Brigita

Največ glasov ste namenili športni plezalki Sari Čopar

19. 12. 2021 14.32

Znana so imena prejemnikov finančnih sredstev iz razpisa Mladi upi 2021. Zmagovalka spletnega glasovanja je postala obetavna športna plezalka Sara Čopar, strokovna komisija pa je poleg tega izbrala še 12 nadarjenih posameznikov, ki ravno tako prejmejo finančna sredstva, s pomočjo katerih bodo lažje uresničili svoje sanje.

Čeh najboljši slovenski atlet leta

29. 11. 2021 20.43

Kristjan Čeh je bil v tradicionalni anketi Atletske zveze Slovenije (AZS) izbran za najboljšega slovenska atleta leta 2021. Med atletinjami sta si prvo mesto z 288 točkami razdeli Tina Šutej in Maruša Mišmaš Zrimšek. Slednja je bila med atletinjami prva lani pred Šutejevo, tretje mesto je letos pripadlo Neji Filipič.

Zmeda glede ukrepov

16. 11. 2021 12.48

V gostilno da, na sprehod - razen z družinskimi člani - ne. Eden od ukrepov za zajezitev širjenja okužb z novim koronavirusom, ki ima, pravi direktor NIJZ Milan Krek, povsem logično razlago, namreč, da je v gostilni mogoče jesti, na sprehodu pa ne. Da so ukrepi nujni, se strinjamo vsi, so pa mnenja deljena glede tega, ali so vsi tudi dobro premišljeni, logični, predvsem pa jasni. Govorili smo z dostavljalcem hrane, ki pri strankah preverja pogoj PCT, in s poštarico, ki tega ne dela.

Po pozivu na protest profesorico vabijo na delo na covidne oddelke

10. 11. 2021 15.03

Slovenska raziskovalka in profesorica Brigita Skela Savič, ki poziva k udeležbi na petkovem protestu, je sprožila plaz ogorčenja. Mnogi ji očitajo brezbrižnost do preobremenjenega zdravstvenega osebja in nezavedanje resnosti stanja v naši državi. A sama vztraja, da ne poziva h kršenju ukrepov, pač pa k protestu proti zgrešenim vladnim ukrepom. V strokovnem združenju medicinskih sester njen poziv na protest označujejo za neetičen ter jo namesto na protest pozivajo na delo na covidne oddelke.

Domovi za starejše – lani najbolj na udaru, danes drugače

09. 11. 2021 13.02

Medtem ko zunaj domov za starejše padajo rekordi o številu okuženih z novim koronavirusom, se zdi, da v domovih kljub temu življenje poteka skorajda normalno. Povsem drugače kot lani, ko smo v času prvega vala epidemije zaradi številnih okužb in smrti o njih skorajda dnevno poročali. Stanovalci se danes družijo, imajo obiske, seveda ob spoštovanju PCT-pogoja. Zasluga za to, da razmere niso kritične, gre, pravijo vodstva domov, predvsem visoki precepljenosti. Cepljenih je namreč 97 % stanovalcev.

Del stroke za veljavnost testov na protitelesa

26. 10. 2021 17.46

"Nepravično je, da tisti, ki so zboleli za covidom, šli k zdravniku in imajo pozitivni PCR-test, veljajo za prebolevnike, mi, ki nismo obremenjevali zdravstvenega sistema in imamo morda celo več protiteles kot priznani prebolevniki, pa ne," so glasni tisti, ki imajo v rokah pozitivni test na protitelesa, a ne izpolnjujejo pogoja PCT. Bomo morda tudi mi šli po poti Avstrije in priznali ta test kot zadosten dokaz prebolevnosti in ga upoštevali v sistemu PCT? Kaj sicer pokaže testiranje na protitelesa? Ob kakšnem številu protiteles smo lahko prepričani, da smo zaščiteni? Več tednov po cepljenju se je testirala novinarka oddaje Preverjeno Brigita Potočnik. Glede tega, da bi ti testi veljali kot pogoj za PCT, tudi če nimaš potrdila od zdravnika, pa je pri nas stroka razdeljena.

'Stanovanje ogrevam le, ko sta otroka pri meni, ko sem sama, pač ne'

22. 10. 2021 06.05

Več kot sto klicev na dan prejmejo v Verigi dobrih ljudi, saj številne družine in posamezniki s strahom pričakujejo zimo, ker ne bodo zmogli plačevati za ogrevanje. Anita Ogulin zato pristojno ministrstvo poziva, naj socialno ogroženim pomaga s subvencijo za ogrevanje, a tam pravijo, da je v veljavni ureditvi že ustrezno zagotovljena pomoč.

Zapleti s covidom-19 pri otrocih: deklica v bolnišnici več kot tri tedne

19. 10. 2021 19.45

Otroci prebolijo covid v blažji obliki kot odrasli, kljub temu se tudi pri njih lahko zaplete in to tudi do šest tednov po prebolelem covidu. Večorganski vnetni sindrom je eden od zapletov, ki se pojavi pogosteje prav pri otrocih, najpogosteje v starosti od 8 do 11 let. Doslej so zaradi tega pri nas zdravili 37 otrok. Za oddajo Preverjeno je spregovorila mama deklice, ki je morala ostati v bolnišnici več kot tri tedne.

Dražje ogrevanje tudi zaradi manipulacije in pohlepa

12. 10. 2021 13.50

Novi rekordi, cene energentov in električne energije so poletele v nebo. Cena zemeljskega plina je letos zrasla na prostem trgu tudi do 400 odstotkov, električne energije za 80 odstotkov. Priča smo več kot 10-odstotnim spremembam cen energentov na trgu. Je k temu res pripomoglo samo povečano povpraševanje, potem ko so se zrahljali ukrepi zaradi covida-19? Delno je k temu pripomogla tudi manipulacija, predvsem pa pohlep in veliko zaslužkarstvo.

Nove podrobnosti zadnjih dni predsednika Tita

05. 10. 2021 11.30

Jožef Oseli je perfekcionist in svoje delo šefa strežbe v gradu Brdo je opravljal z neizmerno zagnanostjo in veliko strastjo. Delal je za 46 pomembnežev – za predsednike držav in vlad, za kralje in cesarje, med drugim je bil butler nekdanjega jugoslovanskega predsednika Tita. Prav nanj ima veliko spominov. Z ženo Metko sta zanj in za Jovanko skrbela med obiski na Brdu, pomagala sta tudi pri protokolarnih dogodkih na Brionih.

Med čakanjem mu je zob razpadel

28. 09. 2021 20.31

December 2022 – to je odgovor na vprašanje, kdaj bi prišli na vrsto za prvi pregled pri enem od zobozdravnikov ljubljanskega zdravstvenega doma. Ponekod v Sloveniji se na protetiko čaka tudi 4 leta. Nedopustno dolge čakalne dobe so krivične do pacientov, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, a do zobozdravstvenih storitev težko ali sploh ne pridejo, je kritičen eden od zobozdravnikov.

Romeo in Julija profesionalnega športa

14. 09. 2021 13.56

"Mogoče je res bolje, da partnerja nista v istem športu. Morda je tako lažje trenirati in voditi zvezo, ker se lahko včasih zgodi, da koga preveč boli ego – s tem imajo probleme predvsem moški," o uspešnem partnerstvu v profesionalnem športu razmišlja Janja Garnbret.

Nošenje mask v zasebni šoli – res stvar posameznika?

14. 09. 2021 11.31

V zasebnih šolah veljajo enaki zaščitni ukrepi zaradi covida-19 kot v javnih. Ali jih spoštujejo in kako je s cepljenjem učiteljev, smo preverili na katoliški, waldorfski in montessori osnovni šoli. Med starši otrok so različni pogledi na covid in, denimo, na nošenje mask učiteljev. Nekaterih niti ne zanima, ali jih učitelji nosijo.

Franci Matoz – človek, ki živi svoje sanje

07. 09. 2021 10.32

Prvič smo slišali zanj, ko je iz pripora rešil nekdanjega koprskega župana Borisa Popoviča, pozneje je bil v središču pozornosti zaradi izjav v eni od revij. Spregovoril je o tem, o čemer še ženske raje molčijo. Da si vbrizgava botoks, vsake 14 dni privošči diamantni piling. Danes velja za odvetnika Janeza Janše, veliko ambicioznosti pa je tudi zunaj odvetništva. Prevzema pomembne funkcije v družbah, nadzoroval bo milijone evrov vredno državno premoženje. Nekateri ekonomisti dvomijo, da ima za to dovolj znanja.

Prezelj z nasvetom mladim: Rezultat ne sme biti tisti, ki bi te obremenjeval

31. 08. 2021 21.42

"Če jaz treniram, če sem predan, če razmišljam, kaj delam, če sem željan tega, če mi to nekaj pomeni, bodo prej kot slej prišli rezultati. So vzponi in padci, ampak mislim, da rezultat ne sme bit tisti, ki bi te obremenjeval oz. zaustavljal," je nasvet atletskega trenerja Rožleta Prezlja mladim športnikom, ki se jim v določeni točki razvoja zazdi, da je njihova kariera obstala. Prezelj sicer v Ljubljani prevzema vodenje atletske šole Brigite Bukovec, ene najbolj uspešnih slovenskih atletinj v zgodovini.

Na male zaslone se vrača oddaja Preverjeno z Alenko Arko

26. 08. 2021 15.47

Informativno-magazinska oddaja Preverjeno se že dve desetletji dotika zgodb, ki zadevajo naš vsakdan, in osvetljuje resnico z več različnih kotov. Vse od prvega dne ohranja enak elan in kondicijo ter s svojim celostnim pristopom dokazuje, da ji pravi recept za uspeh dajejo kreativnost, odmik od senzacionalizma, raznolikost in informativnost.

Kristjan Čeh prekratek za medaljo, osvojil končno peto mesto

31. 07. 2021 15.15

Deveti dan poletnih olimpijskih iger je v Tokiu v igri 21 kompletov odličij. Veliko je obetal slovenski metalec diska Kristjan Čeh, ki je v kvalifikacijah zasedel skupno tretje mesto. 22-letni Ptujčan je prvi nastop na olimpijskih igrah z daljavo 66,37 metra zaključil na končnem petem mestu.

Benjamin Savšek deklasiral konkurenco za naslov olimpijskega prvaka

26. 07. 2021 08.01

Benjamin Savšek je bil najhitrejši v finalni preizkušnji slaloma na divjih vodah na olimpijskih igrah. Potem ko je v polfinalu dosegel peti čas, je v zadnji vožnji pokazal neverjetno predstavo, s katero je vodstvo prevzel za več kot pet sekund. Kot se je kasneje izkazalo, je bilo to dovolj za zlato odličje, s čimer je prišel do druge slovenske medalje v Tokiu, potem ko je Tadej Pogačar v soboto osvojil bron.

Bo 1,9 milijarde evrov pozdravilo naše zdravstvo?

17. 07. 2021 13.00

Načet zdravstveni sistem, človeku nedostojne razmere, premajhne in prenatrpane sobe brez klim in sanitarij, okna, ki ne tesnijo, slaba vodovodna, električna napeljava, pa potresno nevarne stavbe ... tudi to je rezultat 19 ministrov, ki so se zvrstili na zdravstvenem resorju, vsak pa je v povprečju zdržal le leto in pol. Kadrovsko, finančno in investicijsko podhranjeno zdravstvo želi presekati 20. minister Janez Poklukar, ki že prepričuje poslance, da lahko zdravstvo pred kolapsom reši le poseben zakon, ki v naslednjem desetletju predvideva za 1,9 milijarde evrov investicij. Med drugim so v načrtu novi infekcijski kliniki v Ljubljani in Mariboru, pa tudi štiri negovalne bolnišnice. 

Na Brnik se vrača potniški vrvež, dnevno do 2500 potnikov

06. 07. 2021 19.11

Na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana ob začetku poletne turistične sezone dnevno beležijo od 2000 do 2500 potnikov. Na letališče se tako po mesecih zatišja vrača potniški vrvež, veseli pa so vsake nove letalske povezave. Med najnovejšimi je povezava s črnogorskim Tivatom, ki dosega dobro zasedenost.

Slovenija druga Švica?

22. 06. 2021 12.37

Kaj imamo skupnega s Švico, državo, ki nam je bila pred 30 leti, ko smo stopali na samostojno pot, ideal? Obe državi sta alpski, obe urejeni, čisti. Razlike pa, ko govorimo o življenju v njej. Denimo o plačah, davkih, cenah, zdravstvu, šolstvu ... Ekipa Preverjenega je bila v Švici in se je o tem pogovarjala s Slovenci, ki živijo v tej državi, pa tudi s Švicarji. Tako o prednostih kot slabostih življenja v njej.

Voda za Godovič, Medvedje Brdo ter Žibrše s cisternami

21. 06. 2021 18.04

Na vodovodnem sistemu Godovič je prejšnji teden prišlo do okvare vodne črpalke, ki omogoča oskrbo s pitno vodo velikega dela prebivalcev planote. Skrbniki vodovodnega sistema, torej Komunala Idrija, so črpalko odpeljali na servis, medtem pa morajo vodo v Godovič, Medvedje Brdo ter Žibrše dovažati gasilci.

Na kongresu stranke DeSUS je zmagal Ljubo Jasnič

19. 06. 2021 09.18

Na tokratnem kongresu stranke DeSUS so glasove nabirali Ljubo Jasnič, Srečko Felix Krope in Gorazd Žmavc. Njihov cilj je bil jasen: preboj stranke v državni zbor tudi na prihodnjih volitvah. Največ glasov pa je po koncu glasovanja prejel Ljubo Jasnič, ki je tako postal novi vodja stranke upokojencev. Mesto podpredsednice pa je prevzela Julijana Bizjak Mlakar.

Vse več staršev šola otroke doma

08. 06. 2021 14.20

Šolanje na domu je bilo pred leti, ko smo ga uvedli, namenjeno izjemam, tistim, ki bi težko obiskovali pouk v osnovni šoli, denimo bolnim otrokom, pa vrhunskim športnikom. Sprva so se na tak način šolali le štirje otroci, danes kar 687. Izpite opravljajo enkrat na leto, a ne iz vseh predmetov, iz katerih morajo biti ocenjeni njihovi vrstniki v šoli.

30 let Desusa: po turbulentnem obdobju stranki grozi izpad iz parlamenta

30. 05. 2021 08.04

Mineva 30 let od ustanovitve stranke DeSUS, ki je od leta 1996 parlamentarna stranka. V treh desetletjih obstoja je bila članica več slovenskih vlad, svojega poslanca je imela tudi v prejšnjem sklicu Evropskega parlamenta. V zadnjem času pa se v stranki soočajo s pretresi in menjavami vodstva.

Inzko o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu: To je igra z ognjem

19. 05. 2021 13.07

"To je izredno nevarno, igra z ognjem. Nihče se nima pravice igrati s takimi stvarmi." Tako o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu pravi Valentin Inzko, koroški Slovenec, ki po 12 letih končuje svoj mandat kot najvišji predstavnik mednarodne skupnosti v BiH. Dokumenta, ki riše nove meje na Balkanu na etničnih osnovah, sam ne bi nikoli podpisal. "Podpis bi bil povezan s krvjo," je prepričan. Milorad Dodik je bil nekoč njegov prijatelj. Zdaj ima njegova stališča za veleizdajalska.

Razkosanje BiH bi pomenilo, da se genocid splača

18. 05. 2021 14.21

Nihče noče biti oče tega otroka, pravi visoki predstavnik mednarodne skupnosti Valentin Inzko o skrivnostnem non-paperju, ki riše nove meje na Zahodnem Balkanu in predvideva razpad Bosne in Hercegovine. Še vedno namreč ni znano, kdo je avtor tega neuradnega dokumenta. Ni pa to prvi tak dokument. Inzko, ki je spregovoril za oddajo Preverjeno, pravi, da je imel podobnega v rokah že pred tremi leti, izdelal ga je uslužbenec Cie.

Izvršni odbor DeSUS ni odločal o izključitvi poslancev iz stranke

14. 05. 2021 07.43

Ob zasedanju organov stranke DeSUS, na katerih sicer obravnavajo priprave na junijski kongres, je znova odmevalo vprašanje odločanja o predlogu za izključitev poslancev iz stranke. Nekateri naj bi želeli tudi zamenjavo oziroma razrešitev predsednika sveta DeSUS Antona Urha, a ta je napovedal, da bo v primeru odločanja o tem sam odstopil. Začasna predsednica stranke Brigita Čokl pa je nato sporočila, da glasovanja o izključitvi poslancev iz stranke danes ne bo – ker, da to formalno podpirata le dva pokrajinska odbora. "Ne napenjamo loka, ampak iščemo najmanjše skupne interese," je zatrdila.

'Vsak dan je navdih, doživetje, kako pacientu pomagati'

12. 05. 2021 14.20

12. maja praznujejo medicinske sestre in tehniki zdravstvene nege po vsem svetu. V UKC Ljubljana so sestre spregovorile o utrinkih iz svojega delovnega vsakdana. Na kongresu zbornice zdravstvene in babiške nege so sodelujoči v luči pandemije covida-19 izpostavili pomen zdravstvene nege v zdravstvenem sistemu in spodbudili odgovorne, da zaposlenim zagotovijo ustrezne delovne pogoje. Osnovne plače izvajalcev zdravstvene nege so mizerne, človeka nevredne, je opomnila predsednica zbornice. Na težave in nerešena vprašanja zaposlenih na tem področju so vnovič opozorili tudi v sindikatu.

Visoke plače v zdravstvu: infektologinja dobila 27.000 evrov bruto

11. 05. 2021 16.12

Potem ko je javnost izvedela za visoke plače v zdravstvu, med drugim, da je v ljubljanskem UKC zdravnica infektologinja decembra lani dobila dobrih 27.000 evrov bruto plače, so se začele na Infekcijski kliniki v Ljubljani pojavljati pošiljke z belim prahom. "Menim, da bi z objava imen samo pospešila in povzročila ogorčenje in tovrstna dejanja, za kar ni prav nobene potrebe in razloga," je prepričan v. d. direktorja UKC Ljubljana Jože Golobič.