Bill Richardson

Ponovno raketni poizkusi
11. 01. 2003 00.00
Severnokorejski veleposlanik v Pekingu Choe Jin Su je sporočil, da bo Severna Koreja odpravila moratorij na poskuse balističnih raket. Mednarodna skupnost pa poziva Severno Korejo naj si premisli glede umika iz sporazuma o neširjenju jedrskega orožja.

ZDA vzpostavile stike s Pjongjangom
09. 01. 2003 00.00
ZDA so dva dni potem, ko so izrazile pripravljenost za dialog s Severno Korejo, že vzpostavile ustrezne diplomatske stike. Severna Koreja pa je sporočila, da se je pripravljena pogovarjati tudi s svojo južno sosedo.

Poziv proizvajalkam nafte
18. 11. 2000 00.00
Ameriški sekretar za energetiko Bill Richardson je v Rijadu pozval države proizvajalke nafte naj določijo bruto ceno za sodček nafte med 20 in 25 ameriških dolarjev. Ob tem je izjavil, da je cena 30 ameriških dolarjev za sodček nafte škodljiva za države v razvoju.

Poziv OPEC-a k črpanja nafte
22. 10. 2000 00.00
Ameriški minister za energetiko Bill Richardson je v venezuelski prestolnici Caracas med pogovorom z venezuelskim kolegom Alijem Rodriguezom izrazil željo, da bi članice Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) povečale količino načrpane nafte. Richardson je predsedujočega organizaciji OPEC pozval, naj organizacija resno preuči možnosti za hitrejše povišanje količin načrpane nafte za zapolnitev sproščenih zalog.

V ZDA začeli črpati naftne rezerve
15. 10. 2000 00.00
Ameriški sekretar za energetiko Bill Richardson je v soboto sporočil, da so v ZDA začeli črpati strateške naftne rezerve. Kot je pojasnil, so nameravali črpanje iz strateških naftnih rezerv začeti novembra, vendar jim je ob izjemnih prizadevanjih to uspelo že tri tedne prej.

Clinton pojasnjuje svojo odločitev
23. 09. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes pojasnil svojo odločitev o posegu v strateške naftne rezerve ZDA. Dejal je, da je to storil

Clinton najprej v Nigerijo
26. 08. 2000 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči odpotoval na svoj drugi obisk držav podsaharske Afrike, ki ga bo sklenil prihodnji torek, nato pa že v sredo odpotoval v Kolumbijo. Prva postaja na Clintonovi afriški turneji, na kateri ga spremlja hčerka Chelsea Clinton, 13 kongresnikov, ministra za energetiko Bill Richardson in za transport Rodney Slater ter Clintonov posebni odposlanec za Afriko Jesse Jackson, bo Nigerija, kjer bo washingtonska karavana ostala do nedelje, 27. avgusta. Clinton bo nato odpotoval v Tanzanijo, na poti domov pa se bo v torek zjutraj ustavil še v Kairu, kjer se bo srečal s predsednikom Hosnijem Mubarakom. Clinton si je Nigerijo izbral zaradi uspešnega prehoda v demokracijo pod vodstvom predsednika Oleseguna Obasanja, ki je bil na položaj izvoljen lani. Clinton bo v Nigeriji obiskal le glavno mesto Abujo, ki je leta 1991 prevzelo ta naslov od dotedanje prestolnice Lagosa. Po Nigeriji bo Clinton odpotoval v Tanzanijo, kjer se bo v Aruši udeležil sestanka o mirovnem procesu v Burundiju, kjer je leta

Našli izginula diska
17. 06. 2000 09.57
V ameriških jedrskih laboratorijih v Los Alamosu so po šestih tednih našli izginula računalniška diska, na katerima so strogo zaupni podatki o razoroževanju jedrskih bomb. Diska sta bila najdena v varovanem območju laboratorija za kopirnim strojem, vendar preiskovalci niso prepričani, če sta bila tam ves čas, ali pa ju je nekdo pred kratkim tja nastavil, saj so prostor prej že večkrat temeljito preiskali.

Richardson predal pismo
27. 10. 1999 15.38
Ameriški državni sekretar za energijo Bill Richardson je včeraj indijskemu premieru Atalu Behariju Vajpayeeju predal pismo ameriškega predsednika Billa Clintona v zvezi z omejevanjem jedrskega orožja.

Ustanovitev skupnega kriznega centra
02. 10. 1999 20.36
Rusija in ZDA so danes ustanovile skupni krizni center, ki naj bi posredoval pri jedrskih nesrečah. Njegova naloga naj bi bila tudi preprečevanje nezakonitega trgovanja z nevarnimi radioaktivnimi snovmi. Sporazum sta sklenila ruski minister za atomsko energijo Jevgenij Adamov in ameriški sekretar za energetiko Bill Richardson, ki se mudi na turneji po Rusiji. Ob sklenitvi sporazuma sta se tudi dogovorila, da Tokiu ponudita takojšnjo skupno pomoč.

ZDA vidijo v Nigeriji velik energetski potencial
16. 08. 1999 12.47
Ameriški sekretar za energetiko Bill Richardson je povedal, da vidi izjemno priložnost za ameriške naložbe v predelavo nafte, plina in proizvodnjo energije v demokratični Nigeriji, kljub družbenim nemirom in politični nestabilnosti v državi. Med srečanjem s predsednikom Olusegunom Obasanjo je Richardson dobil zagotovilo, da bo Nigerija kot osmi največji ameriški dobavitelj nafte s pravo politiko močno okrepila svoj energetski sektor.

Lott ovira Holbrookovo imenovanje
24. 07. 1999 09.02
Vodja republikanske večine v senatu Trent Lott se je odločil, da bo še naprej oviral imenovanje Richarda Holbrooka na položaj veleposlanika ZDA pri Varnostnem svetu ZN. ZDA so že od lanske jeseni brez veleposlanika v svetovni organizaciji, ameriški predsednik Bill Clinton pa je Holbrooka predlagal že 6. junija lani, ko je Bill Richardson odstopil, da bi prevzel položaj ministra za energetiko. Lott po navedbah New York Timesa zahteva ponovni vpogled v Holbrookovo nominacijo, ki je bila doslej že temeljito prerešetana v odboru za mednarodne odnose in celo v pravosodnem ministrstvu.

Vsebina Coxovega poročila znana še danes
25. 05. 1999 09.24
Kontroverzno poročilo glede kitajskega vohunjenja o visoki ameriški tehnologiji bo objavljeno danes, še pred objavo pa je v Washingtonu že sprožilo politično nevihto.

Osumljeni znanstvenik ostro zanikal obtožbe o vohunstvu
08. 05. 1999 09.22
Ameriški znanstvenik tajvanskega rodu Yen Ho Lee, ki ga v ZDA sumijo, da je Kitajski posredoval strogo zaupne podatke o jedrskem orožju, je v petek prvič javno zanikal obtožbe.

ZDA in Rusija podpisali sporazum na podlagi novega ruskega zakona o produkciji nafte
24. 03. 1999 12.39
Ameriški in ruski naftni uradniki so v torek podpisali sporazum, ki potrjuje novi ruski zakon o proizvodnji nafte, ki uvaja lažje tuje investiranje. Sporazum o sodelovanju sta podpisala ameriški sekretar za energetiko Bill Richardson in ruski minister za energetiko Sergei Generalov na hitro pripravljenem srečanju. Pred tem je bila namreč predvidena slovesna razglasitev sporazuma, ki naj bi ga podpisala ameriški podpredsednik Al Gore in ruski premier Primakov, ki je kot je znano srečanje odpovedal sredi leta v Washington.

Republikanci ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona
10. 03. 1999 09.28
Republikanski kongresniki in senatorji ostro napadajo vlado predsednika ZDA Billa Clintona zaradi počasne preiskave primera vohunjenja v jedrskih laboratorijih v Los Alamosu na račun Kitajske. Senatni odbor za obveščevalne dejavnosti tako že pripravlja zaslišanja vladnih uradnikov na čelu z ministrom za energetiko in nekdanjim veleposlanikom ZDA v ZN Billom Richardsonom. Richardson je v ponedeljek sicer odpustil osumljenega znanstvenika tajvanskega rodu Wen Ho Leeja, senatorje pa razburja dejstvo, da so Leeja že vrsto let sumili, svoje delo pa je normalno opravljal naprej. Polemike je sprožilo tudi vprašanje varnostnega režima v znanstvenih laboratorijih. Bill Richardson je priznal, da je varnostni režim bolj ''akademski'', kar pa ne pomeni, da lahko kdorkoli pride do podatkov o ameriških jedrskih skrivnostih.

Kongres bo odločal o Clintonovi odstavitvi
11. 09. 1998 08.50
Komisija ameriškega kongresa je v četrtek zvečer dala zeleno luč za morebiten začetek postopka za odstavitev predsednika Billa Clintona. Komisija je namreč podprla objavo poročila posebnega preiskovalca Kennetha Starra v aferi Lewinsky. 445 strani poročila naj bi objavili še danes, in sicer preko interneta. Predsednik Clinton pa se je zvečer sestal s člani svojega kabineta. Kot je povedal sekretar za energijo Bill Richardson, se je Clinton še enkrat opravičil, člani kabineta pa so mu zagotovili vso svojo podporo.

Annan od ZDA zahteva plačilo dolgov ZN
19. 06. 1998 11.01
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je Washington pozval, naj čimprej plača milijardo dolarjev, ki jo dolguje ZN, je sporočil ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Varnostni svet: Sankcije proti Iraku ostajajo
28. 04. 1998 19.19
Gospodarske sankcije proti Iraku, ki jih je Varnostni svet ZN uvedel leta 1990, ostajajo nespremenjene, je po enodnevnem zasedanju v New Yorku povedal predsedujoči VS ZN, Japonec Hisaši Ovada. "V Varnostnem svetu ni bilo konsenza za spreminjanje sankcij," je povedal Ovada v ponedeljek po krajevnem času, potem ko je VS preučil poročili komisije ZN za razorožitev Unscom in Mednarodne agencije za jedrsko energijo.

ZDA ostro proti ukinjanju sankcij proti Iraku
28. 04. 1998 09.36
Varnostni svet OZN je v ponedeljek začel razpravo o reviziji sankcij proti Iraku. Diplomatski viri pri Varnostnem svetu menijo, da bodo zaradi odločnega ameriškega stališča sankcije ostale, take kot so, kljub predlogom nekaterih članic, da bi jih vsaj omilili. Rusija in Francija si prizadevata delno omejiti sankcije, ker naj bi Irak dokazal voljo za sodelovanje z mednarodnimi inšpektorji in ker ni dokazov o nadaljevanju jedrskega programa. Omenjeni državi sta predlagali, da bi ukinili embargo na trgovino z nafto, ki je zdaj dovoljena le, ko gre za nakup hrane in zdravil. Rusija in Francija poleg tega želita še pridobiti soglasje za ukinitev omejitev potovanj za člane iraških oblasti. Ameriški veleposlanik Bill Richardson je ostro nastopil proti kakršnimkoli omilitvam sankcij, ker Irak po mnenju ZDA še zdaleč ni izpolnil zahtev mednarodne skupnosti. Richardson je dejal, da Iraške oblasti še vedno ne dajejo vseh informacij o oborožitvenih programih, čeprav je bil dosežen določen napredek pri dostopu do predsedniških palač. Po trditvah diplomatskih virov bodo ZDA vztrajale pri svojem stališču in celo uporabile pravico veta. Razprava se bo nadaljevala popoldne, ko pričakujejo govor britanskega veleposlanika. Velika Britanija je glede Iraka doslej stala na strani ZDA.

Kitajska zavrača ameriške kritike
26. 03. 1998 17.34
Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Annan od VS zahteva odločitev glede imenovanja ruskga predstavnika v UNSCOM
10. 03. 1998 10.12
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan bo od Varnostnega sveta ZN zahteval, naj se izreče o morebitnem imenovanju ruskega predstavnika za namestnika vodje posebne komisije ZN za razorožitev Iraka (UNSCOM) Richarda Butlerja. Ruski predstavnik pri ZN Sergej Lavrov je minulo sredo Annanu pisno predlagal takšno imenovanje, proti kateremu se je medtem že izrekel ameriški predstavnik pri ZN Bill Richardson. Ni pa še znano, kdaj naj bi ta tema prišla na dnevni red VS.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto
06. 12. 1997 12.58
Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.