Christopher

Carigrajska policija našla pretepače

07. 04. 2000 20.11

Po tragičnih dogodkih v Carigradu, v katerem sta pred prvo polfinalno tekmo pokala UEFA v uličnih spopadih s privrženci turškega Galatasaraya dva nogometna privrženca angleškega moštva Leeds izgubila življenje, se je klobčič že začel odvijati.

Prvi morilec priznal krivdo

07. 04. 2000 14.27

Policija v Carigradu je sporočila, da so odkrili prvega navijača Galatasaraya, ki je v torek v carigrajskem zabaviščnem predelu Taksim do smrti zabodel enega od navijačev Leedsa. Umora je osumljen Ali Umit Demir, ki je dejanje priznal, policiji pa je tudi pojasnil pot do noža, s katerim je storil zločin.

Christopher išče podpredsedniškega kandidata

07. 04. 2000 11.21

Nekdanji državni sekretar v administraciji predsednika Billa Clintona Warren Cristopher bo iskal najprimernejšega kandidata, ki bi z Alom Gorom nastopil kot podpredsedniški kandidat na jesenskih predsedniških volitvah v ZDA.

Delegacija EU gre k Putinu

04. 04. 2000 18.05

Delegacija Evropske unije bo 6. in 7. aprila obiskala Moskvo, je danes povedal tiskovni predstavnik ruskega zunanjega ministrstva. V delegaciji bodo predstavnik Portugalske, ki trenutno predseduje EU, in predstavnik Francije, ki bo po rotacijskem pravilu nasledila Portugalsko 1. julija letos, pa tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana in evropski komisar za zunanje zadeve Christopher Patten.

Nagrada britanskemu baritonistu

15. 03. 2000 10.47

Na 11. mednarodnem tekmovanju interpretacije francoske melodije v Parizu se je najbolje odrezal britanski baritonist Christopher Goldsack, ki je dobil kar dve nagradi. Z japonsko sopranistko Naoko Sunahata si je delil nagrado Claude Debussy v vrednosti 10.000 frankov (1520 evrov), prislužil pa si je še nagrado Maurice Ravel, prav tako v višini 10.000 frankov. Tekmovanja se je udeležilo kar 60 kandidatov iz 14 evropskih, azijskih in ameriških držav. Nagrado Francis Poulenc je dobil francoski baritonist Carl Ghazarossian, nagrado Henri Duparc pa sta si razdelila francoski baritonist Philippe Barret in sopranistka Chantal Mathias, prav tako iz Francije.

Rubin zapušča svoje delovno mesto

09. 02. 2000 08.30

James Rubin, postavni tiskovni predstavnik State Departmenta in zaupni sodelavec ameriške državne sekretarke Madeleine Albright, 1. aprila zapušča položaj, na katerem ga bo nasledil Richard Boucher.

Klug zmagovalec paralelnega veleslaloma

15. 01. 2000 10.03

Ameriški deskar na snegu Christopher J. Klug je zmagovalec tretjega paralelnega veleslaloma za svetovni pokal v nemškem Berchthesgadnu. Drugi je bil Šved Stephen Copp, tretji pa Avstrijec Felix Stadler. Slovenci se niso uvrstili v finale, še najbližje pa sta bila Dejan Košir in Tomaž Knafelj, ki sta zasedla 25. in 27. mesto. Pri dekletih je bila najhitrejša Američanka Sandra van Ert pred Avstrijko Manuelo Rigler in Italijanko Marion Posch. Slovenske barve je branila samo Sergeja Gradišek, ki pa je ostala brez uvrstitve.

Jake in Emily najbolj priljubljeni imeni v ZDA

22. 12. 1999 11.11

Michaela, ki je bil zadnje desetletje najbolj pogosto moško ime v ZDA, je letos s prvega mesta izpodrinil Jacob. Letošnje novorojenčke v ZDA so največkrat poimenovali Jacob ali Emily. Michael je bil ob prvo mesto zaradi različnih načinov zapisa imena Jacob, je pojasnil predstavnik ameriškega zavoda za socialno varnost. Poleg Emily so zelo priljubljena ženska imena še Sarah, Brianna, Samantha, Hailey in Ashley. Na lestvici moških imen Jacobu in Michaelu sledijo Matthew, Nicholas, Christopher in Joshua.

Filmski kritiki podelili nagrade

13. 12. 1999 16.58

Združenje filmskih kritikov Los Angelesa je danes sporočilo nagrajence za leto 1999. Nagrado za najboljši film leta je združenje namenilo filmu The Insider, ki je posnet po resnični zgodbi o nekdanjem izvršnemu direktorju ameriške tobačne tovarne Brown and Williamsons Jeffreyu Wigandu. Wigand je leta 1995 pred kamerami ameriške televizijske postaje CBS razkril kazniva dejanja tobačne tovarne.

Zasuk na desno tudi v Švici

25. 10. 1999 10.26

Na včerajšnjih parlamentarnih volitvah je nekoliko presenetljivo zmagala skrajno desničarska populistična Švicarska ljudska stranka (SVP), ki je zbrala približno 23% glasov. Socialdemokrati so z izgubo 0,3% glasov zdrsnili na drugo mesto.

Podobnik prihodnji teden v ZDA ter Kanadi

22. 10. 1999 08.43

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo v sredo, 27. oktobra, odpotoval na obisk v ZDA, kjer bo ostal do nedelje, 31. oktobra. Pot ga bo vodila še v Kanado - v Toronto, Hamilton in Ottawo -, kjer bo s parlamentarno delegacijo od 1. do 4. novembra na uradnem obisku na povabilo predsednika kanadskega parlamenta.

Filmski festival v Gentu

20. 10. 1999 14.10

Na 26. mednarodnem filmskem festivalu v belgijskem mestu Gent so nagrado za najboljši film podelili filmu Himalaja režiserja Erica Valliija.

Obisk New Yorka uspešen v vseh pogledih

26. 09. 1999 09.28

Slovenski zunanji minister Boris Frlec, ki je sodeloval na uvodnem delu zasedanja 54. generalne skupščine OZN v New Yorku, je ob koncu obiska slednjega ocenil kot izjemno učinkovitega in uspešnega v vseh pogledih. Frlec se je v tednu dni sestal s kolegi iz številnih držav ter sodeloval na ministrski seji Varnostnega sveta na temo lahkega ali osebnega orožja. V petek je Frlec spremljal premiera Janeza Drnovška na pogovorih z ameriških veleposlanikom v OZN Richardom Holbrookom ter generalnim sekretarjem OZN Kofijem Ananom. Frlec se je včeraj sestal še z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovim, danes pa se vrača v Slovenijo.

Koskei zanika obtožbe

20. 08. 1999 17.27

Kenijski atlet Christopher Koskei je zanikal, da bi na mitingu Zlate lige v Zuerichu v teku na 3000 m s preprekami prepustil zmago svetovnem rekorderju na tej razdalji, rojaku Bernardu Barmasaju. Ta je po zmagi v Švici izjavil, da je med tekom prosil Koskeija, naj mu prepusti zmago, in mu obljubil lep delež denarne nagrade.

Leta 2000 v Bayreuthu dva nova dirigenta

27. 07. 1999 10.22

V Bayreuthu bosta leta 2000 na 89. festivalu wagnerjevske opere debitirala dva nova dirigenta, nemca Christian Thielemann in Christopher Eschenbach, je sporočil direktor festivala Wolfgang Wagner, vnuk Richarda Wagnerja. Christian Thieleman je sicer glasbeni direktor Deutsche Oper, Christian Eschenbach, ki je tudi pianist, pa je glavni vodja simfoničnega orkestra hamburškega radia in do konca tega leta Simfoničnega orkestra iz Houstona. Od leta 2000 bo Eschenbach glasbeni direktor Orkestra iz Pariza. Dirigent Daniel Barenboim, ki tokrat prvič po dolgem času ne bo sodeloval v Bayreuthu, je kot opravičilo za odsotnost navedel ''osebne razloge''.

Sončenje je tudi koristno

10. 07. 1999 08.29

Sonce je zdravju mnogo bolj koristno, kot pa mislijo ljudje, menijo štirje britanski zdravniki iz Bristola. Ti sicer priznavajo, da ultravijolični žarki povečujejo možnost kožnega raka in pospešujejo staranje, vendar je verjetnost, da bi umrli zaradi pretiranega sončenja, majhna.

Parada homoseksualcev v Parizu in Berlinu

26. 06. 1999 19.10

Na ulicah Pariza in Berlina se je danes popoldne zbralo več deset tisoč homoseksualcev obeh spolov, da bi pozvali k enakosti istousmerjenih parov s heteroseksualnimi.

V ponedeljek uvodna zaslišanja v tožbi ZRJ proti desetim državam

08. 05. 1999 09.30

Mednarodno sodišče pravice v Haagu (ICJ) bo v ponedeljek, 10. maja, začelo z uvodnimi zaslišanji v primeru tožbe ZR Jugoslavije proti desetim državam, ki sodelujejo v zračnih operacijah zveze NATO nad ozemljem ZRJ.

Hill naj bi se srečal z Rugovo

06. 05. 1999 15.33

Iz ameriških uradnih virov se je izvedelo, da naj bi ameriški odposlanec za Kosovo Christopher Hill danes prispel v Rim na srečanje z zmernim voditeljem kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo.

Sloviti Vran pesnika Teda Hughesa v slovenščini

05. 05. 1999 19.33

Študentska založba ŠOU je v zbirki Beletrina kot 29. knjigo objavila pesniško zbirko Vran kultnega angleškega avtorja Teda Hughesa. Hughesa, rojenega leta 1930, so ob njegovi smrti oktobra lani proglasili celo za največjega angleškega pesnika druge polovice XX. stoletja, vsekakor pa za enega naizvirnejših pesniških peres na Angleškem po Yeatsu in Eliotu.

Angleški pesnik Christopher Reid v Sloveniji

03. 05. 1999 18.39

Študentska založba Beletrina bo ob izdaji pesniške zbirke Teda Hughesa Vran v sredo, 5. maja, opoldne v Jazz klubu Gajo pripravila novinarsko konferenco, na kateri bo sodeloval priznani angleški pesnik Christopher Reid, ki je bil pri založbi Faber and Faber dolga leta tudi Hughesov urednik.

Hill: Rambouillet še naprej dobra podlaga za rešitev kosovske krize

12. 04. 1999 17.30

Ameriški posrednik za Kosovo Christopher Hill meni, da so številni deli sporazuma iz Rambouilleta še vedno ustrezna podlaga za rešitev kosovske krize.

Pentagon objavil imena treh zajetih ameriških vojakov

01. 04. 1999 19.11

Ameriški Pentagon je danes objavil imena treh ameriških vojakov, ki so jih srbske sile včeraj zajele med izvidnico na mejnem območju med Makedonijo in ZRJ. To sta podčastnika, 24-letni Andrew Ramirez in 25-letni Christopher Stone, ter 24-letni desetnik Steven Gonzales.

Zadnji Holbrookovi poskusi

22. 03. 1999 09.52

V Beogradu se bo danes mudil ameriški odposlanec Richard Holbrooke, ki naj bi po besedah ameriške državne sekretarke Madeleine Albright jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiču posredoval zadnje opozorilo pred morebitnimi letalskimi napadi zveze NATO na srbske cilje.

Odmevi na zaostritev razmer na Kosovu

19. 03. 1999 19.10

Ameriški posrednik za Kosovo Christopher Hill je izjavil, da bi se napetosti na Kosovu v prihodnjih dneh lahko okrepile. Ameriški predsednik Bill Clinton bo v Washingtonu sprejel delegacijo vodilnih kongresnikov, da bi jih seznanil z razmerami na Kosovu. Clinton se je pred tem že sestal s svojimi političnimi svetovalci.

Hill: Pariška pogajanja preložena

19. 03. 1999 11.55

Ameriški posrednik za Kosovo Christopher Hill je danes v Parizu napovedal, da bo nadaljevanje pogajanj o Kosovu preloženo. Dodal je, da odločitev o tem, kdaj naj bi se pogajanja nadaljevala, še ni bila sprejeta.

Mirovni sporazum o Kosovu podpisali samo kosovski Albanci

19. 03. 1999 08.00

Po večtedenskih prizadevanjih mednarodne skupnosti je delegacija kosovskih Albancev na mirovnih pogajanjih v Parizu v četrtek podpisala mirovni sporazum o Kosovu. Srbi, ki še vedno zavračajo podpis, pa so znova poudarili, da enostranski podpis s strani kosovskih Albancev ne pomeni ničesar. Srbska delegacija naj bi po podpisu predložila kontaktni skupini svoj osnutek političnega sporazuma, ki upošteva srbske pripombe, saj naj bi kosovski Albanci podpisali ''dokument, ki ne pomeni dogovora.'' Predstavnik francosko-britanskega sopredsedstva mirovne konference o Kosovu je že zanikal, da bi srbska delegacija kontaktni skupini predložila omenjeni osnutek. V mednarodnem kongresnem centru Kleber, kjer so po večtedenski prekinitvi drugi krog mirovnih pogajanj začeli v ponedeljek, so sporazum podpisali štirje vodilni člani delegacije kosovskih Albancev, njen vodja Hashim Thaqi ter Ibrahim Rugova, Veton Surroi in Rexhep Qosja. Kot priči sta sporazum podpisala samo dva mednarodna posrednika - ameriški Christopher Hill in evropski Wolfgang Petritsch, ruski posrednik Boris Majorski pa ne.

Christopher Hill zadovoljen z enotnostjo kontaktne skupine

11. 03. 1999 17.58

Ameriški posrednik Christopher Hill je danes povedal, da je zadovoljen z enotnostjo, ki vlada znotraj kontaktne skupine.

Hill prispel na pogovore v Beograd; Demaqi odstopil

02. 03. 1999 15.53

Ameriški posrednik za Kosovo Christopher Hill je danes prispel v Beograd, kjer naj bi se srečal s srbskim predsednikom Milanom Milutinovičem, najverjetneje pa tudi s podpredsednikom jugoslovanske vlade Vukom Draškovičem, je potrdilo ameriško veleposlaništvo v Beogradu.

Kosovski Albanci pripravljeni podpisati mirovni sporazum

01. 03. 1999 19.47

Delegacija kosovskih Albancev je izrazila pripravljenost za podpis mirovnega sporazuma, je danes v Prištini izjavil ameriški posrednik Christopher Hill.