Cena

Kako pred napovedano podražitvijo učinkovito zmanjšati porabo elektrike?
18. 10. 2021 19.27
Kako naj se pred začetkom zime na višje položnice pripravimo potrošniki? "Najcenejša energija je tista, ki se je ne porabi," pravijo energetski svetovalci. Že pred napovedano podražitvijo lahko s premišljeno porabo elektrike stroške namreč zmanjšamo celo za petino. Lahko pa se lotite tudi pravilne subvencionirane energetske sanacije in boste privarčevali celo za dve tretjini.

Podgoršek o podražitvi hrane: Iščemo rešitve za zajezitev naraščanja cen
18. 10. 2021 19.26
Minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jože Podgoršek je dan pred napovedanim obiskom vlade v Obalno-kraški regiji obiskal pršutarno Lokev s Krasa. Z direktorjem družbe Celjske mesnine Izidorjem Krivcem se je pogovarjal o trenutnih aktualnih vprašanjih, predvsem o tem, kako potrošnikom zagotoviti čim nižje podražitve hrane v prihodnje. Predvsem zaradi dviga cen energentov in tudi surovin se namreč dvigu cen mesa in mesnih izdelkov ne bo mogoče izogniti.

Hrvaški fotograf o življenju med talibani: Večina jih ne zna niti vklopiti računalnika
18. 10. 2021 12.00
Fotoreporter Zoran Marinović je dvajset dni preživel v Afganistanu, kjer so oblast konec poletja na silo prevzeli talibani. V svoji reportaži preseneti z izjavo, da tam v zadnjih dveh desetletjih "še nikoli ni bilo varnejše", hkrati pa izpostavi, da je osrednji problem talibanov v resnici to, da vsakdanje življenje ne teče. "Vojska, carina, sodišča, banke, letališča – nič od tega ne deluje," pove. Večina talibanov nima nikakršne izobrazbe in se s tem tudi ne obremenjuje. Stiske 'navadnih' ljudi pa so velike: voznik, ki je Marinovića ob odhodu peljal čez mejo, od njega ni želel denarja za plačilo. "Padel je na kolena in me prosil, naj ga rešim," opiše fotoreporter.

Novo: naprava na 24 obrokov z zajamčeno ceno elektrike
18. 10. 2021 00.15
Spoznajte posebno ponudbo, ki je sestavljena iz naprave in paketa električne energije. Mesečni obroki so enostavno dodani na vaš račun za električno energijo, nakup pa opravite prek spletne trgovine podjetja E 3, ki mu zaupa že več kot 115.000 slovenskih gospodinjstev.

Damian Merlak v oddaji Ena na ena: kriptomilijonar, ki bi še vedno znal živeti brez milijonov
17. 10. 2021 09.59
Damian Merlak, peti najbogatejši Slovenec, bo v oddaji Ena na ena spregovoril o svojem zasebnem življenju in poslu. Poleti je polnil naslovnice zaradi svojega dopusta na 24-milijonski jahti, katere tedenski najem je znašal okrog 200.000 evrov. Družbo na morju so mu delale tudi estradnice, v zasebnem življenju pa sopotnice za zdaj ne išče. Svoj prvi milijon je zaslužil pri 27 letih, da imajo doma "zbiralca" kriptovalut, pa so starši začeli sumiti, ko so domov prihajali visoki računi za elektriko, za katere je bilo krivo rudarjenje. Mami, ki je ostala brez službe, je pomagal na lastno poslovno pot, oče pa še vedno dela v Savi. Politično ne pripada nobeni stranki. Kar se tiče pogleda na posel, je Urošu Slaku priznal, da mu je bližje desnica.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'
17. 10. 2021 07.00
Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Kako sem v le 2 tednih podaljšala svoje trepalnice?
16. 10. 2021 00.15
Mnoge ženske so nezadovoljne z dolžino, gostoto in ukrivljenostjo svojih naravnih trepalnic. Zato se odločajo za uporabo umetnih trepalnic, ki naravnim povzročajo več škode kakor koristi. Preberite izkušnjo uporabnice, ki je po dolgih letih umetne trepalnice zamenjala za serum. Povedala je …

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

V Nemčiji znižanje prispevka na ceno elektrike
15. 10. 2021 12.05
Nemška vlada bo občutno znižala prispevek, ki ga porabniki električne energije plačujejo za podporo proizvodnji iz obnovljivih virov. S tem naj bi razbremenila porabnike v času, ko se cene energije po Evropi močno zvišujejo.

Cena dizla v Sloveniji ob avtocestah na rekordno visoki ravni
15. 10. 2021 09.52
Naraščajoče cene surove nafte na borzah se odražajo tudi na maloprodajnem trgu. V Sloveniji, kjer se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu, je cena dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah z ali več kot 1,490 evra za liter dosegla najvišjo raven doslej.

'Državno lastnino imamo v Petrolu zato, da lahko vlada vpliva na Petrol'
15. 10. 2021 06.09
Nobena panika ni potrebna, razmere v Sloveniji glede trga energentov so stabilne, ukrepi za zdaj niso potrebni, je sporočila vlada. Enako glede posledic podražitev energentov pravi minister Jernej Vrtovec. A Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije in ekonomist Maks Tajnikar menita, da bi država morala ukrepati.

Pedrijeva nova odkupna klavzula znaša kar milijardo evrov
14. 10. 2021 14.25
Španski nogometaš Pedri je podaljšal sodelovanje s katalonskim velikanom Barcelono, je klub sporočil na družbenih omrežjih. Osemnajstletni vezist je zvestobo Barceloni obljubil vse do konca sezone 2025/26. V novi pogodbi pa je po poročanju španskih medijev in priznanega novinarja Fabrizia Romana zapisana tudi astronomska, milijardna odkupna klavzula.

Hrvaška vlada v omejitev cen goriva za 30 dni
14. 10. 2021 13.32
Hrvaška vlada je sprejela uredbo, s katero je za 30 dni omejila najvišjo maloprodajno ceno goriv, ki so v torek dosegle rekordne ravni. Cene bencina bodo omejili na največ 11,10 kune (1,48 evra), cene dizla pa na 11 kun (1,466 evra), je na vladni seji uvodoma povedal Plenković.

Krivec: Meso se bo kmalu občutno podražilo
14. 10. 2021 10.35
Meso se bo na trgovskih policah kmalu občutno podražilo, saj so se podražile vse surovine za proizvodnjo mesa, kot je koruza, ki je dražja za 50–70 odstotkov, embalaža, energija in delovna sila. Goveje, svinjsko in piščančje meso naj bi se tako podražilo za 10–15 odstotkov.

Strokovnjaki o podražitvah: 'EU naj ukrepa in uravna ta nesmotrna nihanja'
13. 10. 2021 09.06
Evropska komisija je razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale še zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg. Medtem tudi slovenski strokovnjak Peter Novak EU poziva k ukrepanju in opozarja, "da je polovica teh cen povzročena s špekulacijo".

Cene rabljenih avtomobilov že blizu cenam novih
12. 10. 2021 12.15
Včasih je veljajo, da takoj, ko kupiš nov avto, mu že pade cena. Danes temu ni več tako, cene rabljenih avtomobilov pa so že lahko podobne cenam novih. Eden izmed razlogov je, da na nov avto kupec lahko čaka tudi več mesecev. Tovarne avtomobilov namreč zelo težko delajo, proizvodnja pogosto tudi stoji, ker jim primanjkuje delov za avtomobile, največja težava so polprevodniki. Trg rabljenih avtomobilov torej cveti, Slovenci pa se pogosto odločimo tudi za nakup rabljenega avta iz tujine. Kakšne so lahko pasti takšnega nakupa, na kaj mora biti potrošnik pozoren?

Dražje ogrevanje tudi zaradi manipulacije in pohlepa
12. 10. 2021 13.50
Novi rekordi, cene energentov in električne energije so poletele v nebo. Cena zemeljskega plina je letos zrasla na prostem trgu tudi do 400 odstotkov, električne energije za 80 odstotkov. Priča smo več kot 10-odstotnim spremembam cen energentov na trgu. Je k temu res pripomoglo samo povečano povpraševanje, potem ko so se zrahljali ukrepi zaradi covida-19? Delno je k temu pripomogla tudi manipulacija, predvsem pa pohlep in veliko zaslužkarstvo.

Po napovedih prvih podražitev Počivalšek obljublja rešitve
12. 10. 2021 10.35
Največja slovenska energetska družba Petrol bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina. Cene električne energije bodo višje za okoli 30 odstotkov, zemeljskega plina pa za 12 odstotkov. Višanje cen je po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška velik problem za gospodarstvo celotne EU, ne le za slovensko. Napovedal je rešitve. Preverili smo, kateri slovenski dobavitelji še nameravajo zvišati cene. "Trenutno cene za naše obstoječe odjemalce ostajajo nespremenjene," pravijo v podjetju GEN-I.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Kardashianova gostila SNL in s šalami na račun svoje družine navdušila
11. 10. 2021 12.27
Resničnostna zvezdnica je s sproščenim nastopom v oddaji Saturday Night Live dokazala, da se je sposobna pošaliti tudi na svoj račun. Številne je navdušila z izjavami o svoji družini in nekdanjem soprogu, dotaknila pa se je tudi svojega videza in intimnega posnetka, ki ji je omogočil prepoznavnost in jo izstrelil med zvezde.

Cene nafte v nebo, dosegle so nove večletne vrhe
11. 10. 2021 10.19
Pri cenah nafte se nadaljujejo podražitve, ki so pripeljale do novih večletnih vrhov. Severnomorska nafta brent je najdražja v zadnjih treh letih, cena teksaške lahke nafte pa je na najvišji ravni zadnjih sedmih let. Razlog za rast cen nafte je splošna napetost na trgu energentov. Cene plina in premoga so se v zadnjih mesecih namreč močno okrepile, s tem pa se je povečalo tudi povpraševanje po nafti kot eni od možnih alternativ.

Tonin: Predčasne volitve da, a šele po sprejetju proračuna in koncu predsedovanja EU
08. 10. 2021 17.02
V NSi so se pripravljeni pogovarjati o predčasnih volitvah pod pogojem, da vlada dokonča predsedovanje Svetu EU in sprejme proračuna za prihodnji leti. Po oceni predsednika NSi Mateja Tonina so predčasne volitve razumna cena za to, da bi tudi v dogovoru z opozicijo pomirili strasti in za državo pomembne projekte izpeljali do konca.

Smo na pragu energetske revščine?
08. 10. 2021 06.00
Cene bencina in dizla gredo v nebo. Do kod bodo še šle? Kaj pa plin? Tudi ta se draži. In elektrika se v Evropi draži za 200 odstotkov. Medtem ko je Slovenija lani sprostila cene goriv in jih prepustila trgovcem, v Franciji že razmišljajo o zamrznitvi. Energenti so vse glasnejša tema med evropskimi politiki. "Glede na dogajanje na svetovnem trgu posledice, ki jih je povzročil covid v gospodarstvu in vse spremembe, ki so nastale v različnih delih sveta, je to logično," pravi strokovnjak, ki napoveduje, da se bodo cene plina in nafte po nekaj mesecih umirile.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?
07. 10. 2021 19.52
Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

'Na trgu je dovolj konkurenčne ponudbe in stabilnih dobaviteljev elektrike'
07. 10. 2021 15.46
Odjemalci električne energije, katerih dobavitelji so jim odpovedali pogodbe, naj pravočasno poiščejo novega dobavitelja, sporoča agencija za energijo. Dodaja, da je na trgu dovolj konkurenčne ponudbe in stabilnih dobaviteljev, da si lahko zagotovijo kakovostno storitev dobave elektrike po konkurenčni ceni.

V Goriških brdih pričakujejo izjemno vinsko letino
07. 10. 2021 15.21
V Kleti Brda zaključujejo letošnjo trgatev, ki obljublja izjemno kakovost. Predelali bodo okoli 7100 ton grozdja, kar je nekoliko manj od običajne letine, bo pa povprečna cena za kilogram grozdja letos 0,60 evra, kar je dobrih 15 odstotkov več kot lani. Epidemija covida-19 je sicer močno prizadela to gospodarsko panogo, a upajo, da se bo to zdaj popravilo. V Klet Brda prihajajo sicer predvsem tisti, ki želijo degustirati različna vina, a odslej bodo lahko na zabavnejši način čas tam preživljali tudi tisti, ki ne pijejo vina.

Cene plina v Evropi dosegajo rekordne vrednosti
05. 10. 2021 15.22
Cene plina v Evropi so še porasle in dosegle nove rekordne vrednosti. Tekom dneva so se na nizozemskem vozlišču TTF povzpele nad 1.300 dolarjev (1.121 evrov) za 1000 kubičnih metrov. Prvi rekord je padel že zjutraj, ko je bilo treba za 1000 kubičnih metrov plina v Evropi odšteti 1.228,8 dolarja. Tekom dneva pa so novembrske terminske pogodbe presegle tudi ceno 1.300 dolarjev oz. na borzi ICE 108,4 evra za megavatno uro.

Rekordne cene goriv na Hrvaškem. Kaj pa v Sloveniji?
05. 10. 2021 10.56
Cena dizelskega goriva na Hrvaškem je prvič presegla mejo 11 kun (1,47 evra) za liter. Cena dizla se je tako praktično poravnala s ceno bencina. Tudi v Sloveniji se goriva dražijo: odkar je vlada pred enim letom uvedla liberalizacijo cen, so te poskočile za več kot 30 odstotkov (95-oktanski bencin) oziroma skoraj 40 odstotkov (dizel). Rekordnih vrednosti sicer (še) ne dosegamo: najdražje gorivo smo točili pred devetimi leti, ko smo za liter 95-oktanskega bencina plačali 1,576 evra, za liter dizelskega pa 1,444 evra.

'Za predavalnico se moram samotestirati, za avtobus moram še na plačljiv test'
05. 10. 2021 10.24
Študenti, ki niso cepljeni ali prebolevniki, opozarjajo, da so jih odločevalci prezrli. Če želijo uporabljati storitve javnega potniškega prometa, morajo opraviti plačljiv test kljub temu, da so prej že opravili obvezno samotestiranje na fakulteti. Vlado zato pozivajo, naj jih doda na seznam izjem, a na zdravstvenem ministrstvu pravijo, da javni prevoz sodi med najnevarnejše kraje za prenos okužbe, poleg tega tudi ni moč zagotoviti nadzora nad samotestiranjem.

Bi kupili nepremičnino brez ustrezne gradbene dokumentacije?
05. 10. 2021 08.54
Nadzor gradenj, ki so jih opravili gradbeni inšpektorji, je pokazal, da se je stanje na terenu v primerjavi s preteklim letom poslabšalo. Pristojni so nepravilnosti ugotovili v 40 odstotkih preverjenih objektov. In kljub nadzoru se nepremičnine brez ustrezne gradbene dokumentacije še vedno gradijo in celo prodajajo. Na spletu smo zasledili oglas, kjer za nižjo ceno agencija prodaja hišo, ki nima gradbenega dovoljenja. Gradnja brez gradbenega dovoljenja je sporna, prav tako oglaševanje, če inšpekcija izda odločbo, da gre za nelegalen objekt. Seveda pa kupec nepremičnine brez gradbenega dovoljenja prevzeme breme inšpekcijskih nadzorov in legalizacije.