BP

Razpršena nahajališča nafte

21. 06. 2003 00.00

Svetovna nahajališča nafte so vse bolj razpršena, zmogljivosti črpanja nafte pa so že močno presegle povpraševanje, ugotavlja britanski energetsko-naftni koncern British Petroleum (BP) v letošnjem poročilu o svetovni energiji.

BP bi v Nemčiji prodajal tudi plin

17. 06. 2003 00.00

Britanski energetsko-naftni koncern British Petroleum (BP) želi prodajati v Nemčiji tudi plin. Potem ko je nemška podružnica BP z lanskim prevzemom koncerna Aral postala lastnik največje verige bencinskih črpalk v Nemčiji, se sedaj zanima še za trg elektrike in plina.

Začetek festivala SOF

13. 03. 2002 00.00

Dobitniki prvih nagrad za kreativno ustvarjalnost na področju tiskanih oglasov, ki so jih podelili ob začetku 11. Slovenskega oglaševalskega festivala v Portorožu, so Matevž Medja, Tina Osredkar in Borut Haclar.

BP ima 13,2 milijardi dobička

13. 02. 2002 00.00

Naftni koncern BP je v zadnjem lanskem četrtletju zabeležil 2,2 milijarde dolarjev čistega dobička, kar pa je 46 odstotkov manj kot leto prej.

Prepoved nakupa v Ruhrgasu

22. 01. 2002 00.00

Nemški urad za varstvo konkurence je energetskemu velikanu Eon začasno prepovedal nadaljnje širjenje, saj mu ni dovolil nakupa deleža v največji nemški družbi za distribucijo zemeljskega plina Ruhrgas z obrazložitvijo, da bi to spodkopavalo konkurenco na domačem trgu.

Vranični prisad v Vietnamu

08. 11. 2001 00.00

V nekem Hošiminskem podjetju so odkrili bakterijo antraksa, kar je prvi primer v Vietnamu.

British Petroleum rekordno

09. 05. 2001 00.00

Britanska naftna družba British Petroleum (BP) je v prvem četrtletju letošnjega leta zabeležila rekordni dobiček, ki je znašal 3,44 milijarde dolarjev. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je povečal za 28 odstotkov, vzrok za to pa so za 13 odstotkov večji obseg proizvodnje, višje cene zemeljskega plina, predvsem v severni Ameriki, ter večje marže pri proizvodnji nafte.

Trgovanje z naftnimi derivati na internetu

23. 03. 2000 07.42

Tri vodilne naftne družbe, ameriško-britanski BP Amoco, britansko-nizozemski Royal Dutch/Shell in italijansko-belgijski Totalfina Elf, ter štiri svetovne banke, nemška Deutsche Bank, francoska investicijska banka SG ter ameriški banki Goldman Sachs in Morgan Stanley, bodo vzpostavile elektronsko borzo na internetu za trgovanje z naftnimi derivati.

BP Amoco kupuje Burmah Castrol

15. 03. 2000 16.23

BP Amoco bo za 4,7 milijarde dolarjev kupil najstarejše britansko podjetje za proizvodnjo motornih olj Burmah Castrol, katerega začetki segajo v leto 1886. BP Amoco, ki načrtuje, da bo z nakupom Burmah Castrola povečal svoj delež na svetovnem trgu motornih olj, bo za delnico Burmah Castrola plačal 26,47 dolarja, kar je 74 odstotkov več od petkovega tečaja omenjene delnice, so sporočili iz BP Amoca, kjer naj bi s prevzemom pridobili tudi zelo znano in upoštevano blagovno znamko Castrol.

Occidental Petroleum prevzema Alturo Energy

08. 03. 2000 21.18

Ameriška naftna družba Occidental Petroleum bo za 3,6 milijarde dolarjev prevzela družbo za proizvodnjo in distribucijo nafte in zemeljskega plina Altura Energy, ki deluje predvsem na področju Permskega bazena v Teksasu. Lastnika omenjene družbe sta BP Amoco in Shell, ki bosta še nekaj časta ostala tiha partnerja v omenjeni družbi, so sporočili iz Occidentala.

Višji dobiček BP Amoca

15. 02. 2000 20.42

Britansko-ameriška družba BP Amoco je v zadnjem četrtletju lanskega poslovnega leta, ki se je končalo 31. decembra, zabeležila kar 145-odstotno povečanje dobička, in sicer na 2,12 milijarde dolarjev. Skupen dobiček v lanskem poslovnem letu je tako dosegel 6,21 milijarde dolarjev, kar je za 40 odstotkov več kot v predlanskem poslovnem letu (4,43 milijarde dolarjev), so sporočili iz podjetja in dodali, da je tako visok dobiček posledica višjih cen surove nafte ter višjih marž, ki jih je ta podražitev povzročila.

Nokia postala najdražje podjetje v Evropi

18. 12. 1999 09.10

Delnice finskega proizvajalca telefonskih aparatov Nokia so samo v dveh dneh pridobile kar 20 odstotkov, tako da je vrednost podjetja narasla do te mere, da je Nokia postala najdražje podjetje v Evropi. Vrednost kapitala finskega podjetja je tako narasla na več kot 207 milijard evrov, s tem pa je Nokia na prvem mestu zamenjala ameriško-britanskega energetskega giganta BP Amoco.

Povečan lastniški delež

13. 11. 1999 09.17

Britanska naftna družba BP Amoco se je odločila, da bo z nakupom delnic v višini 500 milijonov dolarjev povečala lastniški delež v teksaški družbi za proizvodnjo in distribucijo zemeljskega plina Crescendo Resources. BP Amoco, ki je sedaj 41-odstotni lastnik te teksaške družbe, bi z dokupom delnic postal večinski lastnik v družbi in s tem ''izrinil'' sedanjega partnerja Repsol-YPF, ki ima sedaj v lasti 59 odstotkov podjetja. Nakup pa bo morala odobriti tudi ameriška vlada, saj bi BP Amoco s prevzemom večinskega deleža v Crescendo Resources postal največji proizvajalec zemeljskega plina v ZDA oz. Severni Ameriki.

Dobiček BP Amoco poskočil za 72 odstotkov

08. 11. 1999 18.49

Naftni velikan BP Amoco je v tretjem četrtletju na podlagi višjih cen nafte in povečanja učinkovitosti zabeležil 72-odstoten porast dobička. BP Amoco vest o dobičku v višini 1,955 milijarde dolarjev objavil le dan zatem, ko je regulatorni organ dal zeleno luč za 26,8 milijarde dolarjev vreden nakup ameriške družbe Atlantic Richfield (ARCO).

Združevanje Exxon-Mobil in BP Amoco-Arco

29. 09. 1999 18.10

Nadzorni organi Evropske unije so danes Exxonu odobrili 82 milijard dolarjev vreden nakup Mobila, potem ko sta družbi zagotovili vse protimonopolne koncesije za posel, ki bo na svetovno tržišče vrgel največjo naftno družbo. Na področju naftnega združevanja je evropska komisija danes odobrila tudi združitev BP Amoco z Atlantic Richfield.

Texaco odklonil združevanje s Chevronom

03. 06. 1999 20.07

Texaco je uradno zavrnil sprejem Chevronove ponudbe, s čimer so se končali tedni negotovosti o usodi združevanja tretje in četrte največje ameriške energetske družbe. Kot so v svoji izjavi poudarili Texacovi predstavniki, je Chevronov predlog nesprejemljiv iz več razlogov, med njimi so izvedljivost posla, njegova kompleksnost, tveganje in cena.

Združitev Arci in BP Amoco?

30. 03. 1999 07.57

Vodilni britanski naftni koncern BP Amoco je potrdil govorice o dogavarjanju glede združevanja s podjetjem Atlantic Richfield Company (Arci). Po prvih ocenah naj bi za prevzem sedmega največjega ameriškega naftnega koncerna BP Amoco odštel 15 milijard funtov (21,7 milijarde evrov). Kot navaja včerajšnji časnik Financial Times, bosta obe družbi svojo dokončno odločitev o združevanju sporočili danes. To pa bi bil hkrati nov korak na poti globalnega združevanja v svetovni industriji. Za BP - nekdanji British Petroleum - bi bilo to že drugo veliko kapitalsko povezovanje v enem samem letu. Britanski koncern je namreč avgusta lani kupil ameriški Amoco, s čimer je nastal BP Amoco, ki je začel s poslovanjem konec lanskega leta.

Britanski BP Amoco se združuje z Atlantic Richfield

29. 03. 1999 07.56

Vodilni britanski naftni koncern BP Amoco je danes potrdil govorice o dogavarjanju glede združevanja s podjetjem Atlantic Richfield Company (Arci). Po prvih ocenah naj bi za prevzem sedmega največjega ameriškega naftnega koncerna BP Amoco odštel 15 milijard funtov (21,7 milijarde evrov).

Ne zgubljajte časa z ljubeznijo, poročite se zaradi denarja!

28. 01. 1999 08.21

Ne zgubljajte časa z iskanjem ljubezen! Zaplujte v zakonski pristan zaradi denarja, je nasvet trenutno najpopularnejšega tečaja za odrasle v New Yorku z naslovom Kako se bogato poročiti? Po besedah predavateljice Ginie Sayles naj se zaradi tega nihče ne čuti krivega, saj bi se bogati v vsakem primeru poročili, torej zakaj ne z vami? Tečajniki so večinoma ženske, ki svoji predavateljici strumno prikimavajo. Na štiriurnem tečaju, ki poteka vsakih nekaj tednov, mrgoli nasvetov, kako najti bogatega partnerja oz. BP, in kar je najpomembnejše, kako BP zadržati in pripeljati pred oltar. Pomembna je 'pazljiva izbira'. Poskušajte z bogatim naslednikom, ki ga lahko srečate na dobrodelni prireditvi ali na urah umetnosti. Dobra izbira so tudi poslovneži, za katere velja, da radi že kar na drugem zmenku predlagajo poroko, ali z bogataši, ki imajo zaradi veliko denarja slabo vest, in se bodo zato radi poročili tudi z ženskami, ki že imajo otroke. Voditeljica tečaja še poudarja, da je zelo pomemben tudi občutek za pravi trenutek oz. timing - če vas za roko ne zaprosi v prvih sedmih mesecih zveze, vas najbrž tudi ne bo.

Umik sponzorja olimpijskih iger 2000 v Sydneyu

11. 01. 1999 12.35

Ameriško naftno podjetje Texaco-Caltex je prekinilo 6,3 milijone ameriških dolarjev vredno pogodbo z Organizacijskim komitejem olimpijskih iger 2000 v Sidneyu (SOCOG). Prekinitev pogodbe bo organizatorjem letnih olimpijskih iger v avstralski državi Novi Južni Wales povzročila kar precejšen primanjkljaj sredstev za pripravo iger.

Združitev med BP in Amoco zaključena

02. 01. 1999 10.59

British Petroleum Co. (BP) in Amoco Corp. sta zaključila 53 milijard dolarjev vreden posel združitve. Gre za združitev, ki je med največjimi v zgodovini. Chicaški Amoco je peta največja naftna družba v ZDA s približno 9300 bencinskimi prodajalnami, londonski BP pa je tretja največja naftna družba na svetu s kar 17.900 prodajalnami. Posel je bil zaključen v četrtek, po zaprtju borz v ZDA, z delnicami nove družbe pa se bo pričelo trgovati v ponedeljek.

Val združevanja velikih svetovnih podjetij

12. 12. 1998 11.59

Letošnje leto se bo v zgodovino poslovnega sveta vsekakor zapisalo kot leto združevanja podjetij. Roke si je namreč podalo kar nekaj svetovnih velikanov, ki so še do nedavnega veljali za ostre medsebojne konkurente.

Po Shellu še British Petroleum širi sodelovaje z ruskimi proizvajalci nafte

20. 11. 1997 08.49

Za britansko-nizozemskim naftnim koncernom Shell se je za okrepitev navzočnosti na ruskem trgu odločila tudi britanska naftna družba British Petroleum. BP in vplivna ruska banka Oneximbank sta v Londonu podpisala sporazum, po katerem bo britanski koncern od te banke kupil deset odstotkov delnic četrte največje ruske naftne družbe Sidanko. Vrednost posla ocenjujejo na 571 milijonov ameriških dolarjev. V lasti Oneximbank je trenutno 95 odstotkov delnic družbe Sidanko. BP bo poleg tega prevzel tudi 45 odstotkov od 60-odstotnega deleža banke Oneximbank v ruskem podjetju Russia-Petroleum, ki ima licenco za izkoriščanje ene največjih ruskih zalog utekočinjenega plina, ki leži na območju sibirskega mesta Irkutsk. Zaloge ocenjujejo na 1,3 bilijona kubičnih metrov. Rusija načrtuje gradnjo naftovoda od sibirskega polja do Kitajske, Japonske in Južne Koreje. BP pa se je v pogodbi obvezal, da bo v črpanje plina vložil 172 milijonov dolarjev.