Biološko orožje

Naučiti se moramo živeti v vesolju
18. 10. 2001 00.00
Stephena Hawkinga, slovitega matematika in avtorja knjige Kratka zgodovina časa, bolj kot jedrsko orožje skrbi biologija. Če človeštvo ne bo oblikovalo kolonije v vesolju, ne bo preživelo tega tisočletja, trdi Hawking.

Talibani pripravljajo bitko za prestolnico
17. 10. 2001 00.00
Ameriška pehota naj bi se s helikopterji že izkrcala blizu mesta Kandahar, ki velja za oporišče mule Mohameda Omarja in Osame bin Ladna. Talibani pa so napovedali, da bodo v primeru kopenske ofenzive Severnega zavezništva uporabili tudi kemijsko in biološko orožje.

Najpomembnejša je pravočasna priprava na napad
15. 10. 2001 00.00
V svetu vse bolj narašča strah pred okužbo z antraksom. O možnostih napada z biološkim orožjem in pripravljenosti na njih v Sloveniji smo se pogovarjali z dr. Miroslavom Petrovcem z Inštituta za mikrobiologijo.

Strah pred antraksom tudi v Sloveniji
16. 10. 2001 00.00
Strah pred okužbo z bakterijo antraksa je zajel tudi Slovenijo. Včeraj popoldne so na vrhovnem sodišču prejeli pošiljko iz ene od arabskih držav, policija pa je v zadnjih urah zabeležila še sedem podobnih prijav v Sloveniji.

Antraks in biološko orožje
15. 10. 2001 00.00
Primeri obolenj z vraničnim prisadom v ZDA begajo ljudi po svetu. Gost nocojšnje klepetalnice dr.Miroslav Petrovec bo odgovarjal na vprašanja o nevarnostih okužbe in o biološkem orožju nasploh.

Bakterija antraksa najverjetneje podtaknjena
09. 10. 2001 00.00
Z napredovanjem sodno-medicinskih preiskav se krepi sum, da bakterija vraničnega prisada do žrtev ni prišla po naravni poti.

Ali imajo teroristi biološko orožje?
14. 10. 2001 00.00
Ugledni nemški politolog Basam Tibi je za nemški radio Sudwestrundfunk dejal, da ima uzbekistanska tajna služba informacije, da so v 30 laboratorijih organizacije Al Kaida opravljali poskuse s strupenim plinom.

Kako ubija vranični prisad?
05. 10. 2001 00.00
Po napadih v New Yorku se povečuje bojazen pred terorističnimi napadi s povzročiteljem vraničnega prisada. Zdaj so znanstveniki ugotovili, kako deluje smrtonosna bakterija.

Strah pred pralnim praškom
12. 10. 2001 00.00
Zaradi domnevno okuženega pisma na neki münchenski pošti je tamkajšnja policija sprožila veliko akcijo. Sumljivo pošiljko so dobili tudi v nemškem konzularnem predstavništvu v Franciji.

Nova vojaška strategija ZDA
02. 10. 2001 00.00
Pentagon je objavil poročilo o novi vojaški strategiji ZDA, ki po terorističnih napadih poudarja predvsem obrambo ozemlja in upošteva nove grožnje. Predsednik Bush v primeru povračilnega napada arabskih držav kot morebitne tarče ne izključuje.

Napad tudi z biološkim orožjem?
18. 09. 2001 00.00
Po terorističnih napadih na ZDA vlada med prebivalci strah pred novimi grožnjami. Preiskovalci menijo, da so odgovorni za napade še vedno v državi in da načrtujejo nove akcije. Tokrat bi teroristi ZDA lahko zadali udarec z biološkim orožjem.

Ameriški raketni preizkus uspel
15. 07. 2001 00.00
Direktor ameriškega programa za izgradnjo protiraketne obrambe (NMD) letalski general Ronald Kadish je na novinarski konferenci v Washingtonu zatrdil, da je bil preskus sestrelitve sovražne rakete z obrambno uspešen. Prestrezno raketo so v noči na nedeljo po srednjeevropskem času izstrelili s pacifiškega otoka Kwajalein, okrog 21 minut potem, ko je bila iz letalske vojaške baze Vanderberg v Kaliforniji izstreljena "napadalna" raketa, deloma predelan medcelinski izstrelek minuteman 2.

Severna Koreja in ZDA začeli pogovore
14. 06. 2001 00.00
Ameriški posebni odposlanec Jack Pritchard se je v New Yorku sestal z veleposlanikom Severne Koreje pri Združenih narodih Ri Hyong Cholom, s čimer sta državi ponovno vzpostavili dialog, prekinjen po prihodu Georga Busha mlajšega v Belo hišo. Podrobnosti srečanja niso znane, po vesteh iz State Departmenta pa naj bi šlo za pomemben prvi korak k začetku pogajanj s Severno Korejo o široki paleti vprašanj. Bush mlajši je po nastopu položaja izjavil, da komunističnim voditeljem Severne Koreje ne gre zaupati, po poročanju ameriških medijev pa naj bi ga nekdanji svetovalci njegovega očeta, nekdanjega ameriškega predsednika Georga Busha vzpodbudili k spremembi mnenja o razorožitvenih pogajanjih s Severno Korejo.

Začetek procesa proti teroristom
05. 02. 2001 00.00
V New Yorku se v ponedeljek začenja sodni proces proti štirim obtožencem za teroristična napada na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998 ter široki zaroti proti Američanom po vsem svetu, ki naj bi jo vodil Osama bin Laden. Newyorški proces bo ogromen tudi za ameriške standarde, saj obtožnica proti skupaj 22 osebam zajema več kot 140 strani, priče pa prihajajo iz šestih različnih držav. Na zatožni klopi so sicer le štiri osebe, medtem ko jih je 13 na čelu z bin Ladnom še vedno na prostosti. Od preostale peterice se trije v britanskih zaporih borijo proti izročitvi ZDA, dva pa sta že v New Yorku.

Proti orožju za množično uničevanje
09. 01. 2001 00.00
Ted Turner, ustanovitelj družbe CNN in podpredsednik družbe Time Warner, je v Washingtonu napovedal ustanovitev sklada za boj proti orožju za množično uničevanje, ki ga bo vodil skupaj z nekdanjim demokratskim senatorjem iz Georgije Samom Nunnom. Na leto bo Turner skladu z imenom "Pobuda proti jedrski grožnji" financiral vsaj 50 milijonov dolarjev, za različne projekte po vsem svetu, s poudarkom na osveščanju svetovne javnosti o nevarnosti jedrskega, kemičnega in biološkega orožja.

Skrb za zdravje Natovih vojakov
05. 01. 2001 00.00
V Evropi vlada vse večja zaskrbljenost v zvezi z zdravjem vojakov, ki so bili udeleženi v Natovih operacijah na Balkanu.

Biološko orožje glavna grožnja človeštvu?
15. 08. 2000 00.00
V prihodnosti naših življenj ne bo ogrožala le atomska bomba, temveč tudi različne vrste biološkega orožja, trdijo strokovnjaki. Po njihovem mnenju bo biološko orožje v 21. stoletju glavna grožnja za človeštvo, saj je to orožje mogoče pripraviti enostavno in brez večjih stroškov. V nekdanji Sovjetski zvezi je bilo biološko orožje strogo varovana skrivnost. Nekdanja največja sovjetska tovarna za proizvodnjo biološkega orožja na severu Kazahstana pa se danes ukvarja s civilnimi projekti. Vendar se kazahstanska vlada boji, da bi posamezniki lahko zlorabili znanje, ki so ga pridobili v tovarni, in ga spremenili v grožnjo celotnemu človeštvu.

Pentagon preklical neoporečnost zaščitnih jopičev
01. 03. 2000 08.48
Ameriško obrambno ministrstvo je preklicalo neoporečnost več kot 300.000 zaščitnih jopičev za biološko in kemično orožje. Pentagon je namreč sporočil, da bi bili lahko jopiči prepustni. Ameriška televizijska postaja CNN pa je poročala, da gre verjetno za napako v celotni proizvodni seriji. Zdaj se pojavlja vprašanje, kako med milijoni po vsem svetu razdeljenih zaščitnih jopičev najti 334.000 jopičev z napako.

Džihad naj bi imel kemično in biološko orožje
19. 04. 1999 14.17
Egiptovska skrajna islamska oborožena organizacija Džihad razpolaga s kemičnim in biološkim orožjem, ki ga namerava uporabiti v operacijah, usmerjenih proti ameriškim in izraelskim ciljem, je zatrdil vodilni predstavnik organizacije Ahmed Salama Mabruk, ki ga danes povzema časnik Al-Hayat.

Cohen obljubil zaščito ameriškega jedrskega dežnika Seulu
15. 01. 1999 11.44
Ameriški obrambni minister William Cohen, ki se mudi na obisku v Južni Koreji, je danes zagotovil, da so Združene države pripravljene zaščititi Južno Korejo s svojim jedrskim dežnikom v primeru napada Severne Koreje.

Iran razvija biološko orožje?
11. 12. 1998 12.23
Nekdanji iranski predsednik Akbar Hašemi Rafsandžani je danes zavrnil obtožbe ZDA, da ta bližnjevzhodna država razvija biološko orožje. Po njegovih besedah skušajo Američani onemogočati razvoj iranske tehnologije s tem pa kažejo svoje neodobravanje do iranske revolucije in neodvisnosti.

Mednarodni inšpektorji zapuščajo Irak
09. 11. 1998 12.50
Pet mednarodnih opazovalcev, ki nadzorujejo razoroževanje v Iraku, je zapustilo Bagdad, potem ko je Irak prekinil sodelovanje s komisijo Združenih narodov, ki išče prepovedano kemično in biološko orožje. Pričakovati je,da bo v kratkem Irak zapustilo še nadaljnjih 10 inšpektorjev Združenih narodov. Caroline Cross, pomočnica direktorja centra opazovanje in nadzor, je povedala, da bo v Bagdadu še vedno ostalo sto članov osebja, ki bodo nadaljevali s svojim delom, ko bodo razmere ugodnejše.

Butler začel pogovore v Iraku
03. 08. 1998 10.29
Vodja posebne komisije ZN za razrožitev Iraka (UNSCOM) Richard Butler je danes v Bagdadu s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom začel pogovore o uničenju iraškega orožja za množično uničevanje.

Clinton proti trgovini z orožjem
29. 07. 1998 11.55
Ameriški predsednik Bill Clinton je podpisal odredbo, s katero je določil prepoved izvoza in uvoza sedmim ruskim podjetjem, za katere Washington meni, da so posredovali vojaške tehnologije Iranu. Odredba se nanaša tudi na omejitev trgovine z orožjem, ki omogoča množično uničenje ter tehnologijo, ki podpira kemično, biološko in jedrsko orožje tudi v drugih državah.

Irak ne pričakuje nobenih posebnih problemov pri pregledu predsedniških palač
18. 03. 1998 09.34
Irak bo sodeloval s posebno skupino ZN, pristojno za nadzor iraških predsedniških palač, pri tem pa ne pričakuje nobenih posebnih problemov, je dejal vodja iraške diplomacije Mohamad al-Sahaf. Minister je izrazil prepričanje, da bo skupina delo opravila v predvidenem roku in se tako prepričala, da "so bile obtožbe, da ima Irak kemično in biološko orožje, neutemeljene".

ZDA in Velika Britanija oskrbovale Irak
13. 02. 1998 09.40
Ameriški arhivi kažejo, da so ZDA in Velika Britanija Iraku pomagale, da se je oskrbel s snovmi za izdelavo kemičnega in biološkega orožja, trdi britanska televizijska družba Channel 4. Channel 4 trdi, da so ZDA med leti 1985 in 1989 Iraku dobavile precej materiala za biološko orožje, vključujoč bakterije in bacile. ZDA naj bi v Bagdad te snovi dobavljale tudi še potem, ko je ta že uporabil strupene pline proti Kurdom na severu države.