Cena

Pocenitev bencina pretočili v proračun

10. 07. 2001 00.00

Na bencinskih servisih je od danes neosvinčeni 95-oktanski bencin cenejši za 0,1 odstotka oziroma 20 stotinov in stane 172,2 tolarja, maloprodajna cena neosvinčenega 98-oktanskega bencina je ostala nespremenjena, 91-oktanski pa se je pocenil za 0,1 odstotka oziroma deset stotinov, in sicer na 171,6 tolarja pri litru. Na Petrolovih maloprodajnih mestih je od danes za en tolar cenejši tudi liter plinskega olja D2, ki po novem stane 157,4 tolarja, nekoliko izdatneje, za 3,2 tolarja pa se je v maloprodaji pocenilo ekstra lahko kurilno olje. Bencini bi morali biti v skladu z veljavnim vladnim modelom oblikovanja njihovih cen cenejši za 4,3 tolarja pri litru, vendar pa je vlada zvišala trošarino za 4,2 tolarja pri litru, za 2,5 tolarja pa je po novem višja tudi trošarina pri dizelskem gorivu. OMV Istrabenz bo morebitne spremembe prodajnih cen dizelskega goriva in kurilnega olja za ogrevanje opravil v naslednjih dneh.

Nafta držav OPEC cenejša

09. 07. 2001 00.00

Cena nafte članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) se je prejšnji teden malenkost znižala. Za sod (159 litrov) nafte je bilo potrebno v povprečju odšteti 24,74 dolarja, kar je 0,20 dolarja manj kot teden poprej, so sporočili iz sekretariata naftnega kartela na Dunaju.

Cenejši zemeljski plin

07. 07. 2001 00.00

Javno podjetje Energetika Ljubljana je prilagodilo cene zemeljskega plina. Kubični meter plina je tako cenejši za 2,09 tolarja in za gospodinjski odjem in centralno ogrevanje stane 68,33 tolarja, kar je 2,97 odstotka manj kot doslej, za malo porabo pa 130,31 tolarja oz. 1,58 odstotka manj. Osnovna cena za priključno moč ostaja nespremenjena, uporabnikom pa bodo plin po novih cenah obračunali na avgustovskih računih, so sporočili iz Energetike.

Gorenjski sejem in Potrošnik k Živilom

06. 07. 2001 00.00

Po uspešni pripojitvi Delikatese Jesenice in Agrotehnike ter nakupa Delikatese Ljubljane bodo Živila pripojila še Gorenjski sejem in murskosoboški Potrošnik, kar je dokaz agresivne strategije s ciljem povečevanja tržnega deleža na slovenskem trgu. Živila so se namreč pred leti znašla v težkem položaju po neuspešni kapitalski povezavi z Emono Merkurjem in Emono obalo Koper.

Odtisi romana na dražbi

05. 07. 2001 00.00

Na dražbi v Barceloni bodo 21. septembra ponudili od starosti porumenele in polne še zadnjih popravkov, ki jih je v naglici dopisal sam avtor, krtačne odtise romana kolumbijskega pisatelja Gabriela Garcie Marqueza Sto let samote. Izklicna cena bo 95 milijonov španskih pezet (123 milijonov slovenskih tolarjev), je povedal predstavnik dražbene hiše Subastas Velazquez.

Nižja rast, višja inflacija

05. 07. 2001 00.00

Gibanje gospodarske rasti in inflacije kaže nekoliko slabše kot marca. Urad za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) namreč po novem za letos napoveduje 4,4-odstotno gospodarsko rast in 8,5-odstotno inflacijo.

SKB banka se umika z Londonske borze

04. 07. 2001 00.00

V SKB banki so 22. junija pričeli s postopkom za prekinitev depozitarne pogodbe, ki so jo 7. februarja 1997 sklenili z depozitarno banko The Bank of New York. Postopek ukinitve programa GDR bodo zaključili do 20. novembra letos, je v obvestilu za javnost zapisala SKB banka. Uprava SKB banke je že po skupščini konec maja napovedala, da bo z Londonske borze umaknila potrdila GDR, glede umika z Ljubljanske borze vrednostnih papirjev pa je predsednica uprave SKB banke Cvetka Selšek takrat dejala, da bodo to odločitev sprejeli do konca letošnjega leta.

Kmetje nezadovoljni s ceno pšenice

04. 07. 2001 00.00

Sindikat kmetov Slovenije še ni pristal na končno odkupno ceno pšenice in ni opustil borbe za njeno oblikovanje, iz pogajanj pa smo bili odrinjeni, sta na novinarski konferenci v Murski Soboti med drugim povedala predsednik Sindikata kmetov Marjan Gorenc in pogajalec pri ceni Franc Kučan. Čeprav govorimo o tržnem redu, je v sistemu po njunem mnenju nekaj zelo narobe, saj dobi kmet za pšenico manj, kot je dobil prej, kupec kruha v trgovini pa plača več. Tudi če bi bila pšenica zastonj, bi po sedanjih izračunih kruh še vedno stal 270 tolarjev, kar pomeni, da cenovna razmerja niso urejena, kmetje pa pri tem niso enakopravni.

Usklajena odkupna cena za pšenico

02. 07. 2001 00.00

Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) se je z Žitno skupnostjo kot predstavnikom vseh žitarjev dogovorila, da bo izhodiščna odkupna cena pšenice 26 tolarjev za kilogram pšenice standardne kakovosti. Poleg tega bodo kmetje dobili dodatek za kakovost, in sicer 2,5 tolarja za kilogram. Kot je poudaril predsednik KGZS Peter Vrisk se kmetje zavedajo, da bi morala biti cena odkupa višja, vendar so v pogajanjih in pri odločitvi za omenjeno ceno stali pred dvema skrajnima možnostma, ali ceno sprejeti ali pa začeti s stavkovnimi pripravami. Zato se je upravni odbor zbornice v petek (29. junija) odločil za prvo možnost.

Poletna razprodaja obutve

02. 07. 2001 00.00

Začela se je poletna posezonska razprodaja obutve, ki lahko poteka do zadnjega avgusta, vendar skupno ne več kot štiri tedne. Znižanja so kar občutna, saj naj bi npr. v prodajalnah tržiškega Peka cene obutve znižali za 40 odstotkov, žirovska Alpina je cene spustila za do 40 odstotkov, v Massu bodo čevlji cenejši za 50 odstotkov, v Stiefelkönigu pa za do 40 odstotkov.

LPP izdal nove žetone

02. 07. 2001 00.00

Javno podjetje Ljubljanski potniški promet je izdalo novo serijo priložnostnih žetonov za avtobuse mestnega prometa, ki so živo rumene barve in imajo obliko kvadrata z zaobljenimi robovi. Žetoni v nakladi 40 tisoč imajo na eni strani napis LPP poletje 2001, na drugi pa izbočen sonček. Cena novih žetonov je enaka ceni običajnih žetonov, v prodaji so do 31. avgusta oziroma do razprodaje zalog, njihova veljava pa je neomejena.

Težave spermalne banke

01. 07. 2001 00.00

Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne dovoljuje uvoza spolnih celic darovalcev. V Slovenski semenski banki pa od leta 1994 zamrznjenih spolnih celic tudi niso hranili. V sedmih letih se je tako nabralo okoli 300 neplodnih parov, ki čakajo na postopek umetne oploditve z darovanim spolnim tkivom. Kljub temu, da koncesije še nimajo, pa naj bi jeseni na Ljubljanski ginekološki kliniki prvim parom končno pomagali do zanostive s semenom donatorja.

Na internet iz fotelja

30. 06. 2001 00.00

Ameriška hotelska veriga "W Hotels" je pred kratkim svojim gostom v sobah začela nuditi 24-urni dostop do interneta, za kar ne potrebujejo niti svojega prenosnega računalnika. V sobah se na pisalni mizi nahaja mala tipkovnica, s katero se lahko iz udobnega fotelja ali celo iz postelje povežejo na internet. Cena tega 24-urnega luksuza znaša malo manj kot devet dolarjev, za zahtevnejše goste pa je možen tudi priklop lastnega računalnika na internet. W hoteli so del Starwood Hotels &amp

Toyota bo sodelovala s PSA

30. 06. 2001 00.00

Največji japonski proizvajalec avtomobilov Toyota Motor in drugi največji avtomobilski proizvajalec v Evropi, francoska skupina PSA, ki združuje družbi Peugeot in Citroen sta dosegla načelen dogovor o skupnem razvoju tehnologije za proizvodnjo majhnih avtomobilov in postavitvi tovarne, ki bo izdelovala platforme, na podlagi katere bosta partnerja izdelovala majhne in poceni avtomobile. Gre za vozila z gibno prostornino manjšo od 1300 kubičnih centimetrov, njihova cena pa naj ne bi presegala 8000 evrov, so sporočili iz Toyote. Vodstvi družb se bosta sestali 12. julija, ko naj bi izmenjali memorandum o sodelovanju. Slednji predvideva postavitev tovarne v vzhodni Evropi, najverjetneje na Poljskem, kjer se bodo omenjene platforme izdelovale. Začetek proizvodnje je predviden za začetek leta 2004, letno pa naj bi izdelali platforme za 300.000 vozil. Od dogovora si obe družbi veliko obetata, predvsem pa japonska Toyota, ki si želi povečati svoj triodstotni tržni delež v Evropi.

V Budimpešti v eni uri

29. 06. 2001 00.00

Iz Aerodroma Ljubljana so sporočili, da bodo od ponedeljka potniki z ljubljanskega letališča lahko brez prestopanja leteli v Budimpešto. Letalo YAK 40 madžarskega prevoznika Cartpathian Air Transport (CAT), ki sprejme 30 potnikov, bo obe glavni mesti povezovalo ob ponedeljkih, sredah, petkih in nedeljah.

26 tolarjev za kilogram pšenice

29. 06. 2001 00.00

Upravna odbora Zadružne zveze Slovenije (ZZS) in Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) sta se danes seznanila s ponujeno ceno za odkup pšenice, ki so jo včeraj na sestanku oblikovali predstavniki žitarjev, sindikata kmetov in KGZS ter ponudbo podprla, je povedal predsednik KGZS Peter Vrisk. Odločitev omenjenih organov je dokončna, je poudaril Vrisk in dodal, da sicer ni navdušenja nad ponujeno ceno 26 tolarjev, saj se zdi cena nizka, dejstvo pa je, da je bila na koncu pogajanj dosežena neka srednja pot. Pomurski kmetje so nad omenjeno odločitvijo KGZS in ZZS že izrazili ogorčenje.

Sodelovanje Toyote in PSA

29. 06. 2001 00.00

Največji japonski proizvajalec avtomobilov Toyota Motor in drugi največji avtomobilski proizvajalec v Evropi, francoska skupina PSA, ki združuje družbi Peugeot in Citroen sta dosegla načelen dogovor o skupnem razvoju tehnologije za proizvodnjo majhnih avtomobilov in postavitvi tovarne, ki bo izdelovala platforme, na podlagi katere bosta partnerja izdelovala majhne in poceni avtomobile. Gre za vozila z gibno prostornino manjšo od 1300 kubičnih centimetrov, njihova cena pa naj ne bi presegala 8000 evrov, so sporočili iz Toyote.

Monitor z najvišjo ločljivostjo na svetu

29. 06. 2001 00.00

IBM je predstavil T220, računalniški monitor z najvišjo ločljivostjo na svetu, z ravnim ekranom, ki lahko prikaže 12-krat več detajlov kot sedanji monitorji. 22,2-palčni monitor ima ločljivost 200 pikslov na palec ter skupno več kot 9 milijonov pikslov na 22,2-palčnem ekranu, kar omogoča prikazovanje fotografij tako realistično kot še nikoli doslej.

Cenejši bencin, dražji dizel

27. 06. 2001 00.00

V skladu z uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov so od polnoči na bencinskih servisih v Sloveniji začele veljati nove, za 3,3 oz. 3,2 odstotka nižje cene motornih bencinov. Za 3,3 odstotka oz. 5,9 tolarja sta se pocenila neosvinčeni 95-oktanski bencin, ki po novem stane 172,4 tolarja za liter, in neosvinčeni 91-oktanski bencin, za liter katerega je po novem potrebno odšteti 171,7 tolarja za liter. Cena neosvinčenega 98-oktanskega bencina je nižja za šest tolarjev, kar po novem znaša 182,5 tolarja za liter. Za šest tolarjev pa se je pocenil tudi osvinčeni 98-oktanski bencin, za katerega bo po novem potrebno odšteti 178,9 tolarja za liter.

Družina Williams v središču pozornosti

26. 06. 2001 00.00

Oče sester Williams Richard je zavrnil sodelovanje z vodilnimi možmi angleškega tenisa. Ti so se nanj obrnili s prošnjo, da bi jim sestri pomagali pri najnovejši akciji, s katero naj bi promovirali tenis v revnejših predelih Londona. Cena 200.000 angleških funtov je bila za Angleže odločno preveč. Ko so Venus na tiskovni konferenci po dvoboju z Japonko Asagoe vprašali za mnenje, je odrezavo dejala, da o tem ni nič brala in da nič ne ve.

Zidane v Španijo?

23. 06. 2001 00.00

Predsednik španskega nogometnega prvaka Real Madrida Florentino Perez je izjavil, da si najboljši nogometaš na svetu, francoski reprezentant in igralec italijanskega Juventusa Zinedine Zidane, želi prestopiti v Real. "Zidane mi je dejal, da si močno želi zaigrati za Real, vendar pa le njegova želja ni dovolj, da se stvari premaknejo. Menim, da bi bilo dobro, če bi on pričel pogovore z Juventusom, sam pa lahko v imenu Reala rečem le, da cena ni vprašljiva," je dejal Perez.

Navdušenje nad sončnim mrkom

21. 06. 2001 00.00

Prebivalci in obiskovalci južne Afrike so z velikim navdušenjem spremljali prvi sončev mrk v novem tisočletju. Mrk se je začel ob 12.57 po srednjeevropskem času ob angolski obali. Nato je potoval preko Zambije, Zimbabveja in Mozambika ter nad Madagaskarjem, kjer so ga videli ob 16.15, nato pa je izginil v sončnem zahodu nad Indijskim oceanom. V Angoli je pojav opazovalo 60 tisoč ljudi, med njimi tudi predsednik države Jose Eduardo dos Santos in 500 tujih turistov, ki so odpotovali v ribiško mesto Sumbe, da bi spremljali ta edinstveni dogodek. Prestolnica Luanda je bila skoraj zapuščena, v nekaterih delih države se je temperatura zraka ob mrku z 28 stopinj spustila na 10 stopinj Celzija.

Cenejša nafta držav OPEC

20. 06. 2001 00.00

Cena nafte članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) je znatno padla. Za sod nafte (159 litrov) je bilo namreč včeraj potrebno odšteti le 25,35 dolarja, medtem ko se je cena v ponedeljek še gibala pri 25,81 dolarja za sod, so sporočili iz sekretariata naftnega kartela na Dunaju. Minuli teden je cena za sod nafte v povprečju dosegla 27,08 dolarja za sod.

Cena nafte OPEC-a spet višja

18. 06. 2001 00.00

Cena nafte članic Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) je prejšnji teden v povprečju dosegla 27,08 dolarja za sod (159 litrov), kar je ceno približalo zgornji meji 28 dolarjev za sod. Teden prej je bila cena nafte v povprečju 26,83 dolarja za sod, so sporočili iz sekretariata naftnega kartela na Dunaju.

V BiH z direktnim vlakom

15. 06. 2001 00.00

Med Slovenijo in BiH je znova začel voziti direktni vlak. Ob petkih bo odpeljal iz Ljubljane v Doboj, vračal pa se bo ob nedeljah. Cena za enosmerno oz. povratno vozovnico od Ljubljane do Sarajeva je za odraslo osebo v 2. razredu 7308 oz. 11.711 tolarjev, od Ljubljane do Doboja 5520 oz. 8851 tolarjev ter od Ljubljane do Banja Luke 4537 oz. 7286 tolarjev. Skupine šestih in več oseb imajo še dodatni popust, so sporočili iz Slovenskih železnic.

BS za zmanjšanje inflacije

14. 06. 2001 00.00

Banka Slovenije je sprejela nekatere ukrepe, ki naj bi upočasnili rast inflacije. Med drugim bo izdala vrednostne papirje, ki jih bodo lahko kupile banke in s tem zmanjšala količino denarja v obtoku. S tem bi zmanjšali kreditiranje in potrošnjo, posledično pa tudi inflacijo, ki je dobila zaskrbljujočo razsežnost.

Dražji zemeljski plin

13. 06. 2001 00.00

Javno podjetje Energetika Ljubljana je prilagodilo cene zemeljskega plina. Kubični meter plina je tako dražji za 1,08 tolarja oz. 1,55 odstotka in po novem za gospodinjski odjem in centralno ogrevanje stane 70,42 tolarja. Cene plina v slovenski prestolnici so se nazadnje zvišale 19. maja, prilagoditev pa je tudi tokrat posledica dviga cene plina za 1,08 tolarja iz transportnega omrežja dobavitelja Geoplina od 1. junija dalje. Osnovna cena za priključno moč ostaja nespremenjena, uporabnikom pa bodo plin po novih cenah obračunali na julijskih računih, so sporočili iz Energetike.

Predčasno glasovanje v teku

12. 06. 2001 00.00

Na sedežih volilnih enot se je danes pričelo predčasno referendumsko glasovanje o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Volivci, ki v nedeljo ne bodo utegnili na volišča, se torej o pravici samskih žensk do umetne oploditve lahko izjasnijo do četrtka. Volišča bodo odprta od 9. do 17. ure.

Cenejši bencin

12. 06. 2001 00.00

Zaradi zelo nizkih cen nafte na svetovnih trgih so na bencinskih servisih v Sloveniji ob polnoči začele veljati nove, v povprečju za dobre tri tolarje nižje cene motornih bencinov. Cena neosvinčenega 91-oktanskega bencina tako po novem znaša 177,6 tolarja za liter, neosvinčeni 95-oktanski bencin pa je cenejši za tri tolarje in stane 178,3 tolarja. Cena neosvinčenega 98-oktanskega bencina je nižja za 2,9 tolarja, in po novem velja 188,5 tolarja za liter.

Težave Kliničnega centra

11. 06. 2001 00.00

V ljubljanskem Kliničnem centru (KC) so že dalj časa prepričani, da je obstoječi način financiranja oz. delitve zdravstvenega denarja neustrezen. S svojimi predlogi in pričakovanji so konec minulega tedna na skupnem sestanku seznanili predstavnike ministrstva za zdravje in Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), v ponedeljek pa sta generalni in strokovni direktor te osrednje slovenske zdravstvene ustanove, Primož Rode in Zoran M. Arnež, na novinarski konferenci razloge za nezadovoljstvo podrobneje pojasnila tudi javnosti. Med drugim sta opozorila na spremenjeno patologijo, spremembe doktrine ter razmere v osnovnem zdravstvu, ki jim način financiranja ni ustrezno sledil. Oba pa sta poudarila, da bi že v začetku leta želeli vedeti, kakšni bodo pogoji poslovanja v tem letu. Tako pa po Rodetovih besedah na primer še danes ni jasno, kako bo v letošnjem letu. Zato so v KC prepričani, da je treba čimprej zagotoviti potrebne zakonske podlage za takojšno spremembo načina financiranja.