CT

Zeman dan po parlamentarnih volitvah v bolnišnico, Babiš priznal poraz

10. 10. 2021 10.25

Češki premier Andrej Babiš je v soboto zvečer priznal poraz na volitvah, na katerih je njegovo stranko Ano z manj kot odstotno točko razlike premagalo konservativno opozicijsko zavezništvo Spolu (Skupaj). Dan po volitvah je Babiša sprejel tudi češki predsednik Miloš Zeman. Po sestanku z Babišem pa so češkega predsednika odpeljali na intenzivno nego v praško bolnišnico.

Na Kitajskem v bolnišnično karanteno napotili štiriletnega dečka

18. 09. 2021 12.28

Po spletu je zaokrožil posnetek majhnega dečka, ki so ga napotili v bolnišnično karanteno. Štiriletnik je od glave do pete oblečen v belo zaščitno obleko, na hrbtu pa nosi nahrbtnik, ki je skoraj večji od njega. V kitajskem mestu Putian so v bolnišnično karanteno brez spremstva staršev napotili vse otroke, ki so bili pozitivni na koronavirus. "Videti majhne prestrašene otroke, čisto same, brez staršev, v nepoznani bolnišnici. Takrat me je resnično zabolelo srce," je dejala medicinska sestra, ki je na družbenih omrežjih objavila posnetek.

Natisnili 3D-model agresivnega raka, zdaj na njem testirajo učinkovitost zdravil

22. 08. 2021 13.44

Znanstveni dosežek, ki bi lahko izjemno pospešil testiranje terapij proti raku. V laboratoriju na univerzi v Tel Avivu raziskovalci poustvarjajo tkivo iz vzorca, odvzetega pri bolniku z glioblastomom, ki je zelo agresiven rak. Z uporabo MRI ali CT-slikanja bioprinter poustvari tumor skupaj z drugimi celicami iz bolnikovih možganov. Podlaga iz sintetičnega polimera se uporablja za ohranjanje strukture, nato jo oskrbijo s krvjo. Tiskani tumor ostane živ približno dva meseca, v tem času lahko torej raziskovalci na njem preizkusijo različna zdravila proti raku.

99 milijonov let star fosil ni ne ptič ne dinozaver, pač pa plazilec

14. 06. 2021 20.04

Znanstveniki so s pomočjo tehnologije in temeljite analize ugotovili, da je nenavadna prazgodovinska žival, ujeta v kosu jantarja, ki so ga našli v Mjanmaru, starodavni plazilec. S tem so ovrgli tezo, da gre za najmanjšega dinozavra.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati

08. 05. 2021 15.56

V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

Poljski znanstveniki odkrili prvo nosečo mumijo na svetu

29. 04. 2021 21.12

Skupina poljskih znanstvenikov je odkrila nosečo mumijo, prvo in edino do sedaj znano na svetu. Poimenovali so jo "skrivnostna dama varšavskega nacionalnega muzeja". Do sedaj so sicer, glede na zapise na sarkofagu, domnevali, da gre za mumijo moškega svečenika.

Klinična študija: Prostovoljce, ki so že preboleli covid-19, bodo znova okužili

19. 04. 2021 13.20

V Združenem kraljestvu bodo na mlajših prostovoljcih, ki so že preboleli covid-19, preverjali, kako se njihov imunski sistem odzove, ko znova pridejo v stik z virusom. Prostovoljcem, ki so se pripravljeni pod nadzorom znova okužiti, ponujajo več kot 5000 evrov nagrade.

Kontracepcijske tablete na nastanek krvnih strdkov vplivajo precej bolj kot cepiva

08. 04. 2021 15.45

Kakšno je tveganje za nastanek krvnih strdkov pri cepljenju z AstraZeneco in kakšno v primerjavi z nastankom teh pri letenju, operaciji in jemanju drugih zdravil? Kontracepcijske tablete, denimo, na nastanek strdkov vplivajo neprimerno bolj kot cepiva. Pri nekaterih zdravilih so ti celo tisočkrat pogostejši, primerjavo ilustrirajo strokovnjaki. Hkrati pa poudarjajo, da koronavirusna bolezen že sama po sebi povzroča nastanek strdkov oziroma so pri obolenju s covidom-19 možnosti za motnje strjevanja krvi povečane.

Sodobna tehnologija razkrila: faraona so obredno usmrtili

20. 02. 2021 07.16

Faraona, ki je vladal pred več kot 3000 leti, so obredno usmrtili. S pomočjo CT-slikanja in 3D-fotografij so egiptologi z univerze v Kairu ugotovili, kdo ga je pokončal in tudi, da je za njegovo balzamiranje poskrbela izkušena roka. Faraonove rane so zakrili s platnom, ker so želeli poskrbeti za njegov videz v posmrtnem življenju. Zaradi tega pa se je mumija ohranila v odličnem stanju.

Trump je imel hujšo obliko covida-19, kot so sprva priznali

12. 02. 2021 09.30

Ko je bil Trump oktobra hospitaliziran zaradi covida-19, se je njegova raven kisika v krvi tako znižala, da so se bali, da ga bodo morali vsak čas priključiti na ventilator.

Hitri testi le 81-odstotno občutljivi, pri asimptomatskih osebah le 44-odstotno

19. 01. 2021 10.57

Po začetku množičnega testiranja s hitrimi testi v Sloveniji se je pod vprašanjem znašla njihova kakovost in zanesljivost - kot kaže poročilo NLZOH, z dobrih razlogom. Dobavljeni kitajski testi so namreč le 81-odstotno občutljivi, kljub temu, da bi po razpisnih pogojih ta morala biti 90-odstotna. Ta odstotek je še manjši pri asimptomatskih osebah, pri katerih testi dosegajo le 44-odstotno občutljivost. Težav ne predstavljajo le lažno pozitivni, temveč predvsem lažno negativni testi. Na ministrstvu za zdravje pa medtem pravijo, da je "parcialno navajanje le posameznih vrednosti zavajajoče".

Odbor DZ ni za preiskavo sumov pri javnem naročilu za hitre teste

18. 01. 2021 12.16

Hitri testi za množično testiranje zadoščajo kriterijem nacionalnih smernic glede občutljivosti in specifičnosti, je zagotovila državna sekretarka ministrstva za zdravje. Hkrati je pozvala k čim večjemu odzivu prebivalstva na množično testiranje, saj je to po njenih besedah pomemben ukrep za zajezitev epidemije novega koronavirusa. Odbor za zdravje pa ni podprl predloga, da bi med drugim preiskali sume pri javnem naročilu za hitre teste.

Po prebolelem covidu med drugim tveganje za srčni infarkt, pljučno embolijo in možgansko kap

16. 01. 2021 09.12

Pomoč v bolnišnicah je začelo iskati vedno več tistih, ki so covid-19 že preboleli. Ta lahko namreč težave povzroča še več mesecev po okužbi. In nekatere so še posebej zaskrbljujoče: pogosteje lahko denimo nastajajo krvni strdki. Veliki krvni strdki lahko povzročijo nastanek srčnega infarkta, pljučne embolije ali možganske kapi tudi pri osebah, ki sicer nimajo dejavnikov tveganja. Takojšnji obisk pri zdravniku je potreben, če se nenadoma pojavi bolečina v prsnem košu, občutek težkega dihanja, pomanjkanja zraka. Podobno velja tudi, če se pojavijo hujši glavobol, mravljinčenje ali ohromitve.

Vizita praznuje 24 let: Zgodi se, da si, ko odhajamo s terena, v tišini brišem solze

20. 12. 2020 09.00

Na današnji dan pred 24. leti je POP TV praznoval eno leto in pet dni. A na današnji dan, 20. decembra 1996, so gledalci lahko prvič spremljali novost, ki je nastala v okviru oddaje 24UR. Rojena je bila Vizita, oddaja, namenjena poročanju o zdravem načinu življenja in podajanju informacij o novostih, metodah in tehnikah zdravljenja.

Čakal na rezultate testa, kmalu po sprejemu na oddelek umrl

08. 12. 2020 12.03

V ptujski bolnišnici so konec septembra zaradi bolečin v prsih sprejeli 69-letnega bolnika in mu opravili test na novi koronavirus. Več kot tri ure po prihodu v bolnišnico so ga sprejeli na interni oddelek, tam pa je nekaj minut pozneje umrl. Z Dolenjske pa prihaja tragična zgodba bolnika, ki je med čakanjem na rezultat testa doživel srčni infarkt in umrl.

Dokumenti iz Vuhana: Kitajska je javnosti posredovala lažne informacije o pandemiji

01. 12. 2020 11.03

Medtem ko Kitajska mrzlično išče načine, da bi dokazala, da novi koronavirus ne izvira iz Vuhana, pa najnovejši tajni dokumenti, razkrivajo zavajanje javnosti. Poročila, ki so pricurljala iz kitajske province Hubej z glavnim mestom Vuhan, kažejo, da je Kitajska javnosti prikazovala manjše število okužb s koronavirusom od dejanskega in da so potrebovali več tednov, da so diagnosticirali nove primere. Iz dokumentov, ki jih je objavil CNN, je še razvidno, da oblasti javnosti niso obvestili o vrhuncu sezone gripe, ki je časovno sovpadal s pojavom (domnevno) prvega primera okužbe z novim koronavirusom na Kitajskem.

Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka

16. 11. 2020 20.54

Na oddelku za intenzivno interno medicino naše največje bolnišnice, kjer skrbijo za najtežje bolnike s popolno odpovedjo pljuč ali srca, v času epidemije zdravijo tudi bolnike s covidom-19, ki so zaradi odpovedi organov priključeni na zunajtelesni krvni obtok. Trenutno imajo še enkrat več bolnikov kot v normalnih razmerah. Najtežje covidne bolnike zdravijo tudi v prostorih ginekološkega oddelka, najmlajši pa ima le 34 let. Objavljamo posebno reportažo, kako poteka dan in s čim vse se soočajo.

V rekordnih desetih dneh zagotovili 56 bolniških postelj

09. 11. 2020 17.22

Velik projekt, ki so ga končali v rekordnem času. V UKC Ljubljana jim je namreč v desetih dneh uspelo izvesti prenovo Diagnostično-terapevtske službe (DTS) in zagotoviti 56 novih postelj. Nove bolnišnične postelje za bolnike s covidom-19 so lahko postavili v prostorih kompleksa DTS tudi ob pomoči Slovenske vojske in Civilne zaščite.

Maradona še nekaj dni v bolnišnici

06. 11. 2020 08.24

Argentinsko in svetovno javnost so ravno po praznovanju 60. rojstnega dneva Diega Maradone obkrožila sporočila o slabem zdravstvenem stanju ene največjih nogometnih ikon. Maradoni so na zasebni kliniki Olivos operativno odstranili krvni strdek v možganih. Kot so sporočili, bo ostal še na zdravljenju, bržkone še nekaj dni.

Maradona uspešno okreva po možganski operaciji

05. 11. 2020 08.26

Zdravniki, ki bdijo nad argentinsko nogometno legendo Diegom Maradono po uspešni operaciji možganskega strdka, so presenečeni, kako hitro okreva, je dejal njegov osebni zdravnik. Besede podpore mu je poleg številnih navijačev poslal tudi njegov nogometni rojak Leo Messi.

Maradona uspešno operiran

04. 11. 2020 07.50

Legendarni argentinski nogometaš Diego Maradona je v zasebni bolnišnici v bližini Buenos Airesa uspešno prestal operacijo krvnega strdka v možganih, je potrdil njegov osebni zdravnik Leopoldo Luque.

Maradoni odkrili možgansko krvavitev

03. 11. 2020 20.48

Po poročanju ESPN Argentina je zdravstveno stanje argentinske nogometne ikone Diega Maradone resno. Le nekaj dni po 60. rojstnem dnevu so enega nogometnih velikanov sprejeli v bolnišnico v La Plati. Kot so sprva poročali, zaradi dehidracije in slabokrvnosti. Pregled z računalniško tomografijo ali CT pa je pokazal na krvni strdek v možganih.

Nova britanska študija: covid-19 lahko povzroči upad miselnih sposobnosti

29. 10. 2020 19.17

Vsem, ki dvomijo in pravijo, da ljudje ne umirajo zaradi covida-19, pač pa s covidom-19, doktorica Mateja Logar odgovarja, da bi tudi starejši in tisti s pridruženimi boleznimi živeli dlje, če se ne bi okužili in zboleli. Covid-19 je resna bolezen, pri kateri lahko v primeru težjega poteka bolezni odpove več organov, precej se poveča tudi možnost kapi. Zdaj pa so britanski znanstveniki potrdili tudi, da lahko bolniki utrpijo tako hud upad mentalnih sposobnosti, kot da bi se njihovi možgani čez noč postarali za deset let.

Znanstveniki med testiranjem raka na prostati v grlu odkrili nov organ

21. 10. 2020 09.32

Novo znanstveno odkritje. Nizozemski znanstveniki so znotraj nosnožrelnega predela odkrili nov niz žlez slinavk, kar bi lahko občutno pomagalo pri zdravljenju nekaterih vrst raka. Če bomo ugotovili, kako med radioterapijo ohraniti omenjene žleze, bodo bolniki imeli manj neželenih učinkov, pojasnjuje nizozemski onkolog.

Tihotapci za prehod meje zaračunajo od 800 do 2000 evrov

28. 09. 2020 11.00

Policisti so ob pomoči vojske na ilirskobistriškem obravnavali kar 133 tujcev, ki so nezakonito prečkali mejo. Še 11 prebežnikov so v Slovenijo vrnili italijanski varnostni organi. Prijeli so tudi dva vodnika, državljana Srbije in Irana, ki bosta kazensko ovadena. V tem trenutku je v Sloveniji priprtih okoli 100 tihotapcev migrantov, je pojasnil minister za notranje zadeve Aleš Hojs, pri tem pa poudaril vedno boljše delo policije.

Dovi z zmago potrdil primat Ducatija v Spielbergu, huda nesreča Zarcoja in Morbidellija

16. 08. 2020 14.45

Dirko razreda motoGP na VN Avstrije je dobil Andrea Dovizioso pred Joanom Mirom in Jackom Millerjem. Nedeljsko dogajanje sta zaznamovali dve hudi nesreči. V kraljevem razredu sta za grozljive posnetke poskrbela Johann Zarco in Franco Morbidelli, ki sta trčila pri visoki hitrosti, v razredu moto2 pa je Hafizh Syahrin povozil motocikel Enea Bastianinija, ki je ležal na asfaltu. Dirko razreda moto2 je dobil Jorge Martin, v razredu moto3 pa je slavil Albert Arenas.

MNZ tujce neutemeljeno zapira in odvrača od prošenj za azil

07. 08. 2020 06.00

Nova direktiva policistom, naj tujcem, ki izrazijo namero zaprositi za mednarodno zaščito na naših policijskih postajah, do negativnega odgovora omejijo gibanje v centru za tujce, odpira nove nepravilnosti in posledično vse več vprašanj. Pridobili smo dokument, ki dokazuje, da so v Centru za tujce enega od njih več kot 20 dni zadrževali brez ustrezne pravne podlage. Eden od ciljev takšnega postopanja je tudi ta, da si tujci v tem času premislijo in odpovejo azilu ter pristanejo na vrnitev v matično državo oz. državo, iz katere so prišli.

Ocene o potrebah po zaščitni opremi ob polnem delovanju zdravstva še ni

18. 05. 2020 14.47

Čeprav je delovanje celotnega zdravstva in zobozdravstva dovoljeno že od 9. maja, s tem tednom pa naj bi v celoti zagnali delo zobozdravniki, pa podatek o tem, koliko zaščitne opreme bodo za nemoteno delo potrebovali v zdravstvu, ni znan. Ocena potreb namreč še poteka, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.

Strmoglavilo kanadsko vojaško letalo, ena oseba ni preživela, druga hudo ranjena

18. 05. 2020 06.27

Kanadska demonstracijska letalska eskadrilja je zavita v črnino, potem ko je kmalu po vzletu zaradi neznanega razloga strmoglavilo letalo. Pri tem je umrla potnica, pilot pa ima težje poškodbe. Letalo je strmoglavilo na vrt hiše blizu letališča, kjer pa na srečo ni bil nihče poškodovan.

Kolesar Žiga Jerman o vračanju iz Francije: Zanimalo me je le, kako bom prišel domov

18. 03. 2020 15.18

21-letni slovenski kolesar Žiga Jerman (Groupama FDJ - CT), doma iz Šujice, se je srečno vrnil domov, potem ko je bil še pred dvema dnevoma v Besanconu in so širom Evrope začenjali z zapiranjem meja.