Colin

Washington obtožuje Sirijo
13. 04. 2003 00.00
Ameriški predsednik George Bush je znova obtožil Sirijo, da predstavnikom iraškega režima nudi zatočišče. Generalni sekretar Arabske lige Amr Musa pa je ZDA posvaril, naj napetega ozračja v regiji ne zaostrujejo še z nepremišljenimi obtožbami.

Stopnjevanje pritiska na Sirijo
14. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je napovedal, da bodo ZDA proti Siriji uvedle sankcije zaradi njenega odnosa v konfliktu v Iraku. Pritiskom se je pridružil tudi izraelski obrambni minister Mofas in od Damaska zahteval, da izžene vodilne člane palestinskih skrajnih gibanj.

Sirija zavrača ameriške obtožbe
15. 04. 2003 00.00
ZDA so zagrozile Siriji s sankcijami, ker naj bi ta država podpirala iraški režim. Tiskovni predstavnik Bele hiše pa je Siriji očital, da skriva teroriste. Sirska vlada je ameriške obtožbe o razvijanju kemičnega orožja označila za grožnje in laži, ki služijo predvsem izraelskim interesom, vlada pa zahteva tudi konec ameriško-britanske okupacije Iraka.

Sirija za razpravo v varnostnem svetu
16. 04. 2003 00.00
Sirija je ponovila, da nima orožja za množično uničevanje in bo v varnostnem svetu vložila predlog resolucije, s katero bi se zavzeli za Bližnji vzhod brez kemičnega orožja. Damask je tudi zanikal ameriške obtožbe, da nudi zatočišče visokim iraškim predstavnikom.

Neposredni dialog s Sirijo?
17. 04. 2003 00.00
Sirski zunanji minister Faruk Al Šara je kot neutemeljene zanikal obtožbe, da so predstavniki iraških oblasti v Sirijo prenesli orožje za množično uničenje. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa tehta možnost, da bi z neposrednimi pogovori odstranil napetosti v odnosih med ZDA in Sirijo.

Izvidniška letala nad Bagdadom
11. 02. 2003 00.00
Iraške oblasti so uradno privolile v prelete izvidniških letal ZN nad državo. Vodja inšpektorjev ZN za razorožitev Iraka Hans Blix pa je izjavil, da so Francozi potrdili, da nemško-francoski predlog o namestitvi modrih čelad v Iraku ne obstaja.

V Izraelu največja stopnja pripravljenosti
16. 04. 2003 00.00
Izraelska vojska je iz strahu pred morebitnimi napadi ob judovskem prazniku paša uvedla popolno zaporo palestinskih ozemelj. Ameriški državni sekretar Colin Powell pa je pozval Izraelce in Palestince, da skupaj sodelujejo pri uresničevanju mirovnega načrta.

Policijska ura v Bagdadu
12. 04. 2003 00.00
Ameriški obrambni sekretar Rumsfeld je zagotovil, da bodo v Iraku zagotovili varnost in ustavili plenjenje, zaradi česar so v Bagdadu prek noči uvedli policijsko uro. Kurdski borci zapuščajo mesto Kirkuk, uradna Ankara pa je napovedala, da bo na sever Iraka poslala opazovalce.

ZN zahtevajo politično vlogo v Iraku
10. 04. 2003 00.00
Večina članic Varnostnega sveta ZN se na sredinem sestanku o povojnem Iraku ni strinjala le s humanitarno vlogo, ki sta jim jo dodelila ameriški in britanski voditelj, Bush in Blair. Menijo namreč, da bi morali ZN po vojni igrati tudi politično vlogo.

ZN ključna vloga pri obnovi Iraka
08. 04. 2003 00.00
Ameriški predsednik Bush in britanski premier Blair sta zbližala stališča o povojni ureditvi Iraka. Kot sta poudarila v skupni izjavi, morajo imeti vodilno vlogo ZN. Bush je še dejal, da od Iraka pričakuje hitro vzpostavitev prehodne vlade, ni pa pojasnil, kakšna naj bi ta vlada bila.

Kdo bo služil z obnovo Iraka?
05. 04. 2003 00.00
Svetovalka ameriškega predsednika za nacionalno varnost Condoleezza Rice je zatrdila, da vodilna vloga v povojni obnovi Iraka ne pripada ZN, temveč ZDA, ki so "sodelovale pri osvoboditvi Iraka in zato tudi žrtvovale življenja in kri".

Powell: Sirija in Iran podpirata terorizem
04. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v pogovoru za nemško televizijsko postajo ZDF obtožil Sirijo in Iran, da podpirata terorizem in želita pridobiti orožje za množično uničevanje.

Powell čestital Sloveniji
03. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je v pogovoru z veleposlaniki vilenske deseterice, med njimi tudi s slovenskim veleposlanikom pri zvezi Nato Matjažem Šinkovcem, Sloveniji čestital za uspeh referenduma o vstopu države v zavezništvo in se zahvalil za podporo v iraški krizi. Na slovenski misiji pri zavezništvu podrobnosti o pogovorih niso želeli razkriti.

Pogovori o povojni ureditvi Iraka
03. 04. 2003 00.00
Na sedežu Nata v Bruslju so se zunanji ministri držav članic EU in Nata dogovarjali o prihodnosti Iraka po vojni. Američani pričakujejo, da bodo po Huseinovem padcu nekaj časa vodili državo, evropske države pa vztrajajo, da morajo to delo prevzeti ZN.

Powell zahteval logistično podporo
02. 04. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Powell je po pogovorih s predstavniki turških oblasti poudaril, da se odnosi med državama po turški zavrnitvi namestitve ameriških vojakov niso skrhali. Turke pa je pozval, naj ne prestopijo iraške meje, ki jo nadzorujejo Kurdi.

ZDA o položaju človekovih pravic
01. 04. 2003 00.00
Ameriški State Department je objavil poročilo o položaju človekovih pravic v letu 2002, ki zajema položaj teh pravic v 196 državah. Organizacija Amnesty International pa opozarja na vse večji prepad med tem, kar ameriška administracija zagovarja, in tem, kar sama počne.

Siloviti napadi na iraške položaje
31. 03. 2003 00.00
Ameriška in britanska letala neprestano bombardirajo iraško prestolnico. Napadajo predvsem položaje republikanske garde, obstreljevali pa so tudi palačo, kjer živi sin Sadama Huseina. Podpredsednik iraške vlade Tarik Aziz pa je medtem napovedal nove samomorilske napade na agresorske sile.

Omemba Slovenije ni bila napaka
28. 03. 2003 00.00
Omemba Slovenije v dopolnilnem predlogu ameriškega proračuna za napad na Irak ni bila napaka. State Department je sporočil, da je Slovenija članica operacije <em>Trajna svoboda</em>, za katero pa ni povsem jasno, če zajema le vojno proti terorizmu ali tudi operacijo <em>Iraška svoboda</em>.

ZDA nezadovoljne z arabskimi mediji
28. 03. 2003 00.00
Ameriške oblasti so sporočile, da nekatere arabske televizijske postaje potvarjajo dogajanje v Iraku. State Department pričakuje, da bodo upoštevali različna stališča in preverjali dejstva.

ZDA bodo obdržale nadzor nad Irakom
27. 03. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je izjavil, da ZDA ne bodo nemudoma predale ZN nadzora nad Irakom, saj so skupaj z zavezniki prevzele glavno breme. Ob tem pa se ZDA zavzemajo, da bi obnova Iraka tekla pod vodstvom ZN.

Vojna lahko traja več mesecev
27. 03. 2003 00.00
Ameriški časopis Washington Post navaja besede neimenovanih visokih častnikov ameriške vojske, ki izražajo dvom v trditve administracije, da bo vojna v Iraku hitro končana. Nekateri pravijo, da bo vojna trajala več mesecev in bo zahtevala sodelovanje veliko več zavezniških vojakov, kot jih je sedaj v Iraku.

Okrepljeni nočni napadi
24. 03. 2003 00.00
Pozno zvečer so se okrepili bombni napadi na Bagdad. V mestu je slišati številne eksplozije. Ameriške sile so čez dan v vojaških spopadih bombardirale tudi mesto Nasirija ob reki Evfrat jugovzhodno od Bagdada. Napredovanje ameriško-britanskih enot je precej počasnejše, kot so pričakovali.

Napad na Irak: Ohlapna vojna koalicija
21. 03. 2003 00.00
V primerjavi z zalivsko vojno, leta 1991, tokratni ameriški napad na Irak vojaško in načelno podpira precej manj držav, čeprav Washington trdi, da je ravno obratno. Vojaško v napadu z ZDA sodelujejo le Britanci in Avstralci, pred dvanajstimi leti pa je s svojimi enotami v napadu sodelovalo kar 33 držav.

Bushev ultimat se izteka
19. 03. 2003 00.00
Ameriški in britanski vojaki so se že premaknili v demilitarizirano cono na iraško-kuvajtski meji. V četrtek ponoči malo po 2. uri se bo iztekel ultimat, ki ga je ameriški predsednik postavil Sadamu Huseinu, da zapusti državo. Ta je ultimat že predhodno zavrnil, sicer pa je Bela hiša sporočila, da bi ameriška vojska v vsakem primeru napadla Irak. Savdska Arabija in Bahrajn pa sta iraškemu predsedniku ponudila azil.

Sadam mora zapustiti Irak!
18. 03. 2003 00.00
V nagovoru ameriškemu ljudstvu in svetu je ameriški predsednik Bush iraškemu predsedniku postavil še zadnji, 48-urni ultimat, da zapusti državo, če se želi izogniti vojaškemu konfliktu. Diplomatska prizadevanja za mirno rešitev krize so doživela poraz, ko so v ponedeljek ZDA, Velika Britanija in Španija iz varnostnega sveta ZN umaknile novo resolucijo, ki bi Bagdadu postavila zadnji datum za razorožitev.

Kitajska predlaga umik resolucije
14. 03. 2003 00.00
Predsednik ZDA Bush in premiera Velike Britanije in Španije, Blair in Aznar, se bodo konec tedna sestali na portugalskih Azorskih otokih, kjer naj bi še zadnjič preučili, kako prepričati druge članice Varnostnega sveta ZN, naj podprejo novo resolucijo, ki bi omogočila napad na Irak. Nemčija in Španija pa sta svoje državljane pozvali, naj nemudoma zapustijo Irak.

V vojno brez glasovanja?
13. 03. 2003 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je izjavil, da v Varnostnem svetu ZN morda ne bo glasovanja o drugi resoluciji, ki bi omogočala napad na Irak. Kot je pojasnil, so odprte še vse možnosti, tudi ta, da o resoluciji sploh ne bi glasovali.

Američani razdeljeni glede vojne
11. 03. 2003 00.00
Ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu kljub številnim prizadevanjem in pojasnjevanjem še vedno ni uspelo preseči razdeljenosti ameriške javnosti glede upravičenosti vojne z Irakom, čeprav je opaziti rast podpore vojni tudi brez odobritve Združenih narodov.

Francija in Rusija napovedali veto
10. 03. 2003 00.00
Francija in Rusija, stalni članici Varnostnega sveta, sta pripravljeni z vetom ustaviti sprejemanje ameriško-špansko-britanske resolucije. ZDA, ki so prepričane, da bodo pridobile podporo za napad na Irak, pa opozarjajo uradni Pariz, da bi uporaba veta imela resne posledice za meddržavne odnose.

Pritisk na neopredeljene države
09. 03. 2003 00.00
Turška vojska pospešeno namešča oklepnike in drugo opremo ob meji z Irakom, poleg tega pa ameriška vojska proti jugovzhodu Turčije prevaža konvoje vojaške opreme. Medtem si ameriška diplomacija še naprej prizadeva dobiti zadostno podporo za napad na Irak. Francija, ki nasprotuje predlogu nove resolucije, pa vse odločneje nastopa proti vojni.