Cvar

Štrukelj: Od dogovora bo odvisna tudi usoda vlade
19. 08. 2024 19.52
Bo vlada uspela prepričati sindikate in vendarle izpeljati obljubljeno prenovo plačnega sistema? Od tega bo, je prepričan sindikalni pogajalec Branimir Štrukelj, odvisna prihodnost vlade Roberta Goloba. Že sklenjeni sporazum sicer navdaja z optimizmom, a časa za uskladitev vseh podrobnosti in dokončno sklenitev dogovora ni več veliko. Ob tem bo morala vlada potešiti še apetite gospodarstvenikov, ki pravijo, da že predolgo čakajo na rešitve davčne zakonodaje, že septembra bodo ugriznili v še eno kislo jabolko, ko bodo v novi, predvidoma polletni seriji pogajanj skušali najti skupne rešitve še za prenovo pokojninskega sistema.

V kina se še četrtič vračajo Gru in njegovi Minioni
04. 08. 2024 20.40
Na velika platna je prišlo novo poglavje animirane akcijske komedije Jaz, baraba 4. Družina super zlobneža Gruja se sooči s selitvijo in novo identiteto zaradi novega sovražnika, pomagali pa jim bodo super elitni agentje Minioni. Premiera je v kino privabila mnoge znane slovence in igralce, ki so risanko sinhronizirali.

Člani ESS pri izhodiščih za pokojninsko reformo na nasprotnih bregovih
12. 07. 2024 12.55
Člani ekonomsko-socialnega sveta (ESS) so znova sedli za skupno mizo. Med glavnimi temami je obravnava izhodišč za pokojninsko reformo. Medtem ko delodajalci opozarjajo, da je treba začeti razmišljati o zniževanju njihovih prispevnih stopenj in daljšanju delovne dobe zaposlenih, sindikalna stran poudarja ravno nasprotno.

Novo srečanje Ekonomsko-socialnega sveta ni obrodilo sadov
28. 06. 2024 18.47
Razprava je bila konstruktivna, nihče pa od skupne mize ne odhaja povsem zadovoljen - tako je prvo srečanje Ekonomsko socialnega sveta, po skoraj enem letu odkar je socialni dialog propadel, ocenil minister za delo Luka Mesec. Socialni partnerji so z vlado podpisali deklaracijo o spoštovanju in spodbujanju socialnega dialoga, ki naj bi zagotovila učinkovitejši dialog in hitrejše reševanje sporov. Pred letom so se iz sveta umaknili delodajalci z besedami, da ne želijo sodelovati v pogovorih, kjer imajo zgolj vlogo statista. Jim bo vlada tokrat prisluhnila?

Siddharta: Pesem Satelita je zgodba dveh osamljenih duš
28. 06. 2024 18.42
Po tem, ko so marca izdali svoj deseti studijski album z naslovom X, zdaj člani skupine Siddharta postopoma predstavljajo pesmi, zbrane na njem. Tik pred poletjem je tako na vrsto prišla pesem, ki nosi naslov Satelita, videospot zanjo pa prikazuje upodobitev besedila in emocij nove pesmi.

Ker ni gradbenih dovoljenj, se hiše ne gradijo, podjetja pa odpuščajo
18. 06. 2024 16.52
Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije opozarja, da ima stavka na upravnih enotah resne posledice za gospodarstvo. Zaradi neizdajanja gradbenih dovoljenj so ogrožena delovna mesta, poudarjajo, saj nekatera podjetja že odpuščajo.

'Pričakovali smo razbremenitev plač'
18. 06. 2024 16.26
Upravni odbor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije je obravnaval paket predlaganih davčnih sprememb, ki ga je ministrstvo za finance nedavno poslalo v javno obravnavo. Predlagane spremembe se med drugim nanašajo na dohodnino, davek od dohodkov pravnih oseb, davek na dodano vrednost in trošarine. Obrtniki in podjetniki odkrito priznavajo, da so od države pričakovali, da bo prisluhnila gospodarstvu in znižala visoko obremenitev plač.

Nova davčna reforma: 'Tresla se je gora in rodila miš'
28. 05. 2024 18.35
Novi davki in nobene razbremenitve plač, bomo pa, kot kaže, plačevali več za sladke pijače in pri vsakem nakupu na avtomatu čakali tudi na račun. Izhodišča za novo davčno reformo vlade že dvigujejo veliko prahu. "Ponovno se je tresla gora in rodila miš – razbremenitve plač ni, "fasali" pa smo nove davke," so nad predlaganimi davčnimi spremembami razočarani delodajalci. Pričakovali so namreč širši nabor ukrepov, trgovci pa se že sprašujejo, ali bodo morali investirati v nove avtomate.

Golob napovedal večje spremembe na področju samostojnega podjetništva
24. 05. 2024 13.36
Vlada sliši pozive k izboljšanju poslovnega okolja in bo nadaljevala prizadevanja za uveljavitev ustreznih ukrepov, je predstavnikom obrti in podjetništva na forumu v Ljubljani zagotovil predsednik vlade Robert Golob. Vlada v koalicijsko usklajevanje pošilja izhodišča davčnih sprememb, usmerjenih tudi v zviševanje dodane vrednosti. "Denar je treba ciljno usmerjati tja, kjer da največji učinek. Najprej je treba zato razbremeniti plače tistih, ki ustvarjajo najvišjo dodano vrednost," je poudaril.

OZS: Pravilnik o premeščanju bremen bo nova birokratska ovira
23. 04. 2024 16.52
Obrtnike in podjetnike skrbi nov pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen, so sporočili z Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije. Nov pravilnik stopi v veljavo s prvim avgustom, določa pa ukrepe za zagotavljanje varnosti, pri katerih so delavci izpostavljeni nevarnosti kostno-mišičnih obolenj in poškodb. Kot pravijo pri OZS, prve analize kažejo, da bo pravilnik prinesel težave zlasti podjetjem z majhnim številom zaposlenih.

Mesec: Cilj je, da Ekonomsko-socialni svet oživimo v maju
23. 04. 2024 10.43
Premier Robert Golob je za dopoldne sklical srečanje predstavnikov sindikatov, delodajalcev in vlade, ki sodelujejo v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Namen srečanja je bila želja po obuditvi socialnega dialoga. Minister za delo Luka Mesec je po srečanju dejal, da ciljajo na oživitev sveta v maju. Do srečanja so sicer bili kritični pri Gospodarski zbornici Slovenije, kjer so ocenili, da je namen "bolj proslavljanje obletnice delovanja ESS kot pa resno pogajanje" in da ESS trenutno ne deluje. Partnerji se o vsebini danes sicer niso pogovarjali.

'Popisovanje malice in delovnega časa samo tam, kjer inšpektorat zazna kršitve'
09. 03. 2024 07.00
Po burnem sestanku z ministrom za delo Luko Mescem in delodajalci o tem, kako se bo spreminjal zakon o evidentiranju delovnega časa, so sindikati po slabih 30 minutah protestno in jezno odvihrali iz dvorane. Po številnih kritikah in več kot 200 pritožbah po treh mesecih štempljanja je po novem jasno, da so pravila v praksi neizvedljiva, pa vztrajajo delodajalci, ki nasprotujejo vsemu, kar je novembra prinesla nova zakonodaja o evidentiranju delovnega časa.

Digitalni nomadi v Sloveniji. Kako živijo, kakšne pogoje imajo?
28. 02. 2024 06.11
Plaža, mivka, ležalnik. Za marsikoga sanjski delovni pogoji, za marsikaterega digitalnega nomada pa kar resničnost. Gre za osebe, ki niso vezane na tradicionalno pisarniško delo od sedmih do treh, pač pa so fleksibilne – tako na čas kot na lokacijo dela. Vse, kar potrebujejo, je internet. In takšne zdaj – po zgledu Estonije, Portugalske in sosednje Hrvaške – privablja tudi Slovenija. Ne le, da s svojim znanjem iz celotnega sveta v državo prinašajo izkušnje, v turistično neobleganih sezonah skrbijo tudi za turizem, pravijo poznavalci. A kdo jim bo tam postregel hrano in pijačo? S pomanjkanjem kadrov se gostinci v zadnjem času borijo kot z mlini na veter, zato je v pripravi lažje zaposlovanje tujcev za krajše obdobje, tako imenovano sezonsko delo.

OZS: Novosti na področju evidentiranja delovnega časa so v praksi neživljenjske
30. 01. 2024 15.04
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so na seji upravnega odbora ponovno pozvali k spremembam zakona o evidencah na področju dela. Kot opozarjajo, so se novosti na področju evidentiranja delovnega časa v praksi izkazale za neživljenjske. Skrbijo jih tudi cene električne energije za male poslovne odjemalce.

Slovenija stoji na cestah: gospodarstvo bi 'aktiviralo' odstavni pas
22. 01. 2024 18.41
Kilometrski zastoji na avtocestnem križu in vpadnicah ter zastarelo in slabo delujoče železniško omrežje. Prometne razmere v Sloveniji so postale nevzdržne in obremenjujejo tako okolje kot ljudi, prevozniškemu in logističnemu sektorju pa povzročajo velike skrbi in stroške, se hudujejo v slovenskem gospodarstvu. Zahtevajo pospešitev postopkov umeščanja v prostor in izgradnjo tretjih pasov na avtocestah, prioritetno okoli Ljubljane ter na vseh vpadnicah proti Štajerski, Primorski, Gorenjski in Dolenjski. Dokler ti ne bodo zgrajeni, pa se v primeru javnega prometa in vozil z več potniki zavzemajo za takojšnjo, čeprav začasno, uporabo odstavnih pasov.

Popravili 45. člen, ki so mu očitali, da uvaja prisilno delo
12. 12. 2023 18.50
Kaj prinaša interventni zakon v zdravstvu? 45. člen, na katerega so vsi opozarjali, saj da uvaja prisilno delo, je zdaj sicer napisan bolj jasno, vendar pa predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović poudarja, da bi morale izredne razmere ob denimo naravni nesreči veljati za vse, ki lahko s svojim delom pomagajo. Sindikati in zdravstveni delavci opozarjajo tudi na občutno zmanjšanje dodatkov za delo. Ne bo pa zato nič manjše nadomestilo za dolgotrajno bolniško, na kar so številni glasno opozarjali. Medtem pa so gospodarstveniki mnenja, da jim vlada ne prisluhne. Za gospodarstvo bo, dodajo, velik udarec, da bo 30 dni bolniške padlo na pleča delodajalcev.

Strošek elektrike malih odjemalcev bo višji 'le' za okoli 20 odstotkov
07. 12. 2023 12.15
Navedbe OZS, da se v letu 2024 obeta več kot 90-odstotna podražitev elektrike, so napačne, trdi Energetska zbornica, saj da zbornica primerja ceno brez in z DDV, in to za gospodinjstva, ki je nižja kot za mali poslovni odjem. Končni računi malih odjemalcev bi lahko bili višji za okoli petino, napoveduje zbornica.

Se bodo stroški elektrike za male podjetnike res enormno povečali?
06. 12. 2023 13.47
V sekciji za vprašanja dobaviteljev električne energije so izjave predsednika OZS Blaža Cvera o napovedani enormni podražitvi stroškov elektrike za male podjetnike označili za zavajajoče. V OZS medtem trdijo, da so vsi podatki glede cen javno dostopni in da izračuni res kažejo, da se bodo 1. januarja zvišale cene električne energije za male poslovne odjemalce, saj regulacije zanje ne bo več.

Gospodarstvo sprejema povabilo, se bodo z Golobom sešli v sredo?
04. 12. 2023 10.31
Gospodarstvo z nezaupanjem sprejema povabilo predsednika vlade Roberta Goloba k dialogu z vlado, ki ga je premier dal na vrhu gospodarstva. Sešli naj bi se v sredo. Njihovo nezaupanje izhaja iz tega, ker so bili, kot so prepričani, v zadnjem obdobju prevečkrat izigrani in deležni le dodatnih obremenitev. Za vnovična pogajanja vladi postavljajo tudi nekaj pogojev. Minister Boštjančič zahtevo za razveljavitev ukrepov, ki dodatno obremenjujejo gospodarstvo, šele nato so se pripravljene vrniti za pogajalsko mizo, vidi kot izsiljevanje.

Razglasili obrtnika leta ter okrcali državo zaradi obremenjevanja gospodarstva
30. 11. 2023 21.10
Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je za obrtnika leta 2023 razglasila Antona Cigana in Petra Tibauta iz podjetja Kit Žižki, podjetnik leta pa je postal Robert Medle iz podjetja Roletarstvo Medle. Priznanji, ki so ju podelili na slovesnosti na Brdu pri Kranju, vsako leto podelijo obrtniku in podjetniku, ki predstavljata vzor odličnosti. Ob tem so si zaželeli, da bi bil glas gospodarstva na vladi bolje slišan, podelili pa so tudi mojstrske diplome. Letos je prvič diplomo prejel tudi mojster za suhomontažno gradnjo, največ novih mojstrov pa je bilo med strojnimi inštalaterji.

'Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor'
29. 11. 2023 06.00
Da davčno breme za gospodarstvo postaja pretežko, opozarjajo v gospodarski zbornici, da vse to vodi v sivo ekonomijo, pa opozarja predsednik obrtno-podjetniške zbornice Blaž Cvar. "Vsaka represija, vsaka obremenitev rojeva nek upor," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Finančnega ministra Klemna Boštjančiča je pozval k znižanju davkov, saj je prepričan, da se gospodarstva ne sme več dodatno obremenjevati. Opozarja, da se na plečih gospodarstva ne sme reševati niti problema absentizma, od današnjega vrha gospodarstva, kjer bo podjetnike nagovoril tudi predsednik vlade Robert Golob, pa pričakuje, da "se tudi v Sloveniji vendarle začne odločati v prid gospodarstva".

Cvar: Naj ministri ukrepe najprej testirajo sami in vidijo, če so uspešni
17. 11. 2023 06.00
V gospodarstvu vre zaradi novega zakona o evidentiranju. Da je neživljenjski in diskriminatoren, saj so denimo funkcionarji, ministri in poslanci izvzeti, pravijo delodajalci. Sindikati pa na kritike odgovarjajo, da gre za orkestrirano nasprotovanje delodajalcev tik pred ponedeljkovo uveljavitvijo novele. Minister za delo Luka Mesec medtem poudarja, da novo evidentiranje ne bo težko, delodajalci bodo morali izpolniti le nekaj dodatnih stolpičev, elektronska evidenca pa bo obvezna le za kršitelje delovno-pravne zakonodaje. Predsednik OZS Blaž Cvar pa: "Naj ministri in sindikati svoje predloge najprej testirajo sami, nato pa naj jih, če so uspešni, tudi uveljavijo."

'Prenovljeno evidentiranje prinaša nove ovire in je neživljenjsko'
16. 11. 2023 17.37
Novela zakona o evidencah delovnega časa, ki bo v uporabi od ponedeljka, prinaša birokratske ovire in je neživljenjska, poudarjajo predstavniki delodajalcev. Moti jih tudi, da se nekaterim, denimo visokošolskim učiteljem, ne bo treba evidentirati. Ob tem upajo, da bo v prihodnje vendarle prišlo do pogovorov o nekaterih spremembah.

Kako bo država ustavila 'vojne dobičkarje'?
11. 11. 2023 07.00
Po velikem šoku zaradi poplavljenih domov tisti, ki jih obnavljajo, doživljajo še en udarec. Cene gradbenega materiala so šle v nebo. V nekaterih primerih so še enkrat višje kot pred poplavami. Enako je s storitvami. Vlada napoveduje, da bo preprečila neutemeljeno dvigovanje cen v času popoplavne obnove.

Han na OZS: Ukrepi še niso dokončni, potrebni so kompromisi
24. 10. 2023 14.08
Upravni odbor OZS je gospodarskemu ministru Matjažu Hanu izrazil ogorčenje, ker jih vlada ne upošteva, med drugim pri zakonu o delovnih razmerjih in dodatnih obremenitvah, ter ga pozval, naj v vladi zagovarja njihove interese. Han je dejal, da ukrepi tako glede dela kot obnove po poplavah še niso dokončni, in se zavzel za doseganje kompromisov.

'Mala delavska ustava' pod plazom očitkov zaradi neusklajenih ukrepov
20. 10. 2023 11.55
Vlada je na dopisni seji v predlog novele Zakona o delovnih razmerjih vključila dodatne spremembe s področja zaščite žrtev nasilja v družini, in sicer možnost sklenitve krajšega delovnega časa. Delodajalci opozarjajo, da so tudi ti ukrepi neusklajeni in da so v predlog novele prišli mimo pogajanj na željo nevladnikov, med njimi Inštituta 8. marec.

Končno! Največji poslovno-sejemski dogodek leta se je uradno začel!
14. 09. 2023 09.39
Dogodek, ki smo ga čakali eno leto – najbolj težko pričakovan in največji sejemski dogodek na Celjskem sejmu je odprl svoja vrata.

Odzivi gospodarstva: Bojimo se, da bi solidarnostna dajatev postala stalnica
25. 08. 2023 20.15
Kdor ne bo oddelal solidarnih sobot, bo moral v solidarnostni sklad darovati 0,3 odstotka dohodnine. Prejemnik povprečne plače, ta znaša dobrih 1400 evrov neto, bo tako za solidarnost daroval dobrih pet evrov neto. A podjetniki menijo, da je komuniciranje vlade glede tega, kaj je osnova za obračun, precej zmedeno. Ker pa se ujme utegnejo ponoviti, minister Luka Mesec ne izključuje niti možnosti, da bi solidarnostna dajatev lahko ostala tudi po izteku dveletnega obdobja. In prav tega se bojijo tudi v gospodarstvu.

Solidarnostna sobota: 'Ukrep bi moral biti bolj dodelan, da bi učinkoval'
24. 08. 2023 06.00
Ukrep tako imenovanih solidarnostnih sobot ni bil sprejet z odprtimi rokami. "Ukrep, kot je predlagan, bi moral biti bolj premišljen, bolj dodelan, da bi učinkoval," je povedal Blaž Cvar, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice. Več pomanjkljivosti je izpostavila tudi predsednica Zveze svobodnih sindikatov Lidija Jerkič, ki je med drugim poudarila, da solidarnostna sobota ni nikakor nadzorovana in da bi posledično lahko prišlo do zlorab.

Prihajajo solidarnostne sobote? 'Vsekakor to ne sme biti obveza'
22. 08. 2023 16.05
Vlada je med drugim za lajšanje posledic poplav predlagala uveljavitev tako imenovanih solidarnostnih sobot. "To vsekakor ne sme biti obveza," ob tem opozarja Obrtno-podjetniška zbornica. Trgovinska zbornica izpostavlja, da so bila v poplavah prizadeta tudi števila podjetja in da so mnoga podjetja in fizične osebe že donirala ali kako drugače pomagala prizadetim v poplavah. Na Gospodarski zbornici dodajajo še, da država za tak dan nikakor ne bi smela zahtevati plačila davkov in prispevkov.