Cena

Kulinarična nebesa v penthouseu z razgledom na Ljubljano

20. 09. 2022 00.15

V središču prestolnice bo v tem tednu tri večere zapored z razgledom na Ljubljano moč uživati v gurmanskih presežkih. Večnamenski penthouse, ki se nahaja v poslovno stanovanjskem hibridu Neu Residences, se bo namreč spremenil v pop up restavracijo. Od 22. do 24. septembra bo tako lahko vsak večer 24 gostov uživalo v izbranih krožnikih, ki jih bo zanje pripravil chef Klemen Skubic. Tem krožnikom pa bodo lahko dodali tudi osebno noto, saj bodo lahko sodelovali pri njihovi pripravi.

Kmetijska ministrica o primerjavi cen živil: Ne gre za stran vržen denar

20. 09. 2022 06.00

V Sloveniji lahko odslej vsi potrošniki primerjamo cene osnovnih živil v košarici pri šestih največjih trgovcih. Nas bo ukrep res zaščitil pred neupravičenimi zvišanji cen v času, ko morajo preštevilni Slovenke in Slovenci skrbno pretehtati tudi tiste najbolj osnovne nakupe in gledajo na vsak porabljen evro?

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike

19. 09. 2022 07.10

V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Kruh v EU v povprečju dražji za 18 odstotkov

19. 09. 2022 13.37

Poleg energentov v luči vojne v Ukrajini v nebo rastejo tudi cene hrane. Kot ugotavljajo evropski statistiki, se je med drugim precej podražil kruh. Ta je bil avgusta letos v EU v povprečju za 18 odstotkov dražji kot avgusta lani. Podobno podražitev so zaznali v Sloveniji, kjer je bilo treba za kruh v povprečju odšteti 18,8 odstotka več kot lani. Avgusta lani se je kruh na letni ravni v EU v povprečju podražil za tri odstotke.

Bi se radi gibali pa vas vse boli?

16. 09. 2022 06.00

Zagotovo je že vsak izmed nas želel vključiti gibanje v svoj vsakdan pa je z vadbo kmalu prenehal, ker so ga pestile različne težave. Če se soočate z razbolelimi sklepi in bolečinami na posameznih delih telesa, se najverjetneje soočate z izgubo kolagena, ki v našem telesu deluje protivnetno in intenzivno ščiti naše kosti. Potrudite se, da svojemu telesu zagotovite priporočen dnevni vnos kolagena, saj vam bo to omogočilo daljše in bolj intenzivne treninge prav tako pa se bo izboljšala kakovost vašega spanca. Ja, prav zares je mogoče telovaditi brez tega, da bi vas na vsake toliko časa nekaj zabolelo.

Fantom iz opere se po 35 letih umika z Broadwayja

19. 09. 2022 07.57

Predstava, ki je na odrskih deskah Broadwaya uspevala kar 35 let, bo z naslednjim letom doživel svojo zadnjo ponovitev. Muzikal, ki ima na prizoriščih v New Yorku najdaljšo zgodovino, se umika februarja 2023, mesec dni po častitljivi obletnici.

Cene obrokov rastejo. Je še čas, da kreditojemalci ukrepajo?

18. 09. 2022 19.40

Vse dražji so tudi krediti. Po sedmih letih negativnega Euriborja je ta namreč letos prvič pozitiven, kar je podražilo nova posojila in anuitete tistim, ki že imajo posojilo s spremenljivo obrestno mero. Takih je v Sloveniji še vedno 45 odstotkov stanovanjskih in tretjina potrošniških kreditov. Ali je še čas, da kreditojemalci ukrepajo in kako?

Pozabite na zlato in diamante, precej dragocenejši je žadeit

17. 09. 2022 09.48

V Ljubljani poteka že šesti tradicionalni Mineralfest, ki v prestolnico privabi domače in tuje ljubitelje mineralov ter fosilov. Mnogi namreč verjamejo, da imajo minerali zdravilno moč. In kaj sploh so minerali? "Čudovite stvaritve narave." Tako jih je opisal geolog in njihov poznavalec, Miha Jeršek, ki nam je razkril, da imamo zahvaljujoč baronu Zoisu svoj mineral zoisit, prav tako je razkril, kateri mineral dosega neverjetnih tri milijone dolarjev za karat.

Nas bo pozimi zeblo?

17. 09. 2022 07.00

Čas energetskega udobja in razkošja je minil, v to obdobje se ne bomo nikoli več vrnili, se strinjajo poznavalci. Veleprodajni trg energentov deluje špekulativno in vse pogosteje je slišati tudi očitke o vojnem dobičkarstvu. A kaj to pomeni za gospodinjstva? Vlada je že sprejela vrsto ukrepov – nekateri so še v načrtu – in zagotavlja, da ni razloga za paniko, vsaj za to kurilno sezono. Kaj pa dolgoročno? Ali bi se morali v Sloveniji znova bolj obrniti k lesu kot glavnemu energentu, s katerim se pravzaprav še vedno ogreva največ slovenskih gospodinjstev?

Z javnim prevozom pot preveč zamudna, Slovenci večino poti opravimo z avtomobilom

16. 09. 2022 06.00

Začenja se teden mobilnost, ki poteka pod geslom Trajnostno povezani. Statistika kaže, da Slovenci večino svojih poti opravijo z avtomobili. V službo se več Slovencev z javnim prevozom ne odpravlja, ker je pot preveč zamudna ali ker povezav po koncu delovnega časa preprosto ni, poudarjajo na Statističnem uradu Republike Slovenije. A kljub temu so načini, kako v življenje vnesti bolj zelene mobilnostne spremembe, kot so recimo opravljanje kratkih vsakodnevnih poti s kolesom ali peš in sopotništvo.

Slovenija bo odpovedala pogodbo za nakup oklepnikov boxer

15. 09. 2022 15.31

Po pregledu Revizijskega poročila o smotrnosti nakupa 45 nemških osemkolesnikov boxer je vlada odločila, da bo Slovenija pogodbo za nakup odpovedala. Poročilo naj bi namreč razkrivalo, da posel ni bil izveden najbolj ekonomično, saj bi lahko z izbiro morebitnega cenejšega ponudnika in nadgradnjo obstoječih osemkolesnikov prihranili več sto milijonov evrov. S prekinitvijo pogodbe bo morala sicer Slovenija plačati stroške prekinitve v višini okoli 20 odstotkov vrednosti pogodbe.

Brazilke izgnane iz Hrvaške: V apartmaju so ponujale spolne usluge

15. 09. 2022 07.01

Iz Hrvaške so izgnali tri brazilske državljanke, ki so v enem izmed najetih šibeniških apartmajev ponujale spolne usluge. Prijavil jih je njihov najemodajalec. Gostje so se mu zdele sumljive, nato pa jih je našel na spletni strani, na kateri ponujajo usluge s spremljevalkami. Informacije je posredoval hrvaški policiji.

Goldman Sachs: Cena plina se bo do konca zime več kot prepolovila

14. 09. 2022 10.50

V času, ko Evropa kljub skoraj polnim skladiščem plina trepeta v strahu zaradi pomanjkanja tega energenta, so analitiki banke Goldman Sachs presenetili z napovedjo, da bodo cene plina to zimo močno padle.

Tudi vaš obraz lahko zasije brez gub, podočnjakov, aken in pigmentih madežev

14. 09. 2022 06.00

Twitterjevi delničarji potrdili ponudbo Elona Muska za nakup podjetja

13. 09. 2022 19.43

Delničarji Twitterja so v torek glasovali o ponudbi Elona Muska, ki je za podjetje ponudil 44 milijard dolarjev. Delničarji so sedaj s potrditvijo Muskove ponudbe za prevzem podjetja odprli pot sodnemu postopku, v katerem bodo prihodnji mesec odločali o usodi spornega posla. Musk je namreč aprila od svoje ponudbe odstopil, zato mu je Twitter napovedal tožbo. Še vedno obstaja možnost, da bo moral Musk kupiti podjetje, ki ga sedaj ne želi prevzeti, in to po ceni, ki je določena v pogodbi (54,20 dolarja na delnico), ta pa je precej višja od trenutne vrednosti podjetja (42,25 dolarja na delnico). Usoda posla je povsem v rokah sodišča.

Glavnina ukrajinskega žita v 'bogate države', revnejšim le drobtinice?

13. 09. 2022 16.14

Vse od 1. avgusta je Ukrajino zapustilo 122 transportnih ladij z žitom. Iz treh ukrajinskih pristanišč so odpeljale za okoli 2,7 milijona ton žita in drugih živil, a ruski predsednik Vladimir Putin je prejšnji teden opozoril, da večina teh ladij v resnici odhaja v bogate evropske države. Ukrajina sicer zanika njegove navedbe, vendar pa podatki Združenih narodov kažejo, da so do 12. septembra revnejše države v razvoju predstavljale le 28 odstotkov ciljnih destinacij ladij z žitom, 27 odstotkov je bilo držav z zgornjim srednjim dohodkom, kar 44 odstotkov pa je bilo držav z visokim dohodkom.

DZ soglasno podprl novelo zakona o oskrbi s plini

13. 09. 2022 06.32

Poslanci so na izredni seji s 83 glasovi za in nobenim proti podprli vladni predlog novele zakona o oskrbi s plini. Novela po pojasnilih infrastrukturnega ministra Bojana Kumra ureja stanje na trgu s plini, do katerega je prišlo zaradi zaostrenih energetskih razmer po celi Evropi in širše.

Bencin zunaj avtocest cenejši za 13,7, dizel pa za 8,4 centa na liter

13. 09. 2022 06.21

Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva zunaj avtocest sta se opolnoči znižali. Bencin se je pocenil za 13,7 centa na 1,354 evra, dizel pa za 8,4 centa na 1,683 evra za liter. Od danes je regulirana tudi drobnoprodajna cena kurilnega olja, ki znaša 1,366 evra na liter.

Prekinitev dobave zemeljskega plina napovedala tudi kranjska družba Domplan

12. 09. 2022 16.33

Kranjska družba Domplan je v teh dneh svoje odjemalce obvestila, da bo s 1. novembrom prenehala dobavljati zemeljski plin in jim s tem dnem tudi razveljavila pogodbo o dobavi plina. Podjetje ostaja operater distribucijskega sistema zemeljskega plina na območju Kranja, Naklega in Šenčurja. Podobno je že avgusta ukrepalo tudi Komunalno podjetje Velenje, ki je napovedalo prekinitev dobave zemeljskega plina z oktobrom. Če vlada ne bo pokrila izpada prihodkov zaradi zamejene cene, o tem razmišljajo tudi v Energetiki Celje.

Od torka občutno cenejša bencin in dizel

12. 09. 2022 15.09

Regulirani ceni 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva na bencinskih servisih zunaj avtocest se bosta ob polnoči spremenili. Za liter bencina bodo vozniki odslej odšteli 1,354 evra, za liter dizla pa 1,683 evra.

Električni avtomobili postajajo žrtev rastočih cen energije

12. 09. 2022 08.40

Rastoče cene energije ogrožajo industrijo električnih avtomobilov, ki so kar naenkrat kupcem postali veliko manj privlačni, opozarjajo vodilni možje panoge v Nemčiji. Ta se sooča s celo vrsto težav, cena energije je le ena od njih. Posledično se namreč dražijo tudi surovine, primanjkuje sestavnih delov, hkrati pa pada kupna moč prebivalstva. Če se bo to nadaljevalo, so zaskrbljeni, se bo ustavilo tudi postavljanje novih polnilnih postaj, kar bi spet negativno vplivalo na prodajo avtomobilov.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Princ William: Še nekaj časa se življenje brez babi ne bo zdelo resnično

10. 09. 2022 18.00

Princ William je z javnostjo delil svoje občutke ob izgubil babice, britanske kraljice Elizabete II. Zapisal je, da medtem ko je svet izgubil izjemnega voditelja, je on izgubil babico. Čeprav se je zavedal, da se bo to nekoč zgodilo, je zapisal, da bo družina potrebovala še nekaj časa, da se bo navadila na novo resničnost, v kateri ni več babice. A kot kaže, svojo žalost deli tudi z bratom Harryjem, ki ga je povabil v grad Winsdor. Skupaj s soprogama sta si tam ogledala cvetje in sporočila, ki so jih pred ograjo pustili užaloščeni Britanci.

Od torka regulirane tudi cene kurilnega olja

09. 09. 2022 19.26

Od naslednjega torka, 13. septembra, bo na enak način kot pri bencinu in dizelskem gorivu znova regulirana tudi cena ekstra lahkega kurilnega olja, so po dopisni seji sporočili z vlade. Najvišja dovoljena marža bo omejena na osem centov na liter, cene bodo izračunane na podlagi posebne formule.

'Žalovanje je cena, ki jo plačamo za ljubezen'

09. 09. 2022 07.00

Kraljica Elizabeta II. je v sedemdesetih letih vladanja neštetokrat nagovorila svoj narod in ves svet. In ne glede na priložnost je njeno visočanstvo vselej našlo prave besede ob pravem trenutku. V čast in spomin najdlje vladajoči angleški monarhinji objavljamo nekaj njenih najboljših modrosti.

Minister: Razmere so take, da ne morejo preživeti vsi. Podjetniki: Poiskati je treba rešitev

09. 09. 2022 06.07

To, na kar že nekaj časa opozarjajo gospodarstveniki, se je, kot kaže, začelo uresničevati. Enormne cene energentov in prepočasno ukrepanje vlade že terjajo svoj davek v gospodarstvu. Finančni minister pa kljub temu pojasnjuje, da je čas helikopterskega razmetavanja z denarjem mimo.

Hrvaška med drugim omejila cene celega piščanca, svinjine in mletega mesa

08. 09. 2022 15.03

Hrvaška vlada je sprejela paket ukrepov za blažitev rasti cen, vreden 21 milijard kun (2,79 milijarde evrov). Za pol leta je omejila cene elektrike, plina in drv za ogrevanje ter znižala in omejila cene nekaterih živilskih izdelkov, med njimi so svinjski vrat s kostmi, moka, olje, cel piščanec in mleto mešano meso.

Erdogan: Ne bom omenjal imen, a nekatere zahodne države provocirajo Rusijo

07. 09. 2022 16.08

Turški predsednik Erdogan je v Beogradu posvaril, da Rusije ne gre podcenjevati, in ocenil, da je energetska kriza v Evropi posledica provokacij Zahoda proti Rusiji, ki ne more prinesti rezultatov. Na vprašanje, kako to situacijo rešiti, je dejal, da je Turčija vedno vodila uravnoteženo politiko do Rusije in Ukrajine in bo s tem tudi nadaljevala.

Podražitvam hrane se ne bo moč izogniti brez regulacije cen energentov

07. 09. 2022 13.08

Podražitve, nemotena oskrba z živili ter trenutna situacija v kmetijskih in živilskih podjetjih so teme, o katerih razpravlja Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, sestanka pa naj bi se udeležila tudi kmetijska ministrica. Še pred sestankom so pred medije stopili predstavniki živilsko-predelovalnih podjetij, ki so državo pozvali k takojšnji pomoči in sprejetju učinkovitih ukrepov, v nasprotnem primeru bodo morali dražiti, ogrožena pa so tudi delovna mesta.