Cia

Policija našla ''očeta'' virusa

06. 05. 2000 11.25

Filipinska policija in spletni operaterji so identificirali osumljenca, ki naj bi iz svojega stanovanja v Manili v svet poslal računalniški virus ILOVEYOU, je sporočila filipinska policija.

V ZDA več trgovine z belim blagom

02. 04. 2000 12.36

Trgovci z belim blagom vsako leto z lažnimi obljubami pridobijo in kasneje pretihotapijo v ZDA več kot 50.000 žensk in otrok ter jih nato prisilijo v prostitucijo, je danes na podlagi poročila ameriške obveščevalne službe CIA poročal New York Times.

Robertson in Clark ušla atentatu

28. 03. 2000 19.50

Britanski tisk je potrdil, da sta generalni sekretar zveze NATO George Robertson in general Wesley Clark minuli teden preusmerila svojo pot po Kosovu zaradi poročil ameriške obveščevalne službe CIA, da Srbi pripravljajo atentat nanju. Po pisanju časnikov Daily Telegraph in Times, ki se sklicujeta na diplomatske vire, naj bi CIA obvestila vodstvo zveze NATO, da bi lahko Srbi z raketami zemlja-zrak napadli njun helikopter med poletom iz Skopja v Prištino.

Zaslišali Arkanovo vdovo

07. 03. 2000 14.13

Več kot petdeset dni po uboju Željka Ražnatovića Arkana v hotelu Intercontinental je bila na okrožnem sodišču v Beogradu zaslišana vdova Svetlana Ražnatović, ki je bila v neposredni bližini atentata na njenega soproga.

Možni napadi na ameriška podjetja

06. 03. 2000 12.55

Vodja CIA-inega oddelka za informatiko je pred kongresom izjavil, da obstajaj upravičen sum, da hekerji Rusije in Kitajske pripravljajo internetne napade na ameriška podjetja pod pokroviteljstvom svojih vlad.

Ubili Željka Ražnjatovića Arkana

17. 01. 2000 21.58

Srbi so pretreseni, bosanski muslimani so si oddahnili, zahodni voditelji pa izražajo obžalovanje zaradi uboja nekdanjega vodje srbskih paravojaških skupin in enega od domnevnih šefov ruske mafije Željka Ražnjatovića Arkana. Arkan je umrl zaradi hudih poškodb, ki jih je dobil v napadu v hotelu Intercontinental v Beogradu, storilcev pa še niso našli. Iz njegove stranke so sporočili, da bo pogreb v četrtek.

V nesreči letala umrli štirje potniki

17. 01. 2000 14.43

V nesreči letala, ki je v nedeljo strmoglavilo na stanovanjsko hišo v bližini kostariške prestolnice San Jose, so umrli najmanj štirje ljudje, med njimi tudi soproga nekdanjega direktorja ameriške obveščevalne agencije CIA Stansfielda Turnerja, ki je bil v nesreči huje ranjen. Med ranjenimi je bilo poleg Turnerja še devet Špancev, dva Francoza, Salvadorec, trije Kostaričani in pilot letala, ki je težje poškodovan. V trenutku strmoglavljenja letala so bile v hiši tri osebe, med njimi je bila lažje ranjena le gospodinja.

ZDA poziva svoje državljane

27. 11. 1999 11.45

ZDA so pozvale vse svoje državljane, ki se nahajajo v Rusiji, Belorusiji, Ukrajini in Moldaviji, da se še pred 1. januarjem 2000 iz teh držav umaknejo zaradi možnih težav, povezanih s prehodom v novo tisočletje. ZDA se bojijo prevsem izpada električne energije, ki bo vodila v izpad gretja, oskrbe z vodo, izpad telekomunikacijskega omrežja in ostalih življenjsko pomembnih storitev, zato se bo domov vrnila tudi večina uslužbencev njihovega veleposlaništva v Moskvi in konzulatov v treh ostalih ruskih mestih. CIA je ameriškemu kongresu zagotovila, da morebitne težave z računalniki ne bodo povzročile naključnega sprožanja orožij po državah sveta. Hkrati pa je izrazila zaskrbljenost zaradi staranja nukleark na področju Rusije in Ukrajine. Rusije pa je sporočila, da bodo nekatere pomembne procese na prehodu v novo tisočletje preklopili na ročno upravljanje, zmanjšali število letalskih prevozov in zaustavili nekatere kritične industrijske procese.

CIA kriva za slabo vreme?

13. 11. 1999 21.23

V hladnih odnosih med vladama v Havani in Washingtonu je lahko celo vreme >>krivo<< za trenutne odnose. Tako je danes kubanski zunanji ministre Felipe Perez namignil, seveda v šali, da so hladno fronto, ki je v Havano prinesla mrzel veter in dež, >>poslali s severa<<. Perez je pred odprtjem vrha ibero-ameriških voditeljev povedal, da ne bi bil presenečen, če bi bila v neugodne vremenske razmere vmešana CIA ter nekaj že upokojenih načrtovalcev ukrepov proti Kubi, da bi onemogočili srečanje.

Varni pred računalniškim hroščem

23. 10. 1999 11.36

Kitajsko orožje in jedrske elektrarne so varne pred računalniškim hroščem. V skladu z izjavo kitajske komisije za znanost, tehnologijo in industrijo za državno varnost bodo vsa sredstva v državnem obrambnem sektorju 1. januarja 2000 zagotovo razpoložljiva in varna, je pisal časnik Business Weekly. Za vsa tista vladna in industrijska področja, ki morda ne bodo sposobna odstraniti težav v računalniškem sistemu, je ministrstvo za informacijsko industrijo odredilo predloge za nujne ukrepe, ki so jih pred kratkim preizkusili pri kitajski letalski družbi. Več glavnih odgovornih pri kitajski letalski družbi bo v dokaz prav ob koncu leta letelo s to družbo.

Hrošč tisočletja najbolj grozi Rusiji

16. 10. 1999 11.30

Po navedbah predstavnika ameriške osrednje obveščevalne agencije CIA Lawrenca Gershwina so Rusija, Ukrajina, Kitajska in Indonezija tiste države, ki naj bi jih računalniški hrošč tisočletja Y2K najbolj prizadel.

ZDA nepripravljene na grožnje z orožjem za množično uničevanje

08. 07. 1999 21.29

Časopis Baltimore Sun je objavil poročilo zvezne preiskovalne komisije, ki ugotavlja, da so ZDA zelo slabo pripravljene na morebitne teroristične napade s kemičnim, biološkim ali jedrskim orožjem. Komisijo vodi nekdanji direktor CIA John Deutch, izsledki njene preiskave pa bodo objavljeni šele prihodnji teden, vendar je Baltimore Sun uspel dobiti podatke iz prve roke.

O obstoju skrivnih načrtov poroča tudi New York Times

19. 06. 1999 12.23

Ameriški predsednik Bill Clinton naj bi po poročanju časopisa The New York Times v začetku leta pooblastil Centralno obveščevalno službo (CIA), da izpelje skrivne načrte za destabilizacijo vladavine jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića. Novico o tem je prvi objavil Newsweek v eni prejšnjih izdaj, zdaj pa naj bi jo potrdili tudi vladni viri New York Timesa.

Doslej že več kot 600 poskusov atentata na Castra

03. 06. 1999 09.14

Kubanski voditelj Fidel Castro je bil v zadnjih štirih desetletjih po zmagi kubanske revolucije tarča nič več in nič manj kot 637 poskusov atentata, poroča vladni časnik Granma. Kubanska tajna služba je po letu 1959 zbrala, analizirala in nevtralizirala niz ''neverjetnih indicev, med njimi številne zelo podrobne načrte''. Časnik še navaja, da je ameriški senat uvedel preiskavo le o osmih poskusih atentata na Castra, kar predstavlja vsega 1,25 odstotka vseh zarot, ki jih je proti kubanskemu voditelju pripravljala ameriška obveščevalna služba CIA.

Clinton odredil preiskavo zaradi okvar vesoljskih raket

20. 05. 1999 17.59

Ameriški predsednik Clinton je odredil preiskavo o vzrokih za niz šestih neuspešnih izstrelitev ameriških nosilnih raket v manj kot devetih mesecih. Zaradi neuspešnih izstrelitev znaša škoda že tri milijarde in pol dolarjev.

Izstreljeni dve raketi na rezidenco nemškega veleposlanika v Atenah

17. 05. 1999 07.34

Na rezidenco nemškega veleposlanika v Grčiji v predmestju Aten sta bili včeraj izstreljeni dve protitankovski raketi, ki sta povzročili gmotno škodo, ranjenih pa ni bilo.

Cohen in direktor CIA priznala napako

09. 05. 1999 19.34

Ameriški obrambni minister William Cohen in direktor obveščevalne službe CIA George Tenet sta priznala, da je do zmotnega napada na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu prišlo zaradi napačnih informacij ameriške obveščevalne službe.

Nekdanji direktor CIA pod preiskavo

12. 04. 1999 18.39

Tehniki ameriške Centralne obveščevalne agencije (CIA) so na domačem računalniku nekdanjega direktorja agencije Johna Deutcha našli 31 arhivov z državnimi skrivnostmi.

Vojni zločinec Arkan zagrozil Američanom z množico trupel

01. 04. 1999 19.48

Željko Ražnjatovič Arkan je na televizijski postaji NBC zagrozil Američanom, da bodo v primeru ukrepa kopenskih enot zveze NATO na televiziji lahko gledali veliko število vreč s trupli ameriških vojakov. Arkan je dejal, da njegove oborožene enote ''Tigri'' še ne sodelujejo v bojih na Kosovu, vendar so pripravljeni tja oditi takoj, ko se bodo izkrcale prve zavezniške enote.

Sandy Berger potrdil srbsko bombardiranje Albanije

25. 03. 1999 21.37

Ameriški svetovalec za nacionalno varnost Sandy Berger je danes v Beli hiši potrdil, da je jugoslovanska vojska izstrelila nekaj granat prek meje Kosova z Albanijo. Berger je tudi priznal, da uvodni letalski napadi niso z ničemer zmanjšali jugoslovanske ofenzive na Kosovu. ''Ofenziva je sicer zgoščena na določenem delu ozemlja, je pa res, da se ni končala,'' je dejal Berger.

Gazprom zanikal trditve CIE

13. 03. 1999 10.00

Predstavniki ruskega plinskega mogotca Gazproma so zanikal trditve ameriške državne obveščevalne službe CIA, da bi težave računalnikov zaradi prestopa v leto 2000 lahko ogrozile prenos plina po Rusiji in Evropi. V Gazpromu navajajo, da so vse stare računalniške programe zamenjali in zato ne bodo imeli težav, je poročal angleški radio BBC, ruski radio Radio Rossiji pa meni, da gre le za poskus da bi ZDA Rusiji prodale več svojih računalnikov.

Bill Clinton v Gvatemali

11. 03. 1999 09.39

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj v Gvatemali, kjer se je udeležil okrogle mize o mirovnih naporih v tej državi, izjavil, da je bila podpora nasilju, ki so jo ZDA v preteklosti nudile vojski in obveščevalnim službam v Gvatemali, ''napaka, ki se ne sme ponoviti''. Tako je ameriški predsednik komentiral nedavno poročilo Združenih narodov, ki ZDA obtožuje sodelovanja v nasilnih dejanjih med državljansko vojno v Gvatemali v 80. letih. Clinton je sinoči v sklopu turneje po državah Srednje Amerike prispel v Gvatemalo, kjer ga je ''sprejelo'' okoli 300 demonstrantov, predvsem študentov in sindikalistov, ki so protestirali pred stavbo, kjer je potekala okrogla miza. Demonstranti so ameriško obveščevalno službo CIA obtoževali za izginotje številnih političnih aktivistov med državljansko vojno.

Problem leta 2000: Ameriške tajne službe zaskrbljene zaradi posledic v Rusiji

06. 03. 1999 16.37

Ameriške tajne službe so, kot je povedal predstavnik osrednje obveščevalne agencije (CIA), zaskrbljene zaradi posledic računalniškega problema leta 2000 v državah na območju nekdanje Sovjetske zveze. Obenem pa je Lawrence Gershwin v razpravi v ameriškem senatu poudaril, da ameriške obveščevalne službe ne vidijo nobene nevarnosti, da bi zaradi tega prišlo do nenamernega sproženja balističnih raket.

''Izginotje'' Osame bin Ladna

13. 02. 1999 16.02

Skrajni islamist saudskega rodu Osama bin Laden, ki se je zatekel v Afganistan, je ''izginil,'' je danes sporočil tiskovni predstavnik talibanske milice.

Izraz na obrazu in resnica nimata ravno mnogo skupnega

09. 02. 1999 08.40

Psihologi trdijo, da je gledanje naravnost v oči sogovornika slab način ocenjevanja ljudi. Raziskave celo kažejo, da je prepoznavanje lažnivcev na podlagi njihovega obnašanja nemogoče. ''Ljudje bolje prepoznajo lažnivca, če ne vidijo njegovega obraza,'' poudarja psihologinja z univerze Brandeis Leslie A. Zebrowitz in dodaja, da ''znajo ljudje nadzirati izraz na obrazu.'' Raziskave so pokazale, da večina ljudi lažnivca odkrije nekoliko lažje po izrazu na obrazu, govorici telesa in glasu, trdi Zebrowitrzeva. ''Ne obstaja ničesar podobnega Ostržkovemu nosu, kar bi lahko pomagalo pri ocenjevanju, ali nekdo govori resnico ali ne,'' dodaja Bella DePaulo, psihologinja v univerze Virginia. Več kot 100 psiholoških raziskav je pokazalo, da ljudje lahko lažnivca prepoznajo na podlagi njegovega obnašanja le v 54 odstotkih primerov, kar ni skoraj nič boljše od metanja kovanca. Niti poklicni lovci na lažnivce - sodniki, policisti, poligrafi CIA - niso pri ugibanju nič bolj uspešni. Le tajni agenti sistematično prepoznavajo prevarante.

Indonezija: Suharto znova zaslišan

09. 12. 1998 10.26

Nekdanji indonezijski predsednik Suharto je danes preiskovalcem javnega tožilca tretjič od prisilnega odstopa maja letos odgovarjal na vprašanja v zvezi s svojim premoženjem in morebitnimi primeri korupcije v času njegove 30-letne vladavine.

Clinton opozoril Irak

02. 11. 1998 08.49

Ameriški predsednik Bill Clinton je včeraj ostro obsodil odločitev Iraka, da prekine sodelovanje z inšpektorji ZN za razoroževanje. Opozoril je, da gre za kršitev obveznosti, ki jih je sprejel Irak, in dodal, da so zdaj v odnosu z Bagdadom ''odprte vse možnosti''. Potem ko so se v zvezi z omenjenim vprašanjem sinoči že sestali svetovalci ameriškega predsednika za varnost, se bo Clinton danes srečal še s svetovalci za zunanjo politiko. Na posvetu naj bi sodelovali državna sekretarka Madeleine Albright, obrambni minister William Cohen, ki je prekinil azijsko turnejo, predsednikov svetovalec za nacionalno varnost Sandy Berger, direktor CIA George Tenet in poveljnik vrhovnega poveljstva združenih ameriških sil, general Henry Shelton.

Predsednik Clinton se je pridružil izraelskim in palestinskim pogajalcem

22. 10. 1998 16.33

Ameriški predsednik Bill Clinton se je danes dopoldne po krajevnem času znova pridružil izraelskim in palestinskim pogajalcem v Wye Plantationu v upanju, da bosta strani le dosegli sporazum o nadaljevanju mirovnega procesa.

CIA v Virginiji odslej Obveščevalni center Georga Busha

08. 10. 1998 09.02

Predstavniški dom ameriškega kongresa je včeraj s 337 glasovi za in 83 proti izglasoval preimenovanje sedeža ameriške obveščevalne agencije CIA v Langleyu v Virginiji. Odslej se bo ta imenoval po nekdanjem predsedniku Georgeu Bushu, edinemu ameriškemu voditelju obveščevalne agencije, ki se je povzpel do položaja predsednika države.

Albrightova pri izraelskem predsedniku Weizmanu

07. 10. 1998 11.16

Pred srečanjem z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem in palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom se je ameriška državna sekretarka Madeleine Albright na zajtrku sestala z izraelskim predsednikom Ezerjem Weizmanom, ki je po srečanju dejal, da je malce bolj, vendar ne povsem optimističen glede izraelsko-palestinskih pogajanj.