Cefta

HSLS postavlja pogoje Račanu
07. 03. 2002 00.00
Predsednik Hrvaške socialno liberalne stranke Dražen Budiša je po sestanku vodstva svoje stranke sporočil, da bo stranka ostala v vladi, če bo sam kot novi namestnik premiera pristojen tudi za koordinacijo hrvaške zunanje in notranje politike.

Nov spor med Račanom in Budišo
06. 03. 2002 00.00
Potem ko so se voditelji hrvaške vladajoče koalicije včeraj dogovorili o rešitvi krize, ki je nastala z odstopom šestih članov vlade iz vrst HSLS, bi lahko bil ta dogovor ogrožen, saj je prišlo do novega spora med predsednikom vlade Ivico Račanom in predsednikom HSLS Draženom Budišo.

EU in Nato ostajata prioriteti
11. 02. 2002 00.00
Zunanji minister Dimitrij Rupel je na današnji novinarski konferenci znova poudaril, da vstopanje v EU in Nato ostajata prednostna cilja Slovenije in dodal, da je treba zdajšnje razprave umiriti in se bolj posvetiti pogajanjem.

Kdaj bodo Hrvati odpravili sporni odlok?
11. 02. 2002 00.00
Hrvaška še ni odgovorila na slovenski predlog za pripravo strokovnih pogovorov o spornem hrvaškem odloku o cestnem prevozu nafte in njenih derivatov. To je na današnji novinarski konferenci povedal vodja slovenske diplomacije Dimitrij Rupel in ponovil, da Ljubljana od Zagreba pričakuje čimprejšnjo odpravo spornega odloka.

GZS bogatejša za dve predstavništvi
08. 02. 2002 00.00
GZS naj bi predvidoma sredi marca odprla dve novi predstavništvi v Beogradu in Sarajevu. Do konca leta pa naj bi Zbornica odprla tudi predstavništvi v Skopju in Moskvi.

Omejitev uvoza jekla v ZDA
06. 02. 2002 00.00
ZDA naj bi še ta mesec sprejele odločitev o morebitni uvedbi ukrepov za omejitev uvoza jekla in izdelkov iz jekla na domači trg.

Drnovšek na posvetu diplomacije
14. 01. 2002 00.00
Na osmem posvetu slovenske diplomacije, ki se je začel v Mariboru, je udeležence nagovoril tudi premier Drnovšek. V nagovoru se je osredotočil na odnose s sosednjimi državami, delovanje na območju JV Evrope ter vključevanje v EU in Nato.

Hrvaška beleži nižji izvoz
18. 11. 2001 00.00
Hrvaška je v prvih devetih mesecih letos v sedem držav pogodbenic CEFTA izvozila za 411,5 milijona dolarjev blaga, kar je za 8,8 odstotka manj kot v primerljivem lanskem obdobju.

CEFTA mora ohraniti svoj namen
16. 11. 2001 00.00
Srednjeevropski prostotrgovinski sporazum mora po mnenju slovenskega premiera Drnovška ohraniti svoj namen, saj zagotavlja boljšo pripravljenost držav podpisnic na dogodke v prihodnosti.

Srečanje Drnovšek-Račan v Bukarešti
16. 11. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek se je v okviru dvodnevnega vrha predsednikov vlad držav članic Cefte v Bukarešti srečal s hrvaškim kolegom Ivico Račanom. Oba sta poudarila nujnost nadaljevanja dialoga med državama o odprtih problemih.

Drnovšek na vrhu Cefte
15. 11. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek se bo v Bukarešti udeležil dvodnevnega vrha predstavnikov vlad držav članic Cefte.

Rupel še vedno v ZDA
12. 11. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel ob robu splošne razprave na zasedanju 56. Generalne skupščine ZN v New Yorku nadaljuje dvo- in večstranska srečanja.

Račan o odnosih s Slovenijo
12. 11. 2001 00.00
Hrvaška vlada ne more sama nositi odgovornosti za zastoj v odnosih s Slovenijo, ki je nastal, potem ko Hrvaška ni podpisala sporazuma o meji med državama, je danes dejal hrvaški premier Ivica Račan.

Drnovšek za poglobitev sodelovanja
01. 06. 2001 00.00
Drugi dan obiska v Sloveniji se je madžarski predsednik Ferenc Madl srečal s predsednikom vlade Janezom Drnovškom, ki je v pogovoru izpostavil razvejane odnose med državama. Odnosi so na visoki ravni in se kažejo tudi v madžarski podpori slovenskim prizadevanjem za vstop v evroatlantske integracije. Madl je ob tem poudaril interes Madžarske za poglobitev sodelovanja, predvsem na področju izgradnje transportne infrastrukture v okviru 5. koridorja, kot tudi sodelovanja v okviru Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini CEFTA. Madžarski predsednik se je tudi dotaknil nekaterih vprašanj, povezanih s položajem slovenske manjšine na Madžarskem in madžarske narodne skupnosti v Sloveniji.

Predsednik Kučan na Češkem
28. 05. 2001 00.00
Na povabilo češkega predsednika Vaclava Havla se predsednik republike Milan Kučan mudi na enodnevnem delovnem obisku na Češkem. Srečanje v Lanah pri Pragi je predvsem priložnost za pogovor Kučana in Havla pred junijskim tradicionalnim srečanjem predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo letos v Italiji. Predsednika bosta govorila o poglobitvi sodelovanja med državama, ki se uspešno razvija na vseh ravneh, izmenjala pa bosta tudi izkušnje obeh držav pri približevanju EU ter stališča o aktualnih evropskih varnostno-političnih procesih, zlasti o širitvi zveze NATO in pričakovanjih ob vrhu zavezništva v Pragi leta 2002.

Minister But na forumu v Sofiji
04. 05. 2001 00.00
Slovenski minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Franci But se je v Sofiji udeležil srečanja kmetijskih ministrov držav Cefta, na katerem so se pogovarjali o vprašanjih, povezanih z EU in stališči Unije v zvezi z obravnavo držav Cefta glede na nevarnost okužbe z BSE. Omenjene države so namreč uvrščene v tretjo skupino med države, v katerih obstaja potencialna nevarnost BSE. V tej skupini je med drugim tudi Nemčija, kjer so bili primeri bolezni že odkriti. Kmetijski ministri držav Cefta so sprejeli skupno deklaracijo, v kateri nasprotujejo uvrstitvi držav Cefta v omenjeno kategorijo, predvsem zato, ker v omenjenih državah ni bil zabeležen noben primer BSE.

Sodelovanje Slovenije in Madžarske
07. 03. 2001 00.00
Odnosi med Slovenijo in Madžarsko so izjemno dobri in lahko služijo za zgled dobrososedstva, državi pa družijo tudi podobna stališča do glavnih vprašanj v pogajanjih o članstvu z Evropsko unijo, posebej glede prostega pretoka delovne sile ter do položaja v JV Evropi. O tem sta se po pogovorih v Budimpešti strinjala premiera obeh držav, Janez Drnovšek in Viktor Orban. Kot je Drnovšek, ki se mudi na enodnevnem uradnem obisku na Madžarskem, še povedal na skupni novinarski konferenci, sta z gostiteljem veliko pozornosti namenila tudi gospodarskemu sodelovanju in prometnim povezavam med državama, podprla sta vključevanje Hrvaške v EU in prostotrgovinski sporazum CEFTA, pozitivno pa sta se izrazila tudi o avstrijskem predlogu strateškega partnerstva srednjeevropskih držav.

Slovenija in Slovaška zadržani?
19. 02. 2001 00.00
Predlog avstrijske zunanje ministrice Benite Ferrero-Waldnerjeve o strateškem partnerstvu s sosednjimi državami je v Sloveniji in na Slovaškem naletel na "zadržano odobravanje in nezaupljivost", v današnji izdaji piše nemški dnevnik Frankfurter Allgemeine Zeitung. Med obiskom slovaškega premiera Mikulaša Dzurinde minuli konec tedna v Ljubljani je bilo iz izjav slovenskega premiera Janeza Drnovška in slovaškega gosta razbrati, da Slovenija in Slovaška "načelno podpirata" zamisel avstrijske zunanje ministrice. Drnovšek je sicer pripomnil, da podrobnosti predloga še ne pozna, vendar pa "je krepitev srednjeevropske identitete v okviru prihodnjih evropskih struktur v interesu Slovenije".

O slovensko-slovaških odnosih
17. 02. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan je včeraj sprejel slovaškega premiera Mikulaša Dzurindo, s katerim sta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter o možnostih za njihovo vsestransko poglobitev. Izmenjala sta izkušnje obeh držav glede vključevanja v evroatlantske povezave, pogovarjala pa sta se tudi o tesnejšem sodelovanju Slovenije z Višegrajsko skupino.

Novembrska uvoz in izvoz
18. 01. 2001 00.00
Blagovna menjava novembra lani ni bila med najvišjimi v lanskem letu: novembrski izvoz se je s 761,2 milijona dolarjev med lanskimi mesečnimi podatki uvrstil na šesto mesto, uvoz pa z 874,2 milijona dolarjev na četrto. Kot ugotavlja državni statistični urad, začasni podatki o blagovni menjavi s tujino za lanskih prvih enajst mesecev potrjujejo, da je bilo leto 2000 zelo uspešno, saj je realna rast izvoza v primerjavi s povprečjem enajstih mesecev leta 1999 znašala 11,8 odstotka, realna rast uvoza pa je bila 4,2-odstotna. Realna rast izvoza je v obdobju od januarja do novembra 2000 močno presegla realno rast uvoza, ugodnejši pa je tudi primanjkljaj v menjavi s tujino. Ta je znašal 1,26 milijarde dolarjev, kar je za 97,3 milijona dolarjev manj kot v enakem obdobju leta 1999. Pokritost izvoza z uvozom je bila 86,4-odstotna, v enakem obdobju leta 1999 pa 85,2-odstotna. Menjava Slovenije z državami EU je v lanskem enajstmesečju v primerjavi z enakim obdobjem leta 1999 vrednostno ostala skoraj nespremenjena, in sicer je Slovenija na trge EU izvozila za 5,16 milijarde dolarjev blaga, uvozila pa za 6,3 milijarde dolarjev. Občutno se je okrepilo trgovanje z državami CEFTA, predvsem s Poljsko, saj se je izvoz v te države povzpel za 13,1 odstotka na 639,6 milijona dolarjev, uvoz pa za 10,8 odstotka na 848,6 milijona dolarjev. Za 11,5 odstotka na 113,2 milijona dolarjev se je povečal izvoz v države EFTA. Rast blagovne menjave je opazna tudi pri državah z območja nekdanje Jugoslavije. Izvoz v ZRJ se je v primerjalnem obdobju povečal kar za 84,2 odstotka na skoraj 130 milijonov dolarjev, uvoz pa za 14,2 odstotka na 38 milijonov dolarjev. Podobno velja tudi za trgovanje z Rusijo, saj je Slovenija na ruskem trgu prodala za 48,9 odstotka več blaga kot v enajstih mesecih leta 1999 (za 170,7 milijona dolarjev), za enak odstotek pa se je okrepil tudi uvoz, ki je ob koncu novembra po začasnih statističnih podatkih dosegel 209,3 milijona dolarjev.

Sklenili letošnji vrh CEFTA
15. 11. 2000 00.00
V Varšavi so s podpisom deklaracije sklenili redno letno srečanje predsednikov vlad sedmih držav pogodbenic CEFTA - Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini. Enodnevnega vrha so se udeležili premieri Bolgarije, Češke, Madžarske, Poljske in Slovaške, Slovenijo in Romunijo pa sta zastopala ministra, pristojna za trgovino. Poleg vnaprej pripravljene deklaracije so na varšavskem vrhu CEFTA sprejeli še osem dodatnih sklepov, med katerimi najbolj izstopajo tisti, ki se navezujejo na iskanje novih možnosti reševanja sporov med pogodbenicami ter na soočenje z organiziranim kriminalom na celotnem območju CEFTA.

Začetek vrha CEFTA v Varšavi
15. 11. 2000 00.00
V poljski prestolnici se je začel vrh držav pogodbenic Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA). Predsedniki vlad oz. ministri za trgovino sedmih držav članic CEFTA bodo ocenili gospodarsko sodelovanje in trgovinske odnose med državami lani in letos ter opredelili smernice za nadaljnje gospodarsko sodelovanje in aktivnosti v okviru CEFTA. Slovensko delegacijo na zasedanju vodi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Predsednik vlade Andrej Bajuk, ki naj bi bil na čelu slovenske delegacije, se namreč zaradi neodložljivih obveznosti, kot so pojasnili v premierovem kabinetu, vrha ni udeležil.

Srečanje držav CEFTA v Varšavi
13. 11. 2000 00.00
Iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da se bo Andrej Bajuk v sredo, 15. novembra, udeležil letošnjega srečanja predsednikov vlad držav pogodbenic CEFTA - Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini, ki bo v Varšavi. Ker je Poljska letos predsedujoča država CEFTA, bo gostitelj tokratnega vrha poljski premier Jerzy Buzek. Slovenskega predsednika vlade bo spremljal tudi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Dnevni red letnega srečanja predsednikov vlad sedmih držav pogodbenic CEFTA zajema plenarno zasedanje, na katerem bodo premieri ocenili gospodarsko sodelovanje in trgovinske odnose med pogodbenicami v prejšnjem in letošnjem letu ter začrtali smernice za nadaljnje gospodarsko sodelovanje in aktivnosti v okviru CEFTA.

V Varšavi je zasedal skupni odbor CEFTE
12. 10. 2000 00.00
V poljski prestolnici so sinoči sklenili redno letno zasedanje skupnega odbora srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini - CEFTA. Slovensko delegacijo je na enodnevnem sestanku v Varšavi vodil minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. Pomembnejši točki dnevnega reda sta bili preučitev možnosti za nadaljevanje pogajanj za liberalizacijo trgovine s kmetijskimi izdelki na bilateralni ravni med Češko, Slovaško in Madžarsko ter pregled zaščitnih ukrepov, ki so jih uvedle posamezne države pogodbenice sporazuma CEFTA, med drugimi tudi Slovenija, pri uvozu prašičev in svinjine z Madžarske po omenjenem sporazumu.

Minister Smrkolj s predstavniki Poljske in Makedonije
28. 08. 2000 00.00
Minister za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano Ciril Smrkolj je imel včeraj na Radgonskem sejmu delovne bilateralne razgovore s predstavniki ministrstev Makedonije in Poljske.

V blagovni menjavi letos ugodna gibanja
16. 07. 2000 10.17
Ugodna gibanja v blagovni menjavi Slovenije s tujino se nadaljujejo. Slovenija je v prvih petih mesecih letos po začasnih statističnih podatkih izvozila za 3,59 milijarde dolarjev blaga, uvozila pa za 4,27 milijarde dolarjev. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je izvoz povečal za 2,6 odstotka, uvoz pa za 1,3 odstotka. Obseg menjave z državami EU se v prvem petmesečju glede na enako obdobje lani ni bistveno spremenil, pač pa se je okrepil - predvsem na izvozni strani - z državami CEFTA in EFTA, območjem nekdanje Jugoslavije in bivše Sovjetske zveze.

Letni sestanek pododbora za kmetijstvo
21. 06. 2000 14.30
Pododbor za kmetijstvo v okviru sporazuma CEFTA se je sestal na letnem sestanku, na katerem bodo glavni poudarek namenili analizi izvajanja podeljenih multilateralnih trgovinskih koncesij za kmetijsko-živilske proizvode na osnovi dodatnega protokola številka 6 sporazuma CEFTA, vedno pogostejšim samozaščitnim ukrepom posameznih članic in analizi razlogov, ki do tega vodijo. Slovenska delegacija, ki jo vodi državni sekretar za kmetijstvo in EU zadeve Franc But, bo posebej izpostavila različnost kmetijskih politik posameznih držav podpisnic sporazuma CEFTE, ki so glavni razlog za pogoste težave v medsebojni trgovini.

Blagovna menjava Slovenije zrasla
17. 06. 2000 12.10
Slovenija je v letošnjih prvih štirih mesecih v primerjavi z enakim obdobjem lani povečala obseg blagovne menjave. Uvoz se je povečal za 3,3 odstotka, izvoz pa za 2,3 odstotka, pri čemer se je izvoz v države EU zmanjšal za odstotek. Za razliko od blagovne menjave Slovenije z državami EU pa se obseg blagovne menjave z državami EFTA, CEFTA, državami bivše Jugoslavije in Rusko federacijo povečuje.

Pobuda za podpis konvencije
13. 06. 2000 14.21
Vodja poslanske skupine SNS Zmago Jelinčič je podal poslansko pobudo ministru za zunanje zadeve Lojzetu Peterletu, naj prične s postopkom priprav za podpis konvencije med Slovenijo in Slovaško republiko o izogibanju dvojnega obdavčevanja v zvezi z davkom na dohodek in premoženje. Omenjena mednarodna pogodba je pomembna za slovensko zunanjo trgovino. Slovenija in Sovaška sta članici Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), katerega cilja sta tudi pospeševanje medsebojnega gospodarskega sodelovanja ter prispevanje k procesu vključevanja v Evropo, kar je zlasti pomembno glede na to, da sta obe državi hkrati tudi kandidatki za vključitev v EU.

Blagovna menjava z državami CEFTA
18. 05. 2000 13.00
Dinamika blagovne menjave Slovenije z državami članicami EU je bila v prvem četrtletju glede na enako obdobje lani nekoliko počasnejša, medtem ko se je blagovna menjava z državami CEFTA občutno povečala. Izvoz v te države je bil v omenjenem primerjalnem obdobju višji za 21,2 odstotka, uvoz pa kar za 26,6 odstotka.