Bo

Kofi Annan se bo sestal z podpredsednikom iraške vlade

13. 11. 1997 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov (ZN) Kofi Annan naj bi se na sedežu ZN v New Yorku danes sestal s podpredsednikom iraške vlade Tarekom Azizom. Srečanje je zahteval Aziz, potem ko je Varnostni svet ZN včeraj soglasno izglasoval zaostritev sankcij zoper Irak. Z njimi naj bi Bagdad prisilili k preklicu izgona ameriških inšpektorjev posebne komisije ZN za razoroževanje Iraka (UNSCOM). Namestnik iraškega premiera je sinoči na televizijski postaji CNN obsodil <i>nepravično</i> odločitev Varnostnega sveta. Tarek Aziz je ponovil, da Bagdad vztraja pri izgonu ameriških inšpektorjev, ki da ga je treba zdaj uresničiti.

Kriza v Aziji je <i>prikrit blagoslov</i>

13. 11. 1997 00.00

Generalni direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Michel Camdessus je danes v Singapuru izjavil, da se bo finančna in denarna kriza držav jugovzhodne Azije pokazala kot <i>prikrit blagoslov</i>. Kot je pokazal primer Mehike, lahko gospodarstva, ki jih zdaj preteresa kriza, v nekaj letih pričakujejo ponovno solidno rast. Dejal je še, da obstaja <i>potencial za visoke stopnje rasti v prihodnjih dveh desetletjih</i>. Finančna in denarna kriza na Tajskem, Filipinih, v Indoneziji in Maleziji je po mnenju Camdessusa kriza zaupanja, resda pa je izgubljeno zaupanje težko povrniti in je za to potrebno nekaj časa.

Irak bo nemudoma izgnal ameriške strokovnjake

13. 11. 1997 00.00

Irak se je danes odločil nemudoma izgnati vse ameriške inšpektorje Posebne komisije Združenih narodov za nadzor razoroževanja Iraka (UNSCOM). To je sporočila uradna iraška agencija INA po današnji seji Revolucionarnega sveta pod predsedstvom iraškega predsednika Sadama Huseina. Iraški zunanji minister Mohamad Said al Sahaf pa je v pismu predsedujočemu Varnostnega sveta Združenih narodov, Kitajcu Qinu Huasunu, ponovil, da je Irak pripravljen še naprej sodelovati s skupinami mednarodnih strokovnjakov, zadolženimi za nadzor razoroževanje Iraka, vendar brez Američanov.

Hilary Clinton na azijski turneji

13. 11. 1997 00.00

Ameriška prva dama Hillary Clinton se je med azijsko turnejo davi v Taškentu sestala z uzbekistanskim predsednikom Islamom Karimovim. Karimov si od obiska obeta poglobitev odnosov z ZDA. Hillary Clinton se namerava danes v uzbekistanskem glavnem mestu udeležiti odprtja zdravstvenega doma za ženske, nato pa bo obiskala še slikovito mesto Buchara. Clintonova je že obiskala Kazahstan in Kirgizistan, odpravila pa se bo še v Ukrajino in Rusijo.

Na blejskem seminarju ekonomistov bodo razpravljali o problemih slovenskega gospodarstva

13. 11. 1997 00.00

Jutri se bo na Bledu začel dvodnevni tradicionalni izobraževalni seminar ekonomistov in poslovnežev, na katerem bodo predavatelji predstavili tekoče in pričakovane ukrepe slovenske ekonomske politike ter probleme strukturnega prilagajanja gospodarstva na poti v Evropsko unijo. Podpredsednik vlade <b> Marjan Podobnik</b> bo udeležencem v uvodnem nagovoru predstavil aktualne probleme slovenskega gospodarstva, minister za ekonomske odnose in razvoj <b>Marjan Senjur</b> razvojne probleme in dileme gospodarstva ob koncu letošnjega leta, finančni minister <b>Mitja Gaspari</b> pa probleme prestrukturiranja slovenskega finančnega sistema. O denarni politiki in bančnem sistemu ob prehodu v leto 1998 bo predaval namestnik guvernerja Banke Slovenije <b>Samo Nučič</b>, o pristopni strategiji Slovenije k EU pa direktor Urada za makroekonomske analize in razvoj <b>Janez Potočnik</b>.

Premier Drnovšek odpotuje jutri v Litvo

13. 11. 1997 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek bo jutri na enodnevnem uradnem obisku v Litvi. Srečal se bo z najvišjimi predstavniki te baltiške države, med obiskom pa bosta podpisana tudi dva meddržavna sporazuma.Slovenija in Litva sta dosedaj sklenili vrsto meddržavnih sproazumov, med katerimi velja omeniti prostotrgovinski sporazum, sklenjen leta 1996, ki začasno velja od 1. marca letos. Lani sta državi sklenili tudi sporazuma o odpravi vizumov ter o vračanju oseb. V pripravi je več sporazumov, med drugim sporazuma o spodbujanju in zaščiti investicij ter izogibanju dvojnemu obdavčevanju kot tudi sproazum o prijateljskem sodelovanju.Slovenija v Litvo izvraža predvsem zdravila - ta predstavljajo kar 73 odstotkov vsega izvoza, poleg tega pa še pnevmatike za osebna vozila, usnje prašičev, talne obloge in kozmetiko. Polovico uvoza iz Litve predstavlja uvoz enojne lanene preje, uvažamo pa tudi šoto, polietilen in bombaž.Jutri med obiskom premiera Drnovška v Vilniusu bosta podpisana sporazuma o sodelovanju v izobraževanju, kulturi in znanosti ter o cestnem prometu.

Predsedniški kandidat Cerar v bolnišnici

13. 11. 1997 00.00

Predsedniški kandidat Marjan Cerar je zaradi visoke telesne temperature ostal v bolnišnici, kjer naj bi opravili dodatne preiskave o njegovem zdravstvenem stanju. Cerarjeva predstavnica Gordana Ivandič je na dopoldanski novinarski konferenci, na kateri naj bil navzoč, pojasnila, da je sinoči dobil visoko vročino in da se danes že počuti bolje. Zvečer naj bi že nastopil na soočenju POP TV. Ivandičeva je ob tem omenila, da bo predvolilna kampanja potekala po načrtu.

Milošević na Kitajskem

13. 11. 1997 00.00

Predsednik ZR Jugoslavije Slobodan Milošević je prispel na tridnevni uradni obisk na Kitajsko, kjer se bo danes sestal s kitajskim voditeljem Jiang Zeminom. Po prihodu v Peking je Milošević izjavil, da prihaja na <i>obisk k prijateljem</i> ter da ZRJ želi razviti sodelovanje in okrepiti odnose. V času Miloševićevega obiska na Kitajskem bosta državi podpisali tudi več sporazumov.

Če bo Husein še naprej kljuboval, bodo sprejete nove sankcije

13. 11. 1997 00.00

Britanski zunanji minister Robert Cook je danes zatrdil, da se je Varnostni svet ZN odločil, da bo sprejel nove sankcije proti Iraku, če mu bo iraški voditelj <b>Sadam Husein</b> še naprej kljuboval. Cook je v odzivu na sinoči sprejeto resolucijo VS o poostritvi sankcij proti Bagdadu še poudaril, da Sadam <i>ne sme dvomiti v enotnost in odločenost Varnostnega sveta.

Hudo pomanjkanje hrane v 29 državah

12. 11. 1997 00.00

Hudo pomanjkanje hrane je letos prizadelo 29 držav, ki nujno potrebujejo pomoč. Vremenski pojav El Nino - svoj višek bo predvidoma doživel v prihodnjih mesecih - pa bi utegnil ogroziti pridelek prihodnjega leta na južni polobli, je navedeno v poročilu organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO), objavljenem ob letošnji 29. konferenci organizacije v Rimu. Med najbolj prizadetimi državami je 18 afriških. Lakota je na ameriški celini prizadela le Haiti.

Atomium v prenovljeni podobi

12. 11. 1997 00.00

V okviru priprav na leto 2000, ko bo Bruselj evropska kulturna prestolnica, se mestne oblasti pripravljajo na obnovo najznamenitejšega simbola belgijske prestolnice, Atomiuma.Tega je od postavitve leta 1958 čas že pošteno načel. Železno strukturo, katere najvišja točka sega 102 metra nad zemljo in nudi razgled nad celim mestom, je treba pripraviti na novo tisočletje, pravijo mestne oblasti. Belgija in Bruselj naj bi v prenovo strukture namenila več kot 30 milijonov mark. Za ta denar naj Atomiuma, ne bi zgolj očistili in popravili, temveč po nekaterih načrtih tudi nekoliko spremenili.

Veselje, ki se poraja ob lepoti

12. 11. 1997 00.00

V dunajskem Muzeju uporabne umetnosti bo od danes na ogled obsežna predstavitev tradicionalne afriške umetnosti. Na razstavi pod naslovom Kilengi si bo do 18. januarja moč ogledati več kot 200 eksponatov iz zasebne zbirke industrialca Walterja Bareissa. Kilengi v jeziku Bantu črncev pomeni veselje, ki se poraja ob lepoti. Posamezni razstavljeni predmeti so novost tudi za poznavalce afriške umetnosti. Razstavo so si poprej ogledali v Hannovru, po Dunaju pa jo bodo prenesli še v bavarski Muenchen ter v ameriški zvezni državi Iowa in New York.

Od decembra med Parizom in Brusljem samo uro in pol vožnje z vlakom

12. 11. 1997 00.00

V okviru priprav na 14. december, ko bo med Brusljem in Parizom začel voziti nov hitri vlak, ki bo prestolnici zbližal na uro in pol vožnje, belgijske železnice že ves teden izvajajo hitrostne in varnostne poskuse. Med poskusi na progi med mestom Halle in francosko mejo so dosegli rekordno hitrost do sedaj zabeleženo na belgijskih železniških progah - 354 kilometrov na uro. Vendar pa med komercialnimi vožnjami ne bodo skušali doseči novih rekordov. Zgornja meja hitrosti bo 300 kilometrov na uro, tako kot pri ostalih hitrih vlakih.

Potreben bo še drugi krog volitev za predsednika republike

12. 11. 1997 00.00

Torkova raziskava Delove agencije Stik kaže, da če bi bile volitve jutri, bi bil potreben še drugi krog, da bi Slovenija dobila novega predsednika republike. V drugem krogu bi Milan Kučan s 54,2 proti 17 odstotkom glasov premagal Janeza Podobnika, ki bi se v prvem krogu uvrstil na drugo mesto. Volilna udeležba bi bila 73,1-odstotna, 14 odstotkov volilcev se o udeležbi še ni odločilo, 12,6 odstotka jih ne bi šlo na volitve in le 0,3 odstotka jih ni hotelo razkriti, ali bodo volili ali ne. V anketi je sodelovalo 759 telefonskih naročnikov.

sosednje pokrajine

12. 11. 1997 00.00

Prevladovalo bo oblačno vreme. Dež bo zajel tudi kraje vzhodno od nas. Ob Jadranu bo pihal jugo. Tudi jutri bo večji del dneva še deževalo. Jugo bo ponehal. Nekoliko hladneje bo.

EU bo finančno podprla razvoj gospodarstva v Navarri

12. 11. 1997 00.00

Španska pokrajina Navarra bo iz strukturnih fondov Evropske unije v obdobju od 1997 do 1999 dobila 25,4 milijona ekujev za pomoč pri razvoju gospodarstva. Večina denarja bo namenjenega vzpodbujanju zaposlovanja, konkurenčnosti in globalizaciji lokalnih gospodarskih dejavnosti, del denarja pa bo šel za zaščito okolja, raziskovanje in razvoj novih tehnologij. Poleg tega bo Navarra dobila dodatnih 27,7 milijonov ekujev, predvsem za tehnično pomoč pri izvajanju ukrepov za spodbujanje gospodarstva.

Obeti

12. 11. 1997 00.00

V petek in soboto bo delno jasno in hladneje. Zjutraj in del dopoldneva bo po nižinah megla.

O lustracijskem zakonu na izredni seji 25. novembra

12. 11. 1997 00.00

Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik se je po posvetovanju na kolegiju odločil, da bo parlament o predlogu resolucije o protipravnem delovanju komunističnega totalitarnega režima in predlogu zakona o odpravi posledic komunističnega totalitarnega režima odločal na izredni seji 25. Novembra. Osrednja točka dnevnega reda na tej seji bo predlog letošnjega državnega proračuna. Sklic izredne seje naj bi bil pripravljen še danes. Kolegij predsednika DZ je dal svoje soglasje k predlogu finančnega načrta DZ za prihodnje leto. V prihodnjem letu naj bi, po tem predlogu, proračun DZ znašal 4,439 milijarde tolarjev, primerjalno z obsegom sredstev za letos je indeks rasti 114.

Vremenska slika

12. 11. 1997 00.00

Nad Evropo je obsežno območje nizkega zračnega pritiska s središčem nad Britanskim otočjem. Hladna fronta je dosegla Italijo in bo zvečer prešla Slovenijo. Z jugozahodnimi vetrovi doteka pred njo razmeroma topel in vlažen zrak.

Obnovili železniški promet med ZRJ in Hrvaško

11. 11. 1997 00.00

Po več kot šestih letih je iz Vinkovcev krenil vlak proti Šidu. Tako so vnovič vzpostavili redni železniški promet med Hrvaško in ZR Jugoslavijo. Na progi bosta vozila dva vlaka dnevno, ki bosta imela v obeh krajih zvezo z vlaki, namenjenimi v notranjost Hrvaške oziroma ZRJ. Potnik na progi Zagreb-Beograd bo moral presesti dvakrat, prvič v Vinkovcih, nato pa na meji.

Uspešno poslovanje v Henklu

11. 11. 1997 00.00

Nemški kemični koncern in proizvajalec čistilnih sredstev Henkel s sedežem v Duesseldorfu je v letošnjih prvih devetih mesecih zabeležil močno povečanje prihodka in tudi dobička. Prihodek skupine se je v primerjavi z enakim obdobjem lani povečal za 23 odstotkov na 14,9 milijarde nemških mark. Bruto dobiček se je s 624 milijoni mark povečal za 13 odstotkov. V Henklu, ki zaposluje 52.423 delavcev, so prepričani, da se bo pozitivni razvoj še nadaljeval. Tako naj bi letošnji poslovni rezultati precej presegli lanske, ko je koncern ustvaril 16,3 milijarde mark prometa in 515 milijonov mark dobička.

vreme

11. 11. 1997 00.00

V sosednjih pokrajinah bo tudi spremenljivo oblačno, popoldne bodo krajevne plohe. Ponoči bo poslabšanje s padavinami najprej zajelo severno Italijo in severni Jadran, čez dan pa se bo razširilo tudi kraje vzhodno od nas. Pihal bo jugozahodni veter, ob severnem Jadranu pa jugo.

slika

11. 11. 1997 00.00

V sosednjih pokrajinah bo tudi spremenljivo oblačno, popoldne bodo krajevne plohe. Ponoči bo poslabšanje s padavinami najprej zajelo severno Italijo in severni Jadran, čez dan pa se bo razširilo tudi kraje vzhodno od nas. Pihal bo jugozahodni veter, ob severnem Jadranu pa jugo.

Drnovšek odpotoval v Sarajevo

07. 11. 1997 00.00

Vladna in gospodarska delegacija pod vodstvom predsednika vlade Janeza Drnovška je zjutraj odpotovala na uradni enodnevni obisk v Sarajevo. V vladni delegaciji so poleg premiera še minister za zunanje zadeve Boris Frlec, minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, minister za promet in zveze Anton Bergauer, državni sekretar za industrijo Boris Šuštar, državna sekretarka za ekonomske odnose s tujino Vojka Ravbar in državni sekretar ministrstva za promet in zveze Igor Zajec. V Sarajevu se jim bo pridružil še slovenski veleposlanik v BiH Drago Mirošič. Gospodarski del delegacije šteje več kot 40 predstavnikov podjetij in Gospodarske zbornice Slovenije. Obisk slovenske delegacije v Sarajevu je namenjen predvsem krepitvi gospodarskih in političnih odnosov med državama. Po prihodu v Sarajevo se bo premier Janez Drnovšek v spremstvu ministrov za zunanje zadeve, ekonomske odnose in promet sestal z delegacijo Sveta ministrov BiH. Sledilo bo srečanje premiera Drnovška s predsedujočim predsedstva BiH Alijo Izetbegovićem in visokim predstavnikom mednarodne skupnosti v BiH Carlosom Westendorpom. Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo na ločenih pogovorih sestal tudi s članoma predsedstva BiH Krešimirjem Zubakom in Momčilom Krajišnikom. Sprejel bo delegacijo Slovencev, ki živijo v BiH in se udeležil odprtja mešanega podjetja v bližini Sarajeva.

Irak ne bo dovolil preletov ameriških letal

07. 11. 1997 00.00

Podpredsednik iraške vlade Tarek Aziz je na današnji novinarski konferenci izjavil, da so preleti ameriških izvidniških letal vrste U2 nad iraškim ozemljem v okviru operacije Združenih narodov popolnoma nesprejemljivi. Po njegovem mnenju jih je moč uporabiti za pripravo ameriških napadov na Irak. Letala vrste U2 so uporabili prav pred vsako ameriško vojaško operacijo v Iraku, je dodal Aziz- območja, ki so jih Američani napadli junija 1993 in septembra 1996, so poprej preletela tovrstna letala.

Generalni sekretar Nata na obisku v Sarajevu in Beogradu

07. 11. 1997 00.00

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je v spremstvu vrhovnega poveljnika zavezniških sil v Evropi Wesleya Clarka davi prispel na nekajurni obisk v Sarajevo. V bosansko-hercegovski prestolnici se bo Solana srečal z visokim civilnim predstavnikom za BiH Carlosom Westendorpom, nato pa bo odpotoval v Beograd, glavno postajo svojega obiska. Zvečer bo generalni sekretar zveze NATO že v Berlinu.

Odposlanci ZN prispeli v Irak

05. 11. 1997 00.00

Trije odposlanci Združenih narodov, ki naj bi poskušali rešiti spor z Irakom, so danes prispeli v Bagdad, kjer so že začeli pogovore. Vodja misije, Alžirec Lakhdar Brahimi, je ob prihodu v Bagdad novinarjem povedal, da prinaša sporočilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana iraški vladi, o katerem se bo pogovarjal s tamkajšnjimi predstavniki. Trije odposlanci so se takoj po prihodu sestali z iraško stranjo pod vodstvom podpredsednika vlade Tareka Aziza, ki je zadolžen za odnose z ZN. Kot je dejal omenjeni predstavnik, bo program pogovorov določen v luči prvega srečanja.

EU in nezaposlenost

04. 11. 1997 00.00

V Bruslju se bodo jutri sešli ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance, ki bodo po predvidevanjih pripravili podlago za bližajoči se izredni novembrski vrh EU o zaposlovanju. Ministri se bodo seznanili s poročilom strokovnjakov unije o uresničevanju ambicioznih načtrov za boj proti 18-milijonski brezposelnosti, ki jih je predlagala Evropska komisija. Dan kasneje, v četrtek, bodo o isti temi v Bruslju razpravljali še ministri EU za socialne zadeve. Načrt zaradi zelo ambicioznega in konkretno zastavljenega cilja (12 milijonov novih delovnih mest) med petnajsterico ni naletel na odobravanje. Poleg tega, da nekatere članice menijo, naj oblikovanje nacionalnih zaposlovalnih politik ostane v domeni nacionalnih vlad, so nekatere članice opozorile pred negativnimi posledicami morebitnega neuspešnega doseganja zastavljenih ciljev na širšo javnost v EU. Več članic je Evropsko komisijo obsodilo, da je zastavila visok cilj, ne da bi imela zagotovila, da bo ta dejansko uresničen.

Eureka 97

04. 11. 1997 00.00

V belgijski prestolnici se jutri začenja 46. svetovni salon inovacij, raziskovanja in novih tehnologij, ki bo pod naslovom Brussels Eureka 97 združil več kot 700 inovatorjev iz približno 40 držav. Inovatorji bodo v tednu dni po predvidevanjih več tisoč obiskovalcem predstavili nove ideje, inovacije, prototipe in izvedbe svojih zamisli. Obiskovalci si bodo lahko ogledali približno 1.200 inovacij, najboljše med njimi bo strokovna žirija nagradila.

Če ne bo genetske tehnologije, bodo cene živil višje

04. 11. 1997 00.00

Cene prehrambenih izdelkov se bodo znatno zvišale, če bo genetska tehnologija prepovedana, je v pogovoru za avstrijski časnik Kurier ocenil izvršni direktor vodilnega svetovnega proizvajalca hrane Nestle Peter Braneck-Letmathe. Avstrija je med državami, ki najbolj oklevajo glede uvedbe genetsko spremenjenih živil. Avstrija je septembra kljub zahtevam iz Bruslja odločno zavrnila uvoz genetsko spremenjene koruze in je pripravljena o zadevi razpravljati pred evropskim sodiščem.