Begunci

Nerešljivi problemi beguncev

05. 01. 2000 19.45

Mirovni inštitut je pripravil sestanek, namenjen soočenju različnih perspektiv glede reševanja begunskih problemov v Sloveniji, na katerem so sodelovale vladne in nevladne organizacije. Izpostavili so glavne probleme, s katerimi se srečujejo begunci oziroma osebe z začasnim zatočiščem in med katerimi najbolj izstopajo pravica do dela in pravica do socialne vključenosti v institucije države, kjer živijo. Poleg tega še vedno niso dobili denarne pomoči, za katero so bile odločbe razdeljene že v lanskem septembru.

Ob dnevu človekovih pravic

10. 12. 1999 21.42

Pred 51-imi leti so Združeni narodi sprejeli Splošno deklaracijo o človekovih pravicah. Znameniti dokument, ki naj bi človeštvo obvaroval pred krivicami, zlorabami in nasiljem, je bil večkrat kršen kot spoštovan. Do kršitev prihaja povsod po svetu. Leto 1999 so najbolj zaznamovale vojne na Kosovu, Vzhodnem Timorju in v Čečeniji.

Nevladne organizacije o beguncih

07. 12. 1999 18.41

Predstavniki slovenskih nevladnih organizacij, med drugim združenja Slovenska filantropija in fundacije Gea, so danes predstavili sklepe konference o integraciji beguncev v Vzhodni in Srednji Evropi, ki je v organizaciji fundacije Gea potekala od 3. do 5. decembra v Portorožu, osvetlili pa so tudi nekatera vprašanja, povezana s položajem beguncev v Sloveniji.

Napovedi ruskega obrambnega ministra

01. 12. 1999 14.12

Ruske sile so pripravljene na zavzetje nekaterih najpomembnejših točk v predmestju čečnskega glavnega mesta Grozi, je sporočil obrambni minister Igor Sergejev ter dodal, da bodo vojaki s pomočjo prebivalcev v dveh ali treh dneh zavzele kraj Argun, ki je deset kilometrov oddaljen mesta Grozni. Po navedbah naj bi se vojaške operacije proti upornikom zaključile najkasneje v treh mesecih.

Grozni skoraj obkoljen, begunce pesti mraz

23. 11. 1999 18.58

Ruski obrambni minister Igor Sergejev je prepričan, da bodo ruske sile zavzele glavno mesto Grozni brez spopadov, saj lokalno čečensko prebivalstvo po njegovih besedah želi sodelovati z vojsko pri iskanju islamskih upornikov. Približno 80 odstotkov okolice Groznega naj bi bilo že v ruskih rokah, krog pa naj bi bil sklenjen že do sredine decembra. Po poročanju tiskovne agencije Interfax pa naj bi islamski uporniki utrjevali svoje položaje, saj želijo preprečiti popolno obkolitev glavnega mesta.

Angolski levi kot begunci v DR Kongo

22. 11. 1999 07.29

Večja skupina levov je pred spopadi v Angoli pobegnila v sosednjo DR Kongo (nekdanji Zair), kjer je poskrbela za preplah med prebivalci. Levi so pobegnili s severa Angole, kjer potekajo spopadi med uporniki iz gibanja UNITA in vladnimi silami, prestopili so državno mejo in se nato namestili na planoti Bangu, približno 200 kilometrov jugozahodno od Kinšase. Že tri tedne levje rjovenje straši tamkajšnje vaščane, ki si ne upajo več na polja in so organizirali tudi nočne straže pred domovi.

Ogata tudi v Čečenijo

17. 11. 1999 14.55

Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je v Moskvi napovedala, da bo obiskala Čečenijo, da bi si pobliže ogledala razmere, v katerih živijo begunci. Ogata se je sestala z ruskim ministrom za izredne razmere Sergejem Šogujem in zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom.

Zajeli 21 beguncev

16. 11. 1999 16.06

Avstrijski obmejni organi so v nedeljo zvečer na avstrijsko-slovenski meji zajeli 21 oseb, ki so nezakonito prestopile mejo, med njimi tudi osem otrok, poroča danes avstrijska tiskovna agencija APA.

Ruske sile zavzele Gudermus

12. 11. 1999 21.18

Ruska vojska je okrepila letalske in topniške napade na čečensko prestolnico Grozni in Bamut, ruske sile pa so danes zavzele mesto Gudermes. Obe strani sta imeli v zadnjih bojih velike izgube.

OVSE v Ingušetiji

11. 11. 1999 14.40

Norveški diplomat Kim Traavik, ki vodi misijo OVSE, je obiskoval dve begunski taborišči v Ingušetiji in dejal, da je begunska situacija v pokrajini zelo resna. V poročilu urada za človekove pravice je zapisano, da v Ingušetiji umre iz dneva v dan več civilistov. Begunci pa morajo za prehod meje čakati vsaj tri dni.

Begunska kriza vse hujša

10. 11. 1999 15.16

Na tisoče čečenskih beguncev je preživelo novo mrzlo noč v začasnih zatočiščih v Ingušetiji. Danes je pokrajino, kjer naj bi bilo po nekaterih podatkih že preko 200.000 beguncev, obiskala skupina evropskih opazovalcev (OVSE), ki si je na lastne oči ogledala trenutne razmere.

Humanitarne organizacije kritizirajo razmere

03. 11. 1999 17.02

Ruske oblasti so danes sporočile, da si prizadevajo za ureditev razmer ob čečensko-inguški meji, ki si je več tisoč beguncev že nekaj dni prizadeva prestopiti. Po besedah mednarodnih agencij humanitarne razmere še niso na meji katastrofe, vendar pa se lahko poslabšajo, če bo število beguncev naraslo. Vodja ruskega migracijskega urada je povedal, da njihovi sodelavci delajo na terenu 24 ur na dan ter izrazil upanje, da se bodo razmere uredile v prihodnjih dveh ali treh dneh. Majhna propustnost meje z Ingušetijo naj bi bil organizacijski problem v kompleksni situaciji, ne pa posledica zlonamernosti ruske vlade. Migracijski urad si prizadeva tudi za odprtje več prehodov na čečensko-inguški meji.

Prve žrtve med čečenskimi begunci

02. 11. 1999 18.14

Zaradi nevzdržnih humanitarnih razmer na inguško-čečenski meji je umrlo že več čečenskih beguncev, so sporočile inguške oblasti. Najmanj ena oseba pa je umrla v gneči, ki je pritiskala na žico, ki označuje mejo. Število beguncev, ki so se zatekli v Ingušetijo, Dagestan, Severno Osetijo in na območje Stavropola, se je medtem povzpelo že na 195.000, je danes sporočilo rusko ministrstvo za izredne razmere. V zadnjih 24 urah je iz Čečenije prispelo le 566 ljudi, saj je bila Rusija pod pritiski EU prisiljena omogočiti prehod iz Čečenije. Ruski vojaki na meji so tudi povečali nadzor nad begunci, včeraj pa so poročali tudi o streljanju, vendar nobena oseba ni bila ranjena. Inguški predsednik Ruslan Aušev je potrdil, da so ponoči na čečensko-inguški meji umrli štirje ljudje.

Koridor za begunce odprt le za kratek čas

01. 11. 1999 21.00

Ruske sile so davi na meji med Čečenijo in Ingušetijo za krajši čas odprle koridor za begunce, vendar so čez mejo spustili le stotino ljudi in nekaj vozil, potem pa so mejo zaprli. Prehod med republikama naj bi bil odprt v obe smeri, vendar pa je po podatkih tiskovne agencije Reuters odprt le v smeri iz Ingušetije v Čečenijo. Situacija je otežkočena tudi zaradi snega, ki se je ponoči spremenil v leden dež. Begunci poročajo o težkih razmerah v katerih se nahajajo, predvsem pa jim primanjkuje hrane.

Najmanj 50 mrtvih v bombardiranju

29. 10. 1999 22.58

Ruska letala naj bi spet zadela konvoj z begunci. Uradni viri v Moskvi sicer današnjega napada, ki naj bi se zgodil v kraju Samški, blizu meje z Ingušijo, niso potrdili. Begunci, ki so danes pribežali preko čečensko-inguške meje, pa pripovedujejo, da je v napadu umrlo več deset ljudi, veliko pa je tudi ranjenih.

Guenter Grass na frankfurtskem sejmu

16. 10. 1999 17.54

Današnji osrednji dogodek na frankfurtskem knjižnem sejmu bo predstavitev letošnjega Nobelovega nagrajenca za literaturo Guenterja Grassa, ki prav danes praznuje svoj 72. rojstni dan. Založba Steidl iz Goettingna prireja slavnostni sprejem za pisatelja, ki naj bi se pred tem srečal tudi s kosovskimi begunci. Frankfurtski knjižni sejem ta konec tedna odpira vrata tudi za obiskovalce, potem ko je bil zadnje tri dni odprt le za strokovno publiko.

Gusmao se vrača v Vzhodni Timor

14. 10. 1999 12.42

Voditelj gibanja za neodvisnost Vzhodnega Timorja Xanana Gusmao je danes v Canberri napovedal, da se bo prihodnji teden po sedmih letih vrnil v Vzhodni Timor.

Vrnitev kosovskih beguncev

11. 10. 1999 19.10

Nemški notranji minister Otto Schily in makedonski notranji minister Pavel Trajanov sta danes v Berlinu podpisala sporazum, ki predvideva, da se bodo lahko kosovski begunci iz Nemčije domov vrnili prek Makedonije.

Odkril 1600 vzhodnotimorskih beguncev

08. 10. 1999 11.53

Britanski pripadniki mirovnih sil za Vzhodni Timor (INTERFET) so v neki jami na vzhodu otoka odkrili 1600 beguncev, ki so se skrivali pred proindonezijskimi paravojaškimi skupinami.

Napad na avtobus s civilisti

07. 10. 1999 20.23

Ruske enote naj bi med obstreljevanjem položajev muslimanskih upornikov v Čečeniji zadele avtobus z begunci. V eksploziji v bližini mesta Nazran je po čečenskih podatkih življenje izgubilo 41 civilistov. V Moskvi so napad na konvoj beguncev zanikali, obrambni minister Sergejev ter namestnik vodje oboroženih sila pa sta povedala, da nimata nikakršnih informacij o incidentu, saj naj bi bila oba najbolj seznanjena o vsem dogajanju v Čečeniji.

Prodori ruske vojske

06. 10. 1999 21.27

Ruska vojska je po lastnih navedbah zavzela nove položaje v Čečeniji. Ruska tiskovna agencija Itar-Tass, ki se sklicuje na rusko vojaško poveljstvo, je poročala, da so ruske enote s severovzhoda vdrle do štirih vasi blizu meje z Dagestanom.

Kriza v Čečeniji se nadaljuje

03. 10. 1999 18.49

V preteklih 24 urah je po navedbah lokalnih oblasti v spopadih na severu Čečenije umrlo 64 ruskih in trije čečenski vojaki, je poročala agencija AFP. Ruske oblasti teh podatkov niso potrdile, pač pa so povedali, da njihove vojaške sile niso bile vpletene v večje spopade.

Begunci se lahko vrnejo

26. 09. 1999 09.44

Indonezija je ZN zagotovila, da se lahko kakih 200.000 vzhodnotimorskih beguncev, ki so se zatekli v zahodni Timor, takoj vrnejo na svoje domove v vzhodnem delu otoka. Medtem so mednarodne mirovne sile (INTERFET) začele priprave za prevzem vojaškega nadzora nad otokom, umik indonezijske vojske pa se nadaljuje.

Simbolična vrnitev Muslimana v Srebrenico

25. 09. 1999 09.37

Mednarodna skupnost je včeraj na simbolični slovesnosti izročila ključe hiše prvemu Muslimanu, ki so mu v predmestju Srebrenice vrnili njegovo lastnino.

Nujnost podpore demokracijam na Balkanu

23. 09. 1999 08.43

Član slovenske parlamentarne delegacije v Parlamentarni skupščini Sveta Evrope Jelko Kacin je danes na letnem zasedanju PS SE dejal, da je potrebno podpirati širitev Evropske unije na Balkan, pri tem pa podpirati in postopoma uresničevati demokracijo iz države v državo.

Begunci s Kosova čakajo na meji

22. 09. 1999 19.38

Več sto beguncev, večinoma Romov, ki bežijo s Kosova, je danes čakalo na prestop meje z Makedonijo prek mejnega prehoda Blace, je povedal neki predstavnik Visokega komisariata ZN za begunce (UNHCR).

Schily na Kosovu, v Prištini protesti Albancev

20. 09. 1999 18.29

Nemški zunanji minister Otto Schilly je danes prispel na Kosovo in v Prištini izjavil, da bi se morali begunci kar najhitreje vrniti na Kosovo.

Odletelo osmo letalo s kosovskimi begunci

16. 09. 1999 12.05

V organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada vlade Republike Slovenije za priseljevanje in begunce je davi z brniškega letališča proti Skopju poletelo že osmo letalo z več kot 150 begunci z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila začasno bivališče.

Vračanje beguncev na Kosovo

15. 09. 1999 17.54

V organizaciji Visokega komisariata Združenih narodov za begunce, Mednarodne organizacije za migracije in Urada vlade Republike Slovenije za priseljevanje in begunce bo danes ponoči z brniškega letališča proti Skopju poletelo že osmo letalo s 166 begunci z območja Kosova, ki jim je Slovenija nudila začasno bivališče.

4500 vojakov na Vzhodni Timor

13. 09. 1999 12.58

Avstralski ministrski predsednik John Howard je danes ob robu vrhunskega srečanja Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) dejal, da je Avstralija pripravljena v nekaj dneh na Vzhodni Timor poslati okoli 4500 svojih vojakov v okviru mednarodnih mirovnih enot. Prvi vojaki bi lahko po mnenju Howarda prispeli na Vzhodni Timor že dan po sprejemu ustrezne resolucije Varnostnega sveta ZN. V New Yorku pričakujejo, da naj bi se VS sestal danes ali v torek.