prejel nagrado mednarodne konfederacije art kinematografov. Film, ki je rusko-slovensko-turška koprodukcija, se je uvrstil v tekmovalni program Panorama in imel na festivalu svetovno premiero.

Fak končal nastope v Pekingu
16. 02. 2022 12.49
Slovenski biatlonec Jakov Fak se je zaradi slabe pripravljenosti odločil, da ne bo nastopil na sobotni biatlonski tekmi s skupinskim startom. Tako je končal svoje olimpijske nastope na igrah v Pekingu.

STA lani kljub zahtevnemu letu poslovno končala v zelenih številkah
10. 02. 2022 12.44
Direktor Slovenske tiskovne agencije (STA) Igor Kadunc in odgovorni urednik STA Aljoša Rehar sta spregovorila o izzivih minulega in aktualnega leta. Oba sta izpostavila, da je bilo minulo leto zahtevno, a je STA kljub temu uspela ohraniti raven produkcije in leto poslovno končala v zelenih številkah, tudi s pomočjo donacij.

Ujme in lubadar podrli za 8000 olimpijskih bazenov lesa
07. 02. 2022 06.00
V zadnjih osmih letih so morali v slovenskih gozdovih posekati za 8000 olimpijskih bazenov, polnih lesa, poškodovanega v žledu, vetrolomih in snegolomih, nato ga je načel še smrekov lubadar. Usoda naših gozdov je negotova zlasti zaradi podnebnih sprememb. V prihodnjih desetletjih se bo smreka umikala na višja območja, v težavah je tudi bukev. Naši gozdovi bi lahko bili čez 50 let bolj podobni mediteranskim.

Iz gozdov ukradli 100 kamionov državnega lesa
02. 02. 2022 06.00
Več kot tisoč kubičnih metrov lesa vsako leto izgine iz državnih gozdov. Največ pokradenega lesa iz gozdov v lasti države, ki se razprostirajo na 12 odstotkih površine Slovenije, so zabeležili v letu 2020, ko so izmaknili kar za 100 polnih tovornjakov lesa. Večinoma morajo storilci najprej drevesa posekati in jih s tovornjaki izvleči iz gozdov. Zato je vprašanje, kako lahko takšna dejanja ostanejo neopažena. Sodnih epilogov skorajda ni. Ukraden les iz slovenskih gozdov konča tudi v Avstriji in Italiji.

Nadzorni svet Pošte za generalnega direktorja imenoval člana SDS Tomaža Kokota
01. 02. 2022 15.52
Nadzorni svet Pošte Slovenije je za polni mandat generalnega direktorja imenoval Tomaža Kokota iz stranke SDS, ki naj ne bi izpolnjeval pogojev za zasedbo tega položaja. Kokotov mandat bo trajal pet let. Nadzornikom so se predstavili trije kandidati.

AZS sklenila pogodbe z atleti za leto 2022
27. 01. 2022 14.57
Atletska zveza Slovenije (AZS) je danes sklenila pogodbe s svojimi najboljšimi športniki za letošnje leto. Vrednost letošnjih pogodb je skoraj 290.000 evrov, skupno je v sistem financiranja vključenih 122 športnikov.

Leto dni po izselitvi nekdanji uporabniki Roga opozorili na krčenje javnega prostora
19. 01. 2022 12.19
Predstavniki Avtonomne tovarne Rog so leto dni po tem, ko je Mestna občina Ljubljana (Mol) v posest prevzela objekt nekdanje tovarne Rog in začela z rušenjem, pripravili novinarsko konferenci pred Mestno hišo. Na njej so ponovno zatrdili, da je Mol uporabnike Roga deložirala brez pravne podlage ter opozorili na krčenje javnega prostora.

Spremenjen protokol testiranja: od srede neposredno na test PCR samo še rizične skupine
18. 01. 2022 12.32
Ob strmem naraščanju koronavirusnih okužb je ministrstvo za zdravje spremenilo protokol za PCR-testiranje. To bo, razen za rizične skupine, od srede namenjeno le še potrjevanju pozitivnih izvidov hitrega testa ali samotesta, je povedal državni sekretar Franc Vindišar. Samoplačniški PCR-testi bodo tako morda možni le pri zasebnikih. Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik pa je napovedala iskanje pomoči v tujini.

Naval na testiranje: v NLZOH so na robu zmogljivosti, delajo tudi ponoči
14. 01. 2022 19.23
Zaradi razmer seveda niti naval na testiranje PCR ne pojenja, v četrtek so opravili krepko čez 13.000 testov. Najdlje na bris čakajo Ljubljančani, pred garažno hišo v Stožicah se je spet vila dolga kolona avtomobilov. Zato zdaj vstopno točko selijo na parkirišče v Stanežičah. A težav nimajo samo vstopne točke, v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano, kot pravijo, podirajo rekorde, na dan testirajo skoraj 8000 brisov, številni zaposleni morajo delati tudi ponoči.

V Franciji in Nemčiji na tisoče protestnikov proti ukrepom in omejitvam za necepljene
09. 01. 2022 08.29
V Franciji so v soboto potekali množični protesti proti načrtom vlade, da bi še dodatno zaostrili pogoje za necepljene proti covidu-19. Na ulice mest se je podalo več kot 100.000 ljudi, ki jih je razburila tudi izjava predsednika Emmanuela Macrona, da bo močno otežil življenje necepljenim. Prišlo je tudi do izgredov in policija je v prestolnici prijela deset ljudi, še drugod pa skupaj 24. Okoli deset policistov je bilo pri tem ranjenih. V Montpellierju je policija uporabila tudi solzivec. Proti ukrepom za zajezitev epidemije novega koronavirusa so protestirali tudi v več nemških mestih.

Okužbe tudi med zaposlenimi v zdravstvu, v UKC Ljubljana 239 okuženih in v karanteni
07. 01. 2022 13.06
Okužbe z novim koronavirusom se širijo tudi med zdravstvenimi delavci. Nekatere bolnišnice poročajo o povečani odsotnosti kadra zaradi covida, denimo v UKC Ljubljana je 109 zaposlenih v karanteni, 130 jih je okuženih. V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije pa svarijo, da ob povečanju karanten zaposlenih obstaja nevarnost, da bo treba zmanjšati nastanitvene zmogljivosti z zapiranjem oddelkov in bivalnih enot v domovih za starejše.

Za testiranje na novi koronavirus iz državnega proračuna doslej skoraj 159 milijonov evrov
06. 01. 2022 17.56
Državni proračun je doslej kril stroške za hitro in PCR-testiranje na okužbo z novim koronavirusom v višini 158,8 milijona evrov. Od tega so leta 2020 za testiranje namenili 8,4 milijona evrov, lani pa 150,3 milijona. Ob tem se utegne obseg testiranja v tokratnem epidemičnem valu še bistveno povečati zaradi kužnosti različice omikron, a minister Janez Poklukar napoveduje, da testi v prihodnosti ne bodo več v celoti kriti iz proračuna.

Na testirnem mestu v Stožicah naval na PCR-test, nekateri pridejo na 'družinski izlet'
04. 01. 2022 11.05
V Stožicah se soočajo z navalom na PCR-testiranje, ljudje na odvzem brisa v garažni hiši čakajo do ene ure. Ob tem pa Tatjana Lekšan iz Zdravstvenega doma Ljubljana opozarja, da prihajajo na testiranje tudi nenaročeni. Pogosto imajo tudi negativne izkušnje, saj ljudje na njih izlivajo jezo, nekateri pa testiranje izkoristijo celo za "družinski izlet v Stožice".

Bojazen, da bi lahko karantene zaradi omikrona paralizirale državo
27. 12. 2021 08.33
Po statistiki francoske tiskovne agencije AFP je Evropa v preteklem tednu dni zabeležila največ novih okužb in tudi največ smrti zaradi covida-19 doslej. Evropa je tako z omikronom znova postala epicenter pandemije. Z Danske, Islandije in Grčije poročajo o rekordnih dnevnih porastih novih okužb z novim koronavirusom. V Italiji se je obenem odprla razprava, ki verjetno čaka še kar nekaj držav. Tamkajšnji zdravstveni strokovnjaki so namreč pristojne opozorili, da bodo obstoječa pravila, ki zahtevajo najmanj sedemdnevno karanteno za tiste, ki so bili v tesnem stiku z okuženim, kmalu postala neizvedljiva oziroma bodo paralizirala državo. Že zdaj je v karanteni približno dva milijona Italijanov. V Franciji smejo v restavracije le še polno cepljenji in prebolevniki.