Bizjak.

Konferenca o modernizaciji sodstva

27. 06. 2001 00.00

Na Brdu pri Kranju se je začela tridnevna konferenca o Twinning projektu - projektu modernizacije sodstva, ki jo v okviru projektov PHARE organizira ministrstvo za pravosodje. Udeležujejo pa se ga tudi nemški strokovnjaki. Vsebino projekta je za 24 ur radijske novice predstavil Franc Stanonik s pravosodnega ministrstva, ki je povedal, da so prvi dan konference "govorili na temo modernizacije upravnega ter delovnega in socialnega sodstva, drugi dan bo glavna tema modernizacija kadrovskega sodstva in državnega tožilstva, zadnji dan konference pa modernizacija civilnega sodstva, izvršbe in zemljiške knjige.

Deset let vrhovnega sodišča

22. 06. 2001 00.00

Vrhovno sodišče je po organizaciji in delu primerljivo z vrhovnimi sodišči držav Evropske unije, vstop Slovenije v omenjeno evropsko družino pa bo vrhovno sodišče pričakalo pripravljeno in prilagojeno za uporabo prava Evropske unije, je na današnji slovesni občni seji v počastitev 10. obletnice vrhovnega sodišča poudaril predsednik sodišča Mitja Deisinger. Ob tem je izrazil skupno željo sodnikov, da bi jim s trdim delom uspelo odpraviti zaostanke na sodiščih in zagotoviti sojenje v razumnem roku, s čimer bi okrepili pravno državo, vladavino prava in enakost pred zakonom. Slovesnosti so se poleg predstavnikov sodne veje oblasti udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, predsednik državnega zbora Borut Pahor in minister za pravosodje Ivan Bizjak.

Kopač na Kališču

17. 06. 2001 00.00

Planinska sekcija Preddvor organizira skupaj s Planinsko zvezo Slovenije (PZS) in Planinskim društvom Kranj tradicionalni že 14. naravovarstveni dan, ki se je začel na Planinskem domu na Kališču nad Preddvorom. Tema letošnjega naravovarstvenega dneva je potreba in namen zaščite naravnega okolja. V okviru prireditve udeležencem predava direktor Triglavskega narodnega parka Janez Bizjak, pogovora z naravovarstveniki in planinci pa se udeležuje tudi minister za okolje in prostor Janez Kopač.

Poročilo AI še vedno odmeva

06. 06. 2001 00.00

Ministrstvo za notranje zadeve z vso resnostjo in odgovornostjo obravnava vse pripombe, ki jih v zvezi z delom ministrstva kot tudi policije prejema od občanov, varuha človekovih pravic ali domačih in mednarodnih nevladnih organizacij, je poudaril notranji minister Rado Bohinc v komentarju zadnjega poročila Amnesty International (AI). Slednja je v rednem letnem poročilu o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu prvič omenila Slovenijo. Po očitkih AI - poročilo so minuli teden predstavili aktivisti slovenske sekcije te organizacije - so lani v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu.

Bizjak na Slovaškem

05. 06. 2001 00.00

Slovenski pravosodni minister Ivan Bizjak, ki je na obisku v Slovaški republiki, se je srečal s kolegom Janom Čarnogurskyjem. Ministra Čarnogursky in Bizjak sta se strinjala, da sodelovanje na področju pravosodja, predvsem med posameznimi pravosodnimi organi, obeh držav poteka zgledno in brez odprtih vprašanj. Glede na podobnost in primerljivost pravosodnih sistemov obeh držav in na podobno problematiko dela obeh ministrstev sta soglašala v oceni o potrebi in možnostih okrepljenega sodelovanje med pravosodnima ministrstvoma.

Tožilci o človekovih pravicah

25. 05. 2001 00.00

Osrednja tema tokratnega občnega zbora Društva državnih tožilcev, ki se je začelo danes dopoldne, je Državni tožilec in varstvo človekovih pravic, o kateri bo med drugim predaval vodja generalnega tožilstva pri pritožbenem sodišču v Amsterdamu Egbert Myjer. Tožilci - za sodelovanje na srečanju se jih je prijavilo 130 - pa bodo v popoldanskih urah še izpeljali volitve vseh organov društva. Letošnjega srečanja tožilcev, ki ga po osmih letih od ustanovitve društva prvič gosti Ljubljana, so se med drugim udeležili tudi pravosodni minister Ivo Bizjak, predsednik državnega zbora Borut Pahor, generalni direktor policije Marko Pogorevc, generalna državna tožilka Zdenka Cerar in generalni državni pravobranilec Lucijan Bembič.

Prisilni dopust delavcev Javorja

22. 05. 2001 00.00

Delavci v Javorovih družbah Furnir in v tovarni opažnih elementov so po dobrih treh mesecih 16. maja prekinili stavko, da bi se z vodstvom začeli ponovno pogajati o uveljavitvi njihovih zahtev. Gre za upoštevanje sprejetih pravilnikov o plačah, o eskalaciji plač in o razporeditvi delavcev po sprejeti sistematizaciji delovnih mest.

Javorovi delavci prekinili stavko

15. 05. 2001 00.00

Delavci v Javorovih družbah Furnir in v tovarni opažnih elementov so po dobrih treh mesecih prekinili stavko. Sindikat Neodvisnost, ki stavko ves čas vodi, bo počakal do odločitve sodišča o njeni zakonitosti ali nezakonitosti, je za 24ur radijske novice povedal predsednik sindikata Peter Bizjak. V tem času se je sindikalna pogajalska skupina z upravo pripravljena pogajati o uresničitvi druge, tretje in pete od sedmih stavkovnih zahtev. Gre za upoštevanje sprejetih pravilnikov o plačah, o eskalaciji plač in o razporeditvi delavcev po sprejeti sistematizaciji delovnih mest.

Bizjak v Moskvi

15. 05. 2001 00.00

Pravosodni minister Ivan Bizjak se je v okviru dvodnevnega uradnega obiska v Ruski federaciji dopoldne v Moskvi sestal z ruskim pravosodnim ministrom Jurijem Čajko, s katerim sta ocenila, da so odnosi med državama na področju pravosodja dobri. Minister Bizjak se je udeležil tudi nadaljevanja konference ob peti obletnici ruskega članstva v Svetu Evrope in 25. obletnici delovanja moskovske Helsinške skupine, kjer je zbranim spregovoril o človekovih pravicah. Bizjak se bo danes udeležil še zaključka omenjene konference in tako sklenil uradni obisk v Ruski federaciji, so sporočili s pravosodnega ministrstva.

Minister Bizjak v Moskvi

14. 05. 2001 00.00

Pravosodni minister Ivan Bizjak se je v okviru dvodnevnega uradnega obiska v Ruski federaciji dopoldne udeležil odprtja konference ob peti obletnici ruskega članstva v Svetu Evrope in 25. obletnici delovanja moskovske Helsinške skupine. Bizjak je poleg tega na moskovski državni univerzi mednarodnih odnosov, ki deluje pod okriljem ruskega zunanjega ministrstva, študentom predaval o človekovih pravicah.

Bizjak na obisku v Rusiji

14. 05. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak se bo 14. in 15. maja 2001 mudil na uradnem obisku v Ruski federaciji. V Moskvi se bo srečal z ruskim ministrom za pravosodje Jurijem Čajko. Gre za prvo srečanje ministrov za pravosodje Republike Slovenije in Ruske Federacije.

Minister Bizjak na dnevu državnih pravobranilcev

12. 05. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak se je v Novi Gorici udeležil srečanja ob Dnevu državnih pravobranilcev. V pozdravnem nagovoru zbranim državnim pravobranilcem je minister Bizjak poudaril velik pomen državnega pravobranilstva kljub temu, da ta državni organ v javnosti ni posebno izpostavljen. Minister je sodelovanje med ministrstvom za pravosodje in državnim pravobranilstvom ocenil kot korektno in izrazil zadovoljstvo, ker med njima ni odprtih vprašanj, razen nekaterih vprašanj, povezanih s prostori in tehnično opremljenostjo.

Hmeljarji delajo s polno paro

04. 05. 2001 00.00

Na hmeljiščih v Spodnji Savinjski dolini v teh dneh dela potekajo s polno paro. Na skupaj 1500 hektarih hmeljskih nasadov - od tega je približno 900 hektarov nasadov v lasti Konzorcija kmetijskih zadrug Spodnje Savinjske doline, 600 hektarov pa obdelujejo zasebni kmetje - trenutno poteka napeljevanje vrvic, sledilo pa bo kultiviranje in prečiščenje hmeljskih poganjkov ter njihova napeljava. Če bodo vremenske razmere ugodne, naj bi savinjski hmeljarji do avgusta, ko se bo začelo obiranje zelenega zlata, pridelali 1500 kilogramov hmelja na hektar. Odkupna cena še ni določena, optimalna cena, s katero bi pokrili stroške in ustvarili zaslužek, pa bi morala znašati sedem nemških mark za kilogram hmelja, je povedala koordinatorka v Konzorciju kmetijskih zadrug Spodnje Savinjske doline Jelica Bizjak. To je dobro marko več kot lani. Največji odjemalec hmelja v Savinjski dolini je žalska družba Hmezad Export-Import.

Predrag avto za varuha

03. 05. 2001 00.00

V uradu takratnega varuha Ivana Bizjaka so se odločali med avtomobiloma: BMW serije 5 in Mercedesom razreda E. Izbrali so slednjega, ker naj bi bil varnejši, čeprav so za mesečni obrok leasinga plačali 33 tisoč tolarjev več, kot če bi kupili BMW. Računsko sodišče ugotavlja, da je urad varuha človekovih pravic kršil zakon o javnih naročilih, saj se je za nakup Mercedesa odločil le zaradi varnosti, cene pa ni upošteval. Po ocenah evropskega avtomobilističnega programa NCAP pa sta oba omenjena avtomobila enako varna.

Bizjak o ukrepih za zmanjševanje sodnih zaostankov

18. 04. 2001 00.00

Sodni zaostanki na slovenskih sodiščih se zmanjšujejo že tretje leto zapored, kar je tudi posledica boljše učinkovitosti sodnikov. Stanje sodišč po Sloveniji pa je zelo različno, zato se bodo na ministrstvu za pravosodje reševanja težav lotili s celovito analizo stanja na posameznih sodiščih. V pogovorih s predsedniki sodišč z večjimi težavami bodo poskušali izboljšati učinkovitost manj storilnih sodišč, prizadevali pa si bodo tudi za boljšo organizacijo sodišč. "Vse nerešene zadeve lahko rešijo le sodniki sami," je na današnji novinarski konferenci povedal minister za pravosodje Ivan Bizjak, ki je v prizadevanju za boljše nagrade sodnikov, ki bodo sodelovali pri projektu Herkules, tudi podprl predsednika vrhovnega sodišča Mitjo Deisingerja, ki se s predlogom poslancev o 15-odstotnem pavšalnem dodatku k plači ne strinja.

Obisk makedonskega javnega tožilca

13. 04. 2001 00.00

Javni tožilec Republike Makedonije Stavre Djikov, ki končuje tridnevni uradni obisk v Sloveniji, se je ločeno srečal s predsednikom vrhovnega sodišča Mitjo Deisingerjem in ministrom za pravosodje Ivanom Bizjakom. Deisinger je makedonskemu gostu predstavil delo, pristojnosti in obremenitve slovenskega vrhovnega sodišča, Bizjak pa je v pogovoru opozoril na pomen sodelovanja v okviru Sveta Evrope in Srednjeevropske pobude, zlasti na področjih organiziranega kriminala, korupcije in trgovanja z ljudmi. Djikov je Deisingerja in Bizjaka seznanil z vlogo in nalogami makedonskega tožilstva ter splošnim političnim položajem v Makedoniji.

Makedonski tožilec v Sloveniji

12. 04. 2001 00.00

V Sloveniji se te dni mudi javni tožilec Makedonije Stavre Djikov. Z generalno državno tožilko Zdenko Cerar se bosta med drugim pogovarjala o tesnejšem sodelovanju, predvsem pri pregonu najbolj zahtevnih, organiziranih in prekomejno povezanih oblik kriminala. Makedonski javni tožilec bo predvidoma navzoč tudi pri praktičnem delu skupnega usposabljanja policije in vodij državnih tožilstev.

Spremembe notarske tarife

06. 04. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak je podpisal soglasje k spremembam in dopolnitvam notarske tarife, ki jih je Notarska zbornica Slovenije sprejela na skupščini 31. marca. Sprejete spremembe v precejšnjem delu predstavljajo nižanje veljavne notarske tarife, v nekaterih delih ohranjajo sedaj veljavno tarifo, v veljavo pa bodo stopile osmi dam po objavi v uradnem listu, so sporočili z ministrstva za pravosodje.

O projektu Herkules

06. 04. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak, predsednik Sodnega sveta RS Mile Dolenc in predsednik Vrhovnega sodišča RS Mitja Deisinger so se danes srečali v kabinetu predsednika Vrhovnega sodišča RS, kjer so obravnavali predvidene spremembe ustave na področju pravosodja ter spremembe zakona o sodniški službi v delu, ki se nanaša na projekt Herkules, so sporočili z Vrhovnega sodišča.

Minister Bizjak v Celju

30. 03. 2001 00.00

Minister za pravosodje Ivan Bizjak je obiskal celjske pravosodne organe in ustanove ter se seznanil s ključnimi značilnostmi, ki spremljajo njihovo delo. Bizjak je dejal, da se je s celjskimi tožilci pogovarjal o vsebini novega zakona o kazenskem postopku, ki naj bi prinesel spremembe zlasti v predkazenskem postopku, sodni svet pa naj bi se preoblikoval v pravosodnega in bi imel odločilno vlogo pri imenovanju sodnikov in tožilcev. Za celjsko tožilstvo, pravi Bizjak, je značilno, da tekoče rešuje zadeve ter da si tožilci želijo, poleg že obstoječega v Velenju, ustanovitve še enega zunanjega oddelka za Upravne enote Šmarje pri Jelšah in Šentjur.

Vlada budi nad denacionalizacijo

29. 03. 2001 00.00

Vlada je na seji obravnavala informacijo o poteku izvrševanja denacionalizacije. Po besedah pravosodnega ministra Ivana Bizjaka je vlada na to temo sprejela vrsto sklepov že 22. februarja, z današnjo ponovno razpravo in preverjanjem tega, kakšno je stanje pri organih, pristojnih za denacionalizacijo, pa vlada po njegovem izraža svoj resen namen, da se pospeši postopke denacionalizacije in se jih v največji možni meri zaključi v čim krajšem možnem času.

Sprejet predlog zakona o amnestiji

29. 03. 2001 00.00

Ob deseti obletnici slovenske samostojnosti je vlada sprejela predlog zakona o amnestiji. Gre za akt milosti države, s katerim bo določeni kategoriji obsojencev delno odpuščena izvršitev kazni. Zapornikom, obsojenim za lažja kazniva dejanja, naj bi kazen zmanjšali za četrtino, okoli 30 oseb pa naj bi bilo izpuščenih. Zakon mora potrditi še parlament.

Zasedanje držav SEP

27. 03. 2001 00.00

V Trstu se je sinoči začelo dvodnevno zasedanje ministrov za pravosodje držav Srednjeevropske pobude (SEP). Zasedanja se udeležuje tudi slovenski pravosodni minister Ivan Bizjak, po poročanju Radia Trst A pa na zasedanju ni predstavnikov Makedonije. Srečanje v vlogi gostitelja koordinira italijanski pravosodni minister Piero Fassino. Tržaški vrh je prvi v tem smislu, odkar je SEP začela delovati pred dvanajstimi leti. Na njem se bodo ministri skušali dogovoriti o ukrepih zoper trgovanje z mamili, orožjem in prebežniki, načinih za zajezitev pranja denarja in boja poti prostituciji.

Vlada razrešila Ribičevo

16. 03. 2001 00.00

Vlada je razrešila generalno direktorico Pošte Slovenije Marijo Ribič in njena dva namestnika Matjaža Andrica in Vinka Merca. SLS+SKD Slovenska ljudska stranka, katere članica je Ribičeva, je razrešitvi nasprotovala, koalicijska pogajanja o tem pa so trajala kar nekaj tednov.

Vlada razrešila Ribičevo

15. 03. 2001 00.00

Vlada je razrešila generalno direktorico Pošte Slovenije Marijo Ribič in njena dva namestnika Matjaža Andrica in Vinka Merca. SLS+SKD Slovenska ljudska stranka, katere članica je Ribičeva, je razrešitvi nasprotovala, koalicijska pogajanja o tem pa so trajala kar nekaj tednov.

Slovenci še vedno brez kolajne

13. 03. 2001 00.00

Na petih zimskih olimpijskih dnevih mladih (EYOD) v Vuokattiju je bilo danes na sporedu kar šest končnih odločitev, vendar so Slovenci nastopili le v štirih. Na Finskem namreč v slovenski delegaciji ni bilo biatlonk in deskark na snegu, ki so se tokrat pomerile v snežnem kanalu. V preostalih tekmah Slovenija ni osvojila kolajne.

Bizjak sprejel Fassina

21. 02. 2001 00.00

Na današnjih pogovorih sta minister za pravosodje Ivan Bizjak in italijanski kolega Piero Fassino največ časa posvetila konkretnim oblikam sodelovanja na področju pravosodja, zlasti izmenjavi izkušenj pri pripravi zakonodaje ter sodelovanju pri delu mednarodnih organizacij. Podpisala sta tudi dogovor o razširitvi že obstoječih oblik medsebojnega sodelovanja, posebej pa sta pozdravila nedavni sprejem zaščitnega zakona za Slovence v Italiji. Piero Fassino se je srečal tudi s predsednikom države, Milanom Kučanom, ter predsednikom državnega zbora, Borutom Pahorjem.

Razglasili slovensko kuharico leta

20. 02. 2001 00.00

Laskavi naslov kuharice leta 2000 je v tradicionalni akciji Zlata žlica, ki poteka v okviru Vikenda, priloge Dela in Slovenskih novic, tokrat pripadel Adi Špacapan iz gostilne Špacapan iz Komana na Krasu, priznanja zlata, srebrna in bronasta žlica pa so prejeli Avgusta Fras iz gostilne Šiker iz Močne pri Lenartu, Marija Badovinec iz gostilne Badovinec iz Jugorja in Veronika Aljančič iz gostilne Bizjak iz Zgornje Bele.

Kučan o kandidatih za ombudsmana

19. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se bo z vodji poslanskih skupin in poslancema italijanske in madžarske narodnosti danes posvetoval o kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic. Na poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za ombudsmana je urad predsednika republike tokrat prejel 23 predlogov. To je bil že tretji poziv za zbiranje predlogov za novega varuha, saj sta bila prva dva neuspešna.

Kučan o kandidatih za ombudsmana

18. 02. 2001 00.00

Predsednik republike Milan Kučan se bo z vodji poslanskih skupin in poslancema italijanske in madžarske narodnosti jutri posvetoval o kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic. Na poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za ombudsmana je urad predsednika republike tokrat prejel 23 predlogov. To je bil že tretji poziv za zbiranje predlogov za novega varuha, saj sta bila prva dva neuspešna. Julija lani je namreč DZ najprej zavrnil ponovno kandidaturo nekdanjega varuha Ivana Bizjaka za novi šestletni mandat (prejel je 53 glasov, za izvolitev pa bi potreboval podporo dveh tretjin vseh poslancev), decembra pa je za to mesto neuspešno kandidirala še nekdanja poslanka LDS Darja Lavtižar Bebler, ki je na javnem glasovanju v DZ prejela 57 glasov. Če bo predsednik Kučan novega kandidata za ombudsmana predlagal do začetka februarskega zasedanja DZ, bo ta novega ombudsmana skušal izvoliti na 3. redni seji, ki se bo začela v torek, 20. februarja.