Demokracija!

Grčija dobila prvo predsednico države
22. 01. 2020 11.03
Grški parlament je za predsednico države izvolil sodnico Ekaterini Sakelaropulu, ki je postala prva ženska na predsedniškem položaju v zgodovini države. 63-letno strokovnjakinjo na področju okoljskega in ustavnega prava je podprlo 261 od 300 poslancev.

Odzivi, analize, ozadja: poraz Erjavca prelom za politiko, poteze Pivčeve še neznanka
19. 01. 2020 08.05
Zmaga Aleksandre Pivec, ki je Karlu Erjavcu vodenje stranke DeSUS iztrgala iz rok po 15 letih, po nekaterih ocenah pomeni prelom v političnem prostoru. Dolgoročno je Pivčeva še politična neznanka, za obstoj vlade pa trenutno prinaša manj negotovosti. Erjavčeva napoved, da bo odstopil kot obrambni minister, sicer odpira vprašanje sprememb v vladi.

Erjavec po porazu: Ko me bodo pokopali, bom še vedno član stranke DeSUS
18. 01. 2020 21.48
Prekaljeni politični maček Karl Erjavec je po 15 letih izgubil podporo stranke, vodenje DeSUS pa bo prevzela Aleksandra Pivec. Po porazu je Erjavec že napovedal odstop z mesta ministra za obrambo, ostaja pa član stranke. Kljub številnim aferam je v zadnjih 15 letih močno zaznamoval slovenski politični prostor.

Milanović obljublja: Spletk in tajnih dogovorov v mojem mandatu ne bo
06. 01. 2020 07.54
"Nikoli nisem bil človek velikih obljub in nerealnih pričakovanj. Tudi kot predsednik bom ostal tak, kakršen sem bil med kampanjo," je dejal novoizvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović in državljane pozval, naj bodo "enotni v različnosti". Grabar-Kitarovićeva je svoj govor obarvala v domoljubje in napovedala dokončanje doktorata ter "dopust, ki ga pet let ni imela". Oba sta prekinila žvižge svojih podpornikov ob omembi nasprotnikovih imen.

Politične živali – 2. del
22. 12. 2019 07.23
Liberalizem je v prejšnjem stoletju iz spopada velikih ideologij izšel zmagoslavno. Najprej je leta 1945 “porazil” fašizem, nato pa leta 1990 še komunizem. Nekateri javni intelektualci in zagovorniki modernega liberalizma so v zanosu zmagoslavja razglasili konec zgodovine, s tem pa tudi konec politične filozofije.

Erjavec: Ne gre za popuščanje, premier je prejel rojstnodnevno darilo
02. 12. 2019 19.30
"Ne bi rekel, da smo disciplinirali poslance. Gre bolj za zdravo pamet," je ponovno potrditev zakona o izvrševanju proračunov in interventnega zakona komentiral Šarec. Erjavec pa je zatrdil, da pri njihovih glasovih podpore ne gre za popuščanje, pač pa je predsednik vlade prejel rojstnodnevno darilo. Januarja bodo vložili spremembe zakona, je napovedal.

AI nastavlja ogledalo: Če algoritem 'nahranimo z besno Twitter debato', dobimo fašista
01. 12. 2019 09.56
Umetna inteligenca je odraz ljudi, ki jo ustvarjajo, pravi danski strokovnjak Jonas Valbjørn Andersen. "Temeljno vprašanje torej je, katerih etičnih načel se držijo ljudje, ki pripravljajo podatke, na podlagi katerih nato algoritem pripravlja rešitve," poudarja. Opozarja, da nujno potrebujemo regulacijo področja, in to takšno, ki bo sposobna omejiti potencialne neželene učinke. To pa pomeni, da se bomo kot družba morali "temeljito pogovoriti o vrednotah".

'Moje sporočilo je preprosto: Začnimo delati'
27. 11. 2019 11.04
Evropski parlament je na glasovanju v Strasbourgu prepričljivo podprl novo Evropsko komisijo. Za komisarsko ekipo pod vodstvom Nemke Ursule von der Leyen je glasovalo 461 evropskih poslancev, 157 jih je bilo proti, 89 vzdržanih.

Sova naj bi ovadila Tonina zaradi izdajanja tajnih podatkov
25. 11. 2019 19.26
Člani Knovsa, ki jim predseduje Matej Tonin, po hrvaškem spinu, češ da Slovenija s parlamentarnim arbitražnim poročilom priznava usodne napake, s prstom kažejo drug na drugega. Medtem naj bi Sova ovadila Tonina zaradi izdaje tajnih podatkov z javno objavo poročila o arbitraži. On je v pogovoru za 24UR ZVEČER dejal, da o ovadbi še ni bil obveščen.

Izraelskemu voditelju Modre in bele stranke ni uspelo oblikovati vlade
20. 11. 2019 20.48
Predsednik izraelske sredinske Modre in bele stranke Beni Ganc je sporočil, da mu ni uspelo oblikovati vlade. To je obelodanil nekaj ur pred iztekom 28-dnevnega roka. Ganc je vlado poskušal oblikovati, potem ko to ni uspelo nekdanjemu premierju Benjaminu Netanjahu.

Kongres NSi: 'Ob vladni tragikomediji človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal'
17. 11. 2019 13.32
Programski kongres NSi v Mariboru je z govorom predsednika NSi Mateja Tonina doživel enega prvih vrhuncev. Tonin je v nagovoru krščanske demokrate opredelil kot sredino tako po vrednotah kot po načinu delovanja. Aktualno vladajočo politiko pa je opisal kot "vladno tragikomedijo", ob kateri "človek ne ve, ali bi se smejal ali jokal".

O Banki Slovenije
16. 11. 2019 07.00
John Maynard Keynes je ob priložnosti pokazal upanje, da bo kmalu prišel dan, ko bodo ekonomski problemi postavljeni na pravo mesto in se bodo ljudje začeli ukvarjati z resničnimi problemi – življenjem in medsebojnimi odnosi. Na žalost se je Keynesova vizija pokazala kot težko uresničljiv cilj. Ekonomska vprašanja (p)ostajajo vedno bolj odrezana od življenja ljudi, ki se pa prav tako velikokrat ne ukvarjajo z življenjem.

Morales v Mehiko, pravi, da se bo 'vrnil z več moči'
12. 11. 2019 07.14
Evo Morales je po odstopu s položaja predsednika Bolivije sprejel ponudbo političnega azila v Mehiki in se je tja tudi že odpravil. Kot je sporočil, ga boli, da mora zapustiti Bolivijo, napoveduje pa, da se bo vrnil z več "moči in energije". Iz države po njegovem odhodu poročajo o spopadih policije in Moralesovih podpornikov.

V SD premierja Šarca pozivajo k čim prejšnjem sklicu vrha koalicije
09. 11. 2019 12.33
SD je kongres v Velenju izkoristila tudi za opozorilo glede načetega zaupanja v koaliciji. Premierja Marjana Šarca tudi v luči prekinitve sporazuma manjšinske vlade z Levico pozivajo, naj čim prej skliče koalicijski vrh, na katerem se bodo pogovorili o odnosih v koaliciji, izpolnjevanju zavez ter nadaljnjih projektih. Ob robu kongresa pa se je pojavilo tudi vprašanje, ali lahko ambiciozne načrte, ki si jih je stranka SD zastavila, uresniči na čelu z Židanom. Vodstvo stranke je glede neuradnih kritik na njegov račun previdno.

Pahor: Padec Berlinskega zidu je najtesneje povezan z idejo evropskega povezovanja
09. 11. 2019 13.18
Ob 30. obletnici padca Berlinskega zidu se je v nemški prestolnici, ki jo je betonska pregrada z bodečo žico nekdaj delila na vzhodni in zahodni del, mudil tudi predsednik Borut Pahor. Med drugim je poudaril pomen evropske ideje, ki mora ostati "skupen navdih, skupno stremljenje, skupna vizija".

Juncker ob koncu mandata: Z vsemi močmi se borite proti neumnemu nacionalizmu
22. 10. 2019 14.26
V poslovilnem govoru, med katerim mu je občasno šlo na jok, je predsednik odhajajoče evropske komisije Jean-Claude Juncker izpostavil uspehe in razočaranja svojega mandata. Ponosen je, da so "Grčiji vrnili dostojanstvo", med uspehe šteje investicijski načrt, s katerim so, kot trdi, zagotovili več kot milijon novih mest, prav poseben dosežek pa se mu zdi, da smo v Evropi ohranili mir.

'Če predsednik vlade tega ne vidi, bo na koncu plačal s svojo glavo, kot sedaj kaže'
21. 10. 2019 17.00
Javno je objavljen del magnetograma zaprte seje Knovs. Znano je, kaj je glede 'padanja glav' govoril Janez Janša. Kaj na to pravi poslanka Jerca Korče, ki je SDS obtožila groženj?

'Brezciljno tavajo po hodnikih moči'
17. 10. 2019 06.24
Bruselj. Ime belgijske prestolnice. Ali pa "enoten izraz" za "bruseljsko birokracijo" ali kar "evropske odločitve". Tokrat pod drobnogled ne bomo vzeli prestolnice, kjer najdete čudovite znamenitosti, odlične vaflje, sladko čokolado in zavidanja vreden seznam piva, ki ga lahko poskusite, ampak "bruseljski aparat odločanja".

Cerar: Ne smemo se vmešavati v suverenost Španije
14. 10. 2019 06.39
Znana je sodba nekdanjim katalonskim voditeljem zaradi njihove vloge v poskusu odcepitve Katalonije od Španije. Špansko vrhovno sodišče je devetim od 12 dosodilo med devet in 13 let zapora. Obsojeni so vstajništva in zlorabe javnih sredstev. Na katalonskih ulicah se sicer že zbirajo protestniki, ki želijo s tem izraziti nasprotovanje sodbi.

Ujetniki 'svobode' pametne tehnologije: Odrasti moramo!
11. 10. 2019 07.12
Francis Brochet je avtor knjige Smartphone demokracija. Z njim smo se pogovarjali o tem, kako sodobna informacijska tehnologija spreminja politiko, družbo, Evropo, demokracijo, človeka. Nam res daje na razpolago neomejeno svobodo – ali nas pod krinko svobode omejuje in vkaluplja v svoje ujetnike in ujetnike lastnih (tehnološko) potenciranih prepričanj, v ljudi, državljane, nezmožne kritičnega razmišljanja, pogovora in dialoga.

'Ne smemo igrati bolnika in si hoditi po kurjih očesih'
06. 10. 2019 07.55
"Mi v svetu ne moremo igrati nobene resne vloge, če nismo enotni. Lahko imamo armado, ampak kje in za kaj se bo borila? Naša najmočnejša moč je lahko politična enotnost do ključnih svetovnih problemov. Evropska zveza ima podlago, da bi zastopala neka pravila vladanja in sodelovanja v globaliziranem svetu," o vlogi in moči povezave razmišlja naš sogovornik Lojze Peterle.

Janez Lenarčič naj bi v Evropskem parlamentu dobil pozitivno oceno
03. 10. 2019 15.30
Janez Lenarčič, kandidat za komisarja za krizno upravljanje, je po neuradnih informacijah dobil pozitivno oceno odbora Evropskega parlamenta za razvoj, ki ga je zaslišal. Tako pravijo viri v Evropskem parlamentu, končna ocena pa bo znana sredi meseca.

Mladi Poljaki: patrioti, ki zapuščajo svojo domovino
03. 10. 2019 07.31
Poljaki so država z drugo največjo izseljensko skupnostjo znotraj Evropske unije – odhajajo predvsem mladi, ki službe iščejo drugod. Mladi Poljaki so sodeč po številnih raziskavah kljub življenju zunaj domovine veliki patrioti, pri katerih je po letu 2015 opaziti tudi trend izbiranja strank desno od politične sredine. Vpogled v trenutne razmere na Poljskem in razmišljanje mladih nam je dala 24-letna Nel Ewa Tomczyk, novinarka iz Lodža.

Lenarčič na zaslišanju 'suveren, jasen in vsebinski'
02. 10. 2019 06.29
Janez Lenarčič, kandidat za komisarja za krizno upravljanje, je na zaslišanju v Evropskem parlamentu obljubil, da bo vso svojo energijo in tri desetletja izkušenj na mednarodnem in evropskem področju usmeril v pomoč pri lajšanju trpljenja in podporo prizadetim v krizah v EU in po svetu. Irena Joveva, Klemen Grošelj in Romana Tomc so ga pohvalili, da je bil suveren, jasen in vsebinski.

Poljska: politično razklana država, ki bo odločala o svoji prihodnosti
02. 10. 2019 06.00
Strmoglavljenje vladnega letala s predsednikom države na krovu, umor ljubljenega in hkrati osovraženega liberalnega župana Gdanska ter sporna pravosodna reforma ... to je le nekaj notranje političnih pretresov na Poljskem, ki so se dotaknili cele Evrope. Še ta mesec državo čakajo prelomne parlamentarne volitve, ki bodo vsaj nakazale, ali bo Poljska Uniji ponudila roko ali obrnila hrbet.

Parlament je mrtev, živel brexitski diktator Boris
29. 09. 2019 10.27
Britanija je zaradi brexitske razklanosti v parlamentu, v obeh velikih strankah, v državi in celo v družinah v največji politični in ustavni krizi. Po brexitskih dramah tega tedna, v katerem je vrhovno sodišče glavnega zakonodajalca Borisa Johnsona razglasilo za zakonolomca, ki je nezakonito zaprl parlament, posredno pa za lažnivca, ki je lagal celo kraljici, brexit spominja na labirint brez izhoda.

Korenine 'največje neumnosti': od pisca o vonju gnoja do premierja
28. 09. 2019 07.00
Do že tretjega brexitskega datuma (31. 10.) je samo mesec dni, pa dobra tri leta po brexitskem referendumu še vedno nikomur ni jasno, ali se bo res zgodil, na ta ali kakšen drug dan. In če se bo, kakšen bo: sporazumen ali nesporazumen, tako imenovan trdi brexit.

O neoliberalizmu
28. 09. 2019 07.01
Pomislite, da je leto 1970 in da vam nekdo reče, da boste leta 2020 za nakup stanovanja v prestolnici potrebovali za 30 let kredita, pri čemer bo mesečni obrok znašal polovico vaše plače. Da morate delati do 65. leta, višina pokojnine (če jo doživite) pa bo tretjina plače. Večina tovarn je zaprta (Litostroj, Mura, Peko …), samozadostnost pa dosega borih 30 odstotkov, kar pomeni, da česen, ki ga jeste, uvozimo iz Pakistana in Indije. Verjetno bi pomislili, da je padla atomska bomba.

'Prihajajo vojskovodje, voditelji, ki vodijo z dejanji, in ne ljudje, ki nosijo vrednote'
25. 09. 2019 07.00
Na začetku 21. stoletja je vloga nekoč prevladujoče politične ideologije zahodne Evrope v zatonu. Socialdemokratske stranke so v zadnjih letih utrpele boleče poraze oz. izkusile močan padec podpore pri volivcih. O tem, kje se skrivajo razlogi za zaton ene najstarejših političnih sil v evropski tradicionalni tradiciji, in kako se lahko socialdemokrati zoperstavijo pojavu novih populističnih strank, ki v ospredje postavljajo ideje nacionalizma, smo se pogovarjali s političnim filozofom dr. Igorjem Pribacem. “Gre za neke vrste umiranje na obroke, prebojne moči ne vidim,” je jasen sogovornik.

Kriza socialdemokracije v Evropi: ali obstaja luč na koncu temnega tunela?
24. 09. 2019 06.00
V zadnjih desetih letih so skoraj vse socialdemokratske stranke doživele pretrese, tudi v kontekstu gospodarskih, socialnih in političnih negotovosti. Medtem ko so osemdeseta in devetdeseta leta minulega stoletja minila v znamenju preoblikovanja in obnove evropske socialne demokracije, pa je zadnje desetletje zaznamoval dramatičen, če ne celo nepopravljiv padec ene najstarejših in najbolj odpornih političnih družin v evropski demokratični tradiciji.