Demokracija!

Uradni izidi volitev v ZRJ
28. 09. 2000 00.00
Zvezna volilna komisija je danes zjutraj objavila dokončne izide nedeljskih predsedniških volitev, ki pa niso bistveno drugačni od začasnih podatkov v njenem torkovem sporočilu. Komisija je tudi uradno razglasila, da naj bi se kandidat SPS-JUL-SNP Slobodan Milošević in kandidat Demokratične opozicije Srbije (DOS) Vojislav Koštunica 8. oktobra pomerila v drugem krogu predsedniških volitev.

V današnji <A class="povezavaT" target="_new" href="http://klepet.24ur.com">klepetalnici</A> o zunanji politiki
25. 09. 2000 00.00
V današnji šesti predvolilni oddaji na POP TV, ki bo nocoj ob 21.45 bodo gostje v studiju Lojze Peterle, Nova Slovenija, Ignac Golob, Demokratična stranka upokojencev, Mitja Drobnič, Socialdemokratska stranka, Franci But, SLS+SKD, Feri Horvat, ZLSD, Zmago Jelinčič, Slovenska nacionalna stranka in Igor Bavčar, Liberalna demokracija Slovenije.

Koštunica s soprogo na volišču
24. 09. 2000 00.00
Današnjih predsedniških in parlamentarnih volitev v ZRJ se je okoli poldneva v spremstvu soproge udeležil tudi vodja Demokratske opozicije Srbije Vojislav Koštunica. Koštunico so volivci ob prihodu pred volišče pozdravili z aplavzom. Koštunica je zbranim novinarjem povedal, da so spremembe nujne, da bi dokazali, da je demokracija mogoča tudi v ZRJ. Dodal je, da v ZRJ obstajata "dve skupini oseb - v prvi so tisti, ki hočejo obdržati sedanje razmere, da bi zaščitili lastne interese, v drugi pa se zavedajo potrebe po spremembah".

Solana ne dvomi v zmago Koštunice
22. 09. 2000 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v pogovoru za današnjo izdajo španskega časopisa El Pais dejal, da niti najmanj ne dvomi, da bo na nedeljskih zveznih predsedniških volitvah v ZRJ zmagal kandidat demokratične opozicije Vojislav Koštunica. Stališče EU do tega vprašanja je po Solanovem mnenju jasno: le demokratične spremembe v Srbiji bodo izboljšale politične in gospodarske odnose med ZRJ in EU in ZRJ postavile v boljšo luč.

Spletne strani političnih strank
21. 09. 2000 00.00
STA objavlja seznam registriranih političnih strank, ki se predstavljajo na spletu in bodo nastopile na letošnjih državnozborskih volitvah.

Jerovšek o aferi Vič-Holmec
15. 09. 2000 00.00
Ena od točk o kateri poslanci še niso odločali, je poročilo preiskovalne komisije o aferi Vič-Holmec. Ker pa se z iztekom poslanskega mandata vsaka parlamentarna preiskava ustavi, bo afera Vič-Holmec še ena, ki v državnem zboru ni doživela svojega epiloga.

Vložena interpelacija o Peterletovem delu
05. 09. 2000 00.00
Slovenski nacionalni stranki je uspelo zbrati deset poslanskih podpisov in tako vložiti interpelacijo o delu

Srečanje zunanjih ministrov EU
03. 09. 2000 00.00
Zunanji ministri držav članic Evropske unije (EU) na neformalnem srečanju v francoskem Evianu danes razpravljajo o prihodnosti Evrope z ozirom na načrtovane institucionalne reforme, s katerimi se bo povezava pripravila na širitev. Razpravo o evropski prihodnosti sta z nizom predlogov pred meseci sprožila nemški zunanji minister Joschka Fischer in francoski predsednik Jacques Chirac.

Priprave LDS na volitve
01. 09. 2000 00.00
Politične stranke morajo kandidatne liste dokončno oblikovati do 20. septembra. Ravno v teh dneh zato potekajo intenzivni pogovori v volilnih štabih, saj bo boj za poslanska mesta neizprosen. Tudi v Liberalni demokraciji lista še vedno ni dokončno sestavljena, znano pa je, da se bodo v predvolilni boj spustili najvidnejši člani stranke.

Mednarodna skupnost ostaja na Kosovu
21. 08. 2000 00.00
Med današnjim obiskom na Kosovu je nemški obrambni minister Rudolf Scharping zatrdil, da bo mednarodna skupnost ostala na Kosovu, dokler v pokrajini ne bosta vzpostavljena mir in demokracija.

Demokrati na volitve z Zelenimi
11. 08. 2000 00.00
Pri Demokratski stranki Slovenije (DS) se je ideja o ustanovitvi t.i. tretjega bloka udejanila po najboljši možni poti, meni predsednik stranke Mirko Macher, saj bodo na jesenskih državnozborskih volitvah verjetno nastopili na skupni kandidatni listi z Zelenimi Slovenije, poleg tega pa bodo sodelovali tudi z drugimi političnimi opcijami in civilnimi družbami, ki nimajo svojih list in v koaliciji DS in zelenih vidijo možnost uveljavitve svojih interesov. Kot je Macher povedal na novinarski konferenci, v stranki že pripravljajo kandidatne liste za volitve in promocijo programa stranke ter kandidatov, na predvolilni konferenci stranke v Mariboru, ki bo 9. septembra, pa bodo tudi potrdili strankine kandidate za nastop na volitvah.

Janša o spremembi ustave
04. 08. 2000 00.00
V SDS ocenjujejo, da je s spremembo ustave v Sloveniji nastala navidezna demokracija, v kateri so nekatere pravice, ki so sicer zapisane v ustavi in s tem pravno-formalno zagotovljene, v praksi neuresničljive.

Opozicija o kadrovskih zamenjavah
03. 08. 2000 08.07
Slovensko opozicijo vnovič razburjajo kadrovske zamenjave. V Združeni listi in Liberalni demokraciji Slovenije jim pravijo kar čistke, ogorčeni pa so, ker naj bi vlada z nedavnimi potezami posegla tudi v nepolitične ustanove.

Zaključen drugi dan konvencije
02. 08. 2000 10.30
Ameriški republikanski senator John McCain, ki je na preliminarnih volitvah za predsednika ZDA izgubil proti Georgeu Bushu ml., je sinoči slednjemu na drugem dnevu konvencije republikancev izrekel podporo.

Počitnice v znamenju volitev
01. 08. 2000 19.33
Danes so se uradno začele parlamentarne počitnice, ki pa glede na usklajevanje zakonodaje s pravnim redom Evropske unije in bližajoče se volitve, ne bodo trajale prav dolgo. Volilna opravila začnejo teči 16. avgusta, 15. septembra pa se tudi uradno prične predvolilna kampanja, na katero se zelo različno pripravljajo slovenske stranke.

Referendum na Slonokoščeni obali
25. 07. 2000 20.27
Po danes objavljenih uradnih podatkih se je na Slonokoščeni obali 86,53 odstotka volivcev ob 56-odstotni volilni udeležbi jasno opredelilo za potrditev ustavnega referenduma, v skladu s katerim naj bi sedem mesecev po vojaškem državnem udaru v državi znova zavladala demokracija in civilna oblast, je sporočil notranji minister, polkovnik Grena Mouassi. Ustavni referendum sicer predvideva vzpostavitev predsedniškega režima, tistim, ki so 24. decembra lani izvedli državni udar, pa naj bi zagotovil imuniteto.

Umetna oploditev buri duhove
19. 07. 2000 22.22
V javnosti še vedno odmevajo razprave o predlogu zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih umetne oploditve. Svoje nasprotovanje takemu zakonu je ponovno izrazila Slovenska škofovska konferenca, oglasili pa so se tudi socialdemokrati. Poleg tega, da se je po njihovem mnenju problem zdravljenja neplodnosti preveč ''spolitiziral'', nasprotujejo tudi stališču LDS-a, da naj bi imele pravico do umetne oploditve tudi samske ženske.

Je Slovenija nedemokratična država?
19. 07. 2000 22.02
Liberalna demokracija Slovenije je pripravila okroglo mizo na temo nediskriminatorne denacionalizacije. Nekdanja vladna stranka sicer priznava, da izvajanje zakona res poteka prepočasi, vendar denacionalizacija ne bi smela postati predmet izsiljevanja posameznih držav pri vključevanju v Evropsko unijo.

Še brez ustavnih sprememb
05. 07. 2000 23.13
Dober teden pred prvim možnim rokom za razpis jesenskih volitev - ta rok je 16. julija - je danes v vodo padla še ena priložnost za hitro rešitev zagat z volilnim sistemom. V iskanje možnih rešitev za uzakonitev novega volilnega sistema še pred letošnjimi rednimi parlamentarnimi volitvami se je s predlogom za spremembo 90. člena ustave in predlogom zakona o izvedbi referenduma o volilnem sistemu vključil tudi minister brez listnice za zakonodajo Tone Jerovšek oziroma vladna služba za zakonodajo. Komisija za volilni sistem je namreč zavrnila predlog skupine poslancev, da bi proporcionalni volilni sistem vključili v ustavo. Najbolj verjeten izhod iz sedanjega položaja je tako zakonodajni referendum, na katerem bi volilci izbirali med večinskim na eni in popravljenim proporcionalnim sistemom na drugi strani.

Politična jesen bo vroča
01. 07. 2000 20.15
V Ljubljani se je sestalo najširše vodstvo Združene liste socialnih demokratov. Ob začetku posveta je predsednik stranke Borut Pahor optimistično napovedal možnosti dobrega volilnega rezultata. Povedal je še, da so dobro pripravljeni tudi na morebitni vstop v vlado po jesenskih volitvah. Kar pa še zdaleč ne bo lahka stvar. Po izvolitvi Andreja Bajuka in njegovih ministrov je namreč vse večkrat slišati obračunavanja med levimi strankami. Najbolj hude so obtožbe, da je Liberalna demokracija ostala brez političnih in gospodarskih pozicij in pristala v opoziciji zaradi nenavadnih potez Združene liste. Nesporazumi torej utegnejo resno ogroziti možnosti za zmago levice na naslednjih volitvah.

Bavčar podprl Potočnikovo zamisel
29. 06. 2000 16.17
Podpredsednik LDS Igor Bavčar je v odprtem pismu vodji pogajalske skupine z EU Janezu Potočniku podprl njegovo zamisel za ponovno sklenitev sporazuma o sodelovanju parlamentarnih strank o vstopanju Slovenije v Evropsko unijo, kar naj bi preprečilo predvolilne politične spopade v zvezi s slovenskim vstopanjem v EU. ''Liberalna demokracija Slovenije je bila ena od pobudnic za sklenitev tega sporazuma in si je ves čas prizadevala za njegovo uveljavitev, zato v osnovi podpira vaš predlog,'' je v pismu Potočniku zapisal Bavčar, sicer tudi nekdanji minister za evropske zadeve.

LDS ob dnevu državnosti
25. 06. 2000 18.12
Liberalna demokracija Slovenije (LDS) je ob dnevu državnosti danes pripravila strankino tradicionalno vsakoletno praznovanje, ki je potekalo v Sevnici oziroma na sevniškem gradu. Na srečanju se je zbralo precej vodilnih predstavnikov LDS, slavnostni govornik pa je bil predsednik stranke Janez Drnovšek, ki je poudaril, da gre tokrat prvič po osmih letih samo za praznovanje stranke, ki ni več vladna stranka. Po njegovih besedah so gospodarski rezultati, ki jih je po tem obdobju za seboj pustila LDS, izredno dobri, saj so zapustili pet odstotno gospodarsko rast, ki se nadaljuje tudi v tem letu, pa tudi vrsta drugih kazateljev je dobrih.

Ponovno o volilnem sistemu
16. 06. 2000 09.20
Po dveh mesecih zatišja se v politiki znova vzpostavlja fronta, imenovana volilni sistem. Ob vedno bolj očitni nezmožnosti parlamenta, da zbere dvetretjinsko večino za spremembe sistema, sta danes kar dve stranki - liberalna demokracija in socialdemokratska stranka - predstavili pobudo, naj o novem sistemu na zakonodajnem referendumu spet odločijo volilci.

LDS bo resna in dostojna opozicija
07. 06. 2000 21.32
Liberalna demokracija Slovenije bo resna in dostojna opozicija, sta v prvih odmevih po izvolitvi nove slovenske vlade poudarila generalni sekretar stranke Gregor Golobič in vodja poslanske skupine Tone Anderlič. Jesenske volitve pa bodo po njunih besedah postavile razmerja, ki ne bodo odvisna le od enega ali dveh glasov; in zato računajo na, da se bo LDS vrnila v vlado.

Selitev političnega boja na sodišče
25. 05. 2000 15.25
Politični boj v Sloveniji se iz parlamenta seli na sodišča. Predlagatelji in nasprotniki imenovanja vlade Andreja Bajuka se bodo namreč spopadli na vrhovnem sodišču. Tja so Andrej Bajuk in ministrski kandidati že sinoči vložili tožbo zoper sklepa volilne komisije DZ, ki sta razglasila, da vlada ni dobila podpore.

LDS ne bo podprla nove vlade
10. 05. 2000 21.22
V. d. predsednika vlade in prvak LDS Janez Drnovšek je po današnji zaprti seji strankinega sveta v izjavi za novinarje med drugim povedal, da so člani najvišjega organa liberalne demokracije ocenili aktualne politične razmere. Kot je poudaril, svet na tokratni seji ni sprejel nikakršnih ''novih dramatičnih sklepov''.

Slovesnost ob obletnici osvoboditve
08. 05. 2000 14.43
Na slovesnosti ob 55-letnici osvoboditve Ljubljane, ki je bilo danes pred spomenikom NOB na Orlah, je županja Mestne občine Ljubljana (MOL) Viktorija Potočnik med drugim dejala, da se je takrat začel uresničevati sen o svobodi narodov in o združeni Evropi. Če so mir, svoboda in napredek, ki so v sporočilu današnjega praznika, branili naše matere in očete, je na nas, da ščitimo norme, ki jih določa parlamentarna demokracija in z vso odgovornostjo do naroda in države med možnostmi, ki se nam ponujajo ob slehernem vprašanju, izberemo najboljšo, je dejala županja.

LDS ne bo podprla kandidata za mandatarja
11. 04. 2000 11.37
Liberalna demokracija Slovenije (LDS) nesporno ne bo podprla nobenega kandidata za novega mandatarja, je po današnjem pogovoru s predsednikom države Milanom Kučanom za STA povedal vodja poslanske skupine LDS Tone Andrelič. Z v. d. premiera Janezom Drnovškom sta na posvetovanju Kučanu tudi pojasnila, da Drnovšek ne bo ponovno kandidiral niti zahteval ponovnega glasovanja o zaupnici.

Simitis za bolj izpostavljeno Grčijo
10. 04. 2000 16.05
Grški premier Costas Simitis se je po razglasitvi rezultatov včerajšnjih parlamentarnih volitev zavzel za večjo izpostavitev Grčije, ki mora doseči raven, na kateri bo lahko tekmovala z ostalimi državami Evropske unije. Simitis se je še zavezal, da bo njegov prvi korak prenovitev vlade.

V Kairu o gospodarskih vprašanjih
05. 04. 2000 07.39
V Kairu se je včeraj končalo prvo vrhunsko zasedanje Evropske unije in afriških držav, ki se ga je udeležilo več kot 60 voditeljev. Osrednjo pozornost so na vrhu posvetili gospodarskim vprašanjem, kar so si želele afriške države, ki so posebej izpostavile svojo željo po odpisu dolgov. Voditelji so govorili tudi o političnih reformah v Afriki, kar so še posebej izpostavile evropske države. Na dnevnem redu so bile med drugim teme, kot so demokracija, spoštovanje človekovih pravic, terorizem in trgovina z orožjem. Več evropskih držav pa je tudi obnovilo dialog z libijskim voditeljem Moamerjem Gadafijem.