Cook

Ministra Frlec in Cook o slovenski poti v EU

18. 06. 1998 17.14

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec se je drugi dan obiska v Londonu srečal z britanskim kolegom ter predsedujočim svetu ministrov Evropske unije Robinom Cookom. Kot je Frlec povedal v izjavi za STA, sta s sogovornikom opravila "neverjetno obširno izmenjavo mnenj in ocen o položaju Slovenije na poti v Evropsko unijo in zvezo NATO".

Britanija išče mandat ZN za poseg na Kosovu

08. 06. 1998 12.12

Britanska vlada si prizadeva od Varnostnega sveta ZN dobiti mandat za morebiten vojaški poseg zveze NATO na Kosovu, je za BBC izjavil vodja britanske diplomacije Robin Cook.

Obsodbe nasilja na Kosovu

08. 06. 1998 11.21

Iz sveta prihajajo obsodbe nasilja na Kosovu in pozivi k iskanju mirne rešitve krize. Papež Janez Pavel II. je v nedeljski molitvi obsodil nasilje v pokrajini in dejal, da je položaj podoben tistemu na Balkanu med leti 1992 in 1995. Nemčija je Beograd znova pozvala, naj ustavi vojaške akcije na Kosovu ter neodvisnim mednarodnim opazovalcem omogoči, da si neposredno ogledajo položaj v pokrajini. Nemški minister za zunanje zadeve Klaus Kinkel je v posebnem sporočilu zapisal, da je treba mednarodni pritisk na Beograd podpreti tudi vojaško. Tudi britanski premier Tony Blair, ki se je o položaju na Kosovu po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom, naj bi po pisanju tiska zagovarjal vojaško posredovanje Zahoda, saj poročila obveščevalnih služb kažejo, da gre za pokole, ki se lahko spreobrnejo v vojno, podobno tisti v BiH. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je dejal, da je šel jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević predaleč. Ameriški posrednik Richard Holbrooke, ki je sodeloval v reševanju bosanske krize, je ocenil, da je nevarnost na Kosovu, če se bodo spopadi tam še razplamteli, večja, kot je bila v BiH. Holbrooke meni, da bi lahko kosovski spor postavil pod vprašaj meddržavne meje na Balkanu.

Socialdemokratske stranke v BiH podpisale skupno izjavo

05. 06. 1998 16.06

Vodje socialdemokratskih strank Republike srbske (RS), Muslimansko-hrvaške federacije in skupne države Bosne in Hercegovine (BiH) so se na Dunaju sporazumeli o skupni izjavi, v kateri so se izrekli za "skupno državo na osnovi obstoja dveh entitet in treh enakopravnih narodnosti". Daytonski sporazum so vse tri strani označile kot "temelj vsakega bodočega razvoja Bosne in Hercegovine".

Britanija in Japonska umikata veleposlanika iz Pakistana

29. 05. 1998 15.56

Velika Britanija je danes odpoklicala svojega veleposlanika iz Pakistana, Japonska pa je napovedala, da bo to kmalu storila.

Robin Cook prispel v Ankaro

19. 05. 1998 17.17

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes dopotoval v Ankaro, kjer bo skušal oživiti odnose med Evropsko unijo in Turčijo, ki so na mrtvi točki, odkar EU na zadnjem evropskem vrhu v Luksemburgu Turčije ni uvrstila v program prihodnje širitve unije.

Cook za nadaljevanje pritiska na Beograd

27. 04. 1998 08.07

Predsedujoči svetu zunanjih ministrov Evropske unije, britanski zunanji minister Robin Cook, je danes v Luxembourgu izjavil, da je zaradi neizboljšanja razmer na Kosovu treba nadaljevati pritisk na Beograd. Beograd mora umakniti posebne policijske enote, prenehati uporabljati težko orožje proti prebivalcem in začeti vsebinski dialog s kosovskimi Albanci, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU izjavil Cook. Poleg tega je vodja britanske diplomacije napovedal, da bo unija še naprej pritiskala na jugoslovanske oblasti, naj sprejmejo misijo mednarodnega osrednika Felipeja Gonzalesa. Glede morebitnega dogovora o poostrenih sankcijah proti Beogradu, je Cook dejal, da bo danes petnajsterica znova potrdila ukrepe, ki jih je predložila kontaktna skupina. Na morebitne nadaljne korake v tej smeri bo po Cookovih besedah treba počakati na bližnji vnovični sestanek kontaktne skupine za območje nekdanje Jugoslavije.

EU zaskrbljena zaradi novega nasilja na Kosovu

24. 04. 1998 17.49

Evropska unija je danes izrazila globoko zaskrbljenost zaradi zadnjih spopadov na Kosovu, predvsem zaradi povečane aktivnosti jugoslovanske vojske.

Slovenija uradno začela pogajanja o članstvu v EU

31. 03. 1998 17.10

Slovenija je danes uradno začela pogajanja o članstvu v Evropski uniji. Postopek je bil sprožen s kratko medvladno konferenco v Bruslju, na kateri so se zbrali zunanji ministri petnajsterice in vodja slovenske diplomacije Boris Frlec v spremstvu ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja.

Britanski minister Cook določil datum poroke

30. 03. 1998 12.15

Britanski zunanji minister Robin Cook je te dni določil datum poroke s svojo nekdanjo tajnico Gaynor Regan. Kot so povedali pri britanskem zunanjem ministrstvu, se bosta 52-letni Cook in 11 let mlajša Reganova poročila 19. aprila v uradni rezidenci ministrstva, v Chevening Houseu. S poroko se bo vsekakor končalo težko obdobje za ministra Cooka in njegovo izbranko.

Cook in Šareh o izraelskem umiku z juga Libanona

18. 03. 1998 17.21

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes med pogovori s sirskim kolegom Farukom al-Šarehom podprl izvajanje resolucije Varnostnega sveta ZN številka 425 o takojšnjem umiku izraelskih sil z juga Libanona. Kot je po pogovorih s Cookom izjavil Al-Šareh, je Izrael z včerajšnjimi dogodki dokazal, da si "ne želi miru na Bližnjem vzhodu". Cook je na novinarski konferenci po pogovorih s sirskim predsednikom Hafezom al-Asadom izrazil željo, da bi se izraelsko-arabska mirovna pogajanja obnovila. Britanski zunanji minister je znova kritiziral nadaljevanje izraelskega naseljevanja na zasedenih območjih, saj naj bi takšna politika otežila oživitev mirovnega procesa.

Cook iz Izraela v Sirijo in Libanon

18. 03. 1998 09.57

Britanski zunanji minister Robin Cook je zadnji dan tridnevne bližnjevzhodne turneje iz Izraela odpotoval še v Sirijo in Libanon. Pred tem se je mudil v Egiptu, Jordaniji in na Palestinskih ozemljih, da bi vse udeležence v mirovnem procesu prepričal, naj se vrnejo za pogajalsko mizo. Izraelski premier Benjamin Netanjahu se namerava po poročanju radia danes po telefonu pritožiti pri britanskemu premieru Tonyju Blairu zaradi obiska zunanjega ministra Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa v vzhodnem Jeruzalemu. Cook je obiskal sporno naselje v arabskem delu Jeruzalema v spremstvu palestinskega predstavnika, zaradi česar je Netanjahu sinoči odpovedal večerjo z britanskim ministrom. Politični opazovalci so dogodek v Har Homi označili za "diplomatski zaplet brez primere". Izraelski radio je še poročal, da je Netanjahu v torek ameriškemu predsedniku Billu Clintonu poslal sporočilo, v katerem je bilo govora o zastalem mirovnem procesu s Palestinci.

Izraelska kritika Cookovega obiska v Har Homi

17. 03. 1998 10.21

Izrael je danes ponovno ostro kritiziral načrtovani obisk britanskega zunanjega ministra in sedanjega predsedujočega sveta ministrov EU Robina Cooka v judovskem naselju Har Homa. Izraelski radio je povzel besede nekega predstavnika iz izraelskih vladnih krogov: "Cookova misija je že pred začetkom usojena na propad. EU ne more več nastopati kot posrednik v bližnjevzhodnem mirovnem procesu." Cook si bo med tridnevno bližnjevzhodno turnejo v imenu EU prizadeval za mir na tem območju. Cook naj bi se danes najprej srečal s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, nato pa še obiskal naselje Har Homa. Tudi ameriški State Department je v ponedeljek kritiziral Cookov namen, da obišče Har Homo v vzhodnem Jeruzalemu. Washington je britansko vlado opozoril, da obisk naselja v arabskem delu Izraela postavlja ostanek turneje po Bližnjem vzhodu v ozadje.

V četrtek ustanovitev Evropske konference, udeležba premiera Drnovška in zunanjega ministra Frleca

10. 03. 1998 11.06

Na ustanovnem zasedanju Evropske konference se bodo v četrtek, 12. marca, v Londonu zbrali voditelji držav članic Evropske unije in kandidatk za članstvo v povezavi. Med njimi bosta predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek in vodja diplomacije Boris Frlec.

Nasilje na Kosovem mora prenehati

09. 03. 1998 16.08

Na ministrskem sestanku držav članic kontaktne skupine za stike, ki se je dopoldne začel v Londonu, sodelujejo zunanji ministri Združenih držav, Velike Britanije, Francije, Italije in Nemčije - Albrigtova, Cook, Vedrine, Dini in Kinkel, Rusija pa je z Nikolajem Afanasievskim zastopana na ravni pomočnika zunanjega ministra. Pred sestankom sta se Madeleine Albright in Robin Cook srečala še na delovnem zajtrku. Cook je kot cilj današnjega posvetovanja navedel, da se jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću da jasno vedeti, da mora nasilje prenehati, Beograd pa mora sprožiti političen proces, ki bo Kosovu zagotovil več avtonomije. Predstavniki šestih držav naj bi med drugim razpravljali o stališču šefa nemške diplomacije Klausa Kinkla, ki zaradi nevarnosti širitve konflikta s Kosova predlaga podaljšanje preventivne misije ZN v Makedoniji.

Cook v Beogradu

05. 03. 1998 11.47

Na povabilo zunanjega ministra ZR Jugoslavije Živadina Jovanovića se danes na obisku v Beogradu mudi vodja britanske diplomacije Robin Cook. Ministra bosta govorila o dvostranskih odnosih in sodelovanju, mirovnem procesu in gibanjih v regiji. V uradnem sporočilu je še rečeno, da utegne biti spričo trenutnega britanskega predsedstva Evropski uniji tema pogovorov Jovanovića in Cooka tudi odnosi med ZRJ in unijo.

Cook poziva Karadžića, naj se preda

04. 03. 1998 16.15

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes po pogovorih s srbskim članom bosanskega predsedstva Momčilom Krajišnikom nekdanjega vodjo bosanskih Srbov Radovana Karadžića pozval, naj se sam preda Mednarodnemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji.

Cook potuje v Beograd na pogovore o Kosovu

03. 03. 1998 12.02

Predsedujoči EU, britanski zunanji minister Robin Cook, bo danes odpotoval v Beograd, kjer se bo z jugoslovanskimi oblastmi pogovarjal o položaju na Kosovu, so sporočili iz britanskih diplomatskih virov v Bruslju.

Britanci za dogovor, ki bo omogočil nemoteno delo inšpektorjev ZN v Iraku

23. 02. 1998 11.31

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Bruslju ponovil britansko stališče, da je treba z Irakom doseči dogovor, ki bo inšpektorjem Združenim narodom omogočil nemoteno nadaljevanje dela in bo ustavil razvijanje kemičnega in biološkega orožja v Iraku.

Med misijo generalnega sekretarja ZN ne bo popuščanj

18. 02. 1998 19.09

Britanski premier Tony Blair je danes poudaril, da generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan med misijo v Bagdadu, katere namen je doseči privolitev iraškega vodstva v nemoteno delo inšpektorjev komisije za razorožitev Iraka (UNSCOM), ne bo popuščal. "Naša odločnost je neomajna," je poudaril premier Blair ter poudaril, da Irak ne sme postavljati nobenih omejitev in predpogojev glede uresničevanja resolucij ZN o razorožitvi Iraka. Zunanji minister Robin Cook pa je pozdravil veliko mednarodno podporo pripravljenosti ZDA in Veliki Britaniji za vojaško posredovanje, če bodo diplomatska prizadevanja propadla.

Annan še ta teden v Bagdadu

17. 02. 1998 12.43

Generalni sekretar ZN Kofi Annan naj bi v četrtek iz New Yorka odpotoval v Bagdad, kamor naj bi prispel v petek, se je izvedelo iz arabskih diplomatskih virov.

Velika Birtanija podpira misijo Kofija Annana v Iraku

16. 02. 1998 16.57

Velika Britanija je popolnoma naklonjena misiji generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana v Iraku, vendar pod pogojem, da jo bo iraško vodstvo resno upoštevalo, je danes povedal britanski zunanji minister Robin Cook ter poudaril, da v času Annanovega obiska v Bagdadu nihče ne bo sprožil vojaške akcije proti Iraku.

Anan: Uporaba sile poslednji izhod

06. 02. 1998 14.28

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je v pogovoru za časnik al-Hayat opozoril, da mora biti uporaba sile "zadnji izhod in zadnje sredstvo," s katerim bi Irak prisilili k spoštovanju resolucij Varnostnega sveta ZN. Vodja britanske diplomacije Robin Cook pa je v pogovoru za televizijsko mrežo BBC ocenil, da zalivske države vse jasneje spoznavajo, da je treba ustaviti Sadama Huseina.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Evropska trojka vendarle v Alžirijo?

15. 01. 1998 14.12

Britanski zunanji minister Robin Cook je danes v Londonu sporočil, da bo delegacija evropske trojke "prihodnji teden" obiskala Alžirijo, ker je dobila soglasje alžirskih oblasti.

Cook za odpravo sankcij proti Iranu in Libiji

13. 01. 1998 09.52

Britanski zunanji minister Robin Cook bo skušal med svojim obiskom v ZDA sredi tega tedna ameriške predstavnike prepričati, naj omogočijo odpravo mednarodnih sankcij proti Iranu in Libiji. Cook, ki tačas predseduje ministrskemu svetu Evropske unije, meni, da bi morale ZDA normalizirati trgovanje z omenjenima državama, razen ko gre za strateško blago, je dejal njegov tiskovni predstavnik.

Zvrnjen španski načrt o deljeni suverenosti nad Gibraltarjem

11. 12. 1997 11.11

Britanski zunanji minister Robin Cook je v sredo v okviru pogovorov v Londonu s španskim kolegom Abelom Matutesom zavrnil španski načrt o deljeni suverenosti nad Gibraltarjem ter pri tem dodal, da je britanska stran pozorno poslušala špansko pobudo, vendar pa je treba po njegovem spoštovati predvsem želje prebivalcev omenjenega območja. Minister Matutes pa je poudaril, da je španski strani prvič uspelo predstaviti podrobnejši predlog o sprejetju političnega in zakonitega statusa za Gibraltar, ki ga je moč primerjati s statusom Baskov ali Kataloncev.

Kaj se bo zgodilo z nacističnim zlatom?

02. 12. 1997 14.14

Britanski zunanji minister Robin Cook je v Londonu danes odprl mednarodno konferenco o zlatu, ki so ga zaplenili nacisti, in ob tem pozval k oblikovanju mednarodnega odškodninskega sklada za žrtve holokavsta. Velika Britanija bo v sklad nakazala 1,7 milijona dolarjev, ZDA pa štiri milijone dolarjev ob odprtju sklada in skupaj 25 milijonov v naslednjih treh letih, je obljubil namestnik ameriške zunanje ministrice Stuart Eizenstat. Izrael bo zahteval, naj s preostale 5,5 tone zaplenjenega zlata, vredne 68 milijonov dolarjev, pomagajo preživelim žrtvam holokavsta.

Če bo Husein še naprej kljuboval, bodo sprejete nove sankcije

13. 11. 1997 00.00

Britanski zunanji minister Robert Cook je danes zatrdil, da se je Varnostni svet ZN odločil, da bo sprejel nove sankcije proti Iraku, če mu bo iraški voditelj <b>Sadam Husein</b> še naprej kljuboval. Cook je v odzivu na sinoči sprejeto resolucijo VS o poostritvi sankcij proti Bagdadu še poudaril, da Sadam <i>ne sme dvomiti v enotnost in odločenost Varnostnega sveta.