Benito

Mussolini je bil rogonosec
04. 09. 2001 00.00
Italijanski diktator Benito Mussolini, ki je slovel kot velik ženskar, je bil hkrati tudi prevarani mož.

Minister Rupel o širitvi EU
26. 08. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Rupel se v Avstriji udeležuje simpozija Evropskega foruma, na katerem je poudaril, da je prihodnost Evrope predvsem v njeni širitvi.

Ubit vodja Ljudske fronte
27. 08. 2001 00.00
Izraelska vojska je v Ramali na Zahodnem bregu ubila vodjo Ljudske fronte za osvoboditev Palestine.

Potočnik na forumu v Avstriji
23. 06. 2001 00.00
V avstrijskem mestecu Wachau se je začel dvodnevni evropski forum z naslovom Mobilnost in stabilnost združene Evrope, ki se ga udeležuje tudi vodja slovenskih pogajalcev z EU Janez Potočnik. Potočnik je za 24 ur povedal, da so glavne teme srečanja Evropska unija, regionalno sodelovanje ter kako vzpostaviti čimboljše povezave za prihodnje "skupno življenje" v EU. Potočnik je povedal, da bo tudi Slovenija imela uvodno predstavitev, govorili pa bodo predvsem o problemih, ki se dotikajo ne samo regionalnih povezav, temveč tudi tega, kako vidimo proces širitve od danes, po Goeteborgu, pa tja do samega članstva v Evropski uniji.

Persson za hitrejšo širitev
31. 05. 2001 00.00
Med obiskom na Dunaju, kjer se je sestal z avstrijskim kolegom Wolfgangon Schuesselom in avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, je švedski premier Goeran Persson izjavil, da Švedska na junijskem vrhu unije v Goeteborgu pričakuje pospešitev širitvenega procesa. Persson pričakuje, da ne bodo le obdržali trenutne hitrosti, temveč bodo proces širitve še pospešili.

Madžarska za konkretno stališče EU
09. 05. 2001 00.00
Madžarski zunanji minister Janos Martonyi je na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner članice Evropske unije pozval, naj zavzamejo konkretno stališče do spornega vprašanja prostega pretoka delovne sile iz novih držav članic. Hkrati je poudaril, da je sedemletno prehodno obdobje, ki ga zahtevata Avstrija in Nemčija, predolgo. Ferrero-Waldnerjeva pa je ponovila stališče Avstrije o trajanju prehodnega obdobja in poudarila, da je medtem že tudi Evropska komisija ugotovila nujnost prehodnega obdobja, ki naj bi trajalo do sedem let.

Rupel začel obisk na Dunaju
06. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel je danes popoldne začel dvodnevni obisk v Avstriji, med katerim bo jutri z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner podpisal meddržavni sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb, srečal pa se bo tudi z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom. Osrednje teme pogovorov bodo položaj slovenske manjšine v Avstriji, dvostranski kulturni sporazum, pa tudi slovensko vključevanje v Evropsko unijo, pri katerem Ljubljana računa na podporo Dunaja.

Rupel s predstavnikoma manjšine
05. 03. 2001 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je danes sprejel predsednika krovnih organizacij Slovencev v Avstriji Marjana Šturma iz Zveze slovenskih organizacij in Bernarda Sadovnika iz Narodnega sveta koroških Slovencev, so sporočili iz MZZ. Šturm in Sadovnik sta tudi predstavnika Koordinacijskega odbora koroških Slovencev. Do srečanja, ki je bilo namenjeno obravnavi aktualnega položaja slovenske manjšine v Avstriji, je prišlo pred uradnim obiskom na Dunaju, ki ga bo minister Rupel začel jutri.

OZP o odnosih z Avstrijo
02. 03. 2001 00.00
Parlamentarni odbor za zunanjo politiko (OZP) je danes na zaprti seji razpravljal o odnosih z Avstrijo. Predsednik odbora Jelko Kacin (LDS) je po seji povedal, da se je odbor poglobljeno seznanil s pregledom stanja odnosov s severno sosedo in podlagami za dva pomembna dvostranska obiska v Avstriji v tem mesecu.

Arafat na obisku v Avstriji
23. 02. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat je včeraj prispel na dvodnevni obisk na Dunaj. Najprej se je srečal z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schüsslom in zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner. Po pogovorih s Schüsslom je Arafat dejal, da upa na podporo novega ameriškega predsednika Georga Busha, Evropske unije in " predvsem prijateljev v Avstriji" pri bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Avstrijski kancler pa mu je zagotovil, da bodo storili vse, da se bo nasilje na Bližnjem vzhodu končalo.

Slovenija in Slovaška zadržani?
19. 02. 2001 00.00
Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

Rupel sprejel Slovence iz Avstrije
20. 12. 2000 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je sprejel predstavnike slovenske manjšine v Avstriji. Kot je izjavil po pogovorih, so na srečanju izrazili zadovoljstvo ob nedavni odločitvi avstrijskega ustavnega sodišča, ki je priznalo uradno rabo slovenščine tudi v krajih, kjer živi manjši delež Slovencev kot je doslej določala uredba avstrijske vlade. Po ministrovih besedah pomeni ta odločitev sodišča bistveno širšo in dosledno uporabo slovenščine. Napovedal je tudi, da se bo v začetku prihodnjega leta na Dunaju srečal z avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, s katero bosta govorila tudi o zaščiti manjšine.

Vrh EU-Balkan v Zagrebu
23. 11. 2000 00.00
V Zagreb so že prispeli udeleženci jutrišnjega vrha držav EU in zahodnega Balkana, ki bo potekalo v hrvaški prestolnici. Med prvimi sta v Zagreb prispela posebni koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach, makedonski predsednik Boris Trajkovski, pozno popoldne pa tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle. Vrha se udeležujejo tudi francoski predsednik Jacques Chirac, evropski komisar za zunanje zadeve Christopher Patten, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch, civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner ter britanski premier Tony Blair. Nekateri udeleženci naj bi po navedbah pripravljalnega odbora v hrvaško prestolnico prispeli jutri zjutraj neposredno pred začetkom vrha. Hrvaško zunanje ministrstvo je potrdilo, da se bosta vrha EU in držav zahodnega Balkana, ki se bo začel v petek v hrvaški prestolnici, med drugim udeležila tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović se bo po prihodu v Zagreb za zaprtimi vrati sestal s hrvaškim kolegom Toninom Piculo. Kot je po odprtju novinarskega centra zagrebškega vrha povedal Picula, je v odnosih med ZRJ in Hrvaško preveč problemov, da bi srečanja med predstavniki obeh držav lahko bila vljudnostne narave, in ob tem izrazil pričakovanje, da bo srečanje s Svilanovićem resno.

Cook na Dunaju
31. 10. 2000 00.00
Britanski zunanji minister Robin Cook je kot prvi vodja diplomacije kake države članice EU po septembrskem umiku diplomatskih sankcij štirinajsterice proti Avstriji včeraj obiskal Dunaj. Cook je ob tem izpostavil skupne evropske vrednote, kot so demokracija in človekove pravice. Na skupni novinarski konferenci z avstrijsko kolegico Benito Ferrero-Waldner je vodja britanske diplomacije dejal, da se zavzema za dialog s tistimi, ki te skupne vrednote zastopajo.

Peterle zavrača očitke
09. 10. 2000 00.00
Očitki iz interpelacije zoper zunanjega ministra nimajo podlage v dejanjih, je na javni prestavitvi odgovorov na interpelacijo danes dejal zunanji minister Lojze Peterle. Peterle je izrazil obžalovanje, ker se obravnave niso udeležili predlagatelji interpelacije - enajst poslancev iz vrst SNS, DeSUS in ZLSD -, saj tako ni bilo možnosti za politični dialog. Minister Peterle je v svojem odgovoru na očitke interpelatorjev poudaril, da je sam v odnosih z Avstrijo nadaljeval politiko prejšnje vlade.

Razstava Musa Ausiliaria v Piranu
04. 10. 2000 00.00
V mestni galeriji v Piranu so sinoči odprli razstavo z naslovom Musa Ausiliaria ali Pomožna muza italijanskega slikarja Maria Schifana. Razstava poleg obsežne serije slikarskih platen, na katerih so reproducirane fotografije s televizijskega ekrana, ki jih je avtor naknadno predelal s posegi lakov in čopiča, predstavlja še približno tisoč ročno dopolnjenih fotografij. Spremlja jo še zajeten barvni katalog, v katerem je spremno besedilo prispeval italijanski kritik Achile Benito Oliva.

Odgovor vlade na interpelacijo zoper Peterleta
20. 09. 2000 00.00
Vlada je na današnji seji potrdila odgovor MZZ na interpelacijo zoper zunanjega ministra Lojzeta Peterleta, v katerem ta zavrača trditve podpisnikov interpelacije o ministrovem protidržavnem, protiustavnem in protislovenskem ravnanju. Odgovor naj bi še danes poslali v državni zbor, minister Peterle pa je ponovil pričakovanje, da bo parlament interpelacijo obravnaval še pred iztekom mandata.

Carbone podpisal z ekipo Badford City
10. 08. 2000 00.00
Italijanski napadalec Benito Carbone je podpisal štiriletno pogodbo z angleškim prvoligašem Bradford Cityjem. Igralec, ki je doslej na Otoku že igral za Sheffield in Aston Villo, je zgodaj dopoldne najprej prekinil pogajanja z novimi delodajalci in odstopil od pogodbe, pozno popoldne pa se je premislil.

Modreci bodo na Dunaju tri dni
26. 07. 2000 20.53
Trije modreci, ki jih je na željo Evropske unije imenovalo Evropsko sodišče za človekove pravice, bodo v petek prispeli na tri- in ne dvodnevni obisk, kot je bilo sprva predvideno, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA. V petek naj bi se modreci najprej srečali s predstavniki avstrijske vlade, med temi z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schuesslom in zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, zvečer pa še s predsednikom Thomasom Klestilom.

Rupel o vključitvi Hrvaške v PfP
25. 05. 2000 21.39
V. d. zunanjega ministra Dimitrij Rupel je v današnjem govoru na zasedanju Evroatlantskega partnerskega sveta (EAPC) v Firencah pozdravil vstop Hrvaške v program Partnerstvo za mir (PfP) in se zavzel za nadaljnji prispevek zavezništva k trajnemu miru in stabilnosti na celotnem evroatlanstskm območju ter še posebej v JV Evropi.

Potočnik na avstrijskem zunanjem ministrstvu
14. 03. 2000 16.16
Vodja ožje pogajalske skupine za vstop Slovenije v EU Janez Potočnik je imel danes na Dunaju pogovore s predstavniki avstrijskega zunanjega ministrstva na čelu z vodjo sektorja za gospodarske in politične integracije Evo Nowotny. Pozno popoldne se bo Potočnik sestal še z avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner.

Janez Potočnik danes v Avstrijo
13. 03. 2000 08.36
Vodja ožje pogajalske skupine v pogajanjih z EU Janez Potočnik bo danes in jutri na delovnem obisku v Avstriji, kjer bo predstavil pot in delo Slovenije pri vključevanju v EU. Pogovarjal se bo tudi o nekaterih težavah, ki jih ima Slovenija pri pogajanjih za polnopravno članstvo, ter o temeljnih vprašanjih, ki jih je v pogajanjih kot problematična izpostavila Avstrija.

Slovenija hoče konkretna zagotovila
01. 03. 2000 13.45
Zaradi stiske, v kateri se je Avstrija znašla po imenovanju modro-črne vlade, lahko Slovenija računa s pozitivnejšim odnosom uradnega Dunaja do nekaterih vprašanj, zato je čas, da dobimo konkrektna zagotovila, je na današnji seji parlamentarne komisije za evropske zadeve ocenil slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel. To so predvsem zagotovila, da Avstrija ne bo z dvostranskimi vprašanji ovirala procesa vključevanja Slovenije v EU, da se Nuklearna elektrarna Krško izvzame iz skupine t. i. nevarnih elektrarn, ki so moteč dejavnik v dvostranskih odnosih oziroma pogajanjih za vključitev Slovenije v EU, ter da se na Koroškem in Štajerskem zagotovi aktivnejša politika zaščite manjšin. Kot je danes dejal minister Rupel, bo takšna zagotovila skušal dobiti na prvem sestanku z avstrijsko zunanjo ministrico Benito Ferrero Waldner, do katerega naj bi prišlo že v marcu.

Avstrijska koalicija še buri duhove
10. 02. 2000 21.20
Črno-modra koalicija še naprej vznemirja svetovno javnost, predvsem v državah evropske unije.

Vila prvega srečanja Mussolinija in Hitlerja znova odprta za javnost
16. 06. 1999 08.30
V italijanskem mestecu blizu Padove so po obnovi, ki je trajala deset let, za javnost odprli Vilo Pisano, kjer sta se leta 1934 prvič srečala Benito Mussolini in Adolf Hitler. V Vili Pisano iz 18. stoletja se nahajajo slike beneškega mojstra Tiepola. Vila je zgodovinsko pomembna, ker sta v njej italijanski in nemški diktator podpisala pogodbo o zavezništvu.

Srečanje predsednika DZ z Benito Ferrero-Waldner
11. 03. 1999 17.18
Predsednik DZ Janez Podobnik je skupaj s predsednikom parlamentarne skupine prijateljstva z Avstrijo, poslancem Hermanom Tomažičem, danes sprejel državno sekretarko v avstrijskem ministrstvu za zunanje zadeve Benito Mario Ferrero-Waldner.

Največji Italijani tega tisočletja
30. 01. 1999 09.37
Po mnenju Italijanov je fašistični diktator Benito Mussolini iztekajoče tisočletje zaznamoval mnogo bolj kot sveti Frančišek Asiški, izumitelj radia Guglielmo Marcona ali odkritelj Amerike Krištov Kolumb. Po anketi, ki jo je na internetu izvedel časnik Corriere, se je Mussolini namreč uvrstil na četrto mesto najbolj vplivnih Italijanov tega tisočletja, takoj za renesančnim genijem Leonardom da Vincijem, pisateljem Dantejem Alighierijem in znanstvenikom Galileom Galilejem. V komentarju k anketi je časnik zapisal, da Mussolini svojo visoko uvrstitev očitno dolguje še vedno živim političnim simpatijam do fašizma. Zanimivo je, da duceja na seznam najvplivnejših Italijanov tega tisočletja ni uvrstil strokovni odbor 100 intelektualcev, ki je na prvo mesto pred slabima dvema tednoma uvrstil Danteja.