BMG

Avstralski boj s 'pirati'
09. 09. 2003 00.00
Kot prve v zgodovini, bodo na zaporne kazni obsodili trojico "piratov", ki so že priznali krivdo za nedovoljeno posredovanje in preprodajo avtorske glasbe.

Eminemov album najuspešnejši album leta
30. 12. 2002 00.00
"Zmehčani" ameriški rap zvezdnik Eminem ima za seboj zelo uspešno leto. Njegov album The Eminem Show je najbolje prodani album leta 2002 v ZDA: prodal ga je v več kot 7.400.000 izvodih.

Ko je moški v ženski, pa tudi ko ni ...
16. 09. 2002 00.00
Robbie Williams je, čeprav ga je pred samo dobrima dvema letoma nekdanji prijatelj Noel Gallaghar iz skupine Oasis opisal kot "debelega plesalca iz skupine Take That" daleč največji britanski pop zvezdnik. Se mu je ob takšnem statusu treba bahati, da je bil v ženskah, v katerih ni bil?

Bertelsman s skoraj milijardo evrov dobička
28. 09. 2001 00.00
Nemški medijski gigant Bertelsman je v poslovnem letu, ki se je izteklo 30. junija, ustvaril skoraj milijardo evrov čistega dobička. Letošnji dobiček družbe presega lanskoletnega za kar 56,6 odstotka.

Na spletni strani MTV tudi skladbe
07. 04. 2001 00.00
Zaradi zmage nad Napsterjem pričakujejo, da bo nastala velika praznina v ponudbi glasbe preko spleta. Zato je Viacom MTV Group začel prodajati digitalne datoteke pesmi petih svetovno največjih glasbenih podjetij. Spletni strani MTV in VH1 naj bi imeli konec tekočega meseca dostopnih že 10.000 glasbenih datotek.

Napsterju se obeta konkurenca
22. 02. 2001 00.00
Največji glasbeni založbi na svetu - Vivendi Universal in Sony - nameravata trgovanje z glasbo preko interneta vzeti v svoje roke ter s tem konkurirati internetnemu podjetju Napster, ki obiskovalcem svojih strežnikov omogoča brezplačno izmenjavo skladb. Za prodajo svojih skladb prek svetovnega spleta sta družbi ustanovili mešano podjetje Duet, je za francoski časnik Le Monde povedal predsednik upravnega odbora Vivendi Universal Jean-Marie Messier. "Oddati nameravamo 50 odstotkov licenc vseh skladb na svetu," je dejal.

IBM razvija varnostno programsko opremo
27. 01. 2001 00.00
IBM je sporočil, da je razvil programsko opremo, ki preprečuje potrošnikom nedovoljeno kopiranje glasbe, ki so jo naložili s spleta. Program se imenuje Electronic Media Management System (EMMS) in bo na trg prišel v letošnjem prvem četrtletju. Glasbenim podjetjem bo omogočal, da postavijo pogoje, pod katerimi lahko ponudniki in uporabniki spleta izmenjujejo glasbene datoteke preko distribucijskih tehnologij, kot je popularni Napster. Glasbeni založniki bodo z uporabo t.i. superdistribucijske mreže EMMS lahko uporabnikom omejevali število predvajanj določenih glasbenih datotek in tudi omejevali nalaganje s spleta. Podporo novi programski opremi so ponudili tudi DoCoMo, BMG Entertainment in RealNetworks.

EMI in Bertelsmann se pogajata o združitvi
21. 11. 2000 00.00
Britanski EMI Group in glasbeni sektor nemškega medijskega giganta Bertelsmann se pogajata o združitvi, pogajanja pa naj bi po izjavah predstavnikov EMI trajala več tednov, ker bo zahtevno sestaviti pogodbo, ki bo sprejemljiva za Evropsko protimonopolno komisijo. Predstavniki EMI, ki je v prvi polovici letošnjega poslovnega leta sicer zabeležil 30-odstotno zmanjšanje dobička v primerjavi z enakim lanskim obdobjem, so izjavili, da je EMI v dobrem poslovnem stanju in ima dobre možnosti v prihodnosti, četudi ne bi prišlo do omenjene združitve.

Odstopi pri BMG Entertainment
06. 11. 2000 00.00
Predsednik uprave in izvršni direktor družbe BMG Entertainement, podružnice nemškega Bertelsmanna, sta ponudila odstop, potem ko je pred nekaj dnevi Bertelsmann napovedal sklenitev strateškega partnerstva z Napsterjem, glasbeno borzo na internetu. Predsednik uprave Strauss Zelnick in izvršni direktor Michael Dornemann naj bi položaj zapustila po 31. decembru. V odstopni izjavi sta vodstvena delavca poudarila, da želita omogočiti reorganizacijo sektorjev za televizijo, glasbo in nove medije v Bertelsmannu. Omenjena funkcionarja sta imela nesoglasja s prvim možem Bertelsmanna Thomasom Middelhoffom glede prihodnje strategije koncerna, danes poroča Financial Times.

Evropska komisija privolila v združitev družb AOL in Time Warner
13. 10. 2000 00.00
Evropska komisija je privolila v 129 milijard ameriških dolarjev vredno združitev ameriškega ponudnika internetnih storitev AOL in britanskega medijskega giganta Time Warner pod pogojem, da obe družbi prekineta svoje povezave z nemškim medijskim gigantom Bertelsman, ki tudi načrtuje povečati svojo vlogo na področju interneta. Združitev morajo zdaj potrditi še komisije v Združenih državah Amerike (ZDA). Družba Bertelsman bo zato morala postopoma izstopiti iz podjetja AOL Europe in Aolove francoske podružnice, ki sta mešani podjetji omenjenih družb. Poleg tega družba AOL Time Warner pri svojih internetnih glasbenih storitvah ne bo smela dajati prednosti izdelkom glasbene založbe BMG Entertainment, podružnice nemškega medijskega giganta. Prav možnost, da bi AOL Time Warner lahko monopoliziral internetni glasbeni trg, je namreč bila glavni pomislek Evropske komisije glede združitve. Zaradi omenjenega pomisleka Evropske komisije je Time Warner prejšnji teden odpovedal načrtovano ustanovitev mešanega podjetja z britansko glasbeno založbo EMI.

Svetovni glasbeni trg razdeljen
07. 10. 2000 00.00
Svetovni glasbeni trg obvladuje pet največjih glasbenih koncernov. Med njimi je največji Universal Musik z 21,2-odstotnim deležem na trgu, na drugem mestu je Sony Music s 17,7-odstotnim deležem, za njim pa je po tržnem deležu EMI Group s 13,2-odstotnim deležem. Na četrtem mestu sledi Bertelsmann Music Group (BMG), ki ima 12,5-odstotni tržni delež, peto mesto pa pripada koncernu Warner Music z 11,1-odstotnim deležem.

Diskografski monopolisti na zatožni klopi
11. 08. 2000 00.00
Največje svetovne diskografske hiše - Sony Music, BMG Music, Warner Music, Universal Music in EMI - so se v ZDA znova znašle na zatožni klopi. Pritožba, ki jo je na sodišču v New Yorku vložilo 28 ameriških zveznih držav, diskografske hiše bremeni tihega dogovora o enotnih cenah za ameriški trg. Diskografske hiše naj bi trgovcem na drobno predpisale določene cene in jim v zameno za to ponudile pomoč pri oglaševanju. Če se jim je kakšen trgovec poskusil upreti, je to drago plačal pri uveljavljanju na izjemno konkurenčnem trgu. Diskografske hiše naj bi z omenjeno politiko začele v letih 1995 in 1996, da bi napravile konec konkurenčnim trgovcem, zaradi katerih se je cena kompaktnih plošč spustila tudi pod deset dolarjev. Pet vodilnih diskografskih hiš naj bi sicer v ZDA obvladovalo 85 odstotkov trga, kjer se letno obrne 15 milijard dolarjev. Tožbo proti diskografskim hišam je sicer letos že vložila zvezna komisija za ameriški trg, proces pa se je končal s sporazumom, v skladu s katerim naj bi diskografske hiše prenehale z omenjeno politiko.

EMI na internetu
17. 07. 2000 15.29
Tretja največja glasbena založba na svetu, EMI, je pričela internet izkoriščati kot prodajni kanal. Za to potezo so se odločili zaradi številnih sodnih nejasnosti, ki jih povzroča format MP3, ki omogoča enostavno (in dostikrat nelegalno) snemanje glasbe z interneta.

Skupina Garbage zaradi napadov zveze NATO odpovedala turnejo
24. 04. 1999 08.27
Ameriška rock skupina Garbage je odpovedala turnejo po baltiških državah, Rusiji in Ukrajini zaradi ''vse večje politične napetosti''.