Baš

Sezona okužb dihal v polnem razmahu, nekateri starši kljub temu bolne otroke vozijo v vrtec

20. 10. 2021 12.13

Pediatri opozarjajo na velik porast števila virusnih okužb dihal pri otrocih, do česar je letos prišlo prej kot običajno. Posledično veliko otrok potrebuje bolnišnično zdravljenje, nekateri med njimi tudi intenzivno nego. Ob tem v skupnosti vrtcev starše pozivajo, naj bolnih otrok ne pripeljejo v vrtec, saj lahko okužijo druge otroke.

Lani brez enega primera gripe, kaj lahko pričakujemo letos?

14. 10. 2021 19.53

Nacionalni inštitut za javno zdravje prebivalce spodbuja k cepljenju proti gripi, ki se bo začelo prihodnji teden. Država je v letošnjem letu naročila več cepiva kot običajno. V lanski sezoni sicer v Sloveniji ni bil uradno zabeležen niti en primer gripe. Po mnenju strokovnjakov je bila to posledica zaprtja šol, nošenja zaščitnih mask in drugih ukrepov proti širjenju novega koronavirusa. Letošnjo jesen respiratorne okužbe krožijo prej kot običajno, ponekod v Evropi pa se že pojavlja tudi gripa.

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra

05. 10. 2021 06.00

Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

'Če ni bila administrativna, je to sistemska napaka, ki se ne bi smela zgoditi'

02. 10. 2021 19.39

Profesor Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo je opozoril na cepljenje 264 mladoletnikov z vektorskimi cepivi, ki za starostno skupino od 12 do 18 let niso registrirana. Starše in mladostnike sicer miri, da večje nevarnosti zaradi cepljenja z Janssenom in AstraZeneco ni. V Sekciji za primarno pediatrijo pa dodajajo, da to ne prispeva k večjemu zaupanju v cepilni program.

Dva tedna pred začetkom šolskega leta narašča zanimanje za cepljenje med šolarji

19. 08. 2021 18.04

Čez slaba dva tedna se bodo otroci vrnili v šole. Da bi tam tudi ostali, pristojni pozivajo, naj se v čim večjem številu cepijo tudi oni. Zanimanje za cepljenje se med otroki, ki so starejši od 12 let, znova nekoliko povečuje. Cepili smo se, ker želimo zaščititi svoje bližnje, pripovedujejo mladi, predvsem pa, ker ne želijo, da bi se šola spet selila na splet.

Cepljenje otrok? Starši omahujejo

14. 08. 2021 07.00

Novo šolsko leto se začne čez dva tedna in pol. In da bi otroci ne samo začeli, ampak tudi ostali v šolskih klopeh, pristojne institucije pozivajo: cepite se! Ker je povsem možno, da bi ob največjem razmahu virusa v šolo hodili le cepljeni. Apel je razumljiv, ker v jesen stopamo ob bistveno slabših koronskih številkah kot lani, pa tudi, ker se okužbe v tem trenutku najbolj širijo med mladimi v starostni skupini od 15 do 24 let. Če je v Sloveniji trenutno 845.534 ljudi polno cepljenih, je v skupini do 17 let en odmerek prejelo 16.795 otrok, dva pa 10.561. V starostni skupini od 12 do 18 let je polno cepljenih 8,4 odstotka, z enim odmerkom pa 13,7 odstotka mladostnikov.

V času viroz in prehladov sladkarije odsvetovane

13. 08. 2021 20.12

Med otroki – neznačilno za poletje – razsajajo bronhiolitisi in respiratorni sincicijski virusi oziroma RSV. V času, ko jih otroci sicer običajno prebolevajo, so bili letos doma in niso imeli toliko stikov, zato je bilo okužb manj. A virus vedno najde pot, pravijo strokovnjaki, in tako se je letos namesto jeseni in pozimi začel širiti že zdaj. "Danes imamo polna oba pediatrična oddelka, RSV je tudi kar precej nevaren. Otroci so bili v glavnem doma takrat, ko razsaja RSV, se pravi, da s tem virusom niso prišli v stik, in zadoščajo posamezni primeri, da se okužijo še drugi," razlaga predstojnica infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc.

Pred začetkom šolskega leta organizirana cepljenja za mlade proti covidu-19

13. 08. 2021 07.35

Pred začetkom novega šolskega leta so po več mestih že povabili mlade k cepljenju proti covidu-19. Trenutno se lahko proti covidu-19 cepijo starejši od 12 let, za mlajše cepivo še ni registrirano. Sicer pa je z enim odmerkom cepljenih 13,7 odstotka, z dvema pa dobrih 8,4 odstotka mladostnikov, starih od 12 do 18 let.

Kako pred komarji zaščitimo najmlajše: reakcija pri 18-mesečni deklici iz ure v uro hujša

19. 06. 2021 19.15

Verjetno ste že opazili ali celo občutili, da imamo letos zaradi nadpovprečno mokrega maja spet bistveno več komarjev. Kot pravijo strokovnjaki, njihovi piki pri nas načeloma niso nevarni. Leta 2018 smo imeli nazadnje nekaj primerov virusa Zahodnega Nila, drugih bolezni pa ne prenašajo. So pa zaradi pikov bolj prizadeti otroci, ki imajo lahko tudi več alergijskih reakcij.

Ko 'slab dan' traja več tednov

17. 06. 2021 06.00

Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.

Respiratorne okužbe pri otrocih letos z zamudo

07. 06. 2021 12.45

Med otroki je v zadnjih tednih več okužb dihal – gre predvsem za laringitise, težave z dihanjem in prehladna obolenja. Letos so prišla z nekajmesečno zakasnitvijo, kar je posledica sproščanja ukrepov, pa tudi vremenskih razmer. Stanje okužb je takšno, kot bi bilo sicer marca in aprila v 'normalnem' letu.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'

11. 05. 2021 06.00

Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

'Ušel je izpod nadzora, 14 ur dnevno preživi v fantazijskem svetu iger'

08. 05. 2021 10.47

Že pred pandemijo so strokovnjaki opažali, da so zasloni v otroška življenja vstopili v večji meri, kot bi si želeli. Izolacija in druženje doma sta nas v času pandemije še dodatno potisnila pred zaslone. Strokovnjaki zato opozarjajo, da imajo že majhni otroci težave na področju komunikacije in socializacije, ne znajo se igrati, ne znajo vzpostaviti očesnega stika, so nemirni in kratkovidni, najstniki pa celo depresivni.

V Kanadi že odobrili cepljenje najstnikov, v Sloveniji bo šlo to počasneje

07. 05. 2021 11.29

Cepivo proti covidu-19 ameriškega podjetja Moderna je pri mladostnikih, starih od 12 do 17 let, 96-odstotno učinkovito, je pokazala prva klinična študija tega cepiva na mladih. Kanada je že postala prva država na svetu, ki je za to starostno skupino cepivo tudi že odobrila. V Sloveniji bo šlo pri cepljenju otrok očitno počasneje, saj smo odvisni od mnenja, ki ga bo v zvezi s tem pripravila Evropska agencija za zdravila.

'Tudi sama sem jezna nase, dva meseca brez normalne šole je odločno preveč'

31. 12. 2020 07.19

5. januarja se bodo v šole vrnili otroci s posebnimi potrebami, je povedala ministrica za izobraževanje. Prva triada se v šole prvi teden v januarju tako ne bo vrnila. Predsednik Združenja ravnateljev Gregor Pečan je ocenil, da je bila takšna odločitev glede na epidemiološko sliko sicer pričakovana, je pa to za učence brez dvoma slabo. Ministrica je napovedala, da bi ''prvi korak za učence prve triade osnovne šole in vrtce lahko naredili že 11. januarja.''

Po šestih mesecih v tujini bodo božič preživeli z domačimi

25. 12. 2020 07.00

Slovenske vojakinje in vojaki sodelujejo na številnih misijah po svetu, tik pred božičem pa se je vrnil kontingent iz Latvije. Uspešna misija, a šest mesecev brez družine je pustilo veliko vznemirjenja in veselja, ki ju je bilo čutiti med moštvom. To je opravljalo zadnje teste, preden je lahko odšlo domov. Premik opreme in vojakov pa so omogočili ljudje, ki imajo več živcev in tudi sivih las, kot bi si jih tudi sami verjetno želeli.

Pandemija poskrbela za zvezdniški baby boom

24. 12. 2020 07.00

Letošnje leto je zaznamovala kopica novorojenčkov znanih Slovenk in Slovencev, novega naraščaja pa se je razveselilo tudi mnogo tujih zvezdnikov. Lahko bi rekli, da je pandemija povzročila neke vrste baby boom.

Slovenski film Jaz sem Frenk režiserja Metoda Pevca na dveh mednarodnih festivalih

04. 12. 2020 14.27

Od 2. do 20. decembra poteka na daljavo 33. mednarodni festival »AFI European Union Show Case«, na katerem bo prikazan tudi celovečerni igrani film Jaz sem Frenk režiserja in scenarista Metoda Pevca.

Širjenje prehladnih obolenj med otroki enako intenzivno kot pretekla leta

26. 10. 2020 16.29

V prvih dveh mesecih novega šolskega leta so pediatri pri naših najmlajših kljub okrepljenim zaščitnim ukrepom zaradi novega koronavirusa tudi letos zaznali skoraj enake razmere glede širjenja vsakoletnih prehladnih obolenj, pravi podpredsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš, ki izboljšanje pričakuje po trenutnem zaprtju.

Strokovnjaki pozvali k cepljenju proti gripi

15. 10. 2020 14.45

Za gripo vsako leto zboli okoli 15 odstotkov populacije. Ker je vpliv novega koronavirusa na gripo še ne znan, strokovnjaki pozivajo k cepljenju tako ranljivih skupin kot tudi vseh ostalih. O predlogu za brezplačno cepljenje za vse državljanje, pa v okviru petega protikoronskega paketa razpravljajo v DZ.

Cepljenje brezplačno za deklice, a virus prenašata oba spola

22. 09. 2020 14.44

Okužba s HPV je najpogostejša spolno prenosljiva okužba. HPV povzroča skoraj vse primere raka materničnega vratu, za katerim vsako leto v Sloveniji umre od 30 do 40 žensk. Najučinkovitejša zaščita pred okužbo je cepljenje. Zaradi epidemije so bili preventivni programi in odvzemi brisov za nekaj časa ustavljeni, a od začetka maja ponovno potekajo.

'Nemogoče je oceniti, ali je otrok zbolel za covidom, zato naj vseeno ostane doma'

14. 09. 2020 19.26

Število okužb s koronavirusom raste, obenem pa tudi število ostalih respiratornih obolenj – angine, viroze, pljučnice, tudi nedolžni prehladi. A kako kot starš oceniti, ali ima otrok le prehlad ali je to začetek koronavirusa? To je nemogoče, pravi pediater Denis Baš, a otrok naj v vsakem primeru ostane doma. Z njim pa tudi vi, da ne bi širili okužbe še na delovnem mestu. Samoizolirajte se tudi v primeru, če ima vaš otrok odrejeno karanteno zaradi stika z okuženo osebo. Le tako lahko prekinemo verigo in zajezimo virus, so jasni epidemiologi.

Otrokom iz vrtca in prve triade ob prehladu ne bo treba na testiranje

10. 09. 2020 12.58

Stroka ter ministrstvo za zdravje so dosegli konsenz glede vprašanja, ali testirati vse otroke z znaki okužbe dihal. Po novem tako na testiranje na okužbo s koronavirusom ne bo treba vrtčevskim otrokom ter šolarjem iz prve triade, razen v primeru, ko bi imeli tako znake okužbe dihal kot tudi vročino in drisko, je pojasnil pediater Denis Baš.

V karanteni 150 učencev, kmalu aplikacija za spremljanje odrejenih karanten v šolstvu

07. 09. 2020 15.37

Drugi teden šolskega leta se je začel z več skupinami in razredi v karantenah. Ta je odrejena razredom na 13 osnovnih šolah oz. 150 učencem. Seznam se spreminja skoraj vsakodnevno, na ministrstvu za izobraževanje napovedujejo, da bodo zbirne podatke za tekoči teden začeli objavljati ob petkih, vzpostavljajo pa tudi aplikacijo za vnos podatkov. Zaradi vprašanja, kako razločiti med simptomi covida-19 in znaki drugih sezonskih okužb, se pričakuje tudi bolj jasna pravila, kdaj je treba otroke testirati.

Odslej globe za nenošenje mask v zaprtih javnih prostorih, inšpektorji na delo

04. 09. 2020 06.05

Zaradi slabšanja epidemiološke slike oziroma večanja števila okužb z novim koronavirusom je vlada z odlokom začasno določila obvezno uporabo zaščitne maske v zaprtih javnih prostorih ter obvezno razkuževanje rok. Odslej bodo spoštovanje odloka na terenu preverjali tudi inšpektorji, ki lahko izrečejo globo za neupoštevanje. Obvezno nošenje mask bodo preverjali tudi čez vikend.

Primerjalni test ajvarjev: 15 izdelkom dodan sladkor, 14 popolnoma brez aditivov

12. 07. 2020 17.00

Vseh 22 testiranih ajvarjev nosi napis ajvar, a se razlikujejo po sestavi, ceni in prehranskem profilu. Cena kilograma izdelka tako stane od 1,96 do 15,30 evra. Pri večini sta glavni sestavini res paprika in jajčevec, šest vzorcev vsebuje pečeno papriko. Na oceno prehranskega profila so vplivali tudi: vsebnost soli, sladkorja, maščob in nasičenih maščobnih kislin. Sladkor je dodan kar 15 izdelkom.

Bolezen, ki lahko v nekaj urah vzame življenje

16. 06. 2020 13.48

Zdravniki pozivajo k cepljenju proti meningokoknemu meningitisu, ki so mu še posebej izpostavljeni otroci in nekateri mladostniki. Bolezen ima hiter in agresiven potek, življenje lahko vzame v nekaj urah. Pediater Denis Baš jo je označil za nočno moro za vsakega pediatra, saj je redka, začne se nenadoma in z nespecifičnimi simptomi. Zavzel se je za to, da bi bilo cepljenje vključeno v shemo brezplačnih cepljenj za otroke.

Slovenska pevka se je razveselila fantka: Vito, dobrodošel

19. 02. 2020 08.49

Slovenska pevka Anja Baš, ki prihaja z Jesenic, je z oboževalci in sledilci na družbenih omrežjih delila veselo novico, da je postala mamica fantku Vitu. Objavila pa je tudi njegovo prvo fotografijo, ki jo je posnela še v porodnišnici.

'Cepljeni otroci so bolj zdravi in imajo manj alergij'

16. 01. 2020 13.33

Vse informacije o cepljenju tako otrok kot tudi odraslih, tudi o morebitnih stranskih učinkih, so odslej zbrane na enem mestu. Pediater Denis Baš je poudaril, da so cepljeni otroci bolj zdravi in imajo manj alergij, pediatrinja Jasna Čuk Rupnik pa meni, da se delodajalcem izplača plačati cepljenje vsem zaposlenim, ker je to ceneje od bolniških staležev.

'Nasprotnikov cepljenja ni veliko, so pa zelo glasni in dobro organizirani'

23. 04. 2019 16.02

Letošnji evropski in svetovni teden cepljenja, ki bo potekal od 24. do 30. aprila, v ospredje postavlja odgovornost posameznika pri zaščiti skupnosti pred nalezljivimi boleznimi. Cepiva namreč ne ščitijo le posameznika, temveč lahko z velikim deležem cepljenih preprečimo prenos in širjenje bolezni, so izpostavili na tiskovni konferenci NIJZ.