Delodajalci

Kar 53 odstotkov zaposlenih na delovnem mestu trpi

02. 10. 2021 16.52

Raziskava med več kot milijon zaposlenimi je pokazala, da jih dnevno na delovnem mestu trpi več kot polovica. Epidemija je močno spremenila naša pričakovanja in zahteve glede dela, prvič v zgodovini pa zaposleni kot enega najpomembnejših elementov uspešnosti niso navedli le ‘imeti službo’, ampak ‘imeti dobro službo’. In katere so prioritete Slovencev, ko se odločajo za delo?

Vojaki bodo od ponedeljka dostavljali gorivo na bencinske servise

02. 10. 2021 15.19

Britanska vojska bo od ponedeljka začela dostavljati gorivo na bencinske črpalke. Pomanjkanje goriva je v državi v zadnjih dneh povzročilo paniko in britansko vlado prisililo, da tujim tovornjakarjem izda dodatne vizume, da bodo lahko ti na Otok še naprej dostavljali gorivo.

Ko dostop do zdravstvene oskrbe ni več pravica, ampak privilegij

01. 10. 2021 06.00

Slovenski zdravstveni sistem je unikaten, še najbolj se mu morda približa britanski. Tudi v Veliki Britaniji je pandemija pustila posledice, predvsem izjemno dolge čakalne vrste – na zdravljenje namreč čaka 5,3 milijona Britancev. Čakalne dobe so medtem bistveno krajše na Nizozemskem, kjer marsikateri državljan za zavarovanje sicer plača manj kot Slovenec. Na drugi strani pa so ZDA – edina država razvitega sveta, ki ne zagotavlja univerzalnega zdravstvenega varstva. Milijoni so brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja, vrstijo se bankroti obolelih, cene zdravil in zdravstvenih storitev pa so vrtoglave – višje kot v kateri koli drugi razviti državi.

Ustavno sodišče zadržalo pogoj PC, PSS pozdravlja odločitev, Koritnik obžaluje

30. 09. 2021 07.09

Ustavno sodišče je s sedmimi glasovi za in dvema proti zadržalo določbo, ki bi od zaposlenih v državni upravi zahtevala izpolnjevanje pogoja PC. V Policijskem sindikatu Slovenije (PSS) pozdravljajo odločitev Ustavnega sodišča in dodajajo, da bi morala vlada biti prva v tej državi, ki spoštuje ustavo. Medtem pa je obžalovanje izrazil minister za javno upravo Boštjan Koritnik, ki pa je hkrati dejal, da odločitev sodišča spoštuje. Premier Janez Janša pa (so)odgovornost "za nadaljnje zbolele in umrle zaradi covida-19" pripisuje "večini na ustavnem sodišču".

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.

Neupoštevanje PCT-ja med zaposlenimi: učitelj dobil opomin pred odpovedjo

22. 09. 2021 19.27

Kako je med zaposlenimi, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT? Inšpektorji ponekod ne ugotavljajo večjih težav in izrekajo samo opozorila, drugod pa vre. Na eni od primorskih osnovnih šol je ravnatelj učitelju, ki ne želi spoštovati covidnih ukrepov, ne nosi maske in ne želi dokazovati izpolnjevanja pogoja PCT, dal opomin pred odpustitvijo.

'Poseg v temeljne človekove pravice se vedno lahko zgodi samo z zakonom'

22. 09. 2021 06.00

S pogojem PC za zaposlene v državni upravi je vlada po mnenju Pirc Musarjeve uvedla prikrito obveznost cepljenja za ožjo državno upravo. "Povsem zgrešeno je, da je to naredila s stališča, da naj bi državni uslužbenci postali zgled drugim. To ni pravni argument, pač pa političen, in državni uslužbenci bodo to zelo težko sprejeli," opozarja. Meni, da bi morala namesto tega vlada poslušati stroko, ta pa bi morala presoditi, kdaj in za katere skupine bi lahko uzakonili obveznost cepljenja. Prepričana je, da bo ustavno sodišče ugotovilo, da odlok ni pravi pravni temelj in da se vlada načela sorazmernosti ni niti dotaknila.

Vlada delodajalcem priporoča, naj v oceno tveganja dodajo nevarnost okužbe s koronavirusom

21. 09. 2021 09.23

Minister Koritnik je potrdil, da je v navodilih državnim organom navedeno priporočilo vlade, naj delodajalci spremenijo oceno tveganja in vanjo dodajo nevarnost okužbe z novim koronavirusom. Kot pravi, je to samo napotek delodajalcem, kako naj bodo odgovorni. A dejstvo je, da bi se to iz državne uprave lahko preselilo tudi na druga področja in bi lahko bilo podlaga za disciplinske ukrepe ali pa celo odpuščanje tistih, ki pogoja PC ne bi izpolnjevali.

Neenakost v Googlu: delavci, ki delajo od doma, naj bi bili plačani manj

21. 09. 2021 17.33

Tehnološki velikan Google je razvil kalkulator plač, ki zaposlenim omogoča vpogled v učinke dela na daljavo in dela v podjetju. Nekaterim delavcem, ki delajo na daljavo, naj bi znižali plače – še posebej naj bi se znižale tistim, ki živijo daleč od sedeža podjetja in na območjih, na katerih je življenje cenejše. Google novega načina plačevanja delavcev za zdaj ne bo izvajal v izpostavi v Združenem kraljestvu.

Policisti očitajo, da se pisna opozorila uporabljajo za šikaniranje

20. 09. 2021 17.16

Sindikat policistov Slovenije (SPS) predlaga ostrejše pogoje za izrekanje opozoril pred redno odpovedjo delovnega razmerja, zato so začeli zbirati podpise za vložitev pobude za spremembo Zakona o delovnih razmerjih. Predlagajo, da mora za izrek opozorila obstajati razlog, ki ga delodajalec mora ustrezno utemeljiti, so zapisali na Facebooku. Zato so začeli z zbiranjem potrebnih podpisov za zakonsko ureditev tega področja.

Pogoj PCT morajo izpolnjevati tudi delavci, ki opravljajo delo na domu

20. 09. 2021 14.19

Na ministrstvu za delo pojasnjujejo, da morajo pogoj PCT izpolnjevati tudi delavci, ki opravljajo delo na domu. Za izpolnitev PCT-pogoja za delo pri delodajalcu se šteje tudi samotestiranje s hitrim testom. Čas in kraj samotestiranja na delovnem mestu določi odgovorna oseba, čas opravljanja samostestiranja je možno šteti v delovni čas. A inšpektorji nimajo pristojnosti za nadzore v domovih delavcev, za preverjanje PCT je odgovoren delodajalec.

Inšpekcija preverja izpolnjevanje PCT-pogoja: kaj je ugotovila?

16. 09. 2021 18.40

Če je v zadnjih dneh obisk na cepilnih mestih občutno večji, pa na drugi strani od srede pogosteje na vrata potrkajo tudi inšpektorji. Njihovemu delu na terenu je sledila tudi naša ekipa. Bili smo na eni izmed ljubljanskih upravnih enot in pri gostincu, a ker gre za že napovedane obiske, na katere se lahko delodajalci vnaprej ustrezno pripravijo, je naša ekipa kasneje nenapovedano obiskala še nekaj drugih lokacij, kjer je PCT-pogoj obvezen. In kaj je ugotovila?

Za preverjanje pogoja PCT se išče predvsem študentska delovna sila

16. 09. 2021 14.02

Po uveljavitvi izpolnjevanja pogoja prebolevnosti, cepljenja in testiranja (PCT) v javnem življenju so delodajalci okrepili povpraševanje po tistih, ki bi preverjali izpolnjevanje pogoja. Gre predvsem za povpraševanje po študentki delovni sili. Študentski servisi in zaposlovalne agencije verjamejo, da je takih delavcev dovolj. V sredo so namreč stopile v veljavo obsežne spremembe odlokov za omejevanje širjenja epidemije covida-19, ki so pogoj PCT uvedle v veliko večino javnega življenja v državi.

Izpolnjevanje PCT na Petrolu za vstop v trgovino, točilna mesta sprostili

15. 09. 2021 06.13

V veljavo so stopile obsežne spremembe odlokov za omejevanje širjenja epidemije covida-19, ki uvajajo pogoj PCT v veliko večino javnega življenja v državi. Pogoja PCT ne bo treba izpolnjevati le mlajšim od 12 let oz. ob obisku trgovine z živili, drogerije ali lekarne. Izjema bo tudi obisk zdravnika zaradi nujnega zdravstvenega stanja.

V torek potrdili 1364 okužb, umrlo šest covidnih bolnikov

15. 09. 2021 09.40

V torek so v Sloveniji odkrili 1364 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 6745 PCR-testiranj in 25.661 HAT. Delež pozitivnih testov je 20,2 odstotka. Umrlo je šest bolnikov s covidom.

Tudi na bencinski črpalki morate izpolnjevati PCT-pogoj

13. 09. 2021 13.05

Preverjanje, ali potrošniki izpolnjujejo pogoj PCT, ne bi smelo biti težava, je o novosti, ki bo od srede med drugim veljala tudi v trgovskih centrih, dejal državni sekretar na gospodarskem ministrstvu Simon Zajc. PCT-pogoj se mora preverjati pri vstopu v trgovski center, posameznim trgovinam znotraj pa ga ni treba. "Osebi, ki ne izpolnjuje pogoja PCT, se storitev ne sme zagotoviti," je dodal. Pogoj PCT bo potreben tudi za vstop na pošte, banke in celo na bencinske servise. Na OMV-ju in Pošti Slovenije priznavajo, da jim to predstavlja velik izziv.

Predstavniki delodajalcev: Breme testiranja mora prevzeti vsak posameznik

13. 09. 2021 17.34

V Gospodarski zbornici Slovenije pozdravljajo odločitev vlade, da kljub slabšanju epidemioloških razmer ne zapira gospodarstva in da lahko to ob izpolnjevanju pogoja PCT posluje v čim večjem obsegu. So pa kritični do odločitve, da se strošek testiranja zaposlenih prenese na delodajalce. Enako menijo tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije. Predsednica Trgovinske zbornice Slovenije Mariča Lah pa ocenjuje, da je širitev obveznosti pogoja PCT za delavce in uporabnike storitev posledica slabe precepljenosti, račun pa je izstavljen gospodarstvu.

Združenje bank Slovenije: Stroške testiranja naj krijejo zaposleni

10. 09. 2021 18.04

V Združenju bank Slovenije se pridružujejo stališču petih delodajalskih organizacij, da strošek testiranja zaposlenih na covid-19 ne more bremeniti delodajalcev. Prav tako se pridružujejo pozivom, da naj vlada zagotovi ustrezno ureditev testiranja, so sporočili iz združenja.

'Ne moremo kriti stroškov testiranja zaposlenih, ki se ne želijo cepiti'

09. 09. 2021 11.44

Delodajalske organizacije GZS, TZS, OZS, ZDS in ZDOPS so vladi predlagale, da se določijo pravne podlage, na podlagi katerih bodo zaposleni, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT, stroške testiranja krili sami. Kot pravijo, "ne morejo kriti stroškov testiranja zaposlenim, ki se ne želijo odločiti za brezplačno alternativo – cepljenje". Po njihovih besedah je prav tako nesprejemljivo, da bo zaradi izvajanja testiranja necepljenih v službenem času njihova odsotnost, ki vpliva na organizacijo delovnih procesov in izpad efektivnih delovnih ur, stroškovno bremenila delodajalce, posredno pa bodo zaradi tega bolj obremenjeni cepljeni zaposleni.

V karanteni že 2144 otrok. Kako je z nadomestilom v času karantene?

06. 09. 2021 12.34

Konec prejšnjega tedna je bilo v šolstvu okuženih 74 učencev in 63 zaposlenih, a se je do ponedeljka ta številka precej dvignila. Okuženih je že 124 učencev, v karanteni pa je kar 87 oddelkov in 1244 otrok. Največ okužb je v osnovnih šolah. Preverili smo, kako je z urejanjem in višino nadomestila v času, ko je delavec v karanteni, in kako je, ko mora starš zaradi varstva otroka v karanteni uveljavljati nadomestilo.

Registrirana brezposelnost najmanjša po izbruhu epidemije

03. 09. 2021 20.29

Z Zavoda za zaposlovanje prihajajo spodbudne novice. Registrirana brezposelnost se je tudi avgusta zmanjšala, trenutno je brezposelnih 69 tisoč ljudi. To je najmanj po izbruhu epidemije covida-19. Vseeno pa smo še daleč od rekordnih podatkov. Septembra 2008 je bilo v evidenco zavoda vpisanih le nekaj več kot 59 tisoč brezposelnih.

Delodajalcu izvid pokažete le prostovoljno, tega od vas ne sme zahtevati

03. 09. 2021 16.02

Ob začetku šolskega leta ni bilo jasnih navodil glede tega, kako morajo delodajalci v šolah in vrtcih preverjati pogoj PCT. Kot pojasnjujejo na zdravstvenem inšpektoratu, je za preverjanje odgovoren predstojnik zavoda. "Delodajalec ni nikoli upravičen zahtevati izvida kot takega, lahko pa je v konkretnem primeru upravičen do informacije o negativnem izvidu," pa je obveznost interpretiral informacijski pooblaščenec.

'V primeru zapletenih epidemioloških razmer se vlada lahko odloči, da bo uvedla obvezno cepljenje'

03. 09. 2021 07.16

V našem pravnem redu ne obstaja nič takega, kot je pravica do necepljenja. Je del zapisa, ki ob le 43-odstotni precepljenosti Slovencev in ob najnovejši projekciji izrednega profesorja dr. Janeza Žiberta, da je kar 1000 življenj v Sloveniji rešilo prav cepljenje, da misliti. Ali lahko vlada predpiše obvezno cepljenje, je pogoj PCT res diskriminatoren do necepljenih, kaj ob naraščanju okužb s covidom-19 čaka necepljene, je necepljenje res upor proti trenutni oblasti o vsem tem potem, ko bomo izvedeli, kakšni ukrepi so na mizi in kako naj bi izgledal rdeči semafor ukrepov.

Roglič dobil vrhunskega pomočnika, Dennis podpisal za Jumbo-Vismo

01. 09. 2021 12.00

Avstralec Rohan Dennis, dvakratni svetovni prvak v vožnji na čas, je podpisal dveletno pogodbo z nizozemsko kolesarsko ekipo Jumbo-Visma, je na spletni strani potrdilo moštvo. S prihodom Dennisa, ki bo član ekipe postal leta 2022, je Slovenec Primož Roglič dobil vrhunskega pomočnika, zlasti na največjih dirkah.

Real do konca sezone Fiorentini posodil Odriozolo

29. 08. 2021 08.34

Italijanski nogometni prvoligaš Fiorentina si je do konca sezone od madridskega Reala izposodil Alvara Odriozolo. Kluba sta prestop 25-letnega španskega desnega bočnega branilca tudi uradno potrdila.

Za obvezno testiranje imajo delodajalci dovolj dobro zakonsko podlago

27. 08. 2021 12.13

Približuje se jesen, z njo konec poletnih dopustov in začetek šolskega leta – obenem pa porast okužb ter pričakovani četrti val epidemije. Ob nezadostni precepljenosti prebivalstva je glavni ukrep, s katerim naj bi zamejili širjenje okužb, pogoj PCT. Ta bo med drugim obvezen v nekaterih sektorjih gospodarstva, v vrtcih in šolah, kjer je razburila okrožnica s sporočilom – če zaposleni ne izpolnjujejo PCT-ja, jim grozi celo odpoved. Grožnje o delovnopravnih sankcijah, če ne bodo izpolnjevali pogoja PCT, naj bi dobivali tudi policisti. Zaposleni v gospodarstvu pa se medtem sprašujejo, ali delodajalec od njih lahko zahteva izpolnjevanje pogoja PCT.

'Okrožnica podlaga za ukrepanje, a upamo, da ne bomo nikogar sankcionirali'

25. 08. 2021 13.00

Ravnatelji, ki so pred začetkom šolskega leta večkrat opozarjali na to, da nimajo pravne podlage, ki bi določala, kako ukrepati, če se zaposleni ne bodo držali pogoja PCT, ki je za zaposlene v vzgoji in izobraževanju obvezen, so nekoliko pomirjeni. V okrožnici, ki so jo prejeli v torek, jasno piše, da je neupravičena odklonitev testiranja kršitev obveznosti iz delovnega razmerja, kar jim daje zakonsko možnost ukrepanja.

Za 1. september dodaten plačan dan dopusta vsem staršem prvošolčkov

22. 08. 2021 08.26

Dodaten dan plačanega dopusta za spremstvo prvošolca v šolo na prvi šolski dan bo 1. septembra že drugo leto zapored pripadal vsem zaposlenim staršem, tudi tistim v zasebnem sektorju. Morajo pa starši za plačan dopust zaprositi delodajalca in predložiti dokazilo. To pravico odreja novela zakona o delovnih razmerjih, ki je v veljavi od leta 2020.

Samotestiranje za vse, ne le za šolnike. Bo potrebno le enkrat na teden?

19. 08. 2021 10.30

Po 23. avgustu bo testiranje na covid-19 postalo samoplačniško, ministrstvo za šolstvo je zato vladni skupini predlagalo samotestiranje učiteljev. Premier Janez Janša je napovedal, da bo v primeru uvedbe samotestiranja to veljalo za vse in ne samo za šolnike. Medtem ko je Janša sporočil obetavno novico za zaposlene v javnem sektorju, se je prebudil tudi zasebni. Na Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije ne pristajajo na neenako obravnavo, možnost samotestiranja želijo tudi za zaposlene v zasebnem sektorju.

Delodajalci nočejo nositi stroškov testiranja, gostinci želijo enomesečni odlog

17. 08. 2021 15.38

Gospodarstvo je brez rezerv, zahteve po 48-urnem testiranju in plačevanju stroškov so nesprejemljive, poudarjajo v delodajalskih organizacijah. Zadnjih ukrepov za pomoč v okviru devetega protikoronskega svežnja glavnina podjetij ni bila deležna, opozarjajo in zato nasprotujejo kakršnimkoli novim obremenitvam. Pravijo, da je odlok, ki zahteva tovrstno testiranje, z organizacijskega vidika neizvedljiv in finančno nevzdržen. Gostinci pa se zavzemajo, da bi njegovo izvajanje zamaknili za en mesec.