Britanski znanstveniki

Odkrita vloga molekule PI3KC2 beta
23. 10. 2002 00.00
Britanski znanstveniki so odkrili molekulo, ki pomembno vpliva na širjenje smrtonosne oblike pljučnega raka, kar bi lahko odločilno vplivalo na razvoj novih zdravil proti tej zahrbtni bolezni.

Ali zdravljenje neplodnosti ogroža?
23. 10. 2002 00.00
Britanski znanstveniki načrtujejo obsežno raziskavo, v katero bodo zajeli približno 68.000 otrok, rojenih iz epruvete. Med raziskavo naj bi ugotovili, ali zdravljenje neplodnosti na kakršen koli način ogroža zdravje teh otrok.

Zakaj samice živijo dlje?
28. 09. 2002 00.00
Samci sesalcev so bolj dovzetni za parazite, zato je morda njihova življenjska doba krajša od samic, poudarjajo britanski biologi v strokovni reviji Science in dodajajo, da se lahko ta ugotovitev delno aplicira tudi na ljudi.

Pijani smo si privlačnejši
25. 08. 2002 00.00
Britanski znanstveniki so odkrili, da se, potem ko popijete že majhne količine alkohola, zdijo pripadniki nasprotnega spola privlačnejši.

Šport je zvečer bolj zdrav kot zjutraj
06. 08. 2002 00.00
Angleški strokovnjaki z univerze Brunel so v preučevanju 14 profesionalnih plavalcev ugotovili, da je telovadba zvečer bolj zdrava kot zjutraj, saj je telo zjutraj bolj izpostavljeno vnetjem.

Z banano proti možganski kapi
15. 08. 2002 00.00
Britanski znanstveniki so prepričani, da ena banana na dan nadomesti pomanjkanje kalija in tako zmanjša nevarnost možganske kapi.

Znajo psi res računati?
03. 08. 2002 00.00
Človekov najboljši prijatelj pes je zmožen računanja, v glavnem seštevanja in odštevanja, razkriva najnovejša raziskava, ki je bila objavljena v britanski izdaji časnika New Scientist.

Škodljiva že majhna količina alkohola
02. 08. 2002 00.00
Najnovejša raziskava, objavljena v British Medical Journal, je pokazala, da že manjše količine alkohola do 50. leta škodujejo.

Prihaja asteroid 2002 NT7
25. 07. 2002 00.00
Na Zemljo bi lahko 1. februarja 2019 padel asteroid, ki bi lahko povzročil ogromno škodo in opustošenje, so izračunali ameriški in britanski znanstveniki. A brez panike, verjetnost, da se to zgodi, je zelo majhna.

Čokomanija je stara 2600 let
19. 07. 2002 00.00
Človeška "slabost" do čokolade je, kot kaže, starejša, kot se zdi. Pravzaprav je zaljubljenost v čokolado že zelo stara, ugotavljajo znanstveniki v britanski reviji Nature.

Otroci s hišnimi ljubljenčki so bolj odporni
15. 06. 2002 00.00
Ugotovili so, da obstaja močna povezava med tem, da imajo otroci doma hišne ljubljenčke, in večjo prisotnostjo pri pouku.

Kruh povzroča raka?
26. 05. 2002 00.00
Švedski znanstveniki so odkrili, da pečeni krompirček, pecivo in kruh vsebujejo alarmantno visoke koncentracije substanc, ki povzročajo nastanek rakastih obolenj.

Kloniran prvi človeški zarodek?
07. 04. 2002 00.00
Italijanski ginekolog Severino Antinori je sporočil, da je kloniral človeški zarodek. Ta neuradna informacija je v petek v Italiji, kjer je kloniranje ljudi prepovedano, sprožila veliko polemik.

Razkrivanje genoma riža
05. 04. 2002 00.00
Mednarodni ekipi znanstvenikov je uspelo v veliki meri dešifrirati gensko zasnovo dveh svetovno razširjenih sort riža.

V Italiji prvi primer Creutzfeld-Jakobove bolezni
05. 02. 2002 00.00
Italijansko ministrstvo za zdravstvo je sporočilo, da so pri 25-letni Italijanki odkrili prvi primer oblike Creutzfeld-Jakobove bolezni, ki jo povzroča uživanje mesa norih krav.

Zemlja bo preživela Sonce
14. 01. 2002 00.00
Znanstveniki so mnenja, da bi Zemlja lahko preživela smrt Sonca, ki naj bi se zgodila čez približno 7,5 milijarde let.

Odzivi na kloniranje človeškega zarodka
26. 11. 2001 00.00
Različni odzivi na včerajšnjo sporočilo ameriške družbe Advanced Cell Technology (ACT), da so uspešno klonirali človeški zarodek, s čimer so pridobili izvorne celice,prihajajo tudi iz Slovenije, Nemčije, Avstrije, Italije, Velike Britanije in Japonske.

Odločilen pogled iz oči v oči
12. 10. 2001 00.00
Možgani začnejo delovati hitreje ob pogledu iz oči v oči, zlasti če imamo pred seboj privlačen obraz, so ugotovili znanstveniki v novi študiji.

Dokazi o segrevanju Zemlje
02. 10. 2001 00.00
Britanski znanstveniki so prišli do neposrednih dokazov o učinku tople grede, ki povzroča segrevanje zemljinega ozračja.

Zaprt prvi britanski coffe-shop
19. 09. 2001 00.00
Britanska policija je še ne pet minut po odprtju zaprla prvi britanski coffe-shop z imenom Nizozemska izkušnja in aretirala lastnika Colina Daviesa. Z Otoka pa prihaja še ena novost iz policijskih vrst.

Rušilni val grozi Karibom
29. 08. 2001 00.00
Britanski znanstveniki pravijo, da bo vulkanski izbruh na Kanarskih otokih povzročil rušilni val, ki bo preko Atlantika potoval s hitrostjo 800 kilometrov na uro, dosegel pa bo višino 45 metrov.

Aspirin za srce
22. 08. 2001 00.00
Kombinacija zdravil aspirina in clopidogrela močno zmanjšuje možnost srčnega infarkta, zato bi britanski zdravniki z novim načinom zdravljenja letno lahko rešili 10 tisoč življenj.

Aspirin za srce
22. 08. 2001 00.00
Kombinacija zdravil aspirina in clopidogrela močno zmanjšuje možnost srčnega infarkta, zato bi britanski zdravniki z novim načinom zdravljenja letno lahko rešili 10 tisoč življenj.

Prvi genetsko prirejeni otroci
06. 05. 2001 00.00
V zadnjih nekaj letih je bilo rojenih okoli trideset gensko "obdelanih" otrok, petnajst od tega se jih je rodilo v ameriškem medicinskem inštitutu, kjer so izvajali revolucionarne teste za povečanje rodnosti. Nekateri znanstveniki so poizkuse označili kot neetične, ker pri tem uporabljajo gene neke druge matere. Postopek se imenuje ooplazmični transfer - vzamejo pa vsebino jajčeca zdrave darovalke in ga skupaj s spermo partnerja injicirajo v jajčece nerodne ženske. V Inštitutu za reproduktivno medicino St. Barnabas v New Jerseyu so na ta način pomagali k rojstvu petnajstim otrokom. Kot je dejal direktor raziskav Dr. Jacques Cohen, bo najstarejši ta mesec star štiri leta. Še petnajst otrok se je na enak način rodilo po drugih centrih v ZDA. Raziskovalci na ta način pomagajo k zanositvi žensk, ki imajo okvarjena jajčeca.

Afriški shujševalni kaktus
14. 04. 2001 00.00
Vrsta kaktusa, ki so ga po več dni uživali pripadniki afriškega plemena Kung, da bi med lovom premagali lakoto, bi lahko bila učinkovito zdravilo proti debelosti, so prepričani britanski znanstveniki. Iz laboratorija Phytophram severovzhodno od Londona so sporočili, da so izolirali sestavino rastline, ki odvrača lakoto, njeno učinkovitost pa so že dokazali na poskusih s podganami. Že letos naj bi začeli zdravilo preizkušati prostovoljci, na trg pa naj bi predvidoma prišlo marca 2003.

Našli neznano obliko DNK
03. 04. 2001 00.00
Britanski znanstveniki naj bi našli nesporen dokaz o obstoju legendarnega snežnega človeka - jetija. Gre za šop dlake, ki ga ne morejo pripisati nobeni doslej znani živalski vrsti. Časnik Time je ob tem zapisal, da so dlako našli na nekem drevesu v azijski državi Butan.

BSE je precej lažje prenosljiva
21. 03. 2001 00.00
Nova različica Creutzfeldt-Jakobove bolezni, človeška različica bolezni norih krav BSE, se lahko prenaša tudi z okuženimi mesarskimi noži, je danes poročal britanski BBC, sklicujoč se na poročilo britanskih znanstvenikov. Študija, ki naj bi jo uradno objavili drevi, ugotavlja, da se bolezen prenaša lažje, kot so menili doslej, in da lahko do prenosa pride tudi prek instrumentov za rezanje. Po mnenju strokovnjakov za mikrobiologijo je ta novica izjemno zaskrbljujoča.

Med BSE in Creutzfeld-Jakobovo boleznijo ni povezave
04. 11. 2000 00.00
Britanski znanstveniki v najnovejši raziskavi niso odkrili povezave med uživanjem mesa goveda, obolelega za boleznijo norih krav (BSE) in človeku smrtno nevarno Creutzfeld-Jakobovo boleznijo. Znanstveniki inštituta za nadzor Creutzfeld-Jakobove bolezni v Edinburghu pa v zaključku raziskave, ki je bila objavljena v današnji izdaji britanskega časnika Daily Telegraph, vseeno opozarjajo, da dejstvo, da povezave med obema boleznima niso odkrili, še ne pomeni, da ta povezava dejansko ne obstaja. V raziskavi, ki so jo znanstveniki izvajali leta 1999, so preučevali zgodovino Creutzfeld-Jakobove bolezni, prehranjevalne navade in poklice 51 ljudi, ki so zboleli za omenjeno boleznijo in jih primerjali s kontrolno skupino 27 ljudi, ki niso zboleli, vsi pa so jedli govedino. Dejstvo, da so oboleli pogosteje uživali govedino kot ljudje, ki niso zboleli za Creutzfeld-Jakobovo boleznijo, so znanstveniki zavrnili kot statistično nepomembno. V študiji, v kateri so sodelovali vodilni svetovni strokovnjaki, niso našli nobene zveze med Creutzfeld-Jakobovo boleznijo in uživanjem mesa bolnih krav.

Seks ostaja skrivnost
17. 10. 2000 00.00
Britanski znanstveniki so ponovno odprli razpravo, zakaj se pravzaprav nekateri organizmi, med njimi seveda tudi človek, razmnožujejo spolno. Evolucijski biologi se že dlje časa ukvarjajo s problemom, zakaj sta se sploh razvila različna spola - brezspolni organizmi se enostavno delijo na dva dela, zakaj se potem sploh "mučiti" s spolnostjo? Doslej je bila glavna hipoteza, da se s spolnim razmnoževanjem med dvema organizmoma iz genoma potomcev izločajo škodljive mutacije genov. Sedaj so po poročanju britanskega BBC, znanstveniki po preučevanju stopenj mutacij pri sorodnih vrstah to teorijo zavrnili. Brezspolni organizem se namreč bolj enostavno in hitreje razmnožuje. Možen vzrok smiselnosti spolnega razmnoževanja je lahko po tej teoriji torej v tem, da preprečuje smrtonosne mutacije v vrsti - del potomcev bo dobil "dobre gene" in jih širil, potomci s "slabimi" geni pa naj ne bi preživeli niti se razmnoževali. Če je ta hipoteza pravilna, potem bi moralo biti spolno razmnoževanje bolj smiselno od brezspolnega le pri večji možnosti mutacij genov. Tako so znanstveniki preučevali kolikšna bi morala biti stopnja mutacij za organizme, da bi se jim "izplačalo" spolno razmnoževati. Rezultati so pokazali, da so stopnje mutacij precej nižje od potrebnih, da pa se organizmi vseeno razmnožujejo spolno - torej teorija o škodljivih mutacijah ne more pojasniti razvoja spolov, je pisalo v reviji Science.

Klonirani otroci za moške homoseksualne pare
28. 09. 2000 00.00
Moški homoseksualni pari bodo imeli lahko z uporabo tehnike, ki so jo odkrili znanstveniki, ki so klonirali ovco Dolly, otroke brez ženske pomoči, piše britanski Times. Dr. Calum MacKellar, profesor bioetike in biokemije na univerzi v Edinburghu, meni, da bi lahko s tehniko zamenjave celičnega jedra , ki so jo uporabili pri kloniranju ovce Dolly, razvili metodo, s katero bi ustvarili moško jajčece, ki bi ga potem oplodili s semenčicami enega od partnerjev. Jajčece bi ustvarili z odstranitvijo jedra iz jajčeca donatorja, ki bi ga zamenjali z jedrom semenčice enega partnerja. Novo jajčece, ki bi imelo moški DNK, bi v epruveti oplodili s semenčicami drugega partnerja in tako bi nastal zarodek dveh genetskih očetov. Zarodek bi potem vsadili v maternico nadomestne matere, piše Times. MacKellar pravi, da se zarodki, ki so nastali v podobnih pogojih pri poskusih na živalih, niso uspeli razviti. Moškemu zarodku, ki vsebuje samo moški DNK, manjka ženski genetski zapis, ki bi omogočil razvoj zarodka. "Glede na to, da so znanstveniki začeli odkrivati postopek za izolacijo zapisov določenih kromosomov, razvoj moških jajčec morda ni več tako daleč," je dejal MacKellar. "Ni še tako dolgo, ko so vsi mislili, da je tehnika, ki so jo uporabili za kloniranje ovce Dolly, znanstvena fantastika. Zdaj je to realnost in zakoni bi se morali temu prilagoditi. V tej smeri bi morali razmisliti tudi o vprašanju moških jajčec," je še dodal MacKellar.