DORA

'Za dostojno življenje najemnina ne sme presegati 30 odstotkov družinskega prihodka'

20. 10. 2022 10.39

Inštitut za druga vprašanja Danes je nov dan je predstavil poročilo Neznosna negotovost bivanja: stanje na ljubljanskem najemnem trgu, s katerim želi opozoriti na nevzdržne pogoje in nujnost javne intervencije na lokalni in nacionalni ravni.

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta

11. 10. 2022 20.15

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje

01. 10. 2022 07.44

Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Pogoj za prekinitev nosečnosti: poslušanje srčnega utripa zarodka?

13. 09. 2022 18.52

Ženske, ki bodo na Madžarskem želele opraviti splav, bodo morale v prihodnje pred tem poslušati bitje srca zarodka, poročajo tuje tiskovne agencije. Zdravnik jih bo moral na "jasno prepoznaven način" seznaniti z vitalnimi funkcijami zarodka, določa odlok, ki bo začel veljati v četrtek.

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

Na pariški dražbi še neobjavljene fotografije Picassove muze

28. 06. 2022 10.36

Avkcijska hiša Artcurial je na dražbi ponudila zbirko večinoma neznanih in neobjavljenih fotografij Dore Maar. Umetnica, ki jo večina pozna kot Picassovo ljubimko in muzo, je v fotografije, ki so kasneje navdihnile tudi njene nadrealistične slike, ujela zgodovinske trenutke evropske umetnosti in zgodovine.

Bomo v Sloveniji izboljšali presejalne programe za odkrivanje raka?

21. 06. 2022 19.45

Bomo v Sloveniji izboljšali presejalne programe za zgodnje odkrivanje raka in jim priključili nove? Najprej naj bi posodobili program Dora in na preiskave za zgodnje odkrivanje raka dojk vabili še več žensk. Študije pa kažejo, da bi bilo smiselno uvesti tudi programa za odkrivanje raka na pljučih in prostati.

Podelili nagrade za odličnost komuniciranja Prizma 2021

09. 06. 2022 12.45

Slovensko društvo za odnose z javnostmi je podelilo Prizme, nacionalne strokovne nagrade za odličnost izvedenih komunikacijskih programov na področju odnosov z javnostmi. Nagrajeni so bili primeri podjetja Mercator, agencije Herman & partnerji za Poslovno skupino Mercator, Onkološkega inštituta Ljubljana, Telekoma Slovenije in Lidla Slovenija skupaj z Zvezo za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja. Nagrajena je bila tudi najboljša rešitev študentov v izzivu Inkubator priložnosti, ki ga je letos zastavil NLB.

Kako bi stranke poskrbele za bolj učinkovito preventivo na področju zdravja?

21. 04. 2022 09.38

V Sloveniji je skoraj polovica moških in ena tretjina žensk prekomerno težkih, s tem da 20,7 odstotkov moških in 15,6 žensk spada v skupino debelih. Debelost je kronična bolezen, povzroča motnje v telesnih funkcijah in presnovnih procesih. Spremljajo jo številne zdravstvene težave. Strokovnjaki poudarjajo, da je ključna v boju proti temu perečemu problemu moderne družbe, ki dodatno bremeni zdravstveni sistem, preventiva. Kako bodo poskrbeli za več preventive na področju zdravja in katere so njihove konkretne rešitve, smo vprašali osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje.

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.

Nova žrtev napada na Harkov: 'Preživel Hitlerja, umoril ga je Putin'

22. 03. 2022 14.52

Preživel je holokavst, a umrl med napadom na ukrajinsko mesto Harkov. Zgodba 96-letnega Ukrajinca Borisa Romančenka se je zaključila v petek na 23. dan ruskega napada na Ukrajino. V času druge svetovne vojne je videl notranjost kar štirih koncentracijskih taborišč. "Preživel Hitlerja, umoril ga je Putin," je ob tem dejal ukrajinski zunanji minister.

V času epidemije odkrili manj raka kot sicer

07. 03. 2022 15.23

V času epidemije covida-19 smo v Sloveniji odkrili manj raka kot sicer, kar pa ne pomeni, da je bilo rakavih obolenj manj, le odkrili jih nismo, so opozorili na današnji novinarski konferenci ob začetku tedna boja proti raku. Zato so pozvali vse, ki sumijo na kakšnega od znakov raka, naj ne odlašajo z obiskom pri zdravniku.

'S strategijami za preprečevanje, odkrivanje in zdravljenje raka lahko rešimo veliko življenj'

04. 02. 2022 06.10

Trenutno je rak v Sloveniji najpogostejši vzrok smrti pri moških in drugi najpogostejši pri ženskah, za njim vsako leto zboli 15.000 ljudi, kažejo podatki Registra raka v Sloveniji. Več kot tretjino primerov te bolezni je mogoče preprečiti, drugo tretjino pa pozdraviti, če jo odkrijemo zgodaj in pravilno zdravimo. Ker danes obeležujemo svetovni dan boja proti raku, sta Ministrstvo za zdravje in Onkološki inštitut Ljubljana izpostavila pomen celovitega obvladovanja raka, ki ga v Sloveniji uresničujemo z državnim programom. Novega, ki bo aktualen pet let, smo sprejeli decembra lani.

Program DORA: slikanih največ žensk doslej, pri 655 odkrili raka na dojkah

27. 12. 2021 15.47

Državni program za zgodnje odkrivanje raka dojk DORA je v letu 2021, kljub epidemiji covida-19, dosegel izjemno dober odziv med povabljenimi ženskami, so zadovoljni predstavniki programa. Radiologi so opravili 113.679 mamografij, pri več kot 650 ženskah pa so odkrili raka dojk. Udeležba žensk v programu je tako pristala na ravni pred epidemijo in je bila v letošnjem letu kar 77-odstotna.

Morebitna zaustavitev onkologije: 'To bi bila katastrofa'

17. 11. 2021 15.13

Stiska v zdravstvu je velika. V zadnjih dneh so vse bolj glasna opozorila, da se zna zgoditi tudi najbolj črni scenarij, ki predvideva zaustavitev onkoloških operacij. To bi pomenilo katastrofo, je jasna strokovna direktorica Onkološkega inštituta v Ljubljani. Da je krčenje onkološkega programa zelo verjetno, ocenjuje strokovni direktor UKC Maribor.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Ob mednarodni kampanji: če raka odkrijete zgodaj, je čas na vaši strani

22. 10. 2021 12.40

Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Onkološki inštitut Ljubljana in Nacionalni inštitut za javno zdravje ob mednarodni kampanji Čas je za ukrepanje vabijo k udeležbi v presejalnih programih Zora, Dora in Svit. Kampanja v teh dneh poteka v Sloveniji pod sloganom Ne dopustimo, da pandemija covida-19 oslabi boj proti epidemiji.

V prvem valu epidemije odkrili 30 odstotkov rakov manj

14. 10. 2021 10.39

V prvem valu epidemije so postavili skoraj tretjino diagnoz raka manj kot sicer, v drugem in tretjem se je stanje izboljšalo, a še vedno ni bilo na ravni pred epidemijo. Kako je ta vplivala na odkrivanje rakavih obolenj in na obravnavo bolnikov, je mogoče po novem spremljati na platformi onKOvid. "Bolnikov z rakom ni manj, le odkrivali jih bomo pozneje. Če bolniki pridejo do zdravnika v napredovalih stadijih bolezni in se zdravljenje raka prične z zamudo, lahko pričakujemo slabše izide zdravljenja, slabšo kakovost življenja in manjše možnosti preživetja," je ob tem opozorila vodja Registra raka Vesna Zadnik.

Rak dojk letno v povprečju terja življenja 420 žensk, zbolevajo pa tudi moški

01. 10. 2021 06.00

Leta 2018 je v Sloveniji za rakom dojk zbolelo 1527 oseb, od tega 11 moških. Žal je bila bolezen usodna za 473 žensk in 5 moških. Rak dojk je najpogostejši rak pri ženskah, zato je še toliko bolj pomembno pravočasno odkrivanje in učinkovito zdravljenje bolezni. Dobra novica je, da je na voljo vedno več novih zdravil, prav tako si z veliko hitrostjo sledijo uspešna poročila rezultatov kliničnih raziskav, ki obetajo številne novosti tako v zdravljenju zgodnjega raka kot tudi razsejane bolezni v naslednjih letih.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester

20. 09. 2021 06.00

Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

'Sandplay': Res ni treba, da se s težavo soočimo sami

12. 09. 2021 07.06

"Noben starš ne spravi otroka na svet z željo, da bi potreboval pomoč. Priznati, da nečesa ne zmoremo sami, je res velik korak. A resnica je, da sploh ni treba, da se s težavo soočimo sami. Res ni treba," je dejala družinska in zakonska psihoterapevtka Marijana Jokič, ki je ustanovila Inštitut za osebnosti razvoj Otok peska. V centru izvajajo terapije "sandplay", ki preprečuje in odpravlja težave, poleg tega spodbuja ustvarjalni in splošni razvoj, namenjena pa je tako otrokom kot odraslim.

Dua Lipa in hčerka Kim Kardashian imata enak okus za modo

28. 08. 2021 16.00

Pevka Dua Lipa in North West, hčerka Kim Kardashian in Kanyeja Westa, imata enak okus za modo. 26-letnica je na Instagramu objavila fotografiji, na katerih nosi obleko z enakim vzorcem, kot jo je mala North nosila lani za svoj sedmi rojstni dan.

Ponomarenko Janićeva in Ostermanova po preračunljivem nastopu v polfinale

02. 08. 2021 07.08

Slovenski kajakašici na mirnih vodah Špela Ponomarenko Janić in Anja Osterman sta se na olimpijskih igrah v Tokiu prebili v polfinale v disciplini K-2 na 500 metrov. Primorki sta v vodnem centru Sea Forest v drugi četrtfinalni skupini zasedli prvo mesto in si priveslali polfinalni nastop.

Ponomarenko Janićeva in Ostermanova peti na 500-metrski razdalji

05. 06. 2021 11.57

Špela Ponomarenko Janić in Anja Osterman sta na evropskem prvenstvu v kajaku in kanuju na mirnih vodah v Poznanju osvojili peto mesto v disciplini K-2. Slovenki bosta na Poljskem nastopili tudi v finalu na 200-metrski razdalji.

Kvatropirci ob deseti obletnici s skladbo Mila napovedujejo nov album

21. 05. 2021 10.35

Kvatropirci predstavljajo pesem Mila, ki kot prva napoveduje izdajo novega albuma, ta pa bo izšel ob deseti obletnici nastopanja. Pesem Mila posvečajo vsem, ki so že imeli kdaj zaradi ljubezni strgana krila, a še vedno verjamejo v tople, povezane in globoke osebne odnose.

Slavenka Drakulić: Picasso je bil suženj svoje umetnosti

25. 04. 2021 08.00

Hrvaška pisateljica Slavenka Drakulić je ena od največkrat prevedenih hrvaških avtoric v druge jezike. Njena dela so prevedena v več kot dvajset evropskih in svetovnih jezikov. V svoji zadnji knjigi, ki je nastajala tudi v času pandemije covida-19, je pisala o Dori Maar, hrvaško-francoski fotografinji, ki je odraščala v Argentini in ljubila enega in edinega Pabla Picassa. Roman, ki se bere kot Dorin dnevnik, navdušuje s podrobnostmi in predvsem s čustvenim nabojem, zaradi katerega se zdi, da Doro poznamo že vse življenje.

Kaj kažejo podatki o zdravju ljudi v Sloveniji pred pandemijo?

18. 04. 2021 07.00

NIJZ je pripravil posodobljene informacije o zdravju prebivalcev v slovenskih občinah, ki kažejo stanje pred pandemijo covida-19. Tako se je denimo tretje leto zapored zmanjšalo število primerov astme pri otrocih ter mladostnikih, nadaljuje se trend manjše umrljivosti. Na drugi strani se naše zdravje slabša – v dveh tretjinah slovenskih občin se je povečal delež prejemnikov zdravil zaradi sladkorne bolezni, več je bolniških odsotnosti, ki so tudi daljše.

Srdit boj za slovenske inženirje in inženirke

08. 04. 2021 06.00

Rakete, roboti, merilni sistemi na izstreliščih vesoljskih agencij, nanosateliti. Če bi ob tem najprej pomislili na ZDA, Kitajsko, Rusijo, bi se motili. Slovenska visokotehnološka podjetja kraljujejo v nišnih panogah in se na vrhu lahko kosajo z najboljšimi. In to zahvaljujoč slovenskim naravoslovnim fakultetam, kjer pa diplomante domača in tuja podjetja razgrabijo še pred diplomo. Srdit boj za inženirje in inženirke se odvija ne le pri nas, ampak tudi na svetovnem parketu, korona kriza je namreč v gospodarstvu dokazala, da so znanje in inovacije edina stabilnost v podjetništvu.

Dora, za katero so kuhali tekmovalci MasterChefa, je že mamica

07. 04. 2021 12.28

Dora Markun bi morala priti v MasterChef kuhinjo na okušanje dobrot, ki so jih zanjo pripravili tekmovalci, a ji je takratna situacija prekrižala načrte. Sedaj že uživa v vlogi mamice, srečna in hvaležna za sončico Loti.

Programi Zora, Dora in Svit pozivajo k udeležbi na presejalnih pregledih

11. 03. 2021 15.01

S presejalnimi programi lahko odkrijejo raka ali predrakave spremembe, še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. Zato je pomembno, da se na vabilo na pregled v sklopu teh programov odzovemo, kar velja tudi v času epidemije covida-19. Ta je sicer na začetku zavrla tudi izvajanje teh programov, a so v kasnejših mesecih zamude nadoknadili.