DAN NEODVISNOSTI

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

Konferenca v Strasbourgu: kakšna bo prihodnost Evrope?

30. 04. 2022 11.02

Plenarna skupščina konference o prihodnosti Evrope bo potrdila sklepne predloge konference, ki se med drugim nanašajo na področja zdravja, okolja, odločanja v EU, njenega zunanjega delovanja, gospodarstva in vladavine prava. Izvršni odbor konference bo na sklepnem dogodku 9. maja v Strasbourgu te predloge predal predsednikom institucij EU.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi

22. 04. 2022 15.50

Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

DEJSTVA: Kdo je navajal pravilne podatke in kdo zavajal?

22. 04. 2022 20.50

Na POP TV ste lahko spremljali še zadnje predvolilno soočenje pred nedeljskimi državnozborskimi volitvami. V studiu so bili Janez Janša (SDS), Tanja Fajon (SD), Luka Mesec (Levica), Matej Tonin (NSi), Alenka Bratušek (SAB), Zdravko Počivalšek (Povežimo Slovenijo) in Marjan Šarec (LMŠ). Robert Golob (Gibanje Svoboda) je zaradi okužbe s koronavirusom v soočenju sodeloval prek video povezave.

DEJSTVA: Ali izjave politikov držijo?

11. 04. 2022 20.20

Na POP TV ste lahko spremljali tretje veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev tudi tokrat v živo preverja izjave predstavnikov strank, ki jim po najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. V studiu so se soočili Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'

10. 04. 2022 07.57

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

Logar bi čim prej prepovedal uvoz ruskega plina v EU

07. 04. 2022 11.58

Slovenski zunanji minister Anže Logar se je ob prihodu na drugi dan zasedanja zunanjih ministrov zveze Nato zavzel za čimprejšnjo prepoved uvoza ruskega plina v Evropsko unijo. Zavzel se je tudi za nadaljnjo podporo Ukrajini v njenem boju proti ruski agresiji, tako na humanitarnem kot na vojaškem področju. Države članice EU sicer trenutno razpravljajo o predlogu petega svežnja sankcij, ki ga je ta teden predstavila Evropska komisija. V njem sta med drugim prepoved uvoza premoga iz Rusije in zaprtje evropskih pristanišč za ruske ladje. Po Logarjevem mnenju to ni zadnji sveženj sankcij proti Rusiji zaradi njene agresije na Ukrajino.

Domena .si praznuje 30 let: 'Majhen korak za človeka, a velik za Slovenijo'

01. 04. 2022 06.00

Spletna domena .si je bila s 1. aprilom 1992 uradno vpisana v korenski strežnik pri organizaciji IANA (Internet Assigned Numbers Authority). Ta datum se tako šteje za rojstni dan domene, s katero je Slovenija pridobila svoj lasten internetni naslov. Po zadnjih podatkih je bilo registriranih 147.935 domen .si.

Trije premierji sedli za mizo z Zelenskim: 'Vaš obisk je močan znak podpore'

15. 03. 2022 08.43

Slovenski premier Janez Janša, poljski premier Mateusz Morawiecki, podpredsednik vlade Jarosław Kaczyński in češki premier Petr Fiala so obiskali Kijev, ki ga oblega ruska vojska. Tam so se srečali z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim, ki se je trojici zahvalil za podporo. Gre za prvi visok obisk tujih uradnikov v Ukrajini od začetka ruske invazije.

Pri Žalgirisu se bodo v znak podpore Ukrajini odrekli prepoznavnim barvam

08. 03. 2022 17.56

Košarkarski evroligaš Žalgiris je bil eden prvih športnih kolektivov, ki se je oglasil po ruski invaziji na Ukrajino. Iz litovskega velikana so hitro sporočili, da do nadaljnjega proti ruskim nasprotnikom ne mislijo igrati, sedaj pa so se odločili za novo potezo, s katero želijo izraziti podporo napadeni državi. Na obračunu z Barcelono 11. marca bodo namesto tradicionalnih zeleno-belih nosili rumeno-modre drese v barvah ukrajinske zastave.

Zorčič poslanske skupine pozval k podpisu deklaracije o Ukrajini, podporo odrekli le v SNS

02. 03. 2022 10.55

Predsednik državnega zbora Igor Zorčič je vsem poslanskim skupinam v državnem zboru posredoval v podpis in podporo deklaracijo o Ukrajini, s katero bi obsodili rusko agresijo na Ukrajino, izrazili solidarnost z ukrajinskim narodom in obe strani pozvali k prizadevanjem za dosego miru.

Proti Kijevu nove enote ruskih vojakov, Nemčija popustila in Ukrajini poslala orožje

26. 02. 2022 04.47

Ukrajinska oblast zanika navedbe Kremlja, da zavračajo mirovna pogajanja z Rusijo. V uradu ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega so obenem poudarili, da ultimatov ali nesprejemljivih pogojev ne bodo sprejemali. Putin je vojski odredil napredovanje iz vseh smeri, kar utemeljuje z ukrajinskim zavračanjem pogajanj. Medtem je Nemčija, ki je že nekaj časa tarča ostrih kritik, ker je zavračala dobavo orožja Ukrajini ter nasprotovala uvedbi strožjih sankcij proti Rusiji, očitno popustila. Nemška vlada je namreč odobrila dobavo orožja v Ukrajino, pristala pa je tudi na izključitev Rusije iz sistema Swift na "usmerjen in izvedljiv" način.

SD na volitve s programom Drugače in 'načrtom velikih sprememb'

26. 02. 2022 11.23

Na konferenci SD je okoli 90 članov potrdilo volilni program stranke z naslovom Drugače. V njem so v 10 točkah strnili "načrt velikih sprememb" za soočenje z zdravstvenimi, gospodarskimi, socialnimi, podnebnimi, okoljskimi, tehnološkimi, političnimi in varnostnimi tveganji. Ključni prioriteti sta kakovostno javno zdravstvo in dvig dodane vrednosti.

Odziv Moskve na nove sankcije: 'Približujemo se točki brez vrnitve'

25. 02. 2022 06.10

Zunanji ministri EU so na zasedanju v Bruslju na seznam sankcij, ki jih EU zaradi invazije na Ukrajino uvaja proti Rusiji, dodali ruskega predsednika Vladimirja Putina in zunanjega ministra Sergeja Lavrova, je po zasedanju potrdil visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Sankcije sta uvedli tudi ZDA in Velika Brizanija. Po večurni razpravi pa se je v Bruslju v zgodnjih jutranjih urah končalo krizno zasedanje voditeljev članic EU, ki so potrdili drugi sveženj obsežnih sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije nad Ukrajino. Moskva se je na sankcije kritično odzvala. Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Maria Zaharova je dejala, da se odnosi med Mosko in Zahodom približujejo točki brez vrnitve.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji v finančnem sektorju, energetiki in prometu

24. 02. 2022 08.17

Voditelji članic EU so se v Bruslju dogovorili o uvedbi drugega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije proti Ukrajini, ki so usmerjene proti ključnim sektorjem ruskega gospodarstva. Sankcije obsegajo finančni sektor, energetiko in promet, so zapisali v sprejetih sklepih. Države članice naj bi jih sprejele "brez odlašanja". V pričakovanju novih sankcij so mediji sicer poročaali o težavnosti naslednjega koraka zaradi zahtev posameznih članic, saj bodo ostre sankcije proti Rusiji močno prizadele tudi članice Unije. Medtem je Rusija obljubila "oster" odgovor na evropske sankcije in dejala, da te "ne bodo preprečile" pomoči Moskve proruskim separatistom v vojni proti Ukrajini.

Skupina G7 ostro obsodila rusko invazijo. EU: Kremelj bo odgovarjal za svoja dejanja

24. 02. 2022 06.57

Voditelji držav skupine G7 so v skupni izjavi po današnjem virtualnem srečanju ostro obsodili rusko invazijo na Ukrajino, ki so jo označili za "neizzvan in popolnoma neupravičen napad", ter dejali, da Rusija s tem ogroža svetovni mir in stabilnost. Tudi ameriški predsednik je ostro obsodil neizzvan in neupravičen napad ruskih sil. Zatrdil je, da bodo zavezniki ravnali enotno in odločno. Prav tako je Evropska unija, pa tudi več evropskih držav obsodilo rusko invazijo na Ukrajino. Predsednika Evropske komisije Ursula von der Leyen in Evropskega sveta Charles Michel sta zapisala, da bo Kremelj odgovarjal za svoja dejanja.

'Odpadniške' države, ki niso obsodile Putinovega podpisa

23. 02. 2022 15.19

V obsodbah poteze ruskega predsednika Vladimirja Putina, ki je s podpisom odloka separatistični regiji Doneck (DNR) in Lugansk (LNR) v Ukrajini priznal kot neodvisni, se je združil praktično večina mednarodne javnosti. Vseeno pa se je nekaj državnikov odločilo, da njegovo odločitev javno podpre. Omenjeni ljudski republiki sta se vzajemno uradno priznali že leta 2014, ko sta na svojo roko razglasili neodvisnost, enako se je takrat odločila tudi Južna Osetija, de facto neodvisna kavkaška republika, ki jo sicer večina članic OZN šteje za del Gruzije. Zdaj se je za podporo Donecku in Lugansku odločila tudi prav tako nepriznana republika Abhazija, poleg nje pa še mednarodno priznane države Belorusija, Nikaragva, Sirija, Venezuela in Kuba, tvit odobravanja je prišel tudi iz Jemna.

Rusija sporočila, da z ukrajinske meje umika določeno število vojakov

15. 02. 2022 06.15

Po več tednih napetosti je Rusija zdaj sporočila, da umika določeno število vojakov na ukrajinski meji. Razmere so še vedno majave, vendar pa upanje za diplomatsko rešitev še ni izgubljeno. V Rusijo se je odpravil tudi nemški kancler Olaf Scholz, Putin je na srečanju z njim dejal, da je pripravljen na nadaljevanje pogovorov, da si Rusija seveda ne želi vojne v Evropi, a da na njihove predloge doslej ni konstruktivnega odziva. Ruska duma je pozvala predsednika Vladimirja Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij Donetsk in Lugansk. Ukrajina na to odgovarja, da je to ekvivalent napadu brez orožja in "da bo v tem primeru takoj odstopila od dogovorov z vsemi posledicami."

Pahor s papežem o pomenu dialoga, razmerah na Zahodnem Balkanu in ukrajinski krizi

07. 02. 2022 08.33

Predsednik republike Borut Pahor se je v Vatikanu sestal s papežem Frančiškom, s katerim sta izpostavila predvsem pomen dialoga. Govorila sta o aktualnih razmerah na Zahodnem Balkanu in ukrajinski krizi, pa tudi o dvostranskem sodelovanju in dobrih odnosih med državama, ki so bili vzpostavljeni pred natančno 30 leti.

Mineva 30 let od mednarodnega priznanja Slovenije

15. 01. 2022 07.36

Mineva 30 let, odkar so države tedanje Evropske skupnosti, predhodnice EU, priznale neodvisno Slovenijo. Potem so se priznanja začela vrstiti in do avgusta 1992 je Slovenijo priznalo že 92 držav. Danes ima Slovenija diplomatske stike z več kot 180 državami po svetu in je članica večine mednarodnih organizacij.

Umrla študentka, ki je leta 2015 preživela zrušenje balkona

03. 01. 2022 09.12

Aoife Beary, ki je preživela zrušenje balkona v Berkeleyju v Kaliforniji in nato postala zagovornica gradbene reforme v tej zvezni državi, je v irski prestolnici Dublin umrla zaradi možganske kapi. Stara je bila 27 let.

Biden Putinu, če bi napadel Ukrajino, zagrozil s sankcijami, 'kakršnih še ni videl'

08. 12. 2021 17.35

Ameriški predsednik Joe Biden je dan po virtualnem vrhu z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom novinarjem dejal, da je Putinu v primeru ruskega napada na Ukrajino zagrozil s "tako resnimi gospodarskimi posledicami, kakršnih še ni videl". Ob tem je zagotovil, da je Putin razumel sporočilo. Putin sicer vztraja, da vodi Rusija "miroljubno zunanjo politiko, vendar ima pravico braniti svojo varnost".

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Kadunc po podpisu pogodbe z Ukomom o prihodnosti STA

09. 11. 2021 10.50

V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija sta v ponedeljek podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta. Kadunc je na novinarski konferenci spregovoril o podpisu pogodbe, financiranju javne službe, tekočem poslovanju STA in o drugih aktualnih vprašanjih. Položaj STA bo Bruselj pozorno spremljal tudi po podpisu pogodbe, so dejali v Evropski komisiji.

Sindikat policistov o novi zakonodaji: Zloraba Policije do neslutenih razsežnosti

29. 10. 2021 07.00

Novi policijski zakonodaji, ki razburja stroko in zaposlene, se obeta ustavna presoja. Posamezne določbe nove zakonodaje o organiziranosti in delu v Policiji po mnenju policijskih sindikatov predstavljajo grob poseg v pravice iz delovnega razmerja in uvajajo rešitve, ki bodo dopuščale zlorabe Policije do neslutenih razsežnosti, zato napovedujejo, da bodo na Ustavno sodišče vložili zahtevo za oceno ustavnosti in zakonitosti. Do sprememb zakonodaje je kritičen tudi ustavni pravnik Andraž Teršek: "Lahko rečemo le nov dan, nova zavržna ideja sprevržene oblasti. Tovrstno početje v Sloveniji nima več dna." Opozarja tudi, da grozljiva škoda utegne biti dolgoročno nepopravljiva.

Tonin na državni proslavi pozval k umiritvi strasti v politiki

25. 10. 2021 20.47

Obrambi minister Matej Tonin je na proslavi ob dnevu suverenosti v Kopru ocenil, da je bila odločitev za samostojno državo pred 30 leti pravilna, na prehojeno pot pa da smo lahko upravičeno ponosni. A je opozoril tudi na vse bolj razgrete politične strasti in pozval k njihovi umiritvi. Potrebujemo politični konsenz, je pozval.

Na Barbadosu odstavili kraljico in prvič v zgodovini izvolili predsednico

22. 10. 2021 10.35

Na Barbadosu so izvedli prve predsedniške volitve sploh – in izvolili so predsednico. To je postala 72-letna Sandra Mason, ki bo zaprisegla 30. novembra, na dan, ko bo država obeležila tudi 55. obletnico neodvisnosti države od Velike Britanije. Premierka Mia Mottley je izvolitev Masonove označila za prelomni trenutek v zgodovini njihove države. Kraljica Elizabeta II. se je na tej otoški državi tako morala posloviti od svoje dolgoletne funkcije.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar

08. 10. 2021 08.47

Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

Obubožan Nobelov inštitut prosi Norveško za vladno podporo

01. 10. 2021 13.14

Finančno stanje Nobelovega inštituta je izredno slabo. V zadnjih 20 letih so se njegovi prihodki zmanjšali, stroški pa so še naprej naraščali, zato se zdaj obrača na norveško vlado, kar pa nekatere skrbi, saj bi lahko to pomenilo konec njegove neodvisnosti od politike.

Veselinovič odstopil s funkcije direktorja STA, opozicija zahteva sklic izredne seje DZ

30. 09. 2021 08.13

Bojan Veselinovič je odstopil kot direktor Slovenske tiskovne agencije (STA). "Ne morem in nočem pristati na pogoje, s katerimi predstavnik vlade izsiljuje plačilo za javno službo, ki jo Slovenska tiskovna agencija brezplačno opravlja zdaj že 273. dan," je sporočil v odstopni izjavi. V DNS pozivajo vse odgovorne, da se zresnijo in ravnajo prav, so jasni v Društvu novinarjev Slovenije. V Bruslju so ob odstopu direktorja STA zaskrbljeni zaradi poslabševanja položaja, vlado pa pozivajo k odločnemu ukrepanju. Opozicija zahteva sklic izredne seje Državnega zbora.