Albanci

Solana: NATO odločen, da z napadi na ZRJ doseže cilj

01. 04. 1999 17.48

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je osmi dan letalskih napadov na izbrane cilje v ZR Jugoslaviji danes v Bruslju izjavil, da bo zavezništvo ustavilo napade takrat, ko bodo jugoslovanske sile ustavile napade na civilno prebivalstvo. Zavezništvo je odločeno, da z letalskimi napadi doseže cilj, je poudaril.

Jugoslovanska vojska: OVK mora predati orožje

01. 04. 1999 17.15

Jugoslovanska vojske je danes pozvala Osvobodilno vojsko Kosova (OVK) in vse druge kosovske Albance, naj brezpogojno predajo orožje.

V Albanijo v 24 urah prišlo 20.000 novih beguncev s Kosova

31. 03. 1999 15.53

Na mejnem prehodu Morini je v Albanijo v manj kot 24 urah prispelo 17.000 beguncev s Kosova, je danes sporočila tiskovna predstavnica OVSE v Tirani Andrea Angeli. Iz albanskega pristanišča Drač pa so poročali, da je prispelo 5860 novih kosovskih beguncev.

LDK za ustanovitev neodvisne države Kosovo

30. 03. 1999 18.49

Stranka kosovskih Albancev Demokratska liga Kosova (LDK), ki deluje v tudi tujini, je mednarodno skupnost pozvala, naj sprejme ustanovitev neodvisne države Kosovo. Predsedujoči LDK Hafiz Gagica je danes v Bonnu dejal, da je sedaj prepozno govoriti o mirovnem načrtu iz Rambouilleta, ki ga je 18. marca podpisala le delegacija kosovskih Albancev.

Albanci solidarno pomagajo beguncem s Kosova

30. 03. 1999 16.18

V albansko pristanišče Drač je v zadnjih dneh prispelo kakih 3000 beguncev s Kosova. Med vožnjo z avtobusom je umrla neka deset dni stara deklica.

ZR Jugoslavija zaprla mejo z Albanijo, poročajo z OVSE

29. 03. 1999 13.11

Jugoslovanska vojska je danes malo pred poldnevom zaprla tri mejne prehode, preko katerih so od sobote naprej kosovski Albanci odhajali v Albanijo, je za agencijo AFP v Tirani sporočil predstavnik Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) Andrea Agneli.

Clinton napovedal oster odgovor na srbsko nasilje nad kosovskimi Albanci (22:28)

28. 03. 1999 22.32

Ameriški predsednik Bill Clinton je napovedal, da bo zveza NATO ostro odgovorila na srbsko nasilje nad kosovskimi Albanci. Pomembni zavezniki, s katerimi je imel stike v zadnjih 24 urah, soglašajo z njim, je danes v Washingtonu povedal Clinton. Pri tem je navedel nemškega kanclerja Gerharda Schroederja, francoskega predsednika Jacquesa Chiraca, britanskega premiera Tonyja Blaira in italijanskega premiera Massima D'Alemo.

Drašković: Srbi so žrtve 50-letnega etničnega čiščenja (21:50)

28. 03. 1999 21.50

Jugoslavija je danes ponovno zavrnila obtožbe Zahoda, da v Kosovu izvaja genocid nad etničnimi Albanci. Namestnik premiera Vuk Drašković je v telefonskem intervjuju za ameriško televizijo CNN zanikal, da Srbija izvaja etnično čiščenje po vnaprej pripravljenem načrtu: ''Ne, nikakor ne...Albance potrebujemo v naši državi in ne izvajamo strategije genocida. Albanci tudi izvajajo kriminalna dejanja nad Srbi, pri tem mislim na albanske teroriste,'' je še dodal Drašković in še povedal, da so Srbi sami žrtve genocida, saj naj bi Albanci v zadnjih 50 letih izvajali etnično čiščenje Srbov. Kot dokaz je navedel dejstvo, da je bilo leta 1941 na Kosovu 50 odstotkov srbskega prebivalstva, danes pa jih je manj kot 10 odstotkov.

Ivanov zahteva sodni proces proti generalom zavezništva

27. 03. 1999 11.13

Ruski zunanji minister Igor Ivanov se je danes v pogovoru za časnik Komersant v Moskvi izrekel za sodni proces proti generalom zveze NATO na mednarodnem sodišču v Haagu.

Vsa letala zveze NATO naj bi se nepoškodovana vrnila v oporišča

27. 03. 1999 10.01

Neimenovani visoki predstavnik zveze NATO je danes zatrdil, da so se vsa letala zveze NATO, ki so v noči na soboto sodelovala v letalskih napadih na ZRJ, nepoškodovana vrnila v svoja oporišča.

Srbi lahko na koncu ostanejo brez Kosova

27. 03. 1999 02.34

Tiskovni predstavnik ameriške državne sekretarke James Rubin je v pogovoru za televizijsko postajo FOX namignil, da lahko sedanji razvoj dogodkov Srbijo privede do izgube Kosova. Rubin je to dejstvo omenil v sklopu vesti o grozotah, ki jih počnejo srbske varnostne sile na Kosovu. Po mnenju tiskovnega predstavnika Madeleine Albrightove se Miloševiću z vsakim dnevom nadaljevanja nasilja Kosovo vse bolj izmika.

S Kosova poročajo o množičnih usmrtitvah kosovskih Albancev

26. 03. 1999 22.33

Kljub letalskim napadom zveze NATO so srbske sile po podatkih kosovskih Albancev med današnjimi spopadi na Kosovu usmrtile več deset kosovskih Albancev in bombardirale številne vasi.

EU in ZDA izrazile zaskrbljenost nad grozodejstvi na Kosovu

26. 03. 1999 21.06

Evropska unija je ''skrajno zaskrbljena'' zaradi vse večjega števila potrjenih poročil o grozodejstvih na Kosovu, storjenih nad kosovskimi Albanci, je danes sporočilo nemško zunanje ministrstvo v Bonnu. ''Izjemno zaskrbljenost'' zaradi poročanj o zločinih srbskih sil so danes izrazile tudi ZDA.

Mirovni odbor PEN zoper uporabo zračnega prostora Slovenije pri napadih zveze NATO na ZRJ

26. 03. 1999 18.46

Mirovni odbor Mednarodnega PEN, ki je v zadnjih desetih letih mnogokrat protestiral zoper represivno politiko, ki so ji izpostavljeni kosovski Albanci, poziva slovenske oblasti, da zaprejo svoj zračni prostor za vojaška letala tujih držav in preprečijo kakršenkoli vojaški transport zveze NATO čez slovensko ozemlje, je zapisano v današnjem sporočilu odbora.

Po ruskih podatkih v napadih na ZRJ več kot 100 mrtvih

26. 03. 1999 18.43

Po podatkih ruskega zunanjega ministrstva so napadi zveze NATO na ZRJ doslej skupaj terjali več kot 100 smrtnih žrtev in približno 400 ranjenih.

Agencija Tanjug poroča tudi o človeških žrtvah sinočnjega napada

26. 03. 1999 09.23

Po poročanju beograjske tiskovne agencije Tanjug so sile zveze NATO v drugem valu bombardirale Kosovsko Mitrovico, kjer sta odjeknili dve eksploziji, ena v bližini tamkajšnje vojašnice Stefan Nemanja. Raketa naj bi padla tudi na stari del Djakovice in povzročila požar. Po prvih podatkih naj bi bila materialna škoda velika, padle naj bi tudi človeške žrtve.

Pentagon: Drugi val napadov usmerjen tudi proti silam na Kosovu

26. 03. 1999 02.20

Drugi val napadov zveze NATO na ZR Jugoslavijo je, kot je sporočilo ameriško obrambno ministrstvo, usmerjen tudi na srbske sile, ki nadaljujejo ofenzivo na Kosovu, in ne več le na sistem protiletalske obrambe.

Pričakovani odzivi ameriških Albancev in Srbov

25. 03. 1999 20.04

Po newyorških ulicah te dni potekajo demonstracije v podporo ukrepom zveze NATO na Kosovu, hkrati pa tudi demonstracije nasprotnikov napadov na ZR Jugoslavijo, pri čemer so udeleženci pripadniki narodov, vpletenih v kosovski spopad. V sredo zvečer so se tako na eni strani Park avenije na Manhattanu zbrali Albanci, ki so vzklikali gesla v podporo zračnim napadom zveze NATO ter izražali hvaležnost ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, ker se je odločil za takšen korak. Na drugi strani ulice pa so se zbrali ''mirovniki'' oziroma ameriški Srbi, ki so zahtevali prekinitev bombardiranja njihove domovine.

Vrh EU o Kosovu

24. 03. 1999 22.53

V Berlinu se vrstijo izjave, ki jih voditelji držav Evropske unije, ki so hkrati članice zveze NATO, ob zavezniških napadih na jugoslovanske vojaške cilje namenjajo državljanom svojih držav.

Clinton utemeljil vojaške napade na ZRJ

24. 03. 1999 21.41

Ameriški predsednik Bill Clinton je nocoj v Beli hiši potrdil, da so ameriške sile v okviru zveze NATO začele z letalskimi napadi na srbske vojaške cilje v ZRJ in ponovno utemeljil, zakaj je do njih prišlo.

V ZDA ni enotnosti glede napada na srbske cilje

23. 03. 1999 11.36

Poznavalci razmer v Washingtonu menijo, da bo zveza NATO proti Srbiji tokrat morala uporabiti silo, ker je malo verjetno, da bo Miloševič v zadnjem trenutku privolil v namestitev kopenskih enot zveze NATO, ki bi nadzirale izvajanje mirovnega načrta.

Holbrooke pred pogovori v Beogradu v Bruslju

22. 03. 1999 11.18

Ameriški posrednik Richard Holbrooke se bo pred obiskom v Beogradu, med katerim bo srbskega predsednika Slobodana Miloševića še zadnjič skušal prepričati, naj sklene mirovni sporazum s kosovskimi Albanci, danes dopoldne v Bruslju sestal z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano in s poveljnikom sil za Evropo generalom Wesleyem Clarkom.

Zveza NATO spet o Kosovu

21. 03. 1999 13.31

Na sedežu Severnoatlantske zveze v Bruslju danes o Kosovu znova razpravlja svet zavezništva. Na zadnjem zasedanju o kosovski krizi se je sestal minuli petek, ko ni sprejemal nobenih odločitev o morebitnem ukrepanju, temveč se je seznanil z razmerami po mirovnih pogovorih med kosovskimi Albanci in Srbi v Parizu.

Milutinovič kritizira mednarodno skupnost

20. 03. 1999 12.15

Srbski predsednik Milan Milutinovič je v izjavi, ki jo je danes objavila agencija Tanjug, dejal, da bi morala mednarodna skupnost opustiti grožnje proti Beogradu, če naj bi kosovsko krizo rešili na miren način.

Djukanović: Milošević je izbral vojno

20. 03. 1999 09.14

Črnogorski predsednik Milo Djukanovič je ocenil, da je jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič izbral vojno za rešitev kosovskega vprašanja. Očitno meni, da je bolje izgubiti Kosovo kot podpisati sporazum, ki bi pomenil neuspeh njegove politike, je dejal Djukanovič in dodal, da je prepričan, da jugoslovanski predsednik pred pritiski mednarodne skupnosti ne bo klonil v zadnjem trenutku, kot je to sicer že večkrat storil. Šel bo do konca, saj ve, da bi kompromis z Albanci ogrozil njegovo oblast, to pa je zanj nesprejemljivo, je še menil črnogorski predsednik.

Clinton: Kosovo je v nacionalnem interesu ZDA

20. 03. 1999 09.06

Ameriški predsednik Bill Clinton je prvo samostojno novinarsko konferenco po več kot letu dni odprl z razlago politike do reševanja kosovske krize, pri čemer je poudaril, da je zaustavitev širjenja spopadov na Kosovu v ameriškem nacionalnem interesu. Jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča je opozoril, naj preneha ovirati mirovni proces, sicer bo moral biti pripravljen na soočenje s posledicami. ''Edino Miloševič še stoji na poti miru na Kosovu. Kosovski Albanci so včeraj podpisali mirovni načrt, čeprav jim ni dal vsega, kar so si želeli. Mirovni načrt je posledica skupnih prizadevanj zahodnih držav in Rusije. Pripravljeni smo na vse potrebne ukrepe. Pogovarjal sem se s svojimi svetovalci in senatorji, s katerimi smo preučili načrte naših ukrepov, če srbska stran ne bo privolila v mirovni načrt. Spomnimo se Bosne, kjer smo potrebovali dolgo časa za dosego enotnosti zaveznikov, ko pa smo odločno ukrepali, smo zagotovili mir. Tako moramo storiti zdaj na Kosovu,'' je dejal Clinton in omenil znani pokol albanskih civilistov v Račaku. Ti so morali umreti samo zato, ker so bili Albanci. ''Srbi kopičijo vojaške enote in le naša trdnost jih lahko odvrne od tega, kar so storili v Račaku. Če ne bomo ukrepali, bomo priča še več podobnim pokolom. Če oklevamo pri politiki do tega območja, je isto, kot da izdamo dovoljenje za pobijanje,'' je dejal Clinton. Ameriški predsednik je v nadaljevanju utemeljil potrebo po ukrepanju zaradi nacionalnih interesov, kajti vojna na Kosovu se lahko razširi čez meje in vplete Makedonijo, Albanijo in tudi Turčijo ter Grčijo.

Novi spopadi med Vučitrnom in Kosovsko Mitrovico

19. 03. 1999 17.54

Albanski viri so poročali, da se na območju med Vučitrnom in Kosovsko Mitrovico tudi danes nadaljujejo spopadi med srbskimi silami in pripadniki Osvobodilne vojske Kosova( OVK).

Odziv albanske vlade na podpis mirovnega sporazuma

19. 03. 1999 09.09

Albanija je pozdravila podpis sporazuma o avtonomiji Kosova, ki bo imel veliko pozitivnih učinkov tudi na Kosovske Albance. Podpis osnutka sporazuma predstavlja pomembno zgodovinsko, civilizacijsko in domoljubno dejanje, ki bo imelo pozitiven vpliv na Albance na Kosovu, je zapisano v izjavi albanske vlade.

Srbska delegacija naj bi pripravila lastni osnutek sporazuma o Kosovu

19. 03. 1999 08.02

Potem ko je delegacija kosovskih Albancev včeraj v Parizu podpisala mirovni sporazum kontaktne skupine o Kosovu, je srbska delegacija predstavila svoj lastni osnutek političnega dogovora o Kosovu, se je izvedelo pri srbski delegaciji.

Mirovni sporazum o Kosovu podpisali samo kosovski Albanci

19. 03. 1999 08.00

Po večtedenskih prizadevanjih mednarodne skupnosti je delegacija kosovskih Albancev na mirovnih pogajanjih v Parizu v četrtek podpisala mirovni sporazum o Kosovu. Srbi, ki še vedno zavračajo podpis, pa so znova poudarili, da enostranski podpis s strani kosovskih Albancev ne pomeni ničesar. Srbska delegacija naj bi po podpisu predložila kontaktni skupini svoj osnutek političnega sporazuma, ki upošteva srbske pripombe, saj naj bi kosovski Albanci podpisali ''dokument, ki ne pomeni dogovora.'' Predstavnik francosko-britanskega sopredsedstva mirovne konference o Kosovu je že zanikal, da bi srbska delegacija kontaktni skupini predložila omenjeni osnutek. V mednarodnem kongresnem centru Kleber, kjer so po večtedenski prekinitvi drugi krog mirovnih pogajanj začeli v ponedeljek, so sporazum podpisali štirje vodilni člani delegacije kosovskih Albancev, njen vodja Hashim Thaqi ter Ibrahim Rugova, Veton Surroi in Rexhep Qosja. Kot priči sta sporazum podpisala samo dva mednarodna posrednika - ameriški Christopher Hill in evropski Wolfgang Petritsch, ruski posrednik Boris Majorski pa ne.