Celzija

Na podnebni konferenci očitno dogovor glede podnebnega financiranja
19. 11. 2022 12.48
Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku je bil očitno dosežen dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Informacije o dogovoru prihajajo iz vrst pogajalcev EU, pa tudi iz vrst držav v razvoju. Predstavniki EU so pred tem sicer grozili z odhodom s konference, če ne bo dosežen ambiciozen in uravnotežen dogovor oziroma če bo končna izjava pomenila nazadovanje glede na dosedanje dogovore.

COP27 pred ciljno črto: bodo bogate države le plačale podnebni račun?
18. 11. 2022 16.25
Obljuba razvitega sveta, da bo plačal večji del računa za podnebne spremembe, je, potem ko je EU podprla idejo posebnega sklada za države v razvoju, vzbudila novo upanje za preboj na podnebnem vrhu Združenih narodov COP27. Prvi osnutek dogovora sicer predvideva postopno opustitev uporabe premoga, ne pa nafte in plina, kot so si želeli okoljevarstveniki.

V Avstraliji v enem dnevu izmerili 50 stopinj temperaturne razlike
16. 11. 2022 11.49
Avstralija znova dokazuje, da je dežela ekstremov, saj so tamkajšnji meteorologi v manj kot 24 urah izmerili 50 stopinj temperaturne razlike med najtoplejšim in najbolj hladnim krajem v državi. Medtem ko visoke temperature na zahodu države niso bile tako nenavadne, pa je meteorologe mraz na vzhodu presenetil.

Nadpovprečno toplo vreme se poslavlja, ponekod bo že zadišalo po zimi
15. 11. 2022 07.58
Obdobje nadpovprečno toplega vremena, ki nas neprekinjeno spremlja od začetka oktobra, se končuje. Temperature so se že v preteklih dneh začele spuščati k bolj običajnim vrednostim za ta čas, še nekoliko izrazitejša ohladitev pa nas bo dosegla ob koncu tedna, ko bomo v večjem delu Slovenije izmerili le okoli 5 stopinj. Kot vse kaže, bo ohladitev dovolj izrazita, da bo nekatere višje ležeče doline pobelil sneg.

'Eden drugega smo nemo spodbujali in izmenjaje v vodstvu počasi rinili proti vrhu'
13. 11. 2022 07.04
Močni nalivi, zemeljski plazovi, ledeni veter in sneg, a na koncu topel občutek, širok nasmeh in neopisljivo zadovoljstvo so kratek povzetek dogodivščine osemčlanske ekipe slovenskih alpinistov, ki je v začetku oktobra odpotovala v Nepal in uspešno zaključila odpravo. Pet med njimi jih je osvojilo 7128 metrov visok himalajski vrh Himlung na meji med Nepalom in Tibetom ter se tako vpisalo med prve Slovence, ki so se vzpeli na to himalajsko goro in smučali z nje. Viki Grošelj pa je nadel ime 5405 metrov visoki še neimenovani koti Vrh Fakultete za šport. Druščina različnih generacij je dokazala, da za športne podvige ni ključna mladost, ampak sodelovanje in razumevanje. Kaj vse so fantje doživeli?

COP27: Afrika 'ni bencinska črpalka Evrope'
11. 11. 2022 16.24
Letošnja podnebna konferenca Združenih narodov bi skorajda minila brez protestov, vendar so se tradicionalno odvili manjši protesti, ki pozivajo svet k pravičnejšemu in učinovitejšemu boju proti globalnemu segrevanju. V Egipt je prispel tudi ameriški predsednik Joe Biden, da bi se srečal z egiptovskim predsednikom Abdelom Fatahom El-Sisijem in nato nagovoril še delegate drugih držav.

Do leta 2100 bi lahko zaradi vročinskih valov umrlo 90.000 Evropejcev letno
09. 11. 2022 12.38
Vročinski valovi in širjenje nevarnih nalezljivih bolezni kot posledica klimatskih sprememb in segrevanja ozračja so dejavniki, ki ogrožajo življenja Evropejcev, razkriva poročilo evropske okoljske agencije. Samo letos je zaradi vročinskih valov v Evropi umrlo vsaj 15.000 ljudi.

Oktobrske temperature v Evropi podirale rekorde
08. 11. 2022 16.05
Letošnji oktober v Evropi je bil najtoplejši v zadnjih 31 letih. Izmerjene povprečne dnevne temperature na celini so namreč za dve stopinji presegale povprečje med leti 1991 in 2020, so sporočili s Kopernikove službe za podnebje. Prav tako je več držav oktobra zabeležilo nov temperaturni rekord, med njimi tudi Slovenija.

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti
08. 11. 2022 00.15
Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'
07. 11. 2022 06.13
V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.

V resnici obstaja: varčen, naraven in učinkovit način čiščenja
07. 11. 2022 00.15
Za najboljše čistilo razkužilo se je izkazala vodna para – dragi kemični detergenti pa so po izsledkih raziskav za zdravje lahko celo nevarni.

Iz Ljubljane direktno v Dubaj – po izjemno ugodni ceni!
07. 11. 2022 00.15
To zimo si zagotovite popolno dozo vitamina D po naravni poti. Obiščite Dubaj in se naužijte sonca, morja, moderne arhitekture in arabske tradicije.

Posledice segrevanja vse hujše, svet pa zaposlen z drugimi izrednimi razmerami
06. 11. 2022 13.25
V letovišču Šarm el Šejk v Egiptu se je z uvodnim plenarnim zasedanjem začela 27. konferenca Združenih narodov o podnebnih spremembah (COP27). Predstavniki skoraj 200 držav bodo vendarle obravnavali tudi vprašanje financiranja škode, ki so jo že povzročile podnebne spremembe, je zapisano v programu, ki je bil soglasno sprejet ob začetku konference. Slovensko delegacijo bo v prvem tednu vodil predsednik republike Borut Pahor, v drugem tednu pa minister za okolje in prostor Uroš Brežan.

'Kljub ukrepom ledenikom ni več pomoči'
06. 11. 2022 09.24
Ledeniki po vsem svetu, vključno z zadnjimi v Afriki, bodo izginili do leta 2050 zaradi podnebnih sprememb, navajajo Združeni narodi v poročilu. Stalili bi se na tretjini območij svetovne dediščine v treh desetletjih. Izginili bodo tudi ledeniki na gori Kilimandžaro, prav tako ledeniki v Alpah in nacionalnem parku Yosemite v ZDA.

V vroči Barceloni bi strehe pobarvali na belo. 'To ne bo dovolj'
05. 11. 2022 06.00
Na Barcelono, ki leži na severozahodni obali Sredozemskega morja, sonce sije približno 300 dni na leto. A zaradi svoje lege je prestolnica Katalonije posebej dovzetna za podnebne spremembe, sploh za vse pogostejše vročinske valove, prebivalci pa od sonca nimajo koristi. Zaradi goste poseljenosti 1,6 milijona ljudi vročino namreč občuti še bolj intenzivno. Da bi se pred njo nekoliko ubranili, znanstveniki Barcelončane pozivajo, naj strehe svojih domov prebarvajo v belo barvo.

'Šele ko bo razglašena kriza, bodo ukrepi obvezni. A to zimo ne kaže na to'
04. 11. 2022 06.00
Prihaja ohladitev, zdaj bo treba zares kuriti in ogrevati. Deležni smo bili poziva: "Nižajte temperaturo, prihranite 15 odstotkov elektrike in plina." Večina slovenskih mest se sicer ne bo odpovedala prazničnim okrasitvam, rdeči alarmi pa medtem že zvonijo v vrtcih, šolah in drugih javnih zavodih. Jih je vlada pri spopadanju z draginjo spregledala? Tudi to je bilo slišati na seji parlamentarnih odborov, kjer so javni zavodi s področja kulture in izobraževanja opozorili na vse višje cene energentov in naraščajoče stroške. Bi se lahko prevalili na starše? Generalni direktor direktorata za energetiko Hinko Šolinc pravi, da ne in ob tem zagotavlja, da bodo ukrepi postali obvezni, šele ko bo razglašena kriza. Kar pa trenutno ni.

Po rekordno visokih temperaturah občutna ohladitev, a snega še ni na vidiku
02. 11. 2022 08.21
Čeprav nas le še en mesec loči do začetka meteorološke zime, je v preteklih dneh marsikdo dobil občutek, da se bližamo poletju. Temperature so namreč ponekod kar štiri dni zapored presegle 25 stopinj Celzija, kar se tako pozno v letu ni zgodilo še nikoli v zgodovini meritev. V prihodnjih dneh bo k nam postopno dotekal hladnejši zrak. Gore bo v petek obiskala zima, medtem ko snega in mraza po nižinah še ni na vidiku.

Kratki rokavi, poležavanje na plaži, čofotanje v morju. Smo res že novembra?
01. 11. 2022 20.03
Praznični prvi november, ki so ga številni izkoristili za obisk grobov, je številne zvabil tudi na Obalo. Če bi običajno lahko govorili o pogumnežih, ki se kopajo novembra, pa tokrat ni bilo treba prav veliko poguma. Morje ima namreč še vedno več kot 20 stopinj Celzija, prav tako tudi ozračje – kot bi se čas ustavil sredi septembra. A kot kaže, bo tega neobičajno toplega vremena v prihodnjih dneh konec, s tem pa tudi zelo dolge letošnje kopalne sezone.

Nadpovprečno topel oktober: kratki rokavi v višavju, na Obali pa skok v morje
31. 10. 2022 19.14
Iztekajoči se oktober nas je zagotovo presenetil z visokimi temperaturami, ki jih mnogi ne pomnijo. V nedeljo so pri Kočevju izmerili dobrih 28 stopinj Celzija. Mnogi so v ponedeljek nad 2000 metri pohajali v kratkih rokavih in kratkih hlačah, pravo poletno vzdušje pa je vladalo tudi v Izoli, kjer je temperatura vode merila skoraj 20 stopinj Celzija. Visoke temperature so tako privabile številne kopalce, ki so v ponedeljek brez težav poležavali na soncu in se hladili v vodi.

Poletje v pozni jeseni: rekordne temperature
30. 10. 2022 16.40
Čeprav nas le še dober mesec loči do začetka meteorološke zime, nas vreme v teh dneh s temperaturami vrača v drugo polovico poletja. Ponekod smo danes izmerili celo rekordno visoke temperature za konec oktobra.

Nov rekord v preživetju radioaktivnega sevanja. Kaj pa življenje na Marsu?
30. 10. 2022 08.10
Ali lahko mikroorganizmi preživijo resnično astronomsko izpostavitev radioaktivnemu sevanju? V raziskavi, ki je odgovarjala na to vprašanje, so sodelovali tudi trije slovenski znanstveniki: raziskovalca na ljubljanski biotehniški fakulteti Nina Gunde-Cimerman in Cene Gostinčar ter Tine Grebenc, znanstveni svetnik Gozdarskega inštituta Slovenije. Ugotovitve pa – v posebnih ekstremnih pogojih (ki so značilni tudi za Mars) lahko bakterija Deinococcus radiodurans preživi dozo sevanja, ki je kar 28.000-krat višja od smrtonosne doze za človeka.

Teden skozi fotografski objektiv
29. 10. 2022 16.35
Vabljeni k ogledu fotogalerije, v kateri je zbranih nekaj najbolj zanimivih, odmevnih in tudi pretresljivih fotografij, ki so zaznamovale minuli teden.

Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija
27. 10. 2022 13.54
Svet je na poti k segretju ozračja za do 2,6 stopinje Celzija do konca stoletja, kaže ocena Združenih narodov (ZN). Trenutne zaveze držav ne zadostujejo za dosego ciljev pariškega podnebnega sporazuma, ugotavlja poročilo Programa ZN za okolje (Unep). Cilji podnebne nevtralnosti so brez pomena, če jih ne podpremo z dejanji, je dejal Guterres.

Zadnji dnevi oktobra s skoraj poletnimi temperaturami
27. 10. 2022 08.16
Že od začetka oktobra nas spremlja nadpovprečno toplo vreme, ki se še ne bo tako kmalu poslovilo. Ravno nasprotno, v prihodnjih dneh bo k nam dotekal še toplejši zrak. Podaljšan konec tedna bo še posebej topel na Primorskem in v višjih legah, kjer bodo popoldanske temperature presegale dolgoletno povprečje za več kot deset stopinj Celzija, s čimer se bomo močno približali temperaturnim rekordom za ta del leta. V najtoplejših krajih se bo lahko živo srebro dvignilo tudi malo nad 25 stopinj Celzija.

Pasti cenovne kapice na plin
26. 10. 2022 10.16
Visoke temperature in skoraj polni plinski terminali vztrajno znižujejo cene plina na trgih. Toda iluzorno bi bilo pričakovati, da bi takšne razmere vztrajale, meni ekonomist Rok Spruk in opozarja pred pretiranimi pričakovanji, povezanimi z omejevanjem cen plina s cenovnimi kapicami, saj se to lahko vrne kot bumerang v obliki še višje inflacije in večje neenakosti med revnimi in bogatimi.

Zaradi visokih temperatur Jadranskega morja plaže še vedno polne
24. 10. 2022 20.03
Ste se že kdaj kopali v Jadranskem morju konec oktobra? Če do zdaj nikoli niste zbrali dovolj poguma, lahko izkoristite priložnost letos, saj so temperature vode ponekod komaj za kakšno stopinjo nižje od ozračja. Indijansko oziroma babje poletje se bo nadaljevalo še vsaj teden dni, zato ne čudi, da so plaže, kot na primer v hrvaškem Zadru, kjer se je v ponedeljek ogrelo do 23 stopinj Celzija, voda pa ima dobrih 20 stopinj, polne tako domačinov kot turistov. So take temperature res nekaj, česar se lahko veselimo?

Na Voglu padlo 169 mm dežja, Kanin najbolj moker in najbolj sončen kraj
22. 10. 2022 18.23
Prešla nas je hladna fronta in dež z nevihtami je zajel vso državo. Kot so sporočili vremenoslovci z Arsa, je na Voglu padlo 169 mm, v Bovcu 148 mm in v Breginju 145 mm padavin. Še več dežja je bilo za grebenom Kobariškega Stola. Italijanska postaja Učja je izmerila kar 245 mm padavin. Večina jih je padla le v desetih urah. Ponoči bo dež ponehal, kakšno vreme pa nas čaka v prihodnjih dneh?

Kakšna zima nas čaka v času energetske krize?
22. 10. 2022 15.00
Države po Evropi se sprašujejo, kako bodo prebrodile energetsko krizo to zimo, ljudje pa po tihem upajo, da bodo temperature prizanesljive in s tem tudi nižji stroški za ogrevanje. In kaj pravijo meteorologi? Kako huda bo prihajajoča zima, kje jo bodo najbolj občutili in kaj lahko pričakujemo na sončni strani Alp?

Osemletni deček umrl, potem ko je moral prespati na mrzlih tleh garaže
21. 10. 2022 06.00
Osemletni Thomas Valva je pred skoraj tremi leti umrl zaradi podhladitve, potem ko je januarsko noč preživel na mrzlih tleh garaže, kamor ga je zaprl njegov oče. Očetu, nekdanjemu newyorškemu policistu Michaelu Valvi, trenutno sodijo zaradi sinovega umora. Thomasova mati se je sicer že dve leti pred tem močno borila proti temu, da bi dečkov oče dobil skrbništvo. Vedela je namreč, da skupaj z nekdanjo zaročenko otroke zlorabljata, a ji nihče od pristojnih organov ni prisluhnil.

Okoljske rešitve: svetovalec za podnebne spremembe in referendum o nuklearki
20. 10. 2022 16.39
Poleti dolgotrajna suša, jeseni pa obilne padavine in poplave. Ekstremne vremenske razmere prizadenejo vse več ljudi, zato tudi politika ni več imuna na podnebno in okoljsko problematiko. Poletje in jesen pa sta tudi v znamenju energetske draginje, zato so se že pred meseci pojavili prvi politični pozivi k varčevanju z energijo, da nas pozimi ne bo zeblo. Evropske države želijo z ukrepi omejiti cene energentov in najti razpršene vire energije. Kandidate in kandidatki smo zato vprašali, kako bi v novi vlogi naslavljali perečo okoljsko problematiko, ali zaradi zaostrovanja na energetskem trgu tudi sami več varčujejo in ali podpirajo drugi blok Jedrske elektrarne Krško?