Antonio Guterres

Ukrajina potrdila umik vseh žensk, otrok in starejših iz Azovstala

07. 05. 2022 08.17

Ukrajina je v soboto potrdila, da so iz nekdanje jeklarne Azovstal v Mariupolju na jugovzhodu države, ki jo že več tednov oblegajo ruske sile, evakuirali "vse ženske, otroke in starejše". Da bi lahko dosegli mirovni dogovor z Rusijo, se morajo ruske sile umakniti na položaje pred začetkom invazije, je dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. ZDA so medtem Ukrajini namenile novo finančno injekcijo za obrambo pred rusko agresijo.

'V Mariupolu ni ostalo nič več, kar bi lahko razpadlo'

06. 05. 2022 08.47

Od začetka reševalne operacije pod vodstvom Združenih narodov je bilo iz porušenega Mariupola in oblegane jeklarne Azovstal evakuiranih skoraj 500 civilistov, je sporočil vodja ukrajinskega predsedniškega urada Andrij Jermak. Ruska tiskovna agencija RIA je sporočila, da so iz Azovstala v petek s tremi avtobusi evakuirali še 48 civilistov, med njimi so bili tudi otroci. Pri tem se sklicujejo na navedbe svojega dopisnika na terenu. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je dejal, da je ukrajinsko mesto na obali Črnega morja povsem uničeno. Ruski predsednik Vladimir Putin je zatrdil, da so ruske sile civilistom pripravljene omogočiti varen prehod, a se morajo ukrajinski borci predati. Po navedbah ukrajinskih oblasti si Rusija do dneva zmage, 9. maja, želi zavzeti oblegano jeklarno Azovstal. Rusko zunanje ministrstvo je medtem izključilo možnost uporabe jedrskega orožja v Ukrajini in se pri tem sklicevalo na njihovo jedrsko doktrino, ki predvideva uporabo tovrstnega orožja le, če je ogrožen obstoj države.

Eksplozije v Kijevu, Nato: Ukrajino smo pripravljeni podpirati tudi več let

28. 04. 2022 07.33

Ruske sile so po navedbah generalštaba ukrajinske vojske znatno pospešile napade na vzhodu Ukrajine, od koder poročajo o smrtnih žrtvah tudi med civilisti. Ukrajinski obrambni minister Oleksij Reznikov je dejal, da so pred ukrajinsko vojsko izjemno težki tedni, in opozoril pred velikim uničenjem v prihajajoči ruski ofenzivi na vzhodu države. Nato je sicer zagotovil, da je pripravljen Ukrajino podpirati tudi več let, nemški parlament pa je z veliko večino podprl skupni predlog vladajoče koalicije in opozicijskih konservativcev o dobavi težkega orožja Ukrajini. Kremelj je medtem dejal, da dobave orožja Ukrajini ogrožajo evropsko varnost. V času obiska prvega moža ZN so medtem v Kijevu odjeknile nove eksplozije.

Guterres pretresen po obisku Buče, ob srečanju v Kijevu odjeknile eksplozije

28. 04. 2022 06.29

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je na obisku v Ukrajini, kjer se je srečal tudi z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim. Pred srečanjem z njim je obiskal najbolj prizadeta predmestja prestolnice, kot sta Borodjanka in Buča. Vidno pretresen je stal ob razbitinah tamkajšnjih stanovanjskih blokov. Z ukrajinskim predsednikom sta se pogovarjala o ruskih kršitvah človekovih pravic in evakuacijah civilistov iz Mariupola. Guterres je sicer v Ukrajino prišel po obisku Rusije, kjer se je v torek srečal s predsednikom Vladimirjem Putinom in bil zaradi tega s strani Zelenskega deležen ostre kritike.

Putin znova svari pred vmešavanjem, Guterres prispel v Ukrajino

27. 04. 2022 08.56

Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da naj bi njihove sile v jugovzhodni Ukrajini z raketami dolgega dosega uničile veliko količino orožja, ki naj bi jo ukrajinske sile prejele od Zahoda. Notranje ministrstvo samooklicane Pridnestrske republike, separatistične regije v Moldaviji, pa trdi, da naj bi v vasi Kolbasna, kjer se nahaja rusko skladišče orožja, odjeknili streli, potem ko naj bi iz Ukrajine priletela brezpilotna letala. "Če se nekdo vmeša v situacijo v Ukrajini in bo predstavljal grožnjo strateške narave, bo udarec bliskovit," je opozoril ruski predsednik Vladimir Putin. Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Antonio Guterres je medtem iz Rusije že pripotoval v Ukrajino, kjer se bo srečal s predsednikom Volodimirjem Zelenskim in zunanjim ministrom Dmitrom Kulebo.

Ruska raketa zadela strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo

26. 04. 2022 06.38

V okviru diplomatskih prizadevanj za ustavitev vojne je generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres obiskal Moskvo, kjer se je srečal z zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom. Ministru je dejal, da je ena stvar jasna: "Medtem ko na ozemlju Rusije ni ukrajinskih tankov, pa so ruske čete prisotne na ozemlju Ukrajine." ZDA pa v ameriškem letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji gostijo pogovore o dolgoročnih varnostnih potrebah Ukrajine, ki se trenutno še vedno brani pred rusko ofenzivo. Poljski pa se obeta ukinitev dobave ruskega plina. Ruski energetski gigant Gazprom je namreč sporočil, da bodo vse dobave plina v državo ustavljene. Ruska raketa pa naj bi med obstreljevanjem zadela tudi strateško pomemben most med Odeso in Moldavijo.

Rusija pogleduje tudi proti Transnistriji znotraj moldavskih meja

22. 04. 2022 06.33

Rusija je pred dnevi naznanila začetek "druge faze specialne operacije", a za zdaj ni opaziti množičnih premikov ruskih čet. So pa razglasili zavzetje Mariupola, čeprav se vsi njegovi branilci, obkoljeni v jeklarni Azovstal, še niso vdali. Moskva je medtem sporočila, da so z Ukrajino znova opravili "več daljših pogovorov", a ruski zunanji minister je dejal, da so pogajanja o končanju konflikta v Ukrajini zastala, za kar je obtožil ukrajinsko stran. Tudi Putin je Ukrajino obtožil nedoslednosti v mirovnih pogajanjih. Ruska vojska si bo prizadevala prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, pa je dejal visok ruski general Rustam Minekajev. S tem bi vzpostavili kopenski koridor do zasedenega polotoka Krim, a hkrati tudi odprli prehod do Transnistrije oziroma odcepljene Pridnestrske republike v okviru mednarodno priznanih meja Moldavije.

Varnostni svet ZN ponovno poziva Rusijo, naj konča vojno v Ukrajini

20. 04. 2022 06.35

Varnostni svet Združenih narodov je v torek ponovno razpravljal o humanitarnem položaju v Ukrajini in ponovno so se vrstili pozivi Rusiji, naj konča to nesmiselno vojno, zaradi katere je iz države doslej pobegnilo že pet milijonov ljudi, sedem milijonov pa jih je razseljenih znotraj Ukrajine.

'Pekel je, ofenziva se je začela': na udaru Azovstal in celoten Donbas

19. 04. 2022 06.23

Začela se je napovedana ruska ofenziva v Donbasu. Pred tem se je močno okrepilo obstreljevanje ukrajinskih položajev na celotni fronti od Harkova na severovzhodu do Mikolajeva na jugozahodu. Obramba v Mariupolu je po ruskih navedbah omejena na območje jeklarne Azovstal, ki ga močno bombardirajo ruske sile. Te naj bi vstopile v severni del velikanskega tovarniškega kompleksa, ob tem pa naj bi vzpostavili humanitarne koridorje za umik ukrajinskih enot in nacionalističnih militantnih skupin, ki bi se odločile za predajo. ZDA in zavezniki pa so se zavezali k novi pomoči Ukrajini.

Zelenski nagovoril Varnostni svet ZN: Svet lahko zdaj vidi, kaj so storili v Buči

05. 04. 2022 06.28

V svetu še vedno močno odmeva poboj več kot 300 civilistov v kijevskem predmestju Buča. Ruski veleposlanik pri Združenih narodov Vasilij Nebenzija trdi, da so poročila o tem le provokacija Ukrajine, dokaze pa da bo predstavil Varnostnemu svetu "takoj, ko bo to mogoče". Priložnost ima sicer že na tokratnem zasedanju Združenih narodov. Zasedanja se je prek videoklica udeležil tudi ukrajinski predsednik Zelenski, ki je nagovoril navzoče ter opisal "pošastna dejanja" ruskih sil, ki jih je razkril umik vojske iz Buče. "Opravka imamo z državo, ki veto v Varnostnem svetu spreminja v pravico do smrti," je opozoril. ZN je postavil pred izbiro - izključitev Rusije ali razpustitev.

Ruska vojska krepi napade na vzhodu Ukrajine, Carla Del Ponte: Putin je vojni zločinec

02. 04. 2022 07.53

Ruske sile se iz okolice Kijeva umikajo in prerazporejajo, da bi se osredotočile na vzhod in jug Ukrajine. V mestih v tem delu države potekajo srditi spopadi in obstreljevanje s strani Rusije. Za evakuacijo civilistov naj bi vzpostavili sedem humanitarnih koridorjev, enega tudi iz skoraj povsem uničenega mesta Mariupol. Nekdanja glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je ruskega predsednika Vladimirja Putina označila za vojnega zločinca in Mednarodno kazensko sodišče (ICC) pozvala, naj izda nalog za njegovo aretacijo. 

Biden se ne namerava opravičevati zaradi izjave o Putinu

29. 03. 2022 11.30

Ameriški predsednik Joe Biden je dejal, da se ne bo opravičeval in ne bo vzel nazaj besed, ki jih je v soboto v Varšavi izrekel o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, ter ponovil, da ne zagovarja spremembe režima v Rusiji. "Izrazil sem moralno ogorčenje, ki ga čutim do tega človeka. Nisem izražal želje po spremembi v politiki," je pojasnil svoje besede, da "ta človek ne sme ostati na oblasti".

Bivši predsednik Türk izbran v Svetovalni odbor ZN o multilateralizmu

20. 03. 2022 15.05

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je nekdanjega predsednika Slovenije in predsednika Madridskega kluba Danila Türka imenoval v svoj Svetovalni odbor na visoki ravni o učinkovitem multilateralizmu, skupaj z 11 drugimi uglednimi nekdanjimi in sedanjimi voditelji držav in strokovnjaki.

Rusija glede Ukrajine osamljena v ZN: 'Ruski napad na Ukrajino ni bil izzvan in ni upravičen'

01. 03. 2022 08.11

Rusija se je v ponedeljek glede napada na Ukrajino osamljeno zagovarjala tako v Generalni skupščini Združenih narodov, ki je začela izredno zasedanje pred sprejetjem resolucije z obsodbo agresije v Ukrajini, kot v Varnostnem svetu ZN, ki je imel na zadnji dan ruskega predsedovanja sejo o humanitarnem položaju v Ukrajini. Združene države so zaradi skrbi za nacionalno varnost iz ZN izgnale 12 ruskih diplomatov, so v ponedeljek potrdili ameriški in ruski diplomati.

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti

28. 02. 2022 14.13

Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

Proti Kijevu nove enote ruskih vojakov, Nemčija popustila in Ukrajini poslala orožje

26. 02. 2022 04.47

Ukrajinska oblast zanika navedbe Kremlja, da zavračajo mirovna pogajanja z Rusijo. V uradu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so obenem poudarili, da ultimatov ali nesprejemljivih pogojev ne bodo sprejemali. Putin je vojski odredil napredovanje iz vseh smeri, kar utemeljuje z ukrajinskim zavračanjem pogajanj. Medtem je Nemčija, ki je že nekaj časa tarča ostrih kritik, ker je zavračala dobavo orožja Ukrajini ter nasprotovala uvedbi strožjih sankcij proti Rusiji, očitno popustila. Nemška vlada je namreč odobrila dobavo orožja v Ukrajino, pristala pa je tudi na izključitev Rusije iz sistema Swift na "usmerjen in izvedljiv" način.

Putin: Interesi Rusije in varnost državljanov niso predmet pogajanj

23. 02. 2022 10.02

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je pozval Rusijo, naj v celoti spoštuje ustanovno listino Združenih narodov in obsodil rusko priznanje neodvisnosti dveh separatističnih ukrajinskih regij. "Načela ustanovne listine ZN niso poljuben meni. Države članice so sprejele vsa načela in jih morajo tudi uporabljati," je povedal. Ruski predsednik Vladimir Putin je medtem dejal, da je Moskva pripravljena poiskati diplomatske rešitve ob naraščajočih napetostih z Zahodom zaradi Ukrajine. Obenem je poudaril, da se o njenih interesih ni mogoče pogajati.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo

22. 02. 2022 05.49

Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Omejitveni ukrepi se vse bolj poslavljajo, Johnson bo predstavil strategijo življenja s covidom

09. 02. 2022 11.21

Švedska je odpravila večino omejitev, ki so bile sprejete za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom. Tako za restavracije in bare ne veljajo več omejitve glede delovnega časa in zasedenosti, odpravljena je tudi omejitev števila udeležencev na prireditvah, v sredstvih javnega prevoza maske niso več obvezne. Tudi v Italiji bodo lahko od petka na prostem brez zaščitnih mask. Omejitvene ukrepe sproščajo tudi na Češkem, kjer se v veliki meri poslavljajo od PC-pogoja, Anglija pa bi lahko kmalu zaživela brez covidnih omejitev.

Državni udar v Burkini Faso, oblast prevzeli uporniški vojaki

24. 01. 2022 19.37

Več kot deset uporniških vojakov se je pojavilo v oddaji državne televizije v Burkini Faso in v izjavi so dejali, da je vojaška hunta prevzela nadzor nad državo, potem ko so po dnevu strelskih spopadov pridržali demokratično izvoljenega predsednika Rocha Marca Christiana Kaboréja. Predsedniku očitajo neuspeh pri odpravljanju islamističnega upora v državi.

Generalni sekretar ZN obsodil napad na zapor v Jemnu

22. 01. 2022 09.42

Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je obsodil letalski napad na zapor v Jemnu, v katerem je v petek umrlo najmanj 70 ljudi. Hutijci za napad obtožujejo koalicijo pod vodstvom Savdske Arabije, ki se od leta 2015 bojuje s hutijskimi uporniki, a je ta odgovornost za napad zanikala. ZDA so strani pozvale k umiritvi.

Merklova zavrnila službo pri ZN

20. 01. 2022 10.27

Nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel je zavrnila ponudbo za delo pri ZN, so v sredo sporočili iz njenega urada. Viri pri ZN so potrdili, da je generalni sekretar organizacije, Antonio Guterres, zaprosil Merklovo, da bi vodila svetovalno skupino za skupno agendo za upravljanje po pandemiji, ki jo je ustanovil konec lanskega leta.

Odzivi po smrti Tutuja: 'Velikan v boju proti apartheidu. Zelo te bomo pogrešali'

26. 12. 2021 15.52

Številni tuji voditelji so se poklonili pokojnemu južnoafriškemu nadškofu in Nobelovemu nagrajencu Desmondu Tutuju, ki je umrl star 90 let. Spomnili so se ga kot velikega borca proti apartheidu, pa tudi kot izjemnega človeka, moralno instanco, ki ga je krasil izjemen smisel za humor.

'Potegniti je treba moralno in pravno črto proti ubijanju ljudi s stroji'

19. 12. 2021 16.36

Razočaranja, potem ko so zadnji poskusi pogovorov Združenih narodov o avtonomnih orožnih sistemih, ki so v javnosti znani tudi kot roboti morilci, neslavno propadli, preden so uredili regulacijo njihove uporabe, ne manjka. So pa vmes pričakovano posegle države proizvajalke, ki v razvoj teh sistemov vlagajo veliko sredstev.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja

13. 11. 2021 12.43

Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Na G20 potrdili podnebni cilj: voditelji si čestitajo, ZN in Greenpeace razočarani

31. 10. 2021 13.51

Voditelji skupine dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav so na srečanju v Rimu potrdili cilj o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Pri tem se jim ni uspelo dogovoriti o tem, da bi podnebno nevtralnost dosegli do leta 2050. Dogovor je za uspeh označila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, medtem ko generalni sekretar ZN Antonio Guterres srečanje zapušča razočaran. V nevladnih organizacijah so kritični do izjave.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

29. 10. 2021 06.00

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Združeni narodi praznujejo: 'Edina pot naprej je solidarnost'

24. 10. 2021 11.31

Pred 76 leti je 24. oktobra stopila v veljavo Ustanovna listina ZN, kar se šteje kot rojstni dan svetovne organizacije, ki je zrasla iz pepela druge svetovne vojne z željo po oblikovanju stabilnejše svetovne ureditve na temelju pravil, človekovih pravic, mirnega reševanja sporov in mednarodnega prava. Začelo se je s konferenco 50 držav v San Franciscu od aprila do junija leta 1945, ko so pripravili ustanovno listino, ta pa je začela veljati 24. oktobra istega leta, ko jo je ratificirala večina držav podpisnic.

Znana dobitnika Nobelove nagrade za mir

08. 10. 2021 11.03

Nobelova nagrada za mir gre letos v roke novinarjema Marii Ressa s Filipinov in Dmitriju Muratovu iz Rusije "za branjenje svobode izražanja, kar je predpogoj demokracije in trajnega miru". "Svobodno, neodvisno in na dejstvih temelječe novinarstvo je zaščita pred zlorabo oblasti, lažmi in propagando," je objavil Nobelov odbor.