85 let

Umrl medijski magnat Randolph Hearst

19. 12. 2000 00.00

V newyorški bolnišnici je danes za posledicami srčnega napada v 85. letu starosti umrl ameriški milijarder in medijski magnat Randolph Apperson Hearst, zadnji sin in naslednik Williama Randolpha Hearsta, ki je navdihnil Orsona Wellsa za znameniti film Državljan Kane, je danes poročal ameriški časnik New York Times. Hearst naj bi bil po zadnjih ocenah revije Forbes "težak" 1,8 milijarde dolarjev.

Adriatic uspešno

14. 12. 2000 00.00

Letošnji devetmesečni podatki potrjujejo, da bo poslovanje zavarovalne družbe Adriatic v letu, ko mineva 10-letnica njenega obstoja, uspešno, je na novinarski konferenci ocenil predsednik uprave Adriatic Dušan Novak. V devetih mesecih je Adriatic zbral 12,6 milijarde premij, kar je za 16 odstotkov več kot v enakem obdobju lani,izplačilo škod pa se je povečalo za 10,4 odstotka. Prihodki iz zavarovalnih premij bodo do konca leta presegli 17 milijard tolarjev, so napovedali v Adriaticu. Napovedana združitev zavarovalnic Adriatic in Slovenica, ki naj bi bila končana do 1. januarja 2001, pa se bo nekoliko zavlekla. Po napovedih predsednika uprave Adriatica naj bi proces združitve sklenili v prihodnjem letu.

Umrl Ring Lardner mlajši

04. 11. 2000 00.00

V 85. letu starosti je pred dnevi v New Yorku umrl dvakratni dobitnik oskarja in eden najuspešnejših ameriških scenaristov Ring Lardner mlajši. Leta 1947 se je še z devetimi hollywoodskimi igralci uprl temu, da bi se pred ameriškim kongresom izrekel glede svojega in stališč svojih kolegov do komunistične stranke. Zaporna kazen, ki je sledila, je za več let prekinila njegovo obetavno kariero.

50 let revije Življenje in tehnika

28. 09. 2000 00.00

Revija Življenje in tehnika letos praznuje 50-letnico izhajanja. Ob jubileju je uredništvo revije pripravilo slavnostno srečanje, ki bo danes ob 19. uri v Muzeju novejše zgodovine v Ljubljani. Na srečanju ljubiteljev in sodelavcev revije bosta spregovorila direktor revije Matej Pavlič in direktorica Tehniške založbe Slovenije Irena Junkar, v okviru krajšega kulturnega programa pa bodo predstavili odlomke iz starejših številk omenjene revije.

Leonardo Da Vinci praoče padala

28. 06. 2000 12.14

Anglež Adrian Nicholas je 500 let po smrti umetnika in znanstvenika, enega največjih umov vseh časov, Leonarda Da Vincija dokazal, da je izumitelj praoče padala. Leonardo Da Vinci je že leta 1483 skiciral padalo, ki je imelo obliko piramide in zapisal, da >>se s to napravo lahko človek vrže z velike višine in bo pristal na zemlji nepoškodovan<<.

Rekord v sinhronem igranju klavirja

19. 06. 2000 14.43

293 pianistov, starih med 8 in 85 let, je v skladiščni hali v nemškem Krefeldu postavilo svojevrsten svetovni rekord, ko so na 150 klavirjih v nedeljo hkrati odigrali Radetzky marš Johanna Straussa starejšega in Pomp and Circumstance Edwarda Elgarsa. Rekorderji so med drugim prišli tudi iz Slovenije, Italije in Uzbekistana.

Primorski pejsaži v Strunjanu

25. 05. 2000 21.54

V razstavišču Krke Zdravilišča Strunjan je do 21. junija na ogled razstava najnovejšega opusa slik v tehniki oljnih barv na platnu iz cikla Primorski pejsaži, ki jih je letos ustvaril slikar Anton Kastelic.

Ljubezen do starejših

27. 03. 2000 08.17

Že drugič je 37-letni Italijan Fulvio Cerutti dahnil svoj da starki. Kot je včeraj poročala italijanska La Republica, je tokrat posredoval javni tožilec. Kot že Fulviova prva nevesta v začetku osemdesetih let šteje tudi njegova nova ljubezen že zrelih 85 let. Poleg tega pa je tudi premožna. Zlobni jeziki v severnoitalijanski Omegni, ženinovem domačem kraju, pravijo, da je imel nekdanji skladiščnik v mislih le denar in nepremičnine obeh dam. Krajevni župnik je v obeh primerih odklonil cerkveno poroko. Tokratna žena Teresa naj bi bila celo na pregledu prištevnosti, 37-letnik pa trdi, da se ljubita. S svojo prvo ženo Pio je bil redni gost italijanskih in tujih oddaj, celo na Japonskem, par pa je sodeloval tudi pri nekem italijanskem filmu režiserja Alberta Sordija. Pia naj bi umrla leta 1995 v starosti 98 let.

Spolnost kot dolžnost

06. 03. 2000 07.32

Raziskava, ki so jo izvedli v Turčiji, je pokazala, da 69 odstotkov poročenih Turkinj spolne odnose razume kot dolžnost do moža. Tri četrtine žensk ni vedelo, kaj je orgazem, dve petini pa bi jih želelo imeti na razpolago več informacij o spolnosti. Po podatkih ankete 85 odstotkov žensk nasprotuje stikom s partnerjem pred poroko, petina pa jih je v sorodu s svojim možem. Samo kakih 40 odstotkov žensk si je izbralo zakonskega partnerja, medtem ko je bilo dobrih 60 odstotkov zakonov določenih. Večina žensk ni zadovoljna s partnerji, ki so jim jih določili starši. V anketi je sodelovalo kakih 1600 Turkinj, starih nad 18 let, iz vse države, piše neki turški časnik.

Umrl pisatelj Patrick O'Brian

08. 01. 2000 11.53

Britanski romanopisec in zgodovinar Patrick O'Brian je minuli teden v starosti 85 let umrl v Dublinu, so poročali britanski mediji. O'Brian, njegovo pravo ime je bilo Richard Patrick Russ, je napisal 33 književnih del, javnosti pa je najbolj znan po zgodbah o morskih dogodivščinah kapetana kraljeve mornarice Jacka Audreya. Ukvarjal se je tudi s prevajanjem, predvsem del Jean-Paula Sartra in Sidonie Gabrielle Colette. O'Brian je sicer večkrat poudarjal, da je Irec, a dejansko je bil osmi od devetih otrok zdravnika nemškega rodu. Širša javnost ga je spoznala leta 1991, ko je o njem v literarni prilogi pisal ameriški dnevnik New York Times. Eden izmed kritikov ga je takrat označil kot ''najboljšega avtorja, za katerega še niste slišali''.

Tomaszewski v Mestni galeriji

22. 12. 1999 20.34

Muzej plakata v poljskem Wilanowu je 10. junija letos počastil 85-letnico rojstva in šest desetletij aktivnega umetniškega ter pedagoškega delovanja prof. Henryka Tomaszewskega z njegovo prvo samostojno razstavo v tej ustanovi.

48% Avstrijcev verjame v boga

21. 12. 1999 08.59

Anketa, ki jo je objavila avstrijska revija Profil, je pokazala, da le 48 odstotkov Avstrijcev verjame v boga, kar pomeni dramatičen upad števila vernikov v Avstriji. Podobna anketa pred sedmimi leti je namreč pokazala, da v boga verjame 85 odstotkov ljudi. Anketa je tudi pokazala, da 40 odstotkov Avstrijcev razmišlja, da bi se odpovedali katoliški veri, 43 odstotkov jih na to še ni pomislilo, 17 odstotkov pa jih je to že storilo. O izstopu iz cerkve razmišljajo predvsem moški, v glavnem tisti, ki so stari med 15 in 29 let. Za žensko duhovništvo se je izreklo 76 odstotkov vprašanih, medtem ko je bilo proti le 13 odstotkov. Škof Kurt Krenn je v pogovoru za Profil podvomil v pravilnost ankete in dejal, da položaj krščanske cerkve v Avstriji ni najboljši, tako slab, kot je prikazala anketa, pa tudi ni.

Pivovarna Union razdelila dobiček

30. 07. 1999 16.10

Delničarji Pivovarne Union so na današnji četrti skupščini družbe, na kateri je sodelovalo 72,85 odstotka vseh glasov delničarjev, potrdili predlog uprave glede delitve dobička. Tako bodo polovico dobička iz leta 1998, ki skupaj znaša 1,354 milijarde tolarjev, namenili za rezerve, polovico pa ga bo ostalo nerazporejenega, so sporočili iz družbe. Določili so tudi višino dividende, ki znaša 992 tolarjev bruto na delnico.

Umrl hrvaški slikar Oton Gliha

21. 06. 1999 12.31

V Zagrebu je pred dvema dnevoma v starosti 85 let umrl ugledni hrvaški slikar Oton Gliha. Gliha je bil rojen leta 1914 v slovenskem Črnomlju, diplomiral pa je leta 1938 na zagrebški akademiji. Leta 1938/39 se je izpopolnjeval v Parizu, kasneje pa tudi v Italiji. V zgodnjem obdobju svojega ustvarjanja je Gliha slikal portrete in mrtvo naravo ter si razvil občutek za ritem oblik, v kasnejšem obdobju, v katerem je ustvarjal realistične pejsaže (1946-1956), pa je čutiti duh cezanneovske konstrukcije slike. Po letu 1965 se je umetnik, ki je za svoja dela prejel številne nagrade in priznanja, vse bolj nagibal k abstraktnemu slikarstvu.

Američani jemljejo stimulatorje, Evropejci pa pomirjevala

25. 02. 1999 08.24

Evropejci so največji porabniki pomirjeval na svetu, Američani pa pokupijo največ sredstev za povečevanje sposobnosti koncentracije, kažejo podatki mednarodne organizacije za nadzor nad opojnimi substancami. Organizacija se zavzema za oblikovanje strogih kriterijev za uporabo ''legalnih drog''. Omenjena organizacija, ki takšna poročila objavlja vsako leto, je v lanskem poročilu opozorila na povečanje uporabe tablet za hujšanje, letos pa so tarča napadov sredstva za zdravljenje živčnosti in nesposobnosti koncentracije. Zdravljenje s temi sredstvi je v 50 državah naraslo kar za 100 odstotkov, samo v ZDA pa porabijo 85 odstotkov vseh takšnih zdravil v svetu. Strokovnjaki organizacije se ne strinjajo s trditvijo, da je mogoče težave, povezane s sposobnostjo koncentracije, ugotoviti že pri enoletnih otrocih, zato so države ''zaprosili, naj se borijo proti zlonamernemu diagnosticiranju in zmanjšajo čezmerno porabo metilfenidata, ki ga v glavnem predpisujejo osnovnošolcem, pa tudi drugim otrokom in odraslim''. ''Če dajemo mladim zdravila zato, da bi jim pomagali pri premagovanju čustvenih težav, izboljševanju učnega uspeha in pri uresničitvi njihovih sanj, kako lahko potem od njih pričakujemo, da kasneje ne bodo posegli po mamilih,'' se sprašuje predsednik organizacije Hamid Ghodse. Zaradi ''hiperaktivnosti in pomanjkanja koncentracije'' se zdravi od 30 do 40 odstotkov otrok. V ZDA vsak dan porabijo 330 milijonov tablet za zdravljenje tega sindroma, medtem ko v drugih državah po svetu v enem dnevu porabijo 65 milijonov tovrstnih tablet. V Evropi je zaskrbljujoča zlasti povečana poraba pomirjeval, saj naj bi v nekaterih evropskih državah takšna zdravila jemalo kar 10 odstotkov prebivalstva, največji porabniki pa so ljudje, stari nad 65 let. Kljub temu da ne trpijo zaradi stresa na delovnem mestu, jih jemljejo, da bi laže prebrodili osamljenost in spremembe, ki ogrožajo njihov vsakdan. Vsa ta zdravila so nevarna, saj lahko povzročijo odvisnost.

Koncert ob 85-letnici Jožeta Gregorca

29. 01. 1999 17.52

Moški pevski zbor Slava Klavora bo drevi v Unionski dvorani pripravil slavnostni koncert ob 85-letnici profesorja Jožeta Gregorca. Ob tej priložnosti bo mariborski župan Boris Sovič profesorju Gregorcu podelil mestni pečat Maribora za dolgoletno pedagoško delo na področju glasbene dejavnosti, umetniško dognano vodenje pevskih zborov ter njihove vrhunske dosežke doma in na tujem, so sporočili iz kabineta mariborskega župana.

Umrl španski slikar Jose Vela Zanetti

05. 01. 1999 10.41

V mestu Burgos je v starosti 85 let včeraj umrl španski slikar Jose Vela Zanetti. Kot je sporočila ustanova, ki jo je ustanovil umetnik, je Vela Zanetti podlegel posledicam poškodb ob padcu v svojem stanovanju pred petimi dnevi. Vela Zanetti si je ime ustvaril predvsem s stenskim slikarstvom v Združenih državah in Latinski Ameriki. Njegovo najbolj znano delo je stenska slikarija na sedežu Združenih narodov v New Yorku z naslovom Boj ljudi za svobodo. Slikarijo so restavrirali šele pred kratkim, ob 50-letnici Deklaracije ZN o človekovih pravicah. Za časa Francove diktature v Španiji med letoma 1939 in 1975 je Zanetti več let preživel v izgnanstvu v Dominikanski republiki in Mehiki.

Zaradi epidemije aidsa upada rast števila prebivalcev

28. 10. 1998 15.52

Zaradi epidemije aidsa se v vsaki šesti državi v svetu zmanjšuje rast števila prebivalstva. V 34 državah Afrike, Azije in Latinske Amerike povprečna življenjska doba glede na podatke Združenih narodov dramatično upada. V 29 prizadetih afriških državah povprečna življenjska doba ta čas znaša 47 let. To je sedem let manj, kot bi bilo pričakovati brez epidemije aidsa.

Mala sirena praznuje 85 let

26. 08. 1998 07.43

Mala sirena iz Koebenhavna je v nedeljo z vsem ustreznim pompom, cvetjem, pesmijo in plesom ter ob navzočnosti več sto oboževalcev praznovala 85. rojstni dan. Navdih za kip, simbol danskega glavnega mesta, je prišel iz pravljice Hansa Christiana Andersena, sireno pa je oblikoval 23. avgusta leta 1913 kipar Edvard Eriksen na željo pivovarja Carla Jakobsena, ustanovitelja pivovarne Carlsberg. Jakobsenu je ''zmešala glavo'' baletka Kraljevega gledališča Ellen Price, zato se je odločil, da jo bo ovekovečil v kipu z imenom osebe iz Andersenove pravljice. Mala sirena, največja znamenitost Koebenhavna, je v svojem življenju preživela že marsikaj hudega: dvakrat je ostala brez glave, bila poškodovana, vendar vsakič obnovljena in postavljena na svoje mesto tako, da gleda na odprto morje v pričakovanju svojega princa, ki se ne bo vrnil.

Živadinov bo imel v Rusiji 13 tekmecev iz 10 držav

10. 08. 1998 08.24

Slovenski umetnik, gledališki režiser Dragan Živadinov, se bo s 13 kandidati iz 10 evropskih držav udeležil priprav kandidatov za polet v vesolje, ki se bodo začele 13. septembra v Centru za priprave kozmonavtov (CPK) Jurija A. Gagarina v Zvezdnem mestecu pri Moskvi.

Metropolitanski muzej dobil v dar zbirko umetniških del

06. 05. 1998 18.09

Newyorški Metropolitanski muzej umetnosti je te dni podedoval najmanj 300 milijonov dolarjev vredno pomembno zbirko umetniških del evropskih slikarjev 20. stoletja, je danes poročal The New York Times.

V Argentini našli fosilne ostanke tiranozavra

25. 04. 1998 10.13

Najdba novega najdišča fosilnih ostankov je raziskovalcem argentinske univerze za paleontologijo v Comahueju omogočila identifikacijo prazgodovinske živali, ki so jo v začetku aprila našli na jugozahodu Argentine. Fosilne ostanke živali, dolge 15 metrov so 4. aprila izkopali kopači, ko so kopali osem metrov globoko jamo. O najdbi so takoj obvestili univerzo. Raziskovalci so sprva menili, da gre za dinozavra, nato pa ugotovili, da gre za rastlinojedega tiranozavra, ki je živel pred 85 milijoni let.

Berni, slovenski Avstrijec ali avstrijski Slovenec

10. 02. 1998 17.58

Med slovenskimi reprezentanti na tokratnih OI je posebne pozornosti deležen Bernhard Knauss, avstrijski smučar, ki brani barve slovenske reprezentance. Berni, kot ga kličejo kolegi iz reprezentance, se je rodil 25. 6. 1965 v Schladmingu in že s tremi leti stopil na smuči. Nič čudnega, saj sta smučarsko pot izbrala že mnogo let pred njim njegov oče in ded. Bernhardov oče, je bil celo avstrijski prvak. Za malega Bernija je bila športna pot jasno začrtana. Kmalu je postal član avstrijske reprezentance, žal pa ga je po petih letih nastopanja za avstrijsko izbrano vrsto za eno leto priklenila na posteljo skrivnostna bolezen. Za ozdravitev se bojda lahko zahvali materi, ki ni verjela zdravniškim nasvetom in mu je s svojimi zdravili vrnila zdravje. Kariere v reprezentanci je bilo konec in Bernhard se je posvetil poklicu. A le za kratek čas. Kmalu je prodal svojega golfa in si z denarjem kupil letalsko vozovnico za Kalifornijo, kjer je leta 1988 začel svojo poklicno smučarsko kariero. Leto kasneje je v skupni uvrstitvi zasedel že peto mesto v dokaj hudi konkurenci. Spomnimo se le dvojčkov Mahre, pa bratov Halsnes ali pa Christiana Orlainskega, Mathiasa Bertholda in ne nazadnje dveh Slovencev Tomaža Cerkovnika in Tomaža Čižmana.

Odkrili zapise zadnjih ur Titanica

28. 12. 1997 14.00

Radiooperater Robert Hunston je prejel klic na pomoč pozno ponoči 14. aprila 1912, toda dve strani njegovih z roko napisanih beležk o zadnjih minutah potapljajočega se Titanica je njegova družina skrbno hranila kar 85 let. K objavi je Hunstonove potomce spodbudila multimedijska razstava ostankov Titanica v Muzeju pomorske zgodovine Atlantika v Halifaxu v Novi Škotski.