Celzija

Eni so bruhali, drugi zboleli, tretji videli stvari, o katerih ne želijo govoriti

04. 08. 2024 11.08

Olimpijske igre že od otvoritvene slovesnosti burijo duhove, kakovost vode v reki Seni pa je bila velik trn v peti organizatorjev že dolgo pred tem. Francozi so v čiščenje reke pred igrami vložili več kot 1,5 milijarde evrov, kljub temu pa so triatlon zaradi onesnažene vode morali prestaviti.

'Šele zdaj razumem dedija, ki je ob vsakem deževju zaskrbljeno gledal Mežo'

04. 08. 2024 09.00

Pred letom dni se je naša novinarska ekipa kot prva prebijala v odrezano Črno na Koroškem. Nismo vedeli, kaj nas bo tam pričakalo, saj niso bile prekinjene le cestne poti, temveč tudi komunikacijska omrežja. Tisti trenutki so se zarezali v spomine Črnjanov. Ostala je travma, ostal je strah. "Ta bo ostal za vekov veke," pravita zakonca Stropnik, ki sta bila med tistimi, ki jim je lanska povodenj opustošila dom. Leto dni po stoletnih poplavah smo se vrnili v Črno ter s tamkajšnjimi prebivalci obujali spomine na grozljive trenutke na lanski avgust. Na trenutke, ki so se jim zarezali v bit, in zaradi katerih ob vsakem močnejšem dežju ne morejo več zatisniti očesa. "Žalostna zgodba, ampak zdaj smo nekako že navajeni," pravi Črnjan Aleš Moličnik.

V El Toru posneli redek 'supercelični' tornado

03. 08. 2024 16.23

Splet so preplavile fotografije in posnetki superceličnega tornada, ki se je pojavil v španski provinci Castellón. Župan mesta El Toro je za lokalne medije povedal, da jih je tornado presenetil, a da se zdi, da vrtinec na srečo ni povzročil večje škode. So pa sicer škodo povzročila debela ledena zrna toče, ki niso poškodovala le domov in avtomobilov, lažje poškodbe naj bi utrpelo tudi več ljudi.

Znova so se razbesnele nevihte: podrta drevesa, odkrite strehe, toča

02. 08. 2024 07.22

Gasilci so morali posredovati predvsem na vzhodu države. Na Koroškem je težave povzročal močan veter, ki je podiral drevesa, padala je tudi toča. Podobno je bilo na območju Celja in Maribora, kjer je močan veter prav tako lomil vejevje, v Lenartu so gasilci pokrivali odkrite strehe ter izčrpali vodo iz zalite kleti. Konec tedna bo vremensko prijaznejši.

Slovenijo dosegla močna nevihta s silovitimi sunki vetra

01. 08. 2024 06.10

V četrtek zvečer se je nad severovzhodno Italijo razvil večji nevihtni sistem, ki je ob spremstvu močnih sunkov vetra dosegel Primorsko. Agencija RS za okolje (Arso) je zaradi napovedanih krajevnih neurij izdala oranžno opozorilo za celotno državo. Na Obali so veljali preventivni ukrepi, ladijski promet v koprskem pristanišču pa je bil začasno ustavljen.

Zagorelo tudi v Rimu, zaradi ognja evakuirali sedež radiotelevizije

31. 07. 2024 21.25

Na griču Monte Mario v Rimu je popoldne izbruhnil požar. Ogenj se je hitro širil in ogrožal več stavb, med njimi poslopje italijanske javne radiotelevizije Rai ter astronomski observatorij, ki so jih evakuirali. Zaradi požara je Rai prekinila oddajanje nekaterih programov.

Lepa doživetja za malo denarja: železnica, ki je postala kolesarska pot

31. 07. 2024 20.21

Kam po lepa doživetja za malo denarja? Prav gotovo vam ni treba iti čez mejo. Slovenci imamo skrite dragulje pred nosom. Le najti jih je treba. Tokrat smo obiskali eno najbolj sodobnih kolesarskih poti, 35 kilometrov dolgo Štrekno, kjer so še pred dobrimi 50 leti vozili vlaki, zdaj pa le še ljubitelji raziskovanja na dveh kolesih. Ste vedeli, da imajo v Šaleški dolini celo kraške jame in da se da pri 30 stopinjah Celzija ohladiti tako ob vrtenju pedal kot ob skoku v čisto jezero, pa čeprav je slednje zapuščina velenjskega premogovnika?

Preširoke cevi: v Črenšovcih, Odrancih in Dobrovniku pretopla voda

30. 07. 2024 14.01

Ponekod v Črenšovcih, Odrancih in Dobrovniku iz pip priteče voda, ki ima temperaturo med 25 in 27 stopinj Celzija. Vodovodno omrežje v teh občinah upravlja javno podjetje Eko-park Lendava, direktor Jožef Gerenčer pa je povedal, da se voda segreva, ker so cevi za obstoječo porabo vode preširoke. "Je pa voda neoporečna za pitje," je zatrdil.

Največ padavin padlo na območju Uršlje gore, poteka sanacija po ujmi

29. 07. 2024 06.05

Poplavljeni objekti, odkrite strehe, sproženi zemeljski plazovi, podrta drevesa ... Takšen je izkupiček neurij, ki so v nedeljo popoldan in zvečer udrihala po Sloveniji. Skoraj leto dni od lanske poletne ujme sta tako glavnino fronte prejeli prav območji Črne na Koroškem in Logarska dolina. Večerna nevihtna fronta je medtem divjala na zahodu države, kjer pa sicer po doslej zbranih podatkih ni bila tako huda. Z Goriške sicer poročajo o požaru, ki ga je pod Skalnico zanetil udar strele, a je že pogašen. Gasilci na terenu še vedno sanirajo škodo po neurju, največ padavin je sicer padlo na območju Uršlje gore.

Vse več goljufij z oljčnim oljem, od nedovoljenih snovi do ponarejanja

29. 07. 2024 10.01

V prvem četrtletju letošnjega leta je EU zabeležila rekordno število primerov morebitnih goljufij in napačnega označevanja olivnega olja. Zarad inflacijskih pritiskov se je namreč povečal skriti trg z oljem, s tem pa tudi število goljufov.

Na Kanarske otoke to jesen in zimo 30 % ugodneje!

29. 07. 2024 00.15

Kaj, ko bi letos iz poletja skočili direktno v pomlad? Nemogoče? Je mogoče - in to kar do 30 % ugodneje!

Črna na Koroškem spet pod vodo: 'Ko nimaš več besed in si žalosten v dno duše'

28. 07. 2024 08.12

Popoldanske nevihte so od severozahoda države potovale prek Gorenjske, Koroške in Štajerske proti vzhodu in jugovzhodu. Močno neurje je med drugim zajelo Črno na Koroškem. Zalite so številne kleti, sprožilo se je več zemeljskih plazov, na terenu so gasilci. V Spodnjem Javorju je plaz zasul domačina, ki so ga rešili domači gasilci. Reševalci so ga odpeljali v slovenjgraško bolnišnico, njegovo življenje pa ni ogroženo. Vnovič je bila prizadeta tudi Logarska dolina. Zvečer je Slovenijo dosegla nova nevihtna fronta. Ta je iz Italije najprej zajela območje Julijskih Alp, Posočje in goriško regijo, nato pa se premaknila proti osrednji Sloveniji.

Zadnji julijski konec tedna na naših avtocestah zaznamovala gneča

27. 07. 2024 07.15

Vrhunec poletne sezone zaznamujejo kolone na slovenskih cestah. Večkilometrski zastoj je že zjutraj nastal na avstrijski strani predora Karavanke, zastoji so se čez dan pojavljali tudi na gorenjski, primorski, štajerski in podravski avtocesti, pa tudi pred mejnim prehodom Gruškovje. Agencija za varnost prometa je voznikom na glavnih bencinskih servisih na avtocestnih krakih delila letake o varni vožnji v slovenskem, italijanskem, madžarskem, nemškem, hrvaškem in angleškem jeziku.

Čofotanja v Ljubljanici še nekaj časa ne bo

26. 07. 2024 09.27

Čeprav je kemijsko stanje Ljubljanice dobro, pa rezultati mikrobioloških parametrov, ki jih izvajajo na ljubljanski mestni občini, kažejo, da kakovost vode v reki še vedno ne zadostuje kriterijem za pridobitev statusa kopalne vode. Kljub temu na občini vztrajajo pri načrtih za kopališče na ljubljanski Špici, kjer so se prebivalci pred desetletji že lahko kopali. Ljubljanica je sicer tudi poleti precej sveža, najvišja izmerjena temperatura nikoli ni presegla 20 stopinj.

Vročinski val v enem samem dnevu vzel več kot 20 življenj

25. 07. 2024 16.57

Vročinski val, ki je v teh dneh zajel večji del Maroka, je v 24 urah na širšem območju mesta Beni Melal v osrednjem delu države terjal najmanj 21 smrtnih žrtev, je sporočilo maroško ministrstvo za zdravje. Temperature so se ponekod povzpele tudi do 48 stopinj Celzija.

Belgijski turist med sprehodom po Dolini smrti utrpel opekline tretje stopnje

25. 07. 2024 12.01

42-letni belgijski turist je moral v bolnišnico zaradi opeklin tretje stopnje na stopalih, ki jih je utrpel med hojo po peščenih sipinah v kalifornijskem delu Doline smrti. Moški je namreč ostal brez natikačev, medtem ko so temperature presegle več kot 50 stopinj Celzija.

Dva dni, dva rekorda: 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini

24. 07. 2024 14.32

Po podatkih službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus je 22. julij nov najbolj vroč dan v zgodovini, potem ko so klimatologi izmerili, da je bilo svetovno povprečje temperature zraka v ponedeljek 17,15 stopinje Celzija, oziroma 0,06 stopinje Celzija več kot 21. julija, ki je pred tem veljal za rekordnega.

Konec tedna se vrača vročina, a jutra bodo sveža

23. 07. 2024 14.21

Slovenijo je z območja Alp prešla vremenska motnja, zaradi katere so že popoldne nastale posamezne krajevne nevihte predvsem na goratem območju julijskih in Kamniško-Savinjskih Alp in v osrednji Sloveniji. Nekaj padavin bo tudi v sredo, vendar jih ne bo veliko, ker bo ozračje že bolj suho.

'Zemlja se kuha': 21. julij postal najbolj vroč dan v zgodovini

23. 07. 2024 18.37

Naš modri planet je podrl nov rekord, na katerega pa sicer ne bi smeli biti prav nič ponosni. Za najbolj vroč dan v zemeljski zgodovini je namreč še do nedavno veljal 6. julij 2023, a ta se je moral zdaj umakniti novemu rekorderju. Po predhodnih podatkih evropske mreže Copernicus smo namreč 21. julija presegli temperature izpred dobrega leta dni. Povprečna globalna temperatura zraka je namreč v nedeljo znašala kar 17,09 stopinje Celzija.

Istro zajela nevihta z nalivi in točo, pod vodo več odsekov cest

22. 07. 2024 18.57

Hrvaško Istro so popoldne zajele obilne padavine. V Pazinu so bili pod vodo deli mesta in več odsekov cest, zastoji so bili tudi na istrskem ipsilonu.

Od političnih do naravnih katastrof. Kaj nam je prinesel ta teden?

20. 07. 2024 16.29

Prejšnji teden se je začel pestro. Strel, ki je bil namenjen republikanskemu kandidatu Donaldu Trumpu, je dodobra pretresel svetovno javnost, v Sloveniji pa je odjeknila vest, da je zagorel priljubljen portoroški klub Alaya. In komaj smo dobro vstopili v nov teden, nas je razžalostila novica, da se je poslovila Anita Ogulin, velika humanitarka, ki je veljala za sinonim srčnosti, nesebičnosti in dobrodelnosti. In za konec, ko smo se po dveh letih spomnili na največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, ki je uničeval po Krasu, je znova zagorelo.

Neurje z močnim vetrom pustošilo po Zagrebu, nevihte tudi na Jadranu

20. 07. 2024 11.40

Neurje, ki je v petek zvečer in ponoči zajelo velik del Slovenije, je povzročilo nekaj težav tudi na Hrvaškem. Vreme je prizadelo zlasti Zagreb, kjer je poplavilo nekaj ulic, zaradi poplavljenih kleti in porušenih dreves so morali posredovati tudi gasilci. Danes dopoldne pa je nevihtni sistem prešel tudi Istro in Kvarner.

Državo prešel nevihtni pas z močnimi sunki vetra, gasilci na terenu

19. 07. 2024 10.00

Po obdobju sončnega in vročega vremena so v noči na soboto večji del Slovenije zajele nevihte z obilnejšimi padavinami. Padavine so zvečer zajele sever države, v Dravogradu je lokalno padlo blizu 100 litrov dežja na kvadratni meter, sprožil se je zemeljski plaz, ki je zaprl cesto Dravograd - Radlje pri Sv. Boštjanu. Iz severa države se je nato močan nevihtni pas z močnejši sunki vetra počasi premikal proti jugu in zajel tudi osrednji del države. V Solčavi in Mozirju so hudourniki zalili ceste, poplavljenih je več stanovanjskih objektov.

Peklenska vročina v Grčiji, v enem dnevu izbruhnilo 48 požarov

18. 07. 2024 19.29

Vročinski val, ki traja od začetka julija, je v velikem delu Grčije dosegel nov višek. Pristojni so nanj glasno opozarjali, saj je lahko takšna vročina tudi smrtonosna. Olajšanja ni niti ponoči, ko se temperature gibljejo nad 30 stopinjami Celzija.

V Kopru iz pregretega avtomobila rešili dva otroka

18. 07. 2024 12.53

Na enem od parkirišč pred trgovskim centrom v Kopru sta bila v vozilu zaprta dva otroka. Gasilci so razbili šipo in ju rešili iz avtomobila, v katerem so izmerili temperaturo 50 stopinj Celzija. Izkazalo se je, da sta otroka (stara osem in 12 let) v avtomobilu pustila starejša brata, ki sta šla v trgovino.

Vročinski val podira rekorde: ne po temperaturah, temveč po dolžini

18. 07. 2024 11.26

Čeprav ne beležimo rekordno visokih temperatur, pa je v nekaterih delih Slovenije padel rekord v trajanju vročinskega vala. Rekord so namreč že dosegli v Murski Soboti in v Novem mestu, v prihodnjih dneh pa lahko pade tudi na Primorskem. Čeprav bo vročina v prihodnjih dneh nekoliko popustila, pa bodo namreč temperature nad 30 stopinj Celzija na zahodu vztrajale še vsaj do torka.

Slovenski helikopter v Severni Makedoniji evakuiral civiliste in gasilce

17. 07. 2024 18.17

V Severni Makedoniji po torkovih neuspelih naporih, da zajezijo obsežen požar na planini Serta v osrednjem delu države, danes nadaljujejo gašenje. Požar se razteza na 30 kilometrih, gasilci, policija in vojska pa se spopadajo z več žarišči, poročajo tuje tiskovne agencije. Pri gašenju požara od torka pomaga več držav, tudi Slovenija.

Ohlajevalni prostori in brezalkoholni napitki za gradbene delavce?

17. 07. 2024 17.46

Ministrstvo za delo bo v teh dneh v javno razpravo posredovalo predlog zakona o varnosti in zdravju na začasnih in premičnih gradbiščih ter še dva predpisa. Pristojni med drugim predlagajo uvedbo ohlajevalnih prostorov in zagotavljanje brezplačnih brezalkoholnih napitkov za gradbene delavce v primeru dela na prostem v času visokih temperatur.

V nekaterih delih Slovenije vztraja rekordno dolg vročinski val

17. 07. 2024 16.43

Vročina je po vrhuncu vročinskega vala malce popustila, lažje pa naj bi zares zadihali šele čez dober teden. Danes se lahko močnejše nevihte razvijejo v bližini slovenske meje z Avstrijo, proti večeru pa se lahko kakšna razvije tudi na severu oziroma severozahodu države.

Delavci na prostem na udaru vročine: potrebne so spremembe

17. 07. 2024 06.00

Vročinski val je na vrhuncu, huda vročina pa zelo vpliva tudi na delavce. Damjan Volf iz Obalne sindikalne organizacije KS 90 celo opozarja, da je zaradi visokih zunanjih temperatur ogrožena več kot polovica vseh delovno aktivnih v Sloveniji.