Aleš hojs

Po soočenju: Kdo je med soočenjem govoril resnico, lagal, zavajal?

30. 03. 2022 06.00

Po ponedeljkovem prvem predvolilnem soočenju na POP TV smo dodatno analizirali verodostojnost izjav, ki so jih podali sodelujoči prvaki SD, LMŠ, Levica, Konkretno, SAB, Gibanje Svoboda in NSi ter podpredsednik SDS Aleš Hojs. Več izjav ne drži, tako glede javnega dolga države, zdravstvenih uspehov države s soočanjem covidne krize kot tudi cene elektrike pred in po odhodu Roberta Goloba z vrha Gen-I.

Prvo soočenje na POP TV doseglo visoko gledanost

29. 03. 2022 10.32

V sinočnjem prvem predvolilnem soočenju na POP TV so svoje argumente branili predsedniki strank, ki jim po javnomnenjskih raziskavah za našo hišo kaže najbolje. V studio na Kranjčevo so prišli Robert Golob (Gibanje svoboda), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Marjan Šarec (LMŠ), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo), Alenka Bratušek (SAB) in Aleš Hojs (SDS). Ta je na soočenju nadomestil prvaka SDS Janeza Janšo, ki je bil zaradi službenega obiska v Zagrebu odsoten.

Kdo je najbolj presenetil in kdo največ izgubil?

29. 03. 2022 06.00

Kdo je zmagovalec prvega soočenja prvakov strank na POP TV, kako se je končal prvi spopad med Gibanjem svoboda in SDS in zakaj na soočenje ni prišel Janez Janša? Kdo je najbolj presenetil in kdo največ izgubil? Kateri od politikov je sebe in svojo stranko najbolje postavil v volilno izložbo?

Golob bi sodeloval s KUL in civilno družbo, Hojs ne bi vabil Levice

28. 03. 2022 10.56

Na prvem predvolilnem soočenju na POP TV so naši gostje spregovorili o vojni v Ukrajini, prehranski in energetski krizi, epidemiji, o tem, kaj lahko pričakujemo po volitvah. Golob, ki se doslej še ni uspel soočiti z Janšo, ne verjame, da je to naključje, in upa, da se bo to kmalu zgodilo. Mesca moti, da je politika postala tak teater in "gledamo resničnostni šov". Fajonova je ostra, da je trenutna vlada ljudem odvzela dostojanstvo, Tonin miri, da v politiki ni prostora za zamere. Hojs brani izbrisani tvit o beguncih. Bratuškova opozarja, da je Slovenija zgodovinsko zadolžena. Šarec napoveduje "normalizacijo" razmer, Počivalšek pa sodelovanje z vsemi.

SDS

28. 03. 2022 14.30

Stranka je bila ustanovljena 16. februarja 1989, danes pa šteje več kot 30.000 članov in ima občinske odbore v 210 občinah. Dolgoletni predsednik stranke je Janez Janša, ki je zadnji dve leti vodil tudi vlado.

Znani kandidati SDS, Janša bo kandidiral v Grosuplju in Ivančni Gorici

22. 03. 2022 22.04

SDS je po seji sveta stranke na spletni strani objavila seznam kandidatov za državnozborske volitve. Prvak stranke Janez Janša bo že tradicionalno kandidiral v volilnem okraju s sedežem v Grosuplju, pa tudi v sosednjem okraju v Ivančni Gorici. Med kandidati je tudi večina aktualnih poslancev ter ministri Aleš Hojs, Anže Logar in Zvonko Černač.

Upokojil se je po 42 letih dela v Policiji in skoraj 10.000 urah letenja

22. 03. 2022 08.39

Eden od sedmih policijskih helikopterjev, ki je bil izdelan leta 1980, leta 2005 pa so ga generalno obnovili in posodobili opremo v njem, se je poslovil iz operative. Postal je del zbirke Muzeja slovenske policije, pozneje pa bo razstavljen v Parku vojaške zgodovine v Pivki. Za njim je natanko 9.993 ur letenja. Ob njegovem slovesu so mu na sedežu Letalske policijske enote na Brniku priredili krajšo slovesnost.

Ukrajinski begunci pri nas dobijo brezplačno namestitev, turistična taksa pa jim ne uide

22. 03. 2022 11.51

Po tem, ko smo poročali o tem, kako birokracija otežuje vključevanje Ukrajincev v družbo, se nam je javila bralka, ki je kot sobodajalka prek platforme Airbnb že gostila nekaj družin iz Ukrajine. Nelogično se ji zdi, da mora beguncem zaračunati turistično takso. Na gospodarskem ministrstvu odgovarjajo, da je treba osebe iz Ukrajine obravnavati kot vse ostale, ki prenočijo v namestitvenem obratu.

Vključevanje Ukrajincev v družbo otežuje tudi birokracija

21. 03. 2022 20.08

4400 Ukrajincev je pri nas že zaprosilo za začasno zaščito, s katero Slovenija beguncem skladno s smernicami Evropske unije omogoča lažji dostop do osnovnih pravic, kot so dovoljenje za bivanje ter dostop do dela, nastanitve, izobraževanja in podobno. A kljub sprejetju direktive o začasni zaščiti so na terenu težave – predvsem otroci ne razumejo slovenščine, pri tistih, ki bi se radi zaposlili, pa so na primer težave s priznavanjem izobrazbe, saj Ukrajina ni članica Unije. Notranji minister ob tem upa, da se ne bomo spotikali ob birokracijo in bomo beguncem raje omogočili čimprejšnje vključevanje.

Ukrajino zapustilo že 3,4 milijona ljudi, na Hrvaškem beguncem 330 evrov enkratne pomoči

21. 03. 2022 10.42

V Ukrajini je od začetka ruske invazije pred skoraj enim mesecem svoje domove zapustilo že več kot deset milijonov ljudi, kar je več kot četrtina prebivalstva. Več kot dva milijona se jih je zateklo na Poljsko. Slovenska policija je od 24. februarja do vključno 16. marca sprejela 766 namer za podajo vloge za mednarodno zaščito državljanov Ukrajine in 1648 vlog za začasno zaščito. Na Hrvaškem je začel delovati spletni portal, ki je namenjen ukrajinskim beguncem na Hrvaškem in vsem Hrvatom, ki jim nudijo pomoč. Vzpostavili so tudi posebno telefonsko številko, čaka pa jih tudi 330 evrov enkratne pomoči.

'Postopek pridobitve statusa začasne zaščite je hiter in poenostavljen'

11. 03. 2022 16.00

Begunci iz Ukrajine lahko v Sloveniji zaprosijo za začasno zaščito po zakonu o začasni zaščiti razseljenih oseb. Postopek pridobitve statusa začasne zaščite je hiter in poenostavljen ter omogoča beguncem bivanje v Sloveniji za čas enega leta, poudarjajo na ministrstvu za notranje zadeve.

Na zasebnih naslovih prijavljenih že 2500 ukrajinskih beguncev

09. 03. 2022 19.23

Naši centri za nastanitve so od začetka vojne sprejeli 135 ukrajinskih beguncev, s stopnjevanjem konfliktov na vzhodu pa ubežnikom v Sloveniji trenutno s streho nad glavo večinoma pomagajo širokosrčni posamezniki. Pri znancih in sorodnikih naj bi bilo po nekaterih ocenah zdaj že 2500 ukrajinskih beguncev, še več pa jih bo v prihodnje ob prihodu k nam potrebovalo tudi zdravstvene storitve, socialno varstvo, pravno pomoč in celo izobraževanje. Kaj vse beguncu iz Ukrajine ob vstopu v Slovenijo pripada? In kdo oziroma kaj to zagotovi?

Hojs: Zakon o začasni zaščiti beguncev bo aktiviran najkasneje do petka

08. 03. 2022 15.40

Na ministrstvu za notranje zadeve pripravljajo sklep, s katerim bodo vladi predlagali aktiviranje zakona o začasni zaščiti razseljenih oseb, ki beguncem iz Ukrajine zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, je ob robu vladnega obiska v osrednjeslovenski regiji povedal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Zakon bo aktiviran najkasneje do petka. Rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič pa je predsednika vlade Janeza Janšo pozval, da čim prej zagotovi pravno podlago za urejanje ustreznega statusa ukrajinskim beguncem za študij in zaposlitev na univerzi.

'Bolj kot za stopnjevanje vojaških aktivnosti se zavzemam za to, da se ta problem reši za mizo'

06. 03. 2022 07.00

Formalni koraki, ki jih Slovenija sprejema glede ukrajinske krize, so pravi, meni predsednica SAB Alenka Bratušek. Kritična pa je do retorike, ki jo vlada, zlasti njen predsednik Janez Janša, uporablja v kriznih časih – tako pri vojni v Ukrajini kot v covidni krizi. Meni, da bi bila dobra ministrica za finance. Čeprav meni, da ekonomska in javnofinančna situacija ob rekordni zadolženosti države in prihajajočih posledicah sankcij proti Rusiji tudi za slovensko gospodarstvo ni spodbudna, zategovanja pasu po vzoru Zujfa pred desetimi leti ne napoveduje. Komisarske zgodbe – gledajoč z današnje perspektive – ne bi ponovila. Ne želi se opredeliti do tega, ali obžaluje sodelovanje z Zoranom Jankovićem, s katerim je vstopila v državno politiko, niti do tega, ali bi Marjana Šarca še kdaj podprla za mandatarja. Ko je govor o razleteli Koaliciji ustavnega loka in partnericah, sicer ocenjuje, da se v Levici zavedajo, kaj je bilo v preteklem mandatu storjeno narobe – tudi na njihovi strani.

Pirc Musarjeva: Aleš Hojs je prvak v izbiri neprimernih besed

05. 03. 2022 13.28

V zgodovino se je zapisala kot prva slovenska odvetnica, ki je zastopala prvo damo ZDA Melanio Trump. Vladanje Janševe vlade z odloki v času koronakrize je označila za pravno huliganstvo. Vedno dvigne glas, ko gre za pravice žensk in manjšin. Je doktorica prava in pravi, da se Slovenci večkrat pravdamo za oslovo senco. Nekdanja novinarka in voditeljica in tudi strastna ljubiteljica motorjev. Malokdo pa ve, da je bila v bovlingu kar 11-krat državna prvakinja. Je ostra kritičarka sovražnega govora, ki ga je koronakriza samo še potencirala. Je v vrhu meritev priljubljenosti novih političnih obrazov. Jo politika sploh zanima? Gostja v oddaji Ena na ena je bila Nataša Pirc Musar.

Začasna zaščita za begunce: EU bi ukrep sprejela v tednu dni

03. 03. 2022 14.00

EU načrtuje v pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo sploh prvo uporabo zakonodaje, ki beguncem zagotavlja takojšnjo začasno zaščito, vključno z dovoljenjem za bivanje ter dostopom do trga dela, nastanitve, izobraževanja, socialnega varstva in zdravstvene pomoči. Na zasedanju notranjih ministrov EU v Bruslju je uporaba direktive o začasni zaščiti zdaj dobila tudi politično podporo. Ta ukrep bi Unija lahko sprejela v tednu dni, je povedala evropska komisarka Ylva Johansson. Direktive Unija sicer še nikoli ni uporabila.

V Logatec prispelo 38 otrok beguncev iz Ukrajine

02. 03. 2022 12.12

V nastanitveni center za begunce iz Ukrajine v Logatcu je prispelo 68 oseb, od tega 38 otrok, je potrdila direktorica urada za migrante Katarina Štrukelj. Vlada je na ponedeljkovi dopisni seji sprejela sklep o ustanovitvi nastanitvenega centra za begunce iz Ukrajine v Logatcu. Ta bo v delih prostorov uprave za zaščito in reševanje.

'Za namestitev beguncev bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane'

01. 03. 2022 18.26

Že več kot 660 tisoč je Ukrajincev, ki so se v begu pred strahotami vojne zatekli v sosednje države, številka pribežnikov se je tako od ponedeljka povečala za približno 140 tisoč. A število ukrajinskih beguncev vztrajno narašča in za naslednje tedne, celo mesece, napoveduje celo največjo begunsko krizo stoletja, ki seveda že dosega tudi Slovenijo. Prve namestitve v begunskih centrih so že pripravljene, v njih smo prve ubežnike namreč sprejeli že v preteklih dneh.

Prvi begunci iz Ukrajine že v Velenju: 'Žal ne bodo edini'

28. 02. 2022 11.58

Podjetje, ki v ukrajinskem Žitomirju izvaja projektiranje in izgradnjo čistilne naprave, je evakuiralo družine svojih ukrajinskih sodelavcev. Po 55 urah tveganega potovanja so jih prevzeli na poljski meji. "Prvi dve družini, brez moških, ki so ostali v Ukrajini, sta že prišli v Velenje. Na žalost verjetno ne bodo edini," so sporočili. Častni konzul Ukrajine v Sloveniji ob tem poziva k aktivni pomoči.

'Slovenija v pomoč Ukrajini pripravljena zagotoviti prostor za do 200.000 beguncev'

27. 02. 2022 19.00

Slovenija lahko v tem trenutku v pomoč Ukrajini zagotovi prostor za 180.000 do 200.000 beguncev, je povedal notranji minister Aleš Hojs, ki se je v Bruslju udeležil izrednega zasedanja notranjih ministrov EU. Slovenija po ministrovih besedah tudi podpira sploh prvo uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001.

Hojs: Neprimerno bi bilo, če ne bi sprejeli bežečih ljudi iz neposredne bližine

25. 02. 2022 15.19

Slovenija bo sprejemala begunce iz Ukrajine, a končno število ljudi, ki jih bomo sprejeli, še ni znano; lahko govorimo o več tisočih, če bo treba, je dejal minister za notranje zadeve Aleš Hojs. Kot pravi, se je tudi ob afganistanski krizi pozivalo okoliške države, naj sprejmejo begunce, zato bi bilo po njegovih besedah danes popolnoma neprimerno, "če mi, ki smo v neposredni bližini, ne bi sprejeli ljudi, ki bežijo". Dejal je, da so pripravljalne aktivnosti za vzpostavitev namestitvenih centrov že v teku. Med tem že več držav poroča o velikem številu ukrajinskih beguncev.

Preiskovalna komisija bo ovadila Janšo, Hojsa, Mahniča in Olaja

21. 02. 2022 12.53

Preiskovalna komisija državnega zbora, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, bo zaradi žaljive obdolžitve na račun preiskovalne komisije pripravila ovadbo zoper predsednika vlade Janeza Janšo, notranjega ministra Aleša Hojsa in državnega sekretarja Žana Mahniča. Zaradi oviranja dela preiskovalne komisije in šikaniranja na delovnem mestu bo ob tem ovadila tudi prvega moža Policije Antona Olaja.

Kaj se dogaja s preiskavami zoper ministra Počivalška, Snežiča, Pivčevo in z grozilnimi pismi?

18. 02. 2022 13.38

Glede na to da se že nekaj časa govori, da je kriminalistična preiskava domnevno sporne nabave zaščitne opreme, v kateri je kaznivih dejanj osumljen tudi gospodarski minister Počivalšek, končana, smo vprašali Nacionalni preiskovalni urad, ali je primer že zaključen. Odgovorili so nam, da lahko potrdijo le to, da preiskovalci NPU še vedno vodijo predkazenski postopek.

Vizjak trgoval z vrednostnimi papirji, Vatovec postal lastnik zemljišča in dveh stanovanj

16. 02. 2022 18.30

Protikorupcijska komisija je prvič javno objavila podatke o spremembah premoženja vodilnih politikov in drugih visokih državnih funkcionarjev. Čeprav bi po črki zakona to lahko storila že pred 11 leti. Doslej so objavili podatke za 44 ministrov, poslancev, županov in drugih nosilcev oblasti o njihovih kreditih, prihrankih, kupljenih in prodanih nepremičninah, delnicah ter drugih večjih vrednostih.

Zaradi šikaniranja na tožilstvu prejeli več kot 20 ovadb zoper vodilne v Policiji in na NPU

14. 02. 2022 08.01

Zaradi mobinga Oddelek za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili, po naših informacijah, preiskuje več vodilnih ljudi v Policiji in na Nacionalnem preiskovalnemu uradu. Neuradno tudi generalnega direktorja Antona Olaja in vodjo NPU Petro Grah Lazar. Lansko leto so na Posebnem oddelku Specializiranega državnega tožilstva prejeli kar 23 prijav zaradi kaznivih dejanj šikaniranja na delovnem mestu. Še vedno pa preiskujejo tudi, kdo naj bi vnaprej obvestil Roka Snežiča, da bo imel hišne preiskave. Zaradi tega naj bi bila v predkazenskem postopku tudi Grah Lazarjeva.

Petkovi protestniki podelili medalje 'za boj proti demokraciji in vladavini prava'

11. 02. 2022 21.13

Petkovi protestniki so se danes spet zbrali na Trgu republike in vladi podelili medalje "za najboljše rezultate v borbi zoper demokracijo in vladavino prava". Bronasto medaljo je dobil generalni direktor Policije Anton Olaj, srebrno minister za notranje zadeve Aleš Hojs, zlato pa predsednik vlade Janez Janša.

Preiskovalna komisija z ovadbami nad Olaja in Mahniča, onadva pa nazaj nad Medveda

11. 02. 2022 15.37

Nekdanja generalna direktorica Policije Tatjana Bobnar je pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, na nadaljevanju zaslišanja izpostavila, da je deležna političnih pritiskov pri svojem delu. Rudi Medved, predsednik parlamentarne preiskovalne komisije, ki na zahtevo opozicije preiskuje sume političnega vmešavanja v delo Policije, pa je spregovoril o kazenskih ovadbah zoper Antona Olaja in Žana Mahniča.

Hojs pred preiskovalno komisijo zavrnil očitke o političnem vmešavanju v Policijo

10. 02. 2022 06.28

Notranji minister Aleš Hojs je v štirih urah zaslišanja pred preiskovalno komisijo zavrnil očitke o političnem vmešavanju v Policijo. Minister je sicer napovedal, da bo v vseh postopkih sodeloval s kar največjo mero odgovornosti. Glavne teme zaslišanja so bile Nacionalni preiskovalni urad, ustanovitev delovne skupine za migracije, preiskovanje nabav zaščitne medicinske opreme in ukrepanje Policije ob protestih. Komisija je o svojem delu že izdala vmesno poročilo, s katerim je Hojsa pozvala k odstopu, a državni zbor teh sklepov ni podprl.

Kako so informacije o domnevnem pošiljatelju grozilnih pisem politikom prišle v javnost?

04. 02. 2022 19.14

Zgodba okrog razkritja domnevnega avtorja grozilnih pošiljk vodilnim politikom v vladi se še naprej zapleta. Neuradno osumljeni pošiljatelj Teodor Goznikar, zdaj že nekdanji član SNS, ne daje dodatnih pojasnil, njegov nekdanji šef pa si je premislil glede izjave za javnost. Skopi so tudi na Policiji. Potrdili so nam, da poteka intenzivna kriminalistična preiskava, a da podatkov zaradi interesa preiskave ne morejo posredovati. Še vedno namreč ni jasno, kako so informacije o osumljencu prišle v javnost, še preden so bile zaključene kriminalistične aktivnosti.

Medved ob ugotovitvah vmesnega poročila komisije DZ pozval Hojsa k odstopu

04. 02. 2022 12.12

Predsednik preiskovalne komisije, ki preučuje sume političnega vmešavanja v delo Policije Rudi Medved je ob predstavitvi ugotovitev vmesnega poročila pozval notranjega ministra Aleša Hojsa k odstopu. Podpredsednik Predrag Baković pa je na več primerih pojasnil, kako poteka politično kadrovanje. Kot eno prvih žrtev je navedel nekdanjega direktorja Policije Antona Travnerja, ki je odstopil kar sredi jadranja. Trenutna oblast po Bakovićevih besedah ne prenese kritike in poskuša obračunavati z vsakim, ki se kritično izraža. "Na to kaže tudi to, kako so iz rezervnega sestava pomožne policije odslovili dolgoletnega policista, ki ga tudi sam osebno poznam in vem, da je vrhunski. Kaj so naredili z gospodom Gantarjem, ko se je izražal na Twitterju ... Vse to delajo z namenom, da utišajo ta kader in da vplivajo na druge, da ne bi dvignili glave in povedali še česa!" Državni zbor je sicer s 44 glasovi proti 42 zavrnil poročilo.